How to DEVELOP SLIDE film in C-41 chemistry -"soft cross" process

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • Hi ! if you have already come here, you are certainly interested in how to develop an E6 slide as a diapositive without dedicated E-6 chemistry!
    If you are wondering how to develop a negative film for C-41 as a diapositive, you will also learn about it from this episode.
    ====================================================== ==========
    Unbelievable amounts of coffee were consumed during the creation of the material - if you want to support my work, I encourage you to buy a virtual coffee:
    www.buymeacoff...
    ====================================================== ===========
    Be sure to watch the video to the end for the summary!
    Developing a slide in a non-dedicated chemistry to a positive?
    Developing a color negative as a diapositive in chemistry for C-41 and chemistry for developing black and white films?
    How to flip a slide without chemical fogging?
    ► Music Credit: LAKEY INSPIRED
    Track Name: "Blue Boi"
    Music By: LAKEY INSPIRED @ / lakeyinspired
    Original upload HERE - www.youtube.co....
    Official "LAKEY INSPIRED" TH-cam Channel HERE - www.youtube.co....
    License for commercial use: Creative Commons Attribution 3.0 Unported "Share Alike" (CC BY-SA 3.0) License.
    Full License HERE - creativecommon....
    Music promoted by NCM goo.gl/fh3rEJ
    Artist: Cosimo Fogg
    Song: Jazzaddicts
    Download/Stream: audiograb.com/...

ความคิดเห็น • 34

  • @zkm2o3
    @zkm2o3 ปีที่แล้ว +1

    Ogromne dzięki za film!! Czekałem, aż ktoś się zajmie tą tematyką...
    Kilka lat temu sam wpadłem na taki pomysł. Niestety, nie wyszło to najlepiej. Zacząłem od Velvii - zdjęcia, mimo dobrze dobranej ekspozycji, wyszły bardzo ciemne, prawie nieprzejrzyste. Potem bawiłem się w analogiczny sposób w robienie slajdów z negatywowego kodaka ColorPlusa. Pierwsza rolka wyszła całkiem nieźle, niestety, dwie następne miały tak mocną, pomarańczową maskę, że nie dało się prawie nic wyciągnąć z obrazu. Fakt, z pewnością ja coś robię nie tak, wszak za czarno biały wywoływacz służy mi...caffenol. Niemniej, dzięki Twojemu filmowi może wkrótce wrócę do tematu, wszak bardzo lubię puszczać sobie negatywy z rzutnika na prześcieradło. Dzięki, pozdrawiam!

  • @noncyh
    @noncyh ปีที่แล้ว +3

    Znakomicie. Pierwszy fajnie zrobiony materiał na ten temat. 🎉 Konkretnie i czytelnie

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว

      jest parę niedociągnięć, ale tempo narzucone sobie ( 1 materiał na tydzień) czasami nie pozwala dopieścić materiału tak jakbym chciał.

  • @zasadniczonakliszy
    @zasadniczonakliszy ปีที่แล้ว +1

    Genialne!! Myślę że trzeba tego spróbować! Pozdrawiam

  • @AKN150KM
    @AKN150KM ปีที่แล้ว +1

    No więc przećwiczyłem ten proces po lekkich modyfikacjach i wychodzi to całkiem obiecująco. Póki co przećwiczone na 22 letnim Kodak Gold 200 ASA (ale naświetlany w czasach świetności) i Agfa Vista 200 ASA (niewiele młodsza i chyba też była naświetlana w czasach świetności). Jako FD używam Fenal W14 z dodatkiem 2.5g rodanku potasu na 1L wywoływacza czyli identycznie jak FD do czarno-białyc slajdów. Czasy zgodnie z tabelą z książki Jana Piechury skrócone o 30 sekund i oczywiście wołam na zimno. Pierwsza próba czas wywoływania w FD 2 minuty w 26 st C (przeliczone, książka podaje czasy do temperatury 20st C, cz-b odwrotki wołałem z powodzeniem przy 22 st C po przeliczeniu czasu), potem płukanie wodą 2x 3 minuty i zaświetlanie żarówką Narva Nitraphot 250W w garnku z jasnym wnętrzem wypełnionym wodą. Zaświetlane 2x ponieważ najpierw 3 minuty z jednej strony a potem obracam szpulę na drugą stronę i zaświetlam z drugiej strony 3 minuty. Filmu ze szpuli nie odwijałem, szpula biała z koreksu Paterson a mimo to zawsze się bez problemu w ten sposób równomiernie zaświetla zarówno cz-b odwrotka jak i ten proces. Dalej już poszedł proces ECN2 (bo taką mam chemię) niskotemperaturowo zgodnie z tabelką, którą opracował i udostępnił w internecie Skibek Płocki. Czas wywołania CD wziąłem jak dla forsowania o 2 stopnie. Efekt końcowy - kolory wyglądają nieźle, żółtopomarańczowa maska w projekcji mocno przeszkadza i niestety końcowy obraz dość blady. Ale zeskanował się bez najmniejszego problemu i na skanie kolory są OK. Przy drugim podejściu wszystko jak poprzednio tylko FD zamiast 2 minut 1 minuta i 30 sekund. Wyszło ciut lepiej ale nadal zbyt blado. Podejście nr 3 temperatura FD 19.5st C (specjalnie schłodziłem butelkę z wywojką w wannie z zimną wodą), czas 7 minut i 40 sekund i do agitacji zamiast wywoływarki rotacyjnej wykorzystałem "kiwaczek". Reszta procesu w T zastanej zgodnie z tabelą - wyszło o wiele lepiej, nie jest już blade, daje się to oglądać wyświetlane z rzutnika choć maska nadal przeszkadza (tym razem różowoczerwona bo taką ma Agfa Vista 200 ASA). Dziś podejście nr 4 FD 19 st C czas wywoływania 7 minut 30 sekund agitacja kiwaczkiem. Reszta procesu w T zastanej i efekt jak na negatyw wywołany odwracalnie moim zdaniem bardzo dobry. Następne próby będą już na normalnych slajdach i coś czuję, że wyjdzie to całkiem nieźle 🙂
    Pozdrawiam

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuję za tak obszerny i szczegółowy komentarz. Ciężko stwierdzić czy coś jest ok czy nie, jeżeli robimy to na przeterminowanych materiałach, które mogą się zachowywać różnie i tak naprawdę nie wiemy czy my coś zrobiliśmy nie tak, czy sam film jest tutaj winien. To co mógłbym Ci polecić spróbować to skrócić czas CD o 2EV ( o czym nadmieniam w filmie)
      Przy obecnych cenach chemii warto szukać alternatyw chociażby na własne potrzeby :)

    • @AKN150KM
      @AKN150KM ปีที่แล้ว +1

      ​@@KamilJarosh Ty sugerujesz skrócić CD o 2 stopnie, gdzieś znalazłem opis żeby wydłużyć o 2 stopnie i wydłużyłem. Z próbami na negatywach skończyłem, następna próba będzie na normalnym filmie do slajdów. Wynikami oczywiście się podzielę. Pozdrawiam

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว

      @@AKN150KM chyba będę musiał zrobić to na żywca ma świeżym negatywie aby rozwiać wątpliwości wszystkich :D krytyczny jest wywoływacz FD. Skracajac CD możemy uniknąć wybicia się maski.
      Należy rowniez pamiętać że dokonując cross proces musiny prześwietlić negatyw o te 2 działki orientacyjnie

    • @AKN150KM
      @AKN150KM ปีที่แล้ว

      @@KamilJarosh Ja to ćwiczyłem na filmach naświetlonych x lat temu. Kolega dał mi 2 rolki, które znalazł. Zawartość nie była dla niego cenna więc przećwiczyłem wywoływanie na slajd 🙂 Fenal W14 z dodatkiem rodanku potasu, ten sam co do cz-b odwrotek dobrze nadaje się jako FD. Stosuje czasy z tabeli z książki Jana Piechury tak jak dla cz-b odwrotki tylko skracam je o jakieś 30 sekund i moim zdaniem wychodzi dobrze. Skaner bez problemu sobie z tym poradził. Na Agfie wyszły jakieś miejscowe przebarwienia ale to na 100% wiek filmu. Film był z lat 2000-2005, naświetlony pewnie w czasach świetności ale przechowywany w warunkach dalekich od idealnych i pewnie czas swoje zrobił. Daj znać co Ci wyjdzie na świeżym negatywie 🙂 Ja jak przetestuje to na filmie do slajdów też podzielę się wynikami eksperymentu. Używam chemii do ECN2 zamiast C41 więc spora szansa, że otrzymam prawidłowe kolory gdyż w ECN2 w wywoływaczu barwnym jest CD3 tak jak w E6, a C41 to CD4.

  • @wnegatywieqdatego8392
    @wnegatywieqdatego8392 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota !
    Zamierzam spróbować, z tym że użyję przepisów do ECN2, mam jeszcze trochę CD3 :D

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว +2

      tak sobie ostatnio myślałem czy nie puścić tak mojego ostatniego Visiona V3 w formacie 120 wlasnie na pozytyw- jako eskperyment, forma zabawy :)

    • @wnegatywieqdatego8392
      @wnegatywieqdatego8392 ปีที่แล้ว +1

      @@KamilJarosh Ja właściwie 99% kolorowych materiałów skanuję, więc delikatny odjazd kolorów jest akceptowalny, poza tym wolę kolory z ECN2, filmy przeznaczone do C41 też robię w ECN2 pomijając kąpiel zbywającą czarna warstwę.

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว

      @@wnegatywieqdatego8392 to właśnie wszystko zależy od tego: po co , dlaczego, jak i dlaczego i w jakim celu robimy na danym materiale ;)
      Ja osobiście nie jestem fanem randomowych przeterminowanych rolek, ale dla samej zabawy i eksperymentu, chętnie odpalę serię odcinków właśnie dotyczących przeterminowanych randomowych filmów- uzbierało mi się ich trochę pod ten kanał, więc będzie co wrzucać :) !

    • @wnegatywieqdatego8392
      @wnegatywieqdatego8392 ปีที่แล้ว

      @@KamilJarosh Temat (przeterminowanych materiałów) że tak powiem ma wzięcie, i nie wiem z czego to wynika. Prościej robić na świeżych, ale jeżeli masz np. 50 rolek jakiegoś staruszka to warto próbować ogarniać technologię :D

    • @AKN150KM
      @AKN150KM ปีที่แล้ว +1

      Też mam chemię do ECN2 🙂A tak się fajnie składa że i do E6 i do ECN2 potrzebny jest CD3 :D Więc może wyjść z tego coś ciekawego :-) Dawaj znać co Ci wyjdzie z wywoływania materiału E6 w chemii do cz-b i ECN2 🙂 Gdyby jeszcze ktoś ogarnął dla procesu E6 tabelkę czasów i temperatur tak jak to zrobił Skibek Płocki dla C41 i ECN2 to już w ogóle byłoby fajnie bo można by wywoływać kolorowe slajdy w T pokojowej. Wczoraj wywołałem tak w chemii ECN2 film C41 Agfa Vista z lat 2001-2005 i wyszło nieźle 🙂Wywoływałem 20 minut i 30 sekund w 21st C.

  • @AKN150KM
    @AKN150KM ปีที่แล้ว

    Jesteś wielki 🙂 Mam w lodówce 3 rolki Agfa CT100 Precisia, które zamierzam w końcu naświetlić i miałem problem z ich wywołaniem bo w okolicy nie ma żadnego labu, który zajmuje się E6 😞 Chemię do C41 mam, wywoływacz Kodak HC-110 też tak więc chyba się skuszę na ten proces jak tylko ogarnę precyzyjne utrzymywanie temperatury 🙂
    Pozdrawiam

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za miłe słowa, jest parę patentów domowych dzięki którym można wolac "rotacyjnie" bez procesora, tyko trzeba pokombinować :)

    • @AKN150KM
      @AKN150KM ปีที่แล้ว

      @@KamilJarosh Cyrkulator sous vide załatwia temat grzania 🙂A resztę procesora to już sobie zbuduje samodzielnie 😀Dobrze zrozumiałem, że wywołanie pierwsze przy użyciu HC110 ma trwać aż 20 minut i to w temperaturze 38st C? A może by do pierwszego wywołania nadał się Fenal W14? Jako pierwszy wywoływacz przy cz-b odwrotce spisuje się idealnie 🙂

  • @tomik7696
    @tomik7696 ปีที่แล้ว +1

    Wcisnołem 😂

  • @RockinParrot
    @RockinParrot ปีที่แล้ว +1

    Dobrze rozumiem, że wywołanie w Rodinalu przy 40 st. C. trwa 40 minut?

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว

      Tak to jeden z wariantów :)

    • @AKN150KM
      @AKN150KM ปีที่แล้ว +1

      @@KamilJarosh Jak masz możliwość to spróbuj przetestować Fenal W14 + rodanek potasu. To energiczny i dogłębny wywoływacz, który stosuje się do cz-b odwrotek. Czas pierwszego wywołania to 8 minut w 20st C. Tutaj przy 38st C mogłoby to być o wiele krócej.

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  ปีที่แล้ว +1

      @@AKN150KM myślę, że czas mógłby być bardzo krótki czego nie rekomendowałbym ale kto wie, może kiedyś znajdę czas na testy :) Pasowałoby to zrobić na świeżym slajdzie, a jak wiemy ceny ich ostatnio poszybowały jak wszystko ... do góry :)

    • @AKN150KM
      @AKN150KM ปีที่แล้ว

      @@KamilJarosh No chyba, że puścić pierwsze wywołanie powiedzmy w 20st C w 8 minut a po wypłukaniu wywoływacza pierwszego i zaświetleniu wtórnym filmu resztę procesu poprowadzić już w 38st C?
      P.S. Elegancko zaświetla się film w garnku z jasnym wnętrzem wypełnionym wodą 🙂Wrzucasz szpulę koreksu wraz z filmem (nie musi być przezroczysta, biała też się nadaje) i zaświetlasz mocną żarówką. Ja używam do tego celu Narva Photo PR250 (moc 250W) i zaświetlam małoobrazkowy film po 3 minuty z każdej strony. Przy cz-b odwrotce sprawdza się to doskonale 🙂

  • @sawomirdugoecki4770
    @sawomirdugoecki4770 11 หลายเดือนก่อน

    coś mnie to zaświetlanie męczy

    • @KamilJarosh
      @KamilJarosh  11 หลายเดือนก่อน

      Tzn.?

    • @sawomirdugoecki4770
      @sawomirdugoecki4770 11 หลายเดือนก่อน

      @@KamilJarosh naświetla się w wodzie co zapewnia równomierne rozłożenie światła

  • @fotoniebieskieoczy
    @fotoniebieskieoczy ปีที่แล้ว

    Czarodziej z Ciebie.