Čas anatomije: Zavodljiva književnost

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 พ.ย. 2024
  • "Biće dovoljno ako kažem da sam ja Huan Pablo Kastel, slikar koji je ubio Mariju Iribarne". Ovo je prva rečenica romana Tunel velikog argentinskog pisca Ernesta Sabata.
    Mnogi će prepoznati i ovu uvodnu rečenicu, "Sve je počelo s pogrešnim brojem. Telefon je u gluvo doba noći zazvonio tri puta, i glas s druge strane žice tražio je nekog drugog, ne njega". Napisao je Pol Oster u prvom delu Njujorške trilogije, Grad od stakla, svakako njegovog, za široku čitalačku publiku, najpoznatijeg dela.
    Novo izdanje Časa anatomije ima dvoplansku kompoziciju. S jedne strane je omaž "najevropskijem američkom piscu" kako je to zapisao drugi pisac, Miljenko Jergović a sa druge, analiza fenomena zavodljivosti u literaturi. Tačnije, analiza pitanja kada je književnost zavodljiva. Pomenuti citati iz dela Ernesta Sabata i Pola Ostera na vrlo dobar način prezentuju zakonitost prve rečenice. Od nje ponekad sve zavisi. Ona je početak i poziv na čitanje. Njen ton, njena struktura, neretko su i najbolja preporuka. Od umetnosti očekujemo da bude estetski relevantna, edukacijski moćna i zanimljiva. Ovo poslednje nema veze sa duhom vremena estradizacije javnog prostora koja je i pojmu zanimljivog i pojmu zavodljivog uništila suštinsko značenje i smisao. Tokom Časa natomije, pokušaćemo da rasvetlimo suštinu pojma zavodljivo u književnosti. Jesu li najbolji pisci i najzavodljiviji?
    Gosti emisije su profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i prevoditeljica Ivana Đurić Paunović i pisac Miljenko Jergović.
    Autorka emisije: Marija Nenezić
    Režija: Maja Mandić
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

ความคิดเห็น •