@user-vr5sb8rk5t ปีที่แล้ว +6

Μάς χάρισε πολλά για αυτόν των αγαπάμε...Αξέχαστος

• @user-py9rd9gv6b
    @user-py9rd9gv6b 3 ปีที่แล้ว +31

Σημείωσε αθροιστικά 244 γκολ στο Πρωτάθλημα Ελλάδος σε μόλις 390 ματς. Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, Θωμάς Μαύρος, σημείωσε 260 γκολ σε 501 ματς, δηλαδή έχοντας αγωνιστεί σε 111 περισσότερα ματς από τον Βαζέχα. Συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε 319 γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σε 553 συμμετοχές. Πανηγύρισε τίτλους ως παίκτης του "τριφυλλιού", συγκεκριμένα 5 Πρωταθλήματα Ελλάδος, 5 Κύπελλα Ελλάδος και 2 Σούπερ Καπ Ελλάδος. Αναδείχθηκε 3 φορές πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ έφτασε και άλλες χρονιές πολύ κοντά στην κορυφή των σκόρερ της κορυφαίας κατηγορίας του επαγγελματικού ποδοσφαίρου της πατρίδας μας. Πέτυχε πολλά και κρίσιμα τέρματα σε ευρωπαϊκούς αγώνες εναντίον μεγάλων ομάδων των τότε χρόνων, όπως η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η Ναντ, η Λέγκια Βαρσοβίας, ο Άγιαξ, η Ρόζενμποργκ, η Στεάουα Βουκουρεστίου, η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, η Γιουβέντους και η Φενέρμπαχτσε. 9 φορές σκόραρε συνολικά σε ντέρμπι αιωνίων (κάποια άλλα γκολ του -κακώς- δε θεωρήθηκαν νόμιμα), εκ των οποίων τα 7 σημειώθηκαν σε αγώνες του πρωταθλήματος, κάτι που αυτομάτως τον φέρνει στην κορυφή της σχετικής λίστας όσον αφορά τα ντέρμπι αιωνίων για το ελληνικό πρωτάθλημα. 10 τέρματα πέτυχε εναντίον της ΑΕΚ, κάποια εκ των οποίων αρκετά καθοριστικά. Έδωσε το παρών σε αρκετές από τις μεγάλες ευρωπαϊκές πορείες του Παναθηναϊκού και συγκεκριμένα την περίοδο 1991-92 έως την Προημιτελική (Ημιτελική επί της ουσίας) Φάση στο "πειραματικό" UEFA Champions League, την περίοδο 1995-96 έως την Ημιτελική Φάση του UEFA Champions League, την περίοδο 2000-01 έως τη Φάση των "16" του UEFA Champions League, την περίοδο 2001-02 έως την Προημιτελική Φάση του UEFA Champions League και την περίοδο 2002-03 έως την Προημιτελική Φάση του UEFA Cup.

• @user-sq7fr4ym1h
      @user-sq7fr4ym1h 2 ปีที่แล้ว +3

Όταν έσπασε τα γκολ του Αντωνιάδη ειμουν μέσα με τον Απόλλων Σμύρνης

• @kostasdounias6418
      @kostasdounias6418 ปีที่แล้ว +2

Εντάξει ο Θωμάς έπαιξε και ποσα ματς με Πανιώνιο, ομάδα παντα από την μέση και κάτω του πρωταθληματος

• @Tasosbeli
      @Tasosbeli 9 หลายเดือนก่อน +1

​@@kostasdounias6418Σωστά από την άλλη όμως ο Βαζέχα έπαιξε μόλις 12 χρόνια γεμάτα στο Παναθηναϊκό ενώ ο Θωμάς Μαύρος πάνω από 16 και στα ντουζενια του. άρα λοιπόν στατιστικά αν ο Βαζέχα έπαιζε 3 χρόνια στο Πανιώνιο πριν έρθει στο Παναθηναϊκό πάλι θα το περνούσε

• @athasim
    @athasim 3 ปีที่แล้ว +22

319 τέρματα σε 553 ματς με τον Παναθηναϊκό! Αυτός ήταν ο μεγάλος Κριστόφ.

• @geronimo8222
    @geronimo8222 ปีที่แล้ว +4

Τι άνθρωπος !! Τι ήθος !!!! Τι παιχταράς !!!! Σ' ευχαριστώ μεγάλε Κριστόφ !

• @Manowar13Athens
    @Manowar13Athens 3 ปีที่แล้ว +12

Γεια σου ρε τρελε Πολωνε!!!

• @spirosvellios8138
    @spirosvellios8138 4 หลายเดือนก่อน +1

Παικταρα αν και Ολυμπιακος παραδεχομαι πως στην συγχρονη εποχη του επαγγελματικου ποδοσφαιρου -απ το 1979 δηλαδη και μετα τετοιο σεντερ φορ δεν ειχαμε ποτε-πιο πριν μονο τον Σιδερη.Μια σημειωση μονο τα γκολ του Βαζεχα στον παο ειναι 319 γκολ σε 553 συμμετοχες,εχετε βαλει 304 αρα σας λοιπουν αλλα 15.Παικταρα ο βαζεχα,να τον εχει ο θεος καλα!Να ειστε καλα respect απο εναν Ολυμπιακο!

• @TheAmateurEditor
    @TheAmateurEditor 3 ปีที่แล้ว +9

Ένα γκολ που νομίζω ότι λείπει είναι το 1-0 επί της Rosenborg στα προκριματικά του Champions League το 1996-97, στο ματς που έγινε στην Αθήνα.
    en.wikipedia.org/wiki/1996%E2%80%9397_UEFA_Champions_League_qualifying_round
    Χάσαμε τον επαναληπτικό 3-0 (1-0 κανονική διάρκεια, και μετά στη παράταση) κι αποκλειστήκαμε. Ο Χρηστάρας έχασε πέναλτυ στην Αθήνα στο 10', και στο 19' έβαλε γκολάρα.

• @giorgosfotinos9250
    @giorgosfotinos9250 2 ปีที่แล้ว +4

Δεν είδα με Leverkusen έξω
    Και Litex έξω.
    Αλλά είναι φυσικά και άλλα μέχρι τα 319 ;)
    Αλλά ευχαριστούμε για μερικά που μάλλον δεν θα τα βρίσκαμε ποτέ ;)

• @ap5113
    @ap5113 3 ปีที่แล้ว +13

μεγαλος γκολτσης απο τους καλυτερους ξενους που παιξαν στην ελλαδα.

• @angelosiosifidis13
    @angelosiosifidis13 2 ปีที่แล้ว +5

Το γκολ 213 αποτελεί ορόσημο για τον ελληνικό αθλητισμό. Είμαι 42 ετών, δεν έχω ξαναδεί ομάδα με 8 παίκτες να σημειώνει τέρμα απέναντι σε ομάδα 11 παικτών. Αν ήμουν Ολυμπιακός, θα θεωρούσα μαύρη σελίδα το συγκεκριμένο ματς, παρόλο που έληξε με 3-1 υπέρ του ΟΣΦΠ.

• @generalzod3019
      @generalzod3019 2 ปีที่แล้ว

Γι'αυτο και ακούστηκε το σύνθημα τότε, "θρύλε μ@λ*κ@ σε παίζουμε για πλάκα" 😄

• @Athlitiki_diaploki
      @Athlitiki_diaploki 7 หลายเดือนก่อน

Εγώ πάλι θα θεωρούσα μαύρη σελίδα την απόκρουση που έκανε με τα χέρια ο Μπασινάς στον ίδιο αγώνα, πάνω στη γραμμή, χωρίς να δοθεί πέναλτι, ούτε να αποβληθεί.
      th-cam.com/video/qj4I2IwNdUA/w-d-xo.htmlsi=ajbm_6EYL4A6ieRv

• @thanos_lou346
    @thanos_lou346 3 ปีที่แล้ว +4

2021 εδώ ο Παναθηναϊκός 6ος στο πρωτάθλημα .....

• @Constantine_IA
    @Constantine_IA ปีที่แล้ว +3

Ο ξένος παίκτης με την μεγαλύτερη διάρκεια σε τοπ επίπεδο,ο Βαζέχα μεχρι και τα 39(!) ήταν τοπ σέντερ φορ δεν έχω ξαναδεί παρόμοιο παίκτη μετά τα 33-35 να παίζει το ίδιο σχεδόν ίσως τον Κριστιάνο ή και τον Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς κι αυτό παίζεται.Στο peak του πάντως ήταν φωτιά&λάβρα...Ονειρικός και μετεγγραφή λαχείο ποδοσφαιρικό ΤΖΟΚΕΡ απο 1990 ως 2000 10 χρόνια η Οικογένεια είχε το κεφάλι ήσυχο για επίθεση σκοράρισμα ΠΑΟ(όπως και στο τέρμα με Βάντσικ επίσης λαχείο)...
    Ο Βαζέχα πέρασε στο πάνθεον των μεγάλων ποδοσφαιριστών ΠΑΟ&Ελλ.Ποδοσφαίρου...Ένας Παναθηναϊκός Μύθος πραγματικό ΔΙΑΜΑΝΤΙ

@kostasdounias6418 ปีที่แล้ว +1

Μόλις είδα τον τίτλο του βίντεο είπα, "πω 2 ώρες διάρκεια θα έχει"

@user-sq7fr4ym1h 2 ปีที่แล้ว +2

Χώρεσαν σε βίντεο τα γκολ του Βαζέχα τι να πεις για αυτόν τον παιχταρά τεράστια προσφορά για τον σύλλογο.