Przemilczana 100. rocznica polskiego złotego. #44 Ireneusz Jabłoński o pieniądzach, władzy i …

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • W kwietniu 1924 roku rozpoczął działalność Bank Polski (bank emisyjny - poprzednik Narodowego Banku Polskiego) i zaczął emitować nową walutę - POLSKIEGO ZŁOTEGO. Zatem wiosną tego roku przypadało stulecie wprowadzenia pełnowartościowej waluty narodowej, którą posługujemy się do dziś. Niestety jest to kolejna, ważna rocznica pominięta przez naszą pożal się Boże klasę polityczną, środowiska akademicki i nawet NBP. Dlatego tym bardziej warto przypomnieć, jak w kraju zrujnowanym IWŚ, trzy lata po zakończeniu wojen o granice państwa i przy inflacji wynoszącej ponad 3.500% (w roku 1923), udało się ówczesnemu rządowi kierowanemu przez premiera Władysława Grabskiego (pełnił również funkcje ministra skarbu), o własnych siłach dokonać tak doniosłego dzieła. Dzieła, które zostało przeprowadzone sprawnie, ale przy bardzo wysokich kosztach społecznych. Tak na marginesie, to równie wysokie koszty społeczne ponieśliśmy podczas reaktywacji złotówki w 1990 roku, w ramach tzw. planu Balcerowicza. O tym, jak z POLSKIM ZŁOTYM na przestrzeni ostatnich 100 lat bywało, kiedy wymiana pieniądza wiązała się z okradzeniem obywateli, a kiedy nie, mówię w kolejnym, rocznicowo-historycznym odcinku programu pod wspólnym tytułem: „Ireneusz Jabłoński o pieniądzach, władzy i polityce”, do którego obejrzenia i wysłuchania serdecznie państwa zapraszam.
    Ceniąc sobie kulturę słowa i rzeczową dyskusję, zachęcam do merytorycznych uwag i komentarzy pod tym postem oraz na moim kanale.
    Równocześnie zachęcam do szerokiego udostępniania tego nagrania, jednocześnie prosząc o „kciuka w górę” i subskrybowanie mojego kanału.
    P.S.
    Mała korekta. Otóż w wypowiedzi przekręciłem nazwisko „trzeciego muszkietera” z „Krakowskiej szkoły ekonomii”, będącą w rzeczywistości polską szkołą ekonomii. Błędnie podałem nazwisko śp. Roman Rybarskiego nazywając go dr Rybickim, za co przepraszam.

ความคิดเห็น • 2