БЕЗСМЪРТНОТО ЦВЕТЕ - документален филм за Haberlea Rhodopensis, родопския силивряк

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 20

  • @atgunchev
    @atgunchev 9 ปีที่แล้ว +16

    Много интересен филм. Способността на това цвете да оцелява при суша и да се съживява е удивителна. Фактът, че живее на ниско и високо, на слънце и сянка и в същото време ареала на популацията му е толкова тесен, също е доста интересен. Това цвете е жив парадокс.

  • @PetarPetkov-z8n
    @PetarPetkov-z8n 4 หลายเดือนก่อน

    Цветето е много уникално за лечение вярвам че ще се запази❤❤❤❤❤❤❤

  • @uspeshenglas
    @uspeshenglas 5 ปีที่แล้ว +7

    Много ми хареса филма на Христина. Благодаря за удоволствието и поздравления!

  • @МаяТонева
    @МаяТонева 5 ปีที่แล้ว +4

    Браво на учените, че се опиотват да опазят това свещено цвете.

  • @ЛюбомирПировски
    @ЛюбомирПировски 9 ปีที่แล้ว +13

    Ето пасаж от моя книга " Любомир Т. Пировски, Фитопсихофармакология на човешкото поведение, И-во БОН Благоевград, 2015, ISBN 978-954-395-123-9, стр.126-129 :
    4.4.3. Haberlea rhodopensis Frisv., Gesneriaceae (Родопски силивряк)
    Haberlea rhodopensis Frisv. (Родопски силивряк) от рода Gesneriaceae, субфамилия Didymocarpeae, е балкански реликтов ендемит, распространен основно в Родопите (поречието на р. Чая в района на с. Бачково, поречието на р. Арда край язовирите „Кърджали” и „Студен кладенец”, местността „Чудните мостове” в Триградското ждрело, с. Гела, Смолянско, в някои райони на Гърция и др.) и в някои части на Средна гора и Централна Стара планина. Представлява ниско розетковидно вечно зелено растение, растящо в цепнатините на варовикови скали обикновено при близко наличие на течаща вода, но без да е влаголюбиво и не понася свръхнапояване. Цъфти през м. май-юни с по няколко цвята, представляващи сравнително малки бледорозови до виолетови фуниевидни цветчета. Известно е сред местното население като силивряк, китара, стирака, Орфеево цвете и шапичева билка.
    H. rhodopensis съществува и в тракийската митология , където се свързва с легендата за смъртта на Орфей. Преданието гласи, че при пренасяне тялото на певеца, там където са паднали капки от неговата кръв е поникнало безсмъртното Орфеево цвете (Родопски силивряк). Също така има данни, че растението е било използвано от древните траки в религиозни ритуали.
    Родопския силивряк е относително слабо проучено растение. Основните усилия на учените са били насочени към изясняване механизма на анабиозата, като някои от тях смятат, че в случая е по-правилно да се използва терминът пойкилохидрия - анабиотична способност като адаптационен механизъм на определени растения да преживяват в жизнеспособен и възобновяем цикъл пълно вегетационно изсушаване (десикацонен толеранс), след което при овлажняване могат да възстановят напълно своята жизненост. В нашата страна представители на непълната пойкилохидрия са видовете Sedum acre L. (лютива тлъстига) и Sedum maximum Sut. (голяма тлъстига) от сем. Crassulaceae, както и Sempervivum tectorum L. (дебелец) от сем. Sempervivum, докато H. Rhodopensis, R. serbica и R. myconii са представители на пълната пойкилохидрия.
    Данните за фитохимичния състав на Haberlea rhodopensis също са ограничени. При системни химични изследвания на редица представители на рода Gesneriaceae е установено посредством рентгено-структурен анализ и ЯМР, че основното съединение в Ramonda myconii е фенилетаноидният гликозид „myconosid”, представляващ в химично отношение 2-(3,4-dihydroxyphenyl) 3-caffeoyl-β-allopyranoside (Jensen, S.R., 1996). Допълнително е установено, че същото съединение е водещо при видовете Ramonda serbica и Haberlea rhodopensis, като при Haberlea rhodopensis остатъкът от кафеинова киселина е дехидриран. Фенилетаноидните гликозиди са група водноразтворими природни съединения, широко разпространени сред лечебните растения ( Taskova, R.M. et al., 2005; Jimenez, C., a. R. Riguera, 1994). Структурно тези метаболити се характеризират като деривати на бензоената киселина, съдържащи фенилетилов пръстен, към който е присъединена бета-гликопираноза (апиоза,галактоза,рамноза,или ксилоза) чрез естерна или гликозидна връзка.
    За охарактеризиране на фитопродуктите от Haberlea rhodopensis за фитоадаптогенни и фитопсихостимулиращи галенови препарати, като част от цялостното им фармакологично проучване , беше и определянето на антиоксидантния потенциал на тотален екстракт от листа на H. rhodopensis Friv., мацерирани за 48 часа в 70% водно-алкохолен разтвор с последваща дестилация на алкохола във вакуум-изпарител до съотношение дрога/течна Н2О-фаза 1:3 и 1:1, като количеството на екстрактивните вещества варираше между 0,098 и 0,113г/см3 (средно 0,105 г/см3).
    Антиоксидантният ефект беше оценяван чрез определяне активността на тоталната (Cu-Zn and Mn) супероксид дисмутаза (СОД) по метода на Sun et al. Според получените данни, повишената активност на СОД може да бъде обяснена с наличие на някои фитосубстанции, като фенилетаноидния гликозид myconozid, флавоноиди и антоцианини в тоталния етанолен екстракт от H.rhodopensis Friv, чиято роля е да пазят тъканите от разрушаващите въздействия на свободните радикали. Възможно е те да индуцират активността на СОД като ендогенен клетъчен антиоксидант. В литературата съществуват данни за връзката между СОД и различни заболявания при хората. H. рhodopensis Friv би могла да представлява интерес от фармакологична гледна точка като източник на биологично активни вещества с антиоксидантно и цитопротективно действие в дози 1-5 ml./kg.т.м. i.p. Това, заедно с установената практически нетоксичност на водния(след отдестелирането на етанола) екстакт от Haberlea rhodopensis (LD50=14,9 ml/kg т.м. i.p. и per оs от 1 до 12 g./kg b. w.) може да се окаже перспективна от гледна точка на повишаване на антиоксидантния потенциал на клетките и да намери приложение за профилактиката и лечението на различни хронични заболявания. (Radev,R.,Sokolova,K.,Tsokeva,Zh.,Pyrovski,L. Antioxidant activity on total extract of Haberlea Rhodopensis, Poster Presentations, VI National Congress of Pharmacology, 01-04.10. 2009,Varna ; Сп.“Autonomic& Autacoid Pharmacology” в бр. от2009г ; .BG/NEUROBIOLOGY/DOCUMENTS/PHARMACOLOGIA 2009 ).
    Беше определено и влиянието на тотален течен екстракт в съотношение 1 : 3 на дрога от изсушени листа от Haberlea rhodopensis с втори есктагент (диметилформамид) върху процесите на висшата нервна дейност , в същите практически нетоксични дози както при водния екстракт(1 или 5 ml/kg т.м. per оs.). Беше установено, че продължителното приложение на този екстракт подобрява краткосрочната и не влияе върху дългосрочната памет на плъхове. Това улеснява изработването на условни рефлекси при плъхове. Двигателната активност и познавателния рефлекс на животните в открито поле не се променят под влияние на екстракта.
    (Радев Рад., Радев Ст., Соколова К., Цокева Ж., Китанов Г., Недялков П., Лазарова Гр., Пейчев Л. , Попов Б., Гълъбов А., Отчет на проект № 09/2007 МФ на ТУ-Стара Загора и ФФ на МУ-София, „Фармакологична характеристика на лекарственото растение Haberlea rhodopensis Frisv„ 03.2010).
    Тези дани позволяват да се продължат изследванията и в посока фитопсихо-стимулатори с адаптогенно действие(с антиоксидантно и цитопротективно действие и за бързо и по-лесно изработването на условни рефлекси , включително при формиране на нова доминанта в мозъка)
    Любомир Пировски

  • @elenalazarova7230
    @elenalazarova7230 ปีที่แล้ว

    Благодаря❤

  • @taniadim.p.5305
    @taniadim.p.5305 7 ปีที่แล้ว +4

    Цветна Есенция по формулата на Бах, която е най/щадяща за растението и използва положителните енергийни качества на растението.

  • @Ariweify
    @Ariweify 6 ปีที่แล้ว +2

    само специалисти философи добре че са им казали за цветето да тръгне и легендата

  • @Влади-к3х
    @Влади-к3х 7 ปีที่แล้ว +2

    Ha 26:41не са снимани Родопите,а Рила,връх Иглата,смятан за най-трудния за изкачване връх в България.

  • @dianhadjikulov1291
    @dianhadjikulov1291 7 ปีที่แล้ว +2

    Az sam 100% sigoren che Baba Vanga e govorila za tozi lek sreshto raka.

  • @ВенциславПетров-к9м
    @ВенциславПетров-к9м 8 ปีที่แล้ว +1

    ~+*+~Човек, да се чуди или да каже"ама друг път":+-_-на военно-промишлени комплекси как се създава нелинеен резонанс +~+!+антигравитационни полета~+~през йоносфера~!~

  • @ko6uta133
    @ko6uta133 8 ปีที่แล้ว +2

    Има ли го в гръцката част на Родопите

  • @dianhadjikulov1291
    @dianhadjikulov1291 7 ปีที่แล้ว +1

    No sashto taka e kazala za oshte neobesnimi i tegavi neshta oshte po strashni sled otkrivaneto na lechenieto na raka.

  • @dimiterpetrov3005
    @dimiterpetrov3005 5 ปีที่แล้ว +1

    Начин ДА Се Провери Дали Звукът Е На Китара - facebook.com/nightjahmusic/videos/1778437849113954/

  • @TatqnaGesheva-io1jq
    @TatqnaGesheva-io1jq 11 หลายเดือนก่อน

    Защо правят опити върху зайчета.

  • @Деко-л3л
    @Деко-л3л ปีที่แล้ว

    Явно ортодоксалната история само глупости дрънка за орфей и за кой Орфей говори че са известни трима