Wideoporadnik: przyjazna łazienka KOŁO

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ธ.ค. 2024
  • Podstawą do stworzenia łazienki dla osób niepełnosprawnych jest dobry, przemyślany projekt oraz wiedza dotycząca sposobu poruszania się takich osób - z reguły korzystają one z wózka inwalidzkiego, dlatego niezwykle istotny jest odpowiedni podział łazienki na poszczególne strefy w taki sposób, by dostęp do każdej z nich był bezproblemowy i wygodny. Przykładową aranżację można zobaczyć tutaj: www.kolo.com.pl...
    Wielkość strefy manewrowej dla wózka inwalidzkiego wynosi przynajmniej 150 cm x 150 cm przy całkowitym braku jakichkolwiek progów lub różnic w poziomie posadzki w całej łazience.
    Strefa WC (www.kolo.com.pl...) powinna posiadać miskę ustępową zawieszoną na wysokości 48 cm od ziemi (dla ułatwienia korzystania z niej), przy czym głębokość miski powinna wynieść przynajmniej 70 cm, a miejsce na podjazd do niej minimum 90 cm. Bardzo ważnym akcesorium są poręcze po obu stronach miski ustępowej, a poręcz od strony transferowej (zawieszona na wysokości 85 cm) musi być uchylna, dobrze jest też wyposażyć ją w specjalny uchwyt do papieru toaletowego. Deska sedesowa z wycięciem z przodu ułatwi dbanie o higienę.
    Strefa prysznicowa (www.kolo.com.pl...) powinna być wyposażona w płaski, wmontowany w podłogę brodzik (najlepiej ze stali nierdzewnej) oraz wyposażona w poręcze zamontowane na wysokości 85 cm. Istotnym elementem tej strefy jest siedzisko prysznicowe (48 cm od dna brodzika).
    Strefa umywalki (www.kolo.com.pl...) powinna posiadać płaską umywalkę wyposażoną w poręcze po obu stronach (zamontowane na wysokości 85 cm od ziemi, po 10 cm od brzegów umywalki). Przyjmuje się, że optymalna szerokość takiej umywalki to 65 cm, a głębokość to 56 cm. Pod umywalką powinno być wystarczająco dużo miejsca na kolana osoby z niej korzystającej, co oznacza brak postumentu lub półpostumentu pod umywalką oraz konieczność zastosowania specjalnego syfonu podtynkowego.
    Wszystkie elementy wyposażenia łazienek dla osób niepełnosprawnych znajdujące się aktualnie w ofercie KOŁO znaleźć można pod adresem www.kolo.com.pl..., a więcej informacji na temat tworzenia łazienek bez barier pod adresem www.kolo.com.pl....

ความคิดเห็น • 8

  • @dorotawitoslawska
    @dorotawitoslawska 7 ปีที่แล้ว +2

    przystosowanie łazienki jest sprawą indywidualną, jeden woli wc niżej, dugi wyżej mi np. wysokość 48 cm odpowiada, dla niższej osoby będzie za wysoka, wiadomo. Nie każdy też ma możliwość takich ustawień w łazience jak tu zalecacie, prezentowana łazienka ma ok 10m2, przeważnie w blokach łazienki są małe i nie przekraczają 4m2 więc znowu indywidualna aranżacja się kłania. Jenka dobrze że jest to tak opisane, może np. hotele dobrze przystosują łazienki.

  • @jarekszczepanski3913
    @jarekszczepanski3913 6 ปีที่แล้ว +1

    siedzący na misce powinien mieć zapewnioną dobrą stabilizację i dostęp do ciepłej wody, po każdej czynności należy się podmyć. W tym projekcie nie ma takiej możliwości.

  • @bobygonzales6043
    @bobygonzales6043 ปีที่แล้ว

    Czasem te kible wiszące są tak wysoko że siedząc macham nogami w powietrzu to raz drugie z przodu są zbyt płytkie i jaja leżą zamiast st wisieć , obrzydliwe

  • @MagDa-kx8be
    @MagDa-kx8be 5 ปีที่แล้ว +1

    Czy ktoś będzie tak miły i wyjaśni mi zastosowanie tej uchylnej poręczy przy WC? Będę bardzo wdzięczna, póki co nie wyobrażam sobie w jaki sposób miałaby ona pomagać, film również nie wyjaśnia mojej wątpliwości

    • @martynawiktoria8023
      @martynawiktoria8023 3 ปีที่แล้ว

      uchylna pozwala na przeniesienie się z wózka na sedes sposobem bocznym, gdyby nie była uchylna, wówczas nie ma jak podjechać wygodnie do wc

  • @Juzio0o
    @Juzio0o ปีที่แล้ว

    Nafciak mowi ze dzieki za poradnik oraz chwali panstwa kanal

  • @bambo7532
    @bambo7532 8 ปีที่แล้ว +12

    Bzdura ! Ta łazienka jest źle zaprojektowana ! Mam doświadczenie chociażby stąd, że moja żona jest niepełnosprawna - niedowład lewostronny, trzykończynowy Dz.P.M.
    Przede wszystkim: bzdurą jest sedes "podwieszany" - bo gdy osoba niepełnosprawna siada na sedes, to "chwilowa" siła nacisku jest (nawet!) około kilkaset kilogramów. Więc stąd pytanie: jaki/który sedes wytrzyma na dłuższą metę takie "naciski" i przeciążenia? Najlepszym sedesem jest sedes niski i osadzony na podłodze. Wtedy nawet duży nacisk wytrzyma przez wiele długich lat. Tutaj na filmiku jest pokazane, jak pani delikatnie przesiada się z wózka na sedes - ale to przecież rzadko kiedy tak się dzieje - zazwyczaj osoba na wózku "leci" swym ciężarem i powoduje spore, "chwilowe" duże naciski. Poza tym: ubikacje dla inwalidów powinny być niskie - bo bardzo duży % osób na wózkach ma : albo krótkie nogi, albo przykurcze nóg.
    Druga kwestia to siodełko przy ścianie. Też bzdura, bo nawet przy większych "wzmocnieniach" kiedyś ono odpadnie od ściany, a i osoba myjąca się czasem dotyka plecami do lodowatej ściany - a to uczucie raczej niezbyt przyjemne jest... Najlepszym rozwiązaniem jest wolnostojący taboret plastikowy - można go postawić gdziekolwiek - w tym również w takim miejscu, aby osoba pomagająca przy kąpieli mogła z każdej strony podejść i pomóc przy kąpieli. Koleżanka mojej żony miała siodełko też do ściany przymocowane - po kilka kąpielach siodełko odpadło, a dziewczyna się nieźle potłukła.
    Wasze projekty są nie do końca przemyślane.

    • @Hazal-mb3wn
      @Hazal-mb3wn 6 ปีที่แล้ว +1

      Najlepsze krzesełko z poręczami i oparciem do brodzika, gdy ma się niedowład i zwyrodnienia z dyskopatią kręgosłupa całego. Pozdrawiam.