Nádhera.... to jsou meze, které jsme kdysi mívali i my u chalupy. Jabloně v nich a laně nám v zimě chodily skoro až k chalupě :-) Nádhera. Klobouk dolů :-)
Chřástal je úžasným druhem, ale tenhle program na jeho ochranu je úplně na hlavu. Konkrétním problémem je kosení po 15 srpnu. Pokud louku pokosíte prvně až v srpnu tak získáte absolutně nehodnotné seno, dobře, což o to, ale víte jak je ten travní porost vysoký? Tímhle způsobem se do takto vysokého porostu a kort v těchto polohách natáhnou hromady divočáků a lišek, čímž se značně zvýší predační tlak na chřástala. Další věc je to, že chřástal sice potřebuje travní porost jako kryt, ale zároveň potřebuje i rozhled, což v takto vysokém porostu nemá. Dobře to je vidět, když jdete po takovéto louce, kde se tento druh vyskytuje a to v době, kdy už jsou vylíhlá chřástalí kuřátka. Uvidíte, že ta kuřátka budou vylézat v těchto loukách na koleje po traktorech, nebo na pěšinky po zvěři a budou pohopsávat, aby se mohli rozhlédnout, ale v takovémto vysokém porostu nemají šanci a stávají se často snadnou kořistí již jmenovaných predátorů. Bylo by potřeba u tohoto programu zhodnotit výsledky z lokalit, kde se to využívá a následně upravit management těchto ploch, protože takový jaký je teď, je nefunkčí. Každopádně ostatní programy jsou parádní. Kéž by to takhle dělala většina hospodářů v krajině. Hodně mě zaujal projekt s vinicemi a myslím si, že toto by se dalo uplatnit i v chmelnicích a intenzivních sadech.
Krmný biopás - vidím to dobře, že se tím obnovují meze? No tak to dávám nahoru i palce u nohou! Akorát si povzdechnu nad těžkou technikou a těmi kolejemi v polích, které zhutňují zeminu, zaskřípnou se tím kapiláry, kudy proudí voda a ta potom musí - kam jinam než na povrch a víme, kam pak odtéká. Jestli se tahle věc povede trochu zmírnit, bude ještě o kousíček líp. Ale to je povzdech laika, nekamenujte mě, prosím. Horší IMHO je, když se vůbec, anebo jen naoko provádí/neprovádí hloubková orba. Pak ta nejcennější ornice končí v mořích. A nic dražšího, než vodu a půdu vlastně nemáme. Skvělý dokument!
Nádhera.... to jsou meze, které jsme kdysi mívali i my u chalupy. Jabloně v nich a laně nám v zimě chodily skoro až k chalupě :-) Nádhera. Klobouk dolů :-)
Nádhera. Po shlédnutí takového dokumentu člověk opět najde víru v lidstvo.
Taky jsme tady měli na jižní Moravě za vesnicí louku kde byl chřástal, ale muselo se tam postavit Sídliště tak už tam nemáme nic aj Křivánek tam byl.
Chřástal je úžasným druhem, ale tenhle program na jeho ochranu je úplně na hlavu. Konkrétním problémem je kosení po 15 srpnu. Pokud louku pokosíte prvně až v srpnu tak získáte absolutně nehodnotné seno, dobře, což o to, ale víte jak je ten travní porost vysoký? Tímhle způsobem se do takto vysokého porostu a kort v těchto polohách natáhnou hromady divočáků a lišek, čímž se značně zvýší predační tlak na chřástala. Další věc je to, že chřástal sice potřebuje travní porost jako kryt, ale zároveň potřebuje i rozhled, což v takto vysokém porostu nemá. Dobře to je vidět, když jdete po takovéto louce, kde se tento druh vyskytuje a to v době, kdy už jsou vylíhlá chřástalí kuřátka. Uvidíte, že ta kuřátka budou vylézat v těchto loukách na koleje po traktorech, nebo na pěšinky po zvěři a budou pohopsávat, aby se mohli rozhlédnout, ale v takovémto vysokém porostu nemají šanci a stávají se často snadnou kořistí již jmenovaných predátorů. Bylo by potřeba u tohoto programu zhodnotit výsledky z lokalit, kde se to využívá a následně upravit management těchto ploch, protože takový jaký je teď, je nefunkčí.
Každopádně ostatní programy jsou parádní. Kéž by to takhle dělala většina hospodářů v krajině. Hodně mě zaujal projekt s vinicemi a myslím si, že toto by se dalo uplatnit i v chmelnicích a intenzivních sadech.
Krmný biopás - vidím to dobře, že se tím obnovují meze? No tak to dávám nahoru i palce u nohou! Akorát si povzdechnu nad těžkou technikou a těmi kolejemi v polích, které zhutňují zeminu, zaskřípnou se tím kapiláry, kudy proudí voda a ta potom musí - kam jinam než na povrch a víme, kam pak odtéká. Jestli se tahle věc povede trochu zmírnit, bude ještě o kousíček líp. Ale to je povzdech laika, nekamenujte mě, prosím. Horší IMHO je, když se vůbec, anebo jen naoko provádí/neprovádí hloubková orba. Pak ta nejcennější ornice končí v mořích. A nic dražšího, než vodu a půdu vlastně nemáme.
Skvělý dokument!
je to hezké
fakt borci, klobouk dolů, konečně má někdo rozum a začal myslet, ještě to předat další generaci
bez dotací by ani prstem nepohli vše je špatně
Silva Gabreta - jak se rodí Šumavský horský les (2011)
th-cam.com/video/Nuor_0cElSM/w-d-xo.html
klobouk dolů!!
Hluboké zpracování půdy th-cam.com/video/9bsR1wPt5hA/w-d-xo.html