Čtenářská hodina 1. ročník, Čtenářské strategie - Předvídáme, hledáme v textu odpovědi na otázky
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 12 ม.ค. 2025
- Záznam z hodiny čtení v 1. třídě ukáže, jak děti samostatně předvídají z obrázku a textu, hledají v textu důkazy a zdůvodňují své předpovědi. Paní učitelka pracuje s publikací Čteme s porozuměním každý den (1. třída) a učí děti vedle předvídání i dalším důležitým čtenářským dovednostem a strategiím (hledání hlavní myšlenky textu, určování postav a prostředí, rozlišování mezi fantazií a realitou, porovnávání a určování posloupnosti).
"Pomáháme školám k úspěchu" je nezávislý projekt Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, který je zaměřený na zvyšování kvality výuky ve veřejných základních školách s důrazem na individuální přístup učitelů k žákům.
Analýza videa (Kateřina Šafránková)
0:20 - 3:54
Žáci z obrázku předvídají, o čem bude text. Své předpovědi zdůvodňují, všímají si na obrázku detailů a zapojují i své předchozí znalosti a zkušenosti.
3:55 - 5:35
Paní učitelka čte spolu s žáky nahlas celý text (tzv. chorálové čtení). Díky tomu se všichni žáci (včetně začínajících čtenářů) dozvědí, o čem text je. Ulehčí jim to následné hledání odpovědí na otázky.
7:43 - 22:03
Žáci pracují ve skupinkách a společně hledají správné odpovědi na otázky a důkazy v textu. Pokud jsou hotovi, mohou si vybarvit obrázek. Učitelka skupiny obchází a pomáhá těm, kteří to potřebují.
9:06 - 9:52
Zajímavý moment, kdy paní učitelka přeruší práci ve skupinách, aby žáky požádala o vyjasnění slova, které jedna skupina nezná (mudrc). Učitelka vysvětlení od spolužáků nijak nedoplňuje, protože je dostatečné a neznalá skupinka významu slova porozuměla.
11:10 - 12:20
Učitelka pomáhá skupince se rozhodnout, zda byla kočka přátelská, nebo rozmazlená. Žáci argumentují pro svou volbu a pod vedením učitelky docházejí ke konsenzu a správnému řešení. Učitelka však nikoho nepřesvědčuje, podá žákům pomocnou ruku a pak odchází.
22:03 - 31:15
Žáci mají příležitost obhájit svá rozhodnutí. Probíhá diskuse, během které žáci uvádějí, jaké odpovědi si jejich skupinka vybrala jako správné a jaké pro to mají důkazy v textu. Každá odpověď, která je dobře zdůvodněná, je vyslyšena. Správné řešení zazní až v závěru diskuse, kterou učitelka řídí tak, aby dostali slovo zdatní i slabší žáci.
31:15 - do konce
Žáci si pomocí symbolu označí, jak dnes pracovali. Jejich sebehodnocení se netýká počtu správných odpovědí, ale míry zapojení a dodržování pravidel skupinové práce.