Umowa dla grafika, czyli jak napisać umowę o dzieło?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024
  • Dziś temat, mam nadzieję, dość praktyczny, mówiący o podpisywaniu umów ze zleceniodawcami. To ważny punkt pracy grafika i warto o nim pamiętać, bo chroni nie tylko interesy klienta, ale również te Wasze. Opowiadam więc o umowie, z punktu widzenia grafika, czyli o punktach, które warto w takiej umowie zawierać.
    Standardowo - wersję tekstową, bardziej rozbudowaną, tego materiału znajdziecie również na blogu, o tu: zebza.net/umow...
    Jak zostać grafikiem, czy jak nauczyć się grafiki komputerowej, to częste pytania, padające ze strony zainteresowanych tematem osób. Warto zerknąć też na poprzednie filmiki, gdzie znajdziecie polecane przeze mnie książki, tipy od czego zacząć naukę, a co lepiej sobie darować.
    -----------------------------
    Wiem, że część z was woli mnie słuchać niż oglądać, dlatego zaczęłam tworzyć alternatywne odcinki na popularne platformy podcastowe. W podcaście częściej gadam też o rzeczach dookoła projektowania. Znajdziesz mnie tu:
    Spotify: open.spotify.c...
    Google: podcasts.googl...
    Apple: podcasts.apple...
    ----------------------------
    ➳ Newsletter:
    newsletter.zeb...
    ➳ Instagram:
    / zebzanet
    ➳ Zniżka na kursy of IxDF (3 miesiące darmoszki):
    www.interactio...
    ----------------------------------------------
    🎵Muzyka:
    Muzyka: Cute - www.Bensound.com

ความคิดเห็น • 17

  • @hippocratech
    @hippocratech 7 ปีที่แล้ว

    Świetna treść. Czekamy z drugą połówką na więcej!

  • @brain_respect_and_freedom
    @brain_respect_and_freedom 2 ปีที่แล้ว

    @byZebza Dziękuję Ci za poruszenie tematu PLAGIAT. Czy graficy korzystają z narzędzi typu 'antyplagiat', aby sprawdzić czy przypadkiem nieumyślnie użyli czegoś co już gdzieś widzieli?

  • @mateuszk7758
    @mateuszk7758 4 ปีที่แล้ว

    Cześć, dziękuję za dużo wartościowych informacji. Chciałbym zacząć wykonywanie swoich usług fotograficznych od umowy o dzieło. Czy wykonując usługi na podstawie umowy o dzieło można posiadać swoją stronę internetową z ofertą i cenami oraz reklamować się? Będę wdzięczny za odpowiedz.

    • @byZebza
      @byZebza  4 ปีที่แล้ว

      Cześć, myślę, że najlepiej podpytać o takie rzeczy kogoś kto zajmuje się księgowością :) Na pierwszy rzut oka cennik, regularna oferta, reklama wyglądają jak prowadzenie działalności. Zerknij też na coś takiego jak "działalność niezarejestrowana" - może to na początek się sprawdzi :)?

  • @servusekh
    @servusekh ปีที่แล้ว

    Film trochę lat ma, ale no nic, spróbuję zapytać :D Mam już przygotowany własny wzór umowy o dzieło zawierającej przeniesienie autorskich praw majątkowych (czyli jako jeden dokument), ale martwi mnie pewna sprawa. Zawarcie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych musi być zawarte w formie pisemnej i jest to konieczne, aby była ona ważna. Przeczytałam, że niestety podpisanie skanu i przesłanie go mailem do klienta nie jest zaliczane do formy pisemnej, a do formy dokumentowej. I teraz pojawia się pytanie - czy konieczne jest listowne wymienienie się z klientem taką umową? Trochę to niepraktyczne, ale nie wiem jak się takie sprawy załatwia w praktyce, a może jest lepszy sposób?

    • @byZebza
      @byZebza  ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie tak jak piszesz. Ja robiłam tak, że prosiłam klienta o podpisanie i wysłanie do mnie wersji papierowej w dwóch ezgemplarzach, a ja odsyłałam jeden egzemplarz podpisany przeze mnie. Pracę i pierwsze rozmowy o projekcie zaczynałam w sumie zanim się umowami wymieniliśmy, żeby nie czekać na zamknięcie wszystkich formalności :> W dobie paczkomatów i kurierów to naprawdę leci szybciutko.
      Zerknij też na nowsze filmy z prawnikami - min. z Arkiem Szczudło robiliśmy całe spotkanie o umowach i wydaje mi się, że był tam też poruszany temat podpisów elektronicznych - może to będzie wygodniejsza dla Ciebie alternatywa?

    • @servusekh
      @servusekh ปีที่แล้ว

      @@byZebza skoro jednak wysyłanie paczkomatem umowy to zupełnie normalna sytuacja, to ok, bo właśnie o to się martwiłam :D dzięki za pomoc, filmy na pewno nadrobię :D

  • @MARCINWable
    @MARCINWable 6 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie. Czy pracować jako grafik na umowę o dzieło można już na stałe? Czy istnieje duże ryzyko że Urząd Skarbowy w którymś momencie stwierdzi że powinno się założyć Własną firmę? Definicja działalności jest nieprecyzyjna, tzn. musi być zarobkowa, zorganizowana i ciągła. A przecież wiele osób pracujących na umowę o dzieło spełnia te warunki. Czy znasz osoby które pracują na umowę o dzieło latami i czy ktoś miał z tego powodu jakieś problemy z US?

    • @byZebza
      @byZebza  6 ปีที่แล้ว

      Tak, znam wiele takich osób i nie słyszałam, by ktokolwiek z nich miał z tego powodu problemy. Niemniej jednak, jeśli US będzie chciał się przyczepić, to pewnie coś tam znajdzie. Myślę, że prędzej US przyczepi się do pracodawcy, który nie zatrudnił w tym wypadku pracownika na umowę o pracę. No i nie ma czegoś takiego jak obowiązek założenia działalności, tzn. US nie może zmusić Cię do założenia firmy, jeśli tego nie chcesz.

    • @MARCINWable
      @MARCINWable 6 ปีที่แล้ว

      Dzięki za odpowiedź. Sam pracuję parę lat dla kilku tych samych firm, robię dla nich grafikę i podpisuje tylko umowy o dzieło. Zastanawiam jakie jest ryzyko że ktoś kiedyś może mi zarzucić że prowadzę działalność gospodarczą a rozliczam się na umowy o dzieło. Ale jeśli mówisz że znasz wiele takich osób i nikt nie miał z tego powodu problemów to chyba ryzyko jest niewielkie. Definicja DG jest nieprecyzyjna, w necie jest kilka interpretacji i stąd moje wątpliwości.

    • @Dariusz_K44
      @Dariusz_K44 5 ปีที่แล้ว

      Jest inny problem: umowa o dzieło nie zapewnia emerytury ani ubezpieczenia zdrowotnego! Można nie myśleć o przyszłości ale złamanie ręki powoduje znaczne koszty i wykluczenie z zawodu na kilka miesięcy.

  • @cptbart
    @cptbart 7 ปีที่แล้ว

    Ile procent z kwoty zlecenia zwykle bierzesz za pliki otwarte? ;)

    • @byZebza
      @byZebza  7 ปีที่แล้ว +2

      BartB wliczone są w cenę, bo ostatnio jeśli coś robię graficznego to właśnie interfejsy albo strony - w tym przypadku nie można ich nie dać. Ale jeśli robiłabym jakieś printy to pewnie niewiele więcej niż 200-300 zł, mooooże w przypadku jakiegoś super obszernego katalogu więcej - pewnie indywidualnie bym do tego podchodziła - ciężko tak rzucić konkretną sumą / procentem w tej chwili :)

    • @cptbart
      @cptbart 7 ปีที่แล้ว

      Ja tak tylko z ciekawości. Kiedyś po prostu jak dawałem pliki otwarte .fla to brałem za nie 10-15% jeśli tylko były wizualne. Natomiast z logiką, kodem i aplikacją to pod 50% nawet. No ale .fla już nie ma. Dzięki za info ;).

    • @byZebza
      @byZebza  7 ปีที่แล้ว +1

      .fla to nawet nie ma co porównywać do przeciętnych zleceń graficznych. Tutaj nie miałabym oporów żeby brać więcej kasy za pliki otwarte, bo to zupełnie inna bajka :)

    • @cptbart
      @cptbart 7 ปีที่แล้ว

      by Zebza nie no jasne :) ja tak tylko z ciekawości, bo nigdy o otwarte czysto graficzne nie pytałem nikogo