Войната и мирът в човешката природа, в обществото и в историята. Съвремие и перспективи

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 7

  • @EIORM
    @EIORM  5 หลายเดือนก่อน +1

    🔔 Aбонирайте се за нашия канал и натиснете камбанката, за да получавате известие при всеки нов епизод! 🔔

  • @МериПопинз-з8щ
    @МериПопинз-з8щ 8 หลายเดือนก่อน +3

    Страхотно предаване,както винаги, с много начетени и сериозни събеседници. Благодаря ви,очаквам следващото видео!

  • @AntonNikolov-s5y
    @AntonNikolov-s5y 8 หลายเดือนก่อน +4

    Много дълбок и компетентен анализ.Респект Бог да ви благослови в Христа через Духа.

  • @nikolinata1
    @nikolinata1 5 หลายเดือนก่อน

    Божии благословения!

  • @AntonNikolov-s5y
    @AntonNikolov-s5y 8 หลายเดือนก่อน

    Свободата е робство, войната е мир, невежеството е сила....

  • @AntonNikolov-s5y
    @AntonNikolov-s5y 8 หลายเดือนก่อน

    А какво да кажем за Авраам с четиристотинте мъже,за Ефтай,Самсон,Мойсей а за Давид да не говорим който имаше на съце да постри обиталище за твореца и Твореца не му позволи...?

  • @nikolinata1
    @nikolinata1 5 หลายเดือนก่อน

    Да те ударят по едната буза и да ти поискат долната риза - това е нещо което за да се разбере трябва да се вникне в живота на древното еврейско общество по онова време. Обикновено никой не ти иска при това долната риза или просто като се разминава с теб или например при някакви взаимоотношения търговски или нещо друго и ей така без основание да те удари или без основание да ти иска долната риза.Господ не подтиква хората към тези проявяващи агресия действия и тяхното изтърпяване от "мазохизъм", или раболепие или пък не дай Боже не спазване на другата половинка от втората Христова заповед - Възлюби ближния като себе си/къде забравяте себе си/, а става въпрос за нещо .... В древност в еврейския съд - съдят се две страни по каквато и да е причина и ако съдията постанови /то е на степени -първо при имуществени вреди , ако не можеш да възмездиш/невъзможност поради бедност, нищета - в миналото някои хора са били в ролята на безимотни слуги, роби т.е. не можеш да се разплатиш ама на човешката ти природа не са и чужди престъпленията и се явяваш като осъден/, след като си осъден имат право да ти поискат горната дреха като плата за дълга, а за морални вреди ако не можеш да платиш , имат право да те ударят пред всички по бузата и в знак че ти приемаш вината и се чувстваш виновен си длъжен да обърнеш и другата страна/ , т.е. ако такова нещо ти се случи основателно и ти се чувстваш виновен и не можеш да възстановиш и възмездиш повреденото /даже и в четирикратен размер трябва да възмездиш/, то тогава за да изплатиш дълга си публично трябва да изтърпиш да те ударят или да ти поискат дрехата. Значи ако някой е толкова засегнат от теб и не може да получи нужното възмездяване има право да ти поиска дрехата ,но ако ти поиска долната /ако ти поиска долната - просто много му е харесала, или иска в известна степен да те респектира публично/един вид като линч// , то ти за да изпълниш закона трябва да му дадеш и горната дреха за да не се чувстваш че си в дълг. Просто в миналото , дори при онези климатични условия хората не са ходели като днес "леко" облечени , смятало се е за неприлично и винаги е трябвало да имаш нещо горно от рода на елек, наметало, /абичка по български/ върху ризата, по закон ти искат горната дреха т.е. не оставаш съвсем гол, закона те респектира и същевременно пази , нещо такова. Ти без горната дрешка , не си съвсем гол, но ако ти поискат долната трябва да дадеш и горната длъжен си по закон, а в случая ще се окажеш съвсем гол пред всички , за да усетиш и изживееш самия ти в крайна степен вината си.
    И то от този тип съвет дават някои свети отци на хората, че като ти се случват някакви такива лоши обстоятелства, преживявания които ти не си предизвикал - да кажеш " по греховете си приемам това трудно или лошо за мен събитие", нещо от рода , ти се смиряваш с това , /да не се бърка примирени със смирение, смирението е да отдадеш превес на чужда воля, по този начин изразявайки своето почитание като висшестояща над теб , като в това трябва да визираш и търсиш и да "усещаш" по някакъв начин Божията воля , а не да се впрягаш под чуждо ярмо/ . И ако вършиш това, то имаш голям шанс на Божия съд , да не се намериш виновен.
    Защото това - "като те ударят по едната страна , дай си и другата " , просто наляво и надясно и нехристияни и християни го размятат без нито да разбират, вникват , осъзнават , но се използва масово като предизвикателство и нападка към отсрещна страна обикновено и направо се спекулира.
    т.е. смисълът не е да раболепничиш и да се съгласяваш със злото /или както в будизма - да не отвръщаш на злото със зло/ така си го "преработвал"/, а когато осъзнаваш и знаеш/в случая трябва да си съхранил съвестта си/ , че си виновен да приемеш последствията без ожесточение на сърцето си.