Melecitózní med (někdy nazývaný cementový, betonový), není potřeby nyní zbytečně panikařit včelaři.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ย. 2024
  • Staňte se členem tohoto kanálu:
    / @všichnipečinkovi
    Melecitózní med (někdy nazývaný cementový, betonový), není potřeby nyní zbytečně panikařit včelaři.
    Melecitózny med (niekedy nazývaný cementový, betónový), nie je potrebné teraz zbytočne panikáriť včelárovi.
    Melecitöser Honig (manchmal auch Zement oder Beton genannt), es besteht für Imker jetzt kein Grund zur Panik.
    Miód melecit (czasami nazywany cementem, betonem), pszczelarze nie mają teraz powodów do paniki.
    Melecitous honey (sometimes called cement, concrete), there is no need for beekeepers to panic now.

ความคิดเห็น • 14

  • @lubomirvichr9638
    @lubomirvichr9638 หลายเดือนก่อน +2

    Jako jediný mám varoudestructor nula moje včely žijí na medu lečím dle toho jak předseda svazu chce.Nejsem medák,chovám pro radost a tradici rodinné již z roku 1925.at se daří.

  • @martinsommer1627
    @martinsommer1627 2 หลายเดือนก่อน +1

    díky za video

  • @LudmilaHoleckova
    @LudmilaHoleckova 2 หลายเดือนก่อน +1

    👍 Díky.

  • @lubomirvichr9638
    @lubomirvichr9638 หลายเดือนก่อน +1

    Zdravím.Včelařím na 39/24 tři nástavky plodiště dva mednik bez mateří mřížky.650 nad mořské výšky ,nikde řepka.Zejtra jdu na ně😉.Zak pak napíšu jak jsem na tom a co jsem ze sedmy vytočit.At se daří.

  • @jirkahajek1135
    @jirkahajek1135 หลายเดือนก่อน +1

    Dobrý den, jak do jara uschovate melecitozni ramky? Děkuji

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  หลายเดือนก่อน +1

      Jsou li plné medu tak jen do chladu a temna, tam zavíječ nepůjde ale mohla by plíseň takže někde kde je i sucho... nebo vzdušno...

  • @ivanaMašková-n5m
    @ivanaMašková-n5m 2 หลายเดือนก่อน +2

    Zdravím, z plodiště med také neberu, ale vzhledem k tomu, že melecitózní snůšla začala u nás již v půlce června, mám cementový med i v plodišti. Raději jsme ho vyndali, část dali k přepracování a rychle zakrmili cukrem. Naše včely bohužel, leto budou trávit zimu převážně na cukru. Melecitózní medníky rozdělím na jaře k přikrmení, stejně jako vy. Ať se daří.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  2 หลายเดือนก่อน

      No hlavně tedy nenechat v plodišti ten nepřepracovaný nebo v zimě je problém...

  • @konceskonces
    @konceskonces หลายเดือนก่อน +1

    Rámky s melecitózním medem namáčíte odvíčkované nebo neodvíčkované?

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  หลายเดือนก่อน

      Já to namáčím hned, tedy nemají to zavíčkováné. Tedy vždy odvíčkované, ale u mne to nestíhají zavíčkovat v podstatě vůbec...nebo opravdu jen menšinu. Ten zavíčkovaný by už asi nestačilo jen namočit, ten by musel být namočený den dva...

  • @vladimirhricak565
    @vladimirhricak565 2 หลายเดือนก่อน +1

    Právě s tím zápasím. Asi největší problém vidím v cezení medu. Cca polovinu ven dostanu, ale když ho chci přecedit přes síto, krystalky tohoto medu spolehlivě ucpou síto. Místo cezení zkouším vyčeření. Med stáčím do velkých sklenic , nechám zahřát na slunci a vyplavené voští sbírám lžící z hladiny. Ale úplně čistý asi nebude. Rámky pak naložím na 24 hodin do vodní lázně, poté vycákám a vložím zpátky do medníku. Zbytek už nechám na včelách. Za 7-10 dnů je znovu vytočím a uklidím. Asi nebudou úplně čisté, ale měly by být k použití na příští sezonu. Je to paradox. Roky jsem čekal na snůšku lesního medu a když konečně přišla, je to nanic.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  2 หลายเดือนก่อน +1

      Teď to jde, horší kdyby se to dělo v srpnu nebo září... Jinak síta používám dvě a prostě je nutné po chvílích měnit no.. Je to tak jak píšete... Nějak se s tím musíme porvat .

  • @yttomask
    @yttomask 2 หลายเดือนก่อน +1

    Jak jste to myslel, ze kvalita medu jde dolu, kdyz se krmi cukrem?

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  2 หลายเดือนก่อน

      Myšleno to spíš bylo obecně že jde kvalita dolu (i ve spojitosti se zdravím a stavem včel). Vemte si, že budete žít v 90% na chlebu a vodě. Přežijete, ale budete mít nemocné zuby, dásně.. Budete slabý a vyhublý, při napadení protívníkem prohrajete.. Je to extrém přirovnání, protože cukr, nebo med je energie, ale chlebem je pro včely pyl, který je asi všude pestrý a je ho zatím dost v různé formě, tedy ano přirovnání není přesné. Ale ty včely na to, aby dokázaly přežít potřebují i energii a med, když jim ho bereme moc a nenecháme téměř žádný a nahradíme cukrem, dle mého názoru (nikomu ho nevnucuji, je to můj názor) to vede špatnou cestou... A je bohužel holý fakt, že většina včelařů projde i plodiště a veme i rámky od tam.. Pak někteří přikrmí, aby doplnily zásoby a matky nepřerušily kladení (někteří dokonce ani to ne), no a včely sice mají zásoby, už však ne ty úplně pravé, spíš náhradu... A jednotvárnou ... Ano někdy je to lepší, třeba místo cemetového medu určitě, ale to se zase bavíme o extrému. Prostě včely by měly mít stále část svého k dispozici a nám včelařům dávat jen přebytky, dřívější včelaření na tom bylo založeno (med se bral po zimě zbytky), dnes je nemožné včelařit jak v minulých stoletích (důvodů je více) , ale to co děláme je špatně... Med má být brán dle mého názoru jen přebytky, proto odmítám velkovčelaře (na jednom místě desítky až stovky včel), včelařina by měla být o rozmístění oplylovačů v přírodě po malých počtech a med má být za odměnu včelaři. V zahraničí to dost často takto lidé vnímají, proto taky nekoupíte med pod 500,- za sklenici... Bohužel v ČR a SR jsou spíše cestou "východu" sice ne doslova, ale ano.. (na východ od nás dají sudy s cukrem a vodou doprostřed včelnice, překrmí ve velkém včely a pak to vytočí a tento "cukerný" med dovezou do EU, kde to pak rvou do obchodních řetězců... Křiví se cena a kvalita - my na to bohužel slyšíme... Němci, Rakušané, ale i Chorvaté, Slovinci, nebo Italové a další vůbec ne, ti si raději připlatí za pořádný med, protože vědí, že je to superpotravina a s náhradou se nespokojí).