Pnina Segal | Miałam pięć i pół roku jak trafiłam do Auschwitz

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ม.ค. 2024
  • Pnina Segal urodziła się w 1938 r. w Łodzi jako Lusia Kałuszyner. Jej ojciec, Maksymilian, był właścicielem fabryki tekstylnej. Matka, Maria z d. Landau, studiowała na uniwersytecie, znała język francuski. Jedyny brat Pniny Segal zmarł na szkarlatynę przed jej urodzeniem. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Niemców do Łodzi, rodzice Pniny Segal zdecydowali o wysłaniu córki do rodziców jej matki mieszkających w Piotrkowie Trybunalskim. Po pewnym czasie do Piotrkowa przenieśli się również Maksymilian i Maria. Po rozpoczęciu deportacji z Piotrkowa rodzice matki oraz jej brat trafili to Treblinki, zaś ojciec zmarł prawdopodobnie na Tyfus. Kiedy matka Pniny Segal zabrana została z piotrkowskiego getta do obozu przymusowej pracy w fabryce amunicji w Skarżysku, dziewczynka została pod opieką ciotki Sali. Przez pewien czas Pnina Segal wraz z ciotką i jej córką Janką ukrywały się przed deportacjami. W czasie jednej z wywózek zabrane zostały jednak do obozu w Bliżynie, stamtąd zaś, w lipcu 1944 r. do Auschwitz-Birkenau. Pnina Segal mimo bardzo młodego wieku, prawdopodobnie w wyniku przeoczenia, przeszła selekcję na rampie obozowej. Po pewnym czasie pobytu w Birkenau w obozie zginęły Sala i Janka. Pniną Segal, aż do wyzwolenia przez Rosjan, opiekowały się kobiety z bloku. Była jedną z najmłodszych więźniarek, które przeżyły obóz. Przez sześć tygodni, aż do momentu połączenia z matką, która przeżyła obozy w Skarżysku i Częstochowie, Pnina Segal przebywała w mieście Oświęcim pod opieką rodziny Nowaków. Niedługo potem Pnina Segal i jej matka opuściły Polskę i przez Niemcy dotarły w 1947 r. do Izraela. Pnina Segal często odwiedzała Polskę, zarówno prywatnie, jak również w ramach spotkań z młodzieżą dotyczących edukacji o Zagładzie. Zmarła w 2016 roku.
    NAZWISKO ROZMÓWCZYNI: Pnina Segal
    WYWIAD PRZEPROWADZIŁA: Joanna Król-Komła
    NAGRANIE: Przemysław Jaczewski
    DATA NAGRANIA: 31października 2014
    PRAWA AUTORSKIE DO NAGRANIA: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
    NAJWAŻNIEJSZE WĄTKI:
    00:00:33 - Dzieciństwo, rodzina, śmierć brata, rodzice, wyjazdy wakacyjne przed wojną.
    00:01:49 - Wybuch wojny, przewiezienie rozmówczyni do dziadków w Piotrkowie Trybunalskim, przyjazd rodziców i cioci Sali do Piotrkowa, getto w Piotrkowie i wywózki do Treblinki.
    00:05:09 - Przymusowa przeprowadzka w getcie, choroba i śmierć ojca, praca matki w warsztatach szewskich, wywózka matki do Skarżyska.
    00:07:46 - Ukrywanie się w czasie akcji w getcie, deportacja do Bliżyna, ukrywanie się w czasie selekcji, deportacja do Birkenau.
    00:13:05 - Przyjęcie transportu w Auschwitz-Birkenau, procedura przyjęcia i tatuowanie numeru, zakwaterowanie i wyżywienie w obozie, śmierć w obozie ciotki i jej córki.
    00:17:55 - Opieka kobiet z bloku, ubranie w obozie, wyzwolenie Birkenau przez Rosjan, wyprowadzenie z obozu przez Kazię Nowak, pobyt w domu Nowaków.
    00:21:46 - Pobyt matki w Skarżysku, przeniesienie matki do Częstochowy i wyzwolenie, powrót matki do Łodzi, poszukiwanie córki i połączenie Lusi (Pniny Segal) z matką, ocaleni z rodziny Kałuszyner, emigracja do Izraela,
    00:27:42 - Wyjazd do Izraela przez Niemcy, nauka hebrajskiego, przyjazd do Izraela, małżeństwo i rodzina.
    00:31:12 - Wizyty w Polsce z młodzieżą izraelską, wizyta w Chełmnie, wizyta w muzeum POLIN.
    00:35:26 - Rozmowy z matą po polsku, odnalezienie Kazi Nowak, rodzina Kazi, jej śmierć w czasie Jom Kipur.
    0:41:57 - Oglądanie zdjęć.
    00:53:48 - Wizyty i znajomi w Polsce, spędzanie rocznicy ślubu w Polsce, małżeństwo - krótkie, wspólne wypowiedzi rozmówczyni i jej męża.
    01:05:27 - List od Roberta Benigniego.
    Poznaj kolekcję historii mówionej Muzeum POLIN: sztetl.org.pl/pl/historia-mow...
    Subskrybuj nasz kanał: / @historiamowionapolin
    Oglądaj kanały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
    POLIN (zapowiedzi i relacje z wydarzeń w Muzeum): / muzeumpolin_official
    Wirtualny Sztetl (historia i kultura polskich Żydów): / wirtualnysztetl
    Polscy Sprawiedliwi (historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady): / polscysprawiedliwi
    Kontakt w sprawie udostępnienia wywiadu: digital@polin.pl
    #MuzeumPolin #HistoriaMówiona #oświęcim

ความคิดเห็น •