Ukorzenianie sztobrów winorośli | Winnica ¦ Dom Pachnący Żywicą

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Od jakiegoś czasu ukorzeniam sztobry w ten sposób i wydaje mi się, że jest on najmniej pracochłonny.
    • Ukorzenianie sztobrów ...
    Możliwość wsparcia kanału:
    patronite.pl/R...
    FB.com/DomPachn... -HeadQuarter
    DomPachnacyZywi...

ความคิดเห็น • 47

  • @pasiekagorkowo9183
    @pasiekagorkowo9183 7 ปีที่แล้ว +2

    Super Tylko silne przetrfają.Super filmy.
    Pozdrawiam.

    •  7 ปีที่แล้ว +1

      Jak to w przyrodzie nie skalanej ręką człowieka. Prawie... ;)

  • @majkels123
    @majkels123 3 ปีที่แล้ว

    Film robiony jest w kwietniu. Rozumiem ze do tego momentu sztobry byly zdołowane? A co z przymrozkami w kwietniu i maju? Niektorzy uzywaja ukorzeniarek lub podgrzewaja sztobry kablami grzewczymi. Szukam prostej metody..nie musi byc bardzo skuteczna.

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Najprostsza metoda to cięcie pod koniec zimy i sadzenie w miejsce docelowe po kilka sztobrów -któryś na pewno się ukorzeni i oczko będzie płodne. Zabezpieczenie ciętych jesienią i dołowanych a potem wysadzanych w szkółce sztobrów wcale nie jest takie ciężkie, wystarczy kopczykować, przykrywać słomą, agrowłókniną, jest sporo możliwości. Ukorzeniarka jest skuteczna, ale mimo wszystko trzeba się roślinami zajmować. Ja używałbym jej w przypadku gdy miałbym niewielką ilość bardzo wartościowych odmian do ukorzenienia.

    • @majkels123
      @majkels123 3 ปีที่แล้ว

      @ ale rozumiem ze twoja metoda czyli zdolowanie i w polowie kwietnia do gruntu co roku przynosi dobre rezultaty? Ja dostane na dniach 200szt sztobrow wiec chyba pojde w tym kierunku(w kwietniu do gleby)

    •  3 ปีที่แล้ว

      Nie ukorzeniam co roku wszystkiego co mogę, bo nie mam już takiej potrzeby. Tak, jestem zadowolony z tej metody, zawsze część słabszych, ukorzenionych roślin odrzucam więc skuteczność jej jest wystarczająca. Przy minimalnym wysiłku i ochronie uzyskiwałem 80% skuteczności w najgorszych latach.

  • @ekostawek5354
    @ekostawek5354 7 ปีที่แล้ว

    Dzien Dobry. Ja mam piaskownice na Dzialka, wiec piasku nie donosze, klimat jak na Ukrainie. Czyli zimno (bardziej niz Miasto) i w lato okropnie cieplo (bardziej niz Miasto).
    Film ciekawy, i okolica tez, te kopce na filmie sa piekne. Prawdza o Dzialka = ile zwierzat przyjdzie na kontrole (u mnie wiecznie laza, czasami nawoz zostawia, kopytka w ziemi sa, nie plewia, jedza co sie da i przychodza w nastepne tygodnie. Jest wesolo, brak mozliwosci wychodowania pewnych roslin. Pozdrawiam.

    •  7 ปีที่แล้ว

      Witam. Dlatego staram sie nie denerwowac tylko robic swoje. Natury nie da sie oszukac ;). Pozdrawiam.

  • @zbyszeknizio6396
    @zbyszeknizio6396 6 ปีที่แล้ว

    a jest jakis film efektow tej pracy? tzn ile sztobrow puscilo korzenie wydaje misie ze robisz blad skladajac folie z paskow. chcac zaoszczedzic pewnie ale temperatura tak wazna do ogrania ziemii po prostu bedzie za niska -- przewiew miedzy paskami. nie polecilbym tej metody.

    •  6 ปีที่แล้ว +1

      Witaj. Tak, jest film z rezultatami. Około 80-90 procent ukorzenionych. Mylisz się zarówno jeśli chodzi o powód zastosowania pasków, jak i wnioski dotyczące temperatury. Pozdrawiam.

  • @filarleonardo3457
    @filarleonardo3457 3 ปีที่แล้ว

    Jak tam metoda sprawdza się w porównaniu do użycia ukorzniarki ? Kiedy można tak wysadzać ? Kwiecień ?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Już wiele razy odpowiadałem na to pytanie :)
      Skuteczność mniejsza niż ukorzeniarki, ale nakłady finansowe i nakład pracy sporo mniejszy.
      W zależności od roku około 80% co wydaje mi się liczbą zadowalającą.
      Co do sadzenia-wszystko zależy od pogody, temperatur, rodzaju dołowania, możliwej ochrony przed przymrozkami.

  • @bogdankrauze8471
    @bogdankrauze8471 5 ปีที่แล้ว

    czy może pan mi doradzić co jest dobre na zwalczenie szarej pleśni na owocach winorośli bo owoce podczas dojrzewania zgniły

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      Wydaje mi się że problem mógł zaistnieć wcześniej. Szara pojawiła się po wcześniejszej infekcji mączniakiem lub uszkodzeniu owoców przez owady lub grad czy silny wiatr. U mnie w tym roku szalał mączniak prawdziwy, jak i w wielu winnicach w Polsce. Więc być może wcześniejszy, profilaktyczny oprysk siarką/miedzią i pułapki na osy i szerszenie załatwiłby sprawę.

  • @leszeknawrocki2529
    @leszeknawrocki2529 3 ปีที่แล้ว

    Czy to są sztobry ukorzenione jesienią do jesieni?

  • @smarcolyt
    @smarcolyt 8 ปีที่แล้ว

    Cześć. Mam pytanie odnośnie parafiny. Skąd najlepiej ją pozyskiwać? Czy to musi być jakaś specjalna ogrodnicza? W jaki sposób ją najlepiej i najszybciej rozpuszczać? Jaką powinna mieć temperaturę żeby nie uszkodzić pąków? Przepraszam,być może pytanie jest banalne ale jestem amatorem w temacie... Jeszcze pytanie odnośnie ukorzenionych sztobrów. Co z nimi najlepiej zrobić jesienią jeżeli chce się je przechować do wiosny? Czy można je przechowywać np w piwnicy wykopane z gołymi korzeniami? Czy może lepiej zakopcować na polu i zostawić na zimę na zewnątrz?

    •  8 ปีที่แล้ว

      +Szymon Marcol Ja używam parafiny z wkładów do zniczy, skutków ubocznych nie zauważam.Rozpuszczam w słoiku który stoi sobie w garnku w kąpieli wodnej. Sztobry moczę sekundkę,jak już parafina leciutko przestygnie. Ja jesienią albo wykopuję i lecą na docelowe miejsce,albo zostawiam w polu do wiosny, czasem przysypuje ziemią.

    • @smarcolyt
      @smarcolyt 8 ปีที่แล้ว

      +Dom Pachnący Żywicą Dzięki za szybką odpowiedź. Prześledziłem tak sobie Twój kanał, ponieważ od kilku lat uprawiam małą winniczkę i szukałem ciekawych podpowiedzi w necie. Zauważyłem że znasz się trochę na temacie więc może podasz mi jakiś kontakt mailowy do siebie- być może będzie okazja żeby w przyszłości wymienić się jakimiś doświadczeniami/radami na temat samech uprawy, ochrony, wina itd :) Z winiarskim pozdrowieniem Szymon ;)

    •  8 ปีที่แล้ว

      +Szymon Marcol Ja też od kilku lat zaledwie mam te krzewy. Staram się uczyć na swoich błędach i obserwować ,żeby kolejnych nie czynić. Ale z tym kontaktem to pojechałeś ;) No wszędzie jest....wszędzie :)

    •  8 ปีที่แล้ว

      +Szymon Marcol Specjalnie dla Ciebie pobiegłem na winnice fote robić.
      facebook.com/dompachnacyzywica
      Pisz na FB,bo na YT ciężko się dokopać.

  • @marcint3937
    @marcint3937 2 ปีที่แล้ว

    Czy ma ktoś z kolegów koleżanek odmianę Gołubok? Ma ponoć mega ciemny sok

  • @sebastianmainczyk4873
    @sebastianmainczyk4873 3 ปีที่แล้ว

    Pytanko ? Jak jest z paszportami dla tych roślin ?

    • @dominikbrzozowski8515
      @dominikbrzozowski8515 ปีที่แล้ว

      Nikt paszportu ci nie da .
      Według prawa, i obrotu winem to trzeba kupować sadzonki ze szkółki i mieć paszport i fakturę .
      Można robić i wsadzać gdzie wyleciały i nikt się nie skapnie

  • @tomcyk38
    @tomcyk38 2 ปีที่แล้ว

    Witam , u mnie na tym (patyku wyszły 2 korzenie białe narazie w wodzie , ale nie ma żadnego pąka czy to normalne ???

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ważniejsze są korzenie, niż pąki i liście w tym etapie.

  • @danny30g
    @danny30g 5 ปีที่แล้ว

    a jakie odmiany polecasz do ogrodu, na wino a jakie deserowe do zjedzenia??

    •  5 ปีที่แล้ว

      To zależy od stopnia zaawansowania, możliwości i chęci poświęcenia określonej ilości czasu. Standardowo na polecam hybrydy, odporne, wcześnie dojrzewające w miarę uniwersalne i z potencjałem na wino. Seyval blanc, kristally, muskat odesskij, marechal foch, leon milot, bagos, 10/V, muscat blue, kazaczka, talizman, aurora, timur, nero, johanniter, solaris,hibernal, pewnie jeszcze kilka innych :)

    • @danny30g
      @danny30g 5 ปีที่แล้ว

      @ dzieki, musze pospisywac te nazwy moze gdzies znajde któreś :) pozdrawiam:)

  • @janekkabanek104
    @janekkabanek104 7 ปีที่แล้ว +2

    Woskowanie ma na celu zabezpieczenie sztobrów przed ich wysychaniem, trzeba zamoczyć ile się da...uważam że zamoczenie górnej części sztobra ( w niektórych nie zamoczył Pan nawet pąków ) nie ma sensu, szkoda pracy. Zrobienie bruzd jak na ziemniaki zwiększa temperaturę ziemi co sprzyja rozwojowi korzeni, takie okrywanie jak Pan pokazuje nie zagrzeje ziemi a o to w tej operacji chodzi. Najlepiej sztobry ukorzeniają się w perlicie, kabel grzewczy, regulator i pojemnik, 2.5 tygodnia i pod czarną folię. Pozdrawiam

    •  7 ปีที่แล้ว +1

      Witam. Mam takie pytanie. Czy próbował Pan ukorzeniać w sposób w jaki ja to robię że ma Pan porównanie? Jaką ilość jest Pan w stanie ukorzenić w ukorzeniarce? Albo inaczej, jakiej wielkości musiała by ona być, żeby pomieścić ponad sześćset sztobrów jednorazowo? Ten film jest z ubiegłego roku i na kanale pojawił się kolejny w którym te sztobry jako sadzonki wykopuję. Nie widzę sensu dyskutowania w tym miejscu. Opis pod filmem powinien wszystko wyjaśniać. Co do temperatury ziemi pod folią- myli się Pan, dodatkowo zatrzymuje ona wilgoć. Dla rozwiania wątpliwości ukorzeniałem również w perlicie, w butelkach, chińskimi odkładami, w bruzdach... Pozdrawiam.

    • @janekkabanek104
      @janekkabanek104 7 ปีที่แล้ว +1

      Nie ma się co spinać Robert :) W ukorzeniarce metr na 50 cm, po wsadzeniu 2 kabli 50 wat możesz ukorzenić z 2000 sztobrów w pękach po 10 np, ja w zwykłym wiadrze 32 l ukorzeniam 130 sztobrów. Nie podważam Twoich dokonań ale napisałem swoje zdanie na ten temat, w cieple korzenie będą pewne a w Twoim sposobie na 10 sztobrów zakwitnie 5 n, oby

    •  7 ปีที่แล้ว +5

      Widzę że nie możemy się porozumieć. Znam metodę z ukorzenianiem w perlicie i stosowałem ją. Uważam, że na moje potrzeby jest zasobo i energochłonna. Takie same wyniki uzyskuję przy ukorzenianiu bezpośrednio na folii tak jak pokazałem na filmie. Bez konieczności pilnowania, dodatkowego przekładania, budowania urządzenia, zasilania go. Procent ukorzenionych sztobrów szacuję na ponad 90, z czego po selekcji i wyrzuceniu takich które mi nie odpowiadały z 630 sztuk mam 480 już posadzonych, lub w doniczkach. To nie są dokonania, tylko zwyczajnie przedstawiłem sposób który uważam za najmniej pracochłonny i tak też film ten opisałem. Pozdrawiam.

  • @GrzegorzJezewski1977
    @GrzegorzJezewski1977 7 ปีที่แล้ว

    witam.za jaką kwotę sprzedajesz .jaka cena 1 sadzonki
    i czy można kupić

    •  7 ปีที่แล้ว +3

      Witaj. Sadzonki będą dostępne na wiosnę. Najpierw jako gołokorzeniowe w cenie od 6 do 10 pln w zależności od ilości i odmiany. Jeśli coś zostanie, to poźniej będą dostępne w doniczkach. Rozpatruję także rozdzielanie sadzonek pomiędzy uczestników mojego profilu na serwisie PATRONITE.

  • @veron905
    @veron905 6 ปีที่แล้ว

    witam
    czy winorosl mozna okryc liscmi orzecha a potem agrowłóknina na zime?

    •  6 ปีที่แล้ว +2

      Witam. Można, ale w jakim celu? Najbezpieczniej młode rośliny zasypać kopcem ziemi. Dorosłe powinny dać sobie radę same. Liście orzecha i dębu mają enzymy które przeszkadzają we wzroście innych roślin, a dodatkowo agrowłóknina może zaprosić pod swój dach myszy. Niepotrzebna praca moim zdaniem. Jeśli jest to odmiana z małą odpornością na mróz, ja wychodzę z założenia, że lepiej takiej pozbyć się zawczasu i wsadzić taką która wytrzyma warunki. No chyba, że szklarnia.Pozdrawiam.

    • @veron905
      @veron905 6 ปีที่แล้ว

      dzieki za odpowiedz. pozdrawiam

  • @maciejniemczyk9684
    @maciejniemczyk9684 8 ปีที่แล้ว

    Witam. w jakim celu się woskuje górnego pąka? Ja zawsze robie tak: th-cam.com/video/t_Jtfi4b93g/w-d-xo.html , nie daje ukorzeniacza i trzymam w domu na parapecie, jak się zrobi cieplej to daje na dwór i jest ok, bez styropianów i innych dupereli. Z pierwszego pąka wyrasta piękna winogrona :)

    •  8 ปีที่แล้ว +2

      +Maciej Niemczyk Woskuje się nie pąka,tylko górne cięcie,po to aby ograniczyć utratę soków i wysychanie. Ja nie dam rady nawet na wszystkich parapetach w domu :) .Tak naprawdę można obciąć zdrewniałą latorośl jesienią,wetknąć do ziemi i na wiosnę mieć nową roślinę. Ale większe ryzyko,że uschnie,albo się nie przyjmie a chodzi o to żeby maksymalizować przyjęcia.

    • @maciejniemczyk9684
      @maciejniemczyk9684 8 ปีที่แล้ว +1

      +Dom Pachnący Żywicą W sumie każdy ma jakieś swoje sposoby, byle efekt końcowy był dobry. Ja mam w domu bardzo szeroki porapet i pomieszczenie 100 nawet 150 sztobrów nie sprawia problemów. Teraz jest zajety przez pomidory, ogórki , dynie i tyle tego że sam jjuż nie wiem. Pozdrawiam

  • @trebor8616
    @trebor8616 6 ปีที่แล้ว

    witam robię eksperyment. Mianowicie robienie wina mnie dość mocno pochłoneło:) i tak dostałem od znajomej kilka łoz puźną jesienią i kilka sztuk jest w donniczce w piwnicy w(takiej na zewnątrz nie ogrzewanej) kilka w domu już pusciły pąki:) a kilka poprostu zakopcowane. i teraz pytanko do ekspertów co z tego wyjdzie?:) cos raczej powinno przetrwać. pytanie które i dlaczego? do wszystkich łoz dałem ukorzeniacz. gatunku tej winorośli nie znam ale owoce są fioletowe, duże i słodki. to już 4 rodzaj winogronu jaki będę posiadał o ile coś wyrośnie:) byłbym wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi odnośnie gatunków winogron które mogę mieć i z jakich będzie dobre wino. a mam winogrona słodkie ciemno-fioletowe o dużych owocach, zielone słodkie o małych owocach i fioletowe małe po których zjedzeniu swędza usta:) ale wino z nich wychodzi dobre:)

    •  6 ปีที่แล้ว

      +robert franczuk patyki to raczej wiosną do wody. Interesują nas bardziej korzenie a nie pąki. Roślina odda to co zmagazynowane, a nowych składników nie będzie miała czym pobrać. Dodatkowo teraz za mało światła więc wybiegnie mocno. Zadołować, odkopac wiosną im później tym lepiej i dopiero w pole. Co do odmian to nie ma szans na identyfikację po takim opisie. No może poza ostatnią, bo to labruska jakaś mocno w typie bety.

    • @trebor8616
      @trebor8616 6 ปีที่แล้ว

      też się obawiam że jak mówisz wystrzeli i na pewno "wybuja" ale to tylko taki mój test:) może jak mrozy puszcza przeniosę je do tunelu będą miały tam więcej światła i zobaczymy jak nic nie wyjdzie to będą te zakopcowane. lata termu posadziłem orzech włoski jesienią (po zbiorze odrazu wysuszyłem kilka i posadziłem) wiosną posadziłem i dwa z nich owocują od 6 może 7 lat i też wystrzeliły jak głupie zaraz po wykiełkowaniu.. tyle że jak mówisz roślina wyciągnie z siebie wszystko a orzech to swoisty magazyn składników odżywczych a patyk nie bardzo..

  • @danny30g
    @danny30g 5 ปีที่แล้ว

    Jakim środkiem grzybobojczym opryskać te sztobry??

    •  5 ปีที่แล้ว

      Przeważnie jest to topsin, ale może być każdy o szerokim spektrum działania.

    • @danny30g
      @danny30g 5 ปีที่แล้ว

      @ a kaptan??? Może być??

    •  5 ปีที่แล้ว

      Ja nie korzystałem, ale to fungicyd więc pewnie da radę.