Buraki najważniejsze zasady uprawy. Jakich błędów nie popełniać w uprawie buraków?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 มิ.ย. 2022
  • W czerwcu nadal w warzywnikach możemy siać buraki. Dlatego w dzisiejszym odcinku z cyklu "Ogród Warzywny" przypomnienie 10 najważniejszych zasad uprawy buraków. Zapraszamy!
    Pierwsza WYSIEW
    Buraki wysiewamy wprost do gruntu na warzywnych grządkach. Do wyboru mamy odmiany buraka ćwikłowego, o zgrubieniach w owalnym lub cylindrycznym kształcie, a także odmiany buraka liściowego. Najczęściej nasiona tej rośliny wysiewamy w rzędach, oddalonych od siebie o mniej więcej 20 30 cm, na głębokości 1-3 cm. Jeżeli nie ma zapowiadanych opadów po wysiewach, dbamy o regularne nawadnianie grządki do czasu pojawienia się wschodów.
    Zasada druga TERMIN WYSIEWU
    Buraki można zaliczyć do roślin ciepłolubnych. Z ich wysiewem czekamy zazwyczaj do ustania wiosennych przymrozków, ponieważ zbyt duże chłody na początku ich uprawy powodują, że mogą one potem wybijać w pędy kwiatostanowe. Termin wysiewu buraków przypada w naszym kraju od kwietnia do czerwca. Kiełkują w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza po 10-14 dniach.
    Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY
    Przed ich siewem warto odpowiednio przygotować glebę, oczyścić, odchwaścić i wyrównać grządkę oraz zasilić wybranym nawozem, granulowanych obornikiem lub kompostem. Buraki wyrosną praktycznie w każdej glebie, z wyjątkiem gleby kwaśnej. Najlepsze plony uzyskuje się jednak na glebach piaszczysto-gliniastych, bogatych w próchnicę i wapń. Optymalna wartość pH gleby do uprawy tych warzyw mieści się w granicach od 6 do 7 pH.
    Zasada czwarta MIEJSCE UPRAWY
    Buraki mają dość duże wymagania świetlne, najlepiej więc rosną w miejscu słonecznym. Optymalna temperatura ich wzrostu wynosi 15-18 stopni Celsjusza. Gdy rośliny wykiełkują i nieco podrosną, mają 2-4 liście właściwe, warto przeprowadzić przerywkę, zostawiając ok. 2 cm odstępy. Wyrwane rośliny są w całości jadalny. Młode liście można dodać np. do sałatek.
    Piąta zasada NAWOŻENIE
    Rośliny te mają średnie wymagania nawozowe, ale są wrażliwe na niedobór boru i magnezu, dlatego warto je odżywiać nie tylko przedsiewnie, ale również pogłównie, zwłaszcza jeżeli rosną wolno lub gdy liście są blade, słabo wybarwione. Przyjmuje się, że uprawia się je w drugim lub trzecim roku po oborniku.
    Po szóste PODLEWANIE
    Wymagania wodne buraka są dość wysokie, zwłaszcza od momentu siewu do wytworzenia 2-3 liści oraz w drugiej połowie wegetacji, gdy korzeń silnie się rozrasta. W razie silnych upałów, latem, buraki trzeba regularnie podlewać, inaczej stają się twarde, włókniste i stracą swój słodkawy smak. Najlepiej rosną w lata chłodne o dostatecznej ilości opadów.
    Zasada siódma ODCHWASZCZANIE
    Zawsze dbamy też o odchwaszczanie naszych grządek, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.
    Punkt ósmy ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY
    W przypadku buraków ważne jest zmianowanie. Z uwagi na szkodniki i choroby nie należy uprawiać buraków rok po roku w tym samym miejscu, ani w miejscu, gdzie wcześniej rosły warzywa z tej samej rodziny botanicznej, np. po szpinaku lub innych warzywach korzeniowych.
    Ale w związku z tym, że buraki wysiewa się dość późno, przedplonem dla nich może być inne rośliny, które uprawiamy na wczesny zbiór, m.in. wczesna kapusta, wczesny kalafior, groch lub sałata.
    Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA
    W uprawie współrzędnej buraki mogą być przykładowo siane w bezpośrednim sąsiedztwie cebuli, pora, pomidorów warzyw kapustnych, sałaty i warzyw strączkowych.
    I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU
    Regularnie sprawdzajmy czy na naszych warzywach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności, należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.
    Botwinę buraka ćwikłowego można zbierać mniej więcej po 55-65 dniach od wysiewu, czyli zazwyczaj w lipcu, po kolejnym miesiącu lub dwóch możemy wyrywać już korzenie. Ostatni zbiór buraków przeprowadzamy przed pierwszymi mrozami, najczęściej w październiku lub na początku listopada. W skrzynce wypełnionej piaskiem, w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, mogą być przechowywane do wiosny. Nadają się także do przygotowywania przetworów.
    Życzymy udanych plonów. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #buraki #warzywa #uprawawarzyw #ogrod_na_co_dzień #porady #warzywniak
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 16

  • @bozenawalkowicz9435
    @bozenawalkowicz9435 2 ปีที่แล้ว +8

    Jak zawsze jesteś skarbnica wiedzy, Rady podane w jasny i przejrzysty sposób.

  • @wamdaklimkiewicz4777
    @wamdaklimkiewicz4777 2 หลายเดือนก่อน +1

    To jedno z bardzo zdrowych warzyw👍👍👍🌞☘️💌🕊️🥰💞

  • @wodi4369
    @wodi4369 6 วันที่ผ่านมา

    Polecam kiszone (tak jak ogórki)... Bardzo zdrowe 😊

  • @zuzannawojcik9601
    @zuzannawojcik9601 2 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję, temat akurat dla mnie na czasie 😄 bo już się martwiłam, że słabo zajmuję się moimi buraczkami.
    Ale udało się przeflancować i przyjęły się,, nawet mrówki mi w tym nie przeszkodziły 🤣
    Czekam teraz aż urosną ładne, okrąglutkie, żeby przetestować przepis na dżem buraczkowy 👍🏻👍🏻

  • @andrzejsliwka9752
    @andrzejsliwka9752 2 ปีที่แล้ว +2

    Fajnie ze masz taka wiedze mozna sie duzo nauczyc. Dzieki

  • @elzbietaberndt6474
    @elzbietaberndt6474 2 ปีที่แล้ว +3

    Filmik dla mnie bardzo dziekuje i pozdrawiam 👍🤗❤

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 2 ปีที่แล้ว +2

    Co za wiedza dzięki 👏 pozdrawiam serdecznie 😘☀️🌷😀

  • @magorzatalisewska4381
    @magorzatalisewska4381 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam mały ogród od trzech lat roślinki, kwiaty rosną mi super, ale warzywa to mnie nie lubią, albo niewzejda albo wymarzną,.. porażka zostanę jednak przy kwiatach, przynajmniej nie będzie tak bolało. Pozdrawiam serdecznie i nie będę zazdrscic. Do zobaczenia.

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 2 ปีที่แล้ว +1

    Super 👍👏😊

  • @andrzejsliwka9752
    @andrzejsliwka9752 2 ปีที่แล้ว +2

    Iza milego dnia

  • @helenakatana8158
    @helenakatana8158 2 ปีที่แล้ว +3

    👍

  • @fredroszpak5514
    @fredroszpak5514 2 ปีที่แล้ว +2

    👍👍👌

  • @STAS777ish
    @STAS777ish 2 ปีที่แล้ว +3

    😊

  • @tomaszstaszewski7652
    @tomaszstaszewski7652 2 ปีที่แล้ว +4

    Pierwszy

  • @Marcinixify
    @Marcinixify 6 หลายเดือนก่อน

    jaka jest przyczyna tego ze buraki maja duzo tak jakby strupow oraz sa w polowie zabarwione na czerwono w srodku? nie sa takie soczyste i smaczne.

  • @makss9897
    @makss9897 2 ปีที่แล้ว +3

    👍