Zrobisz jeszcze odcinek o tym, gdzie wyrzucać inne problematyczne odpady? Np opakowania po dezodorantach i lakierach, albo choćby opakowania po jajkach
Do czerwonego pojemnika na metal, karton do papieru, u nas spółdzielnia mieszkaniowa popełniła takie ogromne ulotki (prawie jak plakaty wyborcze) z rozpiską co co czego wyrzucić i gdzie taki pojemnik stoi i takie tam...
witam równie dobrze można też niektóre sprzęty oddać znajomemu elektronikowi. sam zbieram niektóre sprzęty elektroniczne, rozbieram je na części (bo nie których części czasami nie można już kupić) magazynuje je albo tworze z nich jakiś urządzenia a części zepsute zbieram i wyrzucam do odpowiedniego pojemnika na elektrośmieci albo też całe płytki oddaje do skupu. i fakt faktem zbiórki elektrośmieci fajnie na tym wychodzą bo np w skupie procesory kosztują od 15 zł do 1100 zł za kg w zależności jakie procesory mamy. więc zachęcam, jeżeli ktoś zna jakiegoś elektronika, i ma coś do wyrzucenia, aby go zapytał w 1 kolejności czy tego nie chce na części i albo weźmie rozbierze sobie wyciągnie to co mu potrzebne a resztę zutylizuje, albo odmówi i w tedy zawsze można samemu oddać do utylizacji. a zawsze jest szansa że rzeczy które dla niektórych są śmieciami to dla innych są skarbem bo nie zawsze pewne części można właśnie kupić .
ps. jak by komuś przyszło do głowy rozbierać mikrofalówkę niech uważa na magnetron bo tam jak się zbije taką ,,ceramiczną" końcówkę to uwalnia się szkodliwy dla człowieka tlenek baru i jeżeli ktoś już jest po ptokach to najlepiej jest uciekać od razu z pomieszczenia i go wietrzyć albo jak by komuś spadła mikrofalówka z dużej wysokości, to obligatoryjnie też sugeruję opuścić pomieszczenie i je wywietrzyć.
@@darian3945 i tak, i nie. Tlenek berylu jest zazwyczaj w sprzęcie typowo wojskowym - magnetrony, klistrony do radarów. W cywilnych stosuje się dużo bezpieczniejszy tlenek glinu. Tak czy inaczej, należy ponad wszystko traktować magnetron jako niebezpieczny- za wszelką cenę unikać kruszenia, pylenia się ceramiki wokół magnetronu. P.s też zbieram elektrośmieci i buduję z nich nowy sprzęt lub daję swojej klasie, by nauczyli się lutować/składać
Za wywóz śmieci gminy często biorą takie kwoty że jak najbardziej do mieszanych, skoro płaci się duże kwoty mimo segregacji w własnym zakresie to kiedy nie wiadomo gdzie co to do mieszanych i tyle. Druga kwestia że często widuje kiedy podjeżdża jedna śmieciarka z 1 komorą, i czasem zaczynam się zastanawiać na cholere ja to wszystko segreguje. Choć ostatnio zaczęli zbierać jak należy, mimo to nie we wszystkich miejscowościach tak jest i najpierw za to powinni się wziąść pseudo ekolodzy. Najpierw niech zaczną od siebie a później wymagać od ludzi segregacji. Choć sam segreguje dla własnej świadomości to po części rozumiem tych co mają to gdzieś bo jak sam widzę jak 4 kontenery idą do mielarki czy kiedy zbierają wielki gabaryt i tv kineskopowy ląduje w prasie z spektakuksrnym jeb.... Ą jak wiadomo jest tam tak samo szkodliwy gaz to mam wrażenie że to bardziej pic na wodę dla pieniędzy niż prawdziwe dbanie o jaką kolewiek ekologie.
Świetny materiał! :) Nie miałem problemu ze znalezieniem sposobu utylizacji zużytego sprzętu elektro, ale teraz widzę, że jest tego więcej i dla chcącego nic trudnego. Z tego filmu dowiedziałem się jak nie zatruć się świetlówką ale też jak wygląda recykling świetlówki. Dzięki za ten film :)
Bardzo dobrze, że ten temat jest poruszany. Natomiast warto podkreślić, że recykling powinien być ostateczną opcją. Nie mówię tu o takich jednorazowych rzeczach jak żarówki, ale np. telefony, samochody, laptopy, lodówki, pralki, telewizory. Producenci powinni być przez UE zmuszeni do tego, aby ich sprzęt mógł być naprawiony. Ale naprawiony nie tylko przez producenta, ale i przez firmy trzecie. Sprzęt który się zepsuje po 3 latach, ale naprawimy go i będzie działać jeszcze przez 5 lat, wytworzy mniej złego, niż gdybyśmy co dwa lata kupowali nowy. Samochodem można jeździć 20 lat, telefon może służyć przez 5 lat.
@@emcekwadrat jestem bardzo ciekaw jak do tego prawa podejdzie firma... Apple. Jako jedyni potrafią uniknąć wymuszonego przez UE obowiązku ładowania elektroniki przez złączę USB-C. w iPhonach wciąż jest Lightning. A naprawy ich telefonów są bardzo trudne, oryginalne części niedostępne. Właściciel telefonu nawet jeśli sam by wymienił baterię, to iPhone wyświetla komunikat że bateria jest nieoryginalna i każe skontaktować się z serwisem autoryzowany. Ciekawe jak się te sprawy potoczą, bo niestety jak wiadomo, pieniądz i biznes jest ważniejszy od naszego życia.
@@QuattroRMT Do tego dochodzi problem serializowania części, jeśli się wymieni kamerę w nowym iPhonie na identyczną z takiego samego modelu, to telefon od ogranicza funkcjonalność kamery, więc dochodzi do takich absurdów, że użytkownik nie może nawet kupić zamiennika z identycznego modelu który ktoś mógłby sprzedać na części. Apple pewnie nadal będzie próbować umacniać swój monopol, a jeśli konsumenci nadal będą kupować nowy telefon gdy stary się zepsuje to niewiele się zmieni w tej kwestii.
@@emilka86635 czyli co, bo ja nie widzę oznaczeń, chyba że przewidujesz przyszłość i klikasz na pasku odpowiedni punkt, chyba że Twoim zainteresowaniem był tytuł odcinka :)
Większość świetlówek LED ma popsutą w sobie jedną część elektroniczną. Same LEDy w środku są nadal sprawne i mogłyby świecić. Jednak producent utrudnia naprawę takiej świetlówki. Sam fakt że mieli się takie rzeczy sprawia że część dobrych części trafia na śmietnik i koniec końców cały zysk z recyklingu trafia szlag, bo trzeba wyprodukować nowe części/sprzęt. Najbardziej zieloną technologią na świecie jest możliwość naprawy sprzętu który popsuł się przez zaplanowane postarzanie.
@@moc9815 Ja jako hobbista elektronik wolał bym aby takie radia,wzmacniacze,telewizory itd trafiały do mnie a nie do punktów zbiorek. połowę z tego bym naprawił i sprzedał, a z reszty bym odzyskał drobną elektronikę, rezystory, tranzystory itd
@@aki0991 ja zawsze jak zbierają wielko gabarytowe to wieczorem jadę i biorę co mnie interesuje i bardzo dużo czy narzędzi czy elektronika ma tak drobne awarie że śmiech. Padnięty akumulator, czy przerwany kabelek xd 2 lata temu tv 32 cale lcd wyłączal się okazało się że przepalony kabel od matrycy robi zwarcie, wymiana kabla i telewizor do altany jak się patrzy xd
Super film! Jak zwykle dużo wiedzy w emce-lekkim wydaniu. Chciałbym jedynie się przyczepić do klikania/mlaskania słyszalnego tylko na przebitkach. Powinno wystarczyć zastosowanie filtra lub po prostu drobne odsunięcie się od mikrofonu
Jeśli macie problem z tym, gdzie wyrzucać poszczególne śmieci, to są aplikacje do tego :) polecam, wystarczy wpisać konkretny produkt i pokazuje nam się, do którego pojemnika co wyrzucamy :)
Pamiętam, że w szkole stały kartony na zużyte baterie. Przez to chyba byłam "oswojona" z myślą, że tego typu odpady potrzebują specjalnego traktowania :D
@emce Super - Trzeba edukować i to nie podlega dyskusji ! Małe uzupełnienie z mojej strony bo a nóż może kogoś to zainteresuje: - Wysypiska. Poprawnie mówimy składowisko, bo wysypisko do dziki nie uregulowany prawnie twór, a składowisko to podmiot działający zgodnie z prawem i mający odpowiednie pozwolenia w zakresie przetwarzania danego typu odpadów. - Do separacji aluminium (i ogólnie całej frakcji metali nieżelaznych) stosujemy separator wiroprądowy, który jest w stanie ze strumienia materiału wyseparować całą frakcję metali nieżelaznych o różnej granulacji. - Pokazana na filmie wibrorynna nie separuje niczego a jest odpowiedzialna jedynie za równomierne podawanie materiału do określonego typu urządzenia w ciągu technologicznym - Pokazany na filmie separator optyczny segreguje materiał według rodzaju i koloru, ale ma pewne prawidła działania. Urządzenie działa na zasadzie tandemu spektrometru bliskiej podczerwieni (tzw. near infrared NIR) co powoduje że na zasadzie odbicia od materiału rozpoznaje dany materiał wg. jego gatunku (ale nie "widzi" elementów bardzo ciemnych i czarnych bo te absorbują promieniowanie bliskiej podczerwieni). Opcjonalnie stosuje się kamery rozpoznające dodatkowo materiał wg. koloru. Reszta filmu jak najbardziej OK. Tak trzymać i edukujmy się wzajemnie aby żyło się wszystkim lepiej.
Bardzo przydatny film, nigdy nie wiedziałem co mam zrobić z tymi żarówkami :D Akurat z bateriami jest prosta sprawa. W dużej ilości miejsc jest pojemnik na zużyte baterie i akumulatory.
Super, właśnie dwa dni temu wymieniałam żarówki w mieszkaniu i zastanawiałam się co zrobić ze starymi :) oddałam w Carrefourze do segregacji, razem ze wszystkimi bateriami ☺️
Ma również w sobie rtęć o dziwo dyrektywa RoHS dla elektroniki (zero rtęci kadmu czy stopu cynowoołowiowego) tutaj nie ma zastosowania, etylek rtęci znajduje się też gdzie indziej, ale to już zostawmy. Takie świetlówki psuły się w większości po około pół roku normalnego użytkowania (na opakowaniu obiecywali 8000-15000 godzin działania)
Warszawa Targówek - punkt, gdzie można oddać elektrośmieci działa raz w tygodniu, przez 4 godziny. A jak na wiosnę chciałem zamówić odbiór kliku wielkogabarytowych elektrośmieci z domu, to powiedzieli, że przez pandemią odbiór z domów nie działa. To nie wiem, w czasie pandemii elektrośmieci wystawiamy przed dom?
Myślę, że to dobry i pożyteczny film. Będę musiał go obejrzeć jednak jeszcze raz, bo mój mózg jest przemęczony, chyba momentami się wyłączał i niektóre treści mogły mi umknąć.
Trzymasz w łapie przetwornice DC-DC typu flyback wysokiego napięcia z lampą fluorescencyjną. W 99% przypadków w lampach takich wysiada przetwornica, świetlówka sama w sobie się nie zużywa, jednak z czasem luminofor zacznie się wypalać czego efektem będzie coraz słabsze świecenie żarówki. Dużo nauczyć się musisz jeszcze - mój padawanie. Taka świetlówka może spokojnie nam na całe życie wystarczyć ale celowo robi się badziewne przetwornice (podobnie w LEDach) by te żarówki padły. Żarówki ledowe wczesnych generacji, gdy ledy były mało popularne były znacznie wytrzymalsze od dzisiejszych. W domu mam żarówkę która się świeci 6lat. Zamiast bawić się w recykling powinniśmy wytwarzać bardziej trwałe materiały i urządzenia, a nie gadać o ekologii i segregacji śmieci. Dlaczego tak sie dzieje odsyłam do dokumentu "spisek żarówkowy" th-cam.com/video/3-qRhHCi710/w-d-xo.html
Jeszcze dwa lata temu, wielu producentów energooszczędnego oświetlenia używało w produkcji rtęci. Tak więc ostrożnie z energooszczędnymi żarówkami bo nie każda nie zawiera rtęci.
Mnie ciekawi dlaczego te "energooszczędne" żarówki są takie nietrwałe? Biorąc pod uwagę koszt ich wytworzenia i utylizacji wychodzi to drożej i mniej ekologicznie niż "zwykłe" żarówki. Niestety nie dotyczy to tylko żarówek. W życiu codziennym bardziej sprawdza się zasada by używać klasycznych żarówek, tylko mniej. Ewentualnie ja używam podświetlanego e-czytnika zamiast lampki. Tak naprawdę to dopiero diody wprowadziły tanie i energooszczędne oświetlenie. Rozumiem jeszcze użycie świetlówek w przemyśle, ale wprowadzenie "energooszczędnych" kompaktowych świetlówek do mieszkań pod pozorem "ekologiczności" to raczej zbrodnia. Jak coś działa to należy to po prostu maksymalnie zużyć. Przykładowo teraz w Polsce wyłącza się sieć 2G i 3G. Tysiące sprawnych aparatów trafią na wysypiska. Niestety robimy to często. Kupujemy nowy "ekologiczny" sprzęt, zanim stary zakończy swój swój cykl życiowy. Zamiast wyrzucać postarajmy się sprawne przedmioty odsprzedawać lub oddawać biednym. Bardzo podoba mi się "niemiecka metoda", czyli wyrzucanie niesprawnego sprzętu z odciętym kablem, a sprawnego z kablem. Należy jednak pamiętać, że nawet laptop z uszkodzoną matrycą lub baterią ktoś inny może wykorzystać. Na szczęście pojawiają się serwisy internetowe pozwalające oddawać takie "fanty". Od zabawek dziecięcych po lodówki. Bardzo polecam. Nadmieniam, że w Szczecinie jest bardzo fajny youtuber Daniel Rakowiecki, który potrafi w "magiczny" sposób naprawiać laptopy. Wykorzystuje na części takie, które inni by wyrzucili, a ostatnio kilka rozdał dzieciom. Sortowanie śmieci to tylko jeden z etapów. Najpierw zadbajmy by śmieci było mniej. Pozdrawiam P.S. ja ostatnio oddałem smart banda, bo kupiłem nowy. Mogłem wyrzucić, trzymać w szufladzie, szukać kupca (kto to kupi jak za kilkadziesiąt złotych można kupić tani w sklepie?). Dałem ogłoszenie i po prostu ktoś przyszedł tego samego dnia.
0:49 Nie możliwe, gdyby tak było Unia nie wycofałaby rtęciowych termometrów (działających często i WIEK lub dłużej) przy jednoczesnej promocji własnie takich lamp, których często w żaden sposób się nie utylizuje. O ironio.
A właśnie że możliwe. W świetlówkach zawartość rtęci jest po prostu nieporównywalnie mniejsza niż w klasycznych termometrach. Na marginesie: mamy zamiennik termometru rtęciowego - galowy. Polecam, choć trzeba mieć specjalną technikę do jego strzepywania ;)
Mamy również zamiennik żarówki, taką starą tradycyjną żarową -którą w tym samym czasie delegalizowali. Wspomniałem, że termometry mają bardzo długą żywotność, bezterminową, a żarówki nie, więc ich ilość rekompensuje z nawiązką niską zawartość rtęci.
W Płocku PSZOK nie funkcjonował kilka MSC temu (nie wiem jak teraz) bo gmina nie miała umowy. I trzeba było śmieci wyrzucać do lasu (ja akurat gałęzie).
Cześć od dawna ciebie oglądam no straciłem kilka kont i mam nowe więc nie oglądam ciebie na nim kilka lat ale przypomniało mi się że zrobiłaś film o asmr zrobiłaś go świetnie fajnie było by gdybyś zrobiła film w tym stylu jestes w tym świetna pozdrawiam
Jeśli ktoś ma do wyrzucenia sprzęt RTV/elektronikę to z przyjemnością przyjmę dowolną ilość do celów nauczania młodych ludzi elektroniki. Zamiast mielić wszystko, można nauczyć przyszłych elektroników/inżynierów takiego lutowania, budować kolejne urządzenia, faktycznie dać im drugie życie.
Centrom kształcenia zawodowego, zawodówkom brakuje elektrośmieci pokroju starego tv, radio, laptopów, telefonów, bo są one wykorzystywane bardzo często jako materiały szkoleniowe. Ryzyko uszkodzenia jest niskie, a i wiele podzespołów może służyć do naprawy urządzeń czy budowania własnych projektów. Stąd mój apel, że jeśli macie do wywalenia taki lub podobny sprzęt, nawet żarówki LED, to zapytajcie Waszego lokalnego CKZiU itp, gdzie uczą elektroniki, czy nie potrzebują takiego sprzętu.
@@ald-onak3229 Oczywiście, że się da. Tym sposobem, podbierając ze śmietnika LEDy, wyposażyłem sobie cały dom w oświetlenie LEDowe, wymieniając świetlówki na nie. Tym samym dokonałem bardziej ekologicznej akcji, bo nie trzeba było mielić żarówek LED, a kompaktówki trafiły na odpowiednie miejsce. O samej naprawie żarówek stworzył filmy pan ADAM ŚMIAŁEK, pokazał jak naprawić. I tak, masz rację. Trochę tak było, że wyprodukowano buble, świadomie. Zamiast wykorzystywać LEDy na 80%, lub mniej, by sobie dłużej pożyły, to wykorzystuje się je na 300%, więc i krócej żyją.
@@compaqchemlab Super, że się da! + 100 dla Ciebie za umiejętności i korzystanie z nich. Postaram się nie skupiać uwagi na dalszej części Twojego komentarza, bo wyć mi się chce, kiedy myślę o tym, jak rozgrywają mnie (i planetę) producenci szajsu.
Ciekawe jak to wszystko się ma do działających części w zużytym sprzęcie elektronicznym. Też są przetwarzane czy gdzieś sprzedawane jako używane? To jest zastanawiające że np. taką zepsutą pralkę to mogę oddać ale tylko jako kompletną. Czyli nie można demontować silnika albo elektroniki żeby na coś tam się mogło to przydać. Ile to ma wspólnego z ochroną środowiska to nie wiem.
emce -> Nie wolno wyrzucać elektrośmieci do koszy w biedronkach! Z biedronek nikt ich nie odbiera, a jak kosz jak się przepełni to należy wyrzucić je do pojemnika na odpady komunalne. Jestem byłym pracownikiem tej pożalsięboże fiirmy i serdecznie odradzam. Co innego sklepy AGD.
1:12 rtęć metaliczna nie jest dla nas jakoś specjalnie toksyczna ponieważ spożyta doustnie nie reaguje z kwasem solnym, ani enzymami, jest wydalana w postaci niezmienionej. Niestety po dostaniu się zdo gleby powstają wysko przyswajalne organiczne chelaty rtęci (związki metaloorganiczne) i dalej jest jak mówisz, do tego kumulują się w organiźmie.
@@franekw5274 to niesamowite że akurat w pokoju mam 22, latem 30 max Jednak kolejnym fascynującym metalem jest pluton-239 wprawdzie nie paruje, ale nie można go ani jeść, ani wdychać pyłu, ani dopuścić do rozproszenia się w głębie czy wodzie (na to trochę już za późno) jednak wsyzsyc eko terroryści nazywają energetykę jądrową -tanią i czystą- 🤦🏻♂️ energią, _a póki co niestety energetyka jądrowa = (wzbogacony) uran lub MOX fuel_ rtęć, kadm czy arsen w porównaniu z tym to jest nic, PS: rtęć jako ciecz paruje w każdej temperaturze
@@_ADM_ No i te właśnie pary są szkodliwe, szczególnie jak ją połkniesz a w środku ciała masz te właśnie ok. 36C i parująca rtęć cię zatruwa, więc tak, połknięcie rtęci w postaci płynnej jest szkodliwe. I nie rozmawiamy tutaj o innych trujących metalach, a o rtęci. I ci ekoterroryści jak ich nazywasz piszący, że energetyka jądrowa jest czystą i tanią energią??? Co ty czytasz człowieku??? Bo nie portale ekologiczne! :DDDDD
@@franekw5274 na pewno nie czytam portali ekoterrorystycznych, wszędzie rozgłaszają jaka to energetyka jądrowa jest czysta i tania opary są groźne wziewnie a nie doustnie, jedyne co ci grozi to sraczka, a wyobraź sobie że związki rtęći znajdują się w reklamowanych przez emce szczepionkach starego typu, nadal stosowanymi w Polsce (już ponad 20 szczepionej przymusowych do 2 r. ż. niestety część z nich nadal zawiera rtęć...)
@@_ADM_ Opary przenikają przez skórę jak i błonę śluzową, nie wiem skąd wziąłeś te bzdury o sraczce, jakieś źródło naukowe? Nie muszę sobie wyobrażać rtęci w szczepionkach, bo o tym wiem i jest jej tyle co w małej porcji śledzia. Ty jak widać po tych szczepionkach żyjesz i masz się dobrze. PS. Na pewno nie ekolodzy zachwalają energetykę jądrową jako czystą...
1 ważne pytanie - możemy gdzieś oddać elektrośmieci niezaleznie od tego w jakim są stanie? Mam np. telefon w kulku częściach i 2 powerbanki napompowane jak poduszki xD
@@ADR1991pl nie do końca, u moich dziadków na wsi elektrośmieci oddaje się raz w miesiącu wraz z surowcami ,ale zastrzegają sobie odbiór całych rzeczy, np jak telewizor był częściowo rozebrany , tzn wyjęta była jedną płyta i tylna obudowa niedokręcona to już go nie odebrali. Ale w Warszawie są punkty gdzie np. można oddać płyty scalone na kilogramy za pieniądze, warunek tylko taki że tam właśnie muszą być elementy rozłożone , obudowy oddzielnie , scalaki oddzielnie.
Cześć emce! Czy mogłabyś nagrać filmik o „meladaptiv daydreaming” przepraszam jeśli źle napisałam. Na polskim yt jest naprawdę mało materiałów o tym zaburzeniu a jest ono bardzo ciekawe.
Świetny film, w społeczeństwie brakuje „śmieciowej” świadomości i przydałoby się, aby ludzie dbali o segregację tych podstawowych odpadów jak i takich jak przedstawiliście. :)
Ja kiedyś chciałem sb w żarówce ledowej ściągnąć plastikowy klosz i za lutować spaloną diodę tylko że klosz okazał się być szklany i peknał mi w rękach
Kto normalny kupuje świetlówki w 21-wieku skoro są tak uciążliwe w recyklingu? Konkurencyjne w cenie zakupu są zamienniki ledowe. Owszem recycling ledówek też jest skomplikowany ale przynajmniej nie trzeba obchodzić się z nimi jak z jajkiem podczas użytkowania. Edit: Większość przepalonych ledówek na gwint E27 można w łatwy sposób naprawić przy pomocy podstawowych narzędzi i lutownicy w domowych warunkach dzięki czemu takie źródła światła mogą nam służyć dużo dużo dłużej. I to jest pro eco a nie sprint do sklepu po nową ledówkę.
Może i tanie, ekologiczne raczej nie bardzo, w porównaniu do tradycyjnych lub halogenów, a do tego ich żywot jest obecnie wielokrotnie krótszy niż jarzeniówek. Dodatkowo oświetlenie jest mało przyjemne dla oka, przykładowo w kuchni kiedyś posiadałem 1x75W i starczała , następnie przeszedłem na świetlówki philipsa 2x27w i było podobnie chociaż już światło inaczej padało i cień był większy, obecnie na ledach 4x12 W jest kiepsko, niby po zapaleniu światła jest w porządku ale już po godzinie w pomieszczeniu światło wydaje się być ciemne. Jak np zapalę lampkę warsztatową z tradycyjną setką to znacznie lepiej oświetla pomieszczenie mimo że lumenów teoretycznie mniej emituje ;).
@@pikas4Na pewno bardziej ekologiczne niż świetlówki, świecą znacznie dłużej niż żarnikowe. Da się znaleźć takie o bardziej naturalnym świetle, jeśli 4 LEDy 12W święcą słabiej niż jedna żarnikowa 75W to coś z nimi nie tak.
@@Nabuhodonozor1000 wiem że to trochę głupie ale subiektywnie tak uważam, świetlówki LED idą w złym kierunku, żywotność ich skraca się ponieważ układ elektroniczny jest podatny na przegrzanie, do tego ledy które miały wytrzymywać 25000 godzin wypalają się nawet już po 500 godzinach, i w zależności od konstrukcji, albo poleci rząd kilku diod albo cała żarówka. Testowałem ledy od abstrakcyjnie drogich, po 100 zł za żarówkę do najtańszych z marketu i powiem że te 3 lata gwarancji za najdroższe to nigdy się nie osiągnie w eksploatacji. Światło to już sprawa subiektywna bo nie można im odebrać tego że sama żarówka nie świeci jasno, jak na nią spojrzysz to zaboli bardziej niż przy zwykłej ale już wypełnienie pomieszczenia światłem to sprawa dyskusyjna, dlatego przy szperaczach nadal halogeny królują choć są awaryjne i konsumują więcej prądu. Bardzo fajny efekt dają jarzeniówki sterowane elektronicznie, w warsztatach wiele takich opraw założyłem i przez ponad 10 lat jeszcze żarówek nie zmieniałem , a lampy chodzą po 10-16 godzin dziennie, z punktu widzenia eko to chyba najlepsze rozwiązanie zwłaszcza że teraz rtęć jest w postaci stałej, bezpieczniejszej dla człowieka przy ew. Zbiciu, no ale kto w domu by chciał oprawy jarzeniowe ;).
U mnie zostały trzy kilkunastoletnie świetlówki, reszta spaliła się zaraz po kupieniu (kartonik obiecywał 8-15 tyś godzi świecenia) no to te trzy jakoś potwierdzają założenie. Ledy palą się od razu, inne mają brzydki kolor światła, a jeszcze inne stroboskopują, jakby takie badziewie dać do zakładu pracy to pan z BHP wlepiłby mandat, ale do domów można sprzedawać syf. Zakup dobrego LEDu w "żarówce" E14/E27 to loteria i pole minowe. Łatwiej jest z paskami/taśmami. Wystarczy wybrać takie z CRI 95+ lub 99+ zakupić przetwornicę (na ogół 12V) i mamy spokój. Można też wybrać coś bardziej dekoracyjnego np 3 odcienie bieli wWA lub wielobarwne RGB / RGBW / RGBwWA ______________ w - cold white W - warm white A - amber RGB - red green blue
Nie rozumiem dlaczego w osiedlowych śmietnikach nie ma dodatkowego kontenera na elektrośmieci. To by bardzo pozytywnie wpłynęło na środowisko. Człowiek nie musiałby latać po mieście i szukać miejsca, w którym mógłby wyrzucić co większe elektrośmieci, tylko podczas zwykłego spaceru do śmietnika wyrzuciłby natychmiastowo elektrośmieci do właściwego pojemnika. Podejrzewam, że teraz sporo elektrośmieci ląduje w śmieciach zmieszanych właśnie z tego powodu, że ludziom nie chce się tracić czasu na kombinowanie jak tu poprawnie wyrzucić te śmieci. Gdyby taki elektrośmieciowy kosz stał u nich na podwórku, to rozwiązałoby to ten problem.
@@emcekwadrat Całkiem możliwe. Nie wiem jak inni ludzie, ale ja byłbym skłonny zapłacić więcej za taki dodatkowy kontener oraz regularne wywożenie tego typu śmieci. Być może chodzi też o ryzyko wybuchu i pożaru w śmietniku w przypadku sporej liczby baterii przygniecionych zbyt dużą ilością elektrośmieci. To z kolei można by rozwiązać tak, że na baterie byłby osobny bardzo mały kontener. Choć pewnie to też podniosłoby cenę.
0:02 Ja: otworzyć ją, odlutować przewody do rurki z gazem, wykorzystać jako zasilanie dla transformatora wysokiego napięcia rzędu 30.000 voltów, pobawić się tym
Kto teraz używa świetlówki, wszędzie prawie Ledy . Jak zainstalowałem oświetlenie ledowe w domu to od 5 lat nie wymieniłem ani jednej żarówki natomiast standardowe żarówki trzeba wymieniać często.
Ja jak mi się coś zepsuje to lubię to rozwalać (o ile jest to bezpieczne) widzę jak to działało a śmieci oddaje na złomowisko bo jest tam dużo miedzi lub np do plastików itd.
Zrobisz jeszcze odcinek o tym, gdzie wyrzucać inne problematyczne odpady? Np opakowania po dezodorantach i lakierach, albo choćby opakowania po jajkach
Zobacz na Everyday Hero, jest tam taki film
Do czerwonego pojemnika na metal, karton do papieru, u nas spółdzielnia mieszkaniowa popełniła takie ogromne ulotki (prawie jak plakaty wyborcze) z rozpiską co co czego wyrzucić i gdzie taki pojemnik stoi i takie tam...
@@emcekwadrat A gdzie wyrzucę opakowanie po paczce?
Takie papierowo-foliowe.
witam równie dobrze można też niektóre sprzęty oddać znajomemu elektronikowi. sam zbieram niektóre sprzęty elektroniczne, rozbieram je na części (bo nie których części czasami nie można już kupić) magazynuje je albo tworze z nich jakiś urządzenia a części zepsute zbieram i wyrzucam do odpowiedniego pojemnika na elektrośmieci albo też całe płytki oddaje do skupu. i fakt faktem zbiórki elektrośmieci fajnie na tym wychodzą bo np w skupie procesory kosztują od 15 zł do 1100 zł za kg w zależności jakie procesory mamy. więc zachęcam, jeżeli ktoś zna jakiegoś elektronika, i ma coś do wyrzucenia, aby go zapytał w 1 kolejności czy tego nie chce na części i albo weźmie rozbierze sobie wyciągnie to co mu potrzebne a resztę zutylizuje, albo odmówi i w tedy zawsze można samemu oddać do utylizacji. a zawsze jest szansa że rzeczy które dla niektórych są śmieciami to dla innych są skarbem bo nie zawsze pewne części można właśnie kupić .
ps. jak by komuś przyszło do głowy rozbierać mikrofalówkę niech uważa na magnetron bo tam jak się zbije taką ,,ceramiczną" końcówkę to uwalnia się szkodliwy dla człowieka tlenek baru i jeżeli ktoś już jest po ptokach to najlepiej jest uciekać od razu z pomieszczenia i go wietrzyć albo jak by komuś spadła mikrofalówka z dużej wysokości, to obligatoryjnie też sugeruję opuścić pomieszczenie i je wywietrzyć.
@@darian3945 i tak, i nie. Tlenek berylu jest zazwyczaj w sprzęcie typowo wojskowym - magnetrony, klistrony do radarów. W cywilnych stosuje się dużo bezpieczniejszy tlenek glinu. Tak czy inaczej, należy ponad wszystko traktować magnetron jako niebezpieczny- za wszelką cenę unikać kruszenia, pylenia się ceramiki wokół magnetronu.
P.s też zbieram elektrośmieci i buduję z nich nowy sprzęt lub daję swojej klasie, by nauczyli się lutować/składać
Bardzo potrzebny filmik, dziękuję! Przyznam szczerze, że z żarówką miałam problem gdzie wyrzucić...
Za wywóz śmieci gminy często biorą takie kwoty że jak najbardziej do mieszanych, skoro płaci się duże kwoty mimo segregacji w własnym zakresie to kiedy nie wiadomo gdzie co to do mieszanych i tyle.
Druga kwestia że często widuje kiedy podjeżdża jedna śmieciarka z 1 komorą, i czasem zaczynam się zastanawiać na cholere ja to wszystko segreguje. Choć ostatnio zaczęli zbierać jak należy, mimo to nie we wszystkich miejscowościach tak jest i najpierw za to powinni się wziąść pseudo ekolodzy.
Najpierw niech zaczną od siebie a później wymagać od ludzi segregacji.
Choć sam segreguje dla własnej świadomości to po części rozumiem tych co mają to gdzieś bo jak sam widzę jak 4 kontenery idą do mielarki czy kiedy zbierają wielki gabaryt i tv kineskopowy ląduje w prasie z spektakuksrnym jeb.... Ą jak wiadomo jest tam tak samo szkodliwy gaz to mam wrażenie że to bardziej pic na wodę dla pieniędzy niż prawdziwe dbanie o jaką kolewiek ekologie.
Dziękujemy Panom za tak potrzebną pracę..
Niektórzy niestety nie dbają o środowisko. Też nie pomagają i nie segregują, nie wyciągają baterii itp
Komentarz dla zasięgów, ponieważ ten odcinek powiem zobaczyć każdy aby być świadomym
Świetny materiał! :) Nie miałem problemu ze znalezieniem sposobu utylizacji zużytego sprzętu elektro, ale teraz widzę, że jest tego więcej i dla chcącego nic trudnego. Z tego filmu dowiedziałem się jak nie zatruć się świetlówką ale też jak wygląda recykling świetlówki. Dzięki za ten film :)
Bardzo dobrze, że ten temat jest poruszany. Natomiast warto podkreślić, że recykling powinien być ostateczną opcją. Nie mówię tu o takich jednorazowych rzeczach jak żarówki, ale np. telefony, samochody, laptopy, lodówki, pralki, telewizory. Producenci powinni być przez UE zmuszeni do tego, aby ich sprzęt mógł być naprawiony. Ale naprawiony nie tylko przez producenta, ale i przez firmy trzecie. Sprzęt który się zepsuje po 3 latach, ale naprawimy go i będzie działać jeszcze przez 5 lat, wytworzy mniej złego, niż gdybyśmy co dwa lata kupowali nowy. Samochodem można jeździć 20 lat, telefon może służyć przez 5 lat.
@@emcekwadrat jestem bardzo ciekaw jak do tego prawa podejdzie firma... Apple. Jako jedyni potrafią uniknąć wymuszonego przez UE obowiązku ładowania elektroniki przez złączę USB-C. w iPhonach wciąż jest Lightning. A naprawy ich telefonów są bardzo trudne, oryginalne części niedostępne. Właściciel telefonu nawet jeśli sam by wymienił baterię, to iPhone wyświetla komunikat że bateria jest nieoryginalna i każe skontaktować się z serwisem autoryzowany. Ciekawe jak się te sprawy potoczą, bo niestety jak wiadomo, pieniądz i biznes jest ważniejszy od naszego życia.
@@QuattroRMT Do tego dochodzi problem serializowania części, jeśli się wymieni kamerę w nowym iPhonie na identyczną z takiego samego modelu, to telefon od ogranicza funkcjonalność kamery, więc dochodzi do takich absurdów, że użytkownik nie może nawet kupić zamiennika z identycznego modelu który ktoś mógłby sprzedać na części. Apple pewnie nadal będzie próbować umacniać swój monopol, a jeśli konsumenci nadal będą kupować nowy telefon gdy stary się zepsuje to niewiele się zmieni w tej kwestii.
Wspaniałe! Tyle można się od Pani dowiedzieć! Pozdrawiam!
jak ty nawet nie miałeś czasu tego odcinka obejrzeć bo ma pare minut, ty oglądasz na 4x? XD
@@vixsem Nie ale pomijam sobie do tego co chcę się dowiedzieć
@@emilka86635 czyli co, bo ja nie widzę oznaczeń, chyba że przewidujesz przyszłość i klikasz na pasku odpowiedni punkt, chyba że Twoim zainteresowaniem był tytuł odcinka :)
@@vixsem no tak sobie skakałam
@@emilka86635 nie no chill, milego dnia
Super! Do tej pory nie miałam pojęcia co robić z elektrośmieciami. Potrzeba więcej takich filmów ♥️
Większość świetlówek LED ma popsutą w sobie jedną część elektroniczną. Same LEDy w środku są nadal sprawne i mogłyby świecić. Jednak producent utrudnia naprawę takiej świetlówki. Sam fakt że mieli się takie rzeczy sprawia że część dobrych części trafia na śmietnik i koniec końców cały zysk z recyklingu trafia szlag, bo trzeba wyprodukować nowe części/sprzęt.
Najbardziej zieloną technologią na świecie jest możliwość naprawy sprzętu który popsuł się przez zaplanowane postarzanie.
Dla mnie główny problem stanowi właśnie dostępność miejsc zbiórki takich odpadów. Skoro to takie istotne, go dlatego mamy ich tak mało? :(
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze jak w dużej części tej pseudo ekologi
@@moc9815 Ja jako hobbista elektronik wolał bym aby takie radia,wzmacniacze,telewizory itd trafiały do mnie a nie do punktów zbiorek. połowę z tego bym naprawił i sprzedał, a z reszty bym odzyskał drobną elektronikę, rezystory, tranzystory itd
@@aki0991 ja zawsze jak zbierają wielko gabarytowe to wieczorem jadę i biorę co mnie interesuje i bardzo dużo czy narzędzi czy elektronika ma tak drobne awarie że śmiech. Padnięty akumulator, czy przerwany kabelek xd 2 lata temu tv 32 cale lcd wyłączal się okazało się że przepalony kabel od matrycy robi zwarcie, wymiana kabla i telewizor do altany jak się patrzy xd
@@aki0991 oo ooijo
Komentarz dla zasięgów
PS mam pytanko kiedy filmik o kosmosie
To dlaczego po prostu nie zapytasz o film o kosmosie? To już będzie komentarz dla zasięgu
Świetny odcinek - bardzo fajnie słucha
się tego faceta z fabryki 😁😁
Super film! Jak zwykle dużo wiedzy w emce-lekkim wydaniu. Chciałbym jedynie się przyczepić do klikania/mlaskania słyszalnego tylko na przebitkach. Powinno wystarczyć zastosowanie filtra lub po prostu drobne odsunięcie się od mikrofonu
Super, że poruszasz takie tematy...
Jeśli macie problem z tym, gdzie wyrzucać poszczególne śmieci, to są aplikacje do tego :) polecam, wystarczy wpisać konkretny produkt i pokazuje nam się, do którego pojemnika co wyrzucamy :)
Dzięki za polecenie 😄
Bardzo przydatny film. Mi szczególnie przydadzą się podane strony internetowe. Dziękuję! :)
To bardzo pouczający film. Był świetny i dziękuję
Potrzebujemy więcej takich ludzi jak wy!
Dziękuję, bardzo przydatny film wg mnie :)
Pamiętam, że w szkole stały kartony na zużyte baterie. Przez to chyba byłam "oswojona" z myślą, że tego typu odpady potrzebują specjalnego traktowania :D
@emce Super - Trzeba edukować i to nie podlega dyskusji !
Małe uzupełnienie z mojej strony bo a nóż może kogoś to zainteresuje:
- Wysypiska. Poprawnie mówimy składowisko, bo wysypisko do dziki nie uregulowany prawnie twór, a składowisko to podmiot działający zgodnie z prawem i mający odpowiednie pozwolenia w zakresie przetwarzania danego typu odpadów.
- Do separacji aluminium (i ogólnie całej frakcji metali nieżelaznych) stosujemy separator wiroprądowy, który jest w stanie ze strumienia materiału wyseparować całą frakcję metali nieżelaznych o różnej granulacji.
- Pokazana na filmie wibrorynna nie separuje niczego a jest odpowiedzialna jedynie za równomierne podawanie materiału do określonego typu urządzenia w ciągu technologicznym
- Pokazany na filmie separator optyczny segreguje materiał według rodzaju i koloru, ale ma pewne prawidła działania. Urządzenie działa na zasadzie tandemu spektrometru bliskiej podczerwieni (tzw. near infrared NIR) co powoduje że na zasadzie odbicia od materiału rozpoznaje dany materiał wg. jego gatunku (ale nie "widzi" elementów bardzo ciemnych i czarnych bo te absorbują promieniowanie bliskiej podczerwieni). Opcjonalnie stosuje się kamery rozpoznające dodatkowo materiał wg. koloru.
Reszta filmu jak najbardziej OK. Tak trzymać i edukujmy się wzajemnie aby żyło się wszystkim lepiej.
A nuż
@@Lesmian3 hehe rzeczywiscie gafa ortograficzna 👍😎
Nie miałam o tym pojęcia, dziękuję za ten filmik! Jak widać jest potrzebny społeczeństwu :D
Bardzo przydatny film, nigdy nie wiedziałem co mam zrobić z tymi żarówkami :D
Akurat z bateriami jest prosta sprawa. W dużej ilości miejsc jest pojemnik na zużyte baterie i akumulatory.
Więcej, więcej takich filmów. Uważam, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie i niestety w mediach wciąż za mało się mówi o recyklingu.
Super, właśnie dwa dni temu wymieniałam żarówki w mieszkaniu i zastanawiałam się co zrobić ze starymi :) oddałam w Carrefourze do segregacji, razem ze wszystkimi bateriami ☺️
Super film!!!
Ma również w sobie rtęć o dziwo dyrektywa RoHS dla elektroniki (zero rtęci kadmu czy stopu cynowoołowiowego) tutaj nie ma zastosowania, etylek rtęci znajduje się też gdzie indziej, ale to już zostawmy.
Takie świetlówki psuły się w większości po około pół roku normalnego użytkowania (na opakowaniu obiecywali 8000-15000 godzin działania)
Warszawa Targówek - punkt, gdzie można oddać elektrośmieci działa raz w tygodniu, przez 4 godziny. A jak na wiosnę chciałem zamówić odbiór kliku wielkogabarytowych elektrośmieci z domu, to powiedzieli, że przez pandemią odbiór z domów nie działa. To nie wiem, w czasie pandemii elektrośmieci wystawiamy przed dom?
Łapki w górę dla zasięgu!
Akurat drukarka mi się zepsuła i nie wiedziałam gdzie wyrzucić hahah, super film!
Oby w Polsce i na świecie było więcej takich zakładów
Film jak zwykle świetny. Fajnie że robicie takie mądre filmy bo można dowiedzziecy się wiele pożytecznych rzeczy😚
Myślę, że to dobry i pożyteczny film. Będę musiał go obejrzeć jednak jeszcze raz, bo mój mózg jest przemęczony, chyba momentami się wyłączał i niektóre treści mogły mi umknąć.
Bardzo fajny film jest to teraz ważne!!
Bardzo przydatny filmik. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Świetny film, gratulacje Huyen 😊
Cześć , jak zwykle bardzo dobry film.
Pozdro .
Siemka .
: )
Nie dowiedziałem się nic nowego, ale to chyba dobrze. :D
Dzięki. dowiedziałem się dzisiaj czegoś nowego :)
U mnie w mieście co rok w Dzień Ziemi wymieniane są zużyte np baterie na drzewka, krzewy i kwiaty. Myślę że to super inicjatywa.
Dotarolo do UK, dzieki za info nie bede juz rozbijal swietlowek w tesco ;-)
Super! Świetny film, który pozwolił się wiele dowiedzieć.
Świetny materiał
To że już nam się dużo udało (recykling) bardziej mnie zmotywowało niż to że nasza planeta się zaśmieca.
Trzymasz w łapie przetwornice DC-DC typu flyback wysokiego napięcia z lampą fluorescencyjną. W 99% przypadków w lampach takich wysiada przetwornica, świetlówka sama w sobie się nie zużywa, jednak z czasem luminofor zacznie się wypalać czego efektem będzie coraz słabsze świecenie żarówki.
Dużo nauczyć się musisz jeszcze - mój padawanie.
Taka świetlówka może spokojnie nam na całe życie wystarczyć ale celowo robi się badziewne przetwornice (podobnie w LEDach) by te żarówki padły. Żarówki ledowe wczesnych generacji, gdy ledy były mało popularne były znacznie wytrzymalsze od dzisiejszych. W domu mam żarówkę która się świeci 6lat.
Zamiast bawić się w recykling powinniśmy wytwarzać bardziej trwałe materiały i urządzenia, a nie gadać o ekologii i segregacji śmieci.
Dlaczego tak sie dzieje odsyłam do dokumentu "spisek żarówkowy" th-cam.com/video/3-qRhHCi710/w-d-xo.html
O emce wrzucila nowy odcinek! Nareszcie będzie co oglądać. Pewnie jak zawsze super odcinek!😂
Wrzuciła* to ona nie ono
@@axemliia chodziło mi jako ono, kanał, ale ok poprawiam już 😂
Dzięki za zwrócenie uwagi na ekologię. Mogłoby być więcej filmów o tej tematyce.
😀Bardzo cieszę się, że tak ważne tematy są poruszane😀
Teraz wreszcie będę wiedział gdzie wrzucić zużyte baterie i inne elektro odpady. Dziękuję emce :D
Ps. Masz super głos prawie przy nim zasnąłem
Jeszcze dwa lata temu, wielu producentów energooszczędnego oświetlenia używało w produkcji rtęci. Tak więc ostrożnie z energooszczędnymi żarówkami bo nie każda nie zawiera rtęci.
Mega film! Dziękuję!!
Bardzo ciekawy film w sumie jak każdy
Świetny i praktyczny odcinek, tak jak i poprzednie! 🙂 👍
Używacie pop filtra? Mam wrażenie, że w głosie czuć czasem "plucie" w stronę mikrofonu...
super sprawa dzieki za film
Mnie ciekawi dlaczego te "energooszczędne" żarówki są takie nietrwałe? Biorąc pod uwagę koszt ich wytworzenia i utylizacji wychodzi to drożej i mniej ekologicznie niż "zwykłe" żarówki. Niestety nie dotyczy to tylko żarówek. W życiu codziennym bardziej sprawdza się zasada by używać klasycznych żarówek, tylko mniej. Ewentualnie ja używam podświetlanego e-czytnika zamiast lampki. Tak naprawdę to dopiero diody wprowadziły tanie i energooszczędne oświetlenie. Rozumiem jeszcze użycie świetlówek w przemyśle, ale wprowadzenie "energooszczędnych" kompaktowych świetlówek do mieszkań pod pozorem "ekologiczności" to raczej zbrodnia. Jak coś działa to należy to po prostu maksymalnie zużyć. Przykładowo teraz w Polsce wyłącza się sieć 2G i 3G. Tysiące sprawnych aparatów trafią na wysypiska. Niestety robimy to często. Kupujemy nowy "ekologiczny" sprzęt, zanim stary zakończy swój swój cykl życiowy. Zamiast wyrzucać postarajmy się sprawne przedmioty odsprzedawać lub oddawać biednym. Bardzo podoba mi się "niemiecka metoda", czyli wyrzucanie niesprawnego sprzętu z odciętym kablem, a sprawnego z kablem. Należy jednak pamiętać, że nawet laptop z uszkodzoną matrycą lub baterią ktoś inny może wykorzystać. Na szczęście pojawiają się serwisy internetowe pozwalające oddawać takie "fanty". Od zabawek dziecięcych po lodówki. Bardzo polecam. Nadmieniam, że w Szczecinie jest bardzo fajny youtuber Daniel Rakowiecki, który potrafi w "magiczny" sposób naprawiać laptopy. Wykorzystuje na części takie, które inni by wyrzucili, a ostatnio kilka rozdał dzieciom. Sortowanie śmieci to tylko jeden z etapów. Najpierw zadbajmy by śmieci było mniej. Pozdrawiam P.S. ja ostatnio oddałem smart banda, bo kupiłem nowy. Mogłem wyrzucić, trzymać w szufladzie, szukać kupca (kto to kupi jak za kilkadziesiąt złotych można kupić tani w sklepie?). Dałem ogłoszenie i po prostu ktoś przyszedł tego samego dnia.
0:49 Nie możliwe, gdyby tak było Unia nie wycofałaby rtęciowych termometrów (działających często i WIEK lub dłużej) przy jednoczesnej promocji własnie takich lamp, których często w żaden sposób się nie utylizuje. O ironio.
A właśnie że możliwe. W świetlówkach zawartość rtęci jest po prostu nieporównywalnie mniejsza niż w klasycznych termometrach.
Na marginesie: mamy zamiennik termometru rtęciowego - galowy. Polecam, choć trzeba mieć specjalną technikę do jego strzepywania ;)
Mamy również zamiennik żarówki, taką starą tradycyjną żarową -którą w tym samym czasie delegalizowali.
Wspomniałem, że termometry mają bardzo długą żywotność, bezterminową, a żarówki nie, więc ich ilość rekompensuje z nawiązką niską zawartość rtęci.
W Płocku PSZOK nie funkcjonował kilka MSC temu (nie wiem jak teraz) bo gmina nie miała umowy. I trzeba było śmieci wyrzucać do lasu (ja akurat gałęzie).
Bardzo ciekawy film
Super film z Max ważną treścią
Cześć od dawna ciebie oglądam no straciłem kilka kont i mam nowe więc nie oglądam ciebie na nim kilka lat ale przypomniało mi się że zrobiłaś film o asmr zrobiłaś go świetnie fajnie było by gdybyś zrobiła film w tym stylu jestes w tym świetna pozdrawiam
Jeśli ktoś ma do wyrzucenia sprzęt RTV/elektronikę to z przyjemnością przyjmę dowolną ilość do celów nauczania młodych ludzi elektroniki.
Zamiast mielić wszystko, można nauczyć przyszłych elektroników/inżynierów takiego lutowania, budować kolejne urządzenia, faktycznie dać im drugie życie.
Centrom kształcenia zawodowego, zawodówkom brakuje elektrośmieci pokroju starego tv, radio, laptopów, telefonów, bo są one wykorzystywane bardzo często jako materiały szkoleniowe. Ryzyko uszkodzenia jest niskie, a i wiele podzespołów może służyć do naprawy urządzeń czy budowania własnych projektów.
Stąd mój apel, że jeśli macie do wywalenia taki lub podobny sprzęt, nawet żarówki LED, to zapytajcie Waszego lokalnego CKZiU itp, gdzie uczą elektroniki, czy nie potrzebują takiego sprzętu.
A czy da się naprawić żarówki LED? Wiele z nich mi miga i jestem strasznie wkurzona, bo mam poczucie, że od razu zostały wyprodukowane jako buble.
@@ald-onak3229 Oczywiście, że się da. Tym sposobem, podbierając ze śmietnika LEDy, wyposażyłem sobie cały dom w oświetlenie LEDowe, wymieniając świetlówki na nie. Tym samym dokonałem bardziej ekologicznej akcji, bo nie trzeba było mielić żarówek LED, a kompaktówki trafiły na odpowiednie miejsce.
O samej naprawie żarówek stworzył filmy pan ADAM ŚMIAŁEK, pokazał jak naprawić. I tak, masz rację. Trochę tak było, że wyprodukowano buble, świadomie. Zamiast wykorzystywać LEDy na 80%, lub mniej, by sobie dłużej pożyły, to wykorzystuje się je na 300%, więc i krócej żyją.
@@compaqchemlab
Super, że się da! + 100 dla Ciebie za umiejętności i korzystanie z nich.
Postaram się nie skupiać uwagi na dalszej części Twojego komentarza, bo wyć mi się chce, kiedy myślę o tym, jak rozgrywają mnie (i planetę) producenci szajsu.
@@ald-onak3229 Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.tak już niestety bywa.
Potrzebowalam tego filmu!
Ile wypalonych żarówek LED, które miały być wieczne i ich dziesięciokrotna cena względem tradycyjnej żarówki miała się zwrócić.
Ciekawe jak to wszystko się ma do działających części w zużytym sprzęcie elektronicznym. Też są przetwarzane czy gdzieś sprzedawane jako używane? To jest zastanawiające że np. taką zepsutą pralkę to mogę oddać ale tylko jako kompletną. Czyli nie można demontować silnika albo elektroniki żeby na coś tam się mogło to przydać. Ile to ma wspólnego z ochroną środowiska to nie wiem.
Bardzo przydatne emce
Dzięki za filmik! ❤️
Świetny filmik! ❤️
emce -> Nie wolno wyrzucać elektrośmieci do koszy w biedronkach! Z biedronek nikt ich nie odbiera, a jak kosz jak się przepełni to należy wyrzucić je do pojemnika na odpady komunalne. Jestem byłym pracownikiem tej pożalsięboże fiirmy i serdecznie odradzam. Co innego sklepy AGD.
Kurła ile subów! :O
Zaraz będzie milijon!
1:12 rtęć metaliczna nie jest dla nas jakoś specjalnie toksyczna ponieważ spożyta doustnie nie reaguje z kwasem solnym, ani enzymami, jest wydalana w postaci niezmienionej.
Niestety po dostaniu się zdo gleby powstają wysko przyswajalne organiczne chelaty rtęci (związki metaloorganiczne) i dalej jest jak mówisz, do tego kumulują się w organiźmie.
Rtęć metaliczna paruje w temp 36C i te opary są już trujące dla organizmu... ;))
@@franekw5274 to niesamowite że akurat w pokoju mam 22, latem 30 max
Jednak kolejnym fascynującym metalem jest pluton-239 wprawdzie nie paruje, ale nie można go ani jeść, ani wdychać pyłu, ani dopuścić do rozproszenia się w głębie czy wodzie (na to trochę już za późno) jednak wsyzsyc eko terroryści nazywają energetykę jądrową -tanią i czystą- 🤦🏻♂️ energią,
_a póki co niestety energetyka jądrowa = (wzbogacony) uran lub MOX fuel_
rtęć, kadm czy arsen w porównaniu z tym to jest nic,
PS: rtęć jako ciecz paruje w każdej temperaturze
@@_ADM_ No i te właśnie pary są szkodliwe, szczególnie jak ją połkniesz a w środku ciała masz te właśnie ok. 36C i parująca rtęć cię zatruwa, więc tak, połknięcie rtęci w postaci płynnej jest szkodliwe. I nie rozmawiamy tutaj o innych trujących metalach, a o rtęci. I ci ekoterroryści jak ich nazywasz piszący, że energetyka jądrowa jest czystą i tanią energią??? Co ty czytasz człowieku??? Bo nie portale ekologiczne! :DDDDD
@@franekw5274 na pewno nie czytam portali ekoterrorystycznych, wszędzie rozgłaszają jaka to energetyka jądrowa jest czysta i tania
opary są groźne wziewnie a nie doustnie, jedyne co ci grozi to sraczka,
a wyobraź sobie że związki rtęći znajdują się w reklamowanych przez emce szczepionkach starego typu, nadal stosowanymi w Polsce (już ponad 20 szczepionej przymusowych do 2 r. ż. niestety część z nich nadal zawiera rtęć...)
@@_ADM_ Opary przenikają przez skórę jak i błonę śluzową, nie wiem skąd wziąłeś te bzdury o sraczce, jakieś źródło naukowe? Nie muszę sobie wyobrażać rtęci w szczepionkach, bo o tym wiem i jest jej tyle co w małej porcji śledzia. Ty jak widać po tych szczepionkach żyjesz i masz się dobrze. PS. Na pewno nie ekolodzy zachwalają energetykę jądrową jako czystą...
Nie wierzę, że tak wartościowy materiał ma tak mało wyświetleń. Widownia to imbecyle.
Ty jesteś imbecylem. Zanim ktoś obejrzy film nie wie że jest wartościowy.
Emce a co ze styropianem? Co zrobić z ogromem styropianu, który pojawia się przy każdym zakupie mebli czy komputera itd?
A co jak akurat w parku, (gdzie nie ma pojemnika na odpady elektryczne) najdzie mnie ochota wyrzucić świetlówkę 🤔
Przeczytałam ,,elektroŚMIERĆ" XD.
Mega odcinek :>
Jak ja kocham odcinki emce... Szkoda że tak rzadko... ALE PRZYNAJMNIEJ SĄ
A co zrobić z słoikiem przeterminowanego dzemu bo z jednej strony słoik jest szklany ale w środku jest dżem?
Super filmik
1 ważne pytanie - możemy gdzieś oddać elektrośmieci niezaleznie od tego w jakim są stanie? Mam np. telefon w kulku częściach i 2 powerbanki napompowane jak poduszki xD
Elektrośmieć jest elektrośmieciem, więc oddaje się w tym samym miejscu.
@@ADR1991pl nie do końca, u moich dziadków na wsi elektrośmieci oddaje się raz w miesiącu wraz z surowcami ,ale zastrzegają sobie odbiór całych rzeczy, np jak telewizor był częściowo rozebrany , tzn wyjęta była jedną płyta i tylna obudowa niedokręcona to już go nie odebrali. Ale w Warszawie są punkty gdzie np. można oddać płyty scalone na kilogramy za pieniądze, warunek tylko taki że tam właśnie muszą być elementy rozłożone , obudowy oddzielnie , scalaki oddzielnie.
Mam pytanie i pomysł na odcinek.
Dlaczego potrafimy odczuwać smak po zapachu?
Cześć emce! Czy mogłabyś nagrać filmik o „meladaptiv daydreaming” przepraszam jeśli źle napisałam. Na polskim yt jest naprawdę mało materiałów o tym zaburzeniu a jest ono bardzo ciekawe.
Świetny film, w społeczeństwie brakuje „śmieciowej” świadomości i przydałoby się, aby ludzie dbali o segregację tych podstawowych odpadów jak i takich jak przedstawiliście. :)
! komentarz zamieszczam W celu zasięgu zwiększenia
Ja kiedyś chciałem sb w żarówce ledowej ściągnąć plastikowy klosz i za lutować spaloną diodę tylko że klosz okazał się być szklany i peknał mi w rękach
a bedzię emce o dżumie ?
@@emcekwadrat ja jestem zainteresowana takim filmem 😊
0:15 najlepiej do odpadów elektronicznych :D
Kto normalny kupuje świetlówki w 21-wieku skoro są tak uciążliwe w recyklingu? Konkurencyjne w cenie zakupu są zamienniki ledowe. Owszem recycling ledówek też jest skomplikowany ale przynajmniej nie trzeba obchodzić się z nimi jak z jajkiem podczas użytkowania.
Edit:
Większość przepalonych ledówek na gwint E27 można w łatwy sposób naprawić przy pomocy podstawowych narzędzi i lutownicy w domowych warunkach dzięki czemu takie źródła światła mogą nam służyć dużo dużo dłużej. I to jest pro eco a nie sprint do sklepu po nową ledówkę.
A jak znaleźć kogoś, kto naprawi żarówkę LED?
Najlepsze są żarówki LED. Tanie i w miarę ekologiczne.
Może i tanie, ekologiczne raczej nie bardzo, w porównaniu do tradycyjnych lub halogenów, a do tego ich żywot jest obecnie wielokrotnie krótszy niż jarzeniówek. Dodatkowo oświetlenie jest mało przyjemne dla oka, przykładowo w kuchni kiedyś posiadałem 1x75W i starczała , następnie przeszedłem na świetlówki philipsa 2x27w i było podobnie chociaż już światło inaczej padało i cień był większy, obecnie na ledach 4x12 W jest kiepsko, niby po zapaleniu światła jest w porządku ale już po godzinie w pomieszczeniu światło wydaje się być ciemne. Jak np zapalę lampkę warsztatową z tradycyjną setką to znacznie lepiej oświetla pomieszczenie mimo że lumenów teoretycznie mniej emituje ;).
@@pikas4Na pewno bardziej ekologiczne niż świetlówki, świecą znacznie dłużej niż żarnikowe. Da się znaleźć takie o bardziej naturalnym świetle, jeśli 4 LEDy 12W święcą słabiej niż jedna żarnikowa 75W to coś z nimi nie tak.
@@Nabuhodonozor1000 wiem że to trochę głupie ale subiektywnie tak uważam, świetlówki LED idą w złym kierunku, żywotność ich skraca się ponieważ układ elektroniczny jest podatny na przegrzanie, do tego ledy które miały wytrzymywać 25000 godzin wypalają się nawet już po 500 godzinach, i w zależności od konstrukcji, albo poleci rząd kilku diod albo cała żarówka. Testowałem ledy od abstrakcyjnie drogich, po 100 zł za żarówkę do najtańszych z marketu i powiem że te 3 lata gwarancji za najdroższe to nigdy się nie osiągnie w eksploatacji. Światło to już sprawa subiektywna bo nie można im odebrać tego że sama żarówka nie świeci jasno, jak na nią spojrzysz to zaboli bardziej niż przy zwykłej ale już wypełnienie pomieszczenia światłem to sprawa dyskusyjna, dlatego przy szperaczach nadal halogeny królują choć są awaryjne i konsumują więcej prądu. Bardzo fajny efekt dają jarzeniówki sterowane elektronicznie, w warsztatach wiele takich opraw założyłem i przez ponad 10 lat jeszcze żarówek nie zmieniałem , a lampy chodzą po 10-16 godzin dziennie, z punktu widzenia eko to chyba najlepsze rozwiązanie zwłaszcza że teraz rtęć jest w postaci stałej, bezpieczniejszej dla człowieka przy ew. Zbiciu, no ale kto w domu by chciał oprawy jarzeniowe ;).
U mnie zostały trzy kilkunastoletnie świetlówki, reszta spaliła się zaraz po kupieniu (kartonik obiecywał 8-15 tyś godzi świecenia) no to te trzy jakoś potwierdzają założenie.
Ledy palą się od razu, inne mają brzydki kolor światła, a jeszcze inne stroboskopują, jakby takie badziewie dać do zakładu pracy to pan z BHP wlepiłby mandat, ale do domów można sprzedawać syf.
Zakup dobrego LEDu w "żarówce" E14/E27 to loteria i pole minowe. Łatwiej jest z paskami/taśmami. Wystarczy wybrać takie z CRI 95+ lub 99+ zakupić przetwornicę (na ogół 12V) i mamy spokój. Można też wybrać coś bardziej dekoracyjnego np 3 odcienie bieli wWA lub wielobarwne RGB / RGBW / RGBwWA
______________
w - cold white
W - warm white
A - amber
RGB - red green blue
Chyba w tym odcinku mikrofon był zbyt czuły, słychać trochę głośno niepożądane dźwięki z ust. Poza tym interesujący odcinek.
Nie rozumiem dlaczego w osiedlowych śmietnikach nie ma dodatkowego kontenera na elektrośmieci. To by bardzo pozytywnie wpłynęło na środowisko. Człowiek nie musiałby latać po mieście i szukać miejsca, w którym mógłby wyrzucić co większe elektrośmieci, tylko podczas zwykłego spaceru do śmietnika wyrzuciłby natychmiastowo elektrośmieci do właściwego pojemnika. Podejrzewam, że teraz sporo elektrośmieci ląduje w śmieciach zmieszanych właśnie z tego powodu, że ludziom nie chce się tracić czasu na kombinowanie jak tu poprawnie wyrzucić te śmieci. Gdyby taki elektrośmieciowy kosz stał u nich na podwórku, to rozwiązałoby to ten problem.
@@emcekwadrat Całkiem możliwe. Nie wiem jak inni ludzie, ale ja byłbym skłonny zapłacić więcej za taki dodatkowy kontener oraz regularne wywożenie tego typu śmieci. Być może chodzi też o ryzyko wybuchu i pożaru w śmietniku w przypadku sporej liczby baterii przygniecionych zbyt dużą ilością elektrośmieci. To z kolei można by rozwiązać tak, że na baterie byłby osobny bardzo mały kontener. Choć pewnie to też podniosłoby cenę.
Nie wiem, jak w innych miastach, ale w Warszawie jest coraz więcej wolnostojących pojemników na elektrośmieci.
W wielu Biedronkach, są na wejściu kosze na niewielkie elektrośmieci!
Wow
5:21 TP4056 :D
ktoś próbował zrobić własnego powerbanka xd
@@pawemateja2796 dokladnie xd
Jeju twój głos jest taki uspakający
dobry film
Mam całą szafe takich odpadów ..dobrze wiedzieć komu oddać tą szafe :D
0:02
Ja: otworzyć ją, odlutować przewody do rurki z gazem, wykorzystać jako zasilanie dla transformatora wysokiego napięcia rzędu 30.000 voltów, pobawić się tym
Komentarz dla zasięgu
Kto teraz używa świetlówki, wszędzie prawie Ledy . Jak zainstalowałem oświetlenie ledowe w domu to od 5 lat nie wymieniłem ani jednej żarówki natomiast standardowe żarówki trzeba wymieniać często.
Ja jak mi się coś zepsuje to lubię to rozwalać (o ile jest to bezpieczne) widzę jak to działało a śmieci oddaje na złomowisko bo jest tam dużo miedzi lub np do plastików itd.