Najdorf w praktyce - GM Artur Jakubiec
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ธ.ค. 2024
- Najdorf w praktyce - GM Artur Jakubiec
Dotacje dla KingsOfChess : streamlabs.com...
Fanpage: / kingsofchess
Strona www: kingsofchess.pl/
Patronite arcymistrza Paklezy: patronite.pl/G...
Dołącz do naszej społeczności na Discord: / discord
Dołącz do nas na: / kingsofchess
Klub KingsOfChess na chess.com : www.chess.com/...
Aż mi się mózg zagrzał. Naprawdę bardzo dobry materiał
Bardzo Panu dziękuję za wykład. Dzięki Panu zrozumiałem, że od 30 lat tylko "robiłem ruchy" . Teraz jak gram z planami, czy też ideami z wykładów to czuję, że wreszcie to co robię przy szachownicy można nazwać grą w szachy. Postęp w zrozumieniu pozycji w moim przypadku jest niesamowity.
Cieszę się, że wyniósł Pan tyle dobrego z wykładu.
super profesjonalny materiał w przystępny sposób. Jestem pod wrażeniem
Super wykład ! Poszedł sub :) liczę na więcej ....
swietne
bardzo fajny materiał na podstawie rozegranych partii, oby więcej takich filmików. Na następny materiał proponuję obronę Alechina albo francuską. Fajnie że omawia pan jak grać ze strony czarnych pionków bo myślę, że z tym wiele osób ma problemy. Oczywiście Subik jest już od dawna.
W obronie Alechina proponuje analogiczny wariant do tego który podałem jako propozycję wykładu w Najdorfie. Podobnie jak tam, również i tu, choć tym razem bardziej bezpośrednio czarne prowokują do pojawienia się białego pionka na polu d5.
1.e4.Sf6 2. e5 Sd5 3. d4 d6 4. c4 Sb6 5. f4 g6 6. Sc3 Gg7 7. Ge3 Ge6!?
Właśnie wbiłem SUB nr. 5.000 z dzwoneczkiem :) Ale miło :)
Gratulacje :) I dziękujemy :)
Bardzo profesjonalny i jednoczesnie przystepny material! Moze otwarcie Birda - aby nie bylo nudno? :)
Dziękuję. Podejrzewam, że w debiucie Birda mam największe doświadczenie turniejowe w Polsce, choć mój Bird to tak naprawdę holenderska odwróconym kolorem.
Dobry wykład, może Gambit Hetmański?
Myślałem że to analiza partii Tala
I ja skladam podziekowania GM Arturowi Jakubcowi i calemu zespolowi "KingsOfChess" za znakomity sposob na poszerzanie grona zainteresowanych szachami. Korzystajcie Panie i Panowie z covido-koniunktury, a przede wszystkim z wystepow publicznych "Malysza polskich szachow" :) i wiadomo o kogo chodzi :-)
Dziękujemy Panie Arturze za kolejną rzeczowa analizę. Fajnie się słucha, nie tylko z powodu merytorycznych uwag, ale ogólnie ma Pan spokojny radiowo-kojący głos :) Uważnie jako amator słucham i ćwiczę ten wariant, a próbując zagrać go dochodzę do jednego wniosku....wariant jest bardzo fajny kiedy gramy z kimś kto kuma szachy. Niestety grając z kimś kto teorii nie ma, na ruch c5 gra takie dziwactwa że.....absolutnie po 2 posunięciu już trzeba inne ruchy robić i z wariantu nici :) Nie mniej świetny wykład jak zawsze. Ponowię swoje pytanie, czy zamierza Pan opowiedzieć coś o dwóch podstawowych gambitach (królewski/Hetmański) ? Takiemu amatorowi pewnie wystarczy włoska/dwa gambity a dla czarnych sycylijska + jeden debiut i może sobie biereczki przesuwać nieco bardziej świadomie :) Pozdrawiam.
Dziękuję, fajnie się czyta takie opinie. Co do sycylijskiej-Najdorf to oczywiście klasyczny wariant otwarty. Istnieje cała masa wariancji zaczynając od ....2 ruchu :) Zresztą na temat boczniaków w sycylu białymi, żeby mieć całość, potrzebne by były dodatkowe wykłady. Wtedy można powiedzieć o kompleksowym podejściu do sycyla. Z doświadczenia wiem, że unikanie głównych wariantów białymi to pewnie około 40% całości. Gambit królewski jest fajny, sam do tej pory go grywam, zarówno w blitza jak i szachach klasycznych. Rzadko, bo rzadko, ale jednak :)
Myślałem że jest Pan spokojnym człowiekiem, ale takiego odlotowca wśród szachistów jeszcze nie widziałem. Żeby powiedzieć na posunięcie g4 w sycylu, że "(...) ten ruch mnie ani ziębi, ani parzy" to jak mi się wydaje nie ma lepszej rekomendacji żeby grać w. Najdorfa czarnymi!
Po braku reakcji podejrzewam że jednak naraziłem się tym "odlotowcem", ale chciałem powiedzieć, że jak dla mnie to określenie szczególnie w szachowym świecie jest bardzo pozytywne i pożądane, gdyż znamionuje cechy polotu i element nieprzewidywalności co jak mi się wydaje cechuje jedynie osoby bardzo twórcze. Nie chciałbym tutaj kadzić i snuć jakoś szczególnie peany pochwalne, ale muszę powiedzieć, że jak dla mnie partia z Łukaszem Czarnouszkiem, nie jestem pewien czy dobrze usłyszałem nazwisko to istna perełka i popis kreatywności. Dodam że kanał mi się bardzo podoba i razem z GM Paklezą robicie Panowie świetną robotę. Trzymam kciuki za dalszy rozwój!
@@68nikifor nie, nie odebrałem tego negatywnie-nie odpisuje na wszystkie komentarze, jest to czasochłonne. Miło jest słyszeć, że jest się docenianym za to co się robi. Czytam co jakiś czas komentarze i cieplej się robi, bo to oznacza, że ma to sens:)
Witam
Jest jakaś literatura polskojęzyczna na temat najdorfa?
Czy mógłbym prosić o nagranie wykładu na temat wariantu: 1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cxd4 4. Sxd4 Sf6 5. Sc3 a6 6. Ge3 e5 7. Sb3 Ge6 8. f3 h5 9. Sd5 Gxd5 10. exd5 Sbd7 11. Hd2 g6 12. Ge2 Gg7 13. O-O b6 :-) serdecznie pozdrawiam, nikifor
P.S. W nawiązaniu do omawianej przez Pana znakomitej partii Dariusza Świerszcza. ostatnie posunięcie czarnych zapobiega manewrowi białych Sa5, który to ruch był również cichym lejtmotywem tejże rozgrywki i którego to ruchu białe niestety dla siebie nie zagrały, posiłkując się fatalnym w skutkach Sd2.