Tak spojrzałam na ten obraz, pomyślałam sobie, no obraz jak obraz, arystokratka z psem. A obraz jest dużo ciekawszy niż by mi się wydawało, tylko trzeba wiedzieć na co patrzeć. I tak jest ze wszystkim na tym kanale, ja nic nie wiem, nic się nie znam, a potem oglądam i dzięki wam, już wtedy wiem na co patrzeć. I mogę się pozachwycać. I za te przeżycia, ja wam naprawdę dziękuję!
Ostatni odcinek w starym roku, no trudno, wytrzymamy do pierwszego odcinka w nowym :-). Obejrzałem wszystkie tegoroczne, jestem pełen podziwu dla pracowitości całego kolektywu i współpracowników od dronów, swoją drogą tyle erotyki w odcinku na końcu roku wróży, że rok 2019 będzie płodny i bogaty w różne niespodzianki. Wszystkiego dobrego życzą miłośnicy architektury z Pragi!
Radosław jak zwykle w genialny sposób jest w stanie opowiedzieć o malarstwie i architekturze. Dzięki za twoje miny, zachwyt, język i lekkość opowieści. Czekam do nowego roku!
Uwielbiam rokoko i dzieła Fragonarda. Moje trzy ulubione obrazy to zasuwka, huśtawka i skradziony pocałunek 😊 może więcej filmów na temat jego twórczości 😁?
Skradziony pocałunek jest świetny! Naszym marzeniem jest zrobienie odcinka u Fricka, gdzie jest rzecz jasna cykl Fragonarda namalowany dla du Barry. Może kiedyś się uda :)
Ależ się cieszę, że będziecie we Wrocławiu! Prezent dla ukochanego będę miała z głowy. Od ponad roku naszą tradycją jest, że codziennie do obiadku włączamy sobie jakiś odcinek z aiagi. Jesteście super!
Zapraszamy do obejrzenia naszych odcinków z Podkarpacia: th-cam.com/video/HJJrZvvir_0/w-d-xo.html th-cam.com/video/ULU4Rcx_prw/w-d-xo.html tam nagrywaliśmy w samych małych miejscowościach :)
Tak bardzo czekałam aż moje zamówione "Archistorie" do mnie przyjdą przed niedzielą. Książkę dostałam a okazało się że muszę wyjechać z Wrocławia na weekend :( Niemniej jednak dziękuje bardzo za ten odcinek! Nie sądziłam, że malarstwo może mnie tak bardzo mocno zafascynować.
Opowiada Pan z takim tempem, brawurą, finezją i rozbawieniem, że trudno się dziwić wyborem Fragonarda (i rokoka) :) Ciągle niezrównany maestro popularyzacji wiedzy na polskim ekranie. Żeby polskie stacje telewizyjne potrafiły produkować cykle choćby zdolne konkurować z Good Idea... (ale to pewnie napisano tu już wiele razy).
A może stworzyć drugi kanał o malarzach, rzeźbiarzach i ich twórczości. Miło by było kontynuować temat i opowiedzieć o François Boucher. Świetny odcinek, pozdrawiam ciepło i również życzę Wesołych Świąt :)
Świetny odcinek! Radość i pasja aż wylewają się z ekranu :). PiO- mam pytanie, czy słyszeliście o pomyśle stworzenia Parku Centralnego przy PKiN w Warszawie? Co o nim sądzicie? (pomijając politykę, która za tym pomysłem stała)
Ostatnio mam wrażenie ze idziecie razem ze mną w szkole, przydał mi sie wasz film o portretach trumiennych. Ostatnio zacząłem na polskim oświecenie i omawialismy rokoko, teraz mam kolejnie dopełnienie do epoki ;)
A może on wlasnie namalował Marie Medycejska. Ta pani z obrazu Rubensa jest nawet do niej podobna. Może to mialo być pokazanie królowej w takiej figlarnej, zabawnej pozie🙃 Oglądam.ten odcinek drugi raz już bo po pierwsze Twój entuzjazm jest niesamowity i bardzo zaraźliwy a po drugie uwielbiam słuchać ludzi którzy mówią z pasją, zwłaszcza jeśli mówią o rzeczach ich ulubionych. Niesamowity kanał. Zostaje na.dluzej i czekam.na.kolejne odcinki zwłaszcza o obrazach. Pozdrawiam
To może idąc tym tropem - czy uważacie, że centrum Warszawy nadal będzie "wędrowało", czy niebawem może osiądzie na dłużej w jednym miejscu? Przez wędrówkę mam na myśli to, że w średniowieczu znajdowało się ono, oczywiście, na rynku Starego Miasta, ale z czasem zaczęło patrzeć w stronę zachodzącego słońca, czyli w okresie magnackim życie miasta przeniosło się wzdłuż Senatorskiej z centrum przy ratuszu - Pałacu Jabłonowskich i Teatrze Wielkim, później na przełomie XIX i XX w. zmierzało dalej na południowy zachód i zatrzymało się w okolicy Ogrodu Saskiego, czy pl. Wareckiego/Napoleona. Nie wspominając o późniejszych, sztucznych próbach przeniesienia centrum pod PKIN, co nieco widać w obecnym umownym umiejscowieniu na osi patelnia - Dw. Centralny. Jest szansa, że mówiąc "centrum" za 50 lat będziemy mówili o Rondzie ONZ albo nawet Daszyńskiego, czy planowane skupienie instytucji kultury na dawnym placu defilad skutecznie ograniczy ten "spacerek"?
@@panjacek5152 Szczerze to miałem na myśli okolice ronda Dmowskiego, czytałem że rondo ma zostać przebudowane na zwykłe skrzyżowanie, a al Jerozolimskie zwężone. Dodatkowo architektura wokół ronda mogła by być bardziej miła oku, np pawilon obok hotelu Metropol, i sam hotel który wygląda jak blok z wielkiej płyty.
@@benedylbert9674 Ja wiem o co chodziło, ale skoro już rozmawialiśmy o centrum Warszawy to chciałem dodać swoje pytanie ;) Czytałem, że pawilon Cepelii ma zostać zrewitalizowany - patrząc na to jak wyglądał tuż po budowie i bez reklam to jest szansa na kawał fajnej architektury.
Sukienka, którą pokazałeś jako pierwszą charakterystyczną dla XVIII wieku, to nie robe a'la francaise tylko robe volante. I owszem, była bardzo charakterystyczna, ale dla pierwszej połowy XVIII wieku (najpopularniejsza w latach 20), później dopiero "ewoluowała" w robe a'la francaise :)
Panie Radosławie znowu następny udany przekaz, ale czego innego można było się spodziewać. Chyba przed świętami trochę kilo ubyło. Pozdrawiam serdecznie
Czy przedstawiłby nam Pan kawałek swojej biblioteczki? Chętnie bym usłyszała o Pana(i Pani Natalii!) ulubionych książkach właśnie o sztuce i malarstwie :)
Wspaniały materiał! Uwielbiam odcinki przedstawiające ciekawe obrazy, miło byłoby zobaczyć ich więcej :) Może coś o "małpich" obrazach Teniersa? Czy odbędzie się jakieś spotkanie autorskie w Trójmieście?
*PiO* Czy zrobił by pan odcinek/odcinki o Brabancji Północnej (Holandia)? Można by tam było zrobić typowe AIAGI o fabrycznej historii i architekturze Eindhoven, o tamtejszym Museum van Abben, ale także o 's Hertogenbosch, piękne zabytkowe miasto, w którym jest kamienic po szyję. Można by też zrobić off topica o znanym malarzu stamtąd - Hieronimie Boschu i jego twórczości;)
PIO: Tak się zastanawiam w jaki sposób budowano strzeliste gotyckie katedry. Jak łuki "dźwigają" całą budowlę. W jakiej kolejności to wszystko stawiano - czy budowano "szkielet" sklepień i na tym budowano stropy ? Czy to wszystko składano jednocześnie oparte na rusztowaniach i dopiero na końcu je usuwano. Łuki są w pewnym sensie płaskie, jednowymiarowe ( jedna warstwa cegieł/kamieni), Jak tworzono sklepienia? Czy sklepienia są tak jakby przyłożonymi do siebie łukami ?
Odcinek świetny jak zwykle, ciekawy jestem skąd czerpiecie informacje na temat 18 i 17 wiecznej sztuki, architektury i generalnie kultury, możecie polecić jakieś książki? Sam uwielbiam okres rokoka jak i cały kulturowo najwspanialszy 18 wiek ;>
można zobaczyć w twoim uśmiechu i w blasku oczu jak bardzo silnie kochasz malarstwo i sztuky w ogóle. przepraszam za błędy, język polski nie mój ojczysty.
PiO zrobicie (proszę) odcinek o woonerfach? :) bardzo ciekawi mnie ta idea i co myślicie o tym jak wdrażana jest w Polsce. Ps. Uwielbiam Wasz kanał i pasję z jaką oboje opowiadacie :)
Centrum Warszawy, okolice PkiN ciągle pozbawione są urody i charakteru. Szczególnie razi przestrzeń między Dworcem Centralnym, a Patelnią. To taka niewykorzystana przestrzeń, która aż się prosi, żeby była wizytówką Warszawy. Czy są jakieś projekty na ten teren? Czasem kiedy nie mogę spać sama je projektuję w swojej głowie, chociaż nie jestem architektem. Pozdrawiam serdecznie
Jest taki odcinek o tym, że wokół pekinu miałby powstać park (trochę na wzór nowojorskiego Central Parku). Moim zdaniem to nie byłoby głupie, gdyby nie tworzyć kolejnego małpiego gaju, a miejsce spotkań, odpoczynku, okazji do zjedzenia lanchu. Tak czy owak betonowa pustynia wokół Pałacu nie ma sensu.
Jestem ciekawy jak można uzyskać tyle informacji i ciekawostek z jednego obrazu. I właściwie jak zacząć się interesować obrazami, sztuką malarstwa na własną rękę? Kupić jakiś album? Wpisać w google "obrazy epoki..."?
Czy macie w planach film o architekturze Polski północno-wschodniej? Starych kolorowych domach (np. w Supraślu), równie kolorowych cerkwiach czy też o kościele św. Rocha w Białymstoku?
Czy aby dostać się na studia architektoniczne koniecznie trzeba mieć ścisły umysł i bardzo dobre wyniki z matematyki, czy może jednak dla humanistów również istnieje szansa i matematyka nie jest tak ważna?
O ile barok w dziedzinie architektury czy literatury uwielbiam to jednak do malarstwa nawet twoj film mnie nie przkonal, ale jak dobrze bawilem sie przy ogladaniu!
PIO Jakie polecacie ksiazki mowiace o historii sztuki tak jak Radek? Czyli ciekawie i zrozumiale dla laika, a jednocześnie z duża dawką merytoryczności
PiO Varso Tower bedzie najwyższym budynkiem w Warszawie/Polsce. Jakie są szanse, że powstanie wyższy? Czy w Polskich warunkach jest już to "szyt" możliwości?
Skoro to już ostatni film w tym roku (😢😢) to niestety nie doczekam się już propozycji co na prezent dla fana architektury (oprócz archistorii oczywiście ☺️) w formie filmu ale mam wielka prośbę czy moglibyście dać kilka propozycji w formie postu na instagramie Facebooku albo w zakładce społeczność ?
Mam pytanie, czy planują Państwo napisanie książki o obrazach? Bardzo lubię i cenię Państwa filmiki poświęcone malarstwu, więc podejrzewam, że z ksiażką byłoby podobnie.
Nie wiem czy było takie pytanie ale zapytam - skąd zamiłowanie (chyba można to już tak nazwać) u was do architektury? Może była za tym pewna historia, a może tak "po prostu"?
Dobrze, że pan wspomniał Françoisa Bouchera bo dla mnie Rokoko to właśnie on z jego świetlistą fakturą obrazów i rozbuchaną kolorystyką. No i trochę z wszędobylskim erotyzmem jaki wypełnia jego obrazy. No, może jeszcze z oficjalnym malarzem Wersalu, który kochał malować "nieoficjalne" portrety - François-Hubertem Drouais. Ale Rokoko to nie jest moja ulubiona epoka bo zawsze w tle tego okresu wybujałego indywidualizmu czai się marsowy Jacques-Louis David z jego skłonnością do radykalizmu i brudni Sankiuloci potrząsający pikami i wyjący w zwyrodniałej ekstazie kiedy na Placu Rewolucji, a dziś Zgody (na kilku innych także) "la veuve" (wdówka czyli gilotyna) cięła ze świstem karki aż chrupały kości kręgosłupów i krew tryskała niczym woda z fontann. Rzecz ciekawa, to nie był wynalazek monsieur Guillotina, ale chirurga, Antoine Louisa. Ten zaproponował kształt maszyny. trapezowe ostrze ucinające głowy skazańcom to ponoć pomysł najsłynniejszego "klienta" maszynki na Placu Rewolucji - Króla Francji, Ludwika XVI de Bourbon. Ale wtedy, kiedy kat Charles Henri Sanson spuścił mu na kark zimne ostrze, dnia 21 stycznia 1793 roku o godzinie 10:22 to już nie był "Boski Pomazaniec" ale zwykły "obywatel Ludwik Kapet". Zakosztował biedny, dobrotliwy i nieśmiały Ludwiczek skuteczności swojego pomysłu. A z nim - jego znienawidzona i powszechnie skrycie pożądana żona - Maria Antonina. Habsburgowie byli rodem szczególnym! Pełno było wśród nich barwnych ekscentryków, genialnych mataczy, wytrawnych graczy politycznych i płodnych, pięknych kobiet wykazujących często-gęsto skłonności lesbijskie. Mężczyźni zaś skłonności do "płci tożsamej" (jak na przykład Hohenzollernowie czy Wittelsbachowie) nie wykazywali! Ten ród wydał cały tabun mądrych, inteligentnych blondynek o wielkim wyczuciu politycznym. Niestety, tym razem wydał śliczną, ale niezbyt mądrą blondyneczkę mającą ponoć skłonności do kobiecych wdzięków (jej niezwykle silny związek z siostrą, Marią Karoliną miał dziwnie "grzeszny" posmak, choć oczywiście nikt niczego nie udowodnił). Maria Antonina byłaby idealną królową w jakimś bogatym kraju i w spokojnych czasach, bo potrafiła zwrócić na siebie uwagę. A (najczęściej wymyślone) skandale i skandaliki z jej udziałem dałyby zajęcie sporemu tabunowi żurnalistów z wszelkiej maści "pudelków". No, ale jej przyszło żyć w czasach radykalnych. Budziła nienawiść i zazdrość (a także pożądanie nawet u brata jej męża, Karola hrabiego d’Artois) bo była seksowna, urodziwa, lubiła błyszczeć i otaczała się pięknymi rzeczami. Niestety w kraju, gdzie wtedy zaczęły dominować bieda i brzydota. Była niczym papuga w środku stada wron - dziwnym, kompletnie niepasującym do otoczenia zjawiskiem. Dlatego ją nienawidzono i obmawiano z zadziwiającą zaciętością. No i ścięto jej głowę dnia 16 października 1793 o godzinie 12:15. A Jacques-Louis David to uwiecznił na ponurym szkicu przedstawiającym złamaną fizycznym cierpieniem, wychudłą "wdowę Kapet" (lub nawet "więźnia numer 280") jadącą na wozie na miejsce kaźni. Nawet w drodze na szafot Maria Antonina zachowała się "niestandardowo". Jedni żałośnie skamlali o litość (Robespierre ponoć "kwiczał jak prosię"). Inni złorzeczyli wszystkim dookoła. Część zachowywała się wyniośle i arogancko (jak Danton, który do końca zachował zimą krew). A ona lekko wbiegła na szafot (a była mocno schorowana bo krwawiła z macicy i miała gruźlicę płuc). Po drodze nadepnęła katowi na nogę i przeprosiła go mówiąc: „Przepraszam, monsieur, zrobiłam to niechcący”. A po tym położyła się spokojnie na gilotynie i ucięto jej głowę...
Czym zajmujecie się na co dzień? Oglądając Wasze filmiki na Instagramie można stwierdzić, że macie bardzo przyjemne życie, jednak w jakiś sposób na pewno zarabiacie na życie :D Jestem ciekawa, jak wygląda Wasza codzienność? Pozdrowienia :)
ROKOKO ... no ja też się zadziwiłam. A obraz? aż usłyszałam szczek piesełka. Jak przeżyje do końca roku bez Państwa filmów ? Był to dla nie taki miły koniec / początek tygodnia. Chyba sobie zrobię powtórkę w poszukiwaniu ulubionej epoki.
Fragonard jest genialny. Choć mnie zachwycił inny jego obraz - portret czytającej dziewczyny. cudaswiata.wordpress.com/2008/06/03/jean-honore-fragonard-czytajaca-dziewczyna/ Mam jego reprodukcję w pokoju. Jest po prostu piękny. A jeśli chodzi o rokoko, to przy okazji filmów o Podkarpaciu - piękny przykład rokoka w architekturze jest w kościele parafialnym w Dukli.
W pierwszym odcinku w 2019 roku będzie PiO (Pytania i Odpowiedzi) - zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach :)
Panie Radosławie - jest pan niesamowity! Pięknie dziękuję za wspaniałe mini-wykłady - prawdziwe perełki!
Z taką pasją i radością opowiadasz o tym pięknym obrazie❤️ po tym filmie na nowo zakochałam się w rokoku😍
Jak miło i sympatycznie Pana słuchać. Piękna opowieść o malarstwie!
"Wielka sztuka jest zawsze spotkaniem z artystą" - super podsumowane :")
Jestem pod wrażeniem wiedzy i umiejętności przekazu
Dziękujemy! ;)
"No zobaczcie, ha, tak się przebrałam" :D Padłem haha
Uwielbiam was! Super odcinek!
szukałem właśnie tego komentarza
Tak spojrzałam na ten obraz, pomyślałam sobie, no obraz jak obraz, arystokratka z psem. A obraz jest dużo ciekawszy niż by mi się wydawało, tylko trzeba wiedzieć na co patrzeć. I tak jest ze wszystkim na tym kanale, ja nic nie wiem, nic się nie znam, a potem oglądam i dzięki wam, już wtedy wiem na co patrzeć. I mogę się pozachwycać. I za te przeżycia, ja wam naprawdę dziękuję!
Ostatni odcinek w starym roku, no trudno, wytrzymamy do pierwszego odcinka w nowym :-). Obejrzałem wszystkie tegoroczne, jestem pełen podziwu dla pracowitości całego kolektywu i współpracowników od dronów, swoją drogą tyle erotyki w odcinku na końcu roku wróży, że rok 2019 będzie płodny i bogaty w różne niespodzianki. Wszystkiego dobrego życzą miłośnicy architektury z Pragi!
Haha! Dziękujemy! Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli się spotkać w Pradze :)
tak widać, że dawno nie była głodna :'D
Tak delikatnie opisuje Pan tuszę bohaterki ze aż miło słuchać.
Klasa sama w sobie!
Radosław jak zwykle w genialny sposób jest w stanie opowiedzieć o malarstwie i architekturze. Dzięki za twoje miny, zachwyt, język i lekkość opowieści. Czekam do nowego roku!
Jestem zachwycona Państwa wiedzą i pasją. Zaraża 🤩
Dziękuję za cały ten rok i oczywiście czekam na kolejne filmy w nowym roku 🙂
My również dziękujemy! Do zobaczenia!
Cudowny cykl ,o historii.Zajebista sprawa.WIELKIE DZIĘKI.
Dzięki Tobie też się zachwyciłem. Dzięki.
Dziękujemy! Super! :)
Bardzo lubię te odcinki o obrazach! :) Dzięki :)
Cudo! Pan jest hipnotyczny
Interesuję się rokoko od kilku lat i niesamowicie brakowało mi filmów o tej tematyce. Dziękuję!
Na każde pytanie, które zrodzi się w mojej głowie podczas oglądania filmu, otrzymuję odpowiedź w jego dalszej części:) Świetny odcinek!
Dziękujemy! :)
Dziękuję za ten pogodny odcinek
Uwielbiam rokoko i dzieła Fragonarda. Moje trzy ulubione obrazy to zasuwka, huśtawka i skradziony pocałunek 😊 może więcej filmów na temat jego twórczości 😁?
Skradziony pocałunek jest świetny! Naszym marzeniem jest zrobienie odcinka u Fricka, gdzie jest rzecz jasna cykl Fragonarda namalowany dla du Barry. Może kiedyś się uda :)
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak trzymam kciuki żeby się udało, a ja czekam na kolejny odcinek 😊 jesteście świetni 😊
Jeszcze chciałoby się powiedzieć , mini wykład z ogromnym ładunkiem wiedzy
Jak się patrzy na ten obraz, dynamizm pociagniec pędzla i ich lekkość, to aż chce się malować :) bardzo podoba mi się sposób malowania
"Piesełek"
Kurde, już rok minął od kiedy odkryłem ten kanał. Ale ten czas szybko leci. :O
Jak to mawia dzisiejsza młodzież: Tempus fugit irreparabile :)
Ależ się cieszę, że będziecie we Wrocławiu! Prezent dla ukochanego będę miała z głowy. Od ponad roku naszą tradycją jest, że codziennie do obiadku włączamy sobie jakiś odcinek z aiagi. Jesteście super!
Dziękujemy i do zobaczenia!
@@goodidea_archi Czy książkę będzie można kupić na miejscu?
Wydaje nam się, że tak, ale to wydawnictwo Znak ten temat ogarnia.
Pozdrawiamy i czekamy na więcej w nowym roku, super robota. 👍
Rewelacyjny materiał! 😄 Dziękuję bardzo. 😊
My także dziękujemy! :)
Ciekawym pomysłem było by pokazanie budynków ,,good idea,, w mniejszych miejscowościach i udowodnienie że dobra architektura to nie tylko metropolie:)
Zapraszamy do obejrzenia naszych odcinków z Podkarpacia: th-cam.com/video/HJJrZvvir_0/w-d-xo.html th-cam.com/video/ULU4Rcx_prw/w-d-xo.html tam nagrywaliśmy w samych małych miejscowościach :)
Ale super! Sposób namalowania tego obrazu jest rzeczywiście zachwycający :)
Tak bardzo czekałam aż moje zamówione "Archistorie" do mnie przyjdą przed niedzielą. Książkę dostałam a okazało się że muszę wyjechać z Wrocławia na weekend :(
Niemniej jednak dziękuje bardzo za ten odcinek! Nie sądziłam, że malarstwo może mnie tak bardzo mocno zafascynować.
Elokwencja Radka jest godna podziwu, ale najbardziej mi się podoba, że bawi się językiem ("tego piesełka"). 😀
:)
Kocham ten kanał ❤. I jeszcze opis obrazu, uwielbiam ❤.
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Opowiada Pan z takim tempem, brawurą, finezją i rozbawieniem, że trudno się dziwić wyborem Fragonarda (i rokoka) :) Ciągle niezrównany maestro popularyzacji wiedzy na polskim ekranie. Żeby polskie stacje telewizyjne potrafiły produkować cykle choćby zdolne konkurować z Good Idea... (ale to pewnie napisano tu już wiele razy).
A może stworzyć drugi kanał o malarzach, rzeźbiarzach i ich twórczości. Miło by było kontynuować temat i opowiedzieć o François Boucher. Świetny odcinek, pozdrawiam ciepło i również życzę Wesołych Świąt :)
Świetny odcinek! Radość i pasja aż wylewają się z ekranu :). PiO- mam pytanie, czy słyszeliście o pomyśle stworzenia Parku Centralnego przy PKiN w Warszawie? Co o nim sądzicie? (pomijając politykę, która za tym pomysłem stała)
Ostatnio mam wrażenie ze idziecie razem ze mną w szkole, przydał mi sie wasz film o portretach trumiennych. Ostatnio zacząłem na polskim oświecenie i omawialismy rokoko, teraz mam kolejnie dopełnienie do epoki ;)
A może on wlasnie namalował Marie Medycejska. Ta pani z obrazu Rubensa jest nawet do niej podobna. Może to mialo być pokazanie królowej w takiej figlarnej, zabawnej pozie🙃 Oglądam.ten odcinek drugi raz już bo po pierwsze Twój entuzjazm jest niesamowity i bardzo zaraźliwy a po drugie uwielbiam słuchać ludzi którzy mówią z pasją, zwłaszcza jeśli mówią o rzeczach ich ulubionych. Niesamowity kanał. Zostaje na.dluzej i czekam.na.kolejne odcinki zwłaszcza o obrazach. Pozdrawiam
Obejrzę później ale z góry dzięki wielkie za materiał...! :)))
warto było czekać!
:)
więcej, więcej, więcej takich filmów ;) Bardzo mi się podoba.
PIO Czy ścisłe centrum Warszawy powinno być przebudowane, jeżeli tak, to jak powinno ono wyglądać według architekta i urbanisty?
To może idąc tym tropem - czy uważacie, że centrum Warszawy nadal będzie "wędrowało", czy niebawem może osiądzie na dłużej w jednym miejscu? Przez wędrówkę mam na myśli to, że w średniowieczu znajdowało się ono, oczywiście, na rynku Starego Miasta, ale z czasem zaczęło patrzeć w stronę zachodzącego słońca, czyli w okresie magnackim życie miasta przeniosło się wzdłuż Senatorskiej z centrum przy ratuszu - Pałacu Jabłonowskich i Teatrze Wielkim, później na przełomie XIX i XX w. zmierzało dalej na południowy zachód i zatrzymało się w okolicy Ogrodu Saskiego, czy pl. Wareckiego/Napoleona. Nie wspominając o późniejszych, sztucznych próbach przeniesienia centrum pod PKIN, co nieco widać w obecnym umownym umiejscowieniu na osi patelnia - Dw. Centralny. Jest szansa, że mówiąc "centrum" za 50 lat będziemy mówili o Rondzie ONZ albo nawet Daszyńskiego, czy planowane skupienie instytucji kultury na dawnym placu defilad skutecznie ograniczy ten "spacerek"?
@@panjacek5152 Szczerze to miałem na myśli okolice ronda Dmowskiego, czytałem że rondo ma zostać przebudowane na zwykłe skrzyżowanie, a al Jerozolimskie zwężone. Dodatkowo architektura wokół ronda mogła by być bardziej miła oku, np pawilon obok hotelu Metropol, i sam hotel który wygląda jak blok z wielkiej płyty.
@@benedylbert9674 Ja wiem o co chodziło, ale skoro już rozmawialiśmy o centrum Warszawy to chciałem dodać swoje pytanie ;)
Czytałem, że pawilon Cepelii ma zostać zrewitalizowany - patrząc na to jak wyglądał tuż po budowie i bez reklam to jest szansa na kawał fajnej architektury.
Czekam na filmik o architekturze rokoko!❤️
Mówisz-masz: th-cam.com/video/uXZVaNBSMek/w-d-xo.html :D
Wspaniałe ,czekam na więcej
do zobaczenia we Wrocławiu!
Świetnie Pan opowiada :)
Dzięki! :)
Sukienka, którą pokazałeś jako pierwszą charakterystyczną dla XVIII wieku, to nie robe a'la francaise tylko robe volante. I owszem, była bardzo charakterystyczna, ale dla pierwszej połowy XVIII wieku (najpopularniejsza w latach 20), później dopiero "ewoluowała" w robe a'la francaise :)
Panie Radosławie znowu następny udany przekaz, ale czego innego można było się spodziewać.
Chyba przed świętami trochę kilo ubyło. Pozdrawiam serdecznie
Hahaha :) Pozdróweczko!
Widać pan prowadzący odwiedził fryzjera☺
Czy przedstawiłby nam Pan kawałek swojej biblioteczki? Chętnie bym usłyszała o Pana(i Pani Natalii!) ulubionych książkach właśnie o sztuce i malarstwie :)
Wspaniały materiał! Uwielbiam odcinki przedstawiające ciekawe obrazy, miło byłoby zobaczyć ich więcej :) Może coś o "małpich" obrazach Teniersa?
Czy odbędzie się jakieś spotkanie autorskie w Trójmieście?
*PiO*
Czy zrobił by pan odcinek/odcinki o Brabancji Północnej (Holandia)?
Można by tam było zrobić typowe AIAGI o fabrycznej historii i architekturze Eindhoven, o tamtejszym Museum van Abben, ale także o 's Hertogenbosch, piękne zabytkowe miasto, w którym jest kamienic po szyję. Można by też zrobić off topica o znanym malarzu stamtąd - Hieronimie Boschu i jego twórczości;)
serio świetny odcinek!!
:)
Boże, tak!
Uwielbiam!
Rokoko- styl najlepszy ze wszystkich jakie były, są i będą!
:D
PIO: Tak się zastanawiam w jaki sposób budowano strzeliste gotyckie katedry. Jak łuki "dźwigają" całą budowlę. W jakiej kolejności to wszystko stawiano - czy budowano "szkielet" sklepień i na tym budowano stropy ? Czy to wszystko składano jednocześnie oparte na rusztowaniach i dopiero na końcu je usuwano.
Łuki są w pewnym sensie płaskie, jednowymiarowe ( jedna warstwa cegieł/kamieni),
Jak tworzono sklepienia? Czy sklepienia są tak jakby przyłożonymi do siebie łukami ?
Do zobaczenia w Krakowie :)
Do zobaczenia! Nie możemy się doczekać! :)
PiO Czy i kiedy można uzasadnić wyburzane budynków (szczególnie mieszkalnych/zabytkowych) pod nowe korytarze komunikacyjne?
Fragonard to jest perfumeria uwielbiam ten zapach !
Bardziej prośba niż pytanie. Pochwalcie się swoimi najlepszymi albo ulubionymi projektami ;-)
Odcinek świetny jak zwykle, ciekawy jestem skąd czerpiecie informacje na temat 18 i 17 wiecznej sztuki, architektury i generalnie kultury, możecie polecić jakieś książki? Sam uwielbiam okres rokoka jak i cały kulturowo najwspanialszy 18 wiek ;>
można zobaczyć w twoim uśmiechu i w blasku oczu jak bardzo silnie kochasz malarstwo i sztuky w ogóle.
przepraszam za błędy, język polski nie mój ojczysty.
To prawda, takie samo mam wrażenie!
PiO zrobicie (proszę) odcinek o woonerfach? :) bardzo ciekawi mnie ta idea i co myślicie o tym jak wdrażana jest w Polsce.
Ps. Uwielbiam Wasz kanał i pasję z jaką oboje opowiadacie :)
super odcinek !!!
czy pokarzecie jakieś własne projekty
i jakie są plusy i minusy zawodu architekt
Świetny materiał ♡
Ile masz tych replik obrazów?
Centrum Warszawy, okolice PkiN ciągle pozbawione są urody i charakteru. Szczególnie razi przestrzeń między Dworcem Centralnym, a Patelnią. To taka niewykorzystana przestrzeń, która aż się prosi, żeby była wizytówką Warszawy. Czy są jakieś projekty na ten teren? Czasem kiedy nie mogę spać sama je projektuję w swojej głowie, chociaż nie jestem architektem. Pozdrawiam serdecznie
Jest taki odcinek o tym, że wokół pekinu miałby powstać park (trochę na wzór nowojorskiego Central Parku). Moim zdaniem to nie byłoby głupie, gdyby nie tworzyć kolejnego małpiego gaju, a miejsce spotkań, odpoczynku, okazji do zjedzenia lanchu. Tak czy owak betonowa pustynia wokół Pałacu nie ma sensu.
Jestem ciekawy jak można uzyskać tyle informacji i ciekawostek z jednego obrazu. I właściwie jak zacząć się interesować obrazami, sztuką malarstwa na własną rękę? Kupić jakiś album? Wpisać w google "obrazy epoki..."?
Rokokowy selfiaczek z imprezy z piesełkiem :3
Czy macie w planach film o architekturze Polski północno-wschodniej? Starych kolorowych domach (np. w Supraślu), równie kolorowych cerkwiach czy też o kościele św. Rocha w Białymstoku?
pieseł :) made my day !
Roko koko odcinek jak zawsze świetny
Totalnie nie znałam rokoko! Dziękuję!
Zapraszamy do świata kultury rokokowej! Jest to świat pełen zachwytów i wzruszeń :)
Czy aby dostać się na studia architektoniczne koniecznie trzeba mieć ścisły umysł i bardzo dobre wyniki z matematyki, czy może jednak dla humanistów również istnieje szansa i matematyka nie jest tak ważna?
O ile barok w dziedzinie architektury czy literatury uwielbiam to jednak do malarstwa nawet twoj film mnie nie przkonal, ale jak dobrze bawilem sie przy ogladaniu!
PIO Jakie polecacie ksiazki mowiace o historii sztuki tak jak Radek? Czyli ciekawie i zrozumiale dla laika, a jednocześnie z duża dawką merytoryczności
Dla odmiany, stworzycie film o którymś obrazie Beksińskiego?
Kocham! dawno nie była głodna :D
Спасибо, очень интересно, почти всё понял с польского))
Привет из Польши :)
PiO Varso Tower bedzie najwyższym budynkiem w Warszawie/Polsce. Jakie są szanse, że powstanie wyższy? Czy w Polskich warunkach jest już to "szyt" możliwości?
Skoro to już ostatni film w tym roku (😢😢) to niestety nie doczekam się już propozycji co na prezent dla fana architektury (oprócz archistorii oczywiście ☺️) w formie filmu ale mam wielka prośbę czy moglibyście dać kilka propozycji w formie postu na instagramie Facebooku albo w zakładce społeczność ?
PIO Czy zrobi pan film o pałacu Sanssouci.
Świetnie!!!
:)
Mam pytanie, czy planują Państwo napisanie książki o obrazach? Bardzo lubię i cenię Państwa filmiki poświęcone malarstwu, więc podejrzewam, że z ksiażką byłoby podobnie.
Dziękuję
Nie wiem czy było takie pytanie ale zapytam - skąd zamiłowanie (chyba można to już tak nazwać) u was do architektury? Może była za tym pewna historia, a może tak "po prostu"?
A kiedy w Katowicach? :P (to pytanie do PIO)
Dobrze, że pan wspomniał Françoisa Bouchera bo dla mnie Rokoko to właśnie on z jego świetlistą fakturą obrazów i rozbuchaną kolorystyką. No i trochę z wszędobylskim erotyzmem jaki wypełnia jego obrazy. No, może jeszcze z oficjalnym malarzem Wersalu, który kochał malować "nieoficjalne" portrety - François-Hubertem Drouais. Ale Rokoko to nie jest moja ulubiona epoka bo zawsze w tle tego okresu wybujałego indywidualizmu czai się marsowy Jacques-Louis David z jego skłonnością do radykalizmu i brudni Sankiuloci potrząsający pikami i wyjący w zwyrodniałej ekstazie kiedy na Placu Rewolucji, a dziś Zgody (na kilku innych także) "la veuve" (wdówka czyli gilotyna) cięła ze świstem karki aż chrupały kości kręgosłupów i krew tryskała niczym woda z fontann. Rzecz ciekawa, to nie był wynalazek monsieur Guillotina, ale chirurga, Antoine Louisa. Ten zaproponował kształt maszyny. trapezowe ostrze ucinające głowy skazańcom to ponoć pomysł najsłynniejszego "klienta" maszynki na Placu Rewolucji - Króla Francji, Ludwika XVI de Bourbon. Ale wtedy, kiedy kat Charles Henri Sanson spuścił mu na kark zimne ostrze, dnia 21 stycznia 1793 roku o godzinie 10:22 to już nie był "Boski Pomazaniec" ale zwykły "obywatel Ludwik Kapet". Zakosztował biedny, dobrotliwy i nieśmiały Ludwiczek skuteczności swojego pomysłu. A z nim - jego znienawidzona i powszechnie skrycie pożądana żona - Maria Antonina. Habsburgowie byli rodem szczególnym! Pełno było wśród nich barwnych ekscentryków, genialnych mataczy, wytrawnych graczy politycznych i płodnych, pięknych kobiet wykazujących często-gęsto skłonności lesbijskie. Mężczyźni zaś skłonności do "płci tożsamej" (jak na przykład Hohenzollernowie czy Wittelsbachowie) nie wykazywali! Ten ród wydał cały tabun mądrych, inteligentnych blondynek o wielkim wyczuciu politycznym. Niestety, tym razem wydał śliczną, ale niezbyt mądrą blondyneczkę mającą ponoć skłonności do kobiecych wdzięków (jej niezwykle silny związek z siostrą, Marią Karoliną miał dziwnie "grzeszny" posmak, choć oczywiście nikt niczego nie udowodnił). Maria Antonina byłaby idealną królową w jakimś bogatym kraju i w spokojnych czasach, bo potrafiła zwrócić na siebie uwagę. A (najczęściej wymyślone) skandale i skandaliki z jej udziałem dałyby zajęcie sporemu tabunowi żurnalistów z wszelkiej maści "pudelków". No, ale jej przyszło żyć w czasach radykalnych. Budziła nienawiść i zazdrość (a także pożądanie nawet u brata jej męża, Karola hrabiego d’Artois) bo była seksowna, urodziwa, lubiła błyszczeć i otaczała się pięknymi rzeczami. Niestety w kraju, gdzie wtedy zaczęły dominować bieda i brzydota. Była niczym papuga w środku stada wron - dziwnym, kompletnie niepasującym do otoczenia zjawiskiem. Dlatego ją nienawidzono i obmawiano z zadziwiającą zaciętością. No i ścięto jej głowę dnia 16 października 1793 o godzinie 12:15. A Jacques-Louis David to uwiecznił na ponurym szkicu przedstawiającym złamaną fizycznym cierpieniem, wychudłą "wdowę Kapet" (lub nawet "więźnia numer 280") jadącą na wozie na miejsce kaźni. Nawet w drodze na szafot Maria Antonina zachowała się "niestandardowo". Jedni żałośnie skamlali o litość (Robespierre ponoć "kwiczał jak prosię"). Inni złorzeczyli wszystkim dookoła. Część zachowywała się wyniośle i arogancko (jak Danton, który do końca zachował zimą krew). A ona lekko wbiegła na szafot (a była mocno schorowana bo krwawiła z macicy i miała gruźlicę płuc). Po drodze nadepnęła katowi na nogę i przeprosiła go mówiąc: „Przepraszam, monsieur, zrobiłam to niechcący”. A po tym położyła się spokojnie na gilotynie i ucięto jej głowę...
Jestem tutaj pierwszy raz. Kim jest Pan z zawodu? Chodzi mi o to czy związek ze sztuką łączy się z wykonywanym zawodem czy to tylko pasja?
Let me google that for you: pl.m.wikipedia.org/wiki/Radosław_Gajda :)
Szkoda ze tak późno odkrywam wasz kanał 😪
PiO czy polecacie jakąś książkę historii sztuki dla takiego laika jak ja. ?
Czym zajmujecie się na co dzień? Oglądając Wasze filmiki na Instagramie można stwierdzić, że macie bardzo przyjemne życie, jednak w jakiś sposób na pewno zarabiacie na życie :D Jestem ciekawa, jak wygląda Wasza codzienność? Pozdrowienia :)
'Jesien w Argenteuil', obraz Claude Monet
- też drapane są drzewa żeby pokazać wiater :D
Jak to ostatni w tym roku 😤😉?! Ponieważ dla mnie 3 tygodnie bez AIAGI to stanowczo za długo wiec wybieram się na spotkanie 14 😃🤗
Zapraszamy serdecznie!
ROKOKO ... no ja też się zadziwiłam. A obraz? aż usłyszałam szczek piesełka.
Jak przeżyje do końca roku bez Państwa filmów ? Był to dla nie taki miły koniec / początek tygodnia. Chyba sobie zrobię powtórkę w poszukiwaniu ulubionej epoki.
"Późne rokokoko"- Maks Paradys rok 2044 :D
Fragonard jest genialny. Choć mnie zachwycił inny jego obraz - portret czytającej dziewczyny. cudaswiata.wordpress.com/2008/06/03/jean-honore-fragonard-czytajaca-dziewczyna/ Mam jego reprodukcję w pokoju. Jest po prostu piękny. A jeśli chodzi o rokoko, to przy okazji filmów o Podkarpaciu - piękny przykład rokoka w architekturze jest w kościele parafialnym w Dukli.
Też wybieram rokoko :D
Hej, jest może szansa, że wpadniecie kiedyś do Katowic/Gliwic? :D
No jasne ;) Ostatnio byliśmy w Katowicach na początku listopada, efekt tych odwiedzin będzie na kanale w styczniu/lutym :)