Piec zduński i prawo cz.1 - kluczowe regulacje i normy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 26

  • @pieceartura_pl
    @pieceartura_pl  11 หลายเดือนก่อน +5

    SPROSTOWANIE! Wszędzie gdzie w nagraniu mówię "MEGA-gramy" powinno być "MILI-gramy". Przepraszam za tę pomyłkę. Będę uważniejszy następnym razem.

  • @filofilo8587
    @filofilo8587 11 หลายเดือนก่อน +9

    Brawo Artur, jesteś pierwszym zdunem, który poważnie podszedł do tematu. Pierwszym, który serio traktuje klientów i uświadamia im prawdziwą sytuację prawną w Polsce a nie zamiata problem pod dywan, zostawiając całe ryzyko prawne i finansowe na nieświadomym kliencie. Mam nadzieje, że w końcu organizacje zduńskie lub przynajmniej inni indywidualni zdunowie zaangażują się w tym temacie, podejdą profesjonalnie nie tylko do technicznej strony swoich usług ale również prawnej. Mam nadzieję, tym razem będzie inaczej niż w Polsce bywa i środowisko zdunów nie potraktuje Cię jako czarną owcę ale, że potraktuje Cię jako pioniera wprowadzającego polskich zdunów na poziom funkcjonowania ich zrzeszeń w takich krajach jak Francja, Niemcy, Austria czy choćby lokalne Czechy. Dziękuję.

  • @yachu15
    @yachu15 27 วันที่ผ่านมา

    Powiem tak. Mimo całej ludzkiej inteligencji i mądrości ludzkość jest co raz głupsza. Serdecznie pozdrawiam mądrych zdunów.

  • @rebeliant6759
    @rebeliant6759 11 หลายเดือนก่อน +4

    Arturze dziękuję za zgłębienie tematu i poświęcenie swojego czasu , który mogłeś spożytkować w o wiele przyjemniejszy sposób ze swoją rodziną. Dzięki Bogu nauczyłeś mnie budować piece i nawet jak nie będę mógł ich budować zarobkowo to na swoje potrzeby zawsze coś zbuduje i ogrzeje swoją rodzinę , przyjaciół bez względu na bezduszne i bezwzględne przepisy , które najczęściej tworzone są przez ludzi , którym obce jest cudowne ciepło bijące ze zduńskich pieców . Serdecznie Cię pozdrawiam niech Ci Bóg błogosławi do zobaczenia Piotrek K.

  • @Projekt_Ognik
    @Projekt_Ognik 11 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję Artur i serdecznie pozdrawiam

  • @kaloian1104
    @kaloian1104 11 หลายเดือนก่อน +4

    Aż mnie kurczy pójść do urzędu i powiedzieć że chce wybudować pięć Zduński zgodnie z obowiązującymi przepisami i zobaczyć na reakcję , nie mówiąc o uzyskaniu pozwolenia . Dziękuję , świetny klarowny materiał . Wyzwaniem jest wdrożenie tego w rzeczywistości ,ale jak się nie spróbuję to na pewno samo się nie zrobi .

  • @rafalmarusiak6809
    @rafalmarusiak6809 11 หลายเดือนก่อน +2

    Super pan się wypowiedział panie Arturze👌👍😊.Póki dzrzewo będzie,to Zdunowie zawsze będą potrzebni,ale mam na myśli taki dobrych zdunów,którzy mają pojęcie o prawdziwym zduństwie tradycyjnym i byli uczeni z pokolenia na pokolenie,lub u dobrego mistrza zduńskiego z taką wiedzą.Ps;,Ja też jestem zdunem,czeladnikiem po szkole wielozawodowej 3letniej,praktyki nabywałem u mojego śp ojca mistrza zduńskiego👍💪🤝😊.pozdrawism serdecznie Rafał Marusiak🤝🤝🤝😊

  • @MikeB_workshop
    @MikeB_workshop 11 หลายเดือนก่อน +2

    Bardzo merytorycznie , świetny materiał . Brawo ! Gorąco pozdrawiam i mam nadzieję że uda się zebraź aparaturę .

  • @PablitoSroczynski
    @PablitoSroczynski 11 หลายเดือนก่อน

    dobra robota! ;-)

  • @slavomir6133
    @slavomir6133 11 หลายเดือนก่อน

    Super film. Ale brakuje mi tu bardzo informacji co trzeba w świetle prawa zrobić, żeby legalnie taki piec powstał. Pozwolenie na budowę? Projekt? Zgłoszenie? Czy tylko obowiązują lokalne uchwały?

  • @AdiWeld
    @AdiWeld 8 หลายเดือนก่อน

    Czy pan buduje piece?

  • @szymonsarnicki5672
    @szymonsarnicki5672 11 หลายเดือนก่อน

    Czy piece Kuźniecowa spełniają takie normy?

    • @pieceartura_pl
      @pieceartura_pl  11 หลายเดือนก่อน

      Prawdopodobnie tak. Aby jednak mieć całkowitą pewność, trzeba kilka takich pieców solidnie przebadać, szczególnie pod kontem emisji pyłów i tlenków azotu. Jeśli zaś chodzi o zgodność z normą 15544, to każdy pojedynczy piec w konkretnej lokalizacji, trzeba niestety sprawdzić /przeliczać indywidualnie, ponieważ ta norma traktuje piec oraz komin jako jedną całość. Jedną ze zmiennych w tej normie jest również wysokość nad poziomem morza na której ten piec działa.

    • @szymonsarnicki5672
      @szymonsarnicki5672 11 หลายเดือนก่อน

      Które piece wg Ciebie spełniają współczesne wymogi lub są najbliżej ich spełnieniu?

    • @pieceartura_pl
      @pieceartura_pl  11 หลายเดือนก่อน

      @@szymonsarnicki5672 Jeśli chodzi o spełnienie początkowych warunków normy 15544 to w zasadzie większość znanych mi palenisk spełnia te warunki. Norma 15544 ustawia jednak warunki dla całego systemu składającego się z 1) paleniska, 2) kanałów /komór akumulacyjnych 3) komina. Przeliczenie tych wszystkich trzech elementów razem mówi o zgodności lub niezgodności całego systemu z normą 15544. W przyszłym tygodniu opublikuję szczegółowy materiał, w którym to wszystko wyjaśnię.

  • @NeoShaman
    @NeoShaman 10 หลายเดือนก่อน +1

    Zdumi powinni naciskać na rząd w celu jasnego określenia sposobu postępowania z takimi piecami. Nie może być tak, że klient kupuje piec, w którym nie wiadomo, czy można palić. Taki piec potrafi kosztować ponad 30 tys. i miec kluczowy wpływ na projekt domu. Nie może być tak, że do nowego pieca przyjdzie urzędnik i powie, że nie można w nim palić.

  • @MhUser
    @MhUser 11 หลายเดือนก่อน +2

    mili mili mili

    • @pieceartura_pl
      @pieceartura_pl  11 หลายเดือนก่อน

      Tak, wszędzie gdzie mówię "megagramy" powinno być "miligramy". Dzięki że zwróciłeś na to uwagę. Poprawię się następnym razem.

  • @pawdarjusz9103
    @pawdarjusz9103 11 หลายเดือนก่อน +1

    Obejrzę jutro ale zanim obejrzę to powiem że piece rakietowe będą spełniać normę emisyjności

    • @pieceartura_pl
      @pieceartura_pl  11 หลายเดือนก่อน +1

      Najprawdopodobniej tak. Aby jednak mieć całkowitą pewność, trzeba kilka różnych pieców rakietowych solidnie przebadać, szczególnie pod kontem emisji pyłów i tlenków azotu. Jeśli zaś chodzi o zgodność z normą 15544 to każdy pojedynczy piec w konkretnej lokalizacji trzeba niestety sprawdzić /przeliczyć indywidualnie, ponieważ ta norma traktuje piec oraz komin jako jedną całość. Jedną ze zmiennych w tej normie jest również wysokość nad poziomem morza na której ten piec działa.

    • @pawdarjusz9103
      @pawdarjusz9103 11 หลายเดือนก่อน

      ​@@pieceartura_pltego nie wiedziałem że na pewnych wysokościach nie działają.
      Sam zbudowałem piec rakietowy alea on pewne braki w zależności od ciśnienia atmosferycznego i warunków panujących na zewnątrz budynku.
      Z obserwacji wiem że komora spalania chyba jest za długa i ma za dużą przestrzeń nad przejściem gardłem do podnośnika.
      Wiać to po nie dopalonych częściach przy drzwiczkach.
      Być może zbyt mało powietrza na drzwiczki no ale to da się wyregulować.
      Inna sprawą jest wąskie gardło do podnośnika które myślę przerobić w kształcie lejka od strony komory spalania.
      No i sam kształt komory spalania mi nie pasuje jako była o kątach prostych od góry paleniska i zastanawiam się nad jej obniżeniem i zrobieniem łuku nad paleniskiem.
      Piec z uwagi ma mało miejsca jest nie całkiem taki wielki jak powinno być.
      Dodam że zachowałem współczynniki podane w literaturze odnośnie przekroju gardła, podnośnika i odprowadzania spalin.
      Gardło ma może 12 cm długości.
      Jest pierwszą komora pozioma spalania

  • @kominkigp
    @kominkigp 11 หลายเดือนก่อน +1

    65% wymagane przez ekoprojekt to sezonowa efektywność energetyczna a 78%, o których mówi PN-EN 15544 to sprawność. Nie można porównywać tych dwóch wartości.

    • @pieceartura_pl
      @pieceartura_pl  11 หลายเดือนก่อน +1

      Dzięki za tę uwagę. Zastanawialiśmy się nad tym ze znajomymi i doszliśmy do wniosku że jedno z drugim da się porównać. W wolnej chwili jeszcze raz przyjrzę się temu bliżej i dam znać później.

    • @pieceartura_pl
      @pieceartura_pl  10 หลายเดือนก่อน

      Określona w ekoprojekcie minimalna wartość 65% dotyczy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym skorygowaną o następujące współczynniki:
      - współczynniki korekcji uwzględniające zwiększenie sezonowej efektywności ogrzewania pomieszczeń ze względu na skorygowane czynniki związane z regulacją temperatury w pomieszczeniu w celu uzyskania komfortu cieplnego,
      - współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne,
      - współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na zużycie energii przez stały płomień pilotujący.
      Piece zduńskie mają jednostopniową moc cieplną bez regulacji temperatury w pomieszczeniu, nie są wyposażone w dodatkowe opcje regulacji temperatury, nie zużywają energii elektrycznej ani na potrzeby własne ani na potrzeby stałego płomienia pilotującego, tak więc te wszystkie współczynniki w przypadku pieców zduńskich wynoszą 0.
      Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym jest równa sprawności użytkowej przy nominalnej mocy cieplnej, na podstawie NCV
      NCV (wartość opałowa) oznacza całkowitą ilość ciepła uwalnianego przez jednostkową ilość paliwa mającego właściwy poziom wilgotności podczas jego pełnego spalania w obecności tlenu i w przypadku gdy produkty spalania nie ochładzają się do temperatury otoczenia.
      Sprawność użytkowa przy nominalnej mocy cieplnej oznacza, wyrażany w %, stosunek wytworzonego ciepła użytkowego do wyrażonego pod względem NCV całkowitego poboru energii przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe.
      Spełnianie wymagań normy PN-EN 15544 zapewnia sprawność energetyczną na poziomie co najmniej 78%. Obliczenia zawarte w normie są oparte na nominalnej mocy cieplnej.
      Oznacza to, że w przypadku pieców zduńskich sprawność energetyczna, o której mowa w normie PN-EN 15544 jest równoznaczna z sezonową efektywnością energetyczną ogrzewania pomieszczeń lub sprawnością użytkową przy nominalnej mocy cieplnej, o której mowa w ekoprojekcie.

    • @kominkigp
      @kominkigp 10 หลายเดือนก่อน

      @@pieceartura_plOczywiście. W Ekoprojekcie (Rozp. KE 1185/2015) jest odpowiedni wzór do przeliczeń. Mogę się pomylić o 1% ale 65% sezonowej efektywności odpowiada sprawności 72% przy urządzeniu wyposażonemu w termostat lub 73% dla urządzenia bez termostatu. Oznacza to że, aby miejscowy ogrzewacz pomieszczeń spełnił wymogi ekoprojektu dla urządzenia z zamkniętą komorą spalania wystarczy, że ma sprawność 72 lub 73%. Zatem jeśli piec zduński ma 78% sprawności to bez problemu spełnia warunek 65% sezonowej efektywności energetycznej z ekoprojektu.

    • @grzegorzcajzner1742
      @grzegorzcajzner1742 26 วันที่ผ่านมา

      Bardzo Mądrze Pan to przedstawił