Jak ujmować przychody i koszty z przełomu roku w podatku dochodowym

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 3

  • @MaruaZab
    @MaruaZab 2 ปีที่แล้ว

    Pani Karolino, dziękuję za Pani szkolenia, są dla mnie naprawdę wartościowe. Tutaj chiałabym się odnieść, do momentu uznania faktury ze stycznia, dokumentującej usługę wykonaną w grudniu, za koszt podatkowy, omawia to Pani ok. 5:20 min. Wg mnie takie koszty są rozliczeniem międzyokresowym biernym na dzień bilansowy, stąd są kosztem podatkowym w roku następnym. Wynika to z tego przepisu ustawy o CIT, który Pani cytuje, oraz pkt. 2.3 b) KSR nr 6, który kwalifikuje takie koszty jako RMB.

    • @KarolinaKaszubowska
      @KarolinaKaszubowska  2 ปีที่แล้ว

      Właśnie o tym mówię w materiale, że wg mnie pisząc o RMB ustawodawca miał na myśli te wynikające z KSR 6, czyli rozliczenia m/o na świadczenia pracownicze czy np. naprawy gwarancyjne, czyli szacunki. Natomiast fra ze stycznia jest na konkretną kwotę, więc nie jest RMB wg KSR 6 (wg standardu NIE są RMB koszty wynikające z wykonanych już usług, nawet jeśli kwota jest określona szacunkowo). Fakt, że technicznie taką frę ujmuje się na koncie rozliczeń nie oznacza, że stanowi RMB, tym bardziej, że w bilansie jest zobowiązaniem.

    • @MaruaZab
      @MaruaZab 2 ปีที่แล้ว

      KSR 6 rozróżnia dwa rodzaje RMB: RMB będące rezerwami i RMB. Standard dotyczy tylko tych pierwszych, ale te drugie również nazywa RMB i zalicza do nich niezafakturowane dostawy towarów i usług, czyli dyskutowany przypadek. Stąd moja wątpliwość na gruncie CIT, skoro na dzień bilansowy taka faktura jest RMB, to kiedy stanowi KUP?