Értem én azt a hetes értékelést, mivel a mai elvárások szerint is elemezve lett, de a sakk olyan, mint a Bud Spencer és Terence Hill filmek. Úgy jó, ahogy tökéletes.
Amatőr szinten igen. Főleg ha szorít az idő, azaz nem fél napos egy parti. De profi szinten túlságosan kiegyenlítettek az erőviszonyok, a számítógépes elemzésekkel meg számos rossz lépés kizárható, így a döntetlen a leggyakoribb, ami kicsit unalmas. Na meg gépekkel is lehet edzeni, ami precíz elemzést ad, így a játékos jobb lesz, de ilyenkor eltűnik az emberi tényező.
Sziasztok! Én egy teljesen más szempontól közelíteném meg a Sakk jellegzetességet. Mégpedig a szerencsefaktor kizárása vagy minimálisra való csökkentése. Régebben amikor a BGG honlapján kóboroltam és olvasgattam a különböző top listás játékok között eljutottam a Puerto RIco-hoz. Igaz nem két személyes és nincsenek benne "Sakk" elemek, de a játék szerencsefaktora nagyon minimális. Erről olvastam azt, hogy a sakk-hoz hasonlítják, mivel a játékban lévő egyedüli véletlenszerű elem, az ültetvénylapkák. Minden más azon múlik, hogy hogyan tudsz előrelátóan gondolkodni a többi játékos lépésein. Nekem ez jutott most eszembe erről a videóról. Remélem nem voltam fárasztó és további szép napot/estét kívánok mindenkinek!
Ebből a szempontból én olyanokat említenék, mint a Terra Mystica, Gaia Project, Caverna, Photosynthesis. Ezekben konkrétan nulla a szerencsefaktor, minden információ adott. Annyi a különbség, hogy a TM és a GP (illetve a kieggel már a Caverna is) aszimmetrikus, mindenkinek van valami speciális képessége.
Abban is bőven lehet véletlenszerűség, hogy a másik mit választ. Annak mindig is lesz véletlen összetevője... ha nincs, akkor gyakorlatilag egyedül játszol.
Az Onitama ingyenesen elérhető telefonokra, próbáljátok ki, nem csak online lehet játszani, hanem pass n play módon, lépsz egyet és odaadod a telefonodat az ellenfelednek. :)
Nono én még nem találkoztam olyan emberrel aki a sakkot ilyen sznob módon kezelné. Viszont társasjátékos körökben sokszor éreztem azt hogy a sakkot: -nem ismerik -egy pillanatra elgondolkoznak "ja az is társasjáték" -ja, ja ismerik de a modern társasjátékok sokkal jobbak.... Szóval én pont fordítva érzékelem, a moder társasjátékosok (egy része) tekint sznob módon a saját kedvenceire, picit lenézve azokat akik nem a top over (szerintük) brainstorm játékokkal játszanak. Pl. a szerencsétlen Monopoly-t is....
A GIPF sorozatot még megemlíteném: a YINSH és a TZAAR lenne amit kiemelnék. Kamisado, Imperia, Tak is érdekes lehet annak aki tényleg próbálgani akar. Illetve: az Onitama kipróbálható mobilon ingyen. Illetve a Patchwork is.
Férjem versenyszerűen sakkozott, és hát szarrá ver mindig a Santorini és társaiban. Én még az Imperiát betettem volna a listába, mert az is agyalós, sakk szerű játék.
Érdekes, hogy amióta rendszeresen társasozunk, valahogy nálunk sincs igény, hogy olyan klasszikus táblás játékokat elővegyünk, mint a sakk, a dáma vagy a malom. Még az Othello-t szerettem nagyon, de valahogy még az se kívánkozik le a polcról. Nekünk a kedvenc sakk-szerű játékaink: 1.) Imperia --> kvázi egy többen is játszható sakk, és Made in Hungary :-) 2.) Mamutvadász --> olyan mint a rákfogó, de a témája jobban tetszik nekünk, illetve az, hogy kvázi két forduló van (nyár és téli évszak) 3.) Repello --> imádjuk benne, hogy micsoda következményei vannak egy-egy lépésnek, láncreakció-szerű hatások sokasága; és szintén többen is játszható 4.) Marrakech --> bár itt van némi szerencsefaktor, de nagyon szeretjük benne a szőnyegeket; amúgy elégé absztrakt maga a játék
jó pár évvel ezelőtt lehetett itthon is kapni a Gymkhana nevű társasjátékot. Zseniális! Nekem igazi sakkélményt adott leegyszerűsített változatban, gyerekek számára is könnyen érthető formában. Sajnos azóta hiába keresem, sehol sem találom. A Connections ugyanennek egy csúnyább változata. Nem találkoztam vele, a képek alapján úgy tűnik, ugyanaz a játék, csak csúnyább köntösben. Ha valaki be tudja szerezni a Gymkhana-t, mindenképp ajánlom, valamint kérem, szerezzen nekem is! (:
Santorini: mozogsz és építesz, nem építesz és mozogsz ahogy mondtad. Feltételezem nem rosszul játszottátok hanem véletlenül felcserélted az akciók sorrendjét a videóban. :)
Én régen imádtam sakkozni, de mostanában szinte elő se kerül, annyi más érdekesebb, modernebb játék van helyette. Persze ettől még alapmű a sakk! ;-) Nekem e játékoknál van sakk-érzésem, mikor játszom velük: Bison, Kettős ügynök, Sárkánytojás, Repello, Santorini, Star Wars Miniatures, Hive, Imperia, Mamutvadász/Halfogócska, Photosynthesis
A kamisado és a Ablone tetszettek, mindkettő letisztult elegáns absztrakt, szívesen játszom velük, a Tak még kipróbálási listán van, ritka tünemény. :)
Szia! 😊 A Hive játékkal kapcsolatban lenne egy kérdésem. Szerinted 2 csomag játékkal alkalmas lehet arra, hogy 3 vagy 4 játékos 'sakkozzon' vele? 🐞🦗🕷🐝🦟
Én hobbiszerűen sakkozom. Ez alapján írom a véleményem. Viszont inkább pontokba szedném. A sakk nem fog tetszeni azoknak az embereknek akik 1. nem szeretnek egy lépésen sokat molyolni. 2. hiányolják a szerencsefaktort 3. a sakkot a nézése által próbálják megkedvelni 4. nem szeretik a nyertem=a másik vesztett mechanikát 5. nem szeretik az időkorlátokat tetszhet azoknak akik 1. Szeretik az előre gondolkodást 2. a szellemi terhelést 3. tanulás által végtelenségig jobbá válás lehetőségét 4. türelmesek 5. nem szeretik a szerencsefaktort 6. csendes játékra vágynak
szia! A Sensei c táblajátékot ismered? www.amazon.de/Inconnu-Senseï-Ferti-Strategiespiel-sen001/dp/B018ZCC7Q4 Láttam róla németül egy youtube ismertetőt és nagyon klassznak tűnik. Magyarul nem találom, sajnos szerintem nem kapható :(
Alapvetően tetszenek a videóitok, az előadásmód biztos. Ehhez azért néhány észrevételt hozzáfűznék a sakkal kapcsolatosan: +1. Ár: Tournamemt 5 készlet: kb 16000 Ft, de ez elég profi minőség otthoni játszogatáshoz: 32 fa figura, nem műanyag, vagy karton token. Fa tábla (amely doboz is egyben), nem karton + tökéletes nem gagyi műanyagból készült insert, amit kidobhatsz, hogy újabb költekezéssel vegyél lézervágott inzertet, vagy készíts habkartonból... +1.5 Ha elég sokat játszol gyerekkorod óta, akkor menni fog készlet nélkül is :) Ezzel sokkal jobb ár /érték arány, mint a társasok többsége esetén, ami nálunk elég fontos szempont ugye? +2. Előkészítés, elpakolás: 10-60 másodperc gyakorlattól függően +3. játékosok száma: 1-6 főig különböző variánsok +4. játék típusok: minimum 5-6 féle (feladvány fejtés, sakk, Fischer, tandem, francia, dáma, stb.) +5. játékpartner: folyamatos versenyek (igaz most csak online, de arra több oldal is van), számtalan klub Pesten és vidéken is +6. Tanulás: legtöbb oktatóvideó a youtube-on. Online sakk oldalak hemzsegnek az ingyenes sakk leckéktől magyarul is! Külön újságok kerülnek kiadásra, hatalmas szakirodalommal. +7 Bosszantó társasjátékos típusok (egyéb videóitok) ezeknek többsége itt nem tud érvényesülni egyszerűen az etikett, szabályok, sportszerűség miatt. Itt is léteznek kellemetlen ellenfelek, de kezelhető. +8 órára játszható, így mindenki megtalálhatja a neki megfelelő időbeosztást, ha szükséges -1 tanulnod kell, különben valóban élvezni sem fogod, és az gondolod, hogy ! Ez van, de megéri a befektetés :) Az pedig elnézést, de nem igaz, hogy a sakkozók sznob-ok, és lenézik a többi társast, illetve azt gondolják, hogy abban is ők fognak nyerni. Pont a sakk az, ahol mindenkinek elég sok vereséget tolerálnia kell, kivétel nélkül. Legfeljebb sokukat tényleg nem érdekel más játék, mert ez tökéletesen megfelelő nekik :)
Az én egyéni véleményem az, hogy a sakk nem egy társasjáték, hanem egy sport. Minimális szerencsefaktort tartalmaz, a lépések kikalkulálhatóak, ehhez persze nagy tudás, rutin, és jó agy kell, ami a győzelmet erősen befolyásolja. Egy hozzáértő minden lépésben láthatja az ellenfél törekvéseit, aki pedig nem ért hozzá, gyakorlatilag csak lépked valahogy, veszít! Szerintem egy társasjátéknak kell tartalmaznia egy egészséges szerencsefaktort, ami által közel kiegyenlítetté válhat egy összecsapás, függetlenül a játékosok tudásától. Ez küszöbölheti ki az erőviszonyok kiegyenlítetlenségéből adódó negatív következményeket, például hogy gyenge játékos nem mer játszani (mivel mindig veszít), erős játékosnak meg nincs kedve játszani (mert mindig nyer). Igen, a kiszámítható győzelem nem mindig sikerélmény!
Ezt a hozzáállást soha nem tudtam hova tenni, és nem is fogom. Szerencsefaktor azért kell, hogy a béna játékos is győzhessen? Nem! A jobb játékos győzzön. Aki rosszabb, veszítse el. Pont. A világon a legjobban az bosszant egy játékban, ha a szerencse miatt bukom el. Mintha egy futóversenyben nem az győzne, aki gyorsabban tud futni a másiknál. Engem ne hátráltasson semmilyen random szerencsefaktor, hogy "kiegyenlítse" az erőviszonyokat. Az egyetlen, ami hátráltasson, a velem szemben ülő tudása. Ez így igazságos, így fair. Ha pedig valahol azért bukok el, és azért győz a rosszabb játékos, mert szerencsésebb volt, az a játék nálam megbukott. Nincs miért játszanom, ha nem garantált, hogy jó játékkal megnyerem, és ez csakis rajtam, a döntéseimen múlik, a játék nem "játszik ellenem". A jobb győzzön a játékban. Ha a másik fél a jobb nálam, akkor ő. De ne szóljon bele a véletlen. Ilyen alapon pénzfeldobást is játszhatnánk.
Hozzáteszem: én nem játszom a sakkot. De az alapkoncepciója példaértékű, és hivatkozási pont számomra a jó játékok kapcsán. A játék végig tökéletesen nyílt információt ad. A játékosok egyaránt minden ismeret birtokában vannak. Nincsenek magunk felé fordított lapok, nincs random húzópakli. Teljesen egyenlő feltételekkel indul mindkét fél, abszolút azonos erőforrásokkal. Nincs aszimmetria, nincsenek speciális képességek. Csak két játékos, nyílt információk, és azonos erők. Az egyetlen, amivel nem számolhatok, a másik játékos pillanatnyi döntése. Ennyi kell, mert enélkül ugyanazt a folyamatot játszanánk végig mindannyiszor. De csak ennyi. A jobb játékos győz. Aki veszít, az semmire nem foghatja a vereségét, csak a másikkal szemben rosszabbul meghozott döntéseire. Önmaga, és nem eseménykártyák, dobókockák, húzópaklik, vagy egyebek okozták a játék végi eredményt. A jobb győzött. Esszenciálisan tökéletes.
Nem értem, nem szereted azokat a játékokat, amiben van vesztes? Dehát minden játék ilyen, ettől játék a játék, kivéve a kooperatív játékokat, de itt most elsősorban nem azokra gondoltál és nem azokkal hasonlítod össze. Meghogy ki lehet esni belőle? Nem, kétfős játékból hogy lehetne kiesni? Veszíteni lehet és akkor vége van. A Rizikóból lehet kiesni nem a sakkból. Nem értem. Meg eleve a címet sem értem, hogy 7 játék, ami a sakkot helyettesítheti. Miért kéne helyettesíteni? Azt megértem, ha csinálsz egy 7-es absztrakt játék ajánlót, és abból a sakk kimarad, de azt hogy a sakk helyettesítésére csinálasz egy 7-es listát ezt nem értem egészen.
Zoli olyan értelemben mondja a "van vesztes" dolgot, hogy vannak olyan játékok, amelyben valamit elérsz, és aztán maximum nem te nyersz. Pl te is felépítesz valamit, csak nem te voltál a legjobb. Az ilyen játékok után sokkal jobb hangulattal áll fel az ember vesztesként. Szóval szerintem csak arról van szó, hogy Zoli jobban szereti a kompetitív játékokat, mint a konfrontatívokat.
Igazából ezen a "van vesztes" dolgon nekem is megakadt a fülem. Sajnos a hetes listából csak a Hive-al játszottam, de nem értem mitől kéne kevésbé konfrontatívnak vagy kevésbé "vesztesnek" éreznem magam abban mint a sakkban.
Nekem a Stratego jutott még eszembe. boardgamegeek.com/boardgame/1917/stratego Nagyon régi játék, ami ötvözi a sakkot a memory típusú játékokkal. Nagy kedvencem volt.
Már a címet is felháborítónak találom : " 7 Remek játék sakk helyett " = a sakk nem remek játék, a videó tartalmát meg pláne... :( Kár volt ezt a videót elkészíteni Zoli, így csak saját magad alatt vágtad a fát és a szememben ( meg szerintem sok sakkos is így van vele ) nagyon visszaestél a " társasjátékok szeretete " listán. Te is csak a sakk előszobájáig jutottál, ( mint sokan mások...) , a nagyterembe nem nyertél bejutást....sajnálom....Tudom, a videóban közlöd, h elismered a sakkot, mint társasjáték és látni véled, hogy vannak mélységei, de csak a felszínt karcolgatod és igazából, mivel Neked nem tetszik a sakk, másokat is befolyásolsz ellene, ( mit ahogy a szövegkörnyezetből ez világosan lejön )...szomorú....
Érdekes mert én nem szeretem a sakkot, sose szerettem igazán, úgy érdekelt, meg elvoltam vele, de nagy társasjáték fankent nem fogott meg. A játékok már művészeti alkotások, én a sakknal ezt nem érzem, absztrakt, egyáltalán nem tud a világa magával ragadni. Nem vagyok olyan buta, de nekem a sakk nem mélység, hanem belathatatlansag. Kezdéskent léphetek már vagy 26 féleképpen, később ugyanígy, és minden lépés további 26 féle egyéni állást jelent. Ez nem emberi, ebbe én nem akarok belegondolni, végigjarni, h melyik lépéssel járok legjobban. Ezért eszeveszett unalmas, és nem óriási szellemi kihívás lesz, ami akar lenni, hanem feladod, és igy ellenkezőleg, semennyire nem lesz kihívás. Nem történik meg a közeledes a jatekostarsak közt. Folyamatosan azt érzi az ember, hogy mikor hibázik, h mikor zilalodik ugy szét a felallasa, h a másik kihasznalhassa. Nem jutalmaz így a játék. Nagyon nehéz érdemi eredményt elérni, mert oké adtál egy sakkot, de azt a játék elején simán kivedheti, sőt lehet csak feleslegesen eroskodtel, es leuti a babud, amivel adtad. Kinkeservesen elkezd egy idő után valaki felé billeni a mérleg, aki aztán idővel teljesen sarokba szoritja a sorsába beletorodo kapalodzo ellenfelet. Én azt latom erre sémák, algoritmusok biztos vannak, amit valaki érez, vagy már inkabb tud gyakorlottsagbol. Egy jo játéknal nem feltétlen számít ennyit, h valaki mennyire gyakorlott. Hiaba van sokféle állás, egy idő után ezek ismétlodnek, a nyitásra, a vedelmed jo megszervezesere, hogy mit kerülj el, h ne kapj ki, és h milyen fogasok vannak a gyozelemre, ezt ki lehet tanulni es így tudatosabban tudsz játszani, de ha csak leulsz megtanulni, par parti után is csak csinalsz valamit, ami nem tudod, h a legjobb, valszeg nem, de valszeg nem is csinálsz ordas nagy hibákat, azokat próbálod elkerulni. Egy jó tarsasnal par jatek utan, sőt akar az elso kettőben már tudsz tudatosan strategiat szervezni, sokkal direktebb módon kapsz visszajelzest a döntéseidrol, nem csuszik ugy szét a játékod, ahol már nem látod, h hol hibaztal, csak tudod, h folyamatosan dönthettel volna jobban, csak ebbe már így nem fogsz belegondolni, mert talán nem is lehet egy partin belül. Ezért van az a jellegzezes kép, ahogy idős urak ülnek egy sakkparti felett, és hosszú perceken keresztül egy lépésen törik a fejük, többször felemelve és a levegőbe valamely irányba elmozditva a bábut, majd visszateve, h "mégse". Erre is kivancsi lennék, h meddig lehet elhuzni egy partit, h ha nem célod, h nyerj, inkább, h ne kapj ki. És ezt bajnak tartom, h a lépésnél nem azt érzi a jatekos, h de jó, végre en jövök, epitkezhetek tovább, hanem nyugnek erzi, egy olyan dolognak, amivel egy jelzést ad a probalkozasairol, es arra alt. azonnal reagal a társ. Alapvetően inkább érzi az ember kinzasnak a játékot mint önfeledt örömnek. A sakknal en is azt érzem mint azok az ismerőseimnek a jatekoknal, akik nem szeretnek jatszani. Nincs nekem egesz délutánom h gondolkodjak valamin, csak azért h a masikat legyozzem, van bőven az életembe fontosabb dolog amin tudok gondolkodni, mint h ha ilyen állást hozok létre, akkor mi történhet, es ha ilyet akkor mi
Sakk óráról hallottál már ? Nem kell fél napig játszani egy partit, vannak 3-3 perces sakkjátszmák, vagy bármilyen időbeosztásúak, amit akarsz. A sakk óriási játék és akit nem szippant magába, annak nem is kell azt játszania. Olyan mélységei és szépségei vannak, amiket csak az él meg , aki napi szinten legalább 1 órát foglalkozik vele ! Itt a türelem a kulcsszó , a memória sem hátrány és teljes embert kíván. Sokaknak nincs erre szüksége, csak az a baj, hogy sokan általánosítanak, ha meghallják a sakk szót ! Szomorú vagyok, h Zoli lehúzza a sakkot ebben a videóban ( is ) , ( hiába mondja , h elismeri, mint jó játék, kihallatszik a mondandójából, h a háta közepére sem kívánja a játékot ), mert soha nem lépett ( és nem is fog ) belépni azon a kapun, ahonnan a sakk megmutatja igazi arcát ! Ezek a típusú emberek, csak a sakk előszobájáig jutnak és a nagyterembe nem lépnek be, ahol az igazi kincsek vannak. Ezért sok ember megragad az előszobában és egy tollvonással áthúzza a sakkot. Mutassatok már egy olyan játékot ( a go-n kívül ) aminek ekkora szellemi háttere van, h például könyvtárnyi könyv megjelent a sakkról. Mikor fog egy Hive, vagy egy Santorini olyan magasságokba jutni, mint egy sakk ? Soha ! Miért ? Mert sokkal "laposabb" játékok. Viszont nem kell mindenkinek sakk fenoménnak lennie és nekik elég a Santorini és a Hive. Hamar tanulható és a sakkhoz képest a felszínt kapargató játékokról beszélgetünk, ha a sakkhoz hasonlítjuk ! Hozzáteszem, nagyon sok embernek még a Santorini mélység is rettenetesen sok, ezek a típusú emberek ne is kíséreljenek a sakk mélységeibe lemenni, mert nyűgnek fogják találni a játékot ! A sakk egy teljes élet alatt sem tanulható meg rendesen, míg a videóban felsorolt játékok pár óra után, komolyabb odafigyeléssel egész jól játszhatóak "magas" szinten. A mai rohanó világ nem kíváncsi olyan játékokra, mint a sakk ( tisztelet a kivételeknek ), mert nagyon sok odafigyelést , tanulást, memóriát és TÜRELMET, kombinációs készséget, előrelátást stb. kíván, ami a mai fiatalokban, valljuk meg, nem nagyon van meg. Azonnal oldódó " instant" játékok a nyerőek legtöbb esetben, de a sakk nagyon háttérbe szorult az én meglátásom szerint már a 2000-es évektől kb.
Én nagyon szeretem a komplex társasjátékokat. Azt is megmondom hogy miért utálom a sakkot. A sakk az tipikusan egy végtelenségig lerágott csont, akik tudnak sakkozni azok évek alatt tanultak egy csomó standard lépést és nyitást és stratégiát nulla esély van rá hogy valami újat felfedezzek valami érdekeset valami új kombinációt ... csak előre megírt scriptek harcolnak egymással és rengeteg időt energiát kell beleölni abba hogy valamennyire is labdába rúgjon az ember. Ezzel szemben a komplex társasjátékoknak tematikája van, különböző mechanizmusai vannak, ha mindenkinek új akkor új stratégiákat lehet felfedezni stb. Milliószor érdekesebb, milliószor jobban meg lehet ismerni embereket, változó nagyságú társasággal lehet játszani ... olyan élményt nyújtanak amit a sakk soha nem képes.
Rosszul látod... előző hozzászólásomban írtam : Te is azok közé tartozol, akik a sakk előszobájáig jutottak el és pálcát törsz felette, mielőtt a nagyterembe léptél volna....az igaz, hogy vannak olyan megnyitások, amiket be lehet magolni, de mi van olyankor, ha csak felcserél az ellenfeled egy lépést a nyitásban ? Már neki is állhatsz gondolkodni.... vagy nem jól játszotta a megnyitást ( nagyon könnyű a rengeteg nyitás között eltévedni, kisebbet hibázni stb. ), vagy nem ismeri a "könyvet" és mást lép, mint amit Te tanultál meg stb. Igen, rengeteg időt , energiát kell beleölni, ez igaz. De nézd már meg, h pl egy Terra Mystika játék és egy "dobj dobókockával és lépj" játék között is mekkora különbség van, ugye ? Na most gondolj bele, hogy a Terra-t is mennyi idő, mire "rendesen", rutinosan tudod játszani és nem kell a szabálykönyvet megnézni, h most mi is van ? A Terra is nagy élményt ad , de megkívánja a foglalkozást vele. A sakkhoz hasonlítva a Terra-t viszont megint csak a "dobj és lépj" szinten van, a sakkhoz képest, a sakk nyerne OBJEKTÍV szemmel nézve. De az emberi tulajdonság többek között olyan, hogy szeret mindent SZUBJEKTÍV szemmel nézni és ami tetszik, azzal játszik. Nincs is ezzel semmi baj, csak nem tudod, hogy mi felett törsz pálcát, húzod le, mint játék és messze fogalmad sincs ( mivel nem vagy benne a sakkban nyakig ) , h miről is beszélsz....és ezzel "csak" az a gond, hogy hirdeted az "igét" , h a sakk egy kalap kaki, holott ez messze nem így van. Ez szomorít el engem, akár ezt a videót nézve, vagy Téged olvasva... :( Ui : mennyibe is kerül egy egyszerű sakk készlet, órával és vászonnal ? És mennyibe is kerül egy nagyobb kaliberű társasjáték ? Ez sem egy figyelmen kívül hagyható szempont...És a sakk órát rengeteg másik kétszemélyes játékban is fel lehet használni....Akinek elfogyott az ideje, mindegy , hogy nyerésre áll-e, vesztett. Szomorú vagyok, h Zoli egyáltalán csinált egy ilyen videót, mert ennek már a címe is azt sugallja, h felejtsd el a sakkot és játssz, lehetőleg más játékkal... :( Oké, az Ő csatornája és az Ő szubjektív látásmódja, de mivel ezt sok ember megnézi, egyre jobban megerősödik az emberekben, h a sakk egy nem jó és "régi" játék, helyette itt a vérfrissítés és tádám, ezekkel " kell" játszani, a sakk felejtős kategória... :( Már a cím is azt sugallja, hogy a sakk nem egy remek játék, hanem ezek, ezek a nagyon jók, ezekkel játssz inkább, mint a sakkal......
Üde és modern :) úgy érzem, hogy azt nevezed üdének, ami a sakkszerű játékba szerencsét visz. Érdekes, az is egy típus, szerencsés-taktikázós játék, de a sakk-szerűségből nagyon sokat feláldoz. A sakk a mélysége miatt újrajátszható, az ilyen szerencsefaktoros játékok meg azért viszik bele a szerencsét hogy kisebb komplexitással is újrajátszható legyen. Sőt igazából nem is mondanám, hogy kisebb a komplexitás, csak mivel a szerencse révén folymatosan változik a szituáció, nem lehet annyit előregondolkodni, mint a sakkban, csak taktikázgatni, ezért aztán nincsen igazi mélysége szerintem. Attól üde, hogy kicsit súlytalan.
A szerencsefaktor pont azért kell egy játékba, hogy aki kevésbé megfontoltabb játékos vagy eleve nem annyira okos mint a másik neki is legyen esélye arra hogy nyerjen. Erre úgy kell gondolni mint egy handicap. Ettől még persze hosszútávon ha lejátszotok a játékból 50 játékot így is az okosabb/megfontoltabb játékos jön ki többször nyertesen, de legalább semelyik fél nem tudja megunni a játékot. Én versenyszerűen sakkoztam egy ideig, mikor egy hobbisakkozó családból rokonságból barátok közül akart velem sakkozni el se mondhatom mennyire untam a játékot, 2 vesztes kör után persze az ellenfeleim is megunták, sose volt jó élmény nekem hiába nyertem, nekik meg maximum az első kör volt még valamennyire élmény a második már nem. És voltak próbálkozásaim arra hogy kicsit feldobjam a játékot, például direkt hoztam rossz döntéseket, hogy kiegyenlítettebb legyen a helyzet, de így se lett jobb játékélményem, legalábbis számomra biztos nem. A sakk mint társasjáték, mint jó élmény szerintem egyszerűen nem működik. Az egy versenysport kész PONT. Viszont minden más, amivel azóta játszottam, amikben van egy csipetnyi szerencsefaktor rengeteg jó élményt okozott a legkülönbözőbb társaságokkal is. És pont az tetszik bennük hogy a legbénább játékosnak is van esélye nyerni, így nem megy el teljesen a kedve már az elején a játéktól, és a legjobb játékos se unja el magát. Ráadásul közelebb is áll a valósághoz, hiszen a való életben is tervezhetsz akármennyire előre csipetnyi szerencse/balszerencse mindig megbolygatja a dolgokat és akkor abból a helyzetből kell improvizálnod és a legjobb döntést hoznod épp emiatt nem unalmas az élet sem mert vannak kiszámíthatatlan tényezők. A túl sok szerencsével operáló társasjátékokat viszont már én se szeretem.
Onitama - Egyszerű, de mégis zseniális, ahogy a két mester és tanítványai összecsapnak. IMÁDOM!
Még nem kezdtem el nézni a videót, de bármibe fogadok, hogy a Hive ott lesz a listán :D
Értem én azt a hetes értékelést, mivel a mai elvárások szerint is elemezve lett, de a sakk olyan, mint a Bud Spencer és Terence Hill filmek. Úgy jó, ahogy tökéletes.
Amatőr szinten igen. Főleg ha szorít az idő, azaz nem fél napos egy parti. De profi szinten túlságosan kiegyenlítettek az erőviszonyok, a számítógépes elemzésekkel meg számos rossz lépés kizárható, így a döntetlen a leggyakoribb, ami kicsit unalmas. Na meg gépekkel is lehet edzeni, ami precíz elemzést ad, így a játékos jobb lesz, de ilyenkor eltűnik az emberi tényező.
Sziasztok!
Én egy teljesen más szempontól közelíteném meg a Sakk jellegzetességet. Mégpedig a szerencsefaktor kizárása vagy minimálisra való csökkentése. Régebben amikor a BGG honlapján kóboroltam és olvasgattam a különböző top listás játékok között eljutottam a Puerto RIco-hoz.
Igaz nem két személyes és nincsenek benne "Sakk" elemek, de a játék szerencsefaktora nagyon minimális. Erről olvastam azt, hogy a sakk-hoz hasonlítják, mivel a játékban lévő egyedüli véletlenszerű elem, az ültetvénylapkák.
Minden más azon múlik, hogy hogyan tudsz előrelátóan gondolkodni a többi játékos lépésein.
Nekem ez jutott most eszembe erről a videóról.
Remélem nem voltam fárasztó és további szép napot/estét kívánok mindenkinek!
Ebből a szempontból én olyanokat említenék, mint a Terra Mystica, Gaia Project, Caverna, Photosynthesis. Ezekben konkrétan nulla a szerencsefaktor, minden információ adott. Annyi a különbség, hogy a TM és a GP (illetve a kieggel már a Caverna is) aszimmetrikus, mindenkinek van valami speciális képessége.
Abban is bőven lehet véletlenszerűség, hogy a másik mit választ. Annak mindig is lesz véletlen összetevője... ha nincs, akkor gyakorlatilag egyedül játszol.
Az Onitama ingyenesen elérhető telefonokra, próbáljátok ki, nem csak online lehet játszani, hanem pass n play módon, lépsz egyet és odaadod a telefonodat az ellenfelednek. :)
Nono én még nem találkoztam olyan emberrel aki a sakkot ilyen sznob módon kezelné. Viszont társasjátékos körökben sokszor éreztem azt hogy a sakkot:
-nem ismerik
-egy pillanatra elgondolkoznak "ja az is társasjáték"
-ja, ja ismerik de a modern társasjátékok sokkal jobbak....
Szóval én pont fordítva érzékelem, a moder társasjátékosok (egy része) tekint sznob módon a saját kedvenceire, picit lenézve azokat akik nem a top over (szerintük) brainstorm játékokkal játszanak. Pl. a szerencsétlen Monopoly-t is....
A GIPF sorozatot még megemlíteném: a YINSH és a TZAAR lenne amit kiemelnék.
Kamisado, Imperia, Tak is érdekes lehet annak aki tényleg próbálgani akar.
Illetve: az Onitama kipróbálható mobilon ingyen. Illetve a Patchwork is.
Nekem a Fotoszintézis ad még sakk élményt. Egyébként én szeretek sakkozni is, de kizárólag blitz formátumban. :)
Férjem versenyszerűen sakkozott, és hát szarrá ver mindig a Santorini és társaiban. Én még az Imperiát betettem volna a listába, mert az is agyalós, sakk szerű játék.
Lézersakkot próbáltátok? Fotósként nagyon szeretem :)
a 10 éves fiam péppé ver benne, egyszerűen nem látom át :)
Az milyen nem hallottam erről
@@nandorpeto4314 keress rá, laser chess/ lézersakk, Zoli is csinált róla videót
Érdekes, hogy amióta rendszeresen társasozunk, valahogy nálunk sincs igény, hogy olyan klasszikus táblás játékokat elővegyünk, mint a sakk, a dáma vagy a malom. Még az Othello-t szerettem nagyon, de valahogy még az se kívánkozik le a polcról.
Nekünk a kedvenc sakk-szerű játékaink:
1.) Imperia --> kvázi egy többen is játszható sakk, és Made in Hungary :-)
2.) Mamutvadász --> olyan mint a rákfogó, de a témája jobban tetszik nekünk, illetve az, hogy kvázi két forduló van (nyár és téli évszak)
3.) Repello --> imádjuk benne, hogy micsoda következményei vannak egy-egy lépésnek, láncreakció-szerű hatások sokasága; és szintén többen is játszható
4.) Marrakech --> bár itt van némi szerencsefaktor, de nagyon szeretjük benne a szőnyegeket; amúgy elégé absztrakt maga a játék
Hexasakk az még nehezebb a sima sakknál
jó pár évvel ezelőtt lehetett itthon is kapni a Gymkhana nevű társasjátékot. Zseniális! Nekem igazi sakkélményt adott leegyszerűsített változatban, gyerekek számára is könnyen érthető formában. Sajnos azóta hiába keresem, sehol sem találom. A Connections ugyanennek egy csúnyább változata. Nem találkoztam vele, a képek alapján úgy tűnik, ugyanaz a játék, csak csúnyább köntösben. Ha valaki be tudja szerezni a Gymkhana-t, mindenképp ajánlom, valamint kérem, szerezzen nekem is! (:
Santorini: mozogsz és építesz, nem építesz és mozogsz ahogy mondtad. Feltételezem nem rosszul játszottátok hanem véletlenül felcserélted az akciók sorrendjét a videóban. :)
Igen, valóban. Vágás közben nekem is feltűnt. ;)
Én régen imádtam sakkozni, de mostanában szinte elő se kerül, annyi más érdekesebb, modernebb játék van helyette. Persze ettől még alapmű a sakk! ;-)
Nekem e játékoknál van sakk-érzésem, mikor játszom velük:
Bison, Kettős ügynök, Sárkánytojás, Repello, Santorini, Star Wars Miniatures, Hive, Imperia, Mamutvadász/Halfogócska, Photosynthesis
A sakk nem alapmű, a sakk a végtelenség maga.
Szia Zoli! :)
Megragadva a videó témáját szeretném megkérdezni, hogy mi a véleményed a Kamisado, Tak és az Abalone nevezetű játékokról?
A kamisado és a Ablone tetszettek, mindkettő letisztult elegáns absztrakt, szívesen játszom velük, a Tak még kipróbálási listán van, ritka tünemény. :)
Köszönöm a válaszodat! :)
Szia! 😊 A Hive játékkal kapcsolatban lenne egy kérdésem. Szerinted 2 csomag játékkal alkalmas lehet arra, hogy 3 vagy 4 játékos 'sakkozzon' vele?
🐞🦗🕷🐝🦟
Kamisado-t próbáltátok már?
Igen, szeretjük. :D Nem azért nem került fel a listára, mert nem szeretnénk, most ezeket izgalmasabbnak találtam megemlíteni.
Én hobbiszerűen sakkozom. Ez alapján írom a véleményem. Viszont inkább pontokba szedném.
A sakk nem fog tetszeni azoknak az embereknek akik
1. nem szeretnek egy lépésen sokat molyolni.
2. hiányolják a szerencsefaktort
3. a sakkot a nézése által próbálják megkedvelni
4. nem szeretik a nyertem=a másik vesztett mechanikát
5. nem szeretik az időkorlátokat
tetszhet azoknak akik
1. Szeretik az előre gondolkodást
2. a szellemi terhelést
3. tanulás által végtelenségig jobbá válás lehetőségét
4. türelmesek
5. nem szeretik a szerencsefaktort
6. csendes játékra vágynak
Én is sakkozók hobbi szinten
Sakkozó vagyok, ment a like! :)
Nálunk a Neuroshima Hex az amit sakk helyett játszunk (sajnos a párom nem szeret sakkozni).
szia! A Sensei c táblajátékot ismered?
www.amazon.de/Inconnu-Senseï-Ferti-Strategiespiel-sen001/dp/B018ZCC7Q4
Láttam róla németül egy youtube ismertetőt és nagyon klassznak tűnik. Magyarul nem találom, sajnos szerintem nem kapható :(
Alapvetően tetszenek a videóitok, az előadásmód biztos. Ehhez azért néhány észrevételt hozzáfűznék a sakkal kapcsolatosan:
+1. Ár: Tournamemt 5 készlet: kb 16000 Ft, de ez elég profi minőség otthoni játszogatáshoz: 32 fa figura, nem műanyag, vagy karton token. Fa tábla (amely doboz is egyben), nem karton
+ tökéletes nem gagyi műanyagból készült insert, amit kidobhatsz, hogy újabb költekezéssel vegyél
lézervágott inzertet, vagy készíts habkartonból...
+1.5 Ha elég sokat játszol gyerekkorod óta, akkor menni fog készlet nélkül is :)
Ezzel sokkal jobb ár /érték arány, mint a társasok többsége esetén, ami nálunk elég fontos szempont ugye?
+2. Előkészítés, elpakolás: 10-60 másodperc gyakorlattól függően
+3. játékosok száma: 1-6 főig különböző variánsok
+4. játék típusok: minimum 5-6 féle (feladvány fejtés, sakk, Fischer, tandem, francia, dáma, stb.)
+5. játékpartner: folyamatos versenyek (igaz most csak online, de arra több oldal is van), számtalan klub Pesten és vidéken is
+6. Tanulás: legtöbb oktatóvideó a youtube-on. Online sakk oldalak hemzsegnek az ingyenes sakk leckéktől magyarul is! Külön újságok kerülnek kiadásra,
hatalmas szakirodalommal.
+7 Bosszantó társasjátékos típusok (egyéb videóitok) ezeknek többsége itt nem tud érvényesülni egyszerűen az etikett, szabályok, sportszerűség miatt. Itt is léteznek kellemetlen ellenfelek, de kezelhető.
+8 órára játszható, így mindenki megtalálhatja a neki megfelelő időbeosztást, ha szükséges
-1 tanulnod kell, különben valóban élvezni sem fogod, és az gondolod, hogy ! Ez van, de megéri a befektetés :)
Az pedig elnézést, de nem igaz, hogy a sakkozók sznob-ok, és lenézik a többi társast, illetve azt gondolják, hogy abban is ők fognak nyerni. Pont a sakk az, ahol mindenkinek elég sok vereséget tolerálnia kell, kivétel nélkül. Legfeljebb sokukat tényleg nem érdekel más játék, mert ez tökéletesen megfelelő nekik :)
nem említetted, lehet nem is ismered még - boardgamegeek.com/boardgame/201/rose-king nézz rá, érdemes
Az én egyéni véleményem az, hogy a sakk nem egy társasjáték, hanem egy sport. Minimális szerencsefaktort tartalmaz, a lépések kikalkulálhatóak, ehhez persze nagy tudás, rutin, és jó agy kell, ami a győzelmet erősen befolyásolja. Egy hozzáértő minden lépésben láthatja az ellenfél törekvéseit, aki pedig nem ért hozzá, gyakorlatilag csak lépked valahogy, veszít! Szerintem egy társasjátéknak kell tartalmaznia egy egészséges szerencsefaktort, ami által közel kiegyenlítetté válhat egy összecsapás, függetlenül a játékosok tudásától. Ez küszöbölheti ki az erőviszonyok kiegyenlítetlenségéből adódó negatív következményeket, például hogy gyenge játékos nem mer játszani (mivel mindig veszít), erős játékosnak meg nincs kedve játszani (mert mindig nyer). Igen, a kiszámítható győzelem nem mindig sikerélmény!
Arra vannak ott a villámpartik, ahol nincs idő alaposan mérlegelni.
Társasjáték a sakk és jó nagyon
Ezt a hozzáállást soha nem tudtam hova tenni, és nem is fogom.
Szerencsefaktor azért kell, hogy a béna játékos is győzhessen?
Nem! A jobb játékos győzzön. Aki rosszabb, veszítse el. Pont.
A világon a legjobban az bosszant egy játékban, ha a szerencse miatt bukom el. Mintha egy futóversenyben nem az győzne, aki gyorsabban tud futni a másiknál.
Engem ne hátráltasson semmilyen random szerencsefaktor, hogy "kiegyenlítse" az erőviszonyokat. Az egyetlen, ami hátráltasson, a velem szemben ülő tudása. Ez így igazságos, így fair. Ha pedig valahol azért bukok el, és azért győz a rosszabb játékos, mert szerencsésebb volt, az a játék nálam megbukott. Nincs miért játszanom, ha nem garantált, hogy jó játékkal megnyerem, és ez csakis rajtam, a döntéseimen múlik, a játék nem "játszik ellenem".
A jobb győzzön a játékban. Ha a másik fél a jobb nálam, akkor ő. De ne szóljon bele a véletlen. Ilyen alapon pénzfeldobást is játszhatnánk.
Hozzáteszem: én nem játszom a sakkot. De az alapkoncepciója példaértékű, és hivatkozási pont számomra a jó játékok kapcsán. A játék végig tökéletesen nyílt információt ad. A játékosok egyaránt minden ismeret birtokában vannak. Nincsenek magunk felé fordított lapok, nincs random húzópakli. Teljesen egyenlő feltételekkel indul mindkét fél, abszolút azonos erőforrásokkal. Nincs aszimmetria, nincsenek speciális képességek. Csak két játékos, nyílt információk, és azonos erők. Az egyetlen, amivel nem számolhatok, a másik játékos pillanatnyi döntése. Ennyi kell, mert enélkül ugyanazt a folyamatot játszanánk végig mindannyiszor. De csak ennyi.
A jobb játékos győz.
Aki veszít, az semmire nem foghatja a vereségét, csak a másikkal szemben rosszabbul meghozott döntéseire. Önmaga, és nem eseménykártyák, dobókockák, húzópaklik, vagy egyebek okozták a játék végi eredményt. A jobb győzött.
Esszenciálisan tökéletes.
Hokito?
Nem értem, nem szereted azokat a játékokat, amiben van vesztes? Dehát minden játék ilyen, ettől játék a játék, kivéve a kooperatív játékokat, de itt most elsősorban nem azokra gondoltál és nem azokkal hasonlítod össze. Meghogy ki lehet esni belőle? Nem, kétfős játékból hogy lehetne kiesni? Veszíteni lehet és akkor vége van. A Rizikóból lehet kiesni nem a sakkból. Nem értem. Meg eleve a címet sem értem, hogy 7 játék, ami a sakkot helyettesítheti. Miért kéne helyettesíteni? Azt megértem, ha csinálsz egy 7-es absztrakt játék ajánlót, és abból a sakk kimarad, de azt hogy a sakk helyettesítésére csinálasz egy 7-es listát ezt nem értem egészen.
Zoli olyan értelemben mondja a "van vesztes" dolgot, hogy vannak olyan játékok, amelyben valamit elérsz, és aztán maximum nem te nyersz. Pl te is felépítesz valamit, csak nem te voltál a legjobb. Az ilyen játékok után sokkal jobb hangulattal áll fel az ember vesztesként.
Szóval szerintem csak arról van szó, hogy Zoli jobban szereti a kompetitív játékokat, mint a konfrontatívokat.
@Professzor Mózes Ez nem igaz. Kicsit jobban körül kéne nézned modern társasjáték fronton és rákeresni a kooperatív játékokra.
Igazából ezen a "van vesztes" dolgon nekem is megakadt a fülem. Sajnos a hetes listából csak a Hive-al játszottam, de nem értem mitől kéne kevésbé konfrontatívnak vagy kevésbé "vesztesnek" éreznem magam abban mint a sakkban.
Nekem a Stratego jutott még eszembe. boardgamegeek.com/boardgame/1917/stratego
Nagyon régi játék, ami ötvözi a sakkot a memory típusú játékokkal. Nagy kedvencem volt.
Már a címet is felháborítónak találom : " 7 Remek játék sakk helyett " = a sakk nem remek játék, a videó tartalmát meg pláne... :( Kár volt ezt a videót elkészíteni Zoli, így csak saját magad alatt vágtad a fát és a szememben ( meg szerintem sok sakkos is így van vele ) nagyon visszaestél a " társasjátékok szeretete " listán. Te is csak a sakk előszobájáig jutottál, ( mint sokan mások...) , a nagyterembe nem nyertél bejutást....sajnálom....Tudom, a videóban közlöd, h elismered a sakkot, mint társasjáték és látni véled, hogy vannak mélységei, de csak a felszínt karcolgatod és igazából, mivel Neked nem tetszik a sakk, másokat is befolyásolsz ellene, ( mit ahogy a szövegkörnyezetből ez világosan lejön )...szomorú....
Érdekes mert én nem szeretem a sakkot, sose szerettem igazán, úgy érdekelt, meg elvoltam vele, de nagy társasjáték fankent nem fogott meg. A játékok már művészeti alkotások, én a sakknal ezt nem érzem, absztrakt, egyáltalán nem tud a világa magával ragadni. Nem vagyok olyan buta, de nekem a sakk nem mélység, hanem belathatatlansag. Kezdéskent léphetek már vagy 26 féleképpen, később ugyanígy, és minden lépés további 26 féle egyéni állást jelent. Ez nem emberi, ebbe én nem akarok belegondolni, végigjarni, h melyik lépéssel járok legjobban. Ezért eszeveszett unalmas, és nem óriási szellemi kihívás lesz, ami akar lenni, hanem feladod, és igy ellenkezőleg, semennyire nem lesz kihívás. Nem történik meg a közeledes a jatekostarsak közt. Folyamatosan azt érzi az ember, hogy mikor hibázik, h mikor zilalodik ugy szét a felallasa, h a másik kihasznalhassa. Nem jutalmaz így a játék. Nagyon nehéz érdemi eredményt elérni, mert oké adtál egy sakkot, de azt a játék elején simán kivedheti, sőt lehet csak feleslegesen eroskodtel, es leuti a babud, amivel adtad. Kinkeservesen elkezd egy idő után valaki felé billeni a mérleg, aki aztán idővel teljesen sarokba szoritja a sorsába beletorodo kapalodzo ellenfelet. Én azt latom erre sémák, algoritmusok biztos vannak, amit valaki érez, vagy már inkabb tud gyakorlottsagbol. Egy jo játéknal nem feltétlen számít ennyit, h valaki mennyire gyakorlott. Hiaba van sokféle állás, egy idő után ezek ismétlodnek, a nyitásra, a vedelmed jo megszervezesere, hogy mit kerülj el, h ne kapj ki, és h milyen fogasok vannak a gyozelemre, ezt ki lehet tanulni es így tudatosabban tudsz játszani, de ha csak leulsz megtanulni, par parti után is csak csinalsz valamit, ami nem tudod, h a legjobb, valszeg nem, de valszeg nem is csinálsz ordas nagy hibákat, azokat próbálod elkerulni. Egy jó tarsasnal par jatek utan, sőt akar az elso kettőben már tudsz tudatosan strategiat szervezni, sokkal direktebb módon kapsz visszajelzest a döntéseidrol, nem csuszik ugy szét a játékod, ahol már nem látod, h hol hibaztal, csak tudod, h folyamatosan dönthettel volna jobban, csak ebbe már így nem fogsz belegondolni, mert talán nem is lehet egy partin belül. Ezért van az a jellegzezes kép, ahogy idős urak ülnek egy sakkparti felett, és hosszú perceken keresztül egy lépésen törik a fejük, többször felemelve és a levegőbe valamely irányba elmozditva a bábut, majd visszateve, h "mégse". Erre is kivancsi lennék, h meddig lehet elhuzni egy partit, h ha nem célod, h nyerj, inkább, h ne kapj ki. És ezt bajnak tartom, h a lépésnél nem azt érzi a jatekos, h de jó, végre en jövök, epitkezhetek tovább, hanem nyugnek erzi, egy olyan dolognak, amivel egy jelzést ad a probalkozasairol, es arra alt. azonnal reagal a társ. Alapvetően inkább érzi az ember kinzasnak a játékot mint önfeledt örömnek. A sakknal en is azt érzem mint azok az ismerőseimnek a jatekoknal, akik nem szeretnek jatszani. Nincs nekem egesz délutánom h gondolkodjak valamin, csak azért h a masikat legyozzem, van bőven az életembe fontosabb dolog amin tudok gondolkodni, mint h ha ilyen állást hozok létre, akkor mi történhet, es ha ilyet akkor mi
A sakk jó játék
Sakk óráról hallottál már ? Nem kell fél napig játszani egy partit, vannak 3-3 perces sakkjátszmák, vagy bármilyen időbeosztásúak, amit akarsz. A sakk óriási játék és akit nem szippant magába, annak nem is kell azt játszania. Olyan mélységei és szépségei vannak, amiket csak az él meg , aki napi szinten legalább 1 órát foglalkozik vele ! Itt a türelem a kulcsszó , a memória sem hátrány és teljes embert kíván. Sokaknak nincs erre szüksége, csak az a baj, hogy sokan általánosítanak, ha meghallják a sakk szót ! Szomorú vagyok, h Zoli lehúzza a sakkot ebben a videóban ( is ) , ( hiába mondja , h elismeri, mint jó játék, kihallatszik a mondandójából, h a háta közepére sem kívánja a játékot ), mert soha nem lépett ( és nem is fog ) belépni azon a kapun, ahonnan a sakk megmutatja igazi arcát ! Ezek a típusú emberek, csak a sakk előszobájáig jutnak és a nagyterembe nem lépnek be, ahol az igazi kincsek vannak. Ezért sok ember megragad az előszobában és egy tollvonással áthúzza a sakkot. Mutassatok már egy olyan játékot ( a go-n kívül ) aminek ekkora szellemi háttere van, h például könyvtárnyi könyv megjelent a sakkról. Mikor fog egy Hive, vagy egy Santorini olyan magasságokba jutni, mint egy sakk ? Soha ! Miért ? Mert sokkal "laposabb" játékok. Viszont nem kell mindenkinek sakk fenoménnak lennie és nekik elég a Santorini és a Hive. Hamar tanulható és a sakkhoz képest a felszínt kapargató játékokról beszélgetünk, ha a sakkhoz hasonlítjuk ! Hozzáteszem, nagyon sok embernek még a Santorini mélység is rettenetesen sok, ezek a típusú emberek ne is kíséreljenek a sakk mélységeibe lemenni, mert nyűgnek fogják találni a játékot ! A sakk egy teljes élet alatt sem tanulható meg rendesen, míg a videóban felsorolt játékok pár óra után, komolyabb odafigyeléssel egész jól játszhatóak "magas" szinten. A mai rohanó világ nem kíváncsi olyan játékokra, mint a sakk ( tisztelet a kivételeknek ), mert nagyon sok odafigyelést , tanulást, memóriát és TÜRELMET, kombinációs készséget, előrelátást stb. kíván, ami a mai fiatalokban, valljuk meg, nem nagyon van meg. Azonnal oldódó " instant" játékok a nyerőek legtöbb esetben, de a sakk nagyon háttérbe szorult az én meglátásom szerint már a 2000-es évektől kb.
Én nagyon szeretem a komplex társasjátékokat. Azt is megmondom hogy miért utálom a sakkot. A sakk az tipikusan egy végtelenségig lerágott csont, akik tudnak sakkozni azok évek alatt tanultak egy csomó standard lépést és nyitást és stratégiát nulla esély van rá hogy valami újat felfedezzek valami érdekeset valami új kombinációt ... csak előre megírt scriptek harcolnak egymással és rengeteg időt energiát kell beleölni abba hogy valamennyire is labdába rúgjon az ember. Ezzel szemben a komplex társasjátékoknak tematikája van, különböző mechanizmusai vannak, ha mindenkinek új akkor új stratégiákat lehet felfedezni stb. Milliószor érdekesebb, milliószor jobban meg lehet ismerni embereket, változó nagyságú társasággal lehet játszani ... olyan élményt nyújtanak amit a sakk soha nem képes.
Rosszul látod... előző hozzászólásomban írtam : Te is azok közé tartozol, akik a sakk előszobájáig jutottak el és pálcát törsz felette, mielőtt a nagyterembe léptél volna....az igaz, hogy vannak olyan megnyitások, amiket be lehet magolni, de mi van olyankor, ha csak felcserél az ellenfeled egy lépést a nyitásban ? Már neki is állhatsz gondolkodni.... vagy nem jól játszotta a megnyitást ( nagyon könnyű a rengeteg nyitás között eltévedni, kisebbet hibázni stb. ), vagy nem ismeri a "könyvet" és mást lép, mint amit Te tanultál meg stb. Igen, rengeteg időt , energiát kell beleölni, ez igaz. De nézd már meg, h pl egy Terra Mystika játék és egy "dobj dobókockával és lépj" játék között is mekkora különbség van, ugye ? Na most gondolj bele, hogy a Terra-t is mennyi idő, mire "rendesen", rutinosan tudod játszani és nem kell a szabálykönyvet megnézni, h most mi is van ? A Terra is nagy élményt ad , de megkívánja a foglalkozást vele. A sakkhoz hasonlítva a Terra-t viszont megint csak a "dobj és lépj" szinten van, a sakkhoz képest, a sakk nyerne OBJEKTÍV szemmel nézve. De az emberi tulajdonság többek között olyan, hogy szeret mindent SZUBJEKTÍV szemmel nézni és ami tetszik, azzal játszik. Nincs is ezzel semmi baj, csak nem tudod, hogy mi felett törsz pálcát, húzod le, mint játék és messze fogalmad sincs ( mivel nem vagy benne a sakkban nyakig ) , h miről is beszélsz....és ezzel "csak" az a gond, hogy hirdeted az "igét" , h a sakk egy kalap kaki, holott ez messze nem így van. Ez szomorít el engem, akár ezt a videót nézve, vagy Téged olvasva... :( Ui : mennyibe is kerül egy egyszerű sakk készlet, órával és vászonnal ? És mennyibe is kerül egy nagyobb kaliberű társasjáték ? Ez sem egy figyelmen kívül hagyható szempont...És a sakk órát rengeteg másik kétszemélyes játékban is fel lehet használni....Akinek elfogyott az ideje, mindegy , hogy nyerésre áll-e, vesztett. Szomorú vagyok, h Zoli egyáltalán csinált egy ilyen videót, mert ennek már a címe is azt sugallja, h felejtsd el a sakkot és játssz, lehetőleg más játékkal... :( Oké, az Ő csatornája és az Ő szubjektív látásmódja, de mivel ezt sok ember megnézi, egyre jobban megerősödik az emberekben, h a sakk egy nem jó és "régi" játék, helyette itt a vérfrissítés és tádám, ezekkel " kell" játszani, a sakk felejtős kategória... :( Már a cím is azt sugallja, hogy a sakk nem egy remek játék, hanem ezek, ezek a nagyon jók, ezekkel játssz inkább, mint a sakkal......
Üde és modern :) úgy érzem, hogy azt nevezed üdének, ami a sakkszerű játékba szerencsét visz. Érdekes, az is egy típus, szerencsés-taktikázós játék, de a sakk-szerűségből nagyon sokat feláldoz. A sakk a mélysége miatt újrajátszható, az ilyen szerencsefaktoros játékok meg azért viszik bele a szerencsét hogy kisebb komplexitással is újrajátszható legyen. Sőt igazából nem is mondanám, hogy kisebb a komplexitás, csak mivel a szerencse révén folymatosan változik a szituáció, nem lehet annyit előregondolkodni, mint a sakkban, csak taktikázgatni, ezért aztán nincsen igazi mélysége szerintem. Attól üde, hogy kicsit súlytalan.
melyik ez a listából, amelyik szerencsét visz a sakkba?
A Halfogócska és az Attila talán amire gondolsz... A többi szerintem egyáltalán NEM ilyen...
A szerencsefaktor pont azért kell egy játékba, hogy aki kevésbé megfontoltabb játékos vagy eleve nem annyira okos mint a másik neki is legyen esélye arra hogy nyerjen. Erre úgy kell gondolni mint egy handicap. Ettől még persze hosszútávon ha lejátszotok a játékból 50 játékot így is az okosabb/megfontoltabb játékos jön ki többször nyertesen, de legalább semelyik fél nem tudja megunni a játékot. Én versenyszerűen sakkoztam egy ideig, mikor egy hobbisakkozó családból rokonságból barátok közül akart velem sakkozni el se mondhatom mennyire untam a játékot, 2 vesztes kör után persze az ellenfeleim is megunták, sose volt jó élmény nekem hiába nyertem, nekik meg maximum az első kör volt még valamennyire élmény a második már nem. És voltak próbálkozásaim arra hogy kicsit feldobjam a játékot, például direkt hoztam rossz döntéseket, hogy kiegyenlítettebb legyen a helyzet, de így se lett jobb játékélményem, legalábbis számomra biztos nem. A sakk mint társasjáték, mint jó élmény szerintem egyszerűen nem működik. Az egy versenysport kész PONT. Viszont minden más, amivel azóta játszottam, amikben van egy csipetnyi szerencsefaktor rengeteg jó élményt okozott a legkülönbözőbb társaságokkal is. És pont az tetszik bennük hogy a legbénább játékosnak is van esélye nyerni, így nem megy el teljesen a kedve már az elején a játéktól, és a legjobb játékos se unja el magát.
Ráadásul közelebb is áll a valósághoz, hiszen a való életben is tervezhetsz akármennyire előre csipetnyi szerencse/balszerencse mindig megbolygatja a dolgokat és akkor abból a helyzetből kell improvizálnod és a legjobb döntést hoznod épp emiatt nem unalmas az élet sem mert vannak kiszámíthatatlan tényezők. A túl sok szerencsével operáló társasjátékokat viszont már én se szeretem.