bár a téma kifejezetten drámai, azért az elég szórakoztató, hogy Ürge-Vorsatz Diána már a beszélgetés elején elmondja, hogy Gelencsér Andrásnak nincs igaza, majd a beszélgetés során folyamatosan a Gelencsér András által elmondottakat ismétli meg, mint problémát, és azt is hozzéteszi, hogy nem látják a megoldást. bravúros!
Idegesítő így. Nem lehet kihagyni a gazdaság- társadalompolitikát. A napelem pl. Azok jutottak 5 nap alatt ehhez megint?akik gazdagok,s alapvetően pènzkeresésre fordítják. A lényeg számukra a visszatáplálás lehetősége. A rendszer fejlesztése nélkül ez megint csak a társ. Egyenlőtlensèget fokozza.
@@anikoriba3095 türelem! a politika = közügy! de oké ne nevezzük úgy, hanem amúgy, tehát pl. a felvetett napelemek nem a probléma, hanem a vill. hálózat elhanygolása, még pontosabban a hálózat létrehozásáért, fentartásáért, fejlesztéséért fizetett pénz kevesebb, mint amennyi hasznot akarunk-nak belőle! Kilehet számolni mennyit ér ha a napelemem energiáját, tárolhatom, eladhatom a közösbe, nos ez most kb 5-e - 3-a, mint amennyit a hálózatért fizetek!!! Bármit teszünk, annak az igazságon kell nyugodnia! példáúl! ;-)
Diána tényszerűen nem mond igazat a világ energia felhasználásáról, hiszen az növekszik, folyamatosan arról beszél, hogy a politikusok milyen vállalásokat tettek. Meg kellene említeni azt is, hogy ezekből mi valósult meg - semmi.
Azt gondolom röviden a műsor megnézése után, hogy az ÜV Diana álomvilágban él (echte idealista, optimista) semmi gyakorlatiasság (egy "tudós" nem így nyilvánul meg), a Nagy Balázs visszafogottabb, de azért optimista, a Gelencsér András realista és gyakorlatias, aki a tényekre és nem a vágyálmaira alapozza a véleményét (ő úgy nyilvánul meg, mint egy tudós).
ja elfogy az ezüst a napelemek miatt. Jelenlegi felhasználás mellett 7500 évre elegendő a készlet. A napelemek ára folyamatosan csökken. Legalább alap dolgoknak nézne utána, nem csak hárít, hogy mit miért nem lehet megcsinálni. Amit a tőzsdéről mondott...hát...
Egyetértek. A hazai nemzeti akkustrategia felelőtlen döntéseinek magyar családok isszák a levét, köztük én is. Feltételezem a hölgy szerint ennyi áldozat belefér hogy emberek élete borul fel ázsiai beruházások beszivárgásával a nemzeti érdekkel szembemenő jogi kiskapuk miatt.
Az a baj, hogy Ürge-Vorsatz olyan idealista dolgokba áll bele, aminek a műszaki tartalmáról valójában halvány gőze sincs. Értem, hogy vannak ezek a nagy green mondások, hogy "passzív ház", meg hasonlók, csak éppen ez a valóságban nem egészen úgy működik, mint ahogy azt az okosok a kitudja milyen hivatalban elképzelik.
Úgy látom, hogy Ürge-Vorsatz időben uralta a beszélgetést és megfelelt az orbáni elvárásoknak: kerüljük a pánik keltést, legyünk optimisták..és a végén még odapakolt egy amerika ellenes megjegyzést. Ja és a "holnap a yale-n erről tartok előadást" is sokatmondóan szánalmas.
újra és újra megnézem, egyre elkeserítőbb érzés a vége. ÜV Dianát fájdalmas halhatni. Ez a szemlélet, a racionalitás teljes hiánya biztos recept a katasztrófára....Sajnos!
A csaj állítása, hogy kevesebb energiát használunk, mint régen ami amúgy igaz is, ha személyre nézzük, viszont sokkal többen vagyunk. Ha egy kunyhóban lakna mindenki áram nélkül akkor sem bírná el a föld egy idő után ennyi ember megfelelő élelem és víz ellátásának kitermelését. Az ember mindig magára gondol elsőként vagyis akinek megfelelő az ellátása az azt megvédi majd akár erővel is. Lesznek háborúk nyersanyagért, sokan meghalnak, lesznek diktatórikus intézkedések a nyersanyagok beosztása érdekében és ezt is túléli az emberiség csak kérdés mi marad utána.
Ennyi ember van és mégis túltermelés van húgyagyú. Több millió tonna élelem kerül a szemétbe, mert ennyi ételt se megvenni se megenni nem tud az emberiség hülyegyerek. Annyi víz van mint amennyi a dinók korában ami bőven elég. Az nem vízkészlet csökkenés, hogy szándékosan mérgezik a nagy cégek az ivóvizeket a politikusok jóváhagyásával amit a kretén fajtád szintén támogat majd az ilyen témák alatt hazudozik erről.
@@laszlobizsok26 sok minden van, sokféleképpen! főként a túl zottan sokra vágyás ahoz képest, hogy ki mennyit termel, produkál, megelégszik! Tömegekkel hiszik el, hogy a számukra nagyon nehezen elérhetőek által lesznek boldogok!
Végül csak konszenzusra jutottak a megoldásban, habár kissé vágyvezéreltnek tűnik: a társadalom gyökeres átalakítása szolgáltatási térré. Amúgy ezt is Gelencsér András hozta fel, aki szerintem legközelebb jár a reális valósághoz. A vállalások a vezetők részéről tök jók, kár, hogy megvalósítani nem sietnek. És nem is fognak. Talán küldeni kéne mindnek egy példányt Asimov: Acélbarlangok című regényéből. Szórakoztató formában olvashatnák el, mi vár ránk. Ha eljutunk egyáltalán odáig.
A nemzetközi pénzparazitak altal uralt vilagban élünk . Bészélni az okozatról (termeszetbeni elvaltozasok) es az okozót meg kihagyni (kamatos penz) enyhén szólva félrevezető magatartás.
Pontosan. A növekedés kényszere a hitelpénzrendszer, pontosabban a pénzteremtés profitorientált működési elve (a teremtett pénz után kért kamat). A befektetés után kapott haszonrészesedéssel nincs gond, az valódi üzlet, a teremtett pénz után kért kamat viszont élősködés, ami a forgalomban lévő pénzmennyiségben állandó hiányt idéz elő, amit a gazdasági szereplők növekedéssel kénytelenek pótolni. A kettő közötti különbséget és magát a pénzteremtés elvét és folyamatát azonban legtöbbször még végzett közgazdászok sem értik, nemhogy más értelmiségiek, az átlagemberről nem is beszélve. "A pénzt a bankok könyvviteli művelettel, hitelnyújtással teremtik, az ügyfél számláján jóváírják a hitelösszeget. Ennek az állításnak a megértése és megértetése az egyetemi oktatásban, akadémiai és pénzügyi szakmai körökben sem egyszerű." - ezt pont ma olvastam egy könyvajánlóban, ami Bánfi Tamás (Corvinus egyetemi tanár, docens, adjunktus) könyvéről szól: A pénz forradalma (A pénzteremtés elmélete és gyakorlata).
@@duregeorge1014 tűpontos válasz.Köszönöm ilyen mélységig nem akartam belemenni mivel egy atlagember két sorral többet nem hajlandó elolvasni. Én is ajánlanék egy könyvet Carol Quiegley Tragedy and hope. Sok élvezetes olvasast.
Parasztvakitás, porhintés amit ez a nem természetes szőke, meg a hübelebalázs összehord. Nem zavarják őket a tények, amikkel Gelencsér próbálja szembesiteni őket. De az is lehet, hogy az olajlobbi vásárolta ki őket kilóra.
Kenyában éltem, mikor betíltották a nylont. Egy év alatt kb 70 százalékkal tisztábbak lettek az utcák. Hatalmas változás volt!!! Érdekes, senki sem lázadt fel a zacskók mellett
Viszont amig a fa ujra no es a papir lebomlik/ujra felhasznalhato, addig a koolaj veges es ha annyi fillerem lenne, amennyi percig tart egy muanyag zacsko lebomlasa, minden magyar embernek vehetnek egy luxusyachtot es egy fociakademiat szulinapra! @@istvanpesti5758
Hát a Középső úr nagyon keveset beszélt arányaiban, pedig szerintem ő látja a legtisztábban a dolgokat. Diána kisasszony, nagyon szépen betanulta a szöveget, de úgy érzem belső ellentmondásokkal küzd és nem érti az anyag végességének fontosságát. A klímaváltozástól szerintem nem kell félni, hanem attól, hogy nem lesz energia még váltani sem. (amit persze meg fog nehezíteni a sok természeti katasztrófa, még arra is költeni). Diána kisasszony szerintem kissé túl. Mintha a jelenlegi életszínvonalat szeretné fenntartani csak kicsit máshogy. A harmadik úr nem tudom miben járult hozzá a vitához, de tetszik a szakálla. :D Érdekes hogy ugyanarról a témáról is mennyire különbözhetnek a vélemények. Szerintem az anyagok mennyisége túl nagy törvény. Talán van esély, de nem a fosszilis üzemanyagokból. Valószínűleg csak akkor, ha célzottan mindent egy irányba fejlesztünk > fosszilis üzemanyagból atomerőmű, azután elektromos gépek, azután megújuló energiák, és azután az a fogyasztói társadalom, amit élünk. Más esetben az lesz, amit a Gelencsér Úr mond, hirtelencsak többe kerül energetikailag kitermelni ami van, és akkor elvész a civilizáció és kitör a háború a túlélésért. :)
@@tonda2zu gondolom arra gondolt a szerző, hogy Ü.V. Diána megismerti Gelencsér érveit de pont ellenkező következtetést von le, ennek lehet az oka hogy az IPCC nek dolgozik?
Csodalom Ü-VD optimizmusat, hogy sok a jo pelda, Mikozben az egyen szintjen hozza a peldakat, a beszelgetes elejen elmondta, hogy ha 8 mrd egyen valtoztat, azzal 5% ráhatása van a globalis valtozasra. A rendszerszintuek kapcsan pedig rendre a jó lenne, kellene, lehetne szofordulatokat hasznalja. Igazi vágyvezerelt gondolkodás tudomanyos háttérrel.
Üzenem a szôke hölgynek,hogy ide toljon nekem szigetelésre a pénzt,ne csak beszéljen róla. Felmérettettem: falak+àllvàny 7 -8 milla. Redônyök 1-2 milla. Napelem 9-13 milla. Ez egy vidéki hàz àra. Pénzem nincs. Hogyan tovàbb???
Älmodja, hogy van pénze! Mindenki magából indul ki. S a hölgy a CEU-tól már szép fizetést kapott. Most meg egy sóhivatal elnökhelyettese. Fogalma sincs, milyen, amikor nincs pénz valamire.
És nem akarlak elkeseríteni, de Magyarországon a házak nagyrésze nem megfelelően víz szigetelt, amit esztelenség beburkolni. A falak vízszigetelése is vagy 2millió, de ha szükséges az egész ház teknőszigetelése....azt ne is firtassuk.
ezért ne a hölgyet okold, hanem az általad szeretett csüngőhasú don csorleonét, aki zsebre tesz minden pénzt...Egyébként 13millából milyen napelemet szeretnél? Kb. inverterrel együtt kijön vagy 150-180kW. Inkább szénerőművet telepíts a fészer mellé🙂
Nem tudom mikor készült a felvétel- nem látom feltüntettve - de az kiderült hogy a napelem betáplálás tiltás rendelet előtt. Durva hogy Gelencsérnek néhány nap alatt igaza lett.
ide is had írjam: a napelem gond, zárás teljesen más miatt van! igen a jelenlegi k ormány párt politikai uralomra, hatalom gyakorlásra használja - mint amit csak tudd - de nekik is vill. hálózat "fejlesztést" kell tennie, akár van napelem döpping, akár nem! Gelencsér szakmai eredménytelensége sajnos hitelteleníti!
de az kiderült hogy a napelem betáplálás tiltás rendelet előtt. - Te a villamosenergia rendszerben nincsen szükség a "betáplálást napenergiára" akkor az szépen hővé alakul, de a szolgáltatót kötelezték hogy fizessen a napelemesnek miközben a "betáplálás" hővé alakul.
Lokálisan. Globálisan elég jól álunk a talajjal. Oroszország pl nemrég vált komoly exportőrré, köszönhetően a felmelegedésnek és a gabona nemesítésnek. Ott a termőréteg nem nx10cm, hanem nx1m! A klímaváltozást (akár csináljuk, akár nem), megállítani nem fogjuk, csak alkalmazkodhatunk. De ebben benne van, hogy a klíma nem csak melegedhet, de hűlhet is és nem csak 1-2 fokot. És természetesen az elmúlt 10.000 évre is úgy jön ki az az 1fok, hogy közben voltak több száz éves komoly eltérő periódusuk +/- irányban is.
ha elfogy a fosszilis, akkor azért érdekes mutatvány lesz (többek között) a szélerőművek és napelemrendszerek elektromos vezetékeinek a szigetelése is :)
"nullára" elfogyni gyakorlatilag nem fog, csak annyira fog lecsökkenni a mennyisége/drágulni a "felhozatala", hogy már rég nem éri meg egyszerűen elégetni energiatermelés céljából, hanem sokkal kisebb mennyiséget kulcsfontosságú termékek előállítására fogunk felhasználni 🙂
0:07:40 "A legutóbbi tudás azt mondja, hogy abban a pillanatban, hogy lenulláztuk a kibocsátásokat, gyakorlatilag a melegedés szinte azonnal meg fog állni." A kulcs itt a "szinte" értelme. Ami miatt ez a mondat úgy, ahogy van, félrevezető. Mert teljesen figyelmen kívül hagyja a múltbani kibocsátás(ok) jövőbeni hatásait, illetve a pufferelt (bufferelt), korábbi kibocsátás(ok) hatásait!
@@istvanpesti5758 ... ha meg nem nullázzuk le, akkor meg abba halunk bele , mert megsülünk a növényeinkkel együtt... úgy, hogy sakk-matt... ...egyébként a növények oxigént is termelnek...
A hölgynek üzenem hogy nem a trágya volt a probléma, hanem hogy az emberek a városokban szorongtak egy kupacban, mert a kényelem fontosabb lett az életnél, a test a léleknél, az élvezet az erkölcsnél, a széles út a keskeny útnál, mert a keskeny út fájdalommal és nehézségekkel is együtt jár!
Kicsit át kellene alakítani az emberek (leginkább az uralkodó elit) gondolkodását, de erre elég kicsi az esély. Mindent a hatalomvágy mozgat. Az, hogy nem növekedni kellene a gazdaságnak hanem a hatékonyságot kellene az ésszerűség határáig fokozni, fel sem merül.
Nehogy kiderüljön: Késik az órája ! Mellesleg mi a baj ? Fázik ? Rossz a klímája ? Gabona dömpingben (ukrán!) felmegy a liszt ára. Az oroszoktól annyi olajat kaptunk, hogy mi láttuk el az ukrán hadsereg tankjait. A boltok árutól roskadoznak. (Kisnyugdíjas nézheti!) Ja, nem mehetett el a Baleárokra nyaralni? Nem futja 60 millió Ft-os autóra, mint a szorgalmas munkás Győzikének ? Engem már 50-60 évvel ezelőtt riogattak a "tudósok", hogy itt az új glaciális. S lám, még télen sem kell sokat füteni.
Azt nagyon üdvözítőnek tartom, hogy végre egy rendszert változtatni akaró döntéshozó akitől hallom, hogy "alulról nem lesz változás" Tehát a tömegeket hiába is győzködi bárki, nagy valószínűséggel nagy változást nem fog hozni. A felső erőknek kell változtatni az ipar energiafelhasználásán és kibocsátásán. Na mármost a demokratikus váltógazdaságban az ilyen változásokat behozni akarókat elkergetik. A zöld diktatúráktól, meg általában a diktatúráktól meg Isten mentsen minket. Bár ott is fellázadnak és felnégyelik a diktátorokat előbb vagy utóbb. Úgyhogy ennyi. Megoldás nincs, öveket bekapcsolni.
Kinyitom a Forbes magazint, 2023. december 15, aszonygya: U.S. Producers Break Annual Oil Production Record. Ja, robogunk a netto nulla kibocsatas fele. Csak azt nem ertem, miert az ellenkezo iranyba szaguld a raketa ...
Szuper beszélgetés! Érdemes lenne ezt 6 havonta megismételni az új adatok fényében. Így 10 hónap rálátással érdemes egy két tényt megnézni. Spoilerezek kicsit: GA-nak volt igaza! 1. 2022-es év csúcsot döntött CO2 kibocsátásban, soha ennyi CO2-t nem bocsátott ki az emberiség. Ennyit a Diána (talán kötelező kincstári) optimizmusáról :( 2. 2023-ban már többször átléptük az 1,5C-fokos átlagos globális felmelegedést, az EU Copernicus projektje!! alapján. Ez negligálta a "ha gyorsan cselekszünk akkor alatta maradunk a 1,5 foknak" ENSZ/EU-s mantrát :( Teljesen igaza van Dianának abban, hogy alulról nem fog menni, DE amint látjuk a rendszer vezetői pedig a saját rövidtávú egyéni érdekeik miatt nem teszik meg. Így körbeért az érvelés, a konkrét számok pedig bizonyítják a tényt, hogy nem megoldható a gazdaság és társadalom megváltoztatása, ahogyan GA 6 percnél ki is jelentette. De mi van, ha a gazdaság és a társadalmi rendszerek, fogyasztói szokások drasztikus változtatása nélkül is volna megoldás? Legalábbis tudnánk adni az emberiségnek 50-100évet arra, hogy "felnőjön" a feladathoz, akár technológiai akár társadalmi szempontból! Sajnos az emberek nem is értik a probléma méretét. Csak azt hallják, hogy növekszik a kibocsátás pár %-al évente. De mit jelent 1-2% ide vagy oda, azt nem mutatja be nagyon senki. Ahogyan GA is pontosan megfogalmazza, a megoldási javaslatok röpködnek a levegőben minta a bulvár címlapon a hatalmas DE VALÓTLAN hírek! A számok makacs dolgok és ezekről pedig keveset lehet hallani, álljon tehát itt számszerűen is a feladat. Az ember okozta klímaváltozás az 1800-as évek elején az ipari forradalommal vette igazán kezdetét. Ez egy bonyolult esemény amiből az egyszerűség kedvéért emeljük ki a CO₂ légkörben történő felhalmozódását és ezáltal az „üvegházhatás” klíma melegítő hatását. A kiindulási CO₂ mennyiség a légkörben az 1800-as évek elején kb. 2200 milliárd tonna volt, ez mára közel 45%-al növekedett és 3200 milliárd tonnára nőtt! Ez a növekedés azonban nem lineáris volt. A fentiek alapján, ki kell jelentenünk, hogy sajnos még a kitűzött cél is hibás! A zéró CO₂ kibocsátás elérése maximum nem gyorsítja tovább a klímaváltozást /GA ezt is logikusan levezette már többször/, bár ez mára pozitív spirállá változhatott a tengerek hőmérsékletének megemelkedésével, a jégtakaró el- és a permafrost felolvadásával. A valódi megoldást a lecsökkentett kibocsátás mellett, már a légkörben megtalálható +1000-1200 milliárd tonna CO₂ -nak a kivonása és megkötése jelentené. Itt a kivonás nem az adminisztratív "nem vágom ki az erdőt ezért adok neked carbon creditet" bullshitet /verra féle rainforest alliance és egyéb kamu projektekre gondolok/ jelenti. És nem is a jóindulatú de naiv társadalmi fa ültetési kezdvezményezésekre, amelyek edukációra nagyon, CO2 kivonásra viszont egyáltalán nem alkalmasak. A klímaaktivisták és egyéb totalitárius zöld megoldásokat hangoztatókkal ellentétben egyáltalán nem szükséges a kivont CO₂ -t azonnal ezer évre lekötni valamilyen módon, jelenleg elég csak addig, amíg a technológia tényleg le nem szorítja a kibocsátást a kezelhető szintre. Ez lehet akár 30-100-év, amely már egy sokkal könnyebben kivitelezhető cél, gondoljunk csak bele, hogy egy épületben a beépített fa legalább 50-150 évig biztosan tárolja az elnyelt CO₂-t. Valamint a nagyszüleink bútorai is még nagyrészt „tovább szolgálnak” a nyaralókban vagy albérletekben, amely szintén 30-50 évnyi CO₂ tárolást biztosít. Vagy ha pl. szén, gáz, olaj helyett biomasszát pirolizálva "égetnénk el", a hő továbbra is áramot termel, de biomassza felét bioszénként vissza lehetne juttatni a taljba "végleges" elnyelésként harcolva a talajdegradáció ellen. Így pl. a levegő CO2 tartalma minden növekedés-pirolizálás ciklussal 50%-ban végleges megkötésre kerül. Ez konkrétan karbon negatív energiatermelést jelent! Mivel azonnali végleges megoldásunk biztosan nincsen, de több lépésben már megoldható lehet a probléma. Itt a fő megoldandó probléma csak a tárolt CO₂ tracking, ami lássuk be nem akkora kihívás. Ahogy a mondás tartja, aki időt nyer az életet nyer. Vázoljuk fel az alapvető célt a legegyszerűbben: kibocsátott CO₂(egyenérték) - elnyelt CO₂(egyenérték)
Ami csak lehet, legyen tartós. Mindenkinek van pár dolog ami fontos, de minden másból bőven elég ha működik. A szabad idő az egyik legnagyobb kincs az életben, de olyan mintha saját magunk ellenségei lennénk.
Ha változtatni akarnánk az lenne az emberiség történetének legnagyobb költségvetésű közös projektje. Jelenleg mind a háztartások mind az államok keleten-nyugaton egyaránt azon vannak, hogyan lehetne spórolni. (energia ár, infláció, gazdasági válság stb) Ki és miből fizesse a számlát?
Pontosan egyetértek a tervezett avulással. AEG hűtőnk 370.000 Ft-os listáron volt vásárolva. Látszik rajta, hogy ez már nem az, ami 15-20 éve volt minőségre. Átszereltettük az ajtót, mert mindenféle kütyü van már az ajtóban. A szerelő (hivatalos szervízes) mondta, max. 10 évet ad a hűtőnek, mert direkt úgy csinálják meg, hogy csak addig réz a cső, ameddig látszik, utána vas, ez van a szigetelésbe is beépítve, ahol viszont a pára kicsapódik, folyton nedvesen tartja a csövet és 10 év alatt elkorrodál a cső. Javíthatatlan lesz és lehet kikukázni - esélyt sem adnak a javítási lehetőségre már, még drágán sem. Most rendeztünk be egy teljes lakást új eszközökkel és mindegyiken érezni, hogy azért ezek nemhogy nem lesznek örökéletűek, de az 5 éves garancia lejártát követően már cserélhetem is ezeket le. Nem az alsó polcról vannak, hozzá teszem. Ezért már az sem igaz, fizess többet a minőségért! Most az van, hogy ugyan azt a sz*rt kapod meg a drágább készülékeknél is, csak jobb kényelmi funkciókkal - természetesen eggyel több hibalehetőséggel. Elég szomorú, hogy az egész ipar ide silányult.
A növekedés kényszert a pénz használata, a profit termelés okozza. Nem lenne növekedés vagy pontosabban, a növekedés/szűkülés mindig igazodna a természetben fellelhető erőforrások mennyiségéhez, ha nem használna az emberiség pénzt. Az egyetlen túlélési esélye az emberiségnek az, ha felszámolja a monetáris rendszert és átáll egy Erőforrás Alapú Gazdaságra.
"A pénzt a bankok könyvviteli művelettel, hitelnyújtással teremtik, az ügyfél számláján jóváírják a hitelösszeget. Ennek az állításnak a megértése és megértetése az egyetemi oktatásban, akadémiai és pénzügyi szakmai körökben sem egyszerű." - ezt pont ma olvastam egy könyvajánlóban, ami Bánfi Tamás (Corvinus egyetemi tanár, docens, adjunktus) könyvéről szól: A pénz forradalma (A pénzteremtés elmélete és gyakorlata). Magyarul még az értelmiségi rétegnek sincs gyakorlatilag semmi fogalma arról, hogy a növekedési kényszer abból ered, hogy a pénzteremtők mindig többet követelnek vissza annál, mint amennyit megteremtettek.
@@duregeorge1014 muszáj nekik kamatot kérni mert ahhoz, hogy vissza tudja fizetni a hitel felvevője a pénzt, azt előbb hitel formájában ki kell helyezni a gazdaságba. Ezért van az, hogy a ma létező összes pénz 90%-a csak virtuálisan létezik és csak 10% ami valós. Amikor már majd nem lehet hitelt kihelyezni, akkor magától összeomlik az egész rendszer. Újraindítani nem biztos hogy lehetséges lesz, mert a pénz mögé mindenképpen kell valami áru, nyersanyag stb fedezet, különben elveszíti az értékét. Ezért mondtam azt, hogy az erőforrások fogyásával a pénz el fogja veszíteni az értékét hiszen elfogy mögüle a fedezet
Ha már a közepén ülővel a két szélső okos ember nem ért egyet, akkor van egy javaslatom, hogy vegyük le a fizetéseket negyedére, és mindenki ahhoz igazodjon, vágjon le mindent, nyaralást autó séfeket, minden luxus dolgot,restaurantokat bezárni, stb, és gazdálkodj on mindenki az egy negyede jövedelemből. A közepén ülő tudós ember már többször megmondta, hogy az emberiség, csupán 1-2 % ban járult hozzá, hogy így állunk már! A természet, az időjárás változik, minden beavatkozás nélkül, amit nem tudunk megállítani!
Diana a lakóingatlanok energiafelhasználásának statisztikáját bárhonnan is vette, a villamos tervezési teljesítmény Magyarországon több mint duplájára növekedett, akár új építés, akár felújításról beszélünk.. 🤣 Na kb ennyire lehet komolyan venni.
@@istvanpesti5758 Van olyan munka, amennyiért hétszámjegyű összeg jár és még csak túlképzettnek sem kell lenni hozzá. Sokan vagyunk, akik bevállalnánk a feléért is. Megkapjuk? Nem.
Van egy régi sláger, amelynek a refrénje így szól: " Késő minden, kisöreg, Eső után köpönyeg..." Ismerve az emberi természetet,és a civilizációnk parazitáinak hozzáállását, Gelencsér prof elmélete (ami már gyakorlat) a realitás. Minden egyéb jószándékú és naív erőlködés csupán a végeredmény minimális elodázását érheti el, -- ha ugyan egyáltalán ér valamit is. Ez a szomorú valóság.
Csak egy apró komment, nem mint érv bármelyik álláspont mellett. Nem feltétlenül minden telefon romlik el direkt fél év vagy egy év után ahogy elhangzott. Ha jól emlékszem a Samsung S10-esem több mint 3 évig használtam, most is meg van, semmi baja (aksit kellett cserélni benne csak és most újra kellene ha használnám tovább). Ha nem lett volna igényem kicsit gyorsabb, szebb, újabb telefonra akkor még 1-2 évig szerintem simán használható lenne, tehát itt már 5-6 évről beszélhetünk. Az már nem olyan rossz szerintem, ettől persze még óriási problémák vannak amiket nem vitatok, csak nem bírtam magamban tartani a fentieket.
Igaza van Gelencsernek: magam a termeszet-analog(vadaszo-gyujtogeto) H. Sapiens-ben hiszek, max 800millio lelekszamban.. Csak ugy nem tudjuk gyarmatositani(technologiai fejlodes hianyaban) a vilagegyetemet.. ;)
jaj! nem a lélekszám, a szaporodás generálja a problémát! hiszen alig van túlszaporodás! nézzen utána, ilyen állítások azt mutatják, hogy nem ismeri a tényeket!
Köszönöm a videót. Elhangzott, hogy nem tudják, hogyan lehetne az emberiséget megfordítani a rossz irányból jó felé. Pedig egyszerű. Kb. 3000 éve a Szentírásban a Bibliában Mózes leírta az emberek felé a jóságos ISTEN egyik parancsát a sok közül így: Szeresd az URat a te ISTENedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből, és embertársadat mint magadat. Emberszeretet - az igazi - nincs ISTEN szeretete nélkül. És ha az emberek szeretik az URat igazán, egymás iránti szeretetből megteszik mindazt, amik a Jóságos ISTEN által teremtett gyönyörű Földünk megmentéséhez szükségesek. De hogyan szeressem az ISTENt úgy, ahogy parancsolja? Tudom, de ez egy újabb kommentet igényel.
Gelencsér Andrással kb. mindenben egyetértek, de az az érve, hogy egy zárt rendszerben nem lehet a végtelenségig növekedni, az hibás, újragondolandó. Példaként hoznám egy sziget partvonalának hosszát. Az is a végtelenbe tartó véges hosszúságú. Minél aprólékosabb a mintavétel annál hosszabb... Mondjuk, ezt egy körkörös gazdasági egyetem rektorának hiába is magyaráznám. :) Velem ellentétben Ürge-Vorsatz Diána megpróbálkozott vele. Mármint Gelencsér Andrást meggyőzni az újrahasznosításról, miközben fel sem fogta, hogy András a készletek végessége mellet az energia egyenlet (EROEI) felborulására hivatkozott leginkább. lol. :D Sajnos Ürge-Vorsatz Diána mondandójának nem sok köze van a valósághoz, (pl. a főzést is megemlítette mint nagy gázfogyasztás, az elektromos ablakemelő kihagyásával zöldítené az autógyártást, stb..) inkább ahhoz, hogy épp kik fizetik a munkásságát és azok mit akarnak hallani. Az pedig kifejezetten szomorú, hogy még mindig az emberekben akar bűntudatot kelteni.
Örülök, hogy Andrástól hallottam először nyilvánosan arról - ami már rég feszített engem is - a megoldásról, ami válasz lehet a nyersanyaghiányra, a környezetvédelemre, a mesterséges elavultatás ellen, stb. : MEG KELL SZÜNTETNI A TARTÓS FOGYASZTÁSI CIKKEK TULAJDONJOGÁT, AZOKAT CSAK SZOLGÁLTATÁSKÉNT SZABADJON A TOVÁBBIAKBAN ÉRTÉKESÍTENI! Ehhez "csak" kereskedelmi modellváltás és hatalmi akarat szükséges, nem pedig az egyének sokaságának kulturális felzárkózása/fejlődése, ami nagyon lassan tudna csak végbe menni, ha egyáltalán.... (Megjegyzem, hogy az IT szektor elég nagy része már alkalmazza ezt a modellt. Pl. SAS - software as a service)
@@andras.dovalovszkiA csak kereskedelmi modellváltás nem áll messze a valósagtól. Ha hiány van a nyersanyagból, akkor a következő lépés, hogy nem adom el a terméket, így mikor lejar az élettartama, akkor újra fel tudom használni, így nem a jóval drágább piaci áron kell beszerezni. Egy rádióműsorban hallottam, hogy az autógyarak kezdenek ilyenen gondolkodni.
Ezekkel a beszélgetésekkel kés Zitik elő a népet a megszorításo K elfogadására. Ezután is gazda gék jól fognak élni. Tanácsadók Hol vannak? Futurulógusok.?
A talaj termőképessége folyton romlik! Ökológiai gazdálkodás a kiút az éhezés ellen. A mulcsolás a jövő, lásd Dr. Gyulai Iván ökológus előadásait és a kertészet a család önellátására.
Madzag ugyan nem jön a nappól, de ha a napelem gyártás csak környezetterhelő lehet, akkor ott van a tükrös naphőerőmű. Energia áthidalásra gigantikus méretü pörgettyű vagy víztározó. ...
A Holoda, nemrég említette, hogy olajból kb 250 évig van tartalék, a földgázból, több mint 300 évig, és a szénből van a legnagyobb tartalék , talán ezer évig is kitermelhető.
@@HUNCSA1 a valaszodbol itelve te allhatsz propaganda hatasa alatt. Ez egy beszelgetes vagy vita, ahol kutatasi eredmenyek es annak kovetkezteteseit vitatjak meg, sok felteteles mod hasznalataval. Tudod, ha nem lennenek ilyenek akkor meg mindig azt hinnenk hogy fold korul forogna a nap, amit a hozzad hasonlok keszseggel el is hinnek
“Nem lesz semmid és boldog leszel” A nő ezt a propagandát nyomta tulajdonképpen. Nem volt két mondata amiben lett volna logikai láncolat. Össze-vissza beszélt.
19:14 - Nagyon nem akarta volna a csajszi, hogy mondjuk megfájduljon a foga az ókori Epheszoszban, ugye? No ennyit a fejlett antik civilizációkról. Azért ha lehet odáig ne menjünk már vissza...
A 15 perces városokat felejtsétek el. Vagy költözzetek oda ti! Az ilyen szöveggel az új világrendet támogatjátok. Energia lenne gazdagon csak a tervek ott lapulnak a fiókban! Azokat a találmányokat szedjétek elő vagy tegyétek közkinccsé amiket felvásároltak az olajcégek és hasonlók! Mai napig vannak róla videók! Jutna mindenkinek a jóból!
Nemcaz a gond, hogy nincs energia. Mint ahogy a műsorban elhangzott, a kérdés, hogy mennyibe kerül. Ha 1 egység energi befektetéssel 1 egységnyi energiát kapsz, akkor az nem jó. A természetben ez kb 1,5. Ha felmegy 2 re akkor az adott populáció tud szaporodni, növekedni. A jelenlegi társadalmunkban, ez az érték kb 5, ha ez alá esik akkor összeomlás lesz. A jelenlegicolajcegekcelő fogják venni a terveket, ha ajelenlegi bányászatból már nem lesz számukra megfelelő profit. A 15 perces városok abból indul, hogy ne kelljen a munkahely, esxa lakóhely közötti utazáshoz sok energiat felhasználni, természetesen ezt nem lehet megvalósítani, aki építkezésen, összeszerelő üzemben dolgozik, ott axmunkát nem lehet házhoz vinni, vagy az üzemeket eleve úgy kell építeni, hogy közel legyenek a lakhelyek.
Megoldás? Nem kell, profit, pénz ( vagy csak negatìv kamatozású), magán tulajdon, komoly szemlélet valtas kel. Üt mutatók: Jacque Fresco, Gyulai Iván. Nézetek utána.
Diána csak a mainstreamet nyomja.... Persze megoldást nem tud mondani, de lényeg az optimizmus. 🥳 Annyira fejlett a technika, hogy mindent meg tudunk oldani🤡, vagy nem. De az biztos 😂
Szerintem Diána szerelmes Gelencsérbe, azért mond ennyi csacskaságot. Másrészt remélem Diána nem politikai tanácsadó és ez csak vicc volt, hogy ipcc jelentésekbe beleirogathat, mert akkor az nagyon nagy baj.
Szóba került a digitális technika,mint anyag,pedig jelentéktelen,mert a fém csak fólia réteg.A hadiiparhoz képest nulla.A hölgy véleménye nagyon helyes van kiút.
Sok reális gondolat elhangzott, én viszont a megoldásra adnék racionális megoldást: A GDP-t le kell csökkenteni töredékére MOST. Növelni kell az energia hatékonyságot. Rövid ellátási láncokra kell törekedni. Mindenki a lakóhelyéhez közel dolgozzon. A gazdagok (multik, oligarchák, politikusok,stb.) a legnagyobb környezet károsítók, ők tehetnének legtöbbet, ha csökkentenék a profit éhségüket, kapzsiságukat. A nyugati világ közép rétege próbálja a gazdagokat utánozni (drága autó, külföldi nyaralás,stb.), ez szánalmas, abba kell hagyni! Már a gyerekeknek is népszerűsíteni kell a szakrális értékeket, a szerény életet, nincs szükség "sikeres, gazdag" emberekre. Nem kell erőltetni a zsákutcába vezető folyamatokat (napelem, elektromos autó), csak hamis reményt ébresztenek. Elérkezdtünk a legfontosabb dologhoz, ami megmenthet minket: Be kell látnunk, hogy mi a probléma gyökere: a TÚLNÉPESEDÉS !!! A nyugati világ szerencsére nem szaporodik túl gyorsan, itt könnyebb célt érni. A 3. világba konténerekkel, vagonokkal kellene szállítani a FOGAMZÁSGÁTLÓ gyógyszereket, és hozzá az ideológiát!!! Ebben rejlik a megoldás kulcsa. Nagyon-nagyon szerény életformával, a fosszilis energiával takarékosan bánva folyamatos népességcsökkenést fogyelembe véve kihúzhatunk még 50-60 évet, mikorra kb. 20 %-ra lecsökkenhet a Föld lakossága, amikor is az élelmezés és az energia fenntarthatósága már realitássá válhat. Köszönöm, hogy elolvasták!
"Be kell látnunk, hogy mi a probléma gyökere: a TÚLNÉPESEDÉS !!" Igen beláttuk, hogy az idióta hazudozó fajtáddal van a baj. "folyamatos népességcsökkenést" Amit kezdjünk veled és családoddal kretén. A rengeteg gyár ami sok fosszilis anyagot használ el surmó. "Nagyon-nagyon szerény életformával, a fosszilis energiával takarékosan bánva" A túltermelést kell visszafogni és a fölösleges dolgok gyártását visszafogni a semmit nem érő termékeket amik csak a reklám szerint hatékonyak felszámolni. Így máris drasztikusan csökken a fosszilis üzemanyagok felhasználása. Persze mivel sötétgyökér vagy hogyan is érthetnéd ezt :). Hát sehogy, de a suttyóskodás az megy :D..
@@HUNCSA1 Úgy látom, abban egyet értünk, hogy a túlnépesedés a probléma fő oka. Úgy is fogalmazhatnék, hogy ha összesen 100 Millió ember élne a Földön, fenntartható lenne az élelmezés és az energia ellátás. Ha a 3. világ nem változtatna a szaporodás ütemén, és elárasztanák az egész Földet, néhány éven belül elérnénk a 10-12 Milliárdot, fokozódna az élelmiszer és energia válság! 3 fő megoldás létezik: 1.háborúk, 2. járványok, 3. születés szabályozás. Kiváncsi lennék, a 3 közül szerinted melyik a leghumánusabb? Ha tudsz 4. megoldást, légyszíves írd meg, had lássuk mennyire vagy okos!
@@marcipan5634 "Úgy látom, abban egyet értünk" Igen egyetértünk abban, hogy csak egy idióta birka vagy. Hol van túlnépesedés Európában sötétgyökér. Tessék egyszerű matek az európai népesség csökken több mint tíz éve, szaki Európa túlnépesedett. Hogy is jön ez ki kretén birka? Itt megjegyzem birka, hogy a kettő kizárja egymást ez azt jeleni, hogy vagy az egyik igaz vagy a másik. Ebből következik az, hogy nincs túlnépesedés hanem lakosság csökkenés van több mint 10 éve. Továbbá az EU politikusok is pont arra hivatkoztak mikor migriket fogadott be több EU tagország, hogy azért kellenek, mert csökkent a lakossági szám ezért munkaerőhiány lépett fel és ezt így akarják megoldani. Persze ez így hazugság mivel Európa lélekszámából adódóan van bőven munkára fogható ember. De semmi gond túlnépesedés van szerinted akkor ásd el magad mutassál ezzel is példát mit kéne tenni.
Örömmel hallom az Ürgétől, hogy "Mi rontottuk el!". Eddig is rá gyanakodtam ! Ugye, zabálja az oxigént, s káros széndioxidot lehel ki. Ugye, a Mars is átmehetett a billenési ponton a 90 %-os széndioxid tartalmú légkörével. Micsoda forróság lehet arra ! El is jöttek a magyarok...
Ami szintén nincs ingyen. Bár ha te mindent megoldasz ingyen kitermeléstől kezdve előállításig vezetékezésen át karbantartásig mindent akkor oké ingyen lesz azaz energia.
Ü.V.Diánát hallgatva már nem jön az összeomlás, hanem itt van. Ha az ő tudásában reménykedhet a bolygó, akkor ez kész, végemindennek. Yale baszki:D, remélem passzívház. Bringa kölcsönzés.
Mivel nincs. Csak nem sikerült értelmezned amiről beszéltek. Azt meg kell építeni amihez nyersanyagok kellenek karban kell tartani össze kell azzal kötni a világot ami szintén pénzbe kerül. Ez jelenti azt, hogy nincs ingyen.
A kerékpározást én is szeretem, nagyon jó eszköz az ember egészségének megőrzésére. A bolygónk egészségének visszaszerzésére azonban ez a jármű teljesen alkalmatlan.
bár a téma kifejezetten drámai, azért az elég szórakoztató, hogy Ürge-Vorsatz Diána már a beszélgetés elején elmondja, hogy Gelencsér Andrásnak nincs igaza, majd a beszélgetés során folyamatosan a Gelencsér András által elmondottakat ismétli meg, mint problémát, és azt is hozzéteszi, hogy nem látják a megoldást. bravúros!
…és ebből hosszú évekig meg lehet élni.
Idegesítő így. Nem lehet kihagyni a gazdaság- társadalompolitikát. A napelem pl. Azok jutottak 5 nap alatt ehhez megint?akik gazdagok,s alapvetően pènzkeresésre fordítják. A lényeg számukra a visszatáplálás lehetősége. A rendszer fejlesztése nélkül ez megint csak a társ. Egyenlőtlensèget fokozza.
@@anikoriba3095 türelem!
a politika = közügy!
de oké ne nevezzük úgy, hanem amúgy,
tehát
pl. a felvetett napelemek nem a probléma, hanem a vill. hálózat elhanygolása, még pontosabban a hálózat létrehozásáért, fentartásáért, fejlesztéséért fizetett pénz kevesebb, mint amennyi hasznot akarunk-nak belőle!
Kilehet számolni mennyit ér ha a napelemem energiáját, tárolhatom, eladhatom a közösbe, nos ez most kb 5-e - 3-a, mint amennyit a hálózatért fizetek!!!
Bármit teszünk, annak az igazságon kell nyugodnia!
példáúl!
;-)
Kormánypárti a hölgy.. ezért nem szabad a politikai hovatartozással kiállni egy azt teljes mértékben mellőző témában.. Aki nyalista az ilyen sajnos..
Ne izgulj, akiknek "jutott", azok se lesznek kifizetve. A magyar kormany igy osztonzi az embereket! Csak elore!@@anikoriba3095
Diána tényszerűen nem mond igazat a világ energia felhasználásáról, hiszen az növekszik, folyamatosan arról beszél, hogy a politikusok milyen vállalásokat tettek. Meg kellene említeni azt is, hogy ezekből mi valósult meg - semmi.
Azt gondolom röviden a műsor megnézése után, hogy az ÜV Diana álomvilágban él (echte idealista, optimista) semmi gyakorlatiasság (egy "tudós" nem így nyilvánul meg), a Nagy Balázs visszafogottabb, de azért optimista, a Gelencsér András realista és gyakorlatias, aki a tényekre és nem a vágyálmaira alapozza a véleményét (ő úgy nyilvánul meg, mint egy tudós).
Tökéletes összefoglaló
nekem is ez jott le
"Gelencsér András realista és gyakorlatias, aki a tényekre" A hazugság nem tény csak hazugság.
@@HUNCSA1 Melyik közlésével kívánsz vitatkozni, milyen érvekkel és mivel támasztod alá az érveidet? Vagy csak a fikázás megy?
@@andras.dovalovszki Európában több mint tíz éve csökken a népesség és mégis túlszaporodott a népesség aha hát persze. A hazudozásai meg nem érvek.
Gelencsér Andrásnak van igaza!Nem mismásol,az igazat mondja!Ő áll a legközelebb a valósághoz.....
ja elfogy az ezüst a napelemek miatt. Jelenlegi felhasználás mellett 7500 évre elegendő a készlet. A napelemek ára folyamatosan csökken. Legalább alap dolgoknak nézne utána, nem csak hárít, hogy mit miért nem lehet megcsinálni. Amit a tőzsdéről mondott...hát...
A hölgy kincstári optimizmusa kifejezetten fárasztó, hiteltelen. Elengedi a füle mellet az összes ellene szóló érvet.
...akkor szerinted mi legyen ?... ne készítsünk mentőcsónakot ?...
Egyetértek. A hazai nemzeti akkustrategia felelőtlen döntéseinek magyar családok isszák a levét, köztük én is. Feltételezem a hölgy szerint ennyi áldozat belefér hogy emberek élete borul fel ázsiai beruházások beszivárgásával a nemzeti érdekkel szembemenő jogi kiskapuk miatt.
Az a baj, hogy Ürge-Vorsatz olyan idealista dolgokba áll bele, aminek a műszaki tartalmáról valójában halvány gőze sincs. Értem, hogy vannak ezek a nagy green mondások, hogy "passzív ház", meg hasonlók, csak éppen ez a valóságban nem egészen úgy működik, mint ahogy azt az okosok a kitudja milyen hivatalban elképzelik.
Közben rádöbbentem, nem idealista az álláspont hanem érdekvezérelt...
Én passzív lakásban élek meg nem kellett fűtenem ebben a szezonban és 24 fok van.
@@istvan1681 Értem. Mondtam én valaha ennek az ellenkezőjét?
Rég hallottam a "bullshit" kifejezésre ilyen szép szinonímát, mint az "idealista dolog".
@@sweetshark5507 hát azt írtad nem így működik .
Úgy látom, hogy Ürge-Vorsatz időben uralta a beszélgetést és megfelelt az orbáni elvárásoknak: kerüljük a pánik keltést, legyünk optimisták..és a végén még odapakolt egy amerika ellenes megjegyzést. Ja és a "holnap a yale-n erről tartok előadást" is sokatmondóan szánalmas.
újra és újra megnézem, egyre elkeserítőbb érzés a vége. ÜV Dianát fájdalmas halhatni. Ez a szemlélet, a racionalitás teljes hiánya biztos recept a katasztrófára....Sajnos!
Most ,hogy végig halgattam ezt az érdekes beszélgetést, az a vélemenyem Ürge-Vorstz Diána nagyon ellent mond saját magával is.
olyan mint Bayer Zsolt, vagy bármelyik ner-elit
@@szabiracer Bayer is a CEU-n tanít?
Nagy a baj ha a Yale egyetemre Ü.V.Diánát hívják előadást tartani
Ja, és gondolom, átúszta az Atlanti-óceánt, mert repülni ugye nem kéne... másoknak... nagyon hiteles...
Diána nem meri kimondani, hogy ezen változtatni már nem tudunk, mert akkor a kutatók nem kapnának több pénzt. :)
Az IPPC ben ezért nem kapnak pénzt!
Szerintem a náluk okosabbak pontosan ismerik az okokat, csak akkora a probléma, hogy idő kell a megoldáshoz.
A csaj állítása, hogy kevesebb energiát használunk, mint régen ami amúgy igaz is, ha személyre nézzük, viszont sokkal többen vagyunk.
Ha egy kunyhóban lakna mindenki áram nélkül akkor sem bírná el a föld egy idő után ennyi ember megfelelő élelem és víz ellátásának kitermelését.
Az ember mindig magára gondol elsőként vagyis akinek megfelelő az ellátása az azt megvédi majd akár erővel is. Lesznek háborúk nyersanyagért, sokan meghalnak, lesznek diktatórikus intézkedések a nyersanyagok beosztása érdekében és ezt is túléli az emberiség csak kérdés mi marad utána.
Az Excel bármit elbír
Ennyi ember van és mégis túltermelés van húgyagyú. Több millió tonna élelem kerül a szemétbe, mert ennyi ételt se megvenni se megenni nem tud az emberiség hülyegyerek. Annyi víz van mint amennyi a dinók korában ami bőven elég. Az nem vízkészlet csökkenés, hogy szándékosan mérgezik a nagy cégek az ivóvizeket a politikusok jóváhagyásával amit a kretén fajtád szintén támogat majd az ilyen témák alatt hazudozik erről.
1. a háborúk, feszültségek egyes anyagokért, rendszerekért van!
2. nincs túlszaporulat, kérem tájékozódjon!
th-cam.com/video/VoGu4cqiUus/w-d-xo.html
@@imretar1578 ... nincs "túlszaporulat" ?... hanem akkor mi van ?...
@@laszlobizsok26 sok minden van, sokféleképpen!
főként a túl zottan sokra vágyás ahoz képest, hogy ki mennyit termel, produkál, megelégszik!
Tömegekkel hiszik el, hogy a számukra nagyon nehezen elérhetőek által lesznek boldogok!
Végre egy előremutató, igazi beszélgetés több nézőpontból a témában! Nagyon örülök, hogy elém ugrott, és nem hagytam ki. Köszönöm!
Ha elfogy a köolaj a gaz ..az utannunk jövök ugy 100 ev vgy 200 ev mulva .. Hogyan , mikent fognak létezni..?,
Ha valamelyikük elém ugrana, én sem hagynám ki! Kedden délután az Üllői úton vezetek...
Gabriella,és most mi van?
Végül csak konszenzusra jutottak a megoldásban, habár kissé vágyvezéreltnek tűnik: a társadalom gyökeres átalakítása szolgáltatási térré. Amúgy ezt is Gelencsér András hozta fel, aki szerintem legközelebb jár a reális valósághoz.
A vállalások a vezetők részéről tök jók, kár, hogy megvalósítani nem sietnek. És nem is fognak.
Talán küldeni kéne mindnek egy példányt Asimov: Acélbarlangok című regényéből. Szórakoztató formában olvashatnák el, mi vár ránk. Ha eljutunk egyáltalán odáig.
Gelencsér jókat szokott mondani, érdemes nézni az előadásait.
A 2év után programozottan tönkremenő nagy méretű háztartási gépek ellen miért nem hadakoznak a zöldek? Azt nem szponzorálják a mosógépgyártók?
Miért, a háború ellen tiltakoznak a zöldek? Pedig ott aztán van széndioxid kibocsátás!
A nemzetközi pénzparazitak altal uralt vilagban élünk . Bészélni az okozatról (termeszetbeni elvaltozasok) es az okozót meg kihagyni (kamatos penz) enyhén szólva félrevezető magatartás.
Pontosan. A növekedés kényszere a hitelpénzrendszer, pontosabban a pénzteremtés profitorientált működési elve (a teremtett pénz után kért kamat). A befektetés után kapott haszonrészesedéssel nincs gond, az valódi üzlet, a teremtett pénz után kért kamat viszont élősködés, ami a forgalomban lévő pénzmennyiségben állandó hiányt idéz elő, amit a gazdasági szereplők növekedéssel kénytelenek pótolni. A kettő közötti különbséget és magát a pénzteremtés elvét és folyamatát azonban legtöbbször még végzett közgazdászok sem értik, nemhogy más értelmiségiek, az átlagemberről nem is beszélve.
"A pénzt a bankok könyvviteli művelettel, hitelnyújtással teremtik, az ügyfél számláján jóváírják a hitelösszeget. Ennek az állításnak a megértése és megértetése
az egyetemi oktatásban, akadémiai és pénzügyi szakmai körökben sem egyszerű." - ezt pont ma olvastam egy könyvajánlóban, ami Bánfi Tamás (Corvinus egyetemi tanár, docens, adjunktus) könyvéről szól: A pénz forradalma (A pénzteremtés elmélete és gyakorlata).
@@duregeorge1014 tűpontos válasz.Köszönöm ilyen mélységig nem akartam belemenni mivel egy atlagember két sorral többet nem hajlandó elolvasni.
Én is ajánlanék egy könyvet Carol Quiegley Tragedy and hope. Sok élvezetes olvasast.
Abszolult álomvilágban él Diana. Elektromos szakiként nagyon sok háztartásban kellett ampert bővíteni.
az nem lehet, hiszen ő a Yale egyetemen tart előadást. biztos jól tudja
Tök mind1, mert mindegyik szakértő baromságokat hordott össze. Csak a szokványos propaganda videó volt ez is.
@@instantdie6021 Elitista tudós-nak képzeli magát, nekem is ez maradt meg belőle. :)
Jó lenne hinni Nagy- Ürge hazugságainak, téveszméinek, optimizmusának, de hamisan hangzanak , nem tealisztikusak.
...nem mindegy, hogy miért ?...
Érdekes, hogy Ürge V. D. mennyire ragaszkodik a rakománykultusz "megódjuk" blablához akkor is amikor Gelencsér szembesíti az akadályokkal.
Parasztvakitás, porhintés amit ez a nem természetes szőke, meg a hübelebalázs összehord. Nem zavarják őket a tények, amikkel Gelencsér próbálja szembesiteni őket. De az is lehet, hogy az olajlobbi vásárolta ki őket kilóra.
Kenyában éltem, mikor betíltották a nylont. Egy év alatt kb 70 százalékkal tisztábbak lettek az utcák. Hatalmas változás volt!!! Érdekes, senki sem lázadt fel a zacskók mellett
Pedig ugye Kenyában is müanyagba csomagolták a marhahúst és a kalácsot. Nehéz egy hipermarketban pálmalevélben előcsomagolni az árut.
@@istvanpesti5758 visszatért a zsírpapír és a selyempapír
@@fullankstudio ´Kivágjuk az erdőket s papírt gyártunk.
Én is ott éltem , jó volt. Kenyai kávé nem rossz meg a banán. Szavannák
Viszont amig a fa ujra no es a papir lebomlik/ujra felhasznalhato, addig a koolaj veges es ha annyi fillerem lenne, amennyi percig tart egy muanyag zacsko lebomlasa, minden magyar embernek vehetnek egy luxusyachtot es egy fociakademiat szulinapra! @@istvanpesti5758
Ugye nem repülővel fog menni a Yale egyetemre?!
Nyilván léghajóval megy.
Az ilyenek repülővel szoktak. Fapadossal, az alibi miatt... 🎃☹️☠️😀
Kajakkal
Talan videoconferencia lesz, home office…
Reméljük repülni fog!
Hát a Középső úr nagyon keveset beszélt arányaiban, pedig szerintem ő látja a legtisztábban a dolgokat.
Diána kisasszony, nagyon szépen betanulta a szöveget, de úgy érzem belső ellentmondásokkal küzd és nem érti az anyag végességének fontosságát. A klímaváltozástól szerintem nem kell félni, hanem attól, hogy nem lesz energia még váltani sem. (amit persze meg fog nehezíteni a sok természeti katasztrófa, még arra is költeni). Diána kisasszony szerintem kissé túl. Mintha a jelenlegi életszínvonalat szeretné fenntartani csak kicsit máshogy.
A harmadik úr nem tudom miben járult hozzá a vitához, de tetszik a szakálla. :D
Érdekes hogy ugyanarról a témáról is mennyire különbözhetnek a vélemények. Szerintem az anyagok mennyisége túl nagy törvény. Talán van esély, de nem a fosszilis üzemanyagokból. Valószínűleg csak akkor, ha célzottan mindent egy irányba fejlesztünk > fosszilis üzemanyagból atomerőmű, azután elektromos gépek, azután megújuló energiák, és azután az a fogyasztói társadalom, amit élünk. Más esetben az lesz, amit a Gelencsér Úr mond, hirtelencsak többe kerül energetikailag kitermelni ami van, és akkor elvész a civilizáció és kitör a háború a túlélésért. :)
Gelencsér úr - csillagos ötös,Nagy úr - hármas alá,Ürge-Vorsatz - egyes
?
Egyes alá... 😥
@@tonda2zu gondolom arra gondolt a szerző, hogy Ü.V. Diána megismerti Gelencsér érveit de pont ellenkező következtetést von le, ennek lehet az oka hogy az IPCC nek dolgozik?
@@balazstoth1609 Bármi meglehet.
Csodalom Ü-VD optimizmusat, hogy sok a jo pelda, Mikozben az egyen szintjen hozza a peldakat, a beszelgetes elejen elmondta, hogy ha 8 mrd egyen valtoztat, azzal 5% ráhatása van a globalis valtozasra. A rendszerszintuek kapcsan pedig rendre a jó lenne, kellene, lehetne szofordulatokat hasznalja. Igazi vágyvezerelt gondolkodás tudomanyos háttérrel.
a ráhatást a teljes nagyipari rendszerre érti!
Mellé még bűntudatot is akar kelteni az egyénben, ami a leggázabb. :(
Üzenem a szôke hölgynek,hogy ide toljon nekem szigetelésre a pénzt,ne csak beszéljen róla. Felmérettettem: falak+àllvàny 7 -8 milla. Redônyök 1-2 milla. Napelem 9-13 milla. Ez egy vidéki hàz àra. Pénzem nincs. Hogyan tovàbb???
Älmodja, hogy van pénze! Mindenki magából indul ki. S a hölgy a CEU-tól már szép fizetést kapott. Most meg egy sóhivatal elnökhelyettese. Fogalma sincs, milyen, amikor nincs pénz valamire.
És nem akarlak elkeseríteni, de Magyarországon a házak nagyrésze nem megfelelően víz szigetelt, amit esztelenség beburkolni. A falak vízszigetelése is vagy 2millió, de ha szükséges az egész ház teknőszigetelése....azt ne is firtassuk.
ezért ne a hölgyet okold, hanem az általad szeretett csüngőhasú don csorleonét, aki zsebre tesz minden pénzt...Egyébként 13millából milyen napelemet szeretnél? Kb. inverterrel együtt kijön vagy 150-180kW. Inkább szénerőművet telepíts a fészer mellé🙂
Ürge néni ijesztő
Igen. A mondanivalója az...
A lába jó
@@helyedrekomcsi5833 Testileg nagyon rendben van(nem szexista hozzaszolas, de na! nem az eszeert szeretnem) ;)
Ijesztően szőke
@@helyedrekomcsi5833 Akkor nagyon rossz a szemed vagy nagyon alacsony felbontásban nézted a videót. Nézd meg jobban a bal lábát sípcsont környékén.
Egyedül Gerencsér András látja komplexen a kérdést, érti a lényeget.
Minden tisztelet Gelencsér Andrásnak,ahogy elviselte kulturáltan ez a két lúzert,az csúcs !
Nem tudom mikor készült a felvétel- nem látom feltüntettve - de az kiderült hogy a napelem betáplálás tiltás rendelet előtt. Durva hogy Gelencsérnek néhány nap alatt igaza lett.
Nem „igaza lett”, hanem már akkor is igaza volt.
Ha Orbánt a lopásai és környezetszennyezés rajongása alapján figyeled meg akkor neked is könnyebb lesz tippelned ami nagy valószínűséggel fog bejönni.
ide is had írjam: a napelem gond, zárás teljesen más miatt van!
igen a jelenlegi k ormány párt politikai uralomra, hatalom gyakorlásra használja - mint amit csak tudd - de nekik is vill. hálózat "fejlesztést" kell tennie, akár van napelem döpping, akár nem!
Gelencsér szakmai eredménytelensége sajnos hitelteleníti!
de az kiderült hogy a napelem betáplálás tiltás rendelet előtt. - Te a villamosenergia rendszerben
nincsen szükség a "betáplálást napenergiára" akkor az szépen hővé alakul, de a szolgáltatót kötelezték hogy fizessen a napelemesnek miközben a "betáplálás" hővé alakul.
A legvégesebb erőforrásunk a termőtalaj. Egy szó sem esett r
óla. Pedig az egyetlen hatékony széndioxidnyelő.
a legvégesebb erőforrásunk az emberi kreativitás
...dehogy az egyetlen...
Lokálisan. Globálisan elég jól álunk a talajjal. Oroszország pl nemrég vált komoly exportőrré, köszönhetően a felmelegedésnek és a gabona nemesítésnek. Ott a termőréteg nem nx10cm, hanem nx1m! A klímaváltozást (akár csináljuk, akár nem), megállítani nem fogjuk, csak alkalmazkodhatunk. De ebben benne van, hogy a klíma nem csak melegedhet, de hűlhet is és nem csak 1-2 fokot. És természetesen az elmúlt 10.000 évre is úgy jön ki az az 1fok, hogy közben voltak több száz éves komoly eltérő periódusuk +/- irányban is.
ha elfogy a fosszilis, akkor azért érdekes mutatvány lesz (többek között) a szélerőművek és napelemrendszerek elektromos vezetékeinek a szigetelése is :)
"nullára" elfogyni gyakorlatilag nem fog, csak annyira fog lecsökkenni a mennyisége/drágulni a "felhozatala", hogy már rég nem éri meg egyszerűen elégetni energiatermelés céljából, hanem sokkal kisebb mennyiséget kulcsfontosságú termékek előállítására fogunk felhasználni 🙂
Ebben a műsorban is csak a propaganda ismétlése ezáltal megerősítése volt a cél.
ÜVD tiszta WEF -es programokat mondogat.
0:07:40 "A legutóbbi tudás azt mondja, hogy abban a pillanatban, hogy lenulláztuk a kibocsátásokat, gyakorlatilag a melegedés szinte azonnal meg fog állni." A kulcs itt a "szinte" értelme. Ami miatt ez a mondat úgy, ahogy van, félrevezető. Mert teljesen figyelmen kívül hagyja a múltbani kibocsátás(ok) jövőbeni hatásait, illetve a pufferelt (bufferelt), korábbi kibocsátás(ok) hatásait!
Nagyon okosat akartál írni, de csak a bégetés sikerült nyilván szokás szerint.
Ha lenulláznánk a kibocsátást, a növényeink, s velük együtt mi is kihalnánk.
@@istvanpesti5758 ... ha meg nem nullázzuk le, akkor meg abba halunk bele , mert megsülünk a növényeinkkel együtt... úgy, hogy sakk-matt...
...egyébként a növények oxigént is termelnek...
@@istvanpesti5758 Azért volt növény az ember előtt is...vélhetően utána is lesz.
Tán geológiai értelemben azonnal, mint ahogy a földrészek is hipp-hopp vándorolnak egyet 🤣
A hölgynek üzenem hogy nem a trágya volt a probléma, hanem hogy az emberek a városokban szorongtak egy kupacban, mert a kényelem fontosabb lett az életnél, a test a léleknél, az élvezet az erkölcsnél, a széles út a keskeny útnál, mert a keskeny út fájdalommal és nehézségekkel is együtt jár!
Kicsit át kellene alakítani az emberek (leginkább az uralkodó elit) gondolkodását, de erre elég kicsi az esély. Mindent a hatalomvágy mozgat.
Az, hogy nem növekedni kellene a gazdaságnak hanem a hatékonyságot kellene az ésszerűség határáig fokozni, fel sem merül.
Jól látja: A hatalomvágy mozgatja a világ urait, s azért rémisztgetik az embereket ostobaságokkal.
Lassan már az 59. percben vagyunk egy exponenciális folyamatban és még mindig csak azon gondolkodunk, mit kellene csinálni.
Nehogy kiderüljön: Késik az órája ! Mellesleg mi a baj ? Fázik ? Rossz a klímája ? Gabona dömpingben (ukrán!) felmegy a liszt ára. Az oroszoktól annyi olajat kaptunk, hogy mi láttuk el az ukrán hadsereg tankjait. A boltok árutól roskadoznak. (Kisnyugdíjas nézheti!) Ja, nem mehetett el a Baleárokra nyaralni? Nem futja 60 millió Ft-os autóra, mint a szorgalmas munkás Győzikének ? Engem már 50-60 évvel ezelőtt riogattak a "tudósok", hogy itt az új glaciális. S lám, még télen sem kell sokat füteni.
Azt nagyon üdvözítőnek tartom, hogy végre egy rendszert változtatni akaró döntéshozó akitől hallom, hogy "alulról nem lesz változás" Tehát a tömegeket hiába is győzködi bárki, nagy valószínűséggel nagy változást nem fog hozni. A felső erőknek kell változtatni az ipar energiafelhasználásán és kibocsátásán. Na mármost a demokratikus váltógazdaságban az ilyen változásokat behozni akarókat elkergetik. A zöld diktatúráktól, meg általában a diktatúráktól meg Isten mentsen minket. Bár ott is fellázadnak és felnégyelik a diktátorokat előbb vagy utóbb. Úgyhogy ennyi. Megoldás nincs, öveket bekapcsolni.
nem
csak is "alulról" volt, van, lesz változás, a többi csaló, aljas ígéret!
Kinyitom a Forbes magazint, 2023. december 15, aszonygya: U.S. Producers Break Annual Oil Production Record. Ja, robogunk a netto nulla kibocsatas fele. Csak azt nem ertem, miert az ellenkezo iranyba szaguld a raketa ...
Szuper beszélgetés! Érdemes lenne ezt 6 havonta megismételni az új adatok fényében.
Így 10 hónap rálátással érdemes egy két tényt megnézni. Spoilerezek kicsit: GA-nak volt igaza!
1. 2022-es év csúcsot döntött CO2 kibocsátásban, soha ennyi CO2-t nem bocsátott ki az emberiség. Ennyit a Diána (talán kötelező kincstári) optimizmusáról :(
2. 2023-ban már többször átléptük az 1,5C-fokos átlagos globális felmelegedést, az EU Copernicus projektje!! alapján. Ez negligálta a "ha gyorsan cselekszünk akkor alatta maradunk a 1,5 foknak" ENSZ/EU-s mantrát :(
Teljesen igaza van Dianának abban, hogy alulról nem fog menni, DE amint látjuk a rendszer vezetői pedig a saját rövidtávú egyéni érdekeik miatt nem teszik meg. Így körbeért az érvelés, a konkrét számok pedig bizonyítják a tényt, hogy nem megoldható a gazdaság és társadalom megváltoztatása, ahogyan GA 6 percnél ki is jelentette.
De mi van, ha a gazdaság és a társadalmi rendszerek, fogyasztói szokások drasztikus változtatása nélkül is volna megoldás? Legalábbis tudnánk adni az emberiségnek 50-100évet arra, hogy "felnőjön" a feladathoz, akár technológiai akár társadalmi szempontból!
Sajnos az emberek nem is értik a probléma méretét. Csak azt hallják, hogy növekszik a kibocsátás pár %-al évente. De mit jelent 1-2% ide vagy oda, azt nem mutatja be nagyon senki. Ahogyan GA is pontosan megfogalmazza, a megoldási javaslatok röpködnek a levegőben minta a bulvár címlapon a hatalmas DE VALÓTLAN hírek! A számok makacs dolgok és ezekről pedig keveset lehet hallani, álljon tehát itt számszerűen is a feladat. Az ember okozta klímaváltozás az 1800-as évek elején az ipari forradalommal vette igazán kezdetét. Ez egy bonyolult esemény amiből az egyszerűség kedvéért emeljük ki a CO₂ légkörben történő felhalmozódását és ezáltal az „üvegházhatás” klíma melegítő hatását. A kiindulási CO₂ mennyiség a légkörben az 1800-as évek elején kb. 2200 milliárd tonna volt, ez mára közel 45%-al növekedett és 3200 milliárd tonnára nőtt! Ez a növekedés azonban nem lineáris volt. A fentiek alapján, ki kell jelentenünk, hogy sajnos még a kitűzött cél is hibás! A zéró CO₂ kibocsátás elérése maximum nem gyorsítja tovább a klímaváltozást /GA ezt is logikusan levezette már többször/, bár ez mára pozitív spirállá változhatott a tengerek hőmérsékletének megemelkedésével, a jégtakaró el- és a permafrost felolvadásával.
A valódi megoldást a lecsökkentett kibocsátás mellett, már a légkörben megtalálható +1000-1200 milliárd tonna CO₂ -nak a kivonása és megkötése jelentené. Itt a kivonás nem az adminisztratív "nem vágom ki az erdőt ezért adok neked carbon creditet" bullshitet /verra féle rainforest alliance és egyéb kamu projektekre gondolok/ jelenti. És nem is a jóindulatú de naiv társadalmi fa ültetési kezdvezményezésekre, amelyek edukációra nagyon, CO2 kivonásra viszont egyáltalán nem alkalmasak.
A klímaaktivisták és egyéb totalitárius zöld megoldásokat hangoztatókkal ellentétben egyáltalán nem szükséges a kivont CO₂ -t azonnal ezer évre lekötni valamilyen módon, jelenleg elég csak addig, amíg a technológia tényleg le nem szorítja a kibocsátást a kezelhető szintre. Ez lehet akár 30-100-év, amely már egy sokkal könnyebben kivitelezhető cél, gondoljunk csak bele, hogy egy épületben a beépített fa legalább 50-150 évig biztosan tárolja az elnyelt CO₂-t. Valamint a nagyszüleink bútorai is még nagyrészt „tovább szolgálnak” a nyaralókban vagy albérletekben, amely szintén 30-50 évnyi CO₂ tárolást biztosít. Vagy ha pl. szén, gáz, olaj helyett biomasszát pirolizálva "égetnénk el", a hő továbbra is áramot termel, de biomassza felét bioszénként vissza lehetne juttatni a taljba "végleges" elnyelésként harcolva a talajdegradáció ellen. Így pl. a levegő CO2 tartalma minden növekedés-pirolizálás ciklussal 50%-ban végleges megkötésre kerül. Ez konkrétan karbon negatív energiatermelést jelent! Mivel azonnali végleges megoldásunk biztosan nincsen, de több lépésben már megoldható lehet a probléma. Itt a fő megoldandó probléma csak a tárolt CO₂ tracking, ami lássuk be nem akkora kihívás.
Ahogy a mondás tartja, aki időt nyer az életet nyer.
Vázoljuk fel az alapvető célt a legegyszerűbben: kibocsátott CO₂(egyenérték) - elnyelt CO₂(egyenérték)
Hála az égnek! Sok széndioxid - jól fejlődő növények.
Ami csak lehet, legyen tartós. Mindenkinek van pár dolog ami fontos, de minden másból bőven elég ha működik. A szabad idő az egyik legnagyobb kincs az életben, de olyan mintha saját magunk ellenségei lennénk.
Diana több mint fárasztó.
Hálát kéne adni Istennek a kevésért is, mint a maréknyi rizsért adnak hálát szegényebb országokban. Ők sokkal boldogabbak, mint mi jóllakottan.
Ha változtatni akarnánk az lenne az emberiség történetének legnagyobb költségvetésű közös projektje. Jelenleg mind a háztartások mind az államok keleten-nyugaton egyaránt azon vannak, hogyan lehetne spórolni. (energia ár, infláció, gazdasági válság stb) Ki és miből fizesse a számlát?
Az UFO-k?! ;)
@@halec3861 ... mi van velük ?... majd segítenek ?...
Pontosan egyetértek a tervezett avulással. AEG hűtőnk 370.000 Ft-os listáron volt vásárolva. Látszik rajta, hogy ez már nem az, ami 15-20 éve volt minőségre. Átszereltettük az ajtót, mert mindenféle kütyü van már az ajtóban. A szerelő (hivatalos szervízes) mondta, max. 10 évet ad a hűtőnek, mert direkt úgy csinálják meg, hogy csak addig réz a cső, ameddig látszik, utána vas, ez van a szigetelésbe is beépítve, ahol viszont a pára kicsapódik, folyton nedvesen tartja a csövet és 10 év alatt elkorrodál a cső. Javíthatatlan lesz és lehet kikukázni - esélyt sem adnak a javítási lehetőségre már, még drágán sem. Most rendeztünk be egy teljes lakást új eszközökkel és mindegyiken érezni, hogy azért ezek nemhogy nem lesznek örökéletűek, de az 5 éves garancia lejártát követően már cserélhetem is ezeket le. Nem az alsó polcról vannak, hozzá teszem. Ezért már az sem igaz, fizess többet a minőségért! Most az van, hogy ugyan azt a sz*rt kapod meg a drágább készülékeknél is, csak jobb kényelmi funkciókkal - természetesen eggyel több hibalehetőséggel. Elég szomorú, hogy az egész ipar ide silányult.
A növekedés kényszert a pénz használata, a profit termelés okozza. Nem lenne növekedés vagy pontosabban, a növekedés/szűkülés mindig igazodna a természetben fellelhető erőforrások mennyiségéhez, ha nem használna az emberiség pénzt. Az egyetlen túlélési esélye az emberiségnek az, ha felszámolja a monetáris rendszert és átáll egy Erőforrás Alapú Gazdaságra.
erőforrás annyi van, amennyit csak akarunk
Ez az, amit mesének nevezünk. Örülhetünk ha a jelen iramban egy vagy max két évtizedig kitart.@@gaborl6837
"A pénzt a bankok könyvviteli művelettel, hitelnyújtással teremtik, az ügyfél számláján jóváírják a hitelösszeget. Ennek az állításnak a megértése és megértetése
az egyetemi oktatásban, akadémiai és pénzügyi szakmai körökben sem egyszerű." - ezt pont ma olvastam egy könyvajánlóban, ami Bánfi Tamás (Corvinus egyetemi tanár, docens, adjunktus) könyvéről szól: A pénz forradalma (A pénzteremtés elmélete és gyakorlata).
Magyarul még az értelmiségi rétegnek sincs gyakorlatilag semmi fogalma arról, hogy a növekedési kényszer abból ered, hogy a pénzteremtők mindig többet követelnek vissza annál, mint amennyit megteremtettek.
@@duregeorge1014 muszáj nekik kamatot kérni mert ahhoz, hogy vissza tudja fizetni a hitel felvevője a pénzt, azt előbb hitel formájában ki kell helyezni a gazdaságba. Ezért van az, hogy a ma létező összes pénz 90%-a csak virtuálisan létezik és csak 10% ami valós. Amikor már majd nem lehet hitelt kihelyezni, akkor magától összeomlik az egész rendszer. Újraindítani nem biztos hogy lehetséges lesz, mert a pénz mögé mindenképpen kell valami áru, nyersanyag stb fedezet, különben elveszíti az értékét. Ezért mondtam azt, hogy az erőforrások fogyásával a pénz el fogja veszíteni az értékét hiszen elfogy mögüle a fedezet
imádkozni kell, azt' kész.
...hááánnnem ?... hááát de ! ...
Amcsik valszeg azért hülyültek meg, mert Diana a Yale-re ment "oktatni"?
Ha már a közepén ülővel a két szélső okos ember nem ért egyet, akkor van egy javaslatom, hogy vegyük le a fizetéseket negyedére, és mindenki ahhoz igazodjon, vágjon le mindent, nyaralást autó séfeket, minden luxus dolgot,restaurantokat bezárni, stb, és gazdálkodj on mindenki az egy negyede jövedelemből. A közepén ülő tudós ember már többször megmondta, hogy az emberiség, csupán 1-2 % ban járult hozzá, hogy így állunk már! A természet, az időjárás változik, minden beavatkozás nélkül, amit nem tudunk megállítani!
Diana a lakóingatlanok energiafelhasználásának statisztikáját bárhonnan is vette, a villamos tervezési teljesítmény Magyarországon több mint duplájára növekedett, akár új építés, akár felújításról beszélünk.. 🤣 Na kb ennyire lehet komolyan venni.
Ez az Ürge, meg Nagy hogy lettek professzorok ennyi ésszel, naiivitással?
Ez a nó a Yale-re meg van hívva? Jaj az USA-nak!
"Szorgos népünk győzni fog"
Köszönöm Balavány György,, halottak napi,,
...írását💥
Ugyanazért a munkáért járjon ugyanannyi bér mindenhol a világon. 😂 Mert ez a logikus. Nem az olajár-ingadozása.
Tovább megyek: egységnyi idő alatt végzett munkáért járjon egységnyi bér. Az összes megélhetési politikus eltakarodna a .....-ba.
A munkáért annyi bér jár, amennyiért hajlandó valaki elvégezni.
@@istvanpesti5758 Van olyan munka, amennyiért hétszámjegyű összeg jár és még csak túlképzettnek sem kell lenni hozzá. Sokan vagyunk, akik bevállalnánk a feléért is. Megkapjuk? Nem.
@@hoestermeloe igen csak akkor senki nem tanulna a suliban
Azert olyan hiteltelen, amikor valaki a tulnepesedesrol beszel, mikozben vagy 7 gyereke van 🤦♀️
pontosan hét; bort iszik, vizet prédikál tipikus esete
Amúgy is hiteltelen és hülyeség a túlnépesedésről beszélni főleg Európában.
Mondjuk Európa hiába nem növekedik ember mennyiségben, ha a felhasználásuk 3,4 Afrikai emberével ér fel. Nem túl jó érvek ezek
Van egy régi sláger, amelynek a refrénje így szól:
" Késő minden, kisöreg,
Eső után köpönyeg..."
Ismerve az emberi természetet,és a civilizációnk parazitáinak hozzáállását, Gelencsér prof elmélete (ami már gyakorlat) a realitás. Minden egyéb jószándékú és naív erőlködés csupán a végeredmény minimális elodázását érheti el, -- ha ugyan egyáltalán ér valamit is. Ez a szomorú valóság.
Csak egy apró komment, nem mint érv bármelyik álláspont mellett. Nem feltétlenül minden telefon romlik el direkt fél év vagy egy év után ahogy elhangzott. Ha jól emlékszem a Samsung S10-esem több mint 3 évig használtam, most is meg van, semmi baja (aksit kellett cserélni benne csak és most újra kellene ha használnám tovább). Ha nem lett volna igényem kicsit gyorsabb, szebb, újabb telefonra akkor még 1-2 évig szerintem simán használható lenne, tehát itt már 5-6 évről beszélhetünk. Az már nem olyan rossz szerintem, ettől persze még óriási problémák vannak amiket nem vitatok, csak nem bírtam magamban tartani a fentieket.
Miskolci Ferenc könyve most jelent meg a klíma témában. Kíváncsi vagyok milyen méltó válasz lesz rá.....
Nem lehet rá mit válaszolni. Az az igazság, amit Miskolci úr ír. Első osztályú szakember.
Gelencsér Andrásnak: volt globális együttműködés, az ózonlyuk kapcsán. Meg is "gyógyult".
Igaza van Gelencsernek: magam a termeszet-analog(vadaszo-gyujtogeto) H. Sapiens-ben hiszek, max 800millio lelekszamban.. Csak ugy nem tudjuk gyarmatositani(technologiai fejlodes hianyaban) a vilagegyetemet.. ;)
jaj!
nem a lélekszám, a szaporodás generálja a problémát!
hiszen alig van túlszaporodás!
nézzen utána, ilyen állítások azt mutatják, hogy nem ismeri a tényeket!
...miért ? ... azt hiszed, hogy ha tíz - százmilliárdan leszünk, akkor gyarmatosíthatjuk a világegyetemet ?... mivel ?... rakétákkal ?... :)
@@laszlobizsok26 Akkor kenyelenek leszunk.. (nem tudjuk, ha nincs tech civilizacio.. nem a letszamra irtam)
Köszönöm a videót. Elhangzott, hogy nem tudják, hogyan lehetne az emberiséget megfordítani a rossz irányból jó felé. Pedig egyszerű. Kb. 3000 éve a Szentírásban a Bibliában Mózes leírta az emberek felé a jóságos ISTEN egyik parancsát a sok közül így: Szeresd az URat a te ISTENedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből, és embertársadat mint magadat. Emberszeretet - az igazi - nincs ISTEN szeretete nélkül. És ha az emberek szeretik az URat igazán, egymás iránti szeretetből megteszik mindazt, amik a Jóságos ISTEN által teremtett gyönyörű Földünk megmentéséhez szükségesek. De hogyan szeressem az ISTENt úgy, ahogy parancsolja? Tudom, de ez egy újabb kommentet igényel.
Gelencsér Andrással kb. mindenben egyetértek, de az az érve, hogy egy zárt rendszerben nem lehet a végtelenségig növekedni, az hibás, újragondolandó.
Példaként hoznám egy sziget partvonalának hosszát. Az is a végtelenbe tartó véges hosszúságú. Minél aprólékosabb a mintavétel annál hosszabb...
Mondjuk, ezt egy körkörös gazdasági egyetem rektorának hiába is magyaráznám. :)
Velem ellentétben Ürge-Vorsatz Diána megpróbálkozott vele. Mármint Gelencsér Andrást meggyőzni az újrahasznosításról, miközben fel sem fogta, hogy András a készletek végessége mellet az energia egyenlet (EROEI) felborulására hivatkozott leginkább. lol. :D
Sajnos Ürge-Vorsatz Diána mondandójának nem sok köze van a valósághoz, (pl. a főzést is megemlítette mint nagy gázfogyasztás, az elektromos ablakemelő kihagyásával zöldítené az autógyártást, stb..) inkább ahhoz, hogy épp kik fizetik a munkásságát és azok mit akarnak hallani. Az pedig kifejezetten szomorú, hogy még mindig az emberekben akar bűntudatot kelteni.
Örülök, hogy Andrástól hallottam először nyilvánosan arról - ami már rég feszített engem is - a megoldásról, ami válasz lehet a nyersanyaghiányra, a környezetvédelemre, a mesterséges elavultatás ellen, stb. :
MEG KELL SZÜNTETNI A TARTÓS FOGYASZTÁSI CIKKEK TULAJDONJOGÁT, AZOKAT CSAK SZOLGÁLTATÁSKÉNT SZABADJON A TOVÁBBIAKBAN ÉRTÉKESÍTENI!
Ehhez "csak" kereskedelmi modellváltás és hatalmi akarat szükséges, nem pedig az egyének sokaságának kulturális felzárkózása/fejlődése, ami nagyon lassan tudna csak végbe menni, ha egyáltalán....
(Megjegyzem, hogy az IT szektor elég nagy része már alkalmazza ezt a modellt. Pl. SAS - software as a service)
@@andras.dovalovszkiA csak kereskedelmi modellváltás nem áll messze a valósagtól. Ha hiány van a nyersanyagból, akkor a következő lépés, hogy nem adom el a terméket, így mikor lejar az élettartama, akkor újra fel tudom használni, így nem a jóval drágább piaci áron kell beszerezni. Egy rádióműsorban hallottam, hogy az autógyarak kezdenek ilyenen gondolkodni.
Fura,hogy nem a not mutatja be elsonek!
Ezekkel a beszélgetésekkel kés
Zitik elő a népet a megszorításo
K elfogadására. Ezután is gazda gék jól fognak élni. Tanácsadók
Hol vannak? Futurulógusok.?
A mai fiatalok szemléletét jòl mutatja be Ürge asszony, hogy mondjunk vmi pozitívat is.
Tudatosodnia kéne a minimumtörvénynek. Ha csak egy rész hiányzik, nem lehet megépiteni a dolgot.
A talaj termőképessége folyton romlik! Ökológiai gazdálkodás a kiút az éhezés ellen. A mulcsolás a jövő, lásd Dr. Gyulai Iván ökológus előadásait és a kertészet a család önellátására.
Az Ürge miatt nezhetetlen.
Madzag ugyan nem jön a nappól, de ha a napelem gyártás csak környezetterhelő lehet, akkor ott van a tükrös naphőerőmű.
Energia áthidalásra gigantikus méretü pörgettyű vagy víztározó.
...
A Holoda, nemrég említette, hogy olajból kb 250 évig van tartalék, a földgázból, több mint 300 évig, és a szénből van a legnagyobb tartalék , talán ezer évig is kitermelhető.
Brutális méretű tudatlanság, naivitás, propaganda. kivéve Gelencsér András mondandóját. Miatta érdemes meghallgatni.
Kína a vállalkozásait más országokba való kiszervezéssel tudja lecsökkenteni a kibocsátásait. 8:20
19:49 a rengeteg rabszolga élete árán működtek a korai nagy civilizációk.
a feladat nehézségét mutatja, hogy csak 14 e ember kíváncsi egy ilyen beszélgetésre :(
Nagyon helyes. Minél kevesebben hallgatják a propagandát annál kevésbé fog működni.
@@HUNCSA1 a valaszodbol itelve te allhatsz propaganda hatasa alatt. Ez egy beszelgetes vagy vita, ahol kutatasi eredmenyek es annak kovetkezteteseit vitatjak meg, sok felteteles mod hasznalataval. Tudod, ha nem lennenek ilyenek akkor meg mindig azt hinnenk hogy fold korul forogna a nap, amit a hozzad hasonlok keszseggel el is hinnek
@@HUNCSA1 ja, es ne vedd szemelyes tamadasnak az elozot
@@blabla9109 Rendben
“Nem lesz semmid és boldog leszel”
A nő ezt a propagandát nyomta tulajdonképpen. Nem volt két mondata amiben lett volna logikai láncolat. Össze-vissza beszélt.
19:14 - Nagyon nem akarta volna a csajszi, hogy mondjuk megfájduljon a foga az ókori Epheszoszban, ugye? No ennyit a fejlett antik civilizációkról. Azért ha lehet odáig ne menjünk már vissza...
Ne legyen semmid, mindent bérelj és boldog leszel, na erre befizetek....:)
A 15 perces városokat felejtsétek el. Vagy költözzetek oda ti! Az ilyen szöveggel az új világrendet támogatjátok. Energia lenne gazdagon csak a tervek ott lapulnak a fiókban! Azokat a találmányokat szedjétek elő vagy tegyétek közkinccsé amiket felvásároltak az olajcégek és hasonlók! Mai napig vannak róla videók! Jutna mindenkinek a jóból!
Nemcaz a gond, hogy nincs energia. Mint ahogy a műsorban elhangzott, a kérdés, hogy mennyibe kerül. Ha 1 egység energi befektetéssel 1 egységnyi energiát kapsz, akkor az nem jó. A természetben ez kb 1,5. Ha felmegy 2 re akkor az adott populáció tud szaporodni, növekedni. A jelenlegi társadalmunkban, ez az érték kb 5, ha ez alá esik akkor összeomlás lesz. A jelenlegicolajcegekcelő fogják venni a terveket, ha ajelenlegi bányászatból már nem lesz számukra megfelelő profit. A 15 perces városok abból indul, hogy ne kelljen a munkahely, esxa lakóhely közötti utazáshoz sok energiat felhasználni, természetesen ezt nem lehet megvalósítani, aki építkezésen, összeszerelő üzemben dolgozik, ott axmunkát nem lehet házhoz vinni, vagy az üzemeket eleve úgy kell építeni, hogy közel legyenek a lakhelyek.
Megoldás? Nem kell, profit, pénz ( vagy csak negatìv kamatozású), magán tulajdon, komoly szemlélet valtas kel. Üt mutatók: Jacque Fresco, Gyulai Iván. Nézetek utána.
Diana nem ezen a világon él
40:52 A nagy környezetvédő
Az akkumulátor gyàrak működését abbahagyni ez semmiképp nem alkalmas a jövőre.a termőföldek művelése a mezgőgazdaság erősitése. Most kell tennünk
Fantasztikus, értelmes vita, amin hasznos elgondolkodni. Köszönöm!
Diána csak a mainstreamet nyomja.... Persze megoldást nem tud mondani, de lényeg az optimizmus. 🥳 Annyira fejlett a technika, hogy mindent meg tudunk oldani🤡, vagy nem. De az biztos 😂
Nagy Balazs a legnagyobb!!!! ;)
A hölgyet ébressze fel valaki. Sajnos ez a vágy vezérelt hozzáállás nem segít.
Szerintem Diána szerelmes Gelencsérbe, azért mond ennyi csacskaságot. Másrészt remélem Diána nem politikai tanácsadó és ez csak vicc volt, hogy ipcc jelentésekbe beleirogathat, mert akkor az nagyon nagy baj.
Szóba került a digitális technika,mint anyag,pedig jelentéktelen,mert a fém csak fólia réteg.A hadiiparhoz képest nulla.A hölgy véleménye nagyon helyes van kiút.
A fold nyitott rendszer !
Különösen a közép, kelet-európai ember aki talán 35 éve kezd kicsit jobban élni, javakhoz, tárgyak hoz jut, utazik stb, most mondjon le erről? Ugyan!
Sok reális gondolat elhangzott, én viszont a megoldásra adnék racionális megoldást: A GDP-t le kell csökkenteni töredékére MOST. Növelni kell az energia hatékonyságot. Rövid ellátási láncokra kell törekedni. Mindenki a lakóhelyéhez közel dolgozzon. A gazdagok (multik, oligarchák, politikusok,stb.) a legnagyobb környezet károsítók, ők tehetnének legtöbbet, ha csökkentenék a profit éhségüket, kapzsiságukat. A nyugati világ közép rétege próbálja a gazdagokat utánozni (drága autó, külföldi nyaralás,stb.), ez szánalmas, abba kell hagyni! Már a gyerekeknek is népszerűsíteni kell a szakrális értékeket, a szerény életet, nincs szükség "sikeres, gazdag" emberekre. Nem kell erőltetni a zsákutcába vezető folyamatokat (napelem, elektromos autó), csak hamis reményt ébresztenek. Elérkezdtünk a legfontosabb dologhoz, ami megmenthet minket: Be kell látnunk, hogy mi a probléma gyökere: a TÚLNÉPESEDÉS !!! A nyugati világ szerencsére nem szaporodik túl gyorsan, itt könnyebb célt érni. A 3. világba konténerekkel, vagonokkal kellene szállítani a FOGAMZÁSGÁTLÓ gyógyszereket, és hozzá az ideológiát!!! Ebben rejlik a megoldás kulcsa. Nagyon-nagyon szerény életformával, a fosszilis energiával takarékosan bánva folyamatos népességcsökkenést fogyelembe véve kihúzhatunk még 50-60 évet, mikorra kb. 20 %-ra lecsökkenhet a Föld lakossága, amikor is az élelmezés és az energia fenntarthatósága már realitássá válhat. Köszönöm, hogy elolvasták!
"Be kell látnunk, hogy mi a probléma gyökere: a TÚLNÉPESEDÉS !!" Igen beláttuk, hogy az idióta hazudozó fajtáddal van a baj.
"folyamatos népességcsökkenést" Amit kezdjünk veled és családoddal kretén. A rengeteg gyár ami sok fosszilis anyagot használ el surmó.
"Nagyon-nagyon szerény életformával, a fosszilis energiával takarékosan bánva" A túltermelést kell visszafogni és a fölösleges dolgok gyártását visszafogni a semmit nem érő termékeket amik csak a reklám szerint hatékonyak felszámolni. Így máris drasztikusan csökken a fosszilis üzemanyagok felhasználása. Persze mivel sötétgyökér vagy hogyan is érthetnéd ezt :). Hát sehogy, de a suttyóskodás az megy :D..
@@HUNCSA1 Úgy látom, abban egyet értünk, hogy a túlnépesedés a probléma fő oka. Úgy is fogalmazhatnék, hogy ha összesen 100 Millió ember élne a Földön, fenntartható lenne az élelmezés és az energia ellátás. Ha a 3. világ nem változtatna a szaporodás ütemén, és elárasztanák az egész Földet, néhány éven belül elérnénk a 10-12 Milliárdot, fokozódna az élelmiszer és energia válság! 3 fő megoldás létezik: 1.háborúk, 2. járványok, 3. születés szabályozás. Kiváncsi lennék, a 3 közül szerinted melyik a leghumánusabb? Ha tudsz 4. megoldást, légyszíves írd meg, had lássuk mennyire vagy okos!
@@attiladrborsi4246 meteor ? vulkán ?
aki szerint a túlnépesedés a fő probléma, az könnyen segíthet rajta, pl. kösse fel magát
@@marcipan5634 "Úgy látom, abban egyet értünk" Igen egyetértünk abban, hogy csak egy idióta birka vagy. Hol van túlnépesedés Európában sötétgyökér. Tessék egyszerű matek az európai népesség csökken több mint tíz éve, szaki Európa túlnépesedett. Hogy is jön ez ki kretén birka? Itt megjegyzem birka, hogy a kettő kizárja egymást ez azt jeleni, hogy vagy az egyik igaz vagy a másik. Ebből következik az, hogy nincs túlnépesedés hanem lakosság csökkenés van több mint 10 éve. Továbbá az EU politikusok is pont arra hivatkoztak mikor migriket fogadott be több EU tagország, hogy azért kellenek, mert csökkent a lakossági szám ezért munkaerőhiány lépett fel és ezt így akarják megoldani. Persze ez így hazugság mivel Európa lélekszámából adódóan van bőven munkára fogható ember.
De semmi gond túlnépesedés van szerinted akkor ásd el magad mutassál ezzel is példát mit kéne tenni.
A 18-20 éves tért nem fut a jogosítványér , mert nincs kilátás az autót megvenni.
Örömmel hallom az Ürgétől, hogy "Mi rontottuk el!". Eddig is rá gyanakodtam ! Ugye, zabálja az oxigént, s káros széndioxidot lehel ki. Ugye, a Mars is átmehetett a billenési ponton a 90 %-os széndioxid tartalmú légkörével. Micsoda forróság lehet arra ! El is jöttek a magyarok...
Édes jó Istenem, de sötét ez a nö! Én szégyenlem magam, pedig csak hallgatom.
Azért nincsen ingyen energia mivel az a háttérhatalomnak nem érdeke,nem pénz bevételi forrás.Tesla már régen feltalálta.
Ami szintén nincs ingyen. Bár ha te mindent megoldasz ingyen kitermeléstől kezdve előállításig vezetékezésen át karbantartásig mindent akkor oké ingyen lesz azaz energia.
Érdekes gondolkodás.monddel.a.politikusoknak.is
Ü.V.Diánát hallgatva már nem jön az összeomlás, hanem itt van. Ha az ő tudásában reménykedhet a bolygó, akkor ez kész, végemindennek. Yale baszki:D, remélem passzívház. Bringa kölcsönzés.
Fingjuk nincs csak rizsáznak a semmiről.
Kerunk egy vagott verziot, ahol a nőstény beszédet törlik.
Mirol.beszelunk.teszla.ingyen.energiat.ajanlot.es.onok.aszt.mondjak.nincs.ingyen.energia
Mivel nincs. Csak nem sikerült értelmezned amiről beszéltek. Azt meg kell építeni amihez nyersanyagok kellenek karban kell tartani össze kell azzal kötni a világot ami szintén pénzbe kerül. Ez jelenti azt, hogy nincs ingyen.
30 éve bringával oldok még mindent, és nagyon jó az egészségem. Erre bíztatok mkit. A Gerencsér Úrnak van igaza. Ernő
A kerékpározást én is szeretem, nagyon jó eszköz az ember egészségének megőrzésére. A bolygónk egészségének visszaszerzésére azonban ez a jármű teljesen alkalmatlan.
Annyi bér autó kellene, hogy nem férne el.
És hol fog az autó állni a lakásom tól?
Sajnos ilyenek vannak felelős beosztásban mint az Ürge.