VRT FIZIKE: Entropija života

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ธ.ค. 2024
  • „Ne možemo da imamo izolovan živi sistem. Ako je sistem izolovan entropija će da raste i time sistem ide ka stanju veće neuređenosti“, kaže dr Nenad Vukmirović iz Instituta za fiziku u Beogradu u osamnaestoj epizodi naučnopopularnog video-serijala „Vrt fizike“.
    Epizoda je posvećena razumevanju jedne od poznatih fizičkih veličina - entropije, koja se izuzetno retko koristi u svakodnevnom životu, pa je stekla izvestan enigmatičan status. U udžbenicima nedovoljno precizno opisana kao mera nauređenosti sistema, entropija često inspiriše umetnike i podstične raznolika spekulativna razmišljanja o svetu.
    Kroz objašnjenje univerzalnog zakona poznatog kao Drugi princip termodinamike, prema kome u izolovanom sistemu entropija ne može da opada, dr Vukmirović govori kako on opisuje ponašanje jednostavnih termodinamičkog sistema kao što je gas zatvoren u posudi, ali i njegove raznolike posledice i značenja poput „strele vremena“.
    Prevazilazeći okvire jedne zanimljive lekcije iz fizike, ova epizoda istražuje i kakva je termodinamika života, kao i zašto se živi sistemi, budući da održavaju uređenost, naizgled opiru Drugom principu termodinake.
    „Živa ćelija nije izolovan sistem, ona interaguje sa okolinom i sa njom razmenjuje entropiju“, objašnjava dr Vukmirović.
    Serijal „Vrt fizike“ pokrenuo je Institut za fiziku u Beogradu inspirisan konceptom popularnih IPB tribina, koje su sve do epidemije okupljale mnogobrojnu publiku u Velikoj sali SKC. Realizovana u saradnji sa portalom „Nauka kroz priče“, svaka od epizoda „Vrta nauke“ posvećena je jednoj od ključnih tema moderne nauke . No, umesto pred publikom, sa fizičarima i drugim istraživačima sada razgovaramo u bašti Instituta, na obali Dunava u Zemunu.
    -
    Autori: Marija Đurić i Slobodan Bubnjević
    Scenario: “Nauka kroz priče”
    Kamera/dron: Zoran Veljanoski, Bojan Živojinović (Twotech Solutions)
    Saradnik u produkciji: Jovana Nikolić
    Režija i montaža: Bojan Živojinović
    Proizvodnja: Institut za fiziku u Beogradu, 2020.

ความคิดเห็น •