Lietuvos koviniai narai. Su jūra mes didesni. Pokalbiai apie Lietuvą ir jūrą. Tinklalaidė.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ม.ค. 2025
  • Su jūra mes didesni. Pokalbiai apie Lietuvą ir jūrą | Lietuvos koviniai narai (dalyvauja atsargos kapitonas leitenantas Valerijus Krisikaitis, naras Gediminas Lukošis).
    ***
    Pokalbio turinys
    00:09 Įvadas
    1:51 Kovinių narų instruktoriaus V. Krisikaičio kelias į narus
    9:09 Naras G. Lukošis apie tarnybos pradžią
    15:28 Kovinių narų istorija
    20:36 Kovinių narų pradžia Lietuvoje
    27:14 „Geležinio vilko“ batalionas Nemirsetoje
    28:37 Kodėl kovinio naro tarnyba sunki tiek fiziškai, tiek psichologiškai?
    38:28 Pažintis su JAV specialiųjų pajėgų kariais
    42:59 Narai Lietuvos karinėse jūrų pajėgose
    46:42 Narų iššūkiai ir pasirengimas
    54:36 Kelias iki Kovinių narų tarnybos prie Specialiųjų operacijų pajėgų
    61:51 Koviniai narai ir visuomenė
    ***
    Koviniai narai yra įslaptintas Lietuvos kariuomenės padalinys, skirtas vykdyti sudėtingiausias kovines užduotis jūrinėje aplinkoje.
    Šis padalinys Lietuvoje formavosi po 1990 m. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, kai klaipėdietis naras Valerijus Krisikaitis inicijavo kovinių plaukikų ruošimą krašto apsaugos poreikiams. Kuriantis Lietuvos valstybei, buvo galvojama ir apie tai, kaip koviniai narai galėtų prisidėti prie krašto gynybos Baltijos jūroje ir Klaipėdos uosto akvatorijoje. Dabartinis atsargos kapitonas leitenantas Valerijus Krisikaitis tuo metu turėjo nemažą naro patirtį, jo iniciatyva pradėta kovinių narų veikla.
    Kurį laiką narai priklausė sausumos pajėgų daliniams. Po patirties veikiant kartu su NATO partneriais, buvo įvertintas kovinių narų indėlis valstybės gynyboje ir tarptautiniame kariniame bendradarbiavime. 2001 m. Karinėse jūrų pajėgose buvo suformuota Povandeninių veiksmų komanda, kurios tie patys koviniai narai treniravosi vykdyto specialiąsias jūrines operacijas. Įgyta patirtis pratybose su JAV specialiųjų pajėgų „SEAL“ kariais Lietuvos koviniams narams atvėrė kelią į kovines operacijas už Lietuvos ribų.
    Lietuvos jūrų muziejuje veikia ekspozicija ,,Niekada nepasiduok!“ muziejaus lankytojams pristato nardymą kaip veiklą, kuri skirta ne vien rekreaciniam pažinimui, o ir kaip būdą užtikrinti jūrinės valstybės saugumą.
    Ekspozicijoje lankytojai pamatys tikrus XX a. 8-ojo dešimtmečio narų naudotus daiktus: nardymo kostiumus, akvalangus, nardymo aparatus su suspausto oro balionais, nardymo liemenes, pelekus ir kitas aprangos detales, prietaisus, skirtus orientavimuisi po vandeniu, kovinių ginklų muliažus, oficialią uniformą ir ženklus.
    Ekspoziciją ,,Niekada nepasiduok!“ parengė kuratoriai - Romualdas Adomavičius ir Neringa Šukytė, konsultavo ir medžiagą teikė - Klaipėdos universiteto Povandeninių tyrimų centro atstovai Gediminas Lukošis ir Valerijus Krisikaitis.
    ***
    Lietuvos jūrų muziejaus misijoje pabrėžiama - Mes kuriame žmogaus ir valstybės jūrinę tapatybę per aktyvų dialogą plėsdami suvokimą apie jūrą. Galvodami apie naujus būdus dalintis ekspertinėmis žiniomis, tyrimais ir puoselėjamomis vertybėmis, kartu ir plėsti į muziejaus kūrimą įsitraukusią bendruomenę, tęsiame Lietuvos jūrų muziejaus kasmėnesinių tinklalaidžių (podcast`ą) ciklą „Su jūra mes didesni!“. Ambicija būti ir išlikti visos Lietuvos muziejumi skatina mus kalbėti apie visai šaliai ar net platesniam regionui svarbius dalykus. Kas tai bebūtų - jūrinė istorija ir įdomūs eksponatai, jūrų gamtos pažinimas ir tvarumo iššūkiai, visuomenės švietimas ir edukacija, sveikata ir sveika gyvensena ar pilietinių vertybių ugdymas - visa tai mums rūpi ir norime šiuos procesus tyrinėti, pažinti, atrasti kartu su jumis.
    ***
    ==========
    LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJUS
    Bilietai internetu: ljm.lt/
    Tinklalapis: muziejus.lt/
    Facebook: goo.gl/FyLcAh
    Instagram: goo.gl/ruKQ9w
    Twitter: goo.gl/NJfQdw

ความคิดเห็น •