Balanser BMS -zrób to sam. Czyli ładowarka ogniw litowo jonowych. Batery Management System.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 21

  • @kazimierzpiatek9744
    @kazimierzpiatek9744 4 ปีที่แล้ว +1

    super dzięki

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว

      Nie ma za co. Zapraszam na kanał i do subka.

  • @rafaurbanowicz4514
    @rafaurbanowicz4514 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry merytoryczny materiał szkoleniowy w pigułce bez zbędnego gadania dla osób które z elektroniką nie mieli nigdy styczności a chcą Np. przerobić starą wiertarkę Ni-Cd lub Ni-Mh która kiedyś kosztowała nie małe pieniążki.

    • @EPLATV
      @EPLATV  2 ปีที่แล้ว +1

      Otóż to. Pozdrawiam. I zapraszam na kanał i do subskrypcji i łapki w górę.

    • @barmag8147
      @barmag8147 9 หลายเดือนก่อน

      ​​@@EPLATV Hej, witam. Świetne filmiki 💪. Mam pytanie. Czy mogę zasilaczem który daje 12,30v i 1a prądu pakiet ogniw 18650 3s2p? Pozdrawiam

    • @EPLATV
      @EPLATV  9 หลายเดือนก่อน +1

      To bardzo proste liczenie. Masz ogniwo które na max. ma 4.2Volta.
      I teraz 4,2V x 3 = 12,6V
      Troszkę za mało. Od bidy dasz radę naładować do 4,1 V pod warunkiem że dasz BMS-a który będzie miał balanser. Bo nie wszystkie BMS mają balansowanie. Więc trzeba kupić taki który ma opcje wyrównywania napięcia. Ja już nie kupuję takich które tylko zabezpieczają przed niskim i za wysokim napięciem.
      Więc podsumowując dasz radę naładować tylko będzie się trochę długo ładował bo prąd mały. A że do niższego napięcia to nawet lepiej bo będziesz mieć więcej cykli. pozdrawiam i dzięki za dobre słowo.

    • @EPLATV
      @EPLATV  9 หลายเดือนก่อน

      Troszkę kiedyś a teraz to raczej rzadko. Czasem wpadam po jakieś informacje odnośnie procesorów.

  • @TS-br7dg
    @TS-br7dg 4 ปีที่แล้ว

    Ciekawe rzeczy pokazujesz. Czyli tak - kupuje takiego "bms" jak w 3:30 min twojego filmu, łącze je z ogniwem i sie ładuje? Do jakiego napiecia? Czy jak osiągnie żądane napięcie to chodzi w podtrzymywanie? I wogóle jakiś symbol to maleństwo ma abym mógł znaleźć ?

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว +1

      Napięcie końcowe ustawione jest już przez fabrykę.Prąd ustawiony jest na 1A. Można go zmienić rezystorem. Lepiej kupić takie jak pokazuje potem które mają potencjometr do regulacji prądu ładowania i napięcia końcowego. Pozdrawiam i zapraszam na kanał.

  • @wiesawcz5821
    @wiesawcz5821 3 ปีที่แล้ว

    Stosując przetwornicę CC/CV nie masz możliwości samoczynnego wyłączenia procesu ładowania po naładowaniu? Rozumiem że trzeba tego pilnować? Samemu wyłączyć.

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว

      Nic nie pilnujesz. Ustawiasz napięcie na obwodzie otwartym czyli bez podłączenia pod ogniwo. Każdą przetwornicę oddzielnie na 4.2V max. Potem podłączasz ogniwo i ustawiasz prąd na taki żeby ogniwo nie było za szybko ładowane. Najlepiej zobaczyć sobie w necie jakim prądem max ładowane jest twoje ogniwo. Jak wpiszesz sobie oznaczenia na ogniwie to w internecie wyskoczą Ci te dane. I czekasz aż prąd spadnie do zera czyli napięcie na ogniwie będzie 4.2 V i to wszystko. Jak ogniwo się naładuję to prąd spadnie do zera i będzie tylko podtrzymywane. Może tak się ładować nawet kilka dni i nic mu nie będzie bo prąd będzie znikomy. Niedługo wrzucę film jak zrobić taką ładowarkę na 10 ogniw i jak ją ustawić. Pozdrawiam i zapraszam do subka i na kanał .

    • @annachlopek2860
      @annachlopek2860 3 ปีที่แล้ว

      @@EPLATV witam.
      Kiedy będzie filmik z ładowarki na 10szt akumulatorków???

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว +1

      @@annachlopek2860 Wejdź na mój kanał. Tam jest film.

  • @Kosmakozyra
    @Kosmakozyra 3 ปีที่แล้ว

    polecasz tego bms ? czy jest dobry bo widziałem że kosztuje 12zł a jestem ciekawy czy nadaje się w ogóle

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว

      U mnie nadal działa więc jest chyba ok.

  • @Darek80
    @Darek80 4 ปีที่แล้ว

    Czy w Twoim rozwiązaniu można ustawić napięcie max na ogniwie? Edit: OK, tak można bo te przetwornice mają regulowane napięcie.

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว +1

      Nie tylko napięcie ale i prąd bo one mają dwa potencjometry. Pamiętaj żeby napięcie max ustawić bez obciążenia a prąd na podłączonym ogniwie. Najlepiej ładować do 70-80 %. Wtedy można ładować nawet 5000-6000 razy. O ile jest to ogniwo markowe a nie jakaś chińska podróbka. No i nie rozładowywać nigdy do 2,5 V czyli na max tylko do 15%. Ale do tego trzeba już zbudować zabezpieczenie. Będę niedługo coś takiego budował więc zapraszam na kanał i do subka. Pozdrawiam.

  • @jacbog7615
    @jacbog7615 3 ปีที่แล้ว

    Piszesz, że układy muszą być odzielone od siebie galwanicznie, możesz wyjaśnić dlaczego?

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว +1

      Dlatego że każde ogniwo jest wtedy ładowane napieciem 4.2V i to napięcie nie wpływa na inne ogniwa. Kiedy je podłączysz galwanicznie ,czyli np. ich masy przewodem to już nie będzie między nimi różnicy potencjałów tylko będzie to to samo napięcie a ogniwa są połączone w szereg. Więc na jednym musi być 4,2 ale na drugim już 8,4 a nie znów 4,2. po prostu zrobisz zwarcie. Dla tego oddziela się każde napięcie galwanicznie i wtedy nie interesuje Cię co się dzieje z innymi ogniwami,bo te napięcia nie mają ze sobą nic wspólnego i można spokojnie każde inne ogniwo ładować.Do tego jest potrzebna przetwornica z transformatorem. Bo przetwornica z cewką ma połączenie ze sobą i będzie małe bum. Albo z przetwornicy ,albo z baterii. Pozdrawiam i zapraszam na kanał

  • @mateuszaniolkowski6192
    @mateuszaniolkowski6192 4 ปีที่แล้ว

    Ty je wgl próbowałaś podłączać do pakietów 2s w górę ??
    Pokazujesz to w filmie.
    Przecież oddzielna masa jest potrzebna .

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว

      Jaka masa. Podłączasz plus i minus i odczepy z każdego ogniwa do BMS . Zobacz sobie film o kosiarce akumulatorowej tam jest jak zrobiłem taką baterię i jak działa kosiarka. Pozdrawiam i zapraszam na kanał.