POGLEDAJ OKO SEBE (EP 01) - “ROPAC REKE TIMOK” I “RUŠENJE STARICE” (ENG)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 มิ.ย. 2024
  • Preuzeto uz odobrenje sa TH-cam kanala Udruženja Za česme
    Ubijanje reke Veliki Timok i rušenje brda Starica iznad Majdanpeka, samo su deo efekata do sada neviđene ekspanzije rudarenja u Timočkoj Krajini. Ove dokumentarne priče su nastale u okviru TV serijala “Pogledaj oko sebe” koji objedinjuje višegodišnje istraživanje uticaja takozvane nove ere rudarenja u Timočkoj Krajini na životnu sredinu.
    Dokumentarni serijal je nastao kao deo projekta “Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini”, koji finasira EU, a realiziju udreženje Za česme sa patrnerskim organizacijama iz Zaječara i Bora. Tokom snimanja praćen je uticaj zagađivača od početka 2022. godine do danas, a u tom periodu je došlo i do ogromnih investicija kineskih kompanija “Srbija Ziđin Majnig” i “Srbija Ziđin Kuper” u otvaranje novih rudnika i proširenje kapaciteta rudarsko-topioničarskog kompleksa nekadašnje RTB-a. To je, osim povećanog profita za investiture, imalo i pogubne posledice po vazduh, zemlju, vodotokove…
    U prvoj priči “Ropac reke Timok” predstavljamo proces, kako najveća i najpoznatija reka istočne Srbije, od apsolutno čiste postaje mrtva reka, nakon što se u nju ulije Borska reka, koja je pretvorena u otpadni kanal Rudarsko topioničarskog basena…
    Razmere rudarenja u Timočkoj Krajini su tolike da se bukvalno menja i reljef, a upravo takav primer prati Druga priča ove emisije koja je posvećena aktivizmu Majdanpečana koji su se suprostavili rušenju brda „Starica“, jednom od simbola njihovog grada...
    Izvršna produkcija: Za media d.o.o
    Producija: Udruženje Za Česme, maj 2024.
    Ova dokumentarna emisija je proizvedena u okviru projekta „Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini“ koji finansira Evropska unija, a realizuju Udruženje „Za česme“, Društvo mladih istraživača Bor, Građanska čitaonica „Evropa“ Bor i „Dečiji centar“ Zaječar. Sadržaj emisije je isključiva odgovornost navedenih udruženja i nužno ne odražava stavove Evropske unije.
    UPOZORENJE: Zabranjeno je svako kopiranje i objavljivanje sadržaja.

ความคิดเห็น • 2

  • @hasanhusan6912
    @hasanhusan6912 หลายเดือนก่อน

    70их и 80их је загађење било 10 пута веће. Тада ником није сметало. А сада шта се десило? Имам утисак да није у питању загађење, већ нешто друго.

  • @sarafinatotic1805
    @sarafinatotic1805 หลายเดือนก่อน

    Kinezi natrajte to sajze iz SRBIJE