Obejrzałem z ciekawości na dobry początek niedzieli :) To co lubię czyli wytłumaczone prostym językiem bez użycia skomplikowanych terminologii !!! Pomogę wypromować ten film bo fajnie, że w jednym materiale wytłumaczyć działanie blokady ma wjazd i wyjazd oraz jazdy manewrowe :) Tam tylko w 3:12 chyba powiedziałeś, że blok końcowy się nam zablokuje po wyjeździe pociągu z sąsiedniego posterunku - powinno być odblokuję, ale później już się poprawiłeś więc jest ok :) Takie tylko pytanie. Czy w przyszłości będziesz mógł zrobić takie coś, że po wyświetleniu sygnału zezwalającego droga się utwierdzi tzn. będzie widać na pulpicie białe szczeliny od odcinków torowych i zwrotnicowych ?
@MichalPiatkowski Dzięki! Masz rację, chodziło oczywiście o odblokowanie bloku Ko. Tak, pracuje nad tym, aby uzupełnić podświetlanie szczelin po utwierdzeniu oraz zdjęciu odcinka toru. Pozostała część sprzętowa do dokończenia. To zdecydowanie poprawi zobrazowanie sytuacji na pulpicie.
@@trainbrains Super, czekam na kolejne odcinki i jak coś będziemy wiadomo w kontakcie :) Będę na pewno kiedyś potrzebował Twojej pomocy, ale i Tobie też pomocy nie odmówię :) Trzymaj się
Może uzupełnię trochę blok końcowy. Blok zablokowany czy odblokowany, w przypadku blokady przekaźnikowej, jest dość umowne, ale jest odpowiednikiem z blokady elektromechanicznej i de facto taką terminologią można się posługiwać. Obsługa bloku końcowego "KoA" (bloki opisujemy nazwami semaforów wjazdowych). Po obsłużeniu bloku początkowego na stacji, z której pociąg wyjeżdża, zmienia się stan bloku końcowego ("odblokowuje się") na posterunku docelowym. Kontrolka z białej zmienia kolor na czerwony. Przy okazji, najczęściej na pulpitach kostkowych, wykorzystuje się do tego szczeliny reprezentujące szlak, czyli te "przed" semaforem wjazdowym lub kostkę z trzema poziomymi szczelinami, przypisanymi do bloków. Kiedy pierwsza oś pociągu, wjedzie na odcinek za semaforem, nota bene nazywany od tego semafora wjazdowego, w tym przypadku był by to "JtA" (na kolei nie używamy wielkiej litery "I" tylko "J"), sygnał na semaforze wjazdowym zmienia się na S1 "STÓJ". Zadziała w tym momencie przekaźnik włączający, przygotowujący obwody do zwolnienia "zastawki" czyli przekaźnika zwalniającego. Następnie, (przy zajętym "JtA") zostaje zajęty odcinek "Jz1" lecz dopiero gdy ostatnia oś pociągu opuści "JtA" przy cały czas zajętym "Jz1" i potwierdzeniu sygnału STÓJ na semaforze wjazdowym, następuje zadziałanie przekaźnika "Zw", czyli odpowiednika zastawki nad blokiem końcowym. Można teraz obsłużyć przycisk bloku "KoA". Przycisk "dKo", powinien też mieć kontrolkę i licznik. Kontrolka zaświeca się po obsłużeniu (wyciągnięciu) przycisku "dKo" a licznik przeskakuje o połowę cyferki. Po zwolnieniu bloku (zastawki) gaśnie kontrolka i licznik przeskakuje o drugą połowę do całej cyfry. Już chciałem oprotestować kolory kontrolek bloków, ale to chyba tylko odwzorowanie kolorów na filmie, bo widać zmianę z czerwonego na pomarańczowy, no i stój na semaforze ma ten sam odcień. Tak jeszcze odnośnie zasad projektowania urządzeń srk, to jeśli na semaforze wyjazdowym z jakiegoś toru będzie nastawiony przebieg manewrowy, to na ten tor nie można podać sygnału wjazdowego pociągowego. Zasada mówi, że przebieg manewrowy nie może być kontynuacją pociągowego, a wielu o tym zapomina. A tu już widzę Tm'ki. Blok "Poz" to blok pozwolenia, zgody dostaje się w blokadzie stacyjnej od nastawni wykonawczej. "pwl" blokuje możliwość ponownego podania sygnału zawalającego (np. po jego samoczynnym wygaśnięciu), czyli semafor na to szlakowy można podać tylko raz, nieżalenie od zajętości szlaku czy utwierdzenia przebiegu. Powodzenia i wytrwałości życzę
Niby taki bajer a jak cieszy, chętnie bym sie tym pobawił nie posiadając makiety 😊. Jak uda sie Panu wykonac podświetlenia zajętości i przebiegów, to aż będę musiał się grubo zastanowić czy mimo braku makiety nie zvudowac sobie takiego pulpitu😅. Przechodząc do pytań: 1. Jak na tym symulatorze można zmienić kierunek blokady? Było tylko wspomniane o telefonie do sąsiedniego posterunku. 2. Jak jest z tym PO, zatwierdza sie go jak pociąg minie semafor, minie wjazdowy od strony stacji czy jak caly juz wyjedzie?
1. kierunek blokady zmienia się: - dając pozwolenie sąsiedniemu posterunkowi naciskając przycisk POZ; - dostając pozwolenie od sąsiedniego posterunku, gdy tam ktoś naciśnie POZ. M.in. dlatego poprzedza sie to rozmową telefoniczną. 2. W blokadzie typu C, PO obsługuje się po tym jak pociąg wyjedzie na szlak.
@trainbrains czyli musiałbym podłączyć dodatkowy przycisk poz do pulpitu aby "zasymulować" drugi posterunek? Zakładam tu scenariusz ze jestem w domu i mam jeden pulpit
Tu wlasnie dziala symulacja. Po podaniu POZwolenia, po jakims czasie sasiedni posterunek wysyła do nas pociąg, a potem oddaje blok pozwolenia do nas. Dzięki temu de facto to od nas zależy czy chcemy wysłać pociąg czy odebrać.
@@trainbrains o, bardzo ciekawe rozwiązanie 😄. Jak wspominałem wcześniej, dodać zajętość i utwierdzony przebieg i będzie juz trzeba na serio kupić pulpit. Dziękuję i pozdrawiam 😁
Obejrzałem z ciekawości na dobry początek niedzieli :) To co lubię czyli wytłumaczone prostym językiem bez użycia skomplikowanych terminologii !!! Pomogę wypromować ten film bo fajnie, że w jednym materiale wytłumaczyć działanie blokady ma wjazd i wyjazd oraz jazdy manewrowe :) Tam tylko w 3:12 chyba powiedziałeś, że blok końcowy się nam zablokuje po wyjeździe pociągu z sąsiedniego posterunku - powinno być odblokuję, ale później już się poprawiłeś więc jest ok :)
Takie tylko pytanie. Czy w przyszłości będziesz mógł zrobić takie coś, że po wyświetleniu sygnału zezwalającego droga się utwierdzi tzn. będzie widać na pulpicie białe szczeliny od odcinków torowych i zwrotnicowych ?
@MichalPiatkowski Dzięki!
Masz rację, chodziło oczywiście o odblokowanie bloku Ko.
Tak, pracuje nad tym, aby uzupełnić podświetlanie szczelin po utwierdzeniu oraz zdjęciu odcinka toru. Pozostała część sprzętowa do dokończenia. To zdecydowanie poprawi zobrazowanie sytuacji na pulpicie.
@@trainbrains Super, czekam na kolejne odcinki i jak coś będziemy wiadomo w kontakcie :) Będę na pewno kiedyś potrzebował Twojej pomocy, ale i Tobie też pomocy nie odmówię :) Trzymaj się
Może uzupełnię trochę blok końcowy.
Blok zablokowany czy odblokowany, w przypadku blokady przekaźnikowej, jest dość umowne, ale jest odpowiednikiem z blokady elektromechanicznej i de facto taką terminologią można się posługiwać.
Obsługa bloku końcowego "KoA" (bloki opisujemy nazwami semaforów wjazdowych). Po obsłużeniu bloku początkowego na stacji, z której pociąg wyjeżdża, zmienia się stan bloku końcowego ("odblokowuje się") na posterunku docelowym. Kontrolka z białej zmienia kolor na czerwony. Przy okazji, najczęściej na pulpitach kostkowych, wykorzystuje się do tego szczeliny reprezentujące szlak, czyli te "przed" semaforem wjazdowym lub kostkę z trzema poziomymi szczelinami, przypisanymi do bloków.
Kiedy pierwsza oś pociągu, wjedzie na odcinek za semaforem, nota bene nazywany od tego semafora wjazdowego, w tym przypadku był by to "JtA" (na kolei nie używamy wielkiej litery "I" tylko "J"), sygnał na semaforze wjazdowym zmienia się na S1 "STÓJ". Zadziała w tym momencie przekaźnik włączający, przygotowujący obwody do zwolnienia "zastawki" czyli przekaźnika zwalniającego.
Następnie, (przy zajętym "JtA") zostaje zajęty odcinek "Jz1" lecz dopiero gdy ostatnia oś pociągu opuści "JtA" przy cały czas zajętym "Jz1" i potwierdzeniu sygnału STÓJ na semaforze wjazdowym, następuje zadziałanie przekaźnika "Zw", czyli odpowiednika zastawki nad blokiem końcowym. Można teraz obsłużyć przycisk bloku "KoA".
Przycisk "dKo", powinien też mieć kontrolkę i licznik. Kontrolka zaświeca się po obsłużeniu (wyciągnięciu) przycisku "dKo" a licznik przeskakuje o połowę cyferki. Po zwolnieniu bloku (zastawki) gaśnie kontrolka i licznik przeskakuje o drugą połowę do całej cyfry.
Już chciałem oprotestować kolory kontrolek bloków, ale to chyba tylko odwzorowanie kolorów na filmie, bo widać zmianę z czerwonego na pomarańczowy, no i stój na semaforze ma ten sam odcień.
Tak jeszcze odnośnie zasad projektowania urządzeń srk, to jeśli na semaforze wyjazdowym z jakiegoś toru będzie nastawiony przebieg manewrowy, to na ten tor nie można podać sygnału wjazdowego pociągowego. Zasada mówi, że przebieg manewrowy nie może być kontynuacją pociągowego, a wielu o tym zapomina. A tu już widzę Tm'ki.
Blok "Poz" to blok pozwolenia, zgody dostaje się w blokadzie stacyjnej od nastawni wykonawczej.
"pwl" blokuje możliwość ponownego podania sygnału zawalającego (np. po jego samoczynnym wygaśnięciu), czyli semafor na to szlakowy można podać tylko raz, nieżalenie od zajętości szlaku czy utwierdzenia przebiegu.
Powodzenia i wytrwałości życzę
Dzięki za wartościowy wpis. Zdzwoniłbym się kiedyś trainbrains.eu/kontakt 😉
Niby taki bajer a jak cieszy, chętnie bym sie tym pobawił nie posiadając makiety 😊. Jak uda sie Panu wykonac podświetlenia zajętości i przebiegów, to aż będę musiał się grubo zastanowić czy mimo braku makiety nie zvudowac sobie takiego pulpitu😅. Przechodząc do pytań:
1. Jak na tym symulatorze można zmienić kierunek blokady? Było tylko wspomniane o telefonie do sąsiedniego posterunku.
2. Jak jest z tym PO, zatwierdza sie go jak pociąg minie semafor, minie wjazdowy od strony stacji czy jak caly juz wyjedzie?
1. kierunek blokady zmienia się:
- dając pozwolenie sąsiedniemu posterunkowi naciskając przycisk POZ;
- dostając pozwolenie od sąsiedniego posterunku, gdy tam ktoś naciśnie POZ. M.in. dlatego poprzedza sie to rozmową telefoniczną.
2. W blokadzie typu C, PO obsługuje się po tym jak pociąg wyjedzie na szlak.
@trainbrains czyli musiałbym podłączyć dodatkowy przycisk poz do pulpitu aby "zasymulować" drugi posterunek? Zakładam tu scenariusz ze jestem w domu i mam jeden pulpit
Tu wlasnie dziala symulacja. Po podaniu POZwolenia, po jakims czasie sasiedni posterunek wysyła do nas pociąg, a potem oddaje blok pozwolenia do nas. Dzięki temu de facto to od nas zależy czy chcemy wysłać pociąg czy odebrać.
@@trainbrains o, bardzo ciekawe rozwiązanie 😄. Jak wspominałem wcześniej, dodać zajętość i utwierdzony przebieg i będzie juz trzeba na serio kupić pulpit. Dziękuję i pozdrawiam 😁