POPRAWKA: Koncepcja czystej karty - Tabula Rasa - wywodzi się oczywiście od Johna Locke'a, nie od Kartezjusza. Studiowałem co prawda 5 lat filozofię, ale to było dawno temu i już mi się pomieszało, wybaczcie.
@@Damian_Materowskiakurat tego raczej nie planuje oglądać 🤣 nadal kojarzy mi się z gazetami VIVA czy MTV, razem ze skazanym na śmierć 😅 Ale dzięki za info, dobrze być świadomym
Dla mnie najfajniejszy eksperyment jest związany z konformizmem. Jak stoimy na czerwonym świetle i inni ludzie wtedy przechodzą przez pasy, to czujemy stres i czujemy się dziwnie, jakbyśmy robili coś niewłaściwego. Nasza stadna natura każe iść nam z innymi.
Ludzie myślą że są wynaturzeni a tak naprawdę jest na odwrót nami kieruje natura i pierwotne instynkty jak naszych przodków ,ewolucja jest ciekawa i fascynująca
Jeden z najbardziej pasjonująchych kanałów na YT. Przyroda połączona z nutką filozofii i to w bardzo ciekawy , pouczający i mega przyciągający sposób. Z tego co widze średnio co kilka dni dochodzi kilka tys. subskrybentów . W pełni zasłużone. Do końca 2024 będzie bańka. Wszystkiego dobrego ! :)
Nigdy nie zwracałem na to uwagi, ale bardzo fajnie, że ten kanał osiągnął taki sukces. Niech się wiedzie jak najlepiej dla twórców tego kanału i oby cała Polska zaczęła obserwować takie właśnie materiały zamiast „trudne sprawy".
@@westcoastshot585 nie kanał, a człowiek go tworzący z pasją - jestem subem od kilku lat , a nawet nie wiem jak ma na imię 😅. Takie treści na YT to złoto:) zaraziłem chrześniaków do oglądania takich rzeczy zamiast scrollowac tiktoki :)
Cudowny materiał! Trafiłam na Twój kanał już sporo czasu temu i nigdy nie pożałuje❤ Szczerze pozytywnie się zaskoczyłam, przyrodę kocham i się bardzo nią interesuje, zawsze wszelkie zachowania nasze podobne do zwierząt czy też upodobania, rzeczy wpływające na nasze dobre samopoczucie (przykładowo życie blisko natury, zdrowy i aktywny tryb życia) tłumaczyłam sobie instynktami, zawsze to była pierwsza myśl, że pewnie odpowiedzi na moje pytania tkwią w naturze i ewolucji. Cieszę się, że się nie myliłam, osobiście myślę, że postrzeganie świata przez pryzmat naszych wrodzonych upodobań i potrzeb znacznie polepsza jakość naszego życia, wpływa na zrozumienie siebie i akceptacje wielu rzeczy, szczególnie gdy połączy się to z naturą, przykłady można tu by wymieniać w nieskończoność. Co do jeszcze naszych zachowań, osoby bardzo spostrzegawcze i analizujące to co widzą na zwykłym krótkim spacerze czy wyjściu do sklepu zauważą od groma przykładów naszych ewolucyjnych cech charakteru i tego jacy jesteśmy. Jeszcze raz to napiszę, świetny film i po prostu uwielbiam Twój kanał, przemiło patrzeć jak szybko się rozwija! Życzę jak najlepiej by szło tak dalej❤ Dobrze wiedzieć, że są na tym naszym Polskim TH-cam ludzie kochający nature i także chcący dzielić się wiedzą na jej temat w fachowy, profesjonalny sposób z innymi oraz uczyć, trzymaj się! 🤗
A mnie się najbardziej podobają oczka i twarzyczki gryoni.Nawet golca. Zwłaszcza u moich ulubieńców. Świnek morskich lub jak kto woli Kawii domowych.Bardzo przypominają ludzkie twarze i są niezwykle ekspresyjne i rozkoszne.Kocham je! Sama mam aktualnie 1 (a miałam łącznie przez całe życie 7 nie licząc chomika dżungalskiego,myszki i papugi nimfy.A Nawet przez 1 jedne wakacje żółwia czerwonolicy i jeżyka na 1 wieczór.Z tego to był mega słodziak! Całował mnie nawet języczkiem w paluszki!.Nigdy go nie zapomnę.Spacerował sobie przy naszym małym przy blokowym ogródeczku(jest naprawdę mały) .Moja starsza siostra Marysia przyniosła go mi do mieszkania żebym mogła zobaczyć jeża z bliska,wiedząc że dla mnie samej byłoby to prawie niemożliwe. Co najlepsze nawet go głaskałam! Jego kolce były tak miękkie jak futerka moich świnek!.To w końcu jak wiadomo tylko przekształcone włosie ,które wcale nie kłuje.Co innego z ząbkami.Ale on był tak kochany że nikogo nie gryzł.Tak samo jak moje kawie. Po spotkaniu oczywiście został z powrotem wypuszczony na wolność.Był to jednak magiczny wieczór.
O łał, ten film dał mi do myślenia. Masz gościu talent, przyjemnie się ciebie słucha i na dodatek do każdej swojej tezy dajesz logiczne wytłumaczenie i przykład, naprawdę jestem pod wrażeniem tego jak dobrze przygotowujesz się do materiału nie zostawiając żadnych niedomówień i pola do przeciwstawienia się do twoich argumentów. Pozdrawiam!!!
*Brawo!* Kolejny odważny film w temacie uświadamiani ludziom niekoniecznie miłych dla nich faktów - że nie tylko (ewolucja) człowiek "pochodzi od małpy", ale ma po swoich przodkach spuściznę tak dużą, że gloryfikowana przez niego wolna wola, możliwość wyboru jest marnym ułamkiem natury człowieka.
Poruszasz w swoich filmach coraz ciekawsze tematy. 👍👏 Dziękuję za kolejny fajny odcinek. Zawsze oglądam z przyjemnością. Lubię jak poruszasz temat człowieka od strony naszej zwierzęcej natury, bo de facto jesteśmy zwierzętami ☺️ Czekam na kolejne filmy, zwłaszcza na te poruszające sprawy będące tematem na kolejne odcinki (jak wspomniałeś w dzisiejszym materiale) ☺️ Dzięki 🌷
Moim zdaniem zwierzęce instynkty to znaczna większość z nas. Pośród innych zwierząt wyróżnia nas zdolność do abstrakcyjnego myślenia, jednak mimo to instynkty nami rządzą.
Ale posiadamy wolną wolę i możemy wybrać świadomie że odrzucamy dany instynkt bo mamy rozum a zwierzęta tylko i wyłącznie instynktem się kierują ,ludzie nie i to nas odróżnia od takich typowych zwierząt
Ta jesteśmy zwierzętami ale i coś więcej tylko ile wybieramy że chcemy być czymś więcej? Napewno coś. Ale wciąż jesteśmy zwierzętami. Przynajmniej w pewnym sensie.
Dorzucę od siebie. Kilkukrotnie odtwarzane badanie mózgu nad tym co aktywuje się jako pierwsze, ośrodki ruchu czy ośrodki świadomości zawsze dawały ten sam efekt, różnił się tylko czas. Najpierw działamy, a później dopisujemy świadome uzasadnienie do swojego działania. Więc można by powiedzieć, że ta zdolność do abstrakcyjnego myślenia to właśnie dopisywanie głębi własnym odruchom ;) Nieco bardziej serio można by uznać, że mamy wpływ na kształtowanie się naszych odruchów w sposób celowych. Tylko tutaj znów nie koniecznie jest to cecha zarezerwowana tylko dla ludzi. Naczelne również potrafią modyfikować swoje zachowania w grupach. Jakby nie patrzeć nie jesteśmy wyjątkowi. Jedyne co nas faktycznie wyróżnia ze świata zwierząt, to przekonanie o swoim prawie do stawiania się wyżej od innych gatunków. Chociaż to w sumie też najprawdopodobniej jest instynktowne... Samo abstrakcyjne myślenie też nie jest tak rzadkie jak się ludziom wydaje. Polecam poszukać nieco na ten temat. Badań trochę było.
@@civic12 Zwierze też ma wolna wolę, tylko prostszą, jeśli puścisz zwierzę wolno, samemu decyduje dokąd ićć. Oczywiście ludzie to najinteligentniejsi ze zwierząt.
Ja się boje pająków, ale ostatnio kupiłam sobie kilka skakunów do hodowania, śliczne są, to podobno najinteligentniejsze pająki, może kiedyś pojawi się o nich materiał na tym kanale:)
7:00 Człowiek naturalnie uważa cukry i tłuszcze za smaczne, chociaż są niezdrowe. Dzisiaj mamy łatwy dostęp do jedzenia, ale w przeszłości, gdy jedzenie nie czekało w sklepie wszelki pokarm zapewniający duże ilości energii był pożądany. Spożywając taki pokarm mózg nagradza nas, chwali tworząc uczucie zadowolenia.
Tez nigdy się ich nie bałem. Ale warto wspomnieć, że widziałem je tylko w telewizji lub terrarium. Na żywo mogło by być różnie. Obstawiam, że każdy idąc lasem, kiedy przypadkiem by na węża nadepną lub zobaczył bezpośrednio pod stopą zareagowałby nerwowo, prawdopodobnie by odskoczył. To może być żmija, której ukąszenie jak bardzo nieprzyjemnie a czasem śmiertelne.
@@loose4bet ludzie nie ogarniają, że widok węża którego ktoś trzyma na rękach lub zza szyby terrarium to nie to samo, co nagłe i często niespodziewane znalezienie się obok niego w naturze. Połóż się jeden cwaniak z drugim w amazońskiej puszczy na kocyku, zobaczymy jak długo nie będziecie się bali węży.
@@therevenant7196 5min w amazońskiej puszczy na kocyku i piszczą jak mała dziewczynka. Bez względu na to czy pojawi się wąż, pająk czy inna skolopendra 😆
Niesamowity odcinek, ciekawy i otwierający oczy. Zawsze byłem przekonany, że altruizm to coś, co odróżnia nas od zwierząt, a tu niespodzianka. Altruizm to mechanizm, instynkt, który powstał z uwagi na korzyści jakie za sobą niesie - czy to nie oznacza, że prawdziwego altruizmu nie ma? :) Co prawda pozostaje jeszcze jedna wątpliwość, czemu pomagamy starszym już zostało wyjaśnione (ich doświadczenie i wiedza są cenne). Jednak skąd powstał w nas mechanizm obrony i pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym? Czy za tym też kryje się jakiś instynkt, zwierzęcy mechanizm? Czy jednak są w nas jakieś cechy świadczące o naszej "wyższości" nad resztą królestwa zwierząt :)
Cieszę się, że autor kanału pociągnął ten temat. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec bo temat jest mega ciekawy i daje pole do bardzo ciekawych dyskusji w komentarzach ☺️
SUPER MATERIAŁ! ale mam kilka pytań: czy to znaczy że te instynkty znikną w przyszłości? bo będzie coraz mniej zagrożeń i będą nie potrzebne ludziom (instynkty związane z wężami, pająkami i ciemnością). Skoro miłość jest zależna od instynktów to czemu są ludzie którzy związują się z kimś brzydkim ale z dobrym charakterem to też jest uwarunkowane instynktami? liczę na więcej takich filmów
Tyle w nas zwierzęcia co w innych zwierzętach. Kierują nami te same instynkty i popędy co innymi gatunkami. Ze świata zwierząt wyróżnia nas to ze nie musimy sie nimi kierować.
Błąd. Masz te same popędy i zachowania co u zwierząt. Jak narazie ludzie nie rodzą się tylko z probówek a i tak zawsze zostanie instynkt zwierzęcy przetrwania jak od komórki i bakterie po naczelne.
@@4PhobosDeimos Przecież mówię ze instynkty i popędy dzielimy ze światem zwierzęcym. To co nas z tego świata wyróżnia to ze jestesmy jedynym gatunkiem który nie musi się nimi kierować.
@@maranatha5473 instynkt to takie coś co masz w pamięci że to jest dobre dla ciebie i masz dopływ dopaminy a coś jest złe i wydziela adrenalinę do walki bądź ucieczki. Instyktownie wiesz co jest dla ciebie dobre a co złe.
Wspaniały materiał,w Magii natury jest nie tylko świat zwierząt i ludzi.Jest religia,historia,rozważania filozoficzne,nauka i wiele różnych dziedzin.Dzięki temu Twój kanał jest tak interesujący👍.Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały.
Strasznie dużo w tym materiale absolutów typu: "zawsze", "nigdy", co w wielu przypadkach zostało użyte niestety na wyrost. Tymczasem rozwój cywilizacji pokazuje, że ciekawość i skłonność do przełamywania instynktownych lęków są dla ludzi także bardzo ważne.
Super potrzebny i wartościowy film. Brakuje mi już często sił na tłumaczenie ludziom, że nie rodzą się białymi, niezapisanymi kartkami papieru. Bardzo ciężko niektórym przychodzi zrozumienie, że za 90-95% naszego życia odpowiada podświadomość i instynkty, a nawet nasze świadome wydawałoby się wybory, są efektem podświadomych utrwalonych schematów z którymi się rodzimy. Przykład tego, jak wielu dziś niby inteligentnych ludzi podchodzi do tematu psychologii ewolucyjnej pokazuje, że poziom wyparcia faktów oraz brak chęci zaakceptowania i pogodzenia się z koncepcją, często wywołuje ciężki dysonans poznawczy.
Podoba mi sie ze wspomniales o teorii gier i psychologii ewolucyjnej. Ogladam zarówno twój kanał jak i kanały o tematyce red pillowej i tez uwazam że ludzie to zwierzęta, kierują sie instynktami i strategią reprodukcyjną i w kontrze do tego bawią mnie środowiska mówiące o tym że niby red pill nie ma podstaw w badaniach, mimo ze badania są tylko trzeba umiec wyciągać z nich wnioski to raz a dwa nie potrzebuje badań żeby wiedzieć że paw pokazuje ogon partnerce żeby ją zachęcić do siebie. Tak samo nie potrzebuje badań żeby wiedzieć ze kobiety lubią wysokich przystojnych bogatych mezczyzn a mężczyźni ladne z dużą pupą i piersiami kobiety (nie otyłe) I że mezczyzni są nastawieni ewolucyjnie na ilość a kobiety na jakość partnerów.
@Krevertus zapraszam do merytorycznej dyskusji, z czym się nie zgadzasz? Jestem zdania że ludzie to zwierzęta które dobierają się na podstawie cech zapewniających przetrwanie i reprodukcje, Uważasz że to jest nie logiczne? Czy może masz po prostu jakiś innywykreowany obraz red pilla i samo slowo cie drażni?
życia ci zabraknie na próbę zmian wszystkiego co w nas zakodowane. Pozbędziesz się lęków przed zagrożeniami? Super, przed tobą jeszcze niekończące się spektrum całości treści, które wypełniają ludzkie życie. Co kolejne zmienisz? Upodobania do jędrnych pośladków, długonogiej, długowłosej blondynki, do której cię tak ciągnie? w imię czego? Zaakceptowania jej przeciwieństwa aby można było mieć szansę na założenie rodziny? Spoko, za kilka lat biologia się i tak upomni, wracając po swoje- ze zdwojoną siłą, karmiąc depresją w sytuacji, kiedy nie uda się sięgnąć po to co zakodowane. Często te zmiany o których mówią tacy jak ty, to nic innego jak wymuszone, sprzeczne ze sobą próby oszukania się za wszelką cenę, wyparcia prawdy. Na tym świecie jest pełno gejów, którzy mają dzieci. Tak się kończy coping.
@@therevenant7196 Nie chodziło mi o zmianę wszystkiego w sensie wszystkiego u człowieka w jego życiu, tylko o to, że każdą rzecz z wymienionych w filmie da się zmienić, nie mówię tu o zmianie wszystkiego na raz, czy nawet w trakcie całego życia, choć i to byłoby z pewnością niestety możliwe, obozy koncentracyjne sprawiały, że więźniowie po pewnym momencie często już obojętnieli, przestali się bać, wiedzieli, że to nic nie da a sytuacja jest niezmienna, i to jednocześnie zabrało im tą ludzką empatię, ludzki umysł, a jednocześnie instynkty naturalne.
Ja bym nazwał to tłumieniem instynktu. Poza tym inteligencja wiele zmienia. Możesz hodować węże ale wśród samych hodowców węży na świecie już tylko garstka ludzi zajmuje się gatunkami najbardziej groźnymi takimi jak mamby, żmije gabońskie itd. bo ryzyko się zwiększa. Poza tym to nie znaczy, że kiedyś nie istnieli ludzie, albo i też zwierzęta, które nie bały się drapieżników i takich zagrożeń - ale one zwyczajnie często umierały ;) Dzisiaj taki dobór naturalny nie działa także takich zachowań będzie co raz więcej.
Ja od dziecka do teraz w wieku 25 lat dalej boję się kury i koguty, kruki, wrony. :) W marcu będę miał 26 lat. Bo gdy mialem 7 lat to bylem świadkiem jak koguty walcyli ze sobą, jedno byko ranne i jeden kogut mnie straszył.
Byłam dorosła, szłam chodnikiem zaczęła gonić mnie ges, ja wtedy odkrylam że jeszcze umiem biegac, że gęsi są takie wielkie. Pi... Rozłożyła skrzydla, otwarła dziób i gonila
Jak mówił dlaczego tak ludzie boją się węży to, aż przypomniało mi się jak wyszedłem na miasto z sztucznym wężem i przestraszyłem kilku ludzi pomimo, że wcale mi na tym nie zależało.
Mówisz o krajobrazach łąk i pól że są piękne ale co z innymi krajobrazami które za takie uchodzą? Strzeliste niezdatne do zamieszkania i nieprzyjazne góry? Widok piękny i zdumiewający. Albo widok z morza lub oceanu gdzie nie widać żadnego lądu dookoła ew. Majaczy w oddali jakaś piaszczysta i trudna do zamieszkania łacha piachu. Podobnie zdjęcia z pustyni czy to lodowej czy piaszczystej mogą być dla nas niesamowicie pociągające. Jak to zatem jest z tym ewolucyjnym poczuciem piękna łąk, sawann, pastwisk etc. Tak samo piękne a niekiedy bardziej wydają nam się inne mniej sprzyjające tereny zielone. Nie uznaj tego za atak ale ciekawy jestem czy są jakieś badania analizujące zagadnienie poczucia piękna krajobrazu?
Psychologia ewolucyjna jest w mojej ocenie najlepszym sposobem na opisanie zachowań ludzi. Zawsze jednak zastanawiał mnie aspekt związany z ludźmi, którzy popełnili samobójstwo lub wazektomie, co w sumie ciężko nazwać opłacalną strategią reprodukcyjną.
Wiesz, tak na prawdę, jesteśmy zaprojektowani na przyjemność, a nie na reprodukcję. Antykoncepcja, czy wazektomia to po prostu przechytrzenie tych mechanizmów. Przyjemność, bez skutków biologicznych.
@@magianatury odczuwamy jednak przyjemność dlatego, aby zwiększyć swoje szanse reprodukcyjne. Brak takich reakcji znacząco zmniejszyłby szansę na przetrwanie organizmu w złożonym środowisku. Imo przyjemność jest jednak bardziej wtórnym mechanizmem realizującym pierwotne cele organizmu, co w sumie świetnie przedstawiłeś w filmie(nowe/zgniłe jabłko). Stoję zatem na stanowisku, że jednak jesteśmy zaprojektowani do reprodukcji, niż do przyjemności. Po prostu "natura" nagradza nas za to, co jest korzystne dla zwiększenia swoich szans do przekazania genów. Ciekawy jest jednak temat, dlaczego niektórzy ludzie mogą porzucić jakąkolwiek strategię reprodukcyjną i popełnić samobójstwo. De facto z perspektywy psychologii ewolucyjnej łatwiej wytłumaczyć psychopatię, czy homoseksualizm, aniżeli samobójstwo, które niejako jest skrajnie negatywnym zachowaniem dla pojedynczego organizmu, jak i samej grupy w której się znajduje (bo jednak wiele osób z możliwością reprodukcji i wnoszących dodatni wkład do społeczeństwa dokonuję tego aktu). W przypadku wazektomii można byłoby pójść podobną narrację jak w przypadku homoseksualizmu, jednak sam akt ma raczej charakter wychodzący poza wpisane instynkty(albo nie). Ps. To tylko pokazuje, że magia natury jeszcze wiele ma przed nami do odkrycia.
@@Agent-ty7pf A ja uważam odwrotnie, jesteśmy nastawieni głównie na przyjemność i to układ nagrody nami rządzi. Stąd biorą się uzależnienia, np. od narkotyków, telefonu, social mediów itd. Reprodukcja jest też pewnie częściowo uwarunkowana instynktem, ale zdecydowanie słabsza niż nastawienie na przyjemność.
@@Au_vi_au_mijest w tym pewna logika, jakby nie patrzeć cześć ludzi wybrała tjgę, która może odmienna ale przeżyc się da i konkurencja innych ludzi jest mniejsza. Gdyby nie takie różnice, tludzie nie wystepowaliby na całym świecie.
Chciałbym na początku zaznaczyć, że jestem zapalonym fanem kanału i nie uważam, że twórca miał jakiekolwiek złe intencje. Mimo to nie mogę przejść obojętnie wobec tego filmu; jest on oparty na założeniu, że jesteśmy niewolnikami własnych genów. Nie jest to prawda, ludzie mogą się zmieniać, zarówno nieświadomie jak i świadomie - gdyby tak nie było to nie istniałyby żadne instytucje resocjalizacyjne. Do tego, ludzie przedstawieni są jako niemalże jednolity materiał z nieznacznymi tylko różnicami; jest to bardzo mocne uogólnienie, gdyby tak było to np. nie byłoby tak skrajnych różnic w poglądach politycznych pomiędzy ludźmi, czasami także pomiędzy dziećmi oraz ich rodzicami. Niemożliwym do zaprzeczenia jest fakt instynktownego lęku przed wężami albo ewolucyjnego podłoża rodzicielskiej miłości do dzieci, ale odnoszenie tego do każdego ludzkiego zachowania jest bardzo odważnym twierdzeniem. Dalej wiemy bardzo mało o ludzkiej psychice, a niepomijalna część tej wiedzy jest niepewna. Mogę odnieść się do przykładu piękna przytoczonego przez autora. Hipoteza sawanny, po pierwsze nie jest jedynym wyjaśnieniem dlaczego uznajemy niektóre krajobrazy za piękne, a po drugie trudno szukać w niej odpowiedzi na przykład na pytanie dlaczego obrazy zaśnieżonych gór możemy uznać za piękne. Wiem, że autor zdaje sobie sprawę ze złożoności ludzkiej psychiki, bo nawet wspomniał o tym w filmie, jednak uważam, że zostało to za mało wyeksponowane i zepchnięte na drugi, a nawet trzeci plan. Praktycznie każde odstępstwo od społecznej normy autor uznał za przejaw psychopatii, co jest gargantuicznie dużym i potencjalnie krzywdzącym uproszczeniem. Może to implikować, że autyzm (w tym zespół Aspergera) jest chorobą porównywalną z psychopatią (według naukowego konsensusu nie można uznać autyzmu za chorobę, a raczej za zbiór specyficznych cech). Czuję niepokój, że część osób, które obejrzały ten film mogą wyciągnąć pochopne wnioski i dojść do podobnych myśli niczym eugenicy. Jeszcze raz wspomnę, że nie uważam, że autor miał jakiekolwiek złe intencje i rozumiem, że film, w którym autor cały czas mówi o tym, że niczego nie możemy być pewni nie byłby szczególnie angażujący. Prowadzący wykonuje zwykle bardzo solidną pracę związaną z materiałami i ogląda się je z przyjemnością, więc bardzo proszę, żeby nie brał on mojej krytyki do siebie.
@@micham6923 Potężny argument, nie mogę zaprzeczyć. Jednakowoż wydaję mi się, że nie znajdę dla niego lepszego użytku niż jako papier toaletowy w kryzysowej sytuacji. Używasz swojego ego jako argumentu przeciwko nieznanej osobie w internecie - niezbyt inteligentne posunięcie, skoro nie masz absolutnego pojęcia z kim rozmawiasz. Ja preferuję używanie konwencjonalnych argumentów
Mój ulubiony kanał na YT, moim zdaniem bardzo potrzeba tego typu wiedzy na YT, osadzonej w nauce i podanej w normalny sposób. Bardzo ciekawy temat, lubię te odcinki zbliżające się do psychologii, z chęcią zobaczę więcej. Jedyna uwaga, już bardziej wynikającą z moich preferencji. Nie przepadam za stwierdzeniami typu: "to nic innego jak... ", " To nic więcej niż... ".tego typu redukcjonizm (w tym przypadku biologiczny) jest według mnie niepotrzebny.. Tematy takie jak moralność, ale w sumie jakiekolwiek tematy, można rozpatrywać z różnych perspektyw a nauka nie ma monopolu na prawdę
"Dekalog ma źródła biologiczne". Niezwykle ciekawe założenie. Trochę siedzę w tym temacie i byłbym bardzo wdzięczny za rozwinięcie tematu. Brzmi bardzo zachęcająco.
Człowiek ma rozum, a żaden inny gatunek nie posiada tego super narzędzia. Możemy kontrolować nasze instynkty i i robić co chcemy. Nasze zasady i wartości, które WYBIERAMY odróżniają nas od zwierząt.
To dlaczego wiele zwierząt jest lepszych od nas? Dlaczego np takie wilki, bobry, łabędzie gdy osiągają optymalne zagęszczenie populacji, i nie mają możliwości migracji, to świadomie poprzestają w prokreacji na zastępczości pokoleń. I dzięki temu nie muszą głodować, chorować, i wzajemnie się mordować (w walce o przestrzeń i zasoby), jak my ludzie to czynimy.
Bardzo fajny materiał zawsze mnie ciekawiło mnie to co mamy po naszych przodkach a czytałem że byly jakieś badania które udowadniają że jesteśmy w stanie dziedziczyć różne rzeczy
Wolna wolo o wybór - albo żyjesz świadomie i odstawisz automatyczne instynkty kierowane przez umysł i ciało albo się im poddajesz. Jedni śmiertelnie boją się pająków a drudzy je hoduje we własnym domu i budują dla nich domki w terrarium. Jedni boją się pływać, to też automat, bo jest związany z utrudnionym oddychaniem a utrudnione oddychanie to przekaz mózgu - jestem zagrożony i się boję a drudzy to rewelacyjni pływacy. Przykłady mogę wymieniać i wymieniać. Tak czy inaczej albo żyjesz świadomie albo nieświadomie i jesteś kierowany przez to, co zostało ci wszczepione do podświadomości przez ojców, dziadków i innych przodków. Przyznaj się, czy Ty też gwałtownie odwracasz głowę, kiedy usłyszysz nagły szelest liści w parku? Dla przodków był to sygnał, w liściach czai się drapieżnik, uciekaj. A dla Ciebie, spacerującego po parku w nowoczesnym mieście? Drapieżników nie ma ale program w umyśle został.
Z jednym się nie do końca zgodzę. Uważamy za piękne również niegościnne połacie naszej planety. Pustynie, góry, inne planety, księżyc. Albo nawet drapieżniki
Właśnie o to chodzi w ewolucji, że cały czas pojawiają się osobniki różniące się od ogółu i dopiero natura weryfikuje czy te zmiany przyczyniają sie do skuteczniejszego przetrwania czy szybszego wyginięcia :)
@@-Monterek- No nie do końca. Wydaje mi się że obraz lodowca i kry wokół niego albo gór jest uważany za piękny przez większość, a nie jak wynikałoby z ewolucji przez nielicznych. Tak myślę
Ja bym jeszcze dodał przykład problemu ze snem podczas pełni, dużo ludzi ma z tym problem. Jak wiemy nasi przodkowie wykorzystywali blask księżyca i polowali w tym czasie
Pięć lat filozofii? Super sprawa! Wydaje się, że niedawno (w skali ewolucyjnej) nastąpiła różnica jakościowa - nie sprzęt (czyli zachowania dziedziczone), a oprogramowanie (zachowania wyuczone) zaczęło odgrywać dominującą rolę w rozwoju. Nie wiem, jaki status ontologiczny ma myśl (działający program), ale różnica musi być istotna - bo świat myślowy ma obiekty i reguły (np. matematyczne), których istnienie od niej nie zależy (w każdym razie nic na to nie wskazuje) i które nie mają odpowiedników wokół nas (np. taka czy inna nieskończoność).
Popraw mnie, jeśli się mylę. Altruizm to bezinteresowność, czyli nie ma nic wzamian. Pozytywne odczucia po udzielonej pomocy to już nie altruizm, ponieważ to jest "coś". To co opisałeś w materiale nie jest altruizmem tylko "pożytecznym egoizmem opartym na empatii". W pewnej formie uzyskujemy jakąś nagrodę. Czujemy się lepiej, czujemy się lepsi od innych czy sama wiara w powracającą karme. Odczuwamy satysfakcję, która, owszem, ma swoje korzenie w ewolucji, lecz jest to egoistyczna chęć zapewnienia przetrwania gatunku. Nie wykluczam, że moja opinia może być wypaczona brakiem dostatecznej wiedzy albo doświadczeniami osobistymi i obserwacyjnymi. Jednak należy pamiętać, że empatia to nie altruizm.
cudowny odcinek, jestem w 8 klasie podstawowej i szczerze mówiąc jeśli tak wyglądała by moja edukacja to zmienił bym do niej nastawienie o 180°. pozdrawiam =DDD
POPRAWKA: Koncepcja czystej karty - Tabula Rasa - wywodzi się oczywiście od Johna Locke'a, nie od Kartezjusza. Studiowałem co prawda 5 lat filozofię, ale to było dawno temu i już mi się pomieszało, wybaczcie.
A to tu mnie zaskoczyłeś 😅 szczerze pierwszy raz słyszę nazwisko Johna Locke'a. Na pewno obadam, wydaje się ciekawym ziomeczkiem
@@boogie7738warto też dodać że John Locke byl jednym z głównych bohaterów serialu Zagubieni 😅
@@Damian_Materowskiakurat tego raczej nie planuje oglądać 🤣 nadal kojarzy mi się z gazetami VIVA czy MTV, razem ze skazanym na śmierć 😅
Ale dzięki za info, dobrze być świadomym
Oto ma wycieczka, gdzie wypełnia się karteczka, czysta jak łza, w dniu narodzin człowieka- według Johna Locka. Znów pryska powłoka
Wybaczam.
Dla mnie najfajniejszy eksperyment jest związany z konformizmem. Jak stoimy na czerwonym świetle i inni ludzie wtedy przechodzą przez pasy, to czujemy stres i czujemy się dziwnie, jakbyśmy robili coś niewłaściwego. Nasza stadna natura każe iść nam z innymi.
Są też przypadki że jak stoisz na samym rogu chodnika i wystawisz nogę na ulicę to inni zaczynają przechodzić mimo czerwonego światła.
Gardzę tym.
Jak idą na czerwonym ja też idę, bo jest większa szansa, że nic nas nie przejedzie, a czas jest cenny.
Masz dziwne wynaturzenie
Nie wiem. Ja tam czuję, że to ci przechodzący na czerwonym robią coś niewłaściwego, a nie ja. Masz jakąś słabą psychę.
Ludzie myślą że są wynaturzeni a tak naprawdę jest na odwrót nami kieruje natura i pierwotne instynkty jak naszych przodków ,ewolucja jest ciekawa i fascynująca
wiesz co to jest interpunkcja? Z trudem Ciebie przeczytałem.
@@czkco758ciekawe czy pod ewolucję możemy podciągnąć to iż jedni go nie zrozumieli a inni jak najbardziej.
@@dziewczynazsekskamerekUważam, że jak najbardziej.
@@czkco758łatwiej będzie gdy podszkolisz się w Polskim
Ze wszystkich zwierząt człowiek ma najmniej biologicznie zdeterminowanych zachowań tak czy siak
Jeden z najbardziej pasjonująchych kanałów na YT. Przyroda połączona z nutką filozofii i to w bardzo ciekawy , pouczający i mega przyciągający sposób. Z tego co widze średnio co kilka dni dochodzi kilka tys. subskrybentów . W pełni zasłużone. Do końca 2024 będzie bańka. Wszystkiego dobrego ! :)
też tak uważam, zdecydowanie ten kanał szybko się wybije.
@@APOSTAZIA-r5f Już się dość mocno wybił a subskrybentów wciąż przybywa i bardzo słusznie
Szczerze ,Twoja praca jak przekazać wiedzę i zainteresować innych naprawdę, naprawdę chylę glowe przed Tobą. To absolutny sztos👍👍👍
świetny materiał! Gdyby każdy nauczyciel mówił o naturze z taką pasją jak ty sympatyków przyrody byłoby znacznie więcej
Pół miliona subskrypcji 👏🏼
Jakość robi swoje🥳
Do miliona już blisko😉
Nigdy nie zwracałem na to uwagi, ale bardzo fajnie, że ten kanał osiągnął taki sukces. Niech się wiedzie jak najlepiej dla twórców tego kanału i oby cała Polska zaczęła obserwować takie właśnie materiały zamiast „trudne sprawy".
@@westcoastshot585 nie kanał, a człowiek go tworzący z pasją - jestem subem od kilku lat , a nawet nie wiem jak ma na imię 😅. Takie treści na YT to złoto:) zaraziłem chrześniaków do oglądania takich rzeczy zamiast scrollowac tiktoki :)
Cudowny materiał! Trafiłam na Twój kanał już sporo czasu temu i nigdy nie pożałuje❤
Szczerze pozytywnie się zaskoczyłam, przyrodę kocham i się bardzo nią interesuje, zawsze wszelkie zachowania nasze podobne do zwierząt czy też upodobania, rzeczy wpływające na nasze dobre samopoczucie (przykładowo życie blisko natury, zdrowy i aktywny tryb życia) tłumaczyłam sobie instynktami, zawsze to była pierwsza myśl, że pewnie odpowiedzi na moje pytania tkwią w naturze i ewolucji. Cieszę się, że się nie myliłam, osobiście myślę, że postrzeganie świata przez pryzmat naszych wrodzonych upodobań i potrzeb znacznie polepsza jakość naszego życia, wpływa na zrozumienie siebie i akceptacje wielu rzeczy, szczególnie gdy połączy się to z naturą, przykłady można tu by wymieniać w nieskończoność.
Co do jeszcze naszych zachowań, osoby bardzo spostrzegawcze i analizujące to co widzą na zwykłym krótkim spacerze czy wyjściu do sklepu zauważą od groma przykładów naszych ewolucyjnych cech charakteru i tego jacy jesteśmy.
Jeszcze raz to napiszę, świetny film i po prostu uwielbiam Twój kanał, przemiło patrzeć jak szybko się rozwija! Życzę jak najlepiej by szło tak dalej❤ Dobrze wiedzieć, że są na tym naszym Polskim TH-cam ludzie kochający nature i także chcący dzielić się wiedzą na jej temat w fachowy, profesjonalny sposób z innymi oraz uczyć, trzymaj się! 🤗
Nic dodać nic ująć. Zgadzam się z każdym słowem.
Dziękuję :) i pozdrawiam bardzo serdecznie ;)
A mnie się najbardziej podobają oczka i twarzyczki gryoni.Nawet golca. Zwłaszcza u moich ulubieńców. Świnek morskich lub jak kto woli Kawii domowych.Bardzo przypominają ludzkie twarze i są niezwykle ekspresyjne i rozkoszne.Kocham je! Sama mam aktualnie 1 (a miałam łącznie przez całe życie 7 nie licząc chomika dżungalskiego,myszki i papugi nimfy.A Nawet przez 1 jedne wakacje żółwia czerwonolicy i jeżyka na 1 wieczór.Z tego to był mega słodziak! Całował mnie nawet języczkiem w paluszki!.Nigdy go nie zapomnę.Spacerował sobie przy naszym małym przy blokowym ogródeczku(jest naprawdę mały) .Moja starsza siostra Marysia przyniosła go mi do mieszkania żebym mogła zobaczyć jeża z bliska,wiedząc że dla mnie samej byłoby to prawie niemożliwe. Co najlepsze nawet go głaskałam! Jego kolce były tak miękkie jak futerka moich świnek!.To w końcu jak wiadomo tylko przekształcone włosie ,które wcale nie kłuje.Co innego z ząbkami.Ale on był tak kochany że nikogo nie gryzł.Tak samo jak moje kawie. Po spotkaniu oczywiście został z powrotem wypuszczony na wolność.Był to jednak magiczny wieczór.
O łał, ten film dał mi do myślenia. Masz gościu talent, przyjemnie się ciebie słucha i na dodatek do każdej swojej tezy dajesz logiczne wytłumaczenie i przykład, naprawdę jestem pod wrażeniem tego jak dobrze przygotowujesz się do materiału nie zostawiając żadnych niedomówień i pola do przeciwstawienia się do twoich argumentów. Pozdrawiam!!!
Niektórych ludzi takie podejście strasznie boli, a prawda czasami boli. Robisz świetną robotę.
*Brawo!* Kolejny odważny film w temacie uświadamiani ludziom niekoniecznie miłych dla nich faktów - że nie tylko (ewolucja) człowiek "pochodzi od małpy", ale ma po swoich przodkach spuściznę tak dużą, że gloryfikowana przez niego wolna wola, możliwość wyboru jest marnym ułamkiem natury człowieka.
Przecież nawet nie wiadomo czy wolna wola istnieje - raczej nie. Możemy tylko biernie obserwować swoje życie.
Dla mnie ewolucja jest dowodem na Boga, a nie na nieistnienie Boga 🤷
Poruszasz w swoich filmach coraz ciekawsze tematy. 👍👏 Dziękuję za kolejny fajny odcinek. Zawsze oglądam z przyjemnością. Lubię jak poruszasz temat człowieka od strony naszej zwierzęcej natury, bo de facto jesteśmy zwierzętami ☺️ Czekam na kolejne filmy, zwłaszcza na te poruszające sprawy będące tematem na kolejne odcinki (jak wspomniałeś w dzisiejszym materiale) ☺️ Dzięki 🌷
Moim zdaniem zwierzęce instynkty to znaczna większość z nas. Pośród innych zwierząt wyróżnia nas zdolność do abstrakcyjnego myślenia, jednak mimo to instynkty nami rządzą.
Ale posiadamy wolną wolę i możemy wybrać świadomie że odrzucamy dany instynkt bo mamy rozum a zwierzęta tylko i wyłącznie instynktem się kierują ,ludzie nie i to nas odróżnia od takich typowych zwierząt
Ta jesteśmy zwierzętami ale i coś więcej tylko ile wybieramy że chcemy być czymś więcej? Napewno coś. Ale wciąż jesteśmy zwierzętami. Przynajmniej w pewnym sensie.
Dorzucę od siebie. Kilkukrotnie odtwarzane badanie mózgu nad tym co aktywuje się jako pierwsze, ośrodki ruchu czy ośrodki świadomości zawsze dawały ten sam efekt, różnił się tylko czas. Najpierw działamy, a później dopisujemy świadome uzasadnienie do swojego działania. Więc można by powiedzieć, że ta zdolność do abstrakcyjnego myślenia to właśnie dopisywanie głębi własnym odruchom ;) Nieco bardziej serio można by uznać, że mamy wpływ na kształtowanie się naszych odruchów w sposób celowych. Tylko tutaj znów nie koniecznie jest to cecha zarezerwowana tylko dla ludzi. Naczelne również potrafią modyfikować swoje zachowania w grupach. Jakby nie patrzeć nie jesteśmy wyjątkowi. Jedyne co nas faktycznie wyróżnia ze świata zwierząt, to przekonanie o swoim prawie do stawiania się wyżej od innych gatunków. Chociaż to w sumie też najprawdopodobniej jest instynktowne... Samo abstrakcyjne myślenie też nie jest tak rzadkie jak się ludziom wydaje. Polecam poszukać nieco na ten temat. Badań trochę było.
@@civic12 Zwierze też ma wolna wolę, tylko prostszą, jeśli puścisz zwierzę wolno, samemu decyduje dokąd ićć. Oczywiście ludzie to najinteligentniejsi ze zwierząt.
@@zpsychologicznegonanasze4984 nie myślałem że da się to ująć w tak dobry sposób wow
KOLEJNY FAJNY FILM. Ogladam cie jeszcze jak prowadziles magie akwarystyki i sam zalozylem wtedy akwarium. Super sie cb slucha.
Ja się boje pająków, ale ostatnio kupiłam sobie kilka skakunów do hodowania, śliczne są, to podobno najinteligentniejsze pająki, może kiedyś pojawi się o nich materiał na tym kanale:)
7:00 Człowiek naturalnie uważa cukry i tłuszcze za smaczne, chociaż są niezdrowe. Dzisiaj mamy łatwy dostęp do jedzenia, ale w przeszłości, gdy jedzenie nie czekało w sklepie wszelki pokarm zapewniający duże ilości energii był pożądany. Spożywając taki pokarm mózg nagradza nas, chwali tworząc uczucie zadowolenia.
Uwielbiam węże. Cudowne stworzenia. Pozdrawiam :)
Tez nigdy się ich nie bałem. Ale warto wspomnieć, że widziałem je tylko w telewizji lub terrarium. Na żywo mogło by być różnie. Obstawiam, że każdy idąc lasem, kiedy przypadkiem by na węża nadepną lub zobaczył bezpośrednio pod stopą zareagowałby nerwowo, prawdopodobnie by odskoczył. To może być żmija, której ukąszenie jak bardzo nieprzyjemnie a czasem śmiertelne.
Ale jakbym ktoś znajomy hodował i miałbym pewność, że nie jest jadowity to wziąłbym go na ręce z ciekawości.
@@loose4bet ludzie nie ogarniają, że widok węża którego ktoś trzyma na rękach lub zza szyby terrarium to nie to samo, co nagłe i często niespodziewane znalezienie się obok niego w naturze. Połóż się jeden cwaniak z drugim w amazońskiej puszczy na kocyku, zobaczymy jak długo nie będziecie się bali węży.
@@therevenant7196 5min w amazońskiej puszczy na kocyku i piszczą jak mała dziewczynka. Bez względu na to czy pojawi się wąż, pająk czy inna skolopendra 😆
@@loose4bet jak byłem mały biegłem sobie ścieżką, widziałem wąża, a automatu nad nim przeskoczyłem. Chyba był to zwykły zaskroniec ale jednak :)
Świetny odcinek,sporo gałęzi do rozwinięcia i można słuchać i sluchac.
Uwielbiam w twoich materiałach wplatywanie filozofii, ktora czesto uswiadamia kim jestesmy.
Od długiego czasu wciągnęła mnie magia natury 😅
Dzięki za nowy film! Like I oglądamy, pozdrawiam 😊
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję za jego powstanie 😊
Twoje filmy są takie fascynujące i pełne treści skłaniających do filozoficznych przemyśleń! 😀
Niesamowity odcinek, ciekawy i otwierający oczy. Zawsze byłem przekonany, że altruizm to coś, co odróżnia nas od zwierząt, a tu niespodzianka. Altruizm to mechanizm, instynkt, który powstał z uwagi na korzyści jakie za sobą niesie - czy to nie oznacza, że prawdziwego altruizmu nie ma? :)
Co prawda pozostaje jeszcze jedna wątpliwość, czemu pomagamy starszym już zostało wyjaśnione (ich doświadczenie i wiedza są cenne). Jednak skąd powstał w nas mechanizm obrony i pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym? Czy za tym też kryje się jakiś instynkt, zwierzęcy mechanizm? Czy jednak są w nas jakieś cechy świadczące o naszej "wyższości" nad resztą królestwa zwierząt :)
Jak ja uwielbiam oglądać takie filmy
Super film. Więcej podobnych treści.
Pozdrawiam.
Super temat, nie mogę się doczekać kontynuacji
Ten odcinek jest naprawdę świetny, wiele tłumaczy. Czapki z głów i chylę czoła. Pozdrawiam. :D
I to są najlepsze rządy, jakie kiedykolwiek nam się przytrafiły.
17:28 teoria gier pokazuje odwrotne wnioski - wygrywa ten kto jest egoistyczny, brutalny, a przegrywa ten kto jest pokojowy.
Widze film odnośnie ostatniej rozmowy o ewolucji 🔥
Bardzo ciekawy film 💪
Cieszę się, że autor kanału pociągnął ten temat. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec bo temat jest mega ciekawy i daje pole do bardzo ciekawych dyskusji w komentarzach ☺️
Dla mnie ewolucja, jak się z nią dobrze zapozna , jest dowodem na istnienie Boga, a nie na nieistnienie 🤷
SUPER MATERIAŁ! ale mam kilka pytań: czy to znaczy że te instynkty znikną w przyszłości? bo będzie coraz mniej zagrożeń i będą nie potrzebne ludziom (instynkty związane z wężami, pająkami i ciemnością).
Skoro miłość jest zależna od instynktów to czemu są ludzie którzy związują się z kimś brzydkim ale z dobrym charakterem to też jest uwarunkowane instynktami?
liczę na więcej takich filmów
Tak działa ewolucja, wciąż pojawiają się odsteostwa od reguły i natura weryfikuje czy się przyjmą czy wyginą :)
Tyle w nas zwierzęcia co w innych zwierzętach. Kierują nami te same instynkty i popędy co innymi gatunkami. Ze świata zwierząt wyróżnia nas to ze nie musimy sie nimi kierować.
Błąd. Masz te same popędy i zachowania co u zwierząt. Jak narazie ludzie nie rodzą się tylko z probówek a i tak zawsze zostanie instynkt zwierzęcy przetrwania jak od komórki i bakterie po naczelne.
@@4PhobosDeimos Przecież mówię ze instynkty i popędy dzielimy ze światem zwierzęcym. To co nas z tego świata wyróżnia to ze jestesmy jedynym gatunkiem który nie musi się nimi kierować.
@@maranatha5473 ale kierujesz się od urodzenia do śmierci instyktem.
@@maranatha5473 instynkt to takie coś co masz w pamięci że to jest dobre dla ciebie i masz dopływ dopaminy a coś jest złe i wydziela adrenalinę do walki bądź ucieczki. Instyktownie wiesz co jest dla ciebie dobre a co złe.
@@4PhobosDeimos Niekiedy tak, niekiedy nie, bo w przeniewierstwie do wszystkich innych gatunków człowiek nie musi słuchać nakazu instynktów.
Wspaniały film jak zawsze - czekam na kolejne z tematami wspomnianymi mniej więcej od 17:00
Bardzo dobry odcinek, dał mi wiele przemyśleń.
Rewelacyjny odcinek, czekam na rozwinięcie i kontynuację tematu.
Wspaniały materiał,w Magii natury jest nie tylko świat zwierząt i ludzi.Jest religia,historia,rozważania filozoficzne,nauka i wiele różnych dziedzin.Dzięki temu Twój kanał jest tak interesujący👍.Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały.
Jak zwykle odcinek z najwyzszej póleczki!! wielkie dzieki ci dobry czlowieku za ten swietny kanal!! ❤
To tak jak unikanie bólu, zimna i gorąca.
Strasznie dużo w tym materiale absolutów typu: "zawsze", "nigdy", co w wielu przypadkach zostało użyte niestety na wyrost. Tymczasem rozwój cywilizacji pokazuje, że ciekawość i skłonność do przełamywania instynktownych lęków są dla ludzi także bardzo ważne.
Bo obecnie nie istnieje wśród ludzi tak selektywny i skuteczny dobór naturalny. Dlatego tego typu odstępstw będzie co raz więcej.
Super potrzebny i wartościowy film. Brakuje mi już często sił na tłumaczenie ludziom, że nie rodzą się białymi, niezapisanymi kartkami papieru. Bardzo ciężko niektórym przychodzi zrozumienie, że za 90-95% naszego życia odpowiada podświadomość i instynkty, a nawet nasze świadome wydawałoby się wybory, są efektem podświadomych utrwalonych schematów z którymi się rodzimy.
Przykład tego, jak wielu dziś niby inteligentnych ludzi podchodzi do tematu psychologii ewolucyjnej pokazuje, że poziom wyparcia faktów oraz brak chęci zaakceptowania i pogodzenia się z koncepcją, często wywołuje ciężki dysonans poznawczy.
Podoba mi sie ze wspomniales o teorii gier i psychologii ewolucyjnej. Ogladam zarówno twój kanał jak i kanały o tematyce red pillowej i tez uwazam że ludzie to zwierzęta, kierują sie instynktami i strategią reprodukcyjną i w kontrze do tego bawią mnie środowiska mówiące o tym że niby red pill nie ma podstaw w badaniach, mimo ze badania są tylko trzeba umiec wyciągać z nich wnioski to raz a dwa nie potrzebuje badań żeby wiedzieć że paw pokazuje ogon partnerce żeby ją zachęcić do siebie.
Tak samo nie potrzebuje badań żeby wiedzieć ze kobiety lubią wysokich przystojnych bogatych mezczyzn a mężczyźni ladne z dużą pupą i piersiami kobiety (nie otyłe)
I że mezczyzni są nastawieni ewolucyjnie na ilość a kobiety na jakość partnerów.
@Krevertus A może jakaś merytoryczna krytyka? Bo to co napisałeś bardziej negatywnie świadczy o tobie niż o redpillu.
@Krevertus zapraszam do merytorycznej dyskusji, z czym się nie zgadzasz?
Jestem zdania że ludzie to zwierzęta które dobierają się na podstawie cech zapewniających przetrwanie i reprodukcje,
Uważasz że to jest nie logiczne? Czy może masz po prostu jakiś innywykreowany obraz red pilla i samo slowo cie drażni?
9:04 ah, idealny film do obiadu😆
Każdego człowieka można zmienić, jego psychika jest jak metal, z pozoru twardy i niezmienny, lecz gdy ma się narzędzia - miękki i elastyczny.
życia ci zabraknie na próbę zmian wszystkiego co w nas zakodowane. Pozbędziesz się lęków przed zagrożeniami? Super, przed tobą jeszcze niekończące się spektrum całości treści, które wypełniają ludzkie życie. Co kolejne zmienisz? Upodobania do jędrnych pośladków, długonogiej, długowłosej blondynki, do której cię tak ciągnie? w imię czego? Zaakceptowania jej przeciwieństwa aby można było mieć szansę na założenie rodziny? Spoko, za kilka lat biologia się i tak upomni, wracając po swoje- ze zdwojoną siłą, karmiąc depresją w sytuacji, kiedy nie uda się sięgnąć po to co zakodowane.
Często te zmiany o których mówią tacy jak ty, to nic innego jak wymuszone, sprzeczne ze sobą próby oszukania się za wszelką cenę, wyparcia prawdy. Na tym świecie jest pełno gejów, którzy mają dzieci. Tak się kończy coping.
@@therevenant7196 Nie chodziło mi o zmianę wszystkiego w sensie wszystkiego u człowieka w jego życiu, tylko o to, że każdą rzecz z wymienionych w filmie da się zmienić, nie mówię tu o zmianie wszystkiego na raz, czy nawet w trakcie całego życia, choć i to byłoby z pewnością niestety możliwe, obozy koncentracyjne sprawiały, że więźniowie po pewnym momencie często już obojętnieli, przestali się bać, wiedzieli, że to nic nie da a sytuacja jest niezmienna, i to jednocześnie zabrało im tą ludzką empatię, ludzki umysł, a jednocześnie instynkty naturalne.
Fantastyczny film, który mnie zasmuca 🖤
Nietoperze też są słodziakami. Nie wiem dlaczego ludzie się ich często tak boją.I szczurów. O ile ludzie potrafia być gorsi!.
Jeden z najciekawszych odcinków na kanale🦁
Ooo tak tak, chce kolejny odcinek o miłości :D
tym sie roznimy od zwierzat, ze czlowiek instynkty potrafi opanowac, a nawet zmienic :) stad trzymanie np. wezy i pajakow jako zwierzatek domowych
Wydaje mi się że takich przypadków w świecie zwierząt nie brakuje
Ja bym nazwał to tłumieniem instynktu. Poza tym inteligencja wiele zmienia. Możesz hodować węże ale wśród samych hodowców węży na świecie już tylko garstka ludzi zajmuje się gatunkami najbardziej groźnymi takimi jak mamby, żmije gabońskie itd. bo ryzyko się zwiększa. Poza tym to nie znaczy, że kiedyś nie istnieli ludzie, albo i też zwierzęta, które nie bały się drapieżników i takich zagrożeń - ale one zwyczajnie często umierały ;) Dzisiaj taki dobór naturalny nie działa także takich zachowań będzie co raz więcej.
Ja od dziecka do teraz w wieku 25 lat dalej boję się kury i koguty, kruki, wrony. :) W marcu będę miał 26 lat. Bo gdy mialem 7 lat to bylem świadkiem jak koguty walcyli ze sobą, jedno byko ranne i jeden kogut mnie straszył.
Byłam dorosła, szłam chodnikiem zaczęła gonić mnie ges, ja wtedy odkrylam że jeszcze umiem biegac, że gęsi są takie wielkie. Pi... Rozłożyła skrzydla, otwarła dziób i gonila
Świetny odcinek, dowiedziałem się wiele nowych rzeczy o swoich lękach i ich zastosowaniach.
Witam Łukasz, miłego dnia pozdrawiam
Witam, pozdrawiam.
Rewelacyjny materiał! Dziękujemy!
Oglądam Twoje filmy od dawna i podziwiam twoją pracę nad dykcją 😍
Jak mówił dlaczego tak ludzie boją się węży to, aż przypomniało mi się jak wyszedłem na miasto z sztucznym wężem i przestraszyłem kilku ludzi pomimo, że wcale mi na tym nie zależało.
Miłego oglondania ✨.
Oglądania( nie mam pols. Liter)
Mówisz o krajobrazach łąk i pól że są piękne ale co z innymi krajobrazami które za takie uchodzą? Strzeliste niezdatne do zamieszkania i nieprzyjazne góry? Widok piękny i zdumiewający. Albo widok z morza lub oceanu gdzie nie widać żadnego lądu dookoła ew. Majaczy w oddali jakaś piaszczysta i trudna do zamieszkania łacha piachu.
Podobnie zdjęcia z pustyni czy to lodowej czy piaszczystej mogą być dla nas niesamowicie pociągające.
Jak to zatem jest z tym ewolucyjnym poczuciem piękna łąk, sawann, pastwisk etc. Tak samo piękne a niekiedy bardziej wydają nam się inne mniej sprzyjające tereny zielone. Nie uznaj tego za atak ale ciekawy jestem czy są jakieś badania analizujące zagadnienie poczucia piękna krajobrazu?
Psychologia ewolucyjna jest w mojej ocenie najlepszym sposobem na opisanie zachowań ludzi. Zawsze jednak zastanawiał mnie aspekt związany z ludźmi, którzy popełnili samobójstwo lub wazektomie, co w sumie ciężko nazwać opłacalną strategią reprodukcyjną.
Wiesz, tak na prawdę, jesteśmy zaprojektowani na przyjemność, a nie na reprodukcję. Antykoncepcja, czy wazektomia to po prostu przechytrzenie tych mechanizmów. Przyjemność, bez skutków biologicznych.
@@magianatury odczuwamy jednak przyjemność dlatego, aby zwiększyć swoje szanse reprodukcyjne. Brak takich reakcji znacząco zmniejszyłby szansę na przetrwanie organizmu w złożonym środowisku. Imo przyjemność jest jednak bardziej wtórnym mechanizmem realizującym pierwotne cele organizmu, co w sumie świetnie przedstawiłeś w filmie(nowe/zgniłe jabłko). Stoję zatem na stanowisku, że jednak jesteśmy zaprojektowani do reprodukcji, niż do przyjemności. Po prostu "natura" nagradza nas za to, co jest korzystne dla zwiększenia swoich szans do przekazania genów.
Ciekawy jest jednak temat, dlaczego niektórzy ludzie mogą porzucić jakąkolwiek strategię reprodukcyjną i popełnić samobójstwo. De facto z perspektywy psychologii ewolucyjnej łatwiej wytłumaczyć psychopatię, czy homoseksualizm, aniżeli samobójstwo, które niejako jest skrajnie negatywnym zachowaniem dla pojedynczego organizmu, jak i samej grupy w której się znajduje (bo jednak wiele osób z możliwością reprodukcji i wnoszących dodatni wkład do społeczeństwa dokonuję tego aktu).
W przypadku wazektomii można byłoby pójść podobną narrację jak w przypadku homoseksualizmu, jednak sam akt ma raczej charakter wychodzący poza wpisane instynkty(albo nie).
Ps. To tylko pokazuje, że magia natury jeszcze wiele ma przed nami do odkrycia.
@@Agent-ty7pf A ja uważam odwrotnie, jesteśmy nastawieni głównie na przyjemność i to układ nagrody nami rządzi. Stąd biorą się uzależnienia, np. od narkotyków, telefonu, social mediów itd. Reprodukcja jest też pewnie częściowo uwarunkowana instynktem, ale zdecydowanie słabsza niż nastawienie na przyjemność.
O samobójstwach mogłabym wytłumaczyć, ale jedno liwo klucz jest najważniejsze osamotnienie, odsyłam do Brunona holysta
Do tej pory nie miałem pojęcia jak wiele w nas jest wgranych przez naturę odruchów
dzk za odc
Wow rewelacyjny odcinek, świetną robisz robotę 😊
Niby oczywista oczywistość ale w ciekawy sposób podana.
Jak zawsze świetny materiał.
Super odcinek, robisz dobrą robotę, tak trzymaj 💪💪
Chciałbym zobaczyć odcinek o mrówkach w twoim wykonaniu. 😁
Co do widoków to panoramy wielkich miast też są piękne :P
Mnie najbardziej fascynuje krajobraz zimowej tajgi co zdaje sie nie być logiczne w tym kontekscie
@@Au_vi_au_mi i to jeszcze w formie wideo jak widać, że śnieg prószy
@@Au_vi_au_mijest w tym pewna logika, jakby nie patrzeć cześć ludzi wybrała tjgę, która może odmienna ale przeżyc się da i konkurencja innych ludzi jest mniejsza. Gdyby nie takie różnice, tludzie nie wystepowaliby na całym świecie.
@@Dorkolus w HD
Bardzo fajny i ciekawy odcinek , pozdrawiam i czekam na kolejny ciekawy odcinek 😊
Dziękuję bardzo za film 👍
Jak bardzo? Bardzo, fajny odcinek.
Chciałbym na początku zaznaczyć, że jestem zapalonym fanem kanału i nie uważam, że twórca miał jakiekolwiek złe intencje. Mimo to nie mogę przejść obojętnie wobec tego filmu; jest on oparty na założeniu, że jesteśmy niewolnikami własnych genów. Nie jest to prawda, ludzie mogą się zmieniać, zarówno nieświadomie jak i świadomie - gdyby tak nie było to nie istniałyby żadne instytucje resocjalizacyjne. Do tego, ludzie przedstawieni są jako niemalże jednolity materiał z nieznacznymi tylko różnicami; jest to bardzo mocne uogólnienie, gdyby tak było to np. nie byłoby tak skrajnych różnic w poglądach politycznych pomiędzy ludźmi, czasami także pomiędzy dziećmi oraz ich rodzicami. Niemożliwym do zaprzeczenia jest fakt instynktownego lęku przed wężami albo ewolucyjnego podłoża rodzicielskiej miłości do dzieci, ale odnoszenie tego do każdego ludzkiego zachowania jest bardzo odważnym twierdzeniem. Dalej wiemy bardzo mało o ludzkiej psychice, a niepomijalna część tej wiedzy jest niepewna. Mogę odnieść się do przykładu piękna przytoczonego przez autora. Hipoteza sawanny, po pierwsze nie jest jedynym wyjaśnieniem dlaczego uznajemy niektóre krajobrazy za piękne, a po drugie trudno szukać w niej odpowiedzi na przykład na pytanie dlaczego obrazy zaśnieżonych gór możemy uznać za piękne. Wiem, że autor zdaje sobie sprawę ze złożoności ludzkiej psychiki, bo nawet wspomniał o tym w filmie, jednak uważam, że zostało to za mało wyeksponowane i zepchnięte na drugi, a nawet trzeci plan. Praktycznie każde odstępstwo od społecznej normy autor uznał za przejaw psychopatii, co jest gargantuicznie dużym i potencjalnie krzywdzącym uproszczeniem. Może to implikować, że autyzm (w tym zespół Aspergera) jest chorobą porównywalną z psychopatią (według naukowego konsensusu nie można uznać autyzmu za chorobę, a raczej za zbiór specyficznych cech). Czuję niepokój, że część osób, które obejrzały ten film mogą wyciągnąć pochopne wnioski i dojść do podobnych myśli niczym eugenicy. Jeszcze raz wspomnę, że nie uważam, że autor miał jakiekolwiek złe intencje i rozumiem, że film, w którym autor cały czas mówi o tym, że niczego nie możemy być pewni nie byłby szczególnie angażujący. Prowadzący wykonuje zwykle bardzo solidną pracę związaną z materiałami i ogląda się je z przyjemnością, więc bardzo proszę, żeby nie brał on mojej krytyki do siebie.
Po prostu jesteś mało bystry i nie zrozumiałeś przekazu.
@@micham6923 Potężny argument, nie mogę zaprzeczyć. Jednakowoż wydaję mi się, że nie znajdę dla niego lepszego użytku niż jako papier toaletowy w kryzysowej sytuacji. Używasz swojego ego jako argumentu przeciwko nieznanej osobie w internecie - niezbyt inteligentne posunięcie, skoro nie masz absolutnego pojęcia z kim rozmawiasz. Ja preferuję używanie konwencjonalnych argumentów
@@OlafDąbrowski-r2o pan Jezus tak chciał
Uwielbiam Twój kanał, cudowny zasób wiedzy🥰
Mój ulubiony kanał na YT, moim zdaniem bardzo potrzeba tego typu wiedzy na YT, osadzonej w nauce i podanej w normalny sposób.
Bardzo ciekawy temat, lubię te odcinki zbliżające się do psychologii, z chęcią zobaczę więcej.
Jedyna uwaga, już bardziej wynikającą z moich preferencji. Nie przepadam za stwierdzeniami typu: "to nic innego jak... ", " To nic więcej niż... ".tego typu redukcjonizm (w tym przypadku biologiczny) jest według mnie niepotrzebny.. Tematy takie jak moralność, ale w sumie jakiekolwiek tematy, można rozpatrywać z różnych perspektyw a nauka nie ma monopolu na prawdę
"Dekalog ma źródła biologiczne". Niezwykle ciekawe założenie. Trochę siedzę w tym temacie i byłbym bardzo wdzięczny za rozwinięcie tematu. Brzmi bardzo zachęcająco.
Świetny odcinek!!!
Człowiek ma rozum, a żaden inny gatunek nie posiada tego super narzędzia. Możemy kontrolować nasze instynkty i i robić co chcemy. Nasze zasady i wartości, które WYBIERAMY odróżniają nas od zwierząt.
To dlaczego wiele zwierząt jest lepszych od nas? Dlaczego np takie wilki, bobry, łabędzie gdy osiągają optymalne zagęszczenie populacji, i nie mają możliwości migracji, to świadomie poprzestają w prokreacji na zastępczości pokoleń. I dzięki temu nie muszą głodować, chorować, i wzajemnie się mordować (w walce o przestrzeń i zasoby), jak my ludzie to czynimy.
Bardzo fajny materiał zawsze mnie ciekawiło mnie to co mamy po naszych przodkach a czytałem że byly jakieś badania które udowadniają że jesteśmy w stanie dziedziczyć różne rzeczy
Wolna wolo o wybór - albo żyjesz świadomie i odstawisz automatyczne instynkty kierowane przez umysł i ciało albo się im poddajesz. Jedni śmiertelnie boją się pająków a drudzy je hoduje we własnym domu i budują dla nich domki w terrarium. Jedni boją się pływać, to też automat, bo jest związany z utrudnionym oddychaniem a utrudnione oddychanie to przekaz mózgu - jestem zagrożony i się boję a drudzy to rewelacyjni pływacy. Przykłady mogę wymieniać i wymieniać. Tak czy inaczej albo żyjesz świadomie albo nieświadomie i jesteś kierowany przez to, co zostało ci wszczepione do podświadomości przez ojców, dziadków i innych przodków. Przyznaj się, czy Ty też gwałtownie odwracasz głowę, kiedy usłyszysz nagły szelest liści w parku? Dla przodków był to sygnał, w liściach czai się drapieżnik, uciekaj. A dla Ciebie, spacerującego po parku w nowoczesnym mieście? Drapieżników nie ma ale program w umyśle został.
Z jednym się nie do końca zgodzę. Uważamy za piękne również niegościnne połacie naszej planety. Pustynie, góry, inne planety, księżyc. Albo nawet drapieżniki
Właśnie o to chodzi w ewolucji, że cały czas pojawiają się osobniki różniące się od ogółu i dopiero natura weryfikuje czy te zmiany przyczyniają sie do skuteczniejszego przetrwania czy szybszego wyginięcia :)
@@-Monterek- No nie do końca. Wydaje mi się że obraz lodowca i kry wokół niego albo gór jest uważany za piękny przez większość, a nie jak wynikałoby z ewolucji przez nielicznych. Tak myślę
Ja bym jeszcze dodał przykład problemu ze snem podczas pełni, dużo ludzi ma z tym problem. Jak wiemy nasi przodkowie wykorzystywali blask księżyca i polowali w tym czasie
Dzięki za film👍
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
Świetny Kontent Robisz Kolego.
Pozdrawiam Serdecznie
Jak zawsze. Bardzo ciekawy i interesujący materiał! Uwielbiam twoje filmy. Jesteś niczym Krystyna Czubówna wersja PRO :D
Żeby Czubowna Komentowała mecz a Zimoch program przyrodniczy w swym stylu.
Idealnie do śniadania.
Edit z małym wyjatkiem
A ja uważam niektóre gady i płazy za urocze 😉 Świetny odcinek jak zawsze
Czekam na film na temat miłości wśród zwierzat który był poruszony w materiale. Pozdrawiam serdecznie i jak zwykle bardzo dobra robota.
A odpowiadając na pytanie zawarte w miniaturze: 100%! ☺️
W interesujący sposób tłumaczysz to wszystko, masz fajny głos 😋
Bardzo przyjemny odcinek!
Na tym kanale to 👍łapka👍 leci już standardowo :) Pozdrawiam
Super odcinek, kawał dobrej roboty.
Chce więcej odcinków o podobnej tematyce
Świetny materiał łapka w górę!.
Fajny odcinek. Pozdrawiam
Super odcinek. Pozdrawiam!
Pięć lat filozofii? Super sprawa!
Wydaje się, że niedawno (w skali ewolucyjnej) nastąpiła różnica jakościowa - nie sprzęt (czyli zachowania dziedziczone), a oprogramowanie (zachowania wyuczone) zaczęło odgrywać dominującą rolę w rozwoju. Nie wiem, jaki status ontologiczny ma myśl (działający program), ale różnica musi być istotna - bo świat myślowy ma obiekty i reguły (np. matematyczne), których istnienie od niej nie zależy (w każdym razie nic na to nie wskazuje) i które nie mają odpowiedników wokół nas (np. taka czy inna nieskończoność).
Jeden z najważniejszych filmów na tym kanale. Moim zdaniem
Popraw mnie, jeśli się mylę.
Altruizm to bezinteresowność, czyli nie ma nic wzamian.
Pozytywne odczucia po udzielonej pomocy to już nie altruizm, ponieważ to jest "coś".
To co opisałeś w materiale nie jest altruizmem tylko "pożytecznym egoizmem opartym na empatii".
W pewnej formie uzyskujemy jakąś nagrodę.
Czujemy się lepiej, czujemy się lepsi od innych czy sama wiara w powracającą karme.
Odczuwamy satysfakcję, która, owszem, ma swoje korzenie w ewolucji, lecz jest to egoistyczna chęć zapewnienia przetrwania gatunku.
Nie wykluczam, że moja opinia może być wypaczona brakiem dostatecznej wiedzy albo doświadczeniami osobistymi i obserwacyjnymi.
Jednak należy pamiętać, że empatia to nie altruizm.
cudowny odcinek, jestem w 8 klasie podstawowej i szczerze mówiąc jeśli tak wyglądała by moja edukacja to zmienił bym do niej nastawienie o 180°. pozdrawiam =DDD
No to zmień, widzisz że nauka jest pasjonująca, ucz się sam, oglądaj co mądre, dużo czytaj