Spadek z długiem, czy zawsze odpowiada się za długi spadkowe? Jak wykazać, że nie odpowiadamy za nie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ส.ค. 2024
  • Spadek to nie zawsze domek z ogródkiem i rodowe srebra. Czasem okazuje się, że w spadku poza przysłowiowym domkiem są jeszcze długi spadkodawcy, a czasem że spadek nie zawiera nic poza długami i to znacznymi. Czy spadkobierca odpowiada w części lub w całości za długi spadkowe? Czy można się od nich uwolnić i czym legitymować się, że nie staliśmy się nagle czyimś dłużnikiem za sprawą spadku? Jak wykazać, że nie odpowiadamy za nie.
    Do zobaczenia on-line

ความคิดเห็น • 9

  • @t33d33
    @t33d33 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za te informacje, czy jednak nie jest tak, że nie ustosunkowując się do postępowania spadkowego w żaden sposób, licząc na dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, MUSIMY zadbrać o stworzenie spisu inwendarza? Czy nie jest tak, że w innym przypadku, tj. w sytuacji kiedy taki spis nie powstanie, dziedziczymy spadek w całości?

  • @aniar718
    @aniar718 3 ปีที่แล้ว +1

    Czyli odrzucając spadek z samymi długami po ojcu który ma np. 5 dorosłych dzieci a każde z nich ma po kilkoro dzieci to wszyscy muszą podpisać dokument o odrzuceniu spadku co liczy się z kosztami tak ?

    • @podrodzezprawem-anetaberna7600
      @podrodzezprawem-anetaberna7600  3 ปีที่แล้ว

      W skrócie, tak. Nie muszą jednak a mogą, by mieć poświadczenie, że spadek odrzucili, że nie przyjęli żadnych aktywów. Jak wskazałam w filmie z ustawy w obecnym stanie prawnym nabywa się spadek z dobrodziejstw inwentarza, czyli odnośnie długów, odpowiada się za nie do wysokości przyjętego w spadku majątku. Wcześniej, przed nowelizacją dziedziczyło się spadek wprost, tzn., że nie podejmując żadnych kroków prawnych dziedziczyło się długi bez względu na wartość odziedziczonych aktywów.

    • @marzenajelinska4054
      @marzenajelinska4054 ปีที่แล้ว

      Tyle lat się wlecze ta sprawa spadkowa i nie ma żadnej pomocy 😔😔😔

  • @monikalangowska1198
    @monikalangowska1198 ปีที่แล้ว

    Czy to obowiązuje w całej unii europejskiej? Moja mama mieszkała w Belgii z tego co mi wiadomo miała tutaj długi po czym wróciła do polski do swojego mieszkania i tam tez narobiła długów krótko po powrocie do polski zmarła. Odrzuciłam spadek u notariusza w Polsce i teraz moje pytanie: czy odrzucenie spadku w Polsce również jest prawomocne w Belgii? (tutaj mieszkam i tutaj mieszkała moja mama zanim wróciła do polski przed śmiercią). Z góry bardzie dziękuje za odpowiedz.

    • @podrodzezprawem-anetaberna7600
      @podrodzezprawem-anetaberna7600  ปีที่แล้ว

      Zapraszam rozmowy telefonicznej -> www.kancelariabernat.pl/kontakt-radca-prawy-lublin/
      Pozdrawiam serdecznie :)

  • @fargraj2449
    @fargraj2449 2 ปีที่แล้ว

    Dostałem wezwanie od prokuratury nie tylko ja ale mój brat i inne osoby chodzi o spadek matki mojego ojca która zmarła 4 lata temu niestety od dzieciństwa nie miałem z nią kontaktu o niczym nie wiedziałem czy w takiej sytuacji mogę złożyć oświadczenie do sądu o odrzucenie spadku czy już jest za późno a może chroni mnie wspomniana ustawa ??

    • @podrodzezprawem-anetaberna7600
      @podrodzezprawem-anetaberna7600  2 ปีที่แล้ว

      Pisze Pan o "spadku matki Pana ojca" czyli Pana babci. Po niej ustawowo w pierwszej linii dziedziczą jej mąż (jeśli żył w chwili jej śmierci) oraz dzieci - czyli tu dziedziczyłby Pana ojciec jeśli żył w chwili jej śmierci. Jeśli ojciec nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom. Na odrzucenie jest 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Jeśli jest to inny termin niż data śmierci - należy to udowodnić. Odpowiedź na Pana pytanie wymaga więc ustalenia szczegółów sprawy - pytanie też czy ma Pan dzieci, na które "przejdzie" spadek, gdy Pan go odrzuci. Powyższe nie wyklucza możliwości, że może być Pan wzywany w charakterze świadka