Krásná a pravdivá přednáška. Podle mého názoru je řešením aby stát umožnil SKUTEČNOU konkurenci svému státnímu systému vzdělávání, tak rodiče mohli dát své dítě na školu, která učí děti objevovat, myslet, analyzovat a hledat řešení a nikoliv pouze se připravovat státní zkoušky/přijímačky.
@@petrkosvanec Není. Všechny školy musí být schválené MŠMT a dodržovat regulace. Pokud by člověk chtěl vzdělávat své dítě způsobem, který nedostane úřední štempl bude mít buď smůlu, nebo mu to stát alespoň bude ztěžovat jak je to jen možné.
Geniální přednáška. Je úžasné, když se takovýto člověk nemine povoláním. Ještě bych přidal, že k čemu je matematika? Když v ní budeš fakt dobrej, můžeš si spočítat, jak funguje Teorie relativity.
Ten Klein je môj človek. Učiť sa čo netreba a neucit sa čo treba, to je heslo školstva ostatných 50 rokov. Takže teraz nerobím čo som vždy chcel robiť a robím čo som nikdy nechcel robiť. Ďakujem súdruhom ministrom. Inak skvelé prednášky.
To je přesně ten problém. Matematika (ale i fyzika a chemie) se učí tak hrozně odtrženě od života (reálných problémů, které řeší), že to většinu lidí odradí a otráví.
Pred tímto videem jsem koukal na přednášku o tom, jak je v životě důležitý humor a vzpomněl jsem si přesně na pana Kubáčka. Tato přednáška mi to jen potvrdila - kouká se na ni jako na standup, ale zaroven je plna informaci.
Pozrite si aj ďalšie prednášky docenta Kubáčka tu: th-cam.com/play/PLqiGU4u5LkCEsUKgpiG0ghFmFHtirxZgg.html
4 ปีที่แล้ว +4
Ďakujem pekne za záznamy prednášok! Tieto videá mi poskytujú vedomosti z odborov, ktoré má síce zaujímajú, ale nemám chuť ich študovať kvôli všelijakým skúškam, bodíkom a povinnostiam súvisiacich s riadnou účasťou na štúdiu na VŠ.
Matematika pre zivot je super! Omnoho zaujimavejsie ako teoritecke nudne vzorce, co je akurat dobre na to, aby clovek zaspal. Rad vymyslam mat. prakticke priklady. Ak ma niekto zaujem, napisem nejaky tu :)
Dakujem za super prednasku. Chcel by som sa opytat ci neexistuje nejaka kniha ktora zhrnuje objavy v matematike a fyzike alebo celkovo prirpdne vedy. A to asi nejakym takym stylom ze bolo zname to a to a mali taky a taky problem tak to skusali roesit tak a tak a zafungovalo to a to. A takto vznikla nova teoria o tom a tom
Matematika a geometrie je totéž. Jedno vychází ze druhého podobně jako informace a hmota. Lidé si tyto věci dělí, škatulkují, aby se v tom lépe orientovali, ale je to všechno jedno a totéž. Každý matematický "problém" má svůj geometrický "obraz". Pokud ho nemá, není z Vesmíru.
Jeden dotaz 😁 Keď si pozriem všetky prednášky od začiatku do konca a budem im rozumiet.... taaak teoreticky som tam tiež v miestnosti s ostantimy študentmi ... A rekuu ten dotaz znie ,uči teda niedostanem tiež nejaký diplomik 🤣😅 lebo bez neho sa v tejto dobe nedokážem presadiť a rozvíjať sa
Veľmi inšpirujúce pre každého, aj začínajúceho aj ,,skúseného" učiteľa matematiky na školách. Je pravda že sme pod tlakom od strany žiakov, aj iných učiteľov či vedenia. Ja si myslím, že ak človeku raz dáva konštruktivizmus zmysel, mal by sa v tom zdokonalovať a učiť tak, jedinú ozajstnú prekážku vnímam ako súčasnú korona krízu a učenie online, preto učím ,,klasickým" štýlom: tu máte vzorec a riešte úlohy. Matfyz nás nikoho nepripravil na nič takéto, a ani to netreba mať za zlé, lebo to sa nedalo predpovedať.
Dnešný problém je že VŠ berie každého aj štvorkára keď si zaplatí tak môže veselo tam nastúpiť preto sú tak blbí dnešní inžinieri ktorí to majú iba na papieri a v hlave vymleté ale má titul a čaká že bude mať lepšiu prácu.
Spomenul som si na jeden zážitok kde sme boli na školeniach samí vysokoškoláci alebo aspoň maturita (tak rok po skončení školy zväčša) a dakto tam mal Zbierku úloh z matematiky pre prijímacie pohovory na stredné školy (tak dajako to bolo). Bola sranda ako sme sa natrápili občas na tých príkladoch...
systém je presne opísaný v nehynúcej klasike: žiak Benetka: „CO SE MI NELÍBÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLE - Nelíbí se mi především, že naše střední škola vychovává učené mloky. ‚Mloku, nadři letopočty, nauč se zpaměti slovíčka, poučky a pravidla a budeš uznán dospělým.’ Myslícímu člověku je z toho špatně, kdežto učenlivý prosťáček slaví triumfy. Mezi katedrou a lavicemi je propast. Studenti vidí v mnohých profesorech spíše nepřátele než vychovatele. Jsme nuceni soukat do sebe naučné slovníky; samostatný úsudek se potírá.”
Budete se divit, kolik studentů chodících na doučování na přijímací zkoušky do soukromé školy nechápe obvod, obsah, povrch a objem. Nejprve jsem myslela, že to jsou jen mí žáci, pak jsem poslouchala ostatní lektory. Nespočte devaťák obvod trojúhelníku o stranách 6,7,9!
Prv definujme akého človeka máme na mysli. Možem tiež odpovedať "Nič, sčítanie je priveľa." ak mi nevadí, že prídeme o demokraciu. (Nedosiahol maturity, alebo chce maturovať len nie z matematiky? Potom nematurant ca 70 je niečo úplne iné ako nematurant 19.) Posledná poznámka, znám maturanta, ktorý nevie čítať (Česka).
Matematický problém ze života: Vykonáme velkou potřebu, je třeba se očistit. Předpokládejme, že jedním tahem toaletním papírem odstraníme polovinu zbytků. Po prvním tahu tedy zbývá polovina původní nálože, po druhém tahu čtvrtina, po třetím osmina atd. Kolikrát musíme táhnout, jsme-li ochotni tolerovat 1% zbytků? A kolikrát pro zbývající 1‰? [Řešení: Musíme táhnout 6x, resp. 9x.] Bonusová otázka: Kdo z nás to dělá?
Preto správna odpoveď pre žiaka na otázku, prečo sa má učiť matematiku je - nemusíš sa ju učiť, ak sa uspokojíš so štvorkou na vysvedčení a po skončení školy s prácou upratovačky.
Ve filmu Marečku podejte mi pero byl neschopný účitel matematiky. Kdyby naučil Kroupu, že si nejprve nakreslí libovolný trojúhelník, popíše si úhly , strany a zadané zesílí křídou ,tak při troše snahy musí vyřešit úlohu v podstatě každý. Složitější úloha (např.se součtem stran) by mi asi dělala " z hlavy" problém
on ho to určitě učil,ale pak mu ten příklad za týden zadal, aby ho sám od začátku začal řešit a on místo toho, aby postupoval, jak píšete, tak začal hned blbě.
Pro časová pásma netřeba chodit na transsib. Navíc machr ze zeměpisu a student ruského jazyka a reálií by na otázku sdělil, že samojediný Vladimir vladimirovič kdysi podepsal rozkaz o tom, že jediný správný čas na ruské železnici je ten moskevský, tedy čas ve Vladivostoku na nádraží bude o 148 hodin a 47 minu tvíce než na startu v Moskvě a pokud dotyčný opustí vladivostocký nádr, tak je to složité :-) .... Ale co časové potíže na trati Moskva - Vladivostok!!!!! I sám Jaroslav Foglar ve svých kronikách popisuje anabázi kterou podnikl s oddílem mezi stanicemi Praha Wilsonovo nádraží - Chust v roce 1938 za účelem "rekreace" na táboře u Siněviru. Zejména zmiňuje zpáteční cestu, kdy s ČSD tak dlouho počítali, jaký den na rychlík Praha - Košice-Jasnina musí připojit v Praze služební vůz do kterého naloží v Chustu vybavení z tábora a odvezou ho zpět do Prahy, až to ve spolupráci s železničáři o den prokaučovali a mužstvo muselo spát tu noc navíc na nádraží..... Nebo co takový mezinárodní osobní vlak č. 8863 Čop - Čierna nad Tisou !!! Trasu stihne během jedné minuty (ani šikanzen to nestihne rychleji) a modří navíc vědí, že je to včetně tajné aspoň 1/2 hodiny pobytu na nejtajnější slovenské vlakové zastávce. Jeho "párový kolega" to cestou obráceně to s jazykem na vestě dává za obludnou hodinu čtyřicet. Jaká je tedy jízdní doba Čierna - Čop bez časového posunu? Logická odpověď je : Jak kdy, záleží na množství odkalených kon trabantů ve vlaku :-)
V první řadě se musí začít vyučovat nejvyšší vědění lidstva vůbec, teorie spontánního řádu a na ní postavená kompozitivní teorie. Jinak jste všichni mimo. Hayek za ně dostal Nobelovu cenu už v roce 1974... Dzp.
Trochu sem se v tom ztratil. To jako výpočet posloupnosti pražců na kytaře, výpočet gotického oblouku, nebo navigace bombardéru jsou ty příklady odtrřené od života lidí, nebo to jsou ty správné příklady, které ten pošťák využije?
@@jaroslavzalesak1447 Tak zajímav byly všechny ty matematické příklady. Jenom některé byly špatně, protože nejsou dobré pro život a ty druhé naopak měly být dobré, protože jsou dobré pro život. A já sem se v tom ztratil, protože mi pro život nepřišly dobré ani jedny.
Lukáš Benda Ale kdepak, to jestli je to dobré nebo nedobré pro život - to je otázka. Že jste nakonec dospěl k názoru, že pro život nejsou praktické žádné příklady je docela rozumná úvaha. Sám pan profesor si z toho dělá ve videu legraci. Pak ale dospívá k názoru, že matematika má rozvíjet logické uvažování nebo co - ale k tomu aby tohle logické uvažování rozvíjela se musí taky učit správným způsobem. Tak že se žák jen nenabifluje vzorečky, ale musí na to přijít sám. Ty ,,lepší” příklady měly být právě takové a taky se to snažil ozvláštnit epikou těch příkladů, některé byly historické, atd. - to proto aby to žáky zaujalo, tím pádem aby si to lépe zapamatovali.
@Lukáš Benda Ja som to pochopila tak, že sú to príklady, v ktorých sa rozvíja logické myslenie. A že sa tým buduje povedomie o tom, že matika sa dá na niečo reálne využiť. Napríklad ja som typický príklad nematuranta. U mňa bol na SŠ obrovský problém v tom, že som vôbec nechápala, čo a a prečo na tej MAT robíme. Snažila som sa veľmi počítať príklady ale nikdy mi to nešlo, lebo tie čísla mi dávali absolútne nulový význam. Mala som dokonca aj súkomné doučovanie, ale aj tak som prešla so 4 len o chlp. Naproti tomu FYZ si tež vyžadovala počítanie, ale tam som presne chápala, ktoré číslo má aký význam a chápala som, na čo vôbec tie výpočty slúžia. Šlo to hneď oveľa ľahšie a mala som lepšie známky než v MAT, ktorá bola na našej škole (mali sme iné osnovy než bežné gymple) 100% teoretická a bez akejkoľvek reálnej aplikácie. Na ZŠ som dokonca chodila na olympiády a vždy som mala z mat 1-2, pokiaľ som chápala čo a prečo počítame. Akonáhle som došla na školu, kde sme mali čisto teoretické príklady a nikdy nám nebolo vysvetlené, o čo tam ide, stal sa zo mňa jeden z najslabších žiakov v triede a priznám sa, že doteraz mám z toho traumu. Celú ZŠ som snívala o tom, že pôjdem na nejaký vedecký odbor, ale kvôli SŠ matike som si začala myslieť, že som neskutočne hlúpa a že nikdy nič vedecké nezvládnem a preto som šla na jeden zo "zbytočných" humanistických odborov na VŠ len preto, že tam nebola matika :( Doteraz nemám najmenšiu šajnu na čo slúžia grafy kriviek a prečo sa počíta plocha pod grafom ... absolútne nemám ani najmenšie poňatie, čo to je, hoci sme tým v škole strávili rok a musela som to počítať... Len na vysvetlenie, chodila som na bilingválny gympel ktorý mal iné osnovy a vpodste my sme za 2 roky prebrali to, čo sa bežne učí 4 roky a ešte údajne aj prvácke VŠ učivo z matiky. Išli sme podľa nejakých špeciálnych osnov ktoré boli mix slovenských a anglických. Ja si spomínam len na to, že pre mňa bol ten predmet doslova a do písmena NEZMYSELNÝ. Dala by som všetko na svete za to, keby sme sa učili z takej učebnice, aká bola prezentovaná v tomto videu. Veľmi by mi to pomohla v pchopení učiva a významu tých čísel a písmen . Možno by som dokonca mala aj 3 na vysvedčení a nie 4 s odretými ušami aj to len preto, že som podvádzala a odpisovala na písomke. Podľa mňa to bol význam tých úloh, ktoré tu on prezentoval. Nie že to človek využije v praxi, ale že také úlohy aspoň dávajú žiakovi nejaký zmysel a tým motiváciu to riešiť.
Ještě si myslím jednu zásadní věc.... Lidé jsou různí, každý má zaměření, talent k něčemu jinému. Třeba hudba... nezahraju ani skákal pes na xlofon tak, abych tam neudělal aspoň jednu chybu. Má smysl učit mě hrát na kytaru? na klavír, na housle? Má smysl pro takové lidi jako sem já, dělat nějaké speciální učebnice? Né, nemá. Lidí jako já nemají hudební vlohy, neumí hrát a pokud občas se jim povede zahrát dětskou písničku typu skákal pes, je to malý zázrak který se dá zopakovat jen náhodně. Nikdy nebudu hrát ani jako 5ti leté dítě, které talent má, nikdy. No a s metematikou je to stejné. Jsou lidé, kteří nepochopí už nic, jsou na střední a neumí ani 10% zš matematických úloh.. můžete se přetrhnout, když jim vše vysvětlujete, ukazujete, přirovnáváte, odvozujete, argumentuje, ale pak mají sami něco udělat a není nic. Smiřte se s tím. Není úlohou učitelů učit děti něco, k čemu nejsou stvořeni a předurčeni. Proto by se mělo spíše dbát na to, aby už na zš bylo jasné, kdo má na co vlohy a podle toho dál s nimi pokračovat, nedávat jedničky za hezkou úpravu sešitu,ale nebát se kriticky zkoumat a posouvat hranice možností studenta a tyto výsledky pak hodnotit, jen tak se zamezí tomu,a by se někde vyskytl někdo, kdos e s matematikou neskutečně trápí a přitom ji ke studiu daného oboru potřebuje.
Někteří pořádně nevědí na co vlastně mají vlohy ani v 25. Spousta lidí nikdy nepřijde na to, na co má vlastně vlohy a na co ne. Navíc spoustu věcí v životě prostě umět/znát potřebujete, protože takový je zkrátka život. Bez ohledu na to, zda k tomu máte vlohy nebo ne. Řešením není říci "nemá na to vlohy, kašleme na to." Asi se tím zrovna nebude živit, ale aspoň trochu na tom zapracovat musí. Navíc se dnes zapomíná na to, že žádný učený z nebe nespadl. Škrábu jako kocour, nevím, kdy napsat y/i - tak jsem dysgrafik, dyslektit, nikdy se to nebudu schopen naučit, bé, bé, tady na to mám papír, hlavně mě s tím netrapte, jsem chudák. Jenže jediný problém je v tom, že jsem líný. Líný procvičovat psaní, líný procvičovat pravopis. A něco podobného to bude i nejspíš s tím vaším "hudebním talentem". Na zahrání jednoduché písničky na jakýkoli hudební nástroj nepotřebujete žádný hudební talent. Hudební talent je něco úplně jiného. Na zahrání písničky potřebujete trochu cviku a k jeho získání potřebujete určitou trpělivost. Myslíte, že jsem se naučil hrát na piáno přes noc? Myslíte, že mám geniální paměť, když na něj zahraju celý koncert z hlavy? Ne. Jen to procvičuju tak dlouho, až si to prostě mimochodem zapamatuju. Ale cílem není si to pamatovat, cílem je to zahrát dobře. To zapamatování je vedlejší produkt toho neustálého cvičení až do zblbnutí. Narazím na pasáž, v níž pravidelně vždycky udělám chybu. Hraju to 20krát za sebou, soustředím se na to a stejně. A když už ji neudělám v kritickém místě, tak mě to tak rozhodí, že ji udělám vzápětí. Mohl bych říci - to v životě nezahraju a vzdát to. Jako naprostý začátečník na to narazíte u Skákal psa, po deseti letech hraní na to narazíte u Chopina, ale narážet na takové momenty člověk bude celý život a může mít talent jako hrom. P.S.: Od základní školy jsem se opravdu neskutečně trápil s pravopisem a psaním a zmínky o dysgrafii jsem poprvé slýchal, když o mně mluvila paní učitelka s maminkou, a to v dobách, kdy to byla velmi exotická diagnóza. Jak račte vidět, nebyla to žádná dysfunkce. Špatné známky, hněv rodičů, vidina špatné budoucnosti - to byly motivace. Zrovna tak mě vždycky velmi bavila fyzika, ale měl jsem vždycky problémy s matematikou. Zase je to jen otázka motivace a vůle - buď se rozloučit se studiem fyziky, nebo zamakat na té matematice. Byla to fuška, ale nakonec se to poddalo a dnes se v matematice cítím podstatně jistěji než ve fyzice. Problém naprosté většiny lidí není nedostatek talentu. Problém je nedostatek vůle a trpělivosti. A to rozrůstající se pardonování a slevování z požadavků kladný vliv na rozvoj jedince rozhodně nemá. Protože v jeden nepříjemný moment narazí i v oboru, na nějž má talent a jenž ho baví, na překážku, na níž si při prvním, druhém i třetím pokusu krutě rozbije hubu. A protože neví, jak v takové situaci postupovat, zhroutí se z toho.
Jeden populární německý neurovědec poukazuje na to, že matematika se blbě učí. Tj. nevhodně. Protože je to kreativní disciplína, kde je výkon přímo závislý na míře stresu. Jakmile se člověk ocitne ve stresu, tak mozek postupně - dle úrovně stresu - "vypíná" vyšší nervovou soustavu. Kreativní schopnost jde do khelu jako první. Pokud se taková věc učí stylem, jakým to učili nás, tak halt dvacet, třicet procent žáčků je neprávem hodnoceno jako bez talentu. Myslím, že žádné národ nemá takový obecný potenciál, aby si tohle moh dovolit. Drnkání na citeru je přece jen trochu odlišné.
kdybych chtěl operovat a měl třas v ruce, vyberu si / vyber si jiný obor ("jen tak se zamezí tomu,a by se někde vyskytl někdo, kdos se s matematikou neskutečně trápí a přitom ji ke studiu daného oboru potřebuje"). Osobně matematiku miluju. A mám oblíbenější zdroje.
@@notoriusmaximus783 Můžeš to nevědět v 57, máme celoživotní vzdělávání. I na vš - konečně. Stačí makat a makat a lze graduovat v 80-ti. (Anebo makat výrazně méně a graduovat z učitelství, ekonomie, managementu, nebo soukromé školy.) V jakémkoli věku.
Ulohou ucitela je nieco naucit - to je take vseobecne klise. ALE poslanim ucitela je deti pre nieco zapalit, spoznat ICH vlohy a potom tieto vlohy rozvijat, nie zadupavat inymi "potrebnymi vecami". Bohuzial, SYSTEM ich k tomu nepusti, aj keby chceli a vedeli, ako to urobit. Poznam ucitelky, co pri skusani HLADAJU, co dieta nevie, nie co dieta vie. Aby to mohli akoze "spravodlivo oznamkovat". Hovoria tomu "prisnost a spravodlivost", "systematicky pristup", "plnenie ucebneho planu" a pod.
Dobrý den 😊
⏰🇨🇿💓🇸🇰⏰
Děkuji za Vaše vysílání
💓⏰💓⏰💓
Můj první dojem: tohle video je lepší než všechny semináře dalšího vzdělávání učitelů matematiky.
Děkuji.
Pan Kubáček je showman prostě :) Díky za upload
Krásná a pravdivá přednáška. Podle mého názoru je řešením aby stát umožnil SKUTEČNOU konkurenci svému státnímu systému vzdělávání, tak rodiče mohli dát své dítě na školu, která učí děti objevovat, myslet, analyzovat a hledat řešení a nikoliv pouze se připravovat státní zkoušky/přijímačky.
Můžete. Takové prostředí tady je, dejte své dítě na takovou školu.
@@petrkosvanec Není. Všechny školy musí být schválené MŠMT a dodržovat regulace. Pokud by člověk chtěl vzdělávat své dítě způsobem, který nedostane úřední štempl bude mít buď smůlu, nebo mu to stát alespoň bude ztěžovat jak je to jen možné.
ďakujem p.Kubáčkovi a ďakujem youtube a internetu :)
Geniální přednáška.
Je úžasné, když se takovýto člověk nemine povoláním.
Ještě bych přidal, že k čemu je matematika? Když v ní budeš fakt dobrej, můžeš si spočítat, jak funguje Teorie relativity.
Síce nie som matematik ale prednášky pána doc. Kubáčka doslova hlcem.
Ten Klein je môj človek. Učiť sa čo netreba a neucit sa čo treba, to je heslo školstva ostatných 50 rokov. Takže teraz nerobím čo som vždy chcel robiť a robím čo som nikdy nechcel robiť. Ďakujem súdruhom ministrom. Inak skvelé prednášky.
To je přesně ten problém. Matematika (ale i fyzika a chemie) se učí tak hrozně odtrženě od života (reálných problémů, které řeší), že to většinu lidí odradí a otráví.
Kéž bych se býval takhle učil matematiku na škole. Láska k geometrii mi díky bohu zůstala. Děkuji za to, že to nahráváte.
⁹
⁹9
9
9
"Pane uciteli, bude mi to v zivote k necemu?"
"Tobe ne, ale nekterym spoluzakum mozna ano"
Pred tímto videem jsem koukal na přednášku o tom, jak je v životě důležitý humor a vzpomněl jsem si přesně na pana Kubáčka. Tato přednáška mi to jen potvrdila - kouká se na ni jako na standup, ale zaroven je plna informaci.
zábava s pridanou hodnotou
Doufám, že již brzy bude profesorem.............Mám ho rád.
Divím se, že ještě není profesorem! :-o Abych jej parafrázoval "Jsem přesvědčen, že je to matematik minimálně 85. kategorie." :)
Tak ono udělení titulu profesor není na základě schopnosti učit, ale na základě vědecké činnosti.
Pozrite si aj ďalšie prednášky docenta Kubáčka tu: th-cam.com/play/PLqiGU4u5LkCEsUKgpiG0ghFmFHtirxZgg.html
Ďakujem pekne za záznamy prednášok! Tieto videá mi poskytujú vedomosti z odborov, ktoré má síce zaujímajú, ale nemám chuť ich študovať kvôli všelijakým skúškam, bodíkom a povinnostiam súvisiacich s riadnou účasťou na štúdiu na VŠ.
Matematika pre zivot je super! Omnoho zaujimavejsie ako teoritecke nudne vzorce, co je akurat dobre na to, aby clovek zaspal. Rad vymyslam mat. prakticke priklady. Ak ma niekto zaujem, napisem nejaky tu :)
Dakujem za super prednasku. Chcel by som sa opytat ci neexistuje nejaka kniha ktora zhrnuje objavy v matematike a fyzike alebo celkovo prirpdne vedy. A to asi nejakym takym stylom ze bolo zname to a to a mali taky a taky problem tak to skusali roesit tak a tak a zafungovalo to a to. A takto vznikla nova teoria o tom a tom
14:34 :D dobry zvuk "krchrkk"
Restartoval
Matematika a geometrie je totéž. Jedno vychází ze druhého podobně jako informace a hmota. Lidé si tyto věci dělí, škatulkují, aby se v tom lépe orientovali, ale je to všechno jedno a totéž. Každý matematický "problém" má svůj geometrický "obraz". Pokud ho nemá, není z Vesmíru.
Nesmyl. Přečtěte si něco o teorii prvočísel a šifrovacích algoritmech RSA.
Jeden dotaz 😁 Keď si pozriem všetky prednášky od začiatku do konca a budem im rozumiet.... taaak teoreticky som tam tiež v miestnosti s ostantimy študentmi ... A rekuu ten dotaz znie ,uči teda niedostanem tiež nejaký diplomik 🤣😅 lebo bez neho sa v tejto dobe nedokážem presadiť a rozvíjať sa
Turista jde první dej jeden kilometr, druhý den dva kilometry, třetí den tři kilometry...ve výsledku ujde -1/12 kilometrů. :)))))
Veľmi inšpirujúce pre každého, aj začínajúceho aj ,,skúseného" učiteľa matematiky na školách. Je pravda že sme pod tlakom od strany žiakov, aj iných učiteľov či vedenia. Ja si myslím, že ak človeku raz dáva konštruktivizmus zmysel, mal by sa v tom zdokonalovať a učiť tak, jedinú ozajstnú prekážku vnímam ako súčasnú korona krízu a učenie online, preto učím ,,klasickým" štýlom: tu máte vzorec a riešte úlohy. Matfyz nás nikoho nepripravil na nič takéto, a ani to netreba mať za zlé, lebo to sa nedalo predpovedať.
Tohle je fakt řízek :-)
Dnešný problém je že VŠ berie každého aj štvorkára keď si zaplatí tak môže veselo tam nastúpiť preto sú tak blbí dnešní inžinieri ktorí to majú iba na papieri a v hlave vymleté ale má titul a čaká že bude mať lepšiu prácu.
Spomenul som si na jeden zážitok kde sme boli na školeniach samí vysokoškoláci alebo aspoň maturita (tak rok po skončení školy zväčša) a dakto tam mal Zbierku úloh z matematiky pre prijímacie pohovory na stredné školy (tak dajako to bolo). Bola sranda ako sme sa natrápili občas na tých príkladoch...
systém je presne opísaný v nehynúcej klasike: žiak Benetka: „CO SE MI NELÍBÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLE - Nelíbí se mi především, že naše střední škola vychovává učené mloky. ‚Mloku, nadři letopočty, nauč se zpaměti slovíčka, poučky a pravidla a budeš uznán dospělým.’ Myslícímu člověku je z toho špatně, kdežto učenlivý prosťáček slaví triumfy. Mezi katedrou a lavicemi je propast. Studenti vidí v mnohých profesorech spíše nepřátele než vychovatele. Jsme nuceni soukat do sebe naučné slovníky; samostatný úsudek se potírá.”
Budete se divit, kolik studentů chodících na doučování na přijímací zkoušky do soukromé školy nechápe obvod, obsah, povrch a objem. Nejprve jsem myslela, že to jsou jen mí žáci, pak jsem poslouchala ostatní lektory. Nespočte devaťák obvod trojúhelníku o stranách 6,7,9!
Prv definujme akého človeka máme na mysli. Možem tiež odpovedať "Nič, sčítanie je priveľa." ak mi nevadí, že prídeme o demokraciu. (Nedosiahol maturity, alebo chce maturovať len nie z matematiky? Potom nematurant ca 70 je niečo úplne iné ako nematurant 19.) Posledná poznámka, znám maturanta, ktorý nevie čítať (Česka).
21:30👍
Ty zobrazované učebnice matematiky pro gymnázia - budou v dohledné době dostupné v češtině?
A proc je nevzit ve Slovenstine?
Matematický problém ze života:
Vykonáme velkou potřebu, je třeba se očistit. Předpokládejme, že jedním tahem toaletním papírem odstraníme polovinu zbytků. Po prvním tahu tedy zbývá polovina původní nálože, po druhém tahu čtvrtina, po třetím osmina atd.
Kolikrát musíme táhnout, jsme-li ochotni tolerovat 1% zbytků? A kolikrát pro zbývající 1‰?
[Řešení: Musíme táhnout 6x, resp. 9x.]
Bonusová otázka: Kdo z nás to dělá?
Bonusová otázka: Taky tím jedním útržkem utřete jen polovinu zbytků jako prasátko ezwa?
@@mareksykora779 Ta polovina byla předpoklad. Kolik je realita? Pokud to víte, dejte vědět, já to nevím.
@@ezwa29 Realita bude o hodně lepší. Odhaduju to na osminu.
@@mareksykora779 Já stejně pro jistotu požívám bidet, protože na sucho se v principu nic pořádně nevyčistí...
Druha bonusova otazka: Po kolkom "tahu" budete mat prislusnu cast tela ako pavian ? :)
Ale to uz je multioborova otazka ... :)
914 Carter Stravenue
5300 Collins Vista
je Kubáček aj historik?
Sikovny a premyslajuci clovek je vselicim. :)
Myslenie je inštinkt. Môj pes sa naučil, že keď prinesie loptičku, dostane maškrtu.
Preto správna odpoveď pre žiaka na otázku, prečo sa má učiť matematiku je - nemusíš sa ju učiť, ak sa uspokojíš so štvorkou na vysvedčení a po skončení školy s prácou upratovačky.
41:39 LÁTBU :-)
Ve filmu Marečku podejte mi pero byl neschopný účitel matematiky. Kdyby naučil Kroupu, že si nejprve nakreslí libovolný trojúhelník, popíše si úhly , strany a zadané zesílí křídou ,tak při troše snahy musí vyřešit úlohu v podstatě každý. Složitější úloha (např.se součtem stran) by mi asi dělala " z hlavy" problém
on ho to určitě učil,ale pak mu ten příklad za týden zadal, aby ho sám od začátku začal řešit a on místo toho, aby postupoval, jak píšete, tak začal hned blbě.
Pro časová pásma netřeba chodit na transsib. Navíc machr ze zeměpisu a student ruského jazyka a reálií by na otázku sdělil, že samojediný Vladimir vladimirovič kdysi podepsal rozkaz o tom, že jediný správný čas na ruské železnici je ten moskevský, tedy čas ve Vladivostoku na nádraží bude o 148 hodin a 47 minu tvíce než na startu v Moskvě a pokud dotyčný opustí vladivostocký nádr, tak je to složité :-) .... Ale co časové potíže na trati Moskva - Vladivostok!!!!! I sám Jaroslav Foglar ve svých kronikách popisuje anabázi kterou podnikl s oddílem mezi stanicemi Praha Wilsonovo nádraží - Chust v roce 1938 za účelem "rekreace" na táboře u Siněviru. Zejména zmiňuje zpáteční cestu, kdy s ČSD tak dlouho počítali, jaký den na rychlík Praha - Košice-Jasnina musí připojit v Praze služební vůz do kterého naloží v Chustu vybavení z tábora a odvezou ho zpět do Prahy, až to ve spolupráci s železničáři o den prokaučovali a mužstvo muselo spát tu noc navíc na nádraží..... Nebo co takový mezinárodní osobní vlak č. 8863 Čop - Čierna nad Tisou !!! Trasu stihne během jedné minuty (ani šikanzen to nestihne rychleji) a modří navíc vědí, že je to včetně tajné aspoň 1/2 hodiny pobytu na nejtajnější slovenské vlakové zastávce. Jeho "párový kolega" to cestou obráceně to s jazykem na vestě dává za obludnou hodinu čtyřicet. Jaká je tedy jízdní doba Čierna - Čop bez časového posunu? Logická odpověď je : Jak kdy, záleží na množství odkalených kon trabantů ve vlaku :-)
No to je ale blábol.
FJFI -> Trojanova 13 -> algebra -> doc. Humhal -> :)
788 Aida Club
32254 Jeffrey Tunnel
Studenti už nic dnes neumí oproti těm co studovali v 80 tých letech??
Jednoduché řešení! Vraťte se k osnovám 80 tých let!!!
Why is this in my recommended?
Maybe AI decided you need some math education. :)
@@Ivan-fc9tp4fh4d in slovak language :D
posluchárna na Karlově náměstí
V první řadě se musí začít vyučovat nejvyšší vědění lidstva vůbec, teorie spontánního řádu a na ní postavená kompozitivní teorie. Jinak jste všichni mimo. Hayek za ně dostal Nobelovu cenu už v roce 1974... Dzp.
ja mat takeho profesora tak som archimedes _D
Trochu sem se v tom ztratil. To jako výpočet posloupnosti pražců na kytaře, výpočet gotického oblouku, nebo navigace bombardéru jsou ty příklady odtrřené od života lidí, nebo to jsou ty správné příklady, které ten pošťák využije?
Nevím jestli to nějaký pošťák využije, jen to mělo být zajímavé.
@@jaroslavzalesak1447 Tak zajímav byly všechny ty matematické příklady. Jenom některé byly špatně, protože nejsou dobré pro život a ty druhé naopak měly být dobré, protože jsou dobré pro život.
A já sem se v tom ztratil, protože mi pro život nepřišly dobré ani jedny.
Lukáš Benda Ale kdepak, to jestli je to dobré nebo nedobré pro život - to je otázka. Že jste nakonec dospěl k názoru, že pro život nejsou praktické žádné příklady je docela rozumná úvaha. Sám pan profesor si z toho dělá ve videu legraci. Pak ale dospívá k názoru, že matematika má rozvíjet logické uvažování nebo co - ale k tomu aby tohle logické uvažování rozvíjela se musí taky učit správným způsobem. Tak že se žák jen nenabifluje vzorečky, ale musí na to přijít sám. Ty ,,lepší” příklady měly být právě takové a taky se to snažil ozvláštnit epikou těch příkladů, některé byly historické, atd. - to proto aby to žáky zaujalo, tím pádem aby si to lépe zapamatovali.
@Lukáš Benda Ja som to pochopila tak, že sú to príklady, v ktorých sa rozvíja logické myslenie. A že sa tým buduje povedomie o tom, že matika sa dá na niečo reálne využiť. Napríklad ja som typický príklad nematuranta. U mňa bol na SŠ obrovský problém v tom, že som vôbec nechápala, čo a a prečo na tej MAT robíme. Snažila som sa veľmi počítať príklady ale nikdy mi to nešlo, lebo tie čísla mi dávali absolútne nulový význam. Mala som dokonca aj súkomné doučovanie, ale aj tak som prešla so 4 len o chlp. Naproti tomu FYZ si tež vyžadovala počítanie, ale tam som presne chápala, ktoré číslo má aký význam a chápala som, na čo vôbec tie výpočty slúžia. Šlo to hneď oveľa ľahšie a mala som lepšie známky než v MAT, ktorá bola na našej škole (mali sme iné osnovy než bežné gymple) 100% teoretická a bez akejkoľvek reálnej aplikácie. Na ZŠ som dokonca chodila na olympiády a vždy som mala z mat 1-2, pokiaľ som chápala čo a prečo počítame. Akonáhle som došla na školu, kde sme mali čisto teoretické príklady a nikdy nám nebolo vysvetlené, o čo tam ide, stal sa zo mňa jeden z najslabších žiakov v triede a priznám sa, že doteraz mám z toho traumu. Celú ZŠ som snívala o tom, že pôjdem na nejaký vedecký odbor, ale kvôli SŠ matike som si začala myslieť, že som neskutočne hlúpa a že nikdy nič vedecké nezvládnem a preto som šla na jeden zo "zbytočných" humanistických odborov na VŠ len preto, že tam nebola matika :(
Doteraz nemám najmenšiu šajnu na čo slúžia grafy kriviek a prečo sa počíta plocha pod grafom ... absolútne nemám ani najmenšie poňatie, čo to je, hoci sme tým v škole strávili rok a musela som to počítať... Len na vysvetlenie, chodila som na bilingválny gympel ktorý mal iné osnovy a vpodste my sme za 2 roky prebrali to, čo sa bežne učí 4 roky a ešte údajne aj prvácke VŠ učivo z matiky. Išli sme podľa nejakých špeciálnych osnov ktoré boli mix slovenských a anglických. Ja si spomínam len na to, že pre mňa bol ten predmet doslova a do písmena NEZMYSELNÝ.
Dala by som všetko na svete za to, keby sme sa učili z takej učebnice, aká bola prezentovaná v tomto videu. Veľmi by mi to pomohla v pchopení učiva a významu tých čísel a písmen . Možno by som dokonca mala aj 3 na vysvedčení a nie 4 s odretými ušami aj to len preto, že som podvádzala a odpisovala na písomke.
Podľa mňa to bol význam tých úloh, ktoré tu on prezentoval. Nie že to človek využije v praxi, ale že také úlohy aspoň dávajú žiakovi nejaký zmysel a tým motiváciu to riešiť.
Veve Priezviskova To mě mrzí.
Ještě si myslím jednu zásadní věc.... Lidé jsou různí, každý má zaměření, talent k něčemu jinému. Třeba hudba... nezahraju ani skákal pes na xlofon tak, abych tam neudělal aspoň jednu chybu. Má smysl učit mě hrát na kytaru? na klavír, na housle? Má smysl pro takové lidi jako sem já, dělat nějaké speciální učebnice? Né, nemá. Lidí jako já nemají hudební vlohy, neumí hrát a pokud občas se jim povede zahrát dětskou písničku typu skákal pes, je to malý zázrak který se dá zopakovat jen náhodně. Nikdy nebudu hrát ani jako 5ti leté dítě, které talent má, nikdy. No a s metematikou je to stejné. Jsou lidé, kteří nepochopí už nic, jsou na střední a neumí ani 10% zš matematických úloh.. můžete se přetrhnout, když jim vše vysvětlujete, ukazujete, přirovnáváte, odvozujete, argumentuje, ale pak mají sami něco udělat a není nic. Smiřte se s tím. Není úlohou učitelů učit děti něco, k čemu nejsou stvořeni a předurčeni. Proto by se mělo spíše dbát na to, aby už na zš bylo jasné, kdo má na co vlohy a podle toho dál s nimi pokračovat, nedávat jedničky za hezkou úpravu sešitu,ale nebát se kriticky zkoumat a posouvat hranice možností studenta a tyto výsledky pak hodnotit, jen tak se zamezí tomu,a by se někde vyskytl někdo, kdos e s matematikou neskutečně trápí a přitom ji ke studiu daného oboru potřebuje.
Někteří pořádně nevědí na co vlastně mají vlohy ani v 25. Spousta lidí nikdy nepřijde na to, na co má vlastně vlohy a na co ne. Navíc spoustu věcí v životě prostě umět/znát potřebujete, protože takový je zkrátka život. Bez ohledu na to, zda k tomu máte vlohy nebo ne. Řešením není říci "nemá na to vlohy, kašleme na to." Asi se tím zrovna nebude živit, ale aspoň trochu na tom zapracovat musí. Navíc se dnes zapomíná na to, že žádný učený z nebe nespadl. Škrábu jako kocour, nevím, kdy napsat y/i - tak jsem dysgrafik, dyslektit, nikdy se to nebudu schopen naučit, bé, bé, tady na to mám papír, hlavně mě s tím netrapte, jsem chudák. Jenže jediný problém je v tom, že jsem líný. Líný procvičovat psaní, líný procvičovat pravopis. A něco podobného to bude i nejspíš s tím vaším "hudebním talentem". Na zahrání jednoduché písničky na jakýkoli hudební nástroj nepotřebujete žádný hudební talent. Hudební talent je něco úplně jiného. Na zahrání písničky potřebujete trochu cviku a k jeho získání potřebujete určitou trpělivost. Myslíte, že jsem se naučil hrát na piáno přes noc? Myslíte, že mám geniální paměť, když na něj zahraju celý koncert z hlavy? Ne. Jen to procvičuju tak dlouho, až si to prostě mimochodem zapamatuju. Ale cílem není si to pamatovat, cílem je to zahrát dobře. To zapamatování je vedlejší produkt toho neustálého cvičení až do zblbnutí. Narazím na pasáž, v níž pravidelně vždycky udělám chybu. Hraju to 20krát za sebou, soustředím se na to a stejně. A když už ji neudělám v kritickém místě, tak mě to tak rozhodí, že ji udělám vzápětí. Mohl bych říci - to v životě nezahraju a vzdát to. Jako naprostý začátečník na to narazíte u Skákal psa, po deseti letech hraní na to narazíte u Chopina, ale narážet na takové momenty člověk bude celý život a může mít talent jako hrom.
P.S.: Od základní školy jsem se opravdu neskutečně trápil s pravopisem a psaním a zmínky o dysgrafii jsem poprvé slýchal, když o mně mluvila paní učitelka s maminkou, a to v dobách, kdy to byla velmi exotická diagnóza. Jak račte vidět, nebyla to žádná dysfunkce. Špatné známky, hněv rodičů, vidina špatné budoucnosti - to byly motivace. Zrovna tak mě vždycky velmi bavila fyzika, ale měl jsem vždycky problémy s matematikou. Zase je to jen otázka motivace a vůle - buď se rozloučit se studiem fyziky, nebo zamakat na té matematice. Byla to fuška, ale nakonec se to poddalo a dnes se v matematice cítím podstatně jistěji než ve fyzice.
Problém naprosté většiny lidí není nedostatek talentu. Problém je nedostatek vůle a trpělivosti. A to rozrůstající se pardonování a slevování z požadavků kladný vliv na rozvoj jedince rozhodně nemá. Protože v jeden nepříjemný moment narazí i v oboru, na nějž má talent a jenž ho baví, na překážku, na níž si při prvním, druhém i třetím pokusu krutě rozbije hubu. A protože neví, jak v takové situaci postupovat, zhroutí se z toho.
Jeden populární německý neurovědec poukazuje na to, že matematika se blbě učí. Tj. nevhodně. Protože je to kreativní disciplína, kde je výkon přímo závislý na míře stresu. Jakmile se člověk ocitne ve stresu, tak mozek postupně - dle úrovně stresu - "vypíná" vyšší nervovou soustavu. Kreativní schopnost jde do khelu jako první. Pokud se taková věc učí stylem, jakým to učili nás, tak halt dvacet, třicet procent žáčků je neprávem hodnoceno jako bez talentu. Myslím, že žádné národ nemá takový obecný potenciál, aby si tohle moh dovolit. Drnkání na citeru je přece jen trochu odlišné.
kdybych chtěl operovat a měl třas v ruce, vyberu si / vyber si jiný obor ("jen tak se zamezí tomu,a by se někde vyskytl někdo, kdos se s matematikou neskutečně trápí a přitom ji ke studiu daného oboru potřebuje"). Osobně matematiku miluju. A mám oblíbenější zdroje.
@@notoriusmaximus783 Můžeš to nevědět v 57, máme celoživotní vzdělávání. I na vš - konečně. Stačí makat a makat a lze graduovat v 80-ti. (Anebo makat výrazně méně a graduovat z učitelství, ekonomie, managementu, nebo soukromé školy.) V jakémkoli věku.
Ulohou ucitela je nieco naucit - to je take vseobecne klise.
ALE poslanim ucitela je deti pre nieco zapalit, spoznat ICH vlohy a potom tieto vlohy rozvijat, nie zadupavat inymi "potrebnymi vecami".
Bohuzial, SYSTEM ich k tomu nepusti, aj keby chceli a vedeli, ako to urobit.
Poznam ucitelky, co pri skusani HLADAJU, co dieta nevie, nie co dieta vie.
Aby to mohli akoze "spravodlivo oznamkovat".
Hovoria tomu "prisnost a spravodlivost", "systematicky pristup", "plnenie ucebneho planu" a pod.