Kopiuję z opisu filmu: Autopoprawka: o tej porze roku, mimo wyjątkowego ciepła, to raczej nie tarło, a zimowisko. Przygrzewające słońce i taki widok może namieszać w głowie :)
Tam chyba nawet podbija skądś woda, źródło zwróćcie uwagę jak są podmywane co jakiś czas w centralnej części te ryby a te na zewnątrz ściśle do siebie przylegają i pewnie woda cieplejsza. Może się mylę zapraszam do dyskusji. Korzystając bo może więcej ludzi przeczyta ten komentarz dokarmiać ryby w okresie zimowym w rzekach? Jak myślicie dajcie znać? Resztki z naszych obiadów śniadań piętki makarony ryże stare płatki itd. pozdrawiam
@@pladam5868ja bym się wstrzymał z dokarmianiem. Ryby w okresie zimowym ogólnie rzecz biorąc ograniczają przyjmowanie pokarmu. Resztki jedzenia ostatecznie spłyną do jezior i innych zbiorników, gdzie będą się rozkładać przyspieszając eutrofizację 😕
No moich wodach jest to samo w tej chwili tzn. tony płotek wbijaja sie w brzeg w trawy - zbiorniki 10h-20h , to nie jest zimowisko, kiedys myslalrm ze to deficyt tlenu
Ten kanał to moje odkrycie 2023 roku. Nic mnie tak nie uspokaja ostatnimi czasy, jak Twoje filmy oglądane po ciężkim dniu leżąc w łóżku. To jest niesamowite
Dzięki za fajny filmik i za zwrócenie uwagi na hektary farm fotowoltaicznych. Przyjdzie czas, że będą kształtować krajobraz jak wiatraki a z czasem zalegać na wysypiskach.
Pamietam jak jakies 25 lat temu z bratem chodzilem po zalanych łąkach przy malutkiej rzece i takie tarliska to były co sto metrów. Calymi dniami chodzilismy z kijami szukajac potwora z bagien zeby stawic mu czoła. Z biegiem lat wiem jak to bylo niebezpieczne przez bobry ale frajda byla niesamowita
Ryby wyczuwają prad wody i zaczynają wędrówkę przedtarłową. Naptykaja przeszkodę i następuje gromadzenie się ryb. Myślę że przyczyną są lepsze warunki tlenowe.
Często widziałem jak przy ujściach wód roztopowych i opadowych do stawów np. w grudniu gromadziły się tuz przed progiem szczupaki i białoryb. To nie było tarło. Rekord, jaki zaobserwowałem to kilkanaście szczupaków na powierzchni ok 1,5 m2
Ja też mega się jaram i opowiadam ludziom o tym jak bardzo się cieszę że spadło na nas takie błogosławieństwo deszczów. Jednak znajomi wtedy patrzą się na mnie jak na krejzola jakiegoś;)
Dzieki za Waszą prace. To bardzo ważne co robicie, Teraz wydaje się, że jest szansa, żeby wreszcie prowadzic racjonalną gospodarke wodną, Mam nadzieje,że i wędkarsko- rybacką, bo jestem wędkarzem i to co sie dzieje w PZW to woła o pomste do nieba. U mnie na rzece Olzie tez dobry rok hydro ,ale to sie moze szybko zmienić, Takie czasy, Musimy walczyć o rzeki.... Wspieram Was 1,5 % , Dobro rzek leży mi na sercu . Tak trzymać, Pozdrawiam serdecznie
Ooo bardzo dobrze znane mi miejsce. W tych stawach po kopalni jest zawsze mnóstwo małej płoci i dość sporo szczupaków. Aż bym poszedl tam na spacer ale będę dopiero w maju 😎
Jestem wedkarzem. Łowię ryby na spinning caly rok i robię wiele km brzegami. Często sprawdzam takie rowy i strumyki. Rzeczywiście, ryby chowają się tutaj, w rurach i pod mostami głównie przed ptakami. Zima woda jest czysta i ryby sa bardzo widoczne. Bobry wycięły ich kryjowki przy brzegu, ludzie wyciągnęli zatopione drzewa, wykosili brzegi. W tych rowach ryby złożą ikrę i jest szansa, ze narybek przetrwa u wroci tutaj jako tarlaki. Widywałem w takich miejscach nawet sumy i miętusy. Wszystkie gatunki przyklejony do siebie. Powinno sie objąć takie miejsca szczególną ochroną, bo miejscowe dziadki siedzą tak całą zimę i biorą wszystko do wora...
Pamiętam koniec lat 80 , zima trzymała do marca , łowiło się z lodu bo wszystko zamarznięte 🫠, obecnie jest ewidentnie cieplej , piękne tatło pozdrawiam , podziwiam za pasję 😊🫡
moze czas najwyzszy wstapic w swiat wedkarstwa i zaczac wedkowac.moglbys zdawac relacje o ichtiologi ryb,rybostanu ,wpływ poziomu wód na ryby.osobiscie wedkuje i jest to miły relax po pracy gdyz uwielbiam odpoczywac na łonie natury.osobiscie nigdy nie widziałem tylu ryb na tarle ;-)
Widzialem coś podobnego w styczniu na rzece widawce tarly się ukleje i krąpie lub małe leszcze, można było łapać w dłonie, miejsce wygladało identycznie.
Witam,w naszym kraju termin tarła ukleja przypada na okres kwitnienia czrnego bzu, widoczne na filmie zgrupowanie ryb odciętych od zbiornika wodnego w kanale dopływowym do większego zbiornika wodnego,pozdrawiam.
@@TomaszGasperowicz ponad 30 lat wedkuję i raczej nie pomyliłem uklej z inną rybą, no chyba że tysiące tych ryb zebrały się w jednym miejscu w celu innym niż tarło.
Jestem wędkarzem i czegoś takiego w takim zagęszczeniu jeszcze nie widziałem, pewnie dlatego że jest to ujęcie z góry. Co do tarła to płocie łowione ok. 20 stycznia na dużym mazurskim jeziorze już miały ikrę, czyli w małym szybko ogrzewającym się zbiorniku mogą już się trzeć.
Ryby trące się wiosną zawsze w zimie mają ikrę. To jeszcze nie tarło samo w sobie, ale początek przygotowań. Trochę cieplej i zostały pobudzone hormony. Widziałem takie obrazki i to w dużo, dużo większej skali.
Byłem dziś w tym miejscu - rybki nadal są, ale rozlewisko wody na łąkach już mniejsze - woda powoli spływa. Wyglada to na ciąg tarłowy. Widok przyjemny dla oka :)
Tak, też wczoraj byłem i widziałem :) W międzyczasie byłem jeszcze raz i spotkałem miejscowego wędkarza który podbierakiem przenosił je z dołu na górę powyżej przepustu ;)
Chłop z lornetką podgląda ptaki :D To takie gejowe :D Koło mnie już gdzieś cos przekopali bo w 1 rowie woda zeszła wczoraj mocno. Tylko taki problem, że spuścili wodę tam gdzie nie trzeba bo osuszyli nieużywane łąki. Przynajmniej mogliby poczekać jeszcze z miesiąc. Nie jeb i osuszać. Zrobisz może jakiś odcinek znowu o tamie Kachowskiej i jak to wpłynie na krym? Tam jest już pustynia a na dodatek tam nawadniali 500tys hektarów wodą ze zbiornika sprzed tamy. Czy tam wszystko zmieni się w pustynie?
Tarło płoci zawsze odbywa się w tym samym czasie co kwitnienie kaczeńców (knieć błotna) a do tego jeszcze daleko. Wszyscy się zachwycają tym, że spływ wody pośniegowej przebiega w lutym, a dla mnie to bardzo smutne. Czeka nas kolejny rok z rekordami najniższych stanów rzek niezależnie czy będzie lato gorące czy deszczowe.
Raz i drugi puszczą szambo do rowu i ..... będzie w rowie "porządek". A tak na poważnie, tu u mnie w rowie na granicy działki wody prawie po przegi, czyli ok. 120 cm. W poprzednie lato poziom spadł do 30, może 40 cm, a to dzięki bobrom, które co kawałek budują na nim małe tamy.
Cześć Piotr , To ci robisz / robicie jest super ! Chciałem tylko powiedzieć że 1,5 % poszło, a że zarabiam całkiem całkiem to trochę wpadnie :) . Dane jednak mam utajnione i tam i tu. Po prostu w ten sposób Chciałem Wam podziękować! Pozdrawiam!
@@WolneRzeki jasne:) Stan rzek obecnie jest bardzo wysoki. Zwłaszcza na Mazowszu i Podlasiu gdzie rzeki mocno wylały... i zbliża się tarło kilku gatunków ryb. Rozlewiska to potencjalnie więcej tarlisk.. ale czy woda wcześniej nie opadnie? Przy ujściu Pilicy do Wisły 2 lata temu w maju widziałem na trawie mnóstwo małych, 10cm wyschniętych szczupaczków(które tak szybko podrosły!!) smutny widok..
Widok zacny, ale jest duże prawdopodobieństwo że jak jakiś lokalny gumofilec po twoim filmie namierzy to miejsce to jutro ten rów będzie pusty a pół pobliskiej wsi będzie jadło rybne kotlety. Albo co gorsza wyłowią je jako karmę dla kur albo świń bo takie akcje też widziałem. Jeden mi się nawet chwalił że jajka są wtedy lepsze.
Jestem wędkarzem od 40lat .Ryby wypuszczam, tak na marginesie. Tarło płoci odbywa się dopiero na przełomie kwietnia I maja. A więc to nie było tarło. Szczupak zachowywał się dziwnie, pływając górą, nerwowo. Nie mam pojęcia, skąd takie zagęszczenie ryb w tym miejscu, ale nie była to raczej naturalna przyczyna.
W moim jeziorze dzieje się tak późna jesienią w trzcinach mnóstwo ryb różne gatunki przeważnie małe płocie, w tym okresie jest tam dużo pokarmu być może tu jest podobnie, ciepła woda spływa z płytkiej zalanej łąki, a do tego szczupak na tarle, być może podjadają ikrę.
Jestem wędkarzem. Takie zgrupowanie może być spowodowane obecnością kormoranów. Populacja tych ptaków znaczącą sie rozrosła i robi spustoszenie praktycznie na całym terenie kraju.Ryby chronią sie przed zagrożeniem. Na tarło jest jeszcze za wcześnie. Płocie przystępują do tarła kwiecień /maj. Można nawet stwierdzić że w takim zagęszczeniu ryby się dusza bo widać że pobierają tlen z powierzchni.
Ani się nie duszą jak już to się spławiają co jest normalne, jeśli się dusza oddychają zupełnie inaczej. Zbierają się do tarła z kormoranami nie ma to nic wspólnego
@@tomekkk2963widać ewidentnie jak ryby dziubkują czyli się dusza Definicja dziubkowania Google: Podpływające ryby poprzez tzw. dziubkowanie - nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów pyszczka - pobierają tlen z atmosfery. W tym momencie stają się niezwykle łatwym łupem. Brak tlenu w organizmie w zasadniczy sposób wpływa na ich zwinność i ruchliwość.
@@tomekkk2963Widać że ryby dziubkuja czyli się dusza Definicja dziubkowania Google: Podpływające ryby poprzez tzw. dziubkowanie - nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów pyszczka - pobierają tlen z atmosfery. W tym momencie stają się niezwykle łatwym łupem. Brak tlenu w organizmie w zasadniczy sposób wpływa na ich zwinność i ruchliwość.
Widać ze ryby dziubkuja czyli się dusza Definicja dziubkowania Google: Podpływające ryby poprzez tzw. dziubkowanie - nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów pyszczka - pobierają tlen z atmosfery. W tym momencie stają się niezwykle łatwym łupem. Brak tlenu w organizmie w zasadniczy sposób wpływa na ich zwinność i ruchliwość.
Fajnie jest oglądać takie widoki. Ale przeważniej takie widoki były spowodowane z niskim stanem tlenu w wodzie. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale te ryby łapały powietrze z atmosfery. Do tego tam pływała do góry brzuchem padnięta większa ryba, no i ten szczupak pływał jak by był sparaliżowany.
Szczupak i płoć to nierozłączna para jak się okazuje podczas tarła również ,a że w lutym no cóż taki klimat pozdrawiam miałeś szczęście taki film bajka
Mam info dla autora kanalu. Robia cos dziwnego . W wielu miejsach na swiecei rowniez a i w szczególności w Polsce pojawiaja sie dziwne dziury w ziemi. Tam za jakis czas bedzie padac kilka miesiecy i zaleje duzy obszar. To niwa technologia , chca nam zalewac co moga, dzieki za to co robisz :) masz moje 1,5%
Odnośnie obserwacji ptaków, widziałeś kiedyś na podkarpaciu czaplę białą? Jakiś tydzień temu wracając ze spaceru już w półzmroku dostrzegłem dużego białego ptaka w rzeczce. Wielkością podobny do bociana lecz smuklejszy oraz nie miał charakterystycznych czerwonych nóg i dziobu.
@@WolneRzeki Hmm, mapa zasięgu występowania zamieszczona na Wikipedii mnie zmyliła. W mojej okolicy (pogórze strzyżowskie) jeszcze jej nigdy nie spotkałem.
@@pamalskiq1778Wikipedia ma to do siebie że ktoś musi ją ręcznie edytować, aktualizować. Zobacz np. na ornitho: www.ornitho.pl/index.php?m_id=620&y=-1&y_start=2015&y_stop=2024&sp_tg=1&tframe=0&action=sp&speciesFilter=&frmSpecies=33&frmDisplay=Poka%C5%BC
Witaj. Najwyraźniej to próba przystąpienie płoci do tarła. Klimat jest w ostatnich latach dość gwłątowny, wiosny prawie nie ma, więc zwierzęta wykorzystują to co jest. A może kolega napisze kilka słow na temat lornetki, która spradzwa Ci się w obserwacji ptaków? Jakie parametry, marka. Dzieki i pozdrawiam.
Ciekawe. Na pewno jeszcze pojadę tam poobserwować co będzie się działo. To Swarovski CL 10x30, raczej najwyższa półka i tak też się sprawdza - idealnie.
Na filmie nie widać tego najlepiej, ale czerwone oczy, przednie umiejscowienie gęby, wszystko wskazuje na płoć a oglądałem je z bliska dłuższą chwilę :)
Jakiej używa Pan lub poleca lornetkę do obserwacji ptaków w terenie? Chodzi mi o bardziej kompaktowy sprzęt, żeby jego wielkość i ciężar za bardzo nie przeszkadzał w marszu.
@@WolneRzeki Jest kawałek. Chyba zostanę przy filmiku. Gratuluję znalezienia się w odpowiednim miejscu i czasie. Podjadę jutro w swoje miejsce i wrzucę filmik z pewnego zjawiska. Ciekawe co Ty na to? Albo lepiej. Zaproszę Cię żebyś sam zobaczył.
Niestety masz rację co do tej farmy PV. Jej zainstalowana imponujaca moc to tylko chwyt marketingowy, ogromna powierzchnia zostaje wyłączona z naturalnego życia.
W tym wypadku z uprawy pastewnej kukurydzy na pokopalnianych terenach, ale oczywiście w czasie wiosennej i zimowej migracji ptaków były to pełne życia pola.
Tarlo płoci to bedzie za ponad miesiac dopiero. Bardzo ciekawe zjawisko niestety obawian sie czy pokazywanie na filmie wraz z okolica to rozsadne w naszym kraju... Pozdrawiam
W tym roku stoi tyle wody że nigdy tyle nie widziałem Stawy się przelały, rowy już wody nie przyjmują ( na szczęście bobry nie pozwalają na odwadnianie ) a wszystkie płaskie łąki są pod wodą
Moc zainstalowana a realna produkcja w przypadku PV to dwie rozne sprawy. Ja tez nie jestem fanem zapory we wloclawku ale tam zainstalowane 1MW wyprodukuje pewnie z 90-95% tej wartosci. Jesli chodzi o PV to bedzie to moze gora 20% tej wartosci.
Oczywiście, pełna zgoda (choć te 90-95% to raczej trochę zbyt optymistyczny wynik) - wciąż jednak dysproporcja między dewastacją 100 ha pokopalnianych pól, a dewastacją długiej na ponad 1000 km rzeki i funkcjonowania kilkudziesięciu tysięcy kilometrów dopływów jest znaczna :)
@@WolneRzeki Zgadzam sie w 100%, ta tama powinna zostac rozebrana a PV w pierwszej kolejnosci zabudowac dachy wielkich hal produkcyjnych. No i inwestowanie w energetyke jadrowa. Ale to tylko moje zdanie a specjalista nie jestem.
@@WolneRzeki Zgadzam się. Podstawa moim zdaniem to energetyka jądrowa. Farmy fotowoltaiczne nie powinny być lokalizowane kosztem szaty roślinnej, nie ma czegoś takiego jak nieużytki. To dewastacja, także krajobrazu.
Widok piękny, jednak to jest inne zjawisko niż tarło.. Połowa lutego to zdecydowanie za wcześnie na tarło płoci.. Poza tym tarło odbywa się przy dnie, nie na powierzchni ! .. ;//
Ciekawe zjawisko. Normalnie to szczupak tarł się w marcu a nawet kwietniu ,zawsze przed tarłem płoci aby szczupaczy narybek miał sie czym żywić gdy się wykluje. Ciekawe czy szczupaki juz tam się wytarły.
To jest raczej zimowisko na tarło jeszcze za wcześnie a tym bardziej tarło płoci. Pozdrawiam i to raczej nie płoć jaka strzebla coś uklejowatego raczej na płoć zamałe.
Kopiuję z opisu filmu:
Autopoprawka: o tej porze roku, mimo wyjątkowego ciepła, to raczej nie tarło, a zimowisko. Przygrzewające słońce i taki widok może namieszać w głowie :)
Tam chyba nawet podbija skądś woda, źródło zwróćcie uwagę jak są podmywane co jakiś czas w centralnej części te ryby a te na zewnątrz ściśle do siebie przylegają i pewnie woda cieplejsza. Może się mylę zapraszam do dyskusji. Korzystając bo może więcej ludzi przeczyta ten komentarz dokarmiać ryby w okresie zimowym w rzekach? Jak myślicie dajcie znać? Resztki z naszych obiadów śniadań piętki makarony ryże stare płatki itd. pozdrawiam
Tlen ze źródełka.....
@@pladam5868ja bym się wstrzymał z dokarmianiem. Ryby w okresie zimowym ogólnie rzecz biorąc ograniczają przyjmowanie pokarmu. Resztki jedzenia ostatecznie spłyną do jezior i innych zbiorników, gdzie będą się rozkładać przyspieszając eutrofizację 😕
nie bez powodu jesteś w klimacie umiarkowanym przejściowym, a same okresy przejściowe mogą trwać nawet setki lat.
No moich wodach jest to samo w tej chwili tzn. tony płotek wbijaja sie w brzeg w trawy - zbiorniki 10h-20h , to nie jest zimowisko, kiedys myslalrm ze to deficyt tlenu
Ten kanał to moje odkrycie 2023 roku. Nic mnie tak nie uspokaja ostatnimi czasy, jak Twoje filmy oglądane po ciężkim dniu leżąc w łóżku. To jest niesamowite
Mogłabym taki filmik oglądać 3 razy dziennie gdzie ktoś kto się zna po prostu się ekscytuje życiem. Tak trzymać!!!
Ale ten szczupaczek miał wyżerkę. Fajny materiał, dzięki Piotrze.
wpadł do stołówki
"Kwiaty kwitną 40 dni wcześniej, te drzewa wyrastały w całkiem innym klimacie."
Dąb Bartek: no nareszcie powrócił klimat jak w czasach mojej młodości.
To prawda, przez krótki okres w jego młodości było prawdopodobnie sucho i ciepło :)
Proszę więcej filmów z rybami Piotrze ❤
Ale ma chłop fajną, relaksującą pracę. Pozazdrościć.
No tutaj to akurat czas wolny ;)
@@WolneRzeki Ale w pracy też Pana widziałem np .: na kajaku. Szczęściarz.
@@szaasz6007 to prawda, bywa i tak :)
Setki wniosków i boksowanie się z jakimś RDOS-iem. Doceniam pracę pana Piotra i jego zdrowy rozsądek.
@@andrzejjanecki1726skuteczność (choć pewnie marzy o większej) oraz nie mniej ważne zrównoważenie i kulturę 🤗👍
Rewelacja. W tym roku ryby się wytrą za wszystkie czasy. Oby tylko wysoka woda utrzymała się co najmniej do końca kwietnia.
Hipnotyzujący widok. Piękne!
Piękny widok ❤
Coś pięknego dzięki że tworzysz dla nas 😊
Wpadłem na ten kanał przypadkiem. I wiem że chcę tu zostać :) Poleciał subik
Mam tak samo
Dzięki za fajny filmik i za zwrócenie uwagi na hektary farm fotowoltaicznych. Przyjdzie czas, że będą kształtować krajobraz jak wiatraki a z czasem zalegać na wysypiskach.
Piękny widok 🙏🏻😇
Pamietam jak jakies 25 lat temu z bratem chodzilem po zalanych łąkach przy malutkiej rzece i takie tarliska to były co sto metrów. Calymi dniami chodzilismy z kijami szukajac potwora z bagien zeby stawic mu czoła. Z biegiem lat wiem jak to bylo niebezpieczne przez bobry ale frajda byla niesamowita
Alez piekny widok
Pięknie, wspaniale się to ogląda.
Bardzo przyjemnie ogląda się Twoje filmiki Piotrze 😀Pozdrawiam serdecznie
Pięknie Waść!
Obserwowałem kiedyś tarło lina i była to jedna z najpiękniejszych rzeczy jakie widziałem nad wodą.
Super film. Sam wędkuję, lecz takiego cudu nie widziałem. Pozdrawiam.
Ryby wyczuwają prad wody i zaczynają wędrówkę przedtarłową. Naptykaja przeszkodę i następuje gromadzenie się ryb. Myślę że przyczyną są lepsze warunki tlenowe.
Gromadzi je też trochę wyższa temperatura. Późną zimą często przy miejscach, gdzie spływa cieplejsza woda z łak, zbierają się całe ławice.
Często widziałem jak przy ujściach wód roztopowych i opadowych do stawów np. w grudniu gromadziły się tuz przed progiem szczupaki i białoryb. To nie było tarło. Rekord, jaki zaobserwowałem to kilkanaście szczupaków na powierzchni ok 1,5 m2
Robisz dobrą robotę.Dużo treści i ciekawostek.i twoja osoba działa na mnie uspokajająco.powodzenia.
Ja też mega się jaram i opowiadam ludziom o tym jak bardzo się cieszę że spadło na nas takie błogosławieństwo deszczów.
Jednak znajomi wtedy patrzą się na mnie jak na krejzola jakiegoś;)
Dzieki za Waszą prace. To bardzo ważne co robicie, Teraz wydaje się, że jest szansa, żeby wreszcie prowadzic racjonalną gospodarke wodną, Mam nadzieje,że i wędkarsko- rybacką, bo jestem wędkarzem i to co sie dzieje w PZW to woła o pomste do nieba. U mnie na rzece Olzie tez dobry rok hydro ,ale to sie moze szybko zmienić, Takie czasy, Musimy walczyć o rzeki.... Wspieram Was 1,5 % , Dobro rzek leży mi na sercu . Tak trzymać, Pozdrawiam serdecznie
Dzięki wielkie!
Moje też ulubione miejsce do spacerów i nie tylko :)) pozdrowionka
Ooo bardzo dobrze znane mi miejsce. W tych stawach po kopalni jest zawsze mnóstwo małej płoci i dość sporo szczupaków. Aż bym poszedl tam na spacer ale będę dopiero w maju 😎
Pozdrawiam ❤
Szczupak niezły. 😁 Dzięki!!
Król wód, jak lew jest król dżungli 😉
Taki piekny widok chyba zasługuje na shortsa
Ewidentnie
Jestem wedkarzem. Łowię ryby na spinning caly rok i robię wiele km brzegami. Często sprawdzam takie rowy i strumyki. Rzeczywiście, ryby chowają się tutaj, w rurach i pod mostami głównie przed ptakami.
Zima woda jest czysta i ryby sa bardzo widoczne.
Bobry wycięły ich kryjowki przy brzegu, ludzie wyciągnęli zatopione drzewa, wykosili brzegi.
W tych rowach ryby złożą ikrę i jest szansa, ze narybek przetrwa u wroci tutaj jako tarlaki.
Widywałem w takich miejscach nawet sumy i miętusy. Wszystkie gatunki przyklejony do siebie.
Powinno sie objąć takie miejsca szczególną ochroną, bo miejscowe dziadki siedzą tak całą zimę i biorą wszystko do wora...
Do początku nowego tysiąclecia, było to normalne zjawisko, gdy śnieżne zimy się skończyły i nastały susze to już nie tak częste zjawisko.
Pamiętam koniec lat 80 , zima trzymała do marca , łowiło się z lodu bo wszystko zamarznięte 🫠, obecnie jest ewidentnie cieplej , piękne tatło pozdrawiam , podziwiam za pasję 😊🫡
Powodzenia życzę
woooooow pieknie
moze czas najwyzszy wstapic w swiat wedkarstwa i zaczac wedkowac.moglbys zdawac relacje o ichtiologi ryb,rybostanu ,wpływ poziomu wód na ryby.osobiscie wedkuje i jest to miły relax po pracy gdyz uwielbiam odpoczywac na łonie natury.osobiscie nigdy nie widziałem tylu ryb na tarle ;-)
Widzialem coś podobnego w styczniu na rzece widawce tarly się ukleje i krąpie lub małe leszcze, można było łapać w dłonie, miejsce wygladało identycznie.
Witam,w naszym kraju termin tarła ukleja przypada na okres kwitnienia czrnego bzu, widoczne na filmie zgrupowanie ryb odciętych od zbiornika wodnego w kanale dopływowym do większego zbiornika wodnego,pozdrawiam.
@@TomaszGasperowicz ponad 30 lat wedkuję i raczej nie pomyliłem uklej z inną rybą, no chyba że tysiące tych ryb zebrały się w jednym miejscu w celu innym niż tarło.
Jestem wędkarzem i czegoś takiego w takim zagęszczeniu jeszcze nie widziałem, pewnie dlatego że jest to ujęcie z góry. Co do tarła to płocie łowione ok. 20 stycznia na dużym mazurskim jeziorze już miały ikrę, czyli w małym szybko ogrzewającym się zbiorniku mogą już się trzeć.
Ryby trące się wiosną zawsze w zimie mają ikrę. To jeszcze nie tarło samo w sobie, ale początek przygotowań. Trochę cieplej i zostały pobudzone hormony. Widziałem takie obrazki i to w dużo, dużo większej skali.
Pozdrawiam❤❤❤❤❤❤❤
Byłem dziś w tym miejscu - rybki nadal są, ale rozlewisko wody na łąkach już mniejsze - woda powoli spływa.
Wyglada to na ciąg tarłowy. Widok przyjemny dla oka :)
Tak, też wczoraj byłem i widziałem :) W międzyczasie byłem jeszcze raz i spotkałem miejscowego wędkarza który podbierakiem przenosił je z dołu na górę powyżej przepustu ;)
Pozdrawiam serdecznie 👍
Ciekawe to zachowanie rybek, prosiłbym też filmik o ptakach które się tam pojawiają.
To nie takie proste, pojawia się tam ponad 200 gatunków ptaków ;)
@@WolneRzeki Czyli będzie dużo filmików😇
Chłop z lornetką podgląda ptaki :D To takie gejowe :D
Koło mnie już gdzieś cos przekopali bo w 1 rowie woda zeszła wczoraj mocno. Tylko taki problem, że spuścili wodę tam gdzie nie trzeba bo osuszyli nieużywane łąki. Przynajmniej mogliby poczekać jeszcze z miesiąc. Nie jeb i osuszać.
Zrobisz może jakiś odcinek znowu o tamie Kachowskiej i jak to wpłynie na krym? Tam jest już pustynia a na dodatek tam nawadniali 500tys hektarów wodą ze zbiornika sprzed tamy. Czy tam wszystko zmieni się w pustynie?
z Wolnymi rzekami pozdrawiam.
Super. Dowiedz się co to za ryby. Pozdrawiam ❤❤❤❤
Płocie.
fajne ujęcie:)
Słowotwórstwo piekne jak przedstawiona natura 😎
Tarło płoci zawsze odbywa się w tym samym czasie co kwitnienie kaczeńców (knieć błotna) a do tego jeszcze daleko. Wszyscy się zachwycają tym, że spływ wody pośniegowej przebiega w lutym, a dla mnie to bardzo smutne. Czeka nas kolejny rok z rekordami najniższych stanów rzek niezależnie czy będzie lato gorące czy deszczowe.
Raz i drugi puszczą szambo do rowu i ..... będzie w rowie "porządek". A tak na poważnie, tu u mnie w rowie na granicy działki wody prawie po przegi, czyli ok. 120 cm. W poprzednie lato poziom spadł do 30, może 40 cm, a to dzięki bobrom, które co kawałek budują na nim małe tamy.
Cześć Piotr ,
To ci robisz / robicie jest super !
Chciałem tylko powiedzieć że 1,5 % poszło, a że zarabiam całkiem całkiem to trochę wpadnie :) .
Dane jednak mam utajnione i tam i tu.
Po prostu w ten sposób Chciałem Wam podziękować!
Pozdrawiam!
Dzięki wielkie!
Bardzo cool to łoczing
Birdwatching się przyjął to czemu by nie wprowadzić rybwatchingu ;)
Płoć trze się na przełomie kwietnia i maja i do tarła przystępują dużo większe osobniki. To zgrupowanie ma inne powody.
Tarło Szczupaka w lutym jak najbardziej, ale Płoć na tarle w lutym???
Tak jak w opisie - raczej to jakieś zimowe zgrupowanie.
@@WolneRzeki jasne:) Stan rzek obecnie jest bardzo wysoki. Zwłaszcza na Mazowszu i Podlasiu gdzie rzeki mocno wylały... i zbliża się tarło kilku gatunków ryb. Rozlewiska to potencjalnie więcej tarlisk.. ale czy woda wcześniej nie opadnie? Przy ujściu Pilicy do Wisły 2 lata temu w maju widziałem na trawie mnóstwo małych, 10cm wyschniętych szczupaczków(które tak szybko podrosły!!) smutny widok..
Widok zacny, ale jest duże prawdopodobieństwo że jak jakiś lokalny gumofilec po twoim filmie namierzy to miejsce to jutro ten rów będzie pusty a pół pobliskiej wsi będzie jadło rybne kotlety. Albo co gorsza wyłowią je jako karmę dla kur albo świń bo takie akcje też widziałem. Jeden mi się nawet chwalił że jajka są wtedy lepsze.
Niewiarygodne, i ten szczupak..... pięknie....
brawo:)
Jestem wędkarzem od 40lat .Ryby wypuszczam, tak na marginesie. Tarło płoci odbywa się dopiero na przełomie kwietnia I maja. A więc to nie było tarło. Szczupak zachowywał się dziwnie, pływając górą, nerwowo. Nie mam pojęcia, skąd takie zagęszczenie ryb w tym miejscu, ale nie była to raczej naturalna przyczyna.
Może dla szczupaka to też było dziwne stąd był taki nerwowy
Na tym obrazku nie było nic dziwnego, a tym bardziej nic nienaturalnego.
Jestem wedkarzem od dekad i też nie widziałem.
W moim jeziorze dzieje się tak późna jesienią w trzcinach mnóstwo ryb różne gatunki przeważnie małe płocie, w tym okresie jest tam dużo pokarmu być może tu jest podobnie, ciepła woda spływa z płytkiej zalanej łąki, a do tego szczupak na tarle, być może podjadają ikrę.
Jestem wędkarzem. Takie zgrupowanie może być spowodowane obecnością kormoranów. Populacja tych ptaków znaczącą sie rozrosła i robi spustoszenie praktycznie na całym terenie kraju.Ryby chronią sie przed zagrożeniem. Na tarło jest jeszcze za wcześnie. Płocie przystępują do tarła kwiecień /maj.
Można nawet stwierdzić że w takim zagęszczeniu ryby się dusza bo widać że pobierają tlen z powierzchni.
Ani się nie duszą jak już to się spławiają co jest normalne, jeśli się dusza oddychają zupełnie inaczej. Zbierają się do tarła z kormoranami nie ma to nic wspólnego
@@tomekkk2963widać ewidentnie jak ryby dziubkują czyli się dusza
Definicja dziubkowania Google:
Podpływające ryby poprzez tzw. dziubkowanie - nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów pyszczka - pobierają tlen z atmosfery. W tym momencie stają się niezwykle łatwym łupem. Brak tlenu w organizmie w zasadniczy sposób wpływa na ich zwinność i ruchliwość.
@@tomekkk2963Widać że ryby dziubkuja czyli się dusza
Definicja dziubkowania Google:
Podpływające ryby poprzez tzw. dziubkowanie - nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów pyszczka - pobierają tlen z atmosfery. W tym momencie stają się niezwykle łatwym łupem. Brak tlenu w organizmie w zasadniczy sposób wpływa na ich zwinność i ruchliwość.
Widać ze ryby dziubkuja czyli się dusza
Definicja dziubkowania Google:
Podpływające ryby poprzez tzw. dziubkowanie - nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów pyszczka - pobierają tlen z atmosfery. W tym momencie stają się niezwykle łatwym łupem. Brak tlenu w organizmie w zasadniczy sposób wpływa na ich zwinność i ruchliwość.
@@tomekkk2963 każdy powód żeby wystrzelać/wyłowić/wybić konkurencję wędkarza jest dla wędkarza dobry
Fajnie jest oglądać takie widoki. Ale przeważniej takie widoki były spowodowane z niskim stanem tlenu w wodzie. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale te ryby łapały powietrze z atmosfery. Do tego tam pływała do góry brzuchem padnięta większa ryba, no i ten szczupak pływał jak by był sparaliżowany.
Był pan kiedyś w dolinie Baryczy. Dokładnie stawy w Miliczu
Szczupak i płoć to nierozłączna para jak się okazuje podczas tarła również ,a że w lutym no cóż taki klimat pozdrawiam miałeś szczęście taki film bajka
No może niekoniecznie to jednak tarło o tej porze ;) Przy tym wiosennym słoneczku mnie poniosło.
Miło patrzeć
Mam info dla autora kanalu. Robia cos dziwnego . W wielu miejsach na swiecei rowniez a i w szczególności w Polsce pojawiaja sie dziwne dziury w ziemi. Tam za jakis czas bedzie padac kilka miesiecy i zaleje duzy obszar. To niwa technologia , chca nam zalewac co moga, dzieki za to co robisz :) masz moje 1,5%
Dzięki wielkie!
Odnośnie obserwacji ptaków, widziałeś kiedyś na podkarpaciu czaplę białą? Jakiś tydzień temu wracając ze spaceru już w półzmroku dostrzegłem dużego białego ptaka w rzeczce. Wielkością podobny do bociana lecz smuklejszy oraz nie miał charakterystycznych czerwonych nóg i dziobu.
Czapla biała to pospolity gatunek w całej Polsce. Dziś w tym miejscu co na filmie widziałem 10.
@@WolneRzeki Hmm, mapa zasięgu występowania zamieszczona na Wikipedii mnie zmyliła. W mojej okolicy (pogórze strzyżowskie) jeszcze jej nigdy nie spotkałem.
@@pamalskiq1778Wikipedia ma to do siebie że ktoś musi ją ręcznie edytować, aktualizować. Zobacz np. na ornitho: www.ornitho.pl/index.php?m_id=620&y=-1&y_start=2015&y_stop=2024&sp_tg=1&tframe=0&action=sp&speciesFilter=&frmSpecies=33&frmDisplay=Poka%C5%BC
Mamy w tej chwili święto wody oby trwało jak najdłużej, pozdrawiam
Ryba szuka cieplejszej płytkiej wody do tarła zazwyczaj tak jest w połowie marca
Widziałem podobny efekt wczesną wiosną przy stawach chodowlanych, tzn na ujściu wody za upustem.
Leszcze zaczęłły się grupować u mnie tak samo, być może już do tarła się szykują. Troszkę za wczesnie
Witaj. Najwyraźniej to próba przystąpienie płoci do tarła. Klimat jest w ostatnich latach dość gwłątowny, wiosny prawie nie ma, więc zwierzęta wykorzystują to co jest. A może kolega napisze kilka słow na temat lornetki, która spradzwa Ci się w obserwacji ptaków? Jakie parametry, marka. Dzieki i pozdrawiam.
Ciekawe. Na pewno jeszcze pojadę tam poobserwować co będzie się działo. To Swarovski CL 10x30, raczej najwyższa półka i tak też się sprawdza - idealnie.
to nie płoć tylko ukleja 😊 ładny widok
Na filmie nie widać tego najlepiej, ale czerwone oczy, przednie umiejscowienie gęby, wszystko wskazuje na płoć a oglądałem je z bliska dłuższą chwilę :)
Ciekawe zjawisko .
Piękne to :) Gdzie to było nagrywane? Super miejsce na wczesnowiosenne spacery !
Jakiej używa Pan lub poleca lornetkę do obserwacji ptaków w terenie?
Chodzi mi o bardziej kompaktowy sprzęt, żeby jego wielkość i ciężar za bardzo nie przeszkadzał w marszu.
Używam Swarovskiego 10x30, ale to raczej najwyższa półka cenowa. Kojarzę niezłe i małe Kowy 8x32 na przykład.
@@WolneRzeki Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź
Aleś trafił. Coś pięknego. Daleko od Rymanowa?
150 km?
@@WolneRzeki Jest kawałek. Chyba zostanę przy filmiku. Gratuluję znalezienia się w odpowiednim miejscu i czasie. Podjadę jutro w swoje miejsce i wrzucę filmik z pewnego zjawiska. Ciekawe co Ty na to? Albo lepiej. Zaproszę Cię żebyś sam zobaczył.
Niestety masz rację co do tej farmy PV. Jej zainstalowana imponujaca moc to tylko chwyt marketingowy, ogromna powierzchnia zostaje wyłączona z naturalnego życia.
W tym wypadku z uprawy pastewnej kukurydzy na pokopalnianych terenach, ale oczywiście w czasie wiosennej i zimowej migracji ptaków były to pełne życia pola.
kurczę zazdroszczę
rybcoki!
Zapomniałeś powiedzieć, że połowa tej wody ze 107% normy spadła w ostatnim kwartale roku.
Polish National Geographic, good job
Jest szansa że ryby się w tym roku ładnie wytrą, i spora część przeżyje, więc już za 3, 4 lata PZW będzie ogłaszało sukces :)
Oby. Niestety woda schodzi z tych i innych rozlewisk w tak szybkim tempie, że nie jest to wcale oczywiste.
Tarlo płoci to bedzie za ponad miesiac dopiero.
Bardzo ciekawe zjawisko niestety obawian sie czy pokazywanie na filmie wraz z okolica to rozsadne w naszym kraju...
Pozdrawiam
wodoodporny się okazał?
W tym roku stoi tyle wody że nigdy tyle nie widziałem
Stawy się przelały, rowy już wody nie przyjmują ( na szczęście bobry nie pozwalają na odwadnianie ) a wszystkie płaskie łąki są pod wodą
Odnoszę wrażenie, czy woda tam wybija ?
Skoro płoć ma tarło ,to i szczupak tez zaczął wcześniej.Ciekawe zjawisko miesiąc wcześniej niż normalnie.
Ł A P KA !
Moc zainstalowana a realna produkcja w przypadku PV to dwie rozne sprawy. Ja tez nie jestem fanem zapory we wloclawku ale tam zainstalowane 1MW wyprodukuje pewnie z 90-95% tej wartosci. Jesli chodzi o PV to bedzie to moze gora 20% tej wartosci.
Oczywiście, pełna zgoda (choć te 90-95% to raczej trochę zbyt optymistyczny wynik) - wciąż jednak dysproporcja między dewastacją 100 ha pokopalnianych pól, a dewastacją długiej na ponad 1000 km rzeki i funkcjonowania kilkudziesięciu tysięcy kilometrów dopływów jest znaczna :)
@@WolneRzeki Zgadzam sie w 100%, ta tama powinna zostac rozebrana a PV w pierwszej kolejnosci zabudowac dachy wielkich hal produkcyjnych. No i inwestowanie w energetyke jadrowa. Ale to tylko moje zdanie a specjalista nie jestem.
@@WolneRzeki Zgadzam się. Podstawa moim zdaniem to energetyka jądrowa. Farmy fotowoltaiczne nie powinny być lokalizowane kosztem szaty roślinnej, nie ma czegoś takiego jak nieużytki. To dewastacja, także krajobrazu.
Widok piękny, jednak to jest inne zjawisko niż tarło.. Połowa lutego to zdecydowanie za wcześnie na tarło płoci.. Poza tym tarło odbywa się przy dnie, nie na powierzchni ! .. ;//
Ciekawe zjawisko. Normalnie to szczupak tarł się w marcu a nawet kwietniu ,zawsze przed tarłem płoci aby szczupaczy narybek miał sie czym żywić gdy się wykluje. Ciekawe czy szczupaki juz tam się wytarły.
Ja obserwuje tarlo ploci raczej kolo maja, moze tam plytko
1,5% będzie 😊
Dzięki!
Komentarz taktyczny, a Łapa za tel w wodzie pozdro!
Ryby czasami uciekają przed ptakami i drapieżnikami w takie gęste trzciny.
To jest raczej zimowisko na tarło jeszcze za wcześnie a tym bardziej tarło płoci. Pozdrawiam i to raczej nie płoć jaka strzebla coś uklejowatego raczej na płoć zamałe.
Taki filmik to po 22 godz. można oglądać, ha ha.
Dlaczego te płocie po bokach nie są tak ruchliwe jak te w środku?
👍👏👏👏👏👏😀
📽📽📽