Je v ČR možné dosáhnout FINANČNÍ NEZÁVISLOSTI?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 93

  • @tomastetur1
    @tomastetur1 5 หลายเดือนก่อน +1

    Opět skvělé, Richarde. Už se sice opakuji, ale tohle by se mělo učit na základní škole, klidně v rámci samostatného předmětu "finanční gramotnost" nebo v rámci občanky.

  • @LukaCZECH
    @LukaCZECH 2 ปีที่แล้ว +3

    Přesně tohle mi vrtá delší dobu hlavou, díky 👍

  • @lukasdomin9010
    @lukasdomin9010 2 ปีที่แล้ว +44

    Jako video fajn, ale jde vidět, že je děláno s pohledem shora. Jak sám říkáš, realita je, že lidi ušetří 10%. A s mediánovým příjmem opravdu není ušetření dalších 10% taková hračka, jak ti asi připadá. Pokud někdo bere 70 tis., 10% opravdu není mnoho. Pokud ale 26 tis, vážně se tam těžko hledá dalších 10%.
    Další naivní představa je, že je drobnost vydělávat +10%. Když někdo bere medián, je rád že pracuje a opravdu nemá moc na to se dohadovat o platu. Zase lidi co berou 70+ to mají snadnější a často dělají méně namáhavé práce. Takže nepřijdou domů strhaní z fyzicky náročné práce či po +2h neplacených přesčasů navíc každý den. Takže myšlenky na nějakou další práci na přivýdělek, aby byli za 30 let nezávislí jsou někde hodně vzadu v hlavě..
    No a třešinka na dortu je, že ten tvůj hypotetický pár je bezdětný. Víš kolik stojí dítě peněz a času?
    Sám se mám dobře, jsem na cestě za finanční nezávislosti spolu s tebou a nebude mi to snad trvat dlouho. Ale také se koukám vedle sebe. Jak to mají jiní lidé. A opravdu to není tak jednoduché, jen my "finančně šťastní" si to těžko uvědomujeme. Není 10% jako 10%..

    • @petr4077
      @petr4077 2 ปีที่แล้ว +5

      Přesně tak. A pokud si mladý pár s medianem vezme hypo, a má ještě dítě, což je pasivum a v budoucnu treba aktivum, tak opravdu možnost zacit setrit mají až v 50 letech po splácení hypo. Jenže to už zase vyzaduje byt po 25 letech rekonstrukci a děti potrebuji pomoci se svym bydlenim. To se nebavím o automobilu, což je pro vetsinu lidí brutální pasivum. Nejvic peněz potrebuje člověk na rozjezd v mládí. Na druhou stranu pokud ma někdo hypo za 2% na 10 let, tak se určitě vyplati spíš investovat než umorovat dluhy. Nemovitosti navic snad porostou min. 5% ročně, takže se da v 60 byt prodat a ze zisku pak treba dožit. Kdo je chudy je dotovan, bohatým se prachy rozmnozuji takřka sami, lidi s průměrnym platem to zaplatí, ale porad jsou na tom ještě dobře. Median není zadna vyhra...

    • @ondrejkasparek576
      @ondrejkasparek576 2 ปีที่แล้ว +5

      Vycházíte ze zvláštního předpokladu, že lidé s vyššími příjmy kvůli nim musí vynaložit menší úsilí v kratším čase. To je zvláštní nepřímá úměrnost. Fyzická námahy je rozhodne vyčerpávající, ale práce hlavou má taky svá úskalí a rozhodne se domu člověk nevrací odpočatý na případnou brigádu. Naopak mám třeba kamaráda s vysokými příjmy, které jsou však vykoupené minimálně 12h práce šest dni v týdnu. Asi není žádné překvapeni, ze to kamarád nevydržel a po několika měsících se sesypal psychicky. Osobně mám plat lehce nad průměrem (cca 35k čistého) s tím, že mám malého syna a přítelkyni na rodičovské (tedy 10k/měsíc). Příjmy tak máme nižší než rodinka z příkladu pana Richarda. Přesto se mi zatím daří slušnou část investovat/spořit (cca 30-35 %). Vlastní bydlení nemáme. Váš komentář beru a v mnohem souhlasím. Jen rozhodne obecně neplatí, že lidé s vyšším příjmem ho mají za sedění u telky a chudák ostrouhá…

    • @petr4077
      @petr4077 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ondrejkasparek576 Tak to myšleno nebylo. Štěstí musí jít člověk naproti a něco obětovat a vytrvat. Kromě případů dědictví jsou vysoké příjmy vykoupeny dřinou a rizikem. Pokud jsou peníze podloženy prací a přidanou hodnotou, je to v pořádku. Buďme rádi za bohaté Čechy s vysokými příjmy, protože odvádí také nejvyšší daně. Samozřejmě bolí odvádět takové částky státu, tak spoustu lidí optimalizuje a to i nemorálně či nezákonně. Šlo mi o to, že člověku se zainvestovanými miliony peníze sami vydělávají a generují pasivní příjem, z kterého lze žít či ho reinvestovat. Naopak v krizi jsou pak červená čísla v absolutní hodnotě zdrcující. Při dobré strategii a horizontu jsou však akcie 2/3 času rostoucí.

    • @ondrejkasparek576
      @ondrejkasparek576 2 ปีที่แล้ว +1

      Já reagoval spíše na pana Lukáše, ale děkuji za komentář.

  • @Martin-jt2jg
    @Martin-jt2jg 2 ปีที่แล้ว +3

    Perfektní video. Diky za nej. Já třeba na svou finanční nezávislost možná nasetrit nedokazi, ale to vůbec nevadí. Protože me děti to budou mít diky mě a mojim investicím jednodušší a ony už toho dosáhnou :)

  • @talianco01
    @talianco01 2 ปีที่แล้ว +13

    presne,ľudia hľadajú spôsoby ako sa to nedá. ja som rád že som skúsil ako sa to dá 😀

  • @danielmusil9026
    @danielmusil9026 2 ปีที่แล้ว +5

    Díky za video. Doporučuju ještě pro aktivnější udělat si excel, kam si může člověk zadat různé vývoje příjmů/výdajů v čase. Protože pravděpodobně nebudu mít stejný příjem x tisíc ročně po dobu 20 let s jedním 10% navýšením. Já si třeba udělal období 20 let po "dvouletkách" a můžu si tak hrát s tím, že se mi bude příjem postupně zvyšovat po dvou letech a jak moc a jak to ovlivní finální objem aktiv při různých výnosových mírách a různé inflaci. Když jsme se vydali na cestu FIRE, tak nám tohle psychicky pomohlo s tím, že nemusíme hned drasticky omezit výdaje, ale stačí do budoucna nepodléhat té inflaci životního stylu a ty nůžky mezi příjmy a výdaji se budou postupně přirozeně rozevírat. V posledních 5-10 letech by se měly rozevřít tak moc a složené úročení by mělo působit už tak hodně, že to začne velice rychle naskakovat, aniž by se člověk omezoval a žral podřadné žřádlo, jak tu někdo psal :)

  • @tomasbrokes330
    @tomasbrokes330 2 ปีที่แล้ว +3

    Ahoj, co tak urobit video o s&p400 mid cap? Nemaju stredne velke firmy stale velky potencial rast s tym ze je u nich mensie riziko ako u small cap? Mozno by to bola zaujimava tema...

  • @zstrongerspredators990
    @zstrongerspredators990 2 ปีที่แล้ว +4

    SUPER Teorie! Budou běhat jak křečci v kruhu a pak je z toho stresu a podřadného žrádla klepne pepka nebo těm budoucím důchodcům zruší státní bankovky :D

  • @josefmistera35
    @josefmistera35 2 ปีที่แล้ว +2

    Ahoj, díky za skutečně kvalitní video. Myslím, že ta inflace životního stylu je asi ten největší problém. Později u zajištěných lidí je trochu mimo, že už by nemakali, když fyzicky a mentálně mohou. Nota bene když už by si ten důchod chtěli opravdu užít, nevystačí se 4% Chtějí být platní a raději budou více investovat do dětí ... školy/ kurzy/ stáže/ koníčky sporty. Trochu jim tu cestu usnadnit. Otázku jestli je to morální a jestli by měli mít skutečně všichni stejnou startovní čáru, nechme stranou. Nesouhlasím s ostatními komentujícími, že by se člověk musel zásadně omezovat když odloží těch 10% platu. Na druhou stranu jsou lidé a pozice, kde zmiňovaný růst platu nad inflaci, kariérní růst nebo přivýdělek není snadný. A samozřejmě někomu kariérní růst a nárůst nebo změna kompetence za X času v důchodu nestojí. Je to hodně ovlivněno pracovním oborem a celkový vztahem k práci a životu celkově. Reálně to samozřejmě ovlivní další věci, které nejsme schopni predikovat ... děědictví, dary, ale naopak rozvody, nemoci. Každopádně jako inspirativní případ je to velice zajímavé a poučné. Díky

  • @romans2809
    @romans2809 2 ปีที่แล้ว +4

    Ahoj, ještě jedna věc by stála za zmínku. Neočekávané přijmy: dary, dědictví. Takový boost na přijmové stránce např. prodej nemovitosti dokáže silně zahýbat časovou osou. V případě, že máme investici už rozmyšlenou tak pak nemusíme řešit co s penězi a ustojím riziko nakupování zbytečností. Dědictví tak může posunout časovou osu klidně o 10 let kupředu.

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Ahoj. Je to tak, v životech mame hodně nečekaných příjmů. Když víme co s nimi, tak je neutratíme zbytečně. Na druhou stranu se muzou stát i nepříjemné udalosti. Nemoc, ztráta příjmů, úmrtí v rodině atd.

  • @Lubonek
    @Lubonek 2 ปีที่แล้ว +2

    Moc bych ocenil video, jakou strategii zvolit, pokud jsem obdržel nenadálý příjem (vypršelo stavební spoření, pojištění, dar, dědictví). Jestli rovnou zainvestoval danou částku, nebo jen navýšit měsíční investice a částku investovat v průběhu roku, dvou, tři...?

    • @sydneydve
      @sydneydve 2 ปีที่แล้ว +2

      V průběhu roku jo - v řádu měsíců, pokud se jedná o hodně velkou částku, abych snížila riziko že zrovna pozítří přijde krach a já už nebudu mít za co nakoupit, zvlášť v takový nejistý době jako teď. Nicméně v řádu let už podle mě nesmysl, pokud nečekáte fakt atomovou válku.

    •  2 ปีที่แล้ว +6

      Z hlediska pravděpodobnosti se historicky vyplatilo spíše investovat vše naráz. Akciový trh je více času rostoucí, než klesající, takže při postupném investování kupujeme stále dražší akcie. Pokud ale zrovna trefíme období, kdy budou trhy klesající, vyplatí se investovat postupně. Problém je, že nevíme, které období příjde. Já větší částku (250 000) investoval jednorázově. Pokud by šlo ale o milióny, asi bych byl nervózní dát to na trh najednou. Nejspíše bych to podle velikosti částky a podle toho jak je mi to příjemné rozdělil na několik menších částek a ty během čtvrt/půl/jendoho roku investoval. Jak už píše Aneta, delší dobu bych nečekal.

  • @miroslavpoklemba7263
    @miroslavpoklemba7263 2 ปีที่แล้ว +1

    Parádne video,všetko je možné aj byť finančne nezávislí aj keď nie hneď

  • @gatancz9633
    @gatancz9633 ปีที่แล้ว

    Ano hezké videjko 👏👏👏krásně vysvětleno 😉jak to funguje v dokonalém světě.😅Rrealita je jinde dneska. Jistě malému promile obyvatel to možná fungovat bude. Ale ☝️
    Skoro 10% obyvatel trpí chudobou a skoro polovina domácnosti neumí ušetřit z výplat ani 5k podle průzkumu. To že průměrná mzda je 32 k nezanema že se pohybujeme tady. Stále je více lidí pod než nad a ženy níž... 😕Takže myšlenka že ušetří 30- 40% svých příjmů v době krize nebo války a výdaje rostou. (na trzích se dějí věci které se zde neděli skoro 100 let)
    Nalejme si čistého vína. Pokud neumíte jako jedinec odložit 15k z výplaty, boháč z vás investováním nikdy nebude (omlouvám se za realitu 😢) ale za předpokladu že jste opravdu spořicí osoba se vám při nejlepším stane že na důchod nebudete živořit. Jestli chcete? Jděte podnikat a vydělat ty peníze. Pak si je investujte. Jsem investor a i když je pravda že základy investování se naučíte za pár dní. Tak pokud si odkládáním 2000 měsíčně za 30 let uděláte 3,23 milionů tak to vážně není výhra. ale jen spoření na důchod. po inflaci bude za 30 let průměrná mzda jinde a toto budou jen čísla které vám dovolí žít na důchod a ne jen přežívat. Pokud ne tak dojde jako vždy k pádu měny nebo politickým reformám. A tím se vám dost zredukuje majetek. 🤷‍♂️

  • @labedzp
    @labedzp 2 ปีที่แล้ว +1

    Jenom že z každým litrem navíc je to spoření buď investování trošku snadnější bo řekněte mi z čeho je to snadnější z 20 litrů nebo z 30 litrů ?

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Vetsinou lide uzpusobuji životní styl svym prijmum. Kdo ma vyssi plat, ma vyssi naroky na bydleni, auto, dovolene atd. Kdo vydelava vic, ma teoreticky snadnejsi usetrit vic, ale v praxi to tak moc nebyva. S prijmem proste rostou naroky a vydaje.

    • @labedzp
      @labedzp 2 ปีที่แล้ว

      @ pokud jsi tak někdo bere že musí mít v tom případě bydlení za 50 táců měsíčně když vydělala 100 táců měsíčně :p ale jsou města kde tak dobře není :p že sám nájem to je problém jako jak rád že můžu investovat ale občas to není tak jednoduché říct že ten co vydělává 100 táců má jiný poměr výdejů než ten co vydělává 20 táců :p

    • @labedzp
      @labedzp 2 ปีที่แล้ว

      @ tak video je v tom případě o ničem :p bo většina nebude mít z čeho useknout :p

  • @killman4098
    @killman4098 2 ปีที่แล้ว +3

    Jsou lidé, kteří investovali do dividendových aristokratů a po 20 letech, kdy tyto společnosti zvyšovaly svou dividendu, se roční pasivní příjem pohybuje v milionech korun i při daleko nižší investici než ve videu. Cest je spousta, každý si najde tu nejvhodnější.

    • @danielmusil9026
      @danielmusil9026 2 ปีที่แล้ว +1

      To je otázka. Dividendoví aristokrati jsou velice stabilní společnosti a průměrně mají dividendový výnos nějaká 3-4%. Ale průměrně taky o něco nižší zhodnocení hodnoty akcie, než je průměr S&P 500, do kterýho všichni patří. Navíc dividendu pak člověk musí danit 15%. Takže se to zhruba vyruší a z dlouhodobého hlediska je to vlastně jedno.

  • @s4ltys767
    @s4ltys767 2 ปีที่แล้ว +11

    No a to jsi ještě neupravil věk, od kterého začnou investovat.. Je mi 16 a dlouhoudobě investovat do ETF už plánuju víceméně teďka, takže o to dřív se mi to splní. :D

  • @zako4476
    @zako4476 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj zajímá mě když už jsi finančně nezávislí a jen už čerpaš pravidlem 4% jak řešit zdravotní a sociální které ti odchází z výplatou a platí ji tvůj zaměstnavatel? Mám si pak založit živnost na oko a platit si to sám nebo jak to budeš řešit ty? :)

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ahoj. Se zdravotním a případně socialním pojištěním je třeba počítat v rozpočtu. Zdravotní je povinné. Sociální jen v případě živnosti/podnikání. Pokud se nahlásiš jako osoba bez zdanitelných příjmů, tak nemusíš sociální platit. Ale zase se tak vzdáváš státního důchodu.

  • @josefhab2441
    @josefhab2441 2 ปีที่แล้ว +1

    Díky 👍 Prosím tě, asi to někde máš ve videu, ale jaké Reit ETF bys doporučil? Ideálně akumulační

    • @davidzoubek5471
      @davidzoubek5471 2 ปีที่แล้ว

      Super dotaz, taky se k němu přidávám a budu rád za doporučení :)

  • @martinazajdlova7261
    @martinazajdlova7261 2 ปีที่แล้ว

    Richarde, děkuji za video, opět výborné a srozumitelně vysvetlené! Vrtá mi hlavou jen jedna věc - operuješ ve výpočtech s nutnými ročními náklady, které rodina TEĎ má a s touto stejnou částkou počítáš, že jim bude stačit za 22+ let, ale co zdražování všeho? Nemyslím, že hypotéky/nájmy, potraviny, pohonné hmoty apod. budou stát stejně, takže ty roční nutné náklady přeci budou jistě vyšší, ne? Nebo mi něco uniká?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ahoj. Ve videu počítám s reálnou navratností, která s inflací počítá. Za tyto peníze si v budoucnosti pořídíme stejně, jako dnes. V opačném případě bych počítal s nominalní návratnosti, která by byla okolo 7,5-8 % ročně a čísla by byla mnohem větší.
      Obecně platí, že čím je člověk starší, tím menší má výdaje (alespoň v USA, ale nevidím duvod, proč by to u nás mělo být jiné). Například starší člověk jezdí méně autem, méně vyhledává vzrušení (méně příležitostí k utrácení) atd.
      Výjimka může být zhoršení zdravotního stavu a nákladná péče. S tím si ale finančně nezávislý člověk poradí lépe, než ten nezávislý/s menším majetkem.

  • @michalsladek8809
    @michalsladek8809 2 ปีที่แล้ว

    Zajímalo by mě zamyšlení na téma složení portfolia v době kdy už se blížím důchodu. Hodláš stále držet vše v akciích, nebo přejít postupně alespoň z části třeba na dluhopisy? Což by pravděpodobně prodloužilo nutný investiční horizont. Pokud pouze akcie, jak se koukáš na riziko smolného scénáře, že zrovna těsně před plánovaným odchodem do důchodu spadne výrazně trh (30-50 %). Tím se v podstatě sníží plánovaná renta (pokud chci dodržet pravidlo 4 %) a trh se může na původní hodnoty může vracet i poměrně dlouhou dobu.

    • @michalriedl1577
      @michalriedl1577 2 ปีที่แล้ว

      Toto již vysvětloval, tuším že ve videu o pravidle 4%.
      Jinak logicky, prostě když mám zrovna smolíka, tak nepůjdu do důchodu ve 30 letech, ale až ve 35. Přece když je sleva tak je čas toho využít.

    • @skyvaleria719
      @skyvaleria719 2 ปีที่แล้ว

      dluhopisy jsou mrtvé

  • @lubomirsnasel6950
    @lubomirsnasel6950 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj, někde jsem četl, že při investici u degira větší než 100 000 Kč za rok by se z důvodu přesunu peněz přes FPT mělo toto uvádět do daňového přiznání. Je to tak a má se tím vůbec cenu zabývat?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ahoj. Degiro už přešlo z FPT (fond peněžního trhu) na hotovostní účet u flatexBank. Při nakupu akcií docházelo k odprodeji FTP, což se bere jako příjem z prodeje cenných papírů a to se musí nad 100 000 Kč během jednoho roku uvádět v daňovém přiznání. Spíše šlo ale jen o byrokratickou záležitost, jelikož daň se platí jen ze zisku a ten je v FPT minimalní, nebo žádný.
      U všech nově založených účtu už penize nejdou přes FPT, ale jsou na hotovostním účtu. U starých účtů Degiro nabízelo změnu. Je možné, že to jeste nebylo nabídnuto všem.

    • @lubomirsnasel6950
      @lubomirsnasel6950 2 ปีที่แล้ว

      Děkuji za odpověď. Já jsem si ale Degiro zařídil až díky tobě před cca měsícem. A pokaždé, když tam pošlu peníze, tak jsou první den na FPT a pak se přes noc převedou. Nikde mi to nenabidlo nic jiného. Mám jen číslo účtu, na který posílám peníze

  • @bambust7233
    @bambust7233 ปีที่แล้ว +1

    A když začnete ve 20 letech, tak to máte už ve 45 letech!!!

  • @michalriedl1577
    @michalriedl1577 2 ปีที่แล้ว

    Mě by zajímalo, jak je to v ČR se sociálním a zdravotním pojištěním. Musí se platit ty minimální odvody cca 6000 měsíčně jako bych byl podnikatel i když budu žít ze 100% z odprodeje akcií ?
    Tím by se navýšila cílová částka o 1800 000,- na osobu.

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Podle me se muzete nahlasit jako OBZP a platit minimalni odvody na zdravotni pojisteni a socialni platit nemusite. Nevim jaka je situace, kdy byste se chtel prihlasit treba na pracovni urad dlouhodobe, to byste sice nemusel platit nic ale neni to uplne legalni a z dlouhodobeho hlediska to snad ani neni mozne.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      @@amanzes 15% pri splneni casoveho testu neni

    • @michalriedl1577
      @michalriedl1577 2 ปีที่แล้ว

      Děkuji za info.
      Zdravotní pojištění se rovná 13,5 % minimální mzdy. Ta v roce 2021 dosahuje výše 15 200 Kč. Všechny OBZP tedy v roce 2021 musejí odvádět částku 2 052 Kč. Tj. Částku je nutné navýšit o 616 000 Kč

  • @marianmrva6844
    @marianmrva6844 2 ปีที่แล้ว +1

    Zdravím, pekné video ale má to nekolik ALE.
    1) Pravidlo 4% nemusí fungovať pretože štúdia bola robená na špecificky trh - USA a po odčítaní všetkych faktorov, reálne sa to blíži skôr ku 2% čo už nemusí byť zďaleka pekný duchod. Rozoberajú to napr v Rational Reminder podcast.
    2) do rovnice vstupujú rôzne ďalšie premenné o ktorích nevie každý..
    a) longevity (nikto nevie či sa populácia nebude dožívať bežne 90-100 rokov (retirement v 40-50 je sci-fi)
    b) 5.3% je hodnota založená na interpolácií - nikto nevie či zrovna netrafíš blbých 30 rokov a nebude to 5,3 ale 3% a to spraví sakra zmenu v prepočtoch
    TLDR: investovanie je fajn ale záruku na predčasný retirement ti to nedá - ideálne je mať k investíciám ešte nejaký pasívny príjem - inv. nehnutelnosti, side business, kavarnu…
    Good luck:)

    •  2 ปีที่แล้ว +5

      Díky za detailní doplnění. Osobně přistupuju k pravidlu 4 % felixibilně. Neberu ho doslovně, ale jako zjednodušení. Rational Reminder znám a jsem velký fanda, ale co se pravidla 4 % týče, tak s nimi nesouhlasím, jelikož Ben to bere velice doslovně. Řešíme nejhorší možnou situaci, přičemž v naprosto drtivé většině případů bysme mohli vybírat více než 4 %. Pokud se nepletu, tak medián je okolo 7 % a v těch nejlepších obodbích šlo vybírat i 13 %. Samozřejmě nikdy nevíme, jaké období je před námi. Může být, že to bude horší než v historii. Ale kdo je flexibilní, tomu to může být úplně jedno a poradí si vždycky. Není pro mě problém jít si přivydělat, nebo snížit trošku výdaje. Kdo se zvládne dopracovat k 25ti násobků ročních výdajů, je dost schopný na to, aby si poradil.

  • @vladislavpodany2647
    @vladislavpodany2647 2 ปีที่แล้ว

    Nevýhoda degira je,že nemá zlomkové investování . Používám traiding 212 .

  • @patrikrejchrt5363
    @patrikrejchrt5363 2 ปีที่แล้ว

    Co si mysliš o názoru, že ETF už nebude mit takove zhodnoceni, proto musíme investovat pro lepší zhodnocení do individ. akcií?

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Myslím si, že pokud se někomu podaří vybrat správné individualní akcie, tak porazí index. Problém je, že naprosté většině investorů se to nepovede, jelikož nikdo dopředu nemá nejmenši tušení, ktere to budou. Z historie víme, že takovych akcií je naprosté minimum a většina investorů je mine. Jediná jistota je mít celý index. Z hlediska pravděpodobnosti je nejlepší držet se stále průměru trhu.

  • @romankvapil7270
    @romankvapil7270 2 ปีที่แล้ว

    Je v ČR nějaká Fire komunita?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ne tak velká jako třeba v USA, kde je obrovské množství FIRE podcastů a bloggerů, ale i u nás jsou. Hlavně okolo Rozbitého prasátka a Facebookové skupiny Finanční nezávislost ČR. Kuba z Rozbitého prasátka už doknce pořádal několik FIRE srazů v Praze a Brně.

    • @romankvapil7270
      @romankvapil7270 2 ปีที่แล้ว

      @ Děkuji za odpověď Ríšo 😉 ať se daří s investiční 🥔.

  • @michaljakubec2038
    @michaljakubec2038 2 ปีที่แล้ว +4

    A pak Jan udělal Janě dvojčata a bylo po úsporách a investicích :D

  • @PEPA3RD
    @PEPA3RD 2 ปีที่แล้ว

    Super video, jako vždy :). Jen dotaz. Těch 5,5 % je po odečtení inflace?

    •  2 ปีที่แล้ว +6

      5,3 % a ano, po odečtení inflace

    • @MrSLABIK
      @MrSLABIK 2 ปีที่แล้ว

      + zdanění

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      Zdanění je po splnění časového testu nula.

    • @michaelmajer2293
      @michaelmajer2293 2 ปีที่แล้ว +4

      @ zatím...

    • @vladimirkocvara7333
      @vladimirkocvara7333 ปีที่แล้ว

      ....aletrnativou je stadardný dochodok alebo významná vyska renty k dochodku. Z toho sa snáď da pomerne lahko vybrať. Či nie?

  • @mcaja6079
    @mcaja6079 2 ปีที่แล้ว

    Proč se tvůj kanál jmenuje Investiční brambora

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Protože mám vedle sebe bramboru a je to o investovaní.

  • @tomashruby5861
    @tomashruby5861 2 ปีที่แล้ว +1

    Ahoj, Richarde. V první řadě Ti musím poděkovat, že jsi mi svými videí hodně pomohlo v tom začít investovat do ETF a Tvá investicni strategie je mi hodně blízko. Ale pokud jde o cestu financí nezávislosti, tady jsem trochu skeptik, pokud to nemá být jen prilepseni, byť výrazně k dalším příjmům. Přece jen např. v nastinenem případě bude přece reálná hodnota 13 milionů za 30 let trochu jinde než nyní. Stejně tak pokud někdo přestane pracovat třeba v 50, tak nedostane potom žádný důchod, neb nesplní podmínky. Když to shrnu, tak ke skutečně nezávislosti je třeba dosáhnout mnohem větší částky a to si myslím, že v reálných silách průměrné rodiny nebude.

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Ahoj Tomáši. Díky za komentář. Video mělo skeptické obavy trošku rozptýlit :) Počítám s reálným výnosem. Takovým, který bere inflaci v potaz. Takže reálně si za ty peníze budeme schopni koupit úplně stejně jako dnes. Bez inflace bych počítal s úplně jinou návratnosti a dostal se k úplně jiným číslům.
      Pokud přestanu pracovat dříve, tak nesplním podmínky pro státní důchod, to je pravda. Ale renta, kterou si vybuduju bude vyšší, než kolik bych od státu dostal. Nedávno jsem se díval, jaký bych měl dostat důchod a je to naprosto směšná částka, pro kterou bych musel ještě 30 let pracovat. Děkuji, toho se rád vzdám a raději si budu užívat finanční nezávislosti od 40 let.
      Samozřejmě pokud má někdo pět, nebo deset let do důchodu, tak to je úplně jiná situace a byla by škoda se státního duchodu vzdát.

    • @tomashruby5861
      @tomashruby5861 2 ปีที่แล้ว

      Tak rád se budu mýlit. Pravdou je že mam jiný časový horizont, než většina investorů zde, takže finanční nezávislost pro mne není prioritou a je pro mne uz i tezko dosažitelná. Do důchodu jen 15 let a prace mne vcelku slusne zivi a bavi. Tudiz v zásadě mi jde jen o prilepseni k důchodu a zanechani neceho co produkuje neustálý prijem potomkům, pokud bude prilepseni výrazné, zlobit se nebudu. S tím, že to s důchodem bude nejspíše jen horší a horsi souhlasím. Ale pořád tomu, co říkáš , že počítáš s inflaci nerozumím, Přece při vybírání 4% budeš pořád vybírat stejnou roční částku, ne? A samozřejmě pokud někomu stačí dnes k životu ročně třeba 250 000,-Kč, tak za 30 let si za to koupíš mnohem méně. A to všichni doufejme, ze současná inflace se brzy srovná. Druhá věc, že prostě těm rodinám s průměrnými příjmy nějak nevěřím, že budou mít disciplínu se fakticky dlouhodobe uskrovnovat. Ale lidem co mají peněz dost a mají odvahu do akciovych investic vložit více peněz , to samozřejmě může vyjít pokud počítají v budoucnu třeba s nižším životním standardem.

    • @ondrejhromek8952
      @ondrejhromek8952 ปีที่แล้ว

      @@tomashruby5861 neberte to jako urazku, ale matematika asi neni vase silna stranka. Tak jak Richard rikal, on opravdu pocital vcetne inflace (at uz je jakakoliv - dlouhodobe se u nas v CR drzi okolo 3%, i kdyz ted bude zrejme par let utrzena ze retezu, casem se vrati k prumeru) a pravidlo 4% funguje velmi dobre na horizontu 30let (dle onech studii), pokud ma clovek delsi horizont, je spis doporucovano drzet se nekde mezi 3-3.5%. A co se tyce castky, tak ta samozrejme neni u vyberu fixni. Vemte si, ze prvni rok vyberete treba 400tisic z 10milionu, takze mate portfolio o hodnote 9.6milionu a za ten rok vzroste o 6% z tech 9.6milionu na 10.176milionu, kdyz druhy rok opet vyberete 4%, tak uz to neni 400tisic, ale 407tisic a tak se to opakuje v dalsich letech...ale samozrejme muze nastat rok, kdy vase portfolio spadne o 10%, takze z 10milionu mate najednou 9milionu a z tech vyberete opet 4%, takze uz jen 360tisic... takze otazkou je, zda Vam to bude stacit k Vasemu zivotnimu stylu. A proto pokud mate dobry plan, tak bud dokazate z tech penez zit anebo si treba ten dany rok najdete brigadu, ci praci anebo v klidu budete dale fungovat v danem rezimu. Je spousta lidi, co se takovym situacim chce vyhnout a proto maji k tem 25letum (zainvestovanych penez) jeste nasetreno v hotovosti dalsi 1 az 3 roky vydaju. Obzvlast pokud jsou to tricatnici, ctyricatnici ci padesatnici. Nebo ti, co vi, ze jsou na spodni hranici castek nezbytnych k jejich fungovani. Je lepsi byt pripraven nez prekvapen. Ja jsem ve veku Richarda a investicni horizont duchodu mam stejne dlouhy jako Vy. Uz 10let investuji a jeste dalsich 15let me ceka. Myslim si, ze je uplne jedno jaky mate cil/za jak dlouho ho chcete dosahnout. Jde ciste o matematiku a kazdy si muze udelat v excelu (nebo na kuse papiru) tabulku a tam si vse spocitat a ujasnit si, co chce a pak si musi stanovit jak toho dosahnout a jit si za tim. Problem vetsiny lidi je, ze hledaji vymluvy (ci si ospravedlnuji, proc to nejde) namisto toho, aby hledali zpusoby jak to udelat, tak aby dosahli toho, co opravdu chteji. Chapu, ze existuji urcite limity a omezeni, ale i ty se daji vetsinou posouvat, i kdyz si clovek mysli, ze to je nemozne.

    • @vladimirkocvara7333
      @vladimirkocvara7333 ปีที่แล้ว

      Keď to nevyjde tak je z toho spravida mohutne prilepsenie k dôchodku. Je to veľka tragedia najmä ak alternativou je stanardný dôchodok.

  • @БайХой
    @БайХой 2 ปีที่แล้ว +5

    Teorie dobrá. Chci vidět který mladý pár bude žít jako důchodci celý mladí, věnovat se více práce kvůli tomu aby v důchodu jakužto plesnivé dědek s babkou žili jako mladíci. Nehledě na to že čím více času vydělávání peněz (práce) věnují, pravděpodobnost že půjdou od sebe se rapidně zvyšuje

    • @hynekhyml2187
      @hynekhyml2187 2 ปีที่แล้ว

      tak on jí pak obere a uteče takže půjde do důchodu o 12 let dříve , a ona si najde někoho kdo má 20000000 a podle pravidla 4 procent uživí ten novej chlapík sebe tu ženštinu a ještě prcka .

    • @hynekhyml2187
      @hynekhyml2187 2 ปีที่แล้ว

      horší bude až prcek povyroste a někoho nedejbůh zbouchne , to už v týhle familii bude muset začít někdo tahat :)

    • @vladimirkocvara7333
      @vladimirkocvara7333 ปีที่แล้ว

      A nasetrenie ciastky napr. 40% renta k dochodku nie je riesenie? Veľa ľudí by chrochtalo blahom keby ich bohovia takto trestai.

  • @zlataminca_slovensko
    @zlataminca_slovensko 2 ปีที่แล้ว

    Možná není zlé doplnit to diskusí o rizikách th-cam.com/video/XayUAbiBNk8/w-d-xo.html

  • @michalnikk47
    @michalnikk47 2 ปีที่แล้ว

    Při reinvestovní dividend, by cesta k finanční nezávislosti mohla být ještě rychlejší, jinak pěkné video, líbí se mi těch střízivích 5,3%, je to konzervativnější a velice realný očekávaný roční výnos :)

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Výpočet je včetně reinvestovaní dividend - předpokládám investovaní do akumulačního ETF, kde se dividendy reinvestují. Počítám tedy s celkovým výnosem a ten už dividendy obsahuje. 5,3 % je spíše realistické, než střízlivé - počita to i s inflací (nominální výnos by byl cca 7-8%). Je to historický výnos akciových trhů za posledních 120 let. Není ideální počítat s minulými výnosy, ale jsou to data za opravdu dlouhou dobu z velkého množství trhů, takže nějakou přibližnou vypovídající hodnotu to snad má 🙂

  • @dagmarhoudkova8214
    @dagmarhoudkova8214 10 หลายเดือนก่อน

    😅

  • @jiri8783
    @jiri8783 2 ปีที่แล้ว

    co udělal trh když bouchla atomovka v hirošimě a nagasaki?

    • @davidem6497
      @davidem6497 2 ปีที่แล้ว

      Když napadlo Japonsko Pearl Harbour trvalo americkýmu trhu vzpamatovat se myslím "jen" 45dní pak zase rostl.Jak dlouho to trvalo Japonskýmu trhu nikdo nezkoumal,ale po čase se vzpamatoval až do roku 1989 kdy praskla bublina a nesrovnal se doteď.Takže když je investiční horizont nafurt tak to vysedíš :)

  • @jolaneey5338
    @jolaneey5338 2 ปีที่แล้ว

    Já myslím, ze hrozne zavisi na situaci a na detech, ty jsou dost vysokymi vydajemi. Navic pokud oba berou prumer a deti stoji do radu milionu do jejich doby nez vystuduji, tak.. trosku nerealne 😂 navic “rozumne” investovt je vzdycky risk. Muzeme si vybrat nejake ETF, ale nikdy neni jistota, ze bude tak vynosne :)

    • @davidem6497
      @davidem6497 2 ปีที่แล้ว +3

      Kdo chce hledá způsoby,kdo nechce hledá důvody :) ono to funguje zhruba takto jednoduše když máte sen a cíl a věříte mu a nenecháte si ho vzít tak vám do života začnou vstupovat "nečekaný" věci který Vás k tomu snu popostrčej :)

  • @jozefgonda3228
    @jozefgonda3228 2 ปีที่แล้ว

    ano nadrem sa ako blazon a cely život budem jesť rožky a zapíjať vodou...

  • @Martin_Ptacek
    @Martin_Ptacek 2 ปีที่แล้ว +8

    Víte jak se stát milionářem? Jednoduše, dejte si to obálky každý měsíc 100 000kc a už za 10 měsíců jste se stali milionáři. Tuto strategii si probereme v dalším videu.
    Nicméně jaká bude kvalita života, pokud budete šetřit většinu produktivního věku a nic neutratíte za vyšší životní styl? Žádná dovolená, žádná hypotéka, nic. Co když umřete třeba už v 50? Co když bude další peněžní reforma a reálně o vklady přijdete? Co když bude za 20 let světova válka a přijdete opět o všechno? Možnosti jak přijít doslova o všechno tu jsou a v minulosti to některý generace postihlo i víckrát. Stojí ten pasivní příjem vůbec za to?
    Nebo prostě hranice pro pasivní příjem není 36 procent z platu ale daleko vyšší. Moje rodina zvládne ušetřit kolem 80% mýho platu, přestože je žena na mateřské. Máme malý děti, ale popravdě nevím jestli takhle chci žít dál. Protože nezávislost je sice blízko a dovolená na Maledivách by mě třeba o pár měsíců odložila pasivní příjem, ale život by se měl taky trochu žít ať je na co vzpomínat. A tady ta rovnováha je těžká.
    Skoro bych řekl, že pasivní příjem je dosažitelný zejména pro ty, kteří jsou práci absolutně posedlí. Pracuji 14h denně 24/7 postupně přijdou o všechny vztahy a nakonec zjistí, že práce je jejich život a stejně pracují do posledního dne. Takže reálně neznám nikoho kdo by pasivního příjmu dosáhl a pak si dal nohy na stůl. Nakonec všichni pracují dokud můžou i ti co mají desítky milionů. Takže celá ta představa je podle mě lichá.

    • @jannevrela7858
      @jannevrela7858 2 ปีที่แล้ว +4

      Ale vždyť o to právě jde. Taky v měsících, kdy nečekám výdaje, tak investuji více než 30% ze své měsíční mzdy, ale když se rozhodnu, že bych chtěl na dovolenou, tak měsíční investice na 3 měsíce snížím. Ale máte pravdu, že je třeba si ten život užít.

    • @davidem6497
      @davidem6497 2 ปีที่แล้ว +3

      Když umřete investice se dědí,takže když z toho přeživší budou brát rozumně 3-4% ročně tak ty peníze jen tak nedojdou + mohou pravidelně investovat dál

  • @OxxidCZ
    @OxxidCZ 2 ปีที่แล้ว +1

    Jako zaměstnanec tezko. Stát si moc bere na daních. Jako podnikatel nebo OSVC ano.

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Výpočet je s čistým příjmem po zdanění. A OSVČ taky musí platit daně, sociální a zdravotní. Nebo něco přehlížím?

    • @OxxidCZ
      @OxxidCZ 2 ปีที่แล้ว

      @ Zaměstnanec dani svou práci 43%, plus ho okrádá zákoník práce. Při vyšších příjmech ještě více.
      OSVC uplatní 60% výdajový paušál a dani cca 12%.

    •  2 ปีที่แล้ว +6

      Zajímavý pohled na věc. Nedá se to brát tak, že zamestnanec má menší zodpovědnost a větší jistotu? Zatimco OSVČ má mnohem více práce (k práci samotne řeší i věci okolo podnikaní) a větší zodpovědnost?

    • @killman4098
      @killman4098 2 ปีที่แล้ว +6

      @ Hlavně má podle mě většina lidí obrovskou iluzi, že podnikatel = milionář.

    • @michalriedl1577
      @michalriedl1577 2 ปีที่แล้ว +4

      Toto může napsat pouze někdo, kdo nepodnikal... Pokud myslíte, že je to takové terno, kdo vám brání začít?
      Ohlašovací poplatek úřadu je pouhých 1000 Kč a už to myslím vyřizují i online ;)