Igen, itt egy másik kommentelő már írta az ezzel kapcsolatos kritikát. Egyébként jogos, félreérthetően fogalmaztam, nem ez volt a fejemben. Ennyi hiba talán belefér. 🤷🏼♂️😊
Mutass egy klubot az NB1-ben, amelyik nem a “rezsim” csapata. Szomorú, de ez van. Hogy őszinte legyek, nem nagyon tud már megmozgatni a profi futball. Se a magyar, se a nemzetközi. Egy jó vármegyei meccs viszont bármikor! 😄
@antaladrian nem azt mondtam, h csak a fradika a neres, hanem az állami kiemelt szerepről beszéltem. Akár tetszik, akár nem, a fradi az nb2 óta a legjobban tolt klub. A felcsút felzárkózóban, az Újpest még az elején.
@@gssphun És ha ezt elmondom akkor a fradisták meg akarnak enni.Én még a saját nevelésű játékosokat hiányolom és ha ezt is megemlítem akkor minden vagyok csak rendes ember nem.
Nagyon szubjektívre sikerült ez a videó készítése, ami érthető, ha egy fradi szurkoló készíti el. Egy biztos, az Újpestről nagyon pontatlanul sikerült beszélni!
Amikor nekiálltam írni a szöveget, tudtam jól, hogy nem fogok tudni mindenkinek megfelelni. Próbáltam több forrásból tájékozódni. A két legfontosabb állítás, ami talán nem jött át a videóból az, hogy a Fradi-Újpest ellentétnek kettő darab fő történelmi (!) rétege van: ez pedig a város-vidék ellentét a XX. század elején, aztán a XX. század második felének politikai-társadalmi okai. És persze van egy természetes vagy ha úgy tetszik organikus rétege is - és ezt talán kevésbé hangsúlyoztam - ez pedig az, hogy a két csapat a nagyképet tekintve egyszerre erősödtek és váltak meghatározó csapataivá a magyar futballéletnek. Szóval a szubjektivitást vitatnám, de legalábbis őszintén mondom, hogy igyekeztem nagyon objektív lenni. De ez a téma már csak ilyen: lehetetlen megfelelni mindenkinek. 😊
@@gyulakajos8690 ezt a kifejezést én is szándékosan kerültem, mert erősen túlzónak, de legalábbis torzítónak tartom. Az "elnyomott FTC" állítása legfeljebb az 50-es évekre lehetett igaz. Az 1960-as években már ontották a bajnoki címeket. Igaz, a 70-es években az Újpest, a 80-as években pedigr a Honvéd dominálta inkább a hazai bajnokságot - de ennek valószínűleg nem a Fradi "elnyomása" volt az oka, hanem egyszerűen az, hogy nagyságrendekkel jobbak voltak a korabeli Fradi(k)nál.
Jó a video, csak picit rövid. Azt azért meg lehetett volna említeni hogy a Ferencváros alapítói között több zsidó származású polgár is volt, mint ahogyan ez teljesen természetes volt annak idején, az olyan polgári kezdeményezések között, mint a sportklub alapítás.
Meg esetleg még álljak bele az Újpesten is, a nagyrészt állami tulajdonban levő MOL miatt? És még csak nem is az zavar, hogy számolatlanul locsoljuk (mi adófizetők) közvetve a pénzeket a magyar futballra. Az jobban zavar, hogy ez a pénzmennyiség nem az utánpótlásképzés világszínvonalra emelésére megy. 😕
@@antaladrian a második bekezdessel abszolút egyetértek. Az elsővel kapcsolatban: alapvetően nem értek egyet az állam szerepvállalásával a labdarúgásban (ami a legpiackepesebb sportág), főleg nem felnőtt szintén, nem szül jó vért (lásd Kubatov Gábor elnöksége, állami pénzek és szponzorok, mesterséges versenyelőny)
@@FekaJoenincs vitánk, egészségtelen ez a rendszer! De még ez sem zavarna, ha ezt a mennyiségű pénzt az utánpótlásképzés felturbózására használtuk volna (mármint összmagyar szinten) az elmúlt években, hogy a klubok egy fenntartható (!), pl. Dinamo Zagreb-szerű működésre tudjanak átállni, ahol szinte minden évben 5-10-15 millió eurókért adnak el SAJÁT NEVELÉSŰ játékosokat. Szerintem a világnak ennek a fertályán ez kellene legyen a cél, nem pedig az hogy idegenlégiósokat tartsunk el bújtatott állami támogatásokon keresztül.
Köszi, igyekeztem. Bár legközelebb összehívok egy futballtörténész-szociológus szakértői csapatot, ahol mindkét oldalról hívok embereket, mert a kommenteket olvasva nem voltam sem elég pontos, sem elég objektív. Pedig igyekeztem. 😅
@@gyulakajos8690 ha ezt komolyan gondoltad, akkor szívesen veszem a meghívást és készítek a következő derbyre egy 2.0-ás verziót! Bár a teljes objektivitáshoz azért szükséges, hogy meghallgattassék majd a másik fél is a IX. kerületben.
Érdekesség: “Egy régi anekdota szerint 1899-ben a Ferencváros szerelése még zöld-lila színekből állt, amely aztán a többszöri mosás következtében kifakult, a lila rész pedig a fehérítő hatására hófehér lett. A csapat első hivatalos mérkőzésén így már zöld-fehér dresszben léptek pályára az FTC játékosai. Ennek a történetnek a valódiságát azonban csak a klubalapítók tudnák megerősíteni, vagy megcáfolni. Így ennek megfejtése rejtély marad, azonban ettől függetlenül érdekes sztori.”
Ez pontatlan és gyenge. A második vh. körüli szerep érintetlen, talán nem véletlenül. A többi rétegről szó sincs. Az alap klub filozófia érintetlen. Az utolsó évek "rezsimjéről" és a futballban betöltőtt szerepéről egy szó se. Ui.: Újpest elsősorban kisiparos jaj valószínűleg József Attilának anno eltévedtek a gondolatai.
Nézd, ez a formátum jellegéből adódóan nem egy nagyexpozé. Vannak benne hibák? Könnyen lehet. Igyekeztem több forrásból okulni és szintetizálni, tömöríteni a tanultakat. Nehéz egyébként, mert ahány forrás, annyi állítás. A témában nem készült sajnos átfogó szociológiai tanulmány a XX. század elején, ahogy a szocializmus alatt sem igen volt kutatható a két klub identitásának mélysége. A második világháború körüli szerepről pedig nem találtam forrást. És levéltárazni sem álltam neki. Az utolsó évek "rezsimje" alatt gondolom az NB1 klubfinanszírozási anomáliáira célzol. Ezek szerintem legfeljebb a lelátói üzenetekben koppantak, de érdemben nem befolyásolták a két klub identitását. Pontosabban ez esetleg majd néhány év vagy évtized múlva lesz organikusan az identitások része. Mondjuk így, hogy a nagyrészt állami tulajdonban lévő MOL lett az Újpest tulajdonosa-főszponzora, így már a NER-es csapat VS nemNER-es csapat törésvonal megdőlni látszik. De ha azt kérdezed, hogy nekem szimpatikus-e, ami jelenleg folyik futballfinanszírozás jogcímén, akkor a rövid válaszom az, hogy: NEM. A hosszabb pedig: NAGYON NEM.
@MihalyGruber Viszont őszinte érdeklődéssel kérdezem, hogy az általad hiányolt aspektusoknak hol tudnék utánajárni? Örülnék ha javasolnál néhány jó forrást, szívesen csinálok a következő derbyre egy pontosított vagy ha úgy tetszik 2.0-ás adást, ugyanebben a témakörben! Előre is köszönöm a segítségedet!
@@antaladrian Ne haragudj, de ennyi ...ez nincs azt nem csináltad. Pedig ilyen egyszerű el kell olvasni a kerek évfordulókra megjelent könyveket, neki kell állni levéltárazni. Egy kis oral history meg a lelátóról beszélni azokkal, akik ezt csinálják azaz számon tartják az eseményeket. Egy kis nemzetközi kitekintés. Aztán gondolkodni meg szintetizálni 1-20 évet beleölsz és lesz 5 jó perced. S akkor megérted pl hogy választottak a kommunista minisztériumok klubokat az MHK mozgalomból kiindulva s hogy ez mennyire és miben hasonlít a NERre. Nem teljesen, de 80%ban hozzák a kommunista tempót sőt néha meg is haladják. De egyetértek like vadászathoz nem éri meg így csinálni erre nincs idő, amikor ha nem csinálsz 3 tartalmat akkor már senki vagy a neten. Jön a Derby valamit guritani kell a múltról is. Hát sikerült hangos, színes csak nem jó. A 20as 30as évek nemzetközileg is mérhetően iszonyatosan fejlődő munkás kerületét le kis iparosoztad a húsosok meg prolik... hát .... egyébként nem mindegy 0:0 lett így mindenki pontot kapott. Te 200 likeot én meg szomorúan röhögtem egyet.
Adrián, nagyon hiányzol a Trollfoci Yt channelről🥺💔
Kösz. 🫶
azóta konkrétan nézhetetlen és kínos…
Igen, a ferencvaros ma is ragaszkodik a fovarosi identitasahoz!😂 A szurkoloik 80%-a videki
Mi a statisztikád a városszéliekről?🙂
Igen, itt egy másik kommentelő már írta az ezzel kapcsolatos kritikát. Egyébként jogos, félreérthetően fogalmaztam, nem ez volt a fejemben. Ennyi hiba talán belefér. 🤷🏼♂️😊
A sors fintora, h a "nép" csapata lett a rezsim csapata.
Sajnos az Újpest is. :(
Mutass egy klubot az NB1-ben, amelyik nem a “rezsim” csapata.
Szomorú, de ez van. Hogy őszinte legyek, nem nagyon tud már megmozgatni a profi futball. Se a magyar, se a nemzetközi. Egy jó vármegyei meccs viszont bármikor! 😄
@antaladrian nem azt mondtam, h csak a fradika a neres, hanem az állami kiemelt szerepről beszéltem. Akár tetszik, akár nem, a fradi az nb2 óta a legjobban tolt klub. A felcsút felzárkózóban, az Újpest még az elején.
@@gssphunnincs vitánk, ez nagyon nem jó irány! ✋🏻
@@gssphun És ha ezt elmondom akkor a fradisták meg akarnak enni.Én még a saját nevelésű játékosokat hiányolom és ha ezt is megemlítem akkor minden vagyok csak rendes ember nem.
Nagyon szubjektívre sikerült ez a videó készítése, ami érthető, ha egy fradi szurkoló készíti el. Egy biztos, az Újpestről nagyon pontatlanul sikerült beszélni!
Amikor nekiálltam írni a szöveget, tudtam jól, hogy nem fogok tudni mindenkinek megfelelni. Próbáltam több forrásból tájékozódni.
A két legfontosabb állítás, ami talán nem jött át a videóból az, hogy a Fradi-Újpest ellentétnek kettő darab fő történelmi (!) rétege van: ez pedig a város-vidék ellentét a XX. század elején, aztán a XX. század második felének politikai-társadalmi okai.
És persze van egy természetes vagy ha úgy tetszik organikus rétege is - és ezt talán kevésbé hangsúlyoztam - ez pedig az, hogy a két csapat a nagyképet tekintve egyszerre erősödtek és váltak meghatározó csapataivá a magyar futballéletnek.
Szóval a szubjektivitást vitatnám, de legalábbis őszintén mondom, hogy igyekeztem nagyon objektív lenni. De ez a téma már csak ilyen: lehetetlen megfelelni mindenkinek. 😊
Az elnyomott FTC....
@@gyulakajos8690 ezt a kifejezést én is szándékosan kerültem, mert erősen túlzónak, de legalábbis torzítónak tartom. Az "elnyomott FTC" állítása legfeljebb az 50-es évekre lehetett igaz. Az 1960-as években már ontották a bajnoki címeket. Igaz, a 70-es években az Újpest, a 80-as években pedigr a Honvéd dominálta inkább a hazai bajnokságot - de ennek valószínűleg nem a Fradi "elnyomása" volt az oka, hanem egyszerűen az, hogy nagyságrendekkel jobbak voltak a korabeli Fradi(k)nál.
Jó a video, csak picit rövid. Azt azért meg lehetett volna említeni hogy a Ferencváros alapítói között több zsidó származású polgár is volt, mint ahogyan ez teljesen természetes volt annak idején, az olyan polgári kezdeményezések között, mint a sportklub alapítás.
A fradi most éli az Újpest 60-as, 70-es éveit, csak ez pont nem fért bele a videóba
Meg esetleg még álljak bele az Újpesten is, a nagyrészt állami tulajdonban levő MOL miatt?
És még csak nem is az zavar, hogy számolatlanul locsoljuk (mi adófizetők) közvetve a pénzeket a magyar futballra. Az jobban zavar, hogy ez a pénzmennyiség nem az utánpótlásképzés világszínvonalra emelésére megy. 😕
@@antaladrian a második bekezdessel abszolút egyetértek.
Az elsővel kapcsolatban: alapvetően nem értek egyet az állam szerepvállalásával a labdarúgásban (ami a legpiackepesebb sportág), főleg nem felnőtt szintén, nem szül jó vért (lásd Kubatov Gábor elnöksége, állami pénzek és szponzorok, mesterséges versenyelőny)
@@FekaJoenincs vitánk, egészségtelen ez a rendszer! De még ez sem zavarna, ha ezt a mennyiségű pénzt az utánpótlásképzés felturbózására használtuk volna (mármint összmagyar szinten) az elmúlt években, hogy a klubok egy fenntartható (!), pl. Dinamo Zagreb-szerű működésre tudjanak átállni, ahol szinte minden évben 5-10-15 millió eurókért adnak el SAJÁT NEVELÉSŰ játékosokat. Szerintem a világnak ennek a fertályán ez kellene legyen a cél, nem pedig az hogy idegenlégiósokat tartsunk el bújtatott állami támogatásokon keresztül.
Ez egy korrekt összefoglalás,hogy miért is alakulhatott ki ez a rivalizálás.
Köszi, igyekeztem. Bár legközelebb összehívok egy futballtörténész-szociológus szakértői csapatot, ahol mindkét oldalról hívok embereket, mert a kommenteket olvasva nem voltam sem elég pontos, sem elég objektív. Pedig igyekeztem. 😅
Gyere el Újpestre és objektíven tájékoztatunk a tényekről, történelemről, és legközelebb sokkal jobb lesz a beharangozód.
@@gyulakajos8690 ha ezt komolyan gondoltad, akkor szívesen veszem a meghívást és készítek a következő derbyre egy 2.0-ás verziót! Bár a teljes objektivitáshoz azért szükséges, hogy meghallgattassék majd a másik fél is a IX. kerületben.
Érdekesség: “Egy régi anekdota szerint 1899-ben a Ferencváros szerelése még zöld-lila színekből állt, amely aztán a többszöri mosás következtében kifakult, a lila rész pedig a fehérítő hatására hófehér lett. A csapat első hivatalos mérkőzésén így már zöld-fehér dresszben léptek pályára az FTC játékosai. Ennek a történetnek a valódiságát azonban csak a klubalapítók tudnák megerősíteni, vagy megcáfolni. Így ennek megfejtése rejtély marad, azonban ettől függetlenül érdekes sztori.”
Igen, ezt a városi legendát ismerem. Nem lepne meg, ha Újpesten keletkezett volna. 😂
Ez pontatlan és gyenge. A második vh. körüli szerep érintetlen, talán nem véletlenül. A többi rétegről szó sincs. Az alap klub filozófia érintetlen. Az utolsó évek "rezsimjéről" és a futballban betöltőtt szerepéről egy szó se. Ui.: Újpest elsősorban kisiparos jaj valószínűleg József Attilának anno eltévedtek a gondolatai.
Az utolsó évek az közel 20 év...
Nézd, ez a formátum jellegéből adódóan nem egy nagyexpozé. Vannak benne hibák? Könnyen lehet. Igyekeztem több forrásból okulni és szintetizálni, tömöríteni a tanultakat. Nehéz egyébként, mert ahány forrás, annyi állítás. A témában nem készült sajnos átfogó szociológiai tanulmány a XX. század elején, ahogy a szocializmus alatt sem igen volt kutatható a két klub identitásának mélysége. A második világháború körüli szerepről pedig nem találtam forrást. És levéltárazni sem álltam neki. Az utolsó évek "rezsimje" alatt gondolom az NB1 klubfinanszírozási anomáliáira célzol. Ezek szerintem legfeljebb a lelátói üzenetekben koppantak, de érdemben nem befolyásolták a két klub identitását. Pontosabban ez esetleg majd néhány év vagy évtized múlva lesz organikusan az identitások része. Mondjuk így, hogy a nagyrészt állami tulajdonban lévő MOL lett az Újpest tulajdonosa-főszponzora, így már a NER-es csapat VS nemNER-es csapat törésvonal megdőlni látszik. De ha azt kérdezed, hogy nekem szimpatikus-e, ami jelenleg folyik futballfinanszírozás jogcímén, akkor a rövid válaszom az, hogy: NEM. A hosszabb pedig: NAGYON NEM.
@MihalyGruber Viszont őszinte érdeklődéssel kérdezem, hogy az általad hiányolt aspektusoknak hol tudnék utánajárni? Örülnék ha javasolnál néhány jó forrást, szívesen csinálok a következő derbyre egy pontosított vagy ha úgy tetszik 2.0-ás adást, ugyanebben a témakörben! Előre is köszönöm a segítségedet!
@@antaladrian Ne haragudj, de ennyi ...ez nincs azt nem csináltad. Pedig ilyen egyszerű el kell olvasni a kerek évfordulókra megjelent könyveket, neki kell állni levéltárazni. Egy kis oral history meg a lelátóról beszélni azokkal, akik ezt csinálják azaz számon tartják az eseményeket. Egy kis nemzetközi kitekintés. Aztán gondolkodni meg szintetizálni 1-20 évet beleölsz és lesz 5 jó perced. S akkor megérted pl hogy választottak a kommunista minisztériumok klubokat az MHK mozgalomból kiindulva s hogy ez mennyire és miben hasonlít a NERre. Nem teljesen, de 80%ban hozzák a kommunista tempót sőt néha meg is haladják. De egyetértek like vadászathoz nem éri meg így csinálni erre nincs idő, amikor ha nem csinálsz 3 tartalmat akkor már senki vagy a neten. Jön a Derby valamit guritani kell a múltról is. Hát sikerült hangos, színes csak nem jó. A 20as 30as évek nemzetközileg is mérhetően iszonyatosan fejlődő munkás kerületét le kis iparosoztad a húsosok meg prolik... hát .... egyébként nem mindegy 0:0 lett így mindenki pontot kapott. Te 200 likeot én meg szomorúan röhögtem egyet.