Gmina Ciechanów - reportaż 2018
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 2 มิ.ย. 2018
- Gmina Ciechanów
Okalająca ciasnym kołnierzem miasto, gmina Ciechanów liczy ponad siedem tysięcy mieszkańców, którzy zamieszkują teren o wielkości stu czterdziestu kilometrów kwadratowych. To tereny rolnicze, o bardzo dużych walorach przyrodniczych.
Gmina Ciechanów położona jest bowiem w obszarze Zielonych Płuc Polski, który jest unikatowym przyrodniczo terenem znajdującym się w północno - wschodniej części naszego kraju. Znajdują się tutaj przede wszystkim piękne kompleksy lasów, warte zobaczenia o każdej porze roku, szczególnie zaś wiosną, kiedy zaczynają się zielenić i stają się miejscem weekendowych wypadów dla mieszkańców samej gminy, a także mieszkańców Ciechanowa. Przez gminę przepływa rzeka Łydynia i dwie małe rzeczki, które przecinają łąki i pastwiska. Na uwagę zasługuje Rezerwat Modła utworzony dla zachowania i ochrony starodrzewu sosnowo - dębowego oraz miejsca lęgowego bociana czarnego. Przejeżdżając przez gminę można zauważyć także liczne podworskie i folwarczne parki z pięknie zachowanymi alejami drzewnymi.
Piękno przyrody, czyste powietrze, brak większego przemysłu i bliskość Ciechanowa sprawiają, że w gminie przybywa mieszkańców, a jej budżet z roku na rok rośnie. Pozwala to władzom samorządowym na nowe inwestycje i dbanie o to, by ludziom żyło się tu wygodnie. Gmina jest całkowicie zwodociągowana, rozrasta się sieć kanalizacji i powstają nowe drogi. Pojawiają się nowi inwestorzy. Największa firma tego regionu skupuje płody rolne oraz daje miejsca pracy i znacznie przyczynia się do rozwoju gminy. Jednocześnie wspiera działalność fundacji, organizacji pozarządowych oraz szkół poprzez coroczne konkursy „Wspieramy rozwój”.
Mało kto wie, ale na terenie gminy, w Sokołówku, w okresie międzywojennym powstała pierwsza na terenie naszego kraju Wyższa Szkoła Rolnicza, do której uczęszczali uczniowie z niezamożnych rodzin. Władze samorządowe wraz z potomkami założycieli szkoły, starają się odtworzyć i przybliżyć jej historię, bo warta jest upamiętnienia.
Ci, których interesuje historia Mazowsza, zabytki i miejsca, które warto odwiedzić, z całą pewnością powinni zobaczyć drewniany kościółek w Chotumiu, powstały prawdopodobnie w 1644 roku jako kaplica dworska. Najciekawszym zabytkiem tej świątyni jest pochodzący z połowy osiemnastego wieku późnobarokowy ołtarz. W jego wnętrzu znajduje się obraz z tego samego okresu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej - patronki kościoła. Drugim ciekawym zabytkiem jest granitowa, późnogotycka kropielnica z przełomu piętnastego i szesnastego wieku. Wnętrze kościoła zdobi piękna ornamentalna polichromia. Warto tu spędzić choć kilka chwil.
A co można powiedzieć o mieszkańcach gminy? Na pewno są ludźmi aktywnymi. Działają tu cztery, wyposażone w nowoczesny sprzęt jednostki ochotniczych straży pożarnych. Tutejsi druhowie to prawdziwi profesjonaliści znający się na swojej pracy i nie tracący zimnej krwi nawet w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach. Ich brawurowe akcje ratownicze nie raz przyczyniły się do uratowania czyjegoś zdrowia czy życia. Jedną z nich, na szczęście pozorowaną, mogliśmy sami oglądać.
W gminie działa też klub sportowy Gryf Kownaty Rządowe, który łączy pokolenia. Dzięki działalności Kreatywnych kobiet z Kownat Rządowych powstał plac zabaw dla dzieci, a w planach jest budowa siłowni pod chmurką, tak aby rodzice przychodzący tu z pociechami, również mogli aktywnie spędzić czas i zbudować swoją formę.
A w samym urzędzie gminy znajduje się, powstałe dzięki projektowi Mazowszanie Lokalne Centrum Kompetencji, które służy mieszkańcom.
Wyjeżdżając z Gminy Ciechanów, rozejrzyjmy się ciekawie wokół i zatrzymajmy się na chwilę wśród piękna mazowieckiej przyrody.