Tak jak Autor wspomniał, każdy kocioł trzeba traktować indywidualnie. Np. w moim R-ECO staruszek 3 klasy - żeliwny, optymalna temperatura to 50oC. Inna temperatura kotła, nic nie zmieniała poza większym apetytem na węgiel. Zaś producent wskazywał na 80oC, co skutkowało bardzo dużym zużyciem węgla i zrezygnowałem z tego w pierwszym miesiącu eksploatacji. Pośrednie wartości (55, 60, itd) są ustawiane gdy robi się naprawdę zimno (przy -20oC - ustawione było 60oC na kotle - zresztą - podnoszeniem temperatury kotła i tak steruje pogodówka). U mnie apetyt na węgiel, na cały sezon, oscyluje ok 3,5 t. (330m2; kocioł 30kW; CO+CWU).
Wyzsza temp. kotła - wyższa sprawność, bardziej czysty wymiennik co rekompensuje zwiększone wypromieniowanie ciepła do kotłowni - a zyskiem jest o wiele wyższa trwałość wymiennika. Palcie dalej na 40 czy 50 - potem płacz że kocioł sito po 5 latach...
Chroń nas Panie Boże przed takimi "serwisantami". Jak tak posłuchać Kamila, to prawie wszystkie pytania są niezasadne i głupie. Woda sodowa do głowy uderzyła czy jakieś inne licho? Prawdą jest, że są tacy użytkownicy kotłów, którzy nie mają bladego pojęcia o ich obsłudze. Z dugiej strony, to po to są właśnie serwisanci, monterzy, instalatorzy czy jak by ich tam zwał. Mają dokładnie i fachowo wytłumaczyć, co i jak... Instalator kotłów Malina, to nie jest górna półka w hierarchii tej profesji.
Uwaga oszuści!!! Kamil Miernik oraz Nikodem Klimowski są prezesami spółki CoKamar.pl.Nie wysyłają towaru, bo go nie mają!!! Pieniędzy też nie zwracają!!! A niewygodne komentarze usuwają. Zero kontaktu. Ostrzegam wszystkich.
,, Z ekonomicznego punktu " ....NIE WIEM 🤦♂️🤦♂️🤦♂️ To czym się kierujesz królu złoty w swoich ustawieniach ? To najważniejszy parametr ..EKONOMIA . Co to za sztuka spalić 30 kg pelletu na dobę a może i więcej i mieć ciepło w domu. Całą sztuką jest tak ustawić ogrzewanie ,żeby było ekonomicznie z zachowaniem wszelkich parametrów długowieczności kotła .
3:20 Kamilu ciśnienie atmosferyczne niewiele ma wspólnego z temp wrzenia w kotle CO. To co mówisz ma odzwierciedlenie w garnku czy czajniku a nie w kotle CO. W centralnym ogrzewaniu temp. wrzenia ustala m.in ciśnienie jakie panuje w układzie. Jeśli to będzie układ otwarty ale dom będzie wysoki to i temp. wrzenia będzie wysoka. Jeśli układ będzie zamknięty i pod wysokim ciśnieniem to temp wrzenia będzie jeszcze wyższa. Druga sprawa decydująca o temp wrzenia to ciecz, którą będzie napełniona instalacja. Przykład z życia. W lecie uszkodził mi się steronik ogrzewania CWU z fotowoltaiki. O godz. 14 w zasobniku miałem 140*C i nic nie wybuchło. Nawet zawór bezpieczeństwa nic nie upuścił. Woda owszem-wrzała ale dopiero po wyjściu z kranu... Jedyna strata tej sytuacji to uszkodzona izolacja zazsobnika CWU-stopił się styropian. Ciśnienie w instalacji wodociągowej to 7barów. Inna sprawa, że trzymanie wysokiej temp na kotle zmniejsza jego sprawność, ponieważ gorący kocioł nie odbiera ciepła ze spalin tak skutecznie jak zimny kocioł.
Jest film jaka temperatura będzie dawała bardziej ekonomiczne spalanie przy utrzymaniu temperatury ok 20-25 w domu? A o ile mniejszą macie ustawioną temperature na mieszaczu od temp kotła?
Miałem kocioł na ekogroszek grzałem na 50 stopni czujnik w domu wyłączał kocioł i wyłączał czyli jak wyłączał kocioł chodził tylko w podtrzymaniu żaru. I wytrzymał 20 lat jeszcze był sprawny a teraz mieszaczy podtrzymania temperatury powrotu czy to nie propaganda może.
Pewnie że propaganda , jak kocioł z odpowiedniej stali i węgiel nie zasiarczony to trzydzieści lat bez mieszaczy pracuje . Nawet jeżeli miał by paść po 10 latach a mamy spalić tonę węgla rocznie więcej to i tak opłaca sie utrzymywać temperaturę jak najnizsza , dostosowana do wymagań biesiadników oczywiście. Znam przypadki że kotły przerdzewiały po dwóch trzech latach i pracowały wedlug zaleceń producenta . Stal tak zwana ( gównolitowa ).
Weś kurde wytłumacz moim domownikom bo jak napszykład ustawia sie na 50stopni to że piec nie będzie cały czas miał 50 stopni tylko będzie malało i rosło weś wytumacz dlaczego i poco i jak naco bo wyczymać w domu nie mogę pozdrawiam 😏
Oczywiście że czym wyższa temperatura tym większe straty , nie trzeba do tego żadnych testów. Ze względów ekonomicznych wszystkie temperatury ustawiamy jak najniższe,oczywiście dostosowane do własnych potrzeb i nie słuchamy głupot o punktach rosy bo tej rosy przy 40 stopniach nie ma . I nie przewymiarujemy kotłów bo to następne straty są . Pomimo oczywistych praw fizyki wszystko testowałem . Oczywiście dziękuję Panu Kamilowi za pomoc bo mi się przydała. Pozdrawiam.
Czy jesteś w stanie powiedzieć jaka powinna być mniej więcej temperatura powrotu jest za zaworem jest ustawiona na 30 stopni? Czy może być ona taka sama jak ta co wychodzi?
Witam. Czy dobrym rozwiązaniem będzie wymienienia sterownika st 480k bez pod w kotle Kamen na sterownik skzp 02 ? Mam palnik ekoenergia czy skzp 02 będzie z nim dobrze współpracował bo słyszałem gdzieś ze te palniki nie lubią pracy w pid ? Macie jakieś doświadczenia ? Obecnie szybko w kotle mam czarno mimo różnych nastaw.
Kamil mam pytanie.Czy do sterownika technix argos pid można podłączyć regulator temperatury pokojowy bezprzewodowy? Chodzi mi o to gdzie podłączyć te dwa przewody od nadajnika? Czy to będzie z tyłu sterownika tam gdzie pisze rs485?
@@dariuszfoltyn7327 ale ja mam w salonie zamontowany ten regulator na kablu. A najchłodniejsze miejsce okazuje się w innym pokoju, I bym kupił ten bezprzewodowy i tam go postawił. Czyli mogę podłączyć ten bezprzewodowy do argos pid?
W moim kotle Klimosz zalecana jest temperatura między 65-80°C. Poniżej 40°C następuje tzw niskotemperaturowe rdzewienie kotła. Ja mam na kotle 73°C, za zaworem 60°C. Poniżej 40°C nawet nie włączy się pompa obiegowa a pompa cwu włącza się dopiero kiedy jest na kotle jest 50°C.
Co do ustawiania temperatury na kotle to w moim sterowniku TECH-755 można maksymalnie nastawić 80 stopni przy 85 włącza się alarm i otwiera zawór 4D celu schłodzenia pieca. Zastanawiałem się jeszcze nad wpływem temperatury w instalacji na pracę zaworów termostatycznych jak również nad wpływem pracy pompy CO ( na jakim biegu pracuje) bo wydaje mi się że w instrukcji do zaworów podawany jest parametr ciśnienia na wejściu zaworu. Z doświadczenia zauważyłem że da wyższej temperatury grzejniki grzeją tylko górna częścią albo się wyłączają i załączają cyklicznie a przy niskiej temperaturze w ogóle się wyłączają a tylko grzeje mniejsza albo większą część grzejnika. Następna sprawa jest taka że temperatura spalin w czopuchu jest większa dla wyższej temperatury na Piecu u mnie jest to ok. 20 stopni więcej niż wskazuje termometr na piecu przy minimalnej mocy. Więc wieksza temperatura na piecu to większe straty kominowe.
jaki jest sens trzymania takiej ogromnej temp na piecu? jeżeli wystarczy 55 czy tam 60? więcej węgla się spala tylko i nic poza tym, więc po co? chyba że to niektórym na ręke ;)
jesli jest cieplo wystarczy ustawic temperature 45stopni, zreszta w pogodowce jest tak ustawione ze jesli temperatura na dworze ma 10stopni na plusie to temperratura kotla jest ustawiona na 45
O taki filmik mi chodziło. U mnie piec ma temperaturę zadana 60 stopni (Kamen multi k5) ale gdy przechodzi w tryb podtrzymywania piec nagrzewa się aż do 80 po czym puszcza wodę na grzejniki i spada temp do 40 i od nowa nzgrzywa. Bałem się że te 80 stopni może mu zaszkodzic
@@grzegorzdut8129 zwiększ podawanie , zmniejsz nadmuch , też miałem z tym problemy . Mam dmuchawę 80w i doradzali mi 45 procent nadmuchu w piecu 15 kw , to nie miało prawa działać . Przy dmuchawie 35-40w powinno być ok. Trochę mi zajęło za nim opanowałem niby głupi kocioł . Najlepiej regulować tylko jednym parametrem bo łatwo przesadzić . Może sterownik masz automat lub ręczny , po mojemu zwane
Gdzie takie badania kotłów są przeprowadzane ? na ile jest to badanie kotłów pewne ? Z informacji, które czytałem producenci zawyżają, oszukują, na parametrach. Jak to się dzieje jeśli ich kotły przeszły badania ?!
@@marekxperia8320Na wiedzy. Podsumowanie 2020 roku W 2020 r. kontrolami objęliśmy łącznie 658 modeli kotłów, w tym laboratoryjnie zbadaliśmy 48 modeli. Badania były prowadzone od maja do grudnia 2020 r. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez akredytowane laboratorium posiadające doświadczenie w zakresie badań technicznych kotłów. Aż 284 modele miało wady formalne (np. oznakowanie i dokumentacja), a 12 okazało się nie spełniać obowiązujących poziomów emisji szkodliwych substancji (takich jak pył, tlenek węgla czy tlenki azotu). Jedno badanie przeprowadzono ponownie i uznano ten model za zgodny. Czyli co drugi kocioł miał wady w dokumentacji, a co czwarty nie spełniał norm emisji.
Może masz jakąś wiedzę o kotłach ale jesteś bezczelny i chamski mówiąc że ktoś zadaje głupie pytania. Zadają bo chcą sie czegoś dowiedzieć. Po to jest internet i YT.
Witam będziesz robił jakiś obszerniejszy poradnik z sterownika ecoal v3.5 bo widziałem że prezentacje zrobiłeś, a w internecie praktycznie brak filmów z użytkowania. Sam mam problem z 3 pompą ponieważ mam ja zabudowana tak jak u ciebie na powrocie poniżej Z4D problem polega na zdefiniowaniu jej w sterowniku. Definiując ją jako mieszająca po osiągnieciu temp. powrotu wył. się i blokuje przepływ do kotła. a ustawiajac jako kotłowa sterownik na schemacie widzi jak by do pieca był zabudowany bufor i niewiem czy coś nie robie źle.
Bo zastanawiam sie czy nie przerobić taki właśnie bajpas miedzy wyjściem z pieca a powrotem ( z ta trzecia pompą) zastanawia mnie co sie stanie jak zawór 4d sie całkowicie zamknie ( teraz jak sie zamknie to robią sie 2 osobne obiegi pompa C.O ciśnie przez grzejniki a ta trzecia robi obieg w kolte) przy bajpasie jak zawór sie zamknie a temp. powrotu osiagnie docelowy stan to pompa trzecia sie wył. i niewiem czy piec sie nie zagotuje ???
Chlopaku jak temperatura na kotle nie ma większego znaczenia. Po pierwsze producent zaleca temperatury pracy (zasilanie, powrót) powrót ma kolosalne znaczenie jeśli chodzi o trwałość, szybsze zużycie kotła....normalnie już się za mądry robisz.Jest tak zwana tabliczka DTR. Ten początek Twojej mało składnej wypowiedzi na początku filmu może nie doświadczonego użytkownika wprowadzić w błąd. Bez urazy.
@@damiandamian7895 nie mam tam termometra wiec nie wiem,ale ten zawór jest połączony z powrotem i miesza ją z zasilaniem.. mam otwarty go na na tyle ze idzie 1/3 zasilania(cieplej) 2/3 powrotu (zimnej)
Cześć, jestem nowym posiadaczem kotła Kamen multi k5 20kw i mam pytanie, czy szybkie zabrudzenie kotła może być spowodowane zbyd wysokimi nastawami? Temperatury na piecu, za zaworem itd są poustawiane i się trzymają dość fajnie, ale właśnie mam problem ze po 3dniach mam strasznie zarośnięty piec i z komina dymi mi jak z Kaplicy sekstynskiej po wyborze papieża. Podejrzewam że problemem może być zbyw wysoki nadmuch (bądź komin ciulowy ale on jest z cegły i jedna jego część ma już około 60lat a druga ponad 30 i no rewelacyjnego cugu nie ma) czy mój trop jest dobry czy jednak źle myślę? Pozdro😁
Temperatura wrzenia nie jest inna dlatego że jest płyn, tylko dlatego że ciśnienie jest wyższe niż atmosferyczne. A płyn jest po to żeby układ nie zamarzłi nie korodował.
@@dawidkurpisz8707 @Dawid Kurpisz Pan piszesz bzdury specjalnie podniesiono temperatury wrzenia płynu chłodzącego po to żeby silnik pracował w temperaturze 100-110 co między innymi podnosi jego sprawność natomiast temperatura wrzenia płynu chłodzącego w silniku jest około 140 stopni
Nadal się z Panami nie zgadzam, płyn chłodzący to w większości woda z dodatkami np.glikolu .... żeby nie zamarzał. Słyszeliście o tym że temperatura wrzenia wody uzależniona jest od ciśnienia i może odbiegać od 100 stopni. Latem możesz nawet nasikać do chłodnicy a dzięki podwyższonemu ciśnieniu woda i tak nie będzie wrzała.
Warunki ekstremalne, które są normalne... Tym jakże logicznym akcentem koleś udowodnił jakim jest baranem. No a ja z racji posiadania umiejętności logicznego myślenia baranów nie słucham.
Tak jak Autor wspomniał, każdy kocioł trzeba traktować indywidualnie.
Np. w moim R-ECO staruszek 3 klasy - żeliwny, optymalna temperatura to 50oC. Inna temperatura kotła, nic nie zmieniała poza większym apetytem na węgiel.
Zaś producent wskazywał na 80oC, co skutkowało bardzo dużym zużyciem węgla i zrezygnowałem z tego w pierwszym miesiącu eksploatacji.
Pośrednie wartości (55, 60, itd) są ustawiane gdy robi się naprawdę zimno (przy -20oC - ustawione było 60oC na kotle - zresztą - podnoszeniem temperatury kotła i tak steruje pogodówka).
U mnie apetyt na węgiel, na cały sezon, oscyluje ok 3,5 t. (330m2; kocioł 30kW; CO+CWU).
Wyzsza temp. kotła - wyższa sprawność, bardziej czysty wymiennik co rekompensuje zwiększone wypromieniowanie ciepła do kotłowni - a zyskiem jest o wiele wyższa trwałość wymiennika. Palcie dalej na 40 czy 50 - potem płacz że kocioł sito po 5 latach...
Zgadzam się.Też tak uważam.
Nie ma głupich pytań, co najwyżej mogą być tylko głupie odpowiedzi 🤔
Chroń nas Panie Boże przed takimi "serwisantami". Jak tak posłuchać Kamila, to prawie wszystkie pytania są niezasadne i głupie. Woda sodowa do głowy uderzyła czy jakieś inne licho? Prawdą jest, że są tacy użytkownicy kotłów, którzy nie mają bladego pojęcia o ich obsłudze. Z dugiej strony, to po to są właśnie serwisanci, monterzy, instalatorzy czy jak by ich tam zwał. Mają dokładnie i fachowo wytłumaczyć, co i jak... Instalator kotłów Malina, to nie jest górna półka w hierarchii tej profesji.
Uwaga oszuści!!! Kamil Miernik oraz Nikodem Klimowski są prezesami spółki CoKamar.pl.Nie wysyłają towaru, bo go nie mają!!! Pieniędzy też nie zwracają!!! A niewygodne komentarze usuwają. Zero kontaktu. Ostrzegam wszystkich.
,, Z ekonomicznego punktu " ....NIE WIEM 🤦♂️🤦♂️🤦♂️ To czym się kierujesz królu złoty w swoich ustawieniach ? To najważniejszy parametr ..EKONOMIA . Co to za sztuka spalić 30 kg pelletu na dobę a może i więcej i mieć ciepło w domu. Całą sztuką jest tak ustawić ogrzewanie ,żeby było ekonomicznie z zachowaniem wszelkich parametrów długowieczności kotła .
3:20 Kamilu ciśnienie atmosferyczne niewiele ma wspólnego z temp wrzenia w kotle CO. To co mówisz ma odzwierciedlenie w garnku czy czajniku a nie w kotle CO. W centralnym ogrzewaniu temp. wrzenia ustala m.in ciśnienie jakie panuje w układzie. Jeśli to będzie układ otwarty ale dom będzie wysoki to i temp. wrzenia będzie wysoka. Jeśli układ będzie zamknięty i pod wysokim ciśnieniem to temp wrzenia będzie jeszcze wyższa.
Druga sprawa decydująca o temp wrzenia to ciecz, którą będzie napełniona instalacja.
Przykład z życia. W lecie uszkodził mi się steronik ogrzewania CWU z fotowoltaiki. O godz. 14 w zasobniku miałem 140*C i nic nie wybuchło. Nawet zawór bezpieczeństwa nic nie upuścił. Woda owszem-wrzała ale dopiero po wyjściu z kranu... Jedyna strata tej sytuacji to uszkodzona izolacja zazsobnika CWU-stopił się styropian. Ciśnienie w instalacji wodociągowej to 7barów.
Inna sprawa, że trzymanie wysokiej temp na kotle zmniejsza jego sprawność, ponieważ gorący kocioł nie odbiera ciepła ze spalin tak skutecznie jak zimny kocioł.
ma znaczenie, jak mieszkasz w górach na wysokości 800 czy 1000 m npm lub wyżej, ok 2000 -2200 może zejść do 90 st. C
Masz filmik jak zwiększyć dawkę podawania pelletu na sterowniku skzp 04…?
Siema możesz podać ustawienia jakie masz na sterowniki skpz 05?
Jest film jaka temperatura będzie dawała bardziej ekonomiczne spalanie przy utrzymaniu temperatury ok 20-25 w domu? A o ile mniejszą macie ustawioną temperature na mieszaczu od temp kotła?
Dokładnie temp,zawsze ma być 60 stopni, dałem 50 i więcej opału schodziło, pozdro.
Fachowiec od reklamy badziewnego wegla uczy XD
Jaka histereza na c.o oraz na c,w,u?
Zaznaczam czym wysza temperatura tym więcej opału
Miałem kocioł na ekogroszek grzałem na 50 stopni czujnik w domu wyłączał kocioł i wyłączał
czyli jak wyłączał kocioł chodził tylko w podtrzymaniu żaru.
I wytrzymał 20 lat jeszcze był sprawny a teraz mieszaczy podtrzymania temperatury powrotu
czy to nie propaganda może.
Pewnie że propaganda , jak kocioł z odpowiedniej stali i węgiel nie zasiarczony to trzydzieści lat bez mieszaczy pracuje . Nawet jeżeli miał by paść po 10 latach a mamy spalić tonę węgla rocznie więcej to i tak opłaca sie utrzymywać temperaturę jak najnizsza , dostosowana do wymagań biesiadników oczywiście. Znam przypadki że kotły przerdzewiały po dwóch trzech latach i pracowały wedlug zaleceń producenta . Stal tak zwana ( gównolitowa ).
Mam pytanko. W jakim czasie ustawiona temperatura zaworu 4 powinna dogrzac pomieszczenie i regulator pokojowy ma mi wylaczyc kociol?
Weś kurde wytłumacz moim domownikom bo jak napszykład ustawia sie na 50stopni to że piec nie będzie cały czas miał 50 stopni tylko będzie malało i rosło weś wytumacz dlaczego i poco i jak naco bo wyczymać w domu nie mogę pozdrawiam 😏
Oczywiście że czym wyższa temperatura tym większe straty , nie trzeba do tego żadnych testów. Ze względów ekonomicznych wszystkie temperatury ustawiamy jak najniższe,oczywiście dostosowane do własnych potrzeb i nie słuchamy głupot o punktach rosy bo tej rosy przy 40 stopniach nie ma . I nie przewymiarujemy kotłów bo to następne straty są . Pomimo oczywistych praw fizyki wszystko testowałem . Oczywiście dziękuję Panu Kamilowi za pomoc bo mi się przydała. Pozdrawiam.
Czy jesteś w stanie powiedzieć jaka powinna być mniej więcej temperatura powrotu jest za zaworem jest ustawiona na 30 stopni? Czy może być ona taka sama jak ta co wychodzi?
Czy temperatura zadana na piecu 55 stopni a temperatura za zaworem na podłogówkę 30 stopni jest ok ?
Witam. Czy dobrym rozwiązaniem będzie wymienienia sterownika st 480k bez pod w kotle Kamen na sterownik skzp 02 ? Mam palnik ekoenergia czy skzp 02 będzie z nim dobrze współpracował bo słyszałem gdzieś ze te palniki nie lubią pracy w pid ? Macie jakieś doświadczenia ? Obecnie szybko w kotle mam czarno mimo różnych nastaw.
W samochodach nie powinno się używać wody tylko płyn chłodniczy ,a to jest zasadnicza różnica .Podaj inny przykład.
Kamil mam pytanie.Czy do sterownika technix argos pid można podłączyć regulator temperatury pokojowy bezprzewodowy? Chodzi mi o to gdzie podłączyć te dwa przewody od nadajnika? Czy to będzie z tyłu sterownika tam gdzie pisze rs485?
Tak tam się podłącza regulator T1000 technix ale nie polecam regulacja temperatury co 1 stopień to slabizna u mnie służy za termometr za 350 stówy.
@@dariuszfoltyn7327 ale ja mam w salonie zamontowany ten regulator na kablu. A najchłodniejsze miejsce okazuje się w innym pokoju, I bym kupił ten bezprzewodowy i tam go postawił. Czyli mogę podłączyć ten bezprzewodowy do argos pid?
W moim kotle Klimosz zalecana jest temperatura między 65-80°C. Poniżej 40°C następuje tzw niskotemperaturowe rdzewienie kotła. Ja mam na kotle 73°C, za zaworem 60°C. Poniżej 40°C nawet nie włączy się pompa obiegowa a pompa cwu włącza się dopiero kiedy jest na kotle jest 50°C.
Co do ustawiania temperatury na kotle to w moim sterowniku TECH-755 można maksymalnie nastawić 80 stopni przy 85 włącza się alarm i otwiera zawór 4D celu schłodzenia pieca. Zastanawiałem się jeszcze nad wpływem temperatury w instalacji na pracę zaworów termostatycznych jak również nad wpływem pracy pompy CO ( na jakim biegu pracuje) bo wydaje mi się że w instrukcji do zaworów podawany jest parametr ciśnienia na wejściu zaworu.
Z doświadczenia zauważyłem że da wyższej temperatury grzejniki grzeją tylko górna częścią albo się wyłączają i załączają cyklicznie a przy niskiej temperaturze w ogóle się wyłączają a tylko grzeje mniejsza albo większą część grzejnika.
Następna sprawa jest taka że temperatura spalin w czopuchu jest większa dla wyższej temperatury na Piecu u mnie jest to ok. 20 stopni więcej niż wskazuje termometr na piecu przy minimalnej mocy. Więc wieksza temperatura na piecu to większe straty kominowe.
M by hi
jaki jest sens trzymania takiej ogromnej temp na piecu? jeżeli wystarczy 55 czy tam 60? więcej węgla się spala tylko i nic poza tym, więc po co? chyba że to niektórym na ręke ;)
szczególnie tym co węgielek reklamują ;)
Nie masz pojęcia to lepiej się nie wypowiadaj, kto ci takich głupot naopowiadał ze kocioł więcej ci spali?
mam pytanie mam piec 19kw a podajnik to UN-017-MUL-OB czyli podajnik ma moc 17 ?
jesli jest cieplo wystarczy ustawic temperature 45stopni, zreszta w pogodowce jest tak ustawione ze jesli temperatura na dworze ma 10stopni na plusie to temperratura kotla jest ustawiona na 45
Łoooooo 45 na podłogę 😮😮😮😮 u mnie przy największych mrozach jest 33 stopnie i jest już za ciepło chyba masz słabo chatę wyizolowaną ....
Najdroższy ekogroszek u niego.
O taki filmik mi chodziło. U mnie piec ma temperaturę zadana 60 stopni (Kamen multi k5) ale gdy przechodzi w tryb podtrzymywania piec nagrzewa się aż do 80 po czym puszcza wodę na grzejniki i spada temp do 40 i od nowa nzgrzywa. Bałem się że te 80 stopni może mu zaszkodzic
Witam mam problem z sterownikiem. Iryd 17kw ecoprojekt ciągle dym cofa mi się przez podajnik
To nie problem sterownika tylko konstrukcji podajnika i kanału powietrznego. Zasobnik musi być zamknięty. Jak chcesz zajrzeć to dmuchawa stop.
Tylko zamknięty jest i dym wylatuje przez podajnik i rura z podajnika robi się gorąca.
Rura z ślimaka na początku bardzo gorąca się robi
@@dawidkurpisz8707 powiedz mi jak podnieść górkę na retorcie, ciągle się zapada a inny węgiel bartex Gold
@@grzegorzdut8129 zwiększ podawanie , zmniejsz nadmuch , też miałem z tym problemy . Mam dmuchawę 80w i doradzali mi 45 procent nadmuchu w piecu 15 kw , to nie miało prawa działać . Przy dmuchawie 35-40w powinno być ok. Trochę mi zajęło za nim opanowałem niby głupi kocioł . Najlepiej regulować tylko jednym parametrem bo łatwo przesadzić . Może sterownik masz automat lub ręczny , po mojemu zwane
Gdzie takie badania kotłów są przeprowadzane ? na ile jest to badanie kotłów pewne ? Z informacji, które czytałem producenci zawyżają, oszukują, na parametrach. Jak to się dzieje jeśli ich kotły przeszły badania ?!
Ale pierdaczysz...twoja znajomość tematu opiera się na plotkach czy twojej wiedzy?
@@marekxperia8320Na wiedzy. Podsumowanie 2020 roku
W 2020 r. kontrolami objęliśmy łącznie 658 modeli kotłów, w tym laboratoryjnie zbadaliśmy 48 modeli. Badania były prowadzone od maja do grudnia 2020 r. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez akredytowane laboratorium posiadające doświadczenie w zakresie badań technicznych kotłów. Aż 284 modele miało wady formalne (np. oznakowanie i dokumentacja), a 12 okazało się nie spełniać obowiązujących poziomów emisji szkodliwych substancji (takich jak pył, tlenek węgla czy tlenki azotu). Jedno badanie przeprowadzono ponownie i uznano ten model za zgodny.
Czyli co drugi kocioł miał wady w dokumentacji, a co czwarty nie spełniał norm emisji.
Wystarczy na zaworze 3 albo 4 drogowym ustawic tyle żeby nie przebijal ustawionej na regulatorze pokojowym
Może masz jakąś wiedzę o kotłach ale jesteś bezczelny i chamski mówiąc że ktoś zadaje głupie pytania. Zadają bo chcą sie czegoś dowiedzieć. Po to jest internet i YT.
Jaki powinien być zawór temperaturowy ATV w kotle pelletowym
45 stopni pełne otwarcie 55 stopni
@@pawe8744 mam zamontowany 55 czy wymiana na 45 polepszy pracę kotła
Ten zawór montuje się na powrocie do kotła im nastawa wyższa w zawoże to żadna kotła powinna być minimum 10stopni przy pełnym otwarciu
@@pawe8744 czyli zawór ATV 55 pełne otwarcie ma 65 więc na kotle powinno być zadane 75 dobrze rozumiem
Tak zgadza się.
Witam będziesz robił jakiś obszerniejszy poradnik z sterownika ecoal v3.5 bo widziałem że prezentacje zrobiłeś, a w internecie praktycznie brak filmów z użytkowania. Sam mam problem z 3 pompą ponieważ mam ja zabudowana tak jak u ciebie na powrocie poniżej Z4D problem polega na zdefiniowaniu jej w sterowniku. Definiując ją jako mieszająca po osiągnieciu temp. powrotu wył. się i blokuje przepływ do kotła. a ustawiajac jako kotłowa sterownik na schemacie widzi jak by do pieca był zabudowany bufor i niewiem czy coś nie robie źle.
Bo zastanawiam sie czy nie przerobić taki właśnie bajpas miedzy wyjściem z pieca a powrotem ( z ta trzecia pompą) zastanawia mnie co sie stanie jak zawór 4d sie całkowicie zamknie ( teraz jak sie zamknie to robią sie 2 osobne obiegi pompa C.O ciśnie przez grzejniki a ta trzecia robi obieg w kolte) przy bajpasie jak zawór sie zamknie a temp. powrotu osiagnie docelowy stan to pompa trzecia sie wył. i niewiem czy piec sie nie zagotuje ???
Chlopaku jak temperatura na kotle nie ma większego znaczenia. Po pierwsze producent zaleca temperatury pracy (zasilanie, powrót) powrót ma kolosalne znaczenie jeśli chodzi o trwałość, szybsze zużycie kotła....normalnie już się za mądry robisz.Jest tak zwana tabliczka DTR.
Ten początek Twojej mało składnej wypowiedzi na początku filmu może nie doświadczonego użytkownika wprowadzić w błąd. Bez urazy.
Zauważyłem że jak dałem 60stopni zadanej to mam o wiele lepiej spalony ekogroszek Spalanie zostało to samo
Ja nam w swoim na ekogroszek jak jest cieplo na zewnątrz 55 a jak mróz 60, zawór trujdrożny jest zamontowany wiec tym sobie reguluje temp w domu
Powiedz mi jaką masz temperaturę powrotu (wody która wraca do kotła) przy tym zaworze trójdrożny ? Podobno taki zawór nie zabezpiecza powrotu
@@damiandamian7895 nie mam tam termometra wiec nie wiem,ale ten zawór jest połączony z powrotem i miesza ją z zasilaniem.. mam otwarty go na na tyle ze idzie 1/3 zasilania(cieplej) 2/3 powrotu (zimnej)
@@kaziu44 ale jeśli nie ma pompki tez na powrocie to niewiele to daje, maksymalnie możesz mieć 40 stopni na powrocie bez pompki
Cześć, jestem nowym posiadaczem kotła Kamen multi k5 20kw i mam pytanie, czy szybkie zabrudzenie kotła może być spowodowane zbyd wysokimi nastawami? Temperatury na piecu, za zaworem itd są poustawiane i się trzymają dość fajnie, ale właśnie mam problem ze po 3dniach mam strasznie zarośnięty piec i z komina dymi mi jak z Kaplicy sekstynskiej po wyborze papieża. Podejrzewam że problemem może być zbyw wysoki nadmuch (bądź komin ciulowy ale on jest z cegły i jedna jego część ma już około 60lat a druga ponad 30 i no rewelacyjnego cugu nie ma) czy mój trop jest dobry czy jednak źle myślę? Pozdro😁
Cześć, udo Ci się zwalczyć ten problem? Mam multi k5 26kw i tez po 3 dniach zawalony na amen
@@patrykprzybyla7326 to i ja zapytam czy udało się Wam ogarnąć zarastanie pieca sądzą?
Panie prezesie nie porównujmy wody w kotle do samochodu bo w aucie jest płyn chłodzący i tam są zupełnie inne temperatury wrzenia 😎
Temperatura wrzenia nie jest inna dlatego że jest płyn, tylko dlatego że ciśnienie jest wyższe niż atmosferyczne. A płyn jest po to żeby układ nie zamarzłi nie korodował.
Nie prawda płyn ma wyższa temperaturę wrzenia prosty przykład latem wlej wodę do układu chodzenia a zrozumiesz o czym pisze pozdrawiam.
@@dawidkurpisz8707 @Dawid Kurpisz Pan piszesz bzdury specjalnie podniesiono temperatury wrzenia płynu chłodzącego po to żeby silnik pracował w temperaturze 100-110 co między innymi podnosi jego sprawność natomiast temperatura wrzenia płynu chłodzącego w silniku jest około 140 stopni
Nadal się z Panami nie zgadzam, płyn chłodzący to w większości woda z dodatkami np.glikolu .... żeby nie zamarzał. Słyszeliście o tym że temperatura wrzenia wody uzależniona jest od ciśnienia i może odbiegać od 100 stopni. Latem możesz nawet nasikać do chłodnicy a dzięki podwyższonemu ciśnieniu woda i tak nie będzie wrzała.
Do szkoły nie będę odsyłał w czasach pandemi ale polecam wójka Google..
Maslo jest maslem
Tak ustawiłem że kurwa zdechna w domu a mam na piecu 50
Panie Kamilu jeśli bym w moim kotle trzymał taką temperaturę to w domu miałbym jakieś 30'C. Ja trzymam na kotle w granicach 55' C i w domu mam 23'C.
Na logikę im wyższa temperatura tym potrzeba wiecej energii żeby dobić do danej temperatury. Co za tym idzie więcej opału
😂🤣
@@faek7770 hmm?
Nie prawda, ja mam 70 na kotle i nie pali więcej niż przy 50, a w kotle mam siwo.
@@faek7770 coś krecisz. Fizyki nie oszukasz
Praktyka mówi co innego 😉fizykę można sobie wsadzić u mnie pracuje na 70°kociolek biały w środku i nie zauważyłem żeby spalanie mi wzrosło.
Ja pitolę gość leje wodę do samochodu
Unsubscribe.
Nie ma co ukrywać, że palnął kilka głupot aż uszy bolą :D
Ale poza tym robi w miarę dobrą robotę. Tylko z cenami węgla mocno przegina.
Warunki ekstremalne, które są normalne... Tym jakże logicznym akcentem koleś udowodnił jakim jest baranem. No a ja z racji posiadania umiejętności logicznego myślenia baranów nie słucham.