Krajowe drapole cz.1. Myszołów vs. "orły"

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ม.ค. 2025
  • Ponieważ było dużo pytań o to kiedy będzie film o ptakach drapieżnych to dziś wrzucam pierwszy z nich. Na początek rozpoznawanie drapoli w locie. Porównamy myszołowa czyli najliczniejszy gatunek ptaka szponiastego w Polsce z „orłami”, przez które mam na myśli orła przedniego, orlika krzykliwego i bielika (nie należy rodzaju orłów). Zapraszam.
    Zapraszam także na FB:
    / ptasiastrefapl
    Zdjęcia:
    Siedzące myszołowy, bielik w śniegu - Zefiryn Pągowski †
    Orzeł przedni w locie - Piotr Radek
    Orzeł przedni siedzący - DickDaniels (carolinabirds.org/) CC BY-SA 3.0
    Pozostałe zdjęcia - Kuba Typiak
    muzyka: Audionautix: Acoustic Guitar 1 - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...) Wykonawca: audionautix.com/

ความคิดเห็น • 113

  • @gosiakurek3628
    @gosiakurek3628 3 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo rzeczowo i na temat. Mieszkam w Grecji i teraz wiem juz z cala pewnoscia ,ze ptaki ,,ktore obserwuje to myszolowy. Pozdrawiam serdecznie!

  • @renatacyran9848
    @renatacyran9848 6 ปีที่แล้ว +5

    Mieszkam w USA w stanie Illinois dość daleko od miast, co pozwala mi obserwować wiele gatunków ptaków nawet we własnym jednohektarowym ogrodzie. Często siadają na gałęziach naszych ogromnych starych dębów, Dziękuję, że z pomocą tych filmów mogę rozszerzyć i usystematyzować moja wiedzę o ptakach, które widzę nawet z okna domu.
    Czasem przez długi czas obserwuję jak np. wrony atakują myszołowa ( lub może jastrzębia), jeden z drapieżników wyjada jaja z gniazda umieszczonego w starym świerku lub poluje na małe gryzonie blisko mojego domu czy też jak kardynał karmi samiczkę wkładając jej "przysmaki" prosto do dzioba. Mniejsze ptaki jak np. drozd wędrowny zakładają gniazda pomiędzy rynnami a dachem domu i wtedy w okresie lęgowym nawet na jakiś czas musimy korzystać z bocznego wyjścia, aby ich zbytnio nie płoszyć.
    Z wielką uwagą będę próbowała odróżnić te gatunki ptaków, zwłaszcza drapieżnych w nowym 2019 roku.
    Renata

  • @wiesawgauszka2664
    @wiesawgauszka2664 4 ปีที่แล้ว +4

    Orła przedniego po raz pierwszy zobaczyłem na padlinie łani,tak się obżar że zponad100m. polany nie mógł wystartować a miejsce jego uczty zdradził kruk . Drugim razem wiosną pracując na pasiece usłyszałem krzyk żurawi spojrzałem do góry niebo czyściutkie jak rybie oko lecz nie mogłem ich zlokalizować ,choć słyszałem bardzo bardzo wysoko zobaczyłem ich 9 szt. krążyły w koło pewno w kominie termicznym nabierały wysokości ,akrzyczały bo pod nimi krążył orzeł . Po pewnym czasie odleciały na zachód a orzeł krążył dalej po pewny czasie i on poleciał za nimi choć myślę że nie mógł już ich widzieć a może się mylę .hej.

  • @aliwad7085
    @aliwad7085 ปีที่แล้ว +1

    Ja widziałam parę orłów przednich krążących nad stawami rybnym okolonymi zalesionymi ogórkami koło Krakowa w dolinie Kluczowody.
    Przepiękny widok krążącej pary.

  • @PiotrHorzelaOpowiada
    @PiotrHorzelaOpowiada 4 ปีที่แล้ว +6

    Z przyjemnością oglądam :) pozdrowienia serdeczne.

    • @PiotrHorzelaOpowiada
      @PiotrHorzelaOpowiada 4 ปีที่แล้ว +1

      Odezwalbys się do mnie? Mam pewien pomysł ;) (piotr.horzela@gmail.com)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 ปีที่แล้ว

      Dziś w nocy postaram się napisać. Pozdrawiam bardzo serdecznie. Kuba

  • @RalfWildlife
    @RalfWildlife 2 ปีที่แล้ว +3

    Dopiero trafilem na kanal. Super content. Szukalem od tygodni jakiegos polskojezycznego filmu o myszolowach i dalem juz se spokój a tu dzis mi wyskakuje film sprzed ponad 5 lat. Ach ten algorytm TH-cam.
    Mam kilka filmow z szybujacym myszolowem na kanale. To chyba najbardziej zaradny ptak drapierzny.

  • @PLHania
    @PLHania 3 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiam te filmy :) Dziękuję!!!!!! :)

  • @ankapodlasianka7390
    @ankapodlasianka7390 6 ปีที่แล้ว +4

    Super film. Jestem w okolicy Stuttgartu i co dzień widzę nad polami pięknie szybujące duże ptaki. Długo szubują nad polem, czasem jeden, czasem dwa, dopiero po dłuższym czasie ląduje na polu. Stawiam, że to myszołów, ale jeszcze poobserwuję i może uda mi się ustalić, jaki to ptak 😃

  • @lukaszw1907
    @lukaszw1907 8 ปีที่แล้ว +4

    A ja wczoraj po raz pierwszy widziałem szybujace bieliki, okolice Poznania. Oprócz rozpoznawania drapoli (bardzo ciekawy temat)może jakieś filmiki o charakterystycznych gatunków dla poszczególnych biotopow (pola,parki miejskie, lasy)blokowiska miejskie )i koniecznie głosy tychże ptaszkow w tle. no i dobrze że wróciłeś. Brakuje takich filmów o ptasiorach w necie

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +1

      biotopowe filmy dawno zapisane w notatniku :) . Bardzo mam ochotę zrobić film o ptakach żyjących na cmentarzu, ale to najszybciej maj :).

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 3 ปีที่แล้ว

    Ornitologia profesjonalna i z pasją.
    Dzięki ogromne za każdy tak omówiony materiał :-)
    Lotki Bielika na czapce :-)

  • @grzegorzjacek3571
    @grzegorzjacek3571 3 ปีที่แล้ว +1

    Super material,pozdrawiam.

  • @krystynadutkiewicz6249
    @krystynadutkiewicz6249 7 ปีที่แล้ว +3

    świetna instrukcja, przy rozpoznawaniu ptaków w locie szczegóły ubarwienia często umykają, natomiast znajomość proporcji, zarysu sylwetki itd. jest kluczowa.

  • @souldrakula8353
    @souldrakula8353 4 ปีที่แล้ว +4

    Gdy byłem na Podlasiu to miałem szczęście zaobserwować kilka ciekawych gatunków drapieżników, m.in. myszołowa i bielika, a także ptaka, który wyglądał jak "odchudzony" myszołów, czyli trzmielojada oraz jeszcze smuklejszego błotniaka łąkowego oraz bardzo rzadkiego orlika grubodziobego (nie był to orlik krzykliwy - miał inny głos). Myszołowy od "orłów" można odróżnić także po ilości "palców" na końcach skrzydeł - u myszołowa jest ich 5 a u "orłów" 6 lub 7.

  • @makadu4315
    @makadu4315 3 ปีที่แล้ว +1

    Cudowny film, baardzo dziękuję!!!

  • @pawepp8755
    @pawepp8755 4 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję i życzę szczęśliwego nowego roku :)

  • @MonikwZembowicz
    @MonikwZembowicz ปีที่แล้ว

    Bardzo czytelnie wyjaśnione.

  • @MrDarnok666
    @MrDarnok666 7 ปีที่แล้ว +11

    Fantastyczny film. Dokładnie miałem ten sam problem: myszołów czy orzeł przedni? Film rozwiewa wszelkie wątpliwości. Świetna rzecz! Gratuluję i pozdrawiam!

  • @mirosawdeja3522
    @mirosawdeja3522 2 ปีที่แล้ว

    Super film i informacje. Od paru lat w mojej bezpośredniej okolicy zagnieździły się ptaki drapieżne. Mam jednak ciągle problem z ich rozpoznaniem. Wszystko przemawia za tym że są to myszołowy, ich odgłosy są identyczne jak w filmiku, ale czasami podczas lotu słychać charakterystyczne krakanie, zbliżone odgłosem do kruka.

  • @ebola8493
    @ebola8493 6 ปีที่แล้ว +4

    super tlumaczysz... bravo

  • @holy883
    @holy883 2 ปีที่แล้ว

    Ja ostatnio "złowilem" orła przedniego w drodze na Rusinową Polane. Siedział na modrzewiu co zmyliło mnie. Myślałem że to myszołów.... ale miał pierzaste nogi!!!! Takie szczęście. 30 par w Polsce i jednego sfotografowałem 😁

  • @wygranezycie9172
    @wygranezycie9172 2 ปีที่แล้ว +1

    Cudownie ciekawy film ❤️🦅

  • @grzywacz0476
    @grzywacz0476 7 ปีที่แล้ว +14

    Takiego kanału właśnie szukałem! Sub leci :)

  • @MrRuslanbykov
    @MrRuslanbykov 3 ปีที่แล้ว

    Widziałem bielka nad Wisłą w okolice wyspy Sobieszewskiej 2 dni temu. Pękny ptak!

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  3 ปีที่แล้ว +1

      swego czasu na Wyspie były dwa gniazda. Jak jest teraz nie wiem ... Zima kolega w samym ujściu miał coś około 40 bielików na raz :) (mój rekord to chyba z 16)

  • @elzbietaziabkowska8411
    @elzbietaziabkowska8411 3 ปีที่แล้ว +1

    Bielika widziałam jadąc na rowerze.Tak się zapatrzyłam,że omal nie wpadłam do rowu. Zobaczyć coś takiego na własne oczy to jest coś. Ale nie przepadam za bielikami. Bielik to nie orzeł. Należy do rodziny myszołowatych, tak czytałam. Jest naszym herbowym ptakiem, ale czy ktoś wie ,że on sra we własne gniazdo? To daje do myślenia.
    Orła przedniego widziałam w zoo, bardzo dawno temu. Dla mnie jest przecudny. Silny i dumny. Cztery orły mogą zabić wilka. To jest mój orzeł i żaden amerykański moim zdaniem mu nie dorównuje. On ma w sobie to coś - wewnętrzną siłę, piękno,groźbę, dumę, dystynkcję, trudno nawet opisać, to moje cudo wśród ptaków szponiastych. Od razu, gdy czytałam o nim w Atlasie Ptaków Polski się w nim zakochałam, a bielik był na drugim, może dalszym miejscu. Myszołowy natomiast widywałam na co dzień w miejscu pracy. U nas - tu gdzie mieszkam może jest ich trochę mniej,ale są.

  • @mariuszsp3129
    @mariuszsp3129 4 ปีที่แล้ว +3

    W Pile na Gwdzie obserwujemy Tracze Nurogęsi. W tym roku jest 12 młodych. Rok temu było ich 17.
    To bardzo piękny ptak.
    Może coś na ten temat?

  • @MiskaS77
    @MiskaS77 8 หลายเดือนก่อน

    BIELIK!!!! u mnie w okolicy od kilku lat się mówiło, że się pojawiły. Ale w tym tygodniu widziałam go dwa razy. Właśnie ta sylwetka jest zupełnie inna od innych drapieżników, które widziałam do tej pory. ten ogon jakby krótszy od innych. Lesnictwo Rytomoczydła. Podobno sa dwa gniazda. Mimo wycinki lasu

  • @pilotmike7569
    @pilotmike7569 4 ปีที่แล้ว +1

    Rewelacyjny i pomocny filmik, dziękuję!😀🐦👍

  • @joannastawicka-pipowska5911
    @joannastawicka-pipowska5911 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję

  • @pawebarski8241
    @pawebarski8241 6 ปีที่แล้ว +1

    Wielkie dzięki za lekcje - myślałem że potrafię odróżnić a tu "zonk!" :-) teraz już wiem jakich cech się dopatrywać i została tylko obserwacja w plenerze. Lajk i sub poleciał ;-)

  • @paulinasobucka-wiechetek
    @paulinasobucka-wiechetek 8 ปีที่แล้ว +3

    super. czekam na następne odcinki . 😊

  • @tompit0373
    @tompit0373 8 ปีที่แล้ว +22

    Już myślałem, że przestałeś nagrywać a tu niespodzianka! Fajny film.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +10

      Nie przestałem i nie przestanę bo za dużo do zrobienia jeszcze. Oczywiście jest problem z czasem jak zawsze, ale będę się starał. :)

    • @tompit0373
      @tompit0373 8 ปีที่แล้ว +2

      :)

  • @cebrynd
    @cebrynd 8 ปีที่แล้ว +9

    Wspaniała seria się zapowiada czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki. Można by dodać odgłosy do każdego z flmów był by dłuższy ale zarazem ciekawszy. Łapka w górę !!

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +2

      Odgłosy będą. Choć krążące drapole zazwyczaj się nie odzywają (no dobra orlik i myszołów to jeszcze jeszcze). Dorobię suplement do tego odcinka. Ogólnie o głosach ptaków drapieżnych planowałem osobny odcinek w odniesieniu do popularnych odstraszaczy ptaków i ich skuteczności.W części o jastrzębiu i krogulcu dodamy głosy - na razie zbieram materiały bo nie wszystko mam :) niestety najbardziej brakuje filmy z lecącym jastrzębiem... no Zobaczymy może uda się go zrobić.

  • @MrBejrutek
    @MrBejrutek 8 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuje bardzo za film! Kiedyś chciałem być ornitologiem i bardzo lubiłem ptaki drapieżne. :)

  • @kasiasasasa123
    @kasiasasasa123 6 ปีที่แล้ว +5

    Ostatnio mam szczęście do drapoli. Szczególnie do bielika. Spotkałam go nawet latajacego w centrum Torunia

  • @pawel1466
    @pawel1466 8 ปีที่แล้ว +3

    czekamy na wiecej filmów!!! pozdrawiam

  • @arwenaiaragorn
    @arwenaiaragorn ปีที่แล้ว +1

    orła przedniego widziałem na biebrzy

  • @jolantaliszka7822
    @jolantaliszka7822 3 ปีที่แล้ว +4

    Super film i informacje brakuje jeszcze tylko głosów poszczególnych ptaków.

  • @julianandrzejwrzosek7442
    @julianandrzejwrzosek7442 3 ปีที่แล้ว

    Dobry film. Dzięki

  • @PtakiPolskiTVBirdsofPoland
    @PtakiPolskiTVBirdsofPoland 8 ปีที่แล้ว +5

    Długo musiałem czekać na nowy film, ale się doczekałem :-) Super :-)

  • @piotr7194
    @piotr7194 4 ปีที่แล้ว

    W tym co Pan robi też jest Pan orłem 👍

  • @ftalo4881
    @ftalo4881 2 ปีที่แล้ว

    drugi raz obejrzałem film już bez problemu rozróżnię te ptaki z rodziny jastrzębiowych

  • @MB-lp2qu
    @MB-lp2qu 8 ปีที่แล้ว +2

    No wrzucaj więcej filmów ! :) Dobrze było by jak byś wrzucił jakąś serie o ptakach nadwodnych, takich jak zimorodek, pluszcz itp. Pozdrawiam

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +2

      Po pluszcza pójdę zimą :) niestety lęgowych tu na pomorzu nie ma a nawet jeśli są to skrajnie rzadkie i trzeba by baaardzo długo szukać. Jeśli zima będzie normalna tj z mrozem i śniegiem to na pewno zawitają do Gdańska pluszcze ze Skandynawii . Zimorodki głównie na wiosnę w planie coś o domkach dla tego gatunku zbieram materiały, niestety nie udało się dostać projektu na ten gatunek :( wtedy byłyby o nich film już teraz. W planie też pliszka górska... Po prostu już zawsze będę brał kamerkę na każdy spacer czy wyjście w teren żeby zbierać materiał kiedy i gdzie się tylko da...

  • @mariuszwodzu
    @mariuszwodzu 4 ปีที่แล้ว

    Świetne filmy! Gratuluję!

  • @sashaxmsp8014
    @sashaxmsp8014 5 ปีที่แล้ว +3

    Mam przy lesie takiego wielkiego ptaka drapola.

  • @karolinaczulewicz8117
    @karolinaczulewicz8117 8 ปีที่แล้ว +3

    super film! czekam na wykłady w Stacji!

  • @janzielinski6293
    @janzielinski6293 3 ปีที่แล้ว

    U mnię w Pruszkowie jest para Sokoła wędrownego na kościele Żbikowski i raz widziałem orła stepowego w Pruszkowie.

  • @jluczkiewicz
    @jluczkiewicz 8 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dziękuje. Dobry materiał. Moze skoro mamy jesień to cos o szponiastych, ktore mozna teraz podpatrywać na przelotach?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว

      jesienny przelot trwa w najlepsze a mnie rozłożyło zapalenie oskrzeli bardzo oporne na leczenie mogę nie zdążyć jesienią. A wiosną ciężko trafić bo przelot intensywny....

  • @adamnadziak8864
    @adamnadziak8864 4 ปีที่แล้ว +1

    Z resztą bielika też widziałem. Ale przedni był większy

  • @kici-kici8667
    @kici-kici8667 8 ปีที่แล้ว +6

    A może filmik z serii "Okiem podglądacza" czyli życie parki jakiegoś gatunku od budowania gniazda do wyprowadzenia lęgu? Nie wiem czy technicznie wykonalne...? Niemniej jednak jaki by nie był czekam na następny filmik :)

  • @adamnadziak8864
    @adamnadziak8864 4 ปีที่แล้ว +1

    Widziałem w moim terenie orła przedniego na "moim rewirze" na pewno to był przedni bo miałem z nim spotkanie oko w oko. Był o gro mny

  • @KrzychAdam1
    @KrzychAdam1 4 ปีที่แล้ว +3

    Dlaczegóż to bielik ma nie być orłem? Do ptasiego plemienia Accipitrini należy spora grupa rodzajów. Większość z tych rodzajów to nie orły, ale co najmniej dwa z nich to orły niewątpliwie czyli Aquila (łac. orzeł) i Haliaeetus (łac. orzeł morski). Orzeł przedni należy do rodzaju Aquila, a bielik do rodzaju Haliaeetus. Co więcej także rodzaje Clanga z orlikami krzykliwym i grubodziobym oraz Hieraaetus z orzełkiem włochatym należałoby także zaliczyć do orłów.

    • @caviramus0993
      @caviramus0993 3 ปีที่แล้ว

      Tylko od jakiegoś czasu następuje ptzemianowywanie polskich nazw, aby każdy rodzaj miał własną nazwę. Aquila zarezerwowało nazwę orzeł, stąd inne rodzaje musza mieć inne nazwy, aby zachować zgodność tasonomiczną, żeby były to grupy naturalne, a nie sztuczne.
      Haliaeetus jest już lekka naleciałością germańską stąd takie kłopoty z nazywaniem ich orłami morskimi.
      Problem pojawia się wtedy, gdy przykładowo bielik jest bliżej spokrewniony z myszołowem niż z resztą orłów, a to psuje klad. I mamy grupę sztuczną, która tylko utrudnia poznanie ewolucji, pokrewieństwa i biologii. Stąd taka ścisłość w nadawaniu nazw.

    • @KrzychAdam1
      @KrzychAdam1 3 ปีที่แล้ว

      @@caviramus0993 Tak, biedny bielik został relegowany spośród orłów ze względów nomenklaturowych. Dotyczy to także jego bliskiego krewniaka, symbolu Ameryki, łysego orła (bald eagle). Ale z naszych drapieżnych ptaków przynajmniej orlik krzykliwy i grubodzioby oraz orzełek włochaty zachowały w nazwie coś orlego. I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno, nawet rybołów należący do innej rodziny niż wszystkie wyżej wymienione rodzaje był w Polsce nazywany orłem.

  • @73Lioness73
    @73Lioness73 7 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki

  • @karoloowek4982
    @karoloowek4982 8 ปีที่แล้ว +3

    Witam serdecznie. Zrobiłem karmik z PET-a wg. Pana wskazówek - bogatki i wróble są zadowolone :) ale ostatnio zobaczyłem, że nie chcą za bardzo przylatywać a jak przylecą to szybko się posilają i są niezmiernie płochliwe. Zauważyłem, że na gałęzi jabłoni siedział ptak drapieżny - jastrząb albo krogulec. Bardzo niewielki z prążkowanym brzuchem. W pobliżu sąsiad trzyma gołębie . Pytanie do Pana - jak je rozpoznać ;) i który z nich częściej można spotkać w pobliżu siedzib ludzkich ?
    Filmy super i czekam na więcej.
    Pozdrawiam

    • @mlew71
      @mlew71 7 ปีที่แล้ว +1

      Krogulec ma dlugie cienkie nogi .

  • @fotorudzki
    @fotorudzki 9 หลายเดือนก่อน

    Gdzie w Polsce można spotkać najwięcej tych pięknych dużych ptaków ?

  • @grzegorzjacek3571
    @grzegorzjacek3571 3 ปีที่แล้ว

    Jestem pasjonata wedkarstwa,ale juz mi sie podoba, to rozsiadam sie wygodniej.

  • @87342
    @87342 8 หลายเดือนก่อน

    Bielik dziś rano Rynia mazowieckie 😊

  • @robertkruszyk4118
    @robertkruszyk4118 8 ปีที่แล้ว +3

    na moim kanale można zobaczyć kilka filmów np. orły przednie, orliki, bieliki i nie tylko. zapraszam

  • @PtakiwPolsceBirdwatching
    @PtakiwPolsceBirdwatching 7 ปีที่แล้ว +2

    Może jakiś odcinek o nietypowo ubarwionych ptakach "pospolitych"? :) Pozdrawiamy

  • @jakubbumbum125
    @jakubbumbum125 ปีที่แล้ว

    fajne filmy

  • @aluette1
    @aluette1 3 ปีที่แล้ว

    Ja potrafię rozpoznać tylko kanię rudą 🤣
    Tu gdzie mieszkam jest ich całe mnóstwo i krążą one całymi dniami w okolicach dróg, gdzie zbierają rozjechane zwierzęta. Ale zdarzyło się kilkukrotnie, że krążyła w pobliżu mojego ogrodu, prawie na wyciągnięcie ręki.

  • @radoslaw108
    @radoslaw108 3 ปีที่แล้ว

    bielika widzialem na warmi:)

  • @ziwonyzyciawziete7912
    @ziwonyzyciawziete7912 3 ปีที่แล้ว

    Witaj, szukam różnych informacji o myszołowa h, ponieważ chcielibyśmy go jakoś zaprosić na łowy do naszego ogrodu położonego obok pól i nieużytków. Ale jak to zrobić? Czy warto? Sąsiadka ma kury i czy myszołowa nie będą ich straszyć, aby nie było konfliktu. Jak powinien być zbudowany stojak, tj. wysokość i szerokość? Czy małe ptaki w ogrodzie i jeże nie będą zagrożone? Mamy tyle gryzoni różnego rodzaju, że przegrywamy z nimi walkę 😏 zapraszaliśmy sowy, ale póki co, zaproszenia nie przyjęły. Z organizacji SOS wiemy, że w okolicy mogą być płomykówki... No ale, czekamy póki co. I pomyśleliśmy o myszołowach... Będę wdzięczna za kilka wskazówek 🙏😁

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  3 ปีที่แล้ว

      Do lęgu myszołowa nie zmusimy w żaden sposób. Ptak ten zimą lubi padlinę . Co do kury to dorosłej nie weźmie ale wszystko wielkości kwiczoła co łazi po ziemi może być zagrożone (na gołębie nasze myszaki nie polują) . Co do sów to warto powiesić budkę dla pójdźki. Nie ma co się oglądać na występowanie wg atłasu sów. Przez PS zgłoszono już kilka stanowisk gdzie podobno ich nie ma ;) warto próbować bo powoli ich populacja rośnie :)

    • @ziwonyzyciawziete7912
      @ziwonyzyciawziete7912 3 ปีที่แล้ว

      @@ptasiastrefa Dziękuję za uspokajające info ❤️ Zrobiliśmy budę lęgową dla płomykówki, to zrobimy i dla pojdźki. 😁 Do lęgów myszołowa nie zapraszam, ale chcieliśmy mu takie stanowisko do siadania zrobić, jak np. przy autostradach, ale nie mogę znaleźć wymiarów, jak wysokie ten słup ma być. A może to nie ma znaczenia? A jeśli chodzi o kury sąsiadki, dziś lis zamordował pięknego koguta i kurę, raczej tych myśliwych trzeba się bać 😏

  • @magikeloo
    @magikeloo ปีที่แล้ว

    👍

  • @piotrek1977able
    @piotrek1977able 5 ปีที่แล้ว +1

    zrób filmik rybołowach

  • @gregory1074
    @gregory1074 3 ปีที่แล้ว +1

    Trzeba coś wyjaśnić. Otóż bielik nie jest orłem tylko w Polsce. W każdym innym kraju jest . Np. jego bliski kuzyn bielik amerykański jest tam nazywany oficjalnie orłem (sea eagle). To samo z innymi w systematyce bliskimi krewniakami bielika. I to w Polsce bielik nie jest orłem od stosunkowo niedawna. W latach 50 -tych dwóch biologów napisało polską systematykę i na tej ich książce opierają się ci co mówią że bielik nie jest orłem (nazwali go w tej książce orłanem - wtedy były takie czasy że rusycyzmy były dobrze widziane). Mówią to z takim przekonaniem jakby cały świat naukowy tak uważał, a tak nie jest. Dodatkowo bielik jest ptakiem od którego wzięto godło polski i od którego wzięli swój herb Piastowie (w okolicach Gniezna występują wyłącznie bieliki no i ten biały ogon, a godłem ma być orzeł biały i jeszcze nieopierzone nogi w herbie które ma właśnie bielik który oprócz polowania na zwierzęta lądowe często też łowi ryby)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  3 ปีที่แล้ว

      Dlatego ją się nie czepiam jak ktoś mówi orzeł bielik. W końcu nazwa radzaju to orzeł morski. Wydaje mi się że nacisk by oddzielić bieliki od orłów jest/były ze strony nauki a dokładnie systematyki by nazwa polska także jak najprecyzyjniej określała rodzaj do którego ten ptak należy... Ja sobie od dawna zadaje pytanie po co skoro tę funkcję pełni łacińska nazwa naukowa. W UK mamy np angielskie nazwy sikor (tit) odnoszące się do raniuszka czy wąsatki które kiedyś były do sikor zaliczane. Nazwy łacińskie się zmieniły a zwyczajowe pozostały - czemu nie mogło być tak u nas? nie wiem. Wg mnie nazwa zwyczajowa powinna precyzyjnie i łatwo określać o kim mówimy a sestematyka powinna mieć odzwierciedlenie w łacinie. W końcu kiedy mówimy orzeł bielik lub poprostu bielik wszyscy wiedzą o kim mówimy :) dziękuję za wartościowy wpis i pozdrawiam serdecznie

  • @ebola8493
    @ebola8493 6 ปีที่แล้ว +3

    puchacza prosze pokaz ...

  • @tomest9501
    @tomest9501 4 ปีที่แล้ว +1

    Czyli widziałem orlika krzykliwego 1,5 miesiąca temu. Myszołowy znam, bo widzę często, ten był większy i miał większe skrzydła, niestety nie zrobiłem zdjęcia.

  • @BatoryJan
    @BatoryJan 5 ปีที่แล้ว +1

    Witam,
    Z mojego okna udało mi się sfilmować sylwetkę siedzącego ptaka, ale niestety mój "zoom" na maksimum nie uchwycił zbyt wiele szczegółów. Mimo to pozwoliłem sobie wysłać do Ciebie ten film może coś rozpoznasz? Mieszkam blisko rzeki i te ptaki są bardzo częstym gościem moich okolic ale jeszcze nigdy nie udało mi się go sfilmować siedzącego, zazwyczaj latają po drugiej stronie rzeki nad polaną dość wysoko, czasem niżej. Może kiedyś uda mi się coś więcej nagrać :-)
    Pozdrawiam.
    th-cam.com/video/MVRMD2Z6tv0/w-d-xo.html
    .

  • @aleksandermularski1192
    @aleksandermularski1192 ปีที่แล้ว

    Na kolejne tematy w zakresie rozpoznawania ptaków w kolejnych odcinkach proponuję: rybitwy, świergotki, mewy, biegusy... 😁
    Z drapoli błotniaki i myszołowy😁.

  • @desMolos
    @desMolos 9 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry, mimo kilkukrotnego obejrzenia tego materiału nie umiem sam rozpoznać gatunku, który ostatnio widziałem.
    Czy z tego nagrania, jest Pan w stanie stwierdzić jaki to ptak?
    th-cam.com/video/g0AyTLXQDPY/w-d-xo.htmlsi=uysWENi42ZfYrCMO
    Pozdrawiam.

  • @jasem8020
    @jasem8020 6 หลายเดือนก่อน

    "Bielik nie należy do orłów". To by znaczyło, ze bielik amerykański, tzn "bald eagle" tez nie jest orłem, kolego?

  • @dorotasylwester9289
    @dorotasylwester9289 6 หลายเดือนก่อน

    Czy mogę prosić o pomoc w identyfikacji ptaszora? Mam zdjęcie i film z odgłosami.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน

      Proszę podesłać na ptasiastrefa(at)gmail.com.pl postaram się szybko odpisać aczkolwiek w poczcie mam duże zaległości

  • @tomasztomasz6424
    @tomasztomasz6424 10 หลายเดือนก่อน

    🙃👌👍

  • @mariuszmasosz7462
    @mariuszmasosz7462 8 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda, że nie ma filmu przedniego w locie.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +1

      niestety :( ptak na tyle rzadki, że nie udało mi się takiego nagrania wykonać. Miałem spotkanie z przedniakiem w tym roku niestety był bardzo daleko i nisko :(. Jeśli kiedyś uda mi się wykonać takie nagranie to z pewnością wrzucę taki film.

  • @damiangorniak8169
    @damiangorniak8169 8 ปีที่แล้ว +1

    Czy film porównujący jastrzębia i krogulca jest już możliwy do obejrzenia?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +2

      Jeszcze nie. Mam już większość materiałów, ale wciąż brakuje mi lecącego jastrzębia. Być może zrobię film bez tego , a kiedy uda mi się nagrać lecącego jastrzębia to wykonam suplement do tego filmu... W związku z tym, że rodzinka mi się niedawno powiększyła to ostatnio bardzo mało bywam w terenie i szanse na nagranie jastrzębia małe... Pozdrawiam

    • @damiangorniak8169
      @damiangorniak8169 8 ปีที่แล้ว

      Gratuluję, czekam z niecierpliwością na nowe materiały, pozdrawiam

    • @piotrek1977able
      @piotrek1977able 5 ปีที่แล้ว

      @@damiangorniak8169 czym się różni krogulec od Jastrzębia?

  • @krzysztoffeldman7042
    @krzysztoffeldman7042 ปีที่แล้ว

    Nic się nie dowiedziałem. Straciłem czas.

  • @kons6
    @kons6 ปีที่แล้ว

    th-cam.com/video/1id4T_LGZxg/w-d-xo.html
    czy to moze byc orzel przedni? ptak wydawal sie ogromny, wielkosci zurawia

  • @konrad130457
    @konrad130457 2 ปีที่แล้ว

    Szkoda że dzisiaj trafiłem na ten kanał.

  • @noiwidzisz4591
    @noiwidzisz4591 7 ปีที่แล้ว +4

    spoko lekcja dla początkujących ornitologów

    • @sashaxmsp8014
      @sashaxmsp8014 5 ปีที่แล้ว +1

      Tak ja do tego dołączyłam i polecam

  • @lukaszw1907
    @lukaszw1907 8 ปีที่แล้ว +1

    zakupiłem lunete typowo ptasiarska.wiem ze juz był odcinek poświęcony lornetkom i lunetom. ,ale może masz jakieś smaczki ukryte i porady dla podglądaczy amatorów.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +2

      O lornetkach było o lunetach jeszcze nie. Dopisuję do listy planowanych filmów. Sporo przygotowania bo o ile mam ze 3 lornetki to lunetę mam tylko jedną choć wykorzystywałem ich wiele i to z różnych firm i półek cenowych. Temat dobry na zimę bo wtedy luneta nad morzem przydaje się bardzo często i będzie można przy okazji film zrobić...

    • @paulus.
      @paulus. 8 ปีที่แล้ว +1

      Podpisuję się pod pomysłem - odcinek o lunetach. Właśnie również pod kątem półek cenowych - jednego stać na "mercedesa", innego na "coś średniego", inny rozważa, czy jest sens "te najtańsze". Jako amator miałem okazję skorzystać z lunety i odcinek kiedyś chętnie bym obejrzał.
      Pozdrawiam.

  • @arwenaiaragorn
    @arwenaiaragorn ปีที่แล้ว

    jak by co jestem pewny że to był orzeł przedni

  • @ornit2267
    @ornit2267 5 ปีที่แล้ว +1

    Nie wiem czy to normalne, ale myszołowy w mojej okolicy polują na kury.

    • @michap5692
      @michap5692 4 ปีที่แล้ว

      U moich sąsiadów, w zimę jedna kurka poszła. To musialbyć Mysiak, bo co innego? Krogulec? To nie lis, lis by to powtórzył, a to był jedyny taki przypadek

  • @KazSad-wj5je
    @KazSad-wj5je 11 หลายเดือนก่อน

    Biel

  • @edward832505
    @edward832505 4 ปีที่แล้ว

    Jest subik przyda się kanał do mojej fotografii zapraszam również do mnie na kanał ;) pozdrawiam .

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 ปีที่แล้ว

      Subuję już jakiś czas i co jakiś czas też zaglądam :) pozdrawiam serdecznie

  • @krzysztoffeldman7042
    @krzysztoffeldman7042 ปีที่แล้ว

    Decha. Recenzja. Od stodoły.

  • @chemicznyx
    @chemicznyx 7 ปีที่แล้ว +1

    Zjadłbym takiego Bielika z Borówkami i Grzybkami z lasu