Elektrifikacija 2.0 - Toplotne pumpe - sve što treba da znate - E4

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2024
  • U ovoj epizodi razgovaramo o upotrebi toplotnih pumpi u domaćinstvu, načinu njihovog rada, postojećim sistemima, uštedama koje možemo da ostvarimo, prednostima i manama, preduslovima za ugradnju, optimizaciji i upravljanju, cenama i načinima finansiranja, kao i periodu isplativosti, radu toplotnih pumpi sa solarnim elektranama i još po nečemu. Toplotne pumpe su najefikasniji način grejanja i hlađenja.
    Milan Miladinović iz kompanije Weishaupt je gost Vladana Šćekića iz Centra za unapređenje životne sredine.
    Za više informacija o solarnim elektranama i sticanju statusa prozjumera (kupac-proizvođač) posetite portal prozjumer.rs
    Ukoliko imate pitanja u vezi sa podkastom, pišite nam na info@prozjumer.rs
    „Ovaj podkast je nastao u okviru projekta Beogradske otvorene škole i Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu „Civilno društvo za energetsku tranziciju“, koji se sprovodi uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Beogradu. Stavovi i mišljenja autora izneti u podkastu ne izražavaju neminovno stavove Ambasade, Beogradske otvorene škole i Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu i za njih je isključivo odgovoran Centar za unapređenje životne sredine”.
    #uključise #INEKP

ความคิดเห็น • 14

  • @dimitarvlahov5177
    @dimitarvlahov5177 7 หลายเดือนก่อน +9

    Bravo i za način vodjenja razgovora i za odabir sagovornika. Retko se ne bilo kome jeziku ovako korektno tehnički a istovremeno i jasno laiku daje kompletna informacija.
    Ja od 2006. te godine koristim sitem toplotnih pumpi (nekoliko od 3-4kW pojedinačno jer su jedino takve bilo tada dostupne), uz termo solarni sitem za PTV i kontrolisani sistem ventilacije sa rekuperacijom. I naravno solidnu termičku izolaciju ovojnice kuće (10cm pod-15zid-10 do 30cm krov).
    Sistem je odavno sebe isplatio kroz uštede, Izdržao probu one gadne 2012. godine sa -24C na mojoj lokaciji kada je radio uz dosta muke ali je uspevao da održi zagrevanje objekta.
    Samostalno isprojektovao, ugradio, podesio, ispravljao i u hodu se učio na greškama.
    U to vreme TP su još bile nepoznanica, internet zanemarivog sadržaja (ništa ovako kvalitetno) a i još nije bilo neke veće ponude niti proizvodjači su znali/hteli da se bave temom malih korisnika.
    Sve u svemu, preporuka i poziv sagorovniku da ostavi (ili se javi) kontakt radi razmene iskustava.
    Hvala.

    • @vladan.scekic
      @vladan.scekic 7 หลายเดือนก่อน

      Hvala Vam na komentaru i podršci - uvek je prijatno primiti pohvale! 😊
      Drago mi je da Vam se svidela epizoda o toplotnim pumpama i način na koji pristupamo temama. Nadam se da ste imali vremena da pogledate i ostale epizode.
      Takođe, impresioniran sam Vašim iskustvom i naporima koje ste uložili u izgradnju sistema toplotnih pumpi u svojoj kući. Vaša samostalna inicijativa u projektovanju, ugradnji, podešavanju i učenju na greškama je zaista inspirativna. Deljenje takvih ličnih iskustava zaista doprinosi temi, široj zajednici i pomaže drugima da bolje razumeju i implementiraju slične tehnologije.
      Imam pitanje za Vas - da li ste razmišljali o postavljanju solarne elektrane, kao dopune Vašem postojećem sistemu? To bi moglo dodatno povećati energetsku efikasnost Vašeg doma i dodatno smanjiti račune za električnu energiju.
      Hvala Vam još jednom na komentaru i podršci. Ako želite, slobodno nas možete kontaktirati na info@prozjumer.rs, kako bismo mogli da se povežemo i razmenimo još iskustava.
      Srdačan pozdrav,
      Vladan

    • @dimitarvlahov5177
      @dimitarvlahov5177 6 หลายเดือนก่อน +1

      Razmišljao o PV ali matematika kaže da se ne isplati jer je vreme povrata investicije duže od radnog veka panela.
      To za sistem koji je samostalan, uz naravno neophodne aku baterije da bi to zaista radilo kako treba.
      Dakle, veći je trošak od dobiti.
      E sad ako se pojavi donator ili neki grant to može da promeni okolnosti.
      Prisilna naplata preko EPSa za solarne elektrane je jasan pokazatelj troška.
      Ili je drugačije, bez subvencija moguće da bude negde isplativo? Gde, kako, kojom proizvodnom cenom?

    • @milanmiladinovic4201
      @milanmiladinovic4201 2 หลายเดือนก่อน

      Hvala @dimitarvlahov5177 na lepim rečima. Potrudili smo se i Vladan i ja da na pravi edukat, ivni način, prenesemo bogato iskustvo.

    • @radicajankovic8151
      @radicajankovic8151 หลายเดือนก่อน

      Ml lllloo 😢😢😢c+uk

  • @milanrukavina4285
    @milanrukavina4285 6 หลายเดือนก่อน +2

    Svaka čast imenjak na objašnjenju stekao sam saznanje koje nisam prije imao.Imam namjeru da ugradim tplotnu pumpu i sad znam što moram da radim,a to prije nisam znao.VELIKA HVALA!!!

  • @mirsadmirsad3861
    @mirsadmirsad3861 หลายเดือนก่อน

    Još 72. godine sam instalirao toplotbu pumpu taj sistem je prevaziđen jer je skup ovaj inžinjer je nešto naučio na pamet da bi prodao a izbjegava da objasni kako se prenosi energija jer ne zna ne postoje nikakve podjele pumpi to je sve isti sistem a ova priča je radi uzimanja para inžinjeru ako te što zanima pitaj

  • @anacalic5969
    @anacalic5969 5 หลายเดือนก่อน

  • @brankobaralic8573
    @brankobaralic8573 หลายเดือนก่อน

    Ok

  • @nikolagrigorov3210
    @nikolagrigorov3210 6 หลายเดือนก่อน

    Tehničko rešenje koje je nepoželjno :1. Freon; 2.Električna struja za pokretanje pumpe. Mora se naći adekvatna zamene, ali koja ?

  • @draganpejic8231
    @draganpejic8231 7 หลายเดือนก่อน +1

    Da ti dam 7000€ i dobijem 2 godine garancije, (ili 5 godina), malo "morgen". To je oko 14 plata, igranka za bogate.
    Za te pare mogu 50 godina u šumi da živim bez grejanja.
    Uz dužno poštovanje, cena struje u Srbiji je već velika, s obzirom da je plata 10 puta manja nego u Nemačkoj, koju nisi spomenuo. Čak uzimaju oko 120€ godišnje da ne potrošite niti jedan KW, zar nije skupo?

    • @vladan.scekic
      @vladan.scekic 7 หลายเดือนก่อน

      Poštovani,
      Razumemo da su cene i ekonomska realnost važni faktori za mnoge, ali Vaš pristup deluje više kao izraz nezadovoljstva nego konstruktivnog doprinosa.
      Međutim, dozvolite da razjasnim - važno je da razumete da mi nemamo kontrolu nad ekonomskim uslovima i politikama država.
      Naš cilj je pružanje informacija i promovisanje tehnologija koje imaju potencijal da poboljšaju energetsku efikasnost i održivost.
      Razumemo i da ova tehnologija možda nije dostupna svima trenutno, ali treba imati u vidu i da ona postaje sve dostupnija kroz jeftinije modele, opšti pad cena toplotnih pumpi, subvencije države, pa čak i kroz subvencionisane kredite poslovnih banaka.
      Bez obzira na sve, različita mišljenja čine diskusiju bogatijom - nadam se da ćemo imati prilike da razgovaramo o tome kako učiniti toplotne pumpe dostupnijim za sve građane i zajedno damo kvalitetan doprinos temi održive energetike u domaćinstvima.
      Srdačan pozdrav,
      Vladan