Judaizm i chrześcijaństwo - religie siostrzane czy wrogie? / Prof. Stanisław Obirek

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Wykład prof. Stanisław Obirka, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, 27 kwietnia 2020 [1h01min]
    Nowy Testament nie jest tekstem natchnionym, ale odzwierciedleniem konfliktów różnych grup wewnątrz religii żydowskiej - mówi prof. Stanisław Obirek w nagraniu wykładu, który odbył się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas. Uczony opowiada, co łączy chrześcijaństwo i judaizm oraz dlaczego obie religie, mimo wspólnych korzeni, rozeszły się.
    Więcej: wszechnica.org...
    Prof. Obirek na wstępie czyni zastrzeżenie, że chrześcijaństwo i judaizm będzie analizował z perspektywy antropologa kultury, który jest zaciekawiony religią. Jak wyjaśnia, zasygnalizowanie tego uważa za niezbędne, bo w kraju takim jak Polska przyjęte jest, że o sprawach religii wypowiadają się jedynie osoby duchowne czy teologowie. Na początku prelegent zwraca również uwagę, że obie religie łączy wyjątkowa relacja. Nie ma bowiem drugiego takiego przypadku, żeby jedna wiara wyrosła z drugiej. Powoduje to, że między oboma religiami istnieje bardzo bliskie podobieństwo, ale też napięcie. Prelegent wskazuje, że wynika ono z faktu, że zwłaszcza w pierwszych wiekach chrześcijanie mieli za złe żydom, że nie zostali chrześcijanami.
    Wykładowca deklaruje również, że nie zamierza mówić o chrześcijaństwie i judaizmie z perspektywy wyznawców którejkolwiek z religii, ale w sposób obiektywny. Prof. Obirek przedstawia jednak, jak tradycyjnie patrzą na siebie wyznawcy obu religii. Dla chrześcijan żydzi to ci, którzy nie uznali Jezusa jako mesjasza i wyjątkowości Pawła jako apostoła narodów. W skrajnym ujęciu zaś ci, którzy zabili Chrystusa i prześladowali apostołów. Według żydów z kolei, chrześcijanie „zawłaszczyli” Jezusa” i Pawła, wyzuwając ich z żydowskości.
    W pierwszej części wykładu prof. Obirek opisuje, jak wyglądała religijność w czasach Jezusa. Prelegent wskazuje, że z perspektywy Imperium Rzymskiego judaizm, z którego Jezus wyrastał, był jedynie religią wyznawaną przez niewielką grupę etniczną. Sam Jezus zaś, od którego chrześcijaństwo się zaczęło, był jednym z wielu wędrujących kaznodziejów. Establishment żydowski tworzyli kapłani w świątyni, saduceusze czy król Herod. Wykładowca podkreśla, że uświadomienie sobie tego jest fundamentalne dla zrozumienia, co stało się później.
    Prelegent wyjaśnia, że wędrowni kaznodzieje to nikt inny, jak mający złą sławę faryzeusze (przymiotnik pochodzący od tego słowa oznacza obłudę). Wówczas jednak była to najbardziej poważana, charyzmatyczna, przedkładająca oddanie religii ponad dobra doczesne grupa. Prof. Obirek zaznacza, że to właśnie z nimi Jezus prowadził dysputy o zasadach wiary żydowskiej. Prelegent podkreśla, odwołując się do ewangelii, ze przesłanie Jezusa również było skierowane do wykluczonych i ubogich. Ci, którzy mieli cokolwiek do stracenia, za Jezusem nie szli. Jednocześnie prof. Obirek zwraca uwagę, że chrześcijaństwo i judaizm nie były od siebie oderwane. Jezus nawiązywał w swoim nauczaniu do religii żydowskiej i nie można go w pełni zrozumieć bez znajomości Starego Testamentu. Prelegent w celu lepszego zrozumienia tego kontekstu poleca lekturę książek Gezy Vermesa, zwłaszcza „Jezus Żyd”.
    W drugiej części wykładu prof. Obirek rozważa, czy Nowy Testament należy traktować jako zapis życia żydowskiej sekty czy dokument założycielski chrześcijaństwa. Jak wyjaśnia, historycy rzymscy z I i II w. postrzegali chrześcijaństwo właśnie jako odłam religii żydowskiej. W tym kontekście należy czytać według prelegenta listy apostoła Pawła, które uznaje za najważniejszą część Nowego Testamentu. Jak mówi, do niedawna można było je traktować jak teksty człowieka, który przeżył głęboką konwersję religijną. Przeczą jednak temu ustalenie historyków i teologów żydowskich, jak wspomniany wcześniej Vermes czy Daniel Boyarin. W świetle ich badań, Pawła należy raczej traktować jako osobę, której zamierzeniem było reformować judaizm.
    Prelegent podkreśla, według ostatnich ustaleń ewangelii nie można traktować jako „tekstów, które spadły z nieba jako natchnienie”. Uznać je należy jako świadectwo konfliktów różnych grup społecznych. Tym należy, jak zaznacza wykładowca, tłumaczyć ich antyżydowski charakter. Prof. Obirek zwraca uwagę, że fundamentalne dla zrozumienia stosunku łączącego chrześcijaństwo i judaizm są pisma z Qumran, odkryte pod koniec lat 40. XX w. Wynika z nich, że chrześcijanie byli jedną z grup żydowskich, która „na nowo przeżywała swoja wiarę w Boga jedynego”.
    Prof. dr hab. Stanisław Obirek - teolog, historyk, antropolog kultury i były jezuita
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #utwcc #judaizm #chrześcijaństwo #religia

ความคิดเห็น • 90

  • @beatadubikajtis8202
    @beatadubikajtis8202 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo rozwijający wykład. DZIĘKUJĘ

    • @azari-bm6mq
      @azari-bm6mq ปีที่แล้ว

      ta, rozwijający, chyba glupote w twojej głowie. obirek to klamca i sluga szatana. Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym właściwym Kościołem.

  • @daniellodanielloo1665
    @daniellodanielloo1665 3 ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję,že pomaga mi pan zrozumieč wiarę mojej babci i wzajemne przenikanie się wyznań bo to niełatwe.Pozdrawiam.

  • @rixiu73
    @rixiu73 4 ปีที่แล้ว +7

    Bardzo ciekawy wykład. Dziękujemy !

  • @maritagrajewska8415
    @maritagrajewska8415 5 หลายเดือนก่อน +1

    Skąd wiadomo, że Magdalena to biblijna jawnogrzesznica? Przecież w Biblii nie ma ani słowa o tym, kim ta kobieta była. Późniejsza tradycja je zrównała, ale chyba to z tekstu w ogóle nie wynika. Może to ktoś (np. Profesor) objaśnić?

  • @dariuszwilczynski8589
    @dariuszwilczynski8589 4 ปีที่แล้ว +5

    Skoro opisy śmierci Jezusa to midrasze to podobnie wyjście Żydów z Egiptu jest mitem założycielskim

  • @emee7224
    @emee7224 3 ปีที่แล้ว +4

    Od zarania ludziom potrzebne są mity. Tylko nie jest dobrze, kiedy ta mitomania zamienia się w histeryczną walkę z urojonymi wrogami... A dowodów tej, często terrorystycznej, walki jest ostatnio co niemiara...

    • @azari-bm6mq
      @azari-bm6mq ปีที่แล้ว

      obirek to klamca i sluga szatana. Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym właściwym Kościołem.

  • @ihorlesiv1739
    @ihorlesiv1739 2 ปีที่แล้ว +5

    Wspaniałe, jestem zachwycony wykładem. Dziękuję.

    • @azari-bm6mq
      @azari-bm6mq ปีที่แล้ว

      zachwycasz sie idiotyzmem?obirek to klamca i sluga szatana. Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym właściwym Kościołem.

  • @agatajuliannabatorowska7920
    @agatajuliannabatorowska7920 ปีที่แล้ว +1

    Rewelacyjny wykład. Jednakże synagoga to nie jest świątynia tylko dom modlitewny.

  • @jaropedro2526
    @jaropedro2526 2 ปีที่แล้ว +2

    To co maja myslec sluchacze skoro slysze zupełnie inna analizę textow. Prof Niesiołowski z UW mowi zupełnie cos innego np to ze Jeshua byl faryzeuszem i ze byl z elit. Prof Obirek troche sobie nadinterpretuje. Jedne texty sa ok inne dopisane pozniej itd

    • @seastian
      @seastian ปีที่แล้ว

      On tu mówi to samo, że jego targetem były niziny społeczne i że był faryzeuszem.

  • @MrsMagdalenaKamila
    @MrsMagdalenaKamila 3 ปีที่แล้ว +4

    Dwie noce temu śnili mi się moi dziadkowie. Obaj już nie żyją i obaj w tym śnie usilnie namawiali mnie na przejście na judaizm. Od tamtej pory nie mogę przestać o tym myśleć...

  • @adamgaka2844
    @adamgaka2844 4 ปีที่แล้ว +7

    polscy rzymscy katolicy na pewno tego nie oglądają. no i pytanie podstawowe - czy Jezus był chrześcijaninem? wątpię

    • @wandastasiak5053
      @wandastasiak5053 3 ปีที่แล้ว

      W Jezusie bylo to, co mialo byc ....

    • @jeronims3079
      @jeronims3079 3 ปีที่แล้ว

      Oglądam i zastanawiam się nad przedrostkiem rzymski...

  • @elas5797
    @elas5797 2 ปีที่แล้ว +2

    dziękuję, słucham i wszystko mi się wreszcie układa w całość

  • @romakowalska148
    @romakowalska148 4 ปีที่แล้ว +8

    I dlatego się zastanawiam czy Rydzyk to chrześcijanin i dlaczego papież jego toleruje. Kościół rzymsko = katolicki to nie jest kościół Jezusa!

  • @wandastasiak5053
    @wandastasiak5053 3 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego w pytaniu jest mowa o siostrach, a nie o braciach ?

  • @yansh5581
    @yansh5581 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja tam wierze w zmartwychwstanie po tym jak Boshamanbora z Czarnego Ladu zmrtwychwstawil pare trupow. Alleluja Allah taaalaaa shalom ament.
    Bardzo fajne pieprzenie do poduszeczki.

  • @MissMarple42
    @MissMarple42 4 ปีที่แล้ว +10

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wykład. Zawsze czekam na Pana wystąpienia.

    • @azari-bm6mq
      @azari-bm6mq ปีที่แล้ว

      obirek to klamca i sluga szatana. Kościół Rzymskokatolicki jest jedynym właściwym Kościołem.

  • @redoxwater2248
    @redoxwater2248 3 ปีที่แล้ว +2

    im dalej tym gorzej,odpowiedz na ostatnie pytanie zrobiła z pana Kubusia Puchatka.

    • @syriuszwila9069
      @syriuszwila9069 3 ปีที่แล้ว

      nie bój się

    • @jaropedro2526
      @jaropedro2526 2 ปีที่แล้ว

      No cos w tym jest. Zmieszanie po ostatnim pytaniu.

  • @slawomirrumia2515
    @slawomirrumia2515 2 ปีที่แล้ว

    religie siostrzane czy wrogie? padła odpowiedź ? I moje pytanie to nie jest czasem ten sam Bóg ? Skoro jest tylko jeden i ten i ten przyniósł 10 przykazań ?

  • @kenaj23
    @kenaj23 ปีที่แล้ว

    Polecam książki M. Barker. Chrześcijaństwo stanowi kontynuację wczesnego judaizmu. Kult Boga i Jego Syna, doniosła rola Matki Syna, liturgia - ślady tego wszystkiego są w ST.

  • @robbmil
    @robbmil ปีที่แล้ว

    O jejku,sami żydzi Jezus, Maria ,Paweł z Tarsu i inni. Jestem zdumiony że katolicy bogów sobie z nich porobili.

  • @krzysztofszary7185
    @krzysztofszary7185 3 ปีที่แล้ว

    Min 47:28 Odp.Judaizm ściśle był jest związany z narodem.Pojciec narodu wybranego jako szczególnego.Chrześcijaństwo nie się przesłanie uniwersalności, katolickości.Dlatego jest dla wszystkich.

  • @MrTheMiranesco
    @MrTheMiranesco 3 ปีที่แล้ว

    Czy ktoś posiada źródła naukowe odnośnie terminu goj w Judaiźmie?

    • @anonim5592
      @anonim5592 2 ปีที่แล้ว +1

      Goj to tylko określenie nie żydów.

  • @Tiglatpilesari
    @Tiglatpilesari 2 ปีที่แล้ว +2

    Co za bzdety

  • @rudaruda5981
    @rudaruda5981 2 ปีที่แล้ว +1

    akurat teksty z kumran to podróbka, uczyłam się o tym na hebrajskim. To był jeden z pomysłów na udowodnienie, że żydzi byli z Palestyny.

  • @dariuszwilczynski8589
    @dariuszwilczynski8589 4 ปีที่แล้ว +1

    Chciałem też stanąć w obronie Gezy Vermesa ponieważ prowadzący prelekcje najwyraźniej łącząc tą postać ze swoimi dywagacjami o antysemickim chrześcijaństwie na pewno nie przedstawił poglądów mistrza
    Proponuję samodzielnie przeczytać jego książki

  • @krzysztofrabinek4745
    @krzysztofrabinek4745 4 ปีที่แล้ว

    20:53 To zabawne... A może Jezus palcem na piasku napisał: wiem, że nic nie wiem. Dlatego pytający odeszli w milczeniu...😎 Ciekawe, czy Jezus czytał Sokratesa...?

    • @bogdanzawadzki8430
      @bogdanzawadzki8430 4 ปีที่แล้ว +2

      A do czego był Mu potrzebny Sokrates ?

    • @krzysztofrabinek4745
      @krzysztofrabinek4745 4 ปีที่แล้ว

      @@bogdanzawadzki8430 WIEM, że NIC NIE WIEM, to dwa przeciwieństwa: pomiędzy słowem "wiem" i słowem "nie wiem". Parafraza Jezusa, to też dwa przeciwieństwa pomiędzy słowem "Ja ciebie nie potępiam" i słowem "nie grzesz więcej"... To, ta sama myśl Sokratesa, przekształcona na potrzebę chwili przez Jezusa...😎

    • @bogdanzawadzki8430
      @bogdanzawadzki8430 4 ปีที่แล้ว +1

      @@krzysztofrabinek4745 ... Kolega doszedł do ciekawych wniosków (to nawet mi się podoba)... ale z drugiej strony, "wiem, że nic nie wiem" to nie przeciwieństwo ale oznaka dojrzałości intelektualnej lub rezultat iluminacji. Ja (ale to jest moja subiektywna opinia) nie widzę tutaj nic "sprzecznego" (poza oczywiście wymiarem werbalnym) ... bo wynikiem poznania, czy poszerzania wiedzy automatycznie jest poszerzanie obszaru niewiedzy ... to wynika z niepisanego prawa równowagi obowiązującego w naszym Wszechświecie.
      PS
      Co do słów przypisywanych Jezusowi (Ja Cię nie potępiam ... oraz ... Idź i nie grzesz więcej ) też, a raczej jeszcze bardziej nie widzę żadnej sprzeczności.
      Otóż "Idź i nie grzesz więcej" jest logiczną konsekwencją " Ja Cię nie potępiam" ... To pierwsze (nie grzesz więcej) nie brzmi jak przestroga (albo jakiś wyrok) ale jak dobra rada, która współbrzmi z "nie potępiam".
      Wiesz kiedy byłaby tutaj sprzeczność ?!... kiedy po słowach "Ja Cię nie potępiam" Jezus powiedziałby (a teraz) "idź i złóż przepisaną ofiarę za grzech".
      Rozumie już kolega na czym polega różnica (?).
      Serdecznie Pozdrawiam

    • @krzysztofrabinek4745
      @krzysztofrabinek4745 4 ปีที่แล้ว

      @@bogdanzawadzki8430 Dla mnie słowa "wiem, że nic nie wiem" powiązane są kontekstem z działalnością Sokratesa, czyli na dostrzeganiu sprzeczności i zostawieniu drugiego człowieka z pytaniem... Oczywiście, ty możesz rozumieć słowa "wiem, że nic nie wiem" inaczej (liniowo), ale utracisz (brak myślenia) kontekst z Sokratesem... Mam duże wątpliwości, czy zrozumiałeś ulubionego Jezusa???

    • @bogdanzawadzki8430
      @bogdanzawadzki8430 4 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofrabinek4745 ... widzę, że Kolega nie ma żadnych wątpliwości (czyli na razie jest na etapie "WIEM") ... pal licho Sokratesa ... ale akurat w tym przypadku (inaczej jak w wielu innych) nie zostawia On drugiego człowieka z pytaniem tylko udziela jasnej odpowiedzi ("NIE WIEM").
      (Nie Wiem ... jest odpowiedzią która jednocześnie jest przyznaniem się...)
      PS
      Aluzji z Jezusem ja nie poniał (chyba kolegę za bardzo poniosło?)
      A już miałem nadzieję na ciekawą rozmowę.
      Serdecznie Pozdrawiam

  • @andrzejlasek7927
    @andrzejlasek7927 4 ปีที่แล้ว +2

    jeżeli prawdziwe to wrogie.

    • @wandastasiak5053
      @wandastasiak5053 3 ปีที่แล้ว

      wrogosc, nigdy nikomu nie wyszla na zdrowie....zwiekszala tylko ilosc grobow na cmentarzach I powiekszala bol ludzkiej egzystencji....

    • @andrzejlasek7927
      @andrzejlasek7927 3 ปีที่แล้ว

      @@wandastasiak5053
      ale jest

  • @guidoszemkel4125
    @guidoszemkel4125 3 ปีที่แล้ว +3

    Gdybym chciał być głupi to słuchał bym takich

  • @paulinanaliszewska8906
    @paulinanaliszewska8906 3 ปีที่แล้ว

    Określenia "nasza era" i "przed naszą erą" wprowadzono w PRL, zastępując tym samym używane do 1945 r. w Polsce, a w krajach cywilizacji łacińskiej aż do dziś, określenie "przed Chrystusem" i "po Chrystusie", ew. A.D. (Anno Domini) - Roku Pańskiego. I tego się trzymajmy, chyba że ktoś nigdy nie należał, nie należy i nie czuje związku z naszą cywilizacją.

  • @zbigniewbraciak110
    @zbigniewbraciak110 2 ปีที่แล้ว

    Pan profesor specjalizuje się w kłamstwie KK

  • @LozaMasorza
    @LozaMasorza 4 ปีที่แล้ว

    pyrsk

  • @redoxwater2248
    @redoxwater2248 3 ปีที่แล้ว

    Panie prof. do przemyślenia „Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20, 29).

    • @misiektg1
      @misiektg1 3 ปีที่แล้ว +1

      “Umysł jest wszystkim. Stajesz się tym, co myślisz.” Budda.

    • @syriuszwila9069
      @syriuszwila9069 3 ปีที่แล้ว

      @@misiektg1 Niebo czerwone, tej nocy krew się przelała. Legolas.

    • @DayWalker966Rip
      @DayWalker966Rip 2 ปีที่แล้ว +1

      Raczej naiwni i głupi ci, którzy wierzą w cokolwiek bez dowodów naukowych.

  • @Tiglatpilesari
    @Tiglatpilesari 2 ปีที่แล้ว

    Judaizm w czasach Jezusa nie istniał. Ale podoba mi się jak pan oczernia katolików. Nic nie wiedzą... Nie mają pojęcia... Czytają nie zdają sobie sprawy.... No i proszę pana największym świętem katolickim jest Wielkanoc a nie boże narodzenie.

    • @madzia4427
      @madzia4427 ปีที่แล้ว

      Jesteś w błędzie. Judaizm był pierwszy, począwszy od Abrahama

    • @Tiglatpilesari
      @Tiglatpilesari ปีที่แล้ว +1

      @@madzia4427 No za Abrahama to na pewno nie ma mowy o judaizmie, nie jestem w temacie ale judaizm to mi się kojarzy gdzieś tak na III w n. e.

    • @madzia4427
      @madzia4427 ปีที่แล้ว

      @@Tiglatpilesari z tego co nas uczą, to wiek VI -VII Ja wiem, że tak naprawdę nie wiem nic. Odkąd pamiętam, szukam prawdy. Zajęłam się trzema największymi religiami, i szczerze powiem to w każdej z tych religii coś mi nie pasuje. W każdej z nich jest trochę i kłamstwa i prawdy

    • @pawek.3389
      @pawek.3389 ปีที่แล้ว

      @@madzia4427 Bo każda religia jest tylko jakąś wizją czy koncepcją Absolutu. Trudno, żeby nasze skończone i ograniczone umysły pojęły to co nieskończone.

    • @duzybolek-ch6vi
      @duzybolek-ch6vi ปีที่แล้ว

      Cesarz Rzymski Kostek w 313 roku założył chrześcijaństwo !