Адаптація як шлях до розвитку у рослин та людей»лектори. Марія Прошковська, та Олексій Лазарєв

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Нассім Талеб пише: «У каталогу хвороб є така - посттравматичний стресовий розлад. Та ніхто чомусь не говорить про посттравматичний розвиток. Можливо, тому, що він нього не потрібно лікувати? Травма приводить до розвитку. Нестача травм знищує людей, організації, держави, родини та економіки. Мова йде про не дуже маленькі і не про дуже великі травми. Підняти 100 кг - корисно, поклавши 1000 кг на плечі людини, ви можете її вбити. Стабільність у минулому - найгірший провісник стабільності у майбутньому».
    В 1995 році доктор Річард Тедеші и доктор Лоуренс Кехоун зформулювали термін «посттравматичне зростання - парадоксальне явище, що полягає у якісному зростанні внаслідок суперечливого досвіду.
    Дослідники вже більше 20 років вивчають цей феномен і питання, що турбує найбільше: де знаходиться точка зламу? Межа витривалості в той чи інший момент часу посувается і чітких координат не існує; результат залежить від великої кількості різноманітних чинників, тож вирахувати точний прогноз досить складно.
    Ступінь адаптивності рослинних чи людських спільнот можна оцінити, проаналізувавши зміни, що сталися зі спільнотами з часом в тих чи інших інших умовах.
    Зона відчуження - унікальне місце для дослідження, фіксації, аналізу, збору матеріалу для роботи, переосмислення та спостереження за процесом зростання в несприятливих умовах. Природа немов забирає своє назад - це процес відновлення через деструкцію, той самий ПТЗ. Найбільша техногенна катастрофа в історії людства не змогла перетнути ту межу, за якою немає шансу. То чи говорить це про те, що ми теж маємо сили рухатись вперед під натиском великої кількості екстремально несприятливих факторів? Як знати, де сьогодні наша межа і наскільки ми вразливі?
    Марія Прошковська та Олексій Лазарєв шукають відповіді на ці запитання та розповідають на прикладі досліджень, проведених міжнародною групою вчених у Чорнобильскій зоні відчудження, як рослини опираються радіаційному забрудненню і скільки поколінь їм треба аби позбутися наслідків катастрофи та пояснюють сутність свого проєкту «Постравматичний».

ความคิดเห็น • 1