Almafa tavaszi metszése

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 31

  • @gyulaschneider1534
    @gyulaschneider1534 2 ปีที่แล้ว +8

    Köszönöm! Sokkal érthetöbb,mint a szakemberek által feltett videók.

  • @cinnkapanna
    @cinnkapanna 2 ปีที่แล้ว +3

    Köszönet a feltöltésért, nagyon tanulságos volt 👍😀

  • @FerencMiskolci
    @FerencMiskolci 9 หลายเดือนก่อน +1

    Szuper volt köszönjük.

  • @evasoos3430
    @evasoos3430 ปีที่แล้ว +1

    Köszönöm szépen nagyon tanulságos volt én is fogam alkalmazni

  • @laszlosmotzer3497
    @laszlosmotzer3497 2 ปีที่แล้ว +1

    Koszonom szepen , tanusagos info!!!💖🥰👌👍

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว

      Köszönöm a figyelmet, László!

  • @davidvarga800
    @davidvarga800 ปีที่แล้ว +1

    Ez jó volt és érthető ! Köszi szépen! :)

  • @agnesfarkasova2208
    @agnesfarkasova2208 2 ปีที่แล้ว +4

    Tanulságos volt a videó majd én is alkalmazom. Többnyire szilvafáink vannak, amiket sajnos rosszul metszettem meg úgy 4évvel ezelőtt(a közepét igen megritkítottam és hagytam felnyurgulni)ennek az lett az eredménye hogy a termést nagyon fent hozza és a lenti ágak nem teremnek. Azóta ott tartok hogy igyekszem visszanyírni az elseprűsödött fákat. (hát így van az ha nem nézünk a dolgok után)További jó kertészkedést ,szép napot!

  • @laszlolepolszky2072
    @laszlolepolszky2072 2 ปีที่แล้ว +1

    Jó napot mindenkinek függőleges vessző =növekedés vízszintes vessző = berakodik termőrűgyel. Szerintem ilyen irányban kell tervezni a következő évre. Én akkor kötök le egy ágat ha termőre akarom sarkalni ha azt a pici ágat hagyod közelebb a függőleges állapotába és a többit lekötöd akkor utoléri vastagságra és fejlődésre a vastagabb ágakat

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว +3

      Ez nagyon igaz. Viszont úgy tapasztaltam, ha nem húzom le, akkor ilyen erős visszametszés esetén megerősödik és rögzül. Bár lehajolna az új hajtás, de nem "tőből". Így viszont garantáltan jó lesz a szöge. Az utolsó három rügy erősen meg fog indulni. Ebből minimum egy felfelé fog nőni épp a vehemens növekedés miatt. Ezt fogom megtartani jövőre. Mindenképp meg fogom mutatni nyáron, hogy mi a helyzet vele.

    • @laszlolepolszky2072
      @laszlolepolszky2072 2 ปีที่แล้ว

      @@Kisvakondkert Köszönjük az infót több gyümölcsfát ültettem közel 100 db. 2 évesek most az ültetést követően, kiprobalom ezt a technikát is és lessz összehasonlítási alapom az ember mindig nyitott kell legyen és én annak vagyok a híve, hogy holtig tanul az ember(mégis bután hal meg) 😜

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว

      @@laszlolepolszky2072 Nem állítom, hogy így jobb, de én így szoktam. Az eredményét megmutatom nyáron és akkor könnyebb lesz eldönteni, hogy tetszik-e ez a verzió.

  • @xyxyxxyxyx3575
    @xyxyxxyxyx3575 2 ปีที่แล้ว

    Üdvözletem! Köszönöm a sok hasznos infót,fel is íratkoztam a csatornádra. Szeretnék valamit kérdezni. Nemrég költöztünk kertes házba panelből,és telepítettem pár db gyümölcsfát. Jászvadóka alma, Feketicsi meggy, Ageni szilva, Rakovszki kajszi..És 2db vad körtét is, amit idén szeretnék majd beoltani.Mnd kis fák kb 2 évesek. A you tube-on láttam egy videót. (L. László élet iskolája: Abban van egy rész amikor a nagytermelőt Andort-interjúzza. És ebben a videóban a gyümölcsfák alatti- tisztázás -ról beszélnek. Andor javaslata az hogy a fák alatt a tövétől kb 1 m ig tisztázzuk a talajt. (Műveljük tisztára alatta az aljnövényzetet) Mert a kis fa alatt okoz gondot a gyom, rengeteg víztől,tápanyagtól fosztja meg a fát,sőt egy tarack simán ki tud nyírni egy3 évnél fiatalabb gyümlcsfát .A kérdésem egy része ez lenne,hogy jó ötlet e tisztán tartani ,ill esetleg egy kör alakú agroszövetet ,vagy geotextilt tenni köré a földre,vagy vessük be inkább lucerna maggal alatta,mit javasolnál? A másik fő probléma nálam hogy ültetés után kora tavasszal a kis gyümölcsfát kegyetlenül betámadják a hangyák. Sajnos tele is rakták levéltetűvel az éppen kihajtott leveleket. Sok ág ugyan nincs még rajta,mert ültetés után megmetszettem a fát ahogy elő van írva. (A túl sok lomb-gyökér egyensúly miatt) de azon a 3db ágacskán összetöpörödött,megkurtultak a levelek a tetű szívogatása miat. (szegény fák úgy néztek ki mint egy zombi) Megnéztem a videóid és elkezdtem paradicsom leveles oldattal kezelni,ez jót tett, meg sok tetvet mehanikusan eltávolítottam róla. Használtam továbbá a törzsén védő ragacsos szalagot is,hogy ne tudjon a hangya fölmászni rá. Most sajnos idén tavasszal néztem és a tetű okozta károk helyén el is van egy két vessző színeződve,lehet hogy nincs bajuk de szeretném tanácsod kérni hogy mit lehetne még esetleg tenni...mielőtt jön a jó idő és elkezdődik az újabb hangya ostrom,nem tudom túl fogják e élni a kis fák már a következő támadást. Köszönöm előre is,szerintem ez a probléma sok fát érint mindenkinél,és ha van valami amit a roham előtt tehetünk,azt jó lenne tudni...Jó egészséget! Sok sikert és videót az idén is! Köszönjük a sok hasznos kisfilmet! Üdvözlet a felvidékről!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว +1

      Nos, ami a fák alatti tisztázást illeti, főleg fiatal korukban jó lehet, ha nem másért, akkor a nedvesség könnyebb lejutása miatt a gyökérzónába. Ugyanakkor pár év alatt a gyökerek messzebb fognak elérni, mint amilyen széles a fa koronája, tehát már nem lesz igazán mérvadó a föld lazán tartása.
      Tetvek és hangyák ellen véleményem szerint továbbra is a ragacsos öv a legjobb megoldás, de cserélje néha és ősztől tavaszig szedje le, mivel a háncs sérülhet alatta, ha túl sokáig egy ponton van bebugyolálva szalaggal.
      Ami a vesszők elszíneződését illeti, legyen figyelmes, mivel valószínűbb, hogy valamilyen gombabetegség okozza, nem a tetvek.
      Sok sikert, boldogságot kívánok az új házban!

    • @xyxyxxyxyx3575
      @xyxyxxyxyx3575 2 ปีที่แล้ว

      @@Kisvakondkert Nagyon szépen köszönöm! Cserélem majd a ragacsokat. És próbálok ráakadni a levél tetű elleni legjobb bio szerre. Sikeres kertészkedést! Sok videót! Jó egészséget!

  • @kukor87
    @kukor87 2 ปีที่แล้ว +2

    Helló!
    1, az olló nem éles. Előbb hallani a vágás előtt a rosszanást.
    2, sok olyan ág maradt meg, ami árnyékolja az alatta levő ágat, nem így kell
    3, csak nyomás hatására rakódik be termő gallyakkal az ág.
    4, minden ágat meg tudsz erősíteni "gyűrűzéssel". Nem kell azt vissza metszeni.
    5, lemosó permetezést "csak" akkor, ha 3 napig biztosan nem fagy
    6, javaslom, fagéllel kenni a 12mm vastagabb sebeket
    7, kár, hogy ide nem tudok fényképet küldeni hogy kellene kinéznie.
    8, Ne vedd sértésnek amit írtam, ez észrevétel.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว +2

      Helló.
      1 - sem a fa sem az olló nem az enyém
      2 - nem maradt olyan ág, ami árnyékol, azok egy éves vesszők
      3 - terméshez nincs szükség nyomásra, csak arra, hogy vízszinthez közeli állapotban álljon a vessző. Az alma csúcsrügyben terem, így lehúzza.
      4 - a gyűrűzés nem megerősítésre való, hanem az alvó rügyek beindítására
      5 - lemosó permetezést akkor is lehet végezni, ha éjjel fagy, csak napközben, fagymentes körülmények között.
      6 - almatermésűeken a nagy vágási felületeket bekenem, a többit nem. Csonthélyasokat kabátakasztóval metszem. Mellesleg, ha 11,99mm, akkor nem kell, ha 12,01, akkor igen?
      7 - nem veszem sértésnek, csak nem értek egyet

    • @kukor87
      @kukor87 2 ปีที่แล้ว

      @@Kisvakondkert nem a tiéd a fa, de a videóban azt mondtad hogy mindenképp meg akarod kóstolni azért nem vágod le. Az alma csúcsrögyben terem, igazad van, de az a nyomás, húzás hatására (alma súlya) rakódik be termő vesszővel. És te levágod.. Ha nem vágod le, csak meggyűrűznéd, akkor 5cm ként lenne berakodva az ágad termővel, mint nálam. Lemosózni nedvkeringés indulásánál kell, átlag hőmérséklet +8! A 12,1mm vagy 11,9 már csak kekeckedésnek írod, mert nem értesz velem egyet!!! Szemre, vagy lekened, vagy nem. De én sem mérem, pedig van mikrométerem is mert esztergályos is vagyok....

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว +1

      @@kukor87 Természetesen, ha van olyan módszer, amit jobbnak találunk, akkor azt kell követni. Jómagam ennél maradok.

  • @irenkekorsosne3948
    @irenkekorsosne3948 2 ปีที่แล้ว

    Köszönöm!

  • @zsuzsatakacs1901
    @zsuzsatakacs1901 2 ปีที่แล้ว +1

    Köszönöm, hasznos volt. Nekem mucsu almafám van, nagyon erős terebélyes, küzdünk egymással, hogy tudom kicsit visszafogni. Próbálom alkalmazni az itt elmondott metszés technikát. Nyáron kiderül mit sikerül összehozni. A metszési felületeket szoktad kezelni, itt nem említetted?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 ปีที่แล้ว +1

      Ha nagy (fűrészelt), akkor igen. Egyébként csak a bordói permet a kezelés.

    • @zsuzsatakacs1901
      @zsuzsatakacs1901 2 ปีที่แล้ว

      @@Kisvakondkert Köszönöm! 🙂

  • @davidvarga800
    @davidvarga800 ปีที่แล้ว

    Nemjó ha lemeszeled a sérült részt?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  ปีที่แล้ว

      Egy kis pontosítást kérnék. Nem értem a kérdést.

  • @piroskagabor5898
    @piroskagabor5898 ปีที่แล้ว

    Nagyon köszönöm ! a lugas almafa metszését szeretném kérdezni ,,van e olyan. tehát oldalra növőt mert szűk az udvar köszönöm a mi macskáink a cseresznyefaágat feltámasztó karót nézték ki maguknak , akácfa de rongyosra kaparták már

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  ปีที่แล้ว

      Körtét és almát is lehet kordonszerűen nevelni, két dimenziós formára. Mivel nekem nincs ilyen, megmutatni nem tudom.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  ปีที่แล้ว

      Itt megnézheti kb hogy néz ki: th-cam.com/video/-flrEl-vgjY/w-d-xo.html

  • @sandorkovacs8423
    @sandorkovacs8423 2 ปีที่แล้ว +2

    Ģálambeládo

  • @cocola119
    @cocola119 2 ปีที่แล้ว +2

    Csirkehálóval érdemes lazán körbetekerni a fatörzset,úgy nem férnek hozzá a macsekok. Mivel odaszoktak,érdemes egy vastag farönköt a közelbe odatenni,hogy arra szokjanak át.