Minden, amit a vegetáriánus étkezésről tudnod kell!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ค. 2017
  • Elmondok mindent, amit a vegetáriánus étkezésről tudnod kell: beszélek a vegetáriánus táplálkozás fajtáiról, úgy mint ovo-vegetáriánus, lakto-vegetáriánus, ovo-lakto-vegetáriánus és a vegán életmód. Elmondom, hogy mit eszik egy vegán vagy vegetáriánus, hogy mi az előnye és mi a hátránya a növényi alapú táplálkozásnak. Lerombolom a mítoszokat, úgy mint nem lehet elég fehérjét bevinni növényekből, a vegetáriánus táplálkozás unalmas, drága, és így tovább. Beszélek a vegetáriánus életmód hátrányairól is, illetve arról, hogy milyen okokból lesz valaki vegetáriánus. És legvégül elmondom, hogy én mit gondolok a növényi alapú táplálkozásról, legyen az bármelyik típusa a vegetáriánus étkezésnek. A vegetáriánus étrend jó lehet, csak sok mindenre oda kell figyelni!
    Cseh Tamás vagyok, 1-es típusú cukorbeteg, üdvözöllek a DiabNavigátor csatornán, amin mutatom neked a kiutat a cukorbetegség és inzulinrezisztencia útvesztőjéből. A helyes cukorbeteg életmód és inzulinrezisztens életmód alapvető feladata a diabétesz vagy cukorbetegség kezelése, illetve az inzulinrezisztencia kezelése, az inzulinrezisztencia megszüntetése, ebben segítek tippekkel, trükkökkel, tanácsokkal, amiket kipróbálhatsz!
    🔸WEBSHOP🔸
    🛒 diabnavigator.hu/shop
    🔸KÖVESS🔸
    📸 / diabnavigator
    👤 / diabnavigator
    🔸KAPCSOLAT🔸
    🌐 diabnavigator.hu
    📧 tomi@diabnavigator.hu
    #cukorbetegség #inzulinrezisztencia #diabnavigátor #étrend #vega #vegán #vegetáriánus

ความคิดเห็น • 123

  • @kismarik
    @kismarik 7 ปีที่แล้ว +16

    Köszönöm a videót, mindennel tökéletesen egyetértek! Én olyan 8-9 éve, olyan 13 évesen hagytam el teljesen a húsevést, igazából előtte sem ettem olyan sokat. Egyszerűen nem szerettem, undorodtam a gondolatától. Az egyetlen dolog, amit még hozzáraknék a videóhoz, hogy szerintem a legnagyobb negatívum a vegetarianizmusban az emberek ellenszenve iránta. Egyszerűen elképesztő, milyen reakciót tud kiváltani az emberekből. Az aggódós "jaj meg fogsz halni!!!!!!"-tól kezdve a nagyon poénos "na de mi van, ha jól átverlek és húst etetek veled?"-ig. Persze aztán teljesen rád szállnak, és nem hagynak békén. Én ezért inkább nem is szoktam említeni senkinek. Volt olyan barátom, aki évekig nem tudta rólam.

    •  7 ปีที่แล้ว +2

      Milyen kajákat eszel főleg, sokat matekozol, hogy meglegyen a fehérje, szénhidrát, meg a zsír? Az esetleges vitaminhiányt hogy előződ meg? Vagy alapvetően mákod van, érzésre eszel, és minden oké? :)

    • @limewhite66
      @limewhite66 4 ปีที่แล้ว +2

      Sajnos csak az elmaradott gondolkodású kelet-európai országokban van ez a hozzáállás, én is tapasztaltam. Ez amúgy komoly bullying.
      Bárhol máshol kb senkit sem érdekel hogy a másik mit eszik.

  • @timmeadow9409
    @timmeadow9409 6 ปีที่แล้ว +44

    Mondasz jó dolgokat, de sajnos legalább annyi tévhitet is: Említetted, hogy szerinted csak az állati eredetű protein a teljes értékű (ami ebben a formában nem igaz, nézz utána), utána pedig kijelented, hogy a vegetáriánusoknak komplettálni kell. Na mármost aki vegetáriánus a tej és tojás által fogyaszt állati fehérjét, emiatt itt fel sem merül ez a kérdés.
    Sőt, a vegánoknak sem feltétlenül szükséges, mivel egy étkezés úgysem egyetlen élelmiszerből tevődik össze, de ha netalántán mégis, az se okoz nagyobb gondot, mert a növények 80%-a is tartalmazza az összes esszenciális aminosavat. A cronometer-el saját magad is megtudod nézni, ha nem hinnéd el.
    A komplettálásra akkor kellene figyelnie egy vegánnak, ha egész nap csak mángoldot és csipkebogyót enne, bár előbbiben is a 8 esszenciális aminosavból 6 megvan (a cisztin és a tirozin nincs).
    A vashiány (a B12-vel és a D-vitaminnal egyetemben) a lakosság 40%-át érinti kisebb-nagyobb mértékben, így ezt erre a „csoportra” ráhúzni öngól, mert a lakosságnak csak 1-2%-a vegán.
    Ezenkívül a sötét színű bogyós gyümölcsökben (áfonya, szeder, kökény stb), a teljes kiőrlésű gabonákban, zöld leveles zöldségekben rengeteg vas található. A felszívódásuk bizonyos esetekben valóban gyengébb mint, ha állati eredetű dolgokból történne, viszont a magas C-vitamin és folsav tartalmuk ezt kompenzálja.
    A B12-t nem a „haszonállatok” termelik. Ezt a vízben oldódó vitamint a talajban és az emésztőrendszerekben élő baktériumok állítják elő. A fő probléma itt az, hogy az ember tönkretette a talajt az állattenyésztéssel (takarmánytermesztés monokultúrában több ezer hektáron minden nap permetezve), emiatt ezek a baktériumok nem képesek életben maradni és vitamint termelni.
    Ezeket a mikroorganizmusokat laboratóriumokban tenyésztik, majd az előállított B12 vitaminból oltóanyag készül, amit a „haszonállatoknak” befecskendeznek, így kerül a húsba, tejbe és tojásba.
    Városi körülmények között a növényekben nincsen, így aki nem jut hozzá vegyszermentes és kezeletlen növényekhez (ilyenekhez, csak tiszta környezeteben lehet hozzájutni) annak ajánlott táplálékkiegészítő szedése. Viszont ha akár fél liter kezeletlen vizet, pl forrásvizet megiszol már nem lesz gond ezzel a vitaminnal.
    Amit a vegyszerezésről mondtál az tulajdonképpen jogos. Én viszont úgy gondolom, hogy ez megint csak a városi létnek az egyik hátránya. Gyümölcsöket, zöldségeket, gabonákat, magvakat és gombákat nem csak a boltokban lehet vásárolni. Helyi termelőktől is lehet, de én pl jószerivel magamnak termelem meg a napi betevőmet, mindenféle permetezés nélkül.
    Az átlagember esetét nézzük, még mindig akkor jut kevesebb vegyi anyag a szervezetébe, ha növényeket eszik, mert az állatoknak nem csak vegyszeres tápot kapnak, hanem hormonokat, antibiotikumokat, termékenység növelőket és különféle gyógyszereket, hogy valahogy elviseljék azt a terrort amiben az ember tartja őket.
    A nagyüzemi állattenyésztés nem fenntartható. Tönkreteszi a talajt, a vizeket, a levegőt, az erdőket, egyszóval mindent ami az élethez elkerülhetetlenül szükséges lenne.
    Röviden tömören 2 út áll az emberiség előtt: vagy változtat a szennyes mocskos életmódján vagy a 21. század lesz ennek a fajnak az utolsó évszázada.
    Én a „minden ember más” feltevéssel is vitatkoznék, mert itt inkább a vegetáriánus étrenden belüli összeállításnak tudhatóak be az esetleges kudarcok. Lehet szénhidrát dúsan, zsírosan és fehérjedúsan is táplálkozni vegánként, habár a jelenlegi tudományos konszenzus a szénhidrát dúsat (egyszerű és nem komplex szénhidrátokból fedezve, finomított cukor nélkül) tartja a egészségesebbnek.

    •  6 ปีที่แล้ว +5

      Köszi a részletes hozzászólást! ;)
      Légyszi segíts abban, hogy hol találok adatot arról, hogy az állati eredetű fehérje nem teljesértékű. A komplettálásban igazad van, az elsősorban vegánokat érint, akik esznek állati eredetű dolgokat is, azok rendben tudnak lenni. De azért az tény, hogy jobban oda kell figyelni a vegetáriánusoknak is, hogy mit mivel esznek, ebben remélem egyetértünk.
      Én tökre bírnám, ha az emberiség ésszel át tudna állni a helyi kistermelőktől való hús, tej, tejtermék, de zöldségfogyasztásra is, mindenki jól járna. Azt gondolom, hogyha nem a nagyipar tenyésztené az állatokat és termelné a növényeket, mindenki szépen el tudna élni a saját kis diétáján, legyen az "húsosabb", "halasabb" vagy "növényesebb". És remélem, hogy ehhez már nem szaporodtunk túl.

    •  6 ปีที่แล้ว +6

      Ja, és egyébként pont mostanában fogok újra "veganizálódni", újra elkezdek kísérletezni a vegán kajálással, apránként lassan átállítva az arányokat. Lesz róla videó, számítok majd az észrevételeidre, tapasztalatodra.

    • @timmeadow9409
      @timmeadow9409 6 ปีที่แล้ว +4

      Úgy látom egy kicsit félreértetted amit a hozzászólásom elején írtam..:)
      Az állati eredetű fehérje (bár nem szeretem ezt a kifejezést, mert a fehérjék 22 aminosavból -fenil-alanin, cisztin, triptofán,valin, izoleucin stb - épülnek fel, ezek megtalálhatóak mind a növényekben mint az állati eredetű dolgokban) teljes értékű. Az előző kommentemben azt írtam, hogy nem csak az állati eredetű lehet teljes értékű és ennek nézz utána. Ezt legegyszerűbb a cronometer-el megnézni, mert az mg pontosságra megjelenít minden tápanyagot ami az élelmiszerekben található.
      Természetesen érdemes odafigyelni a táplálkozásra, sőt tanulmányokat is érdemes olvasni (Kína Tanulmány alap), de aki odafigyel annak idővel ez úgyis rutinná válik.
      „ Én tökre bírnám, ha az emberiség ésszel át tudna állni a helyi kistermelőktől való hús, tej, tejtermék, de zöldségfogyasztásra is, mindenki jól járna”
      Falusi vagy tanyasi körülmények között - még teljes gépesítés mellett is
      - kitelezhetetlen olyan mennyiségű húst/tejterméket/tojást kitermelni amennyit jelenleg a nyugati társadalom fogyaszt (amennyiben mégis feltételezzük ennek a kivitelezhetőségét, akkor is ott van az a probléma, hogy nagy mennyiségű takarmányt kell termelni, amit nem lehet monokultúra és permetezés nélkül abszolválni), de természetesen, ha a társadalom hús és tejtermék iránti igénye drasztikusan lecsökkenne akkor globálisan is nagyobb potenciál lenne a vidéki gazdálkodásban.
      Egy évszázaddal ezelőtt a parasztcsaládoknál jószerivel csak vasárnap
      került hús az asztalra (a húsvét előtti és az adventi nagyböjt idején még akkor sem), ma pedig a legtöbb családnál minden nap minden étkezéséhez fogyasztanak húst. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy szinte minden földterület a cégek magántulajdonát képezi, illetve évről évre egyre kevesebben foglalkoznak gazdálkodással. A 2. vh előtt a magyar lakosság harmada tanyán élt, a rendszerváltozáskor már csak az ország 4%-a.
      Nem az emberiség létszámával van a probléma, hanem az életmódjával.
      Növényi étrenden háromszor ennyi embert is képes lenne eltartani a
      bolygó.
      Az nagyon jó, ha próbálkozol a növényi étrenddel, viszont univerzális
      véleményt nehéz róla felállítani, mert nagyon sok verziója lehet, pl az
      én szervezetemnek sem volt mindegy, hogy az étrendemnek mekkora része nyers (nyáron és ősszel a rengeteg gyümölcs és zöldség miatt
      nagyjából a fele, télen és tavasszal ez az arány lényegesen kisebb) vagy éppen, hogy mennyi benne a feldolgozott élelmiszer, illetve, hogy mind a 6 élelmiszercsoportból (gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, magvak, gabonák és gombák) fogyasztok -e bizonyos mennyiséget. Ha lesz videó, akkor leírom az észrevételeimet..:)

    •  6 ปีที่แล้ว +2

      +Tim Meadow A teljesértékű fehérje definíció szerint az a fehérje amiben nem csak az emberi szervezet számára szükséges összes aminosav megtalálható de a megfelelő arányban. Én úgy tudom, hogy nincs olyan növény, ami ezt tudná, ezért kell komplettálni. Amivel egyébként meg nincs baj, minimális odafigyeléssel egyszerűen megoldható. Én hiszek a növényekben. :) Nálam csak két gond van: egyrészt a bennem élő kutya valahogy a zsíros húsokat kívánja, másrészt cukorbetegként nem tudom ész nélkül tolni a szénhidrátot, viszont a kalóriaigényem meg magas, tehát zsírból kell bevinnem a kalória zomet, ami azt jelenti, hogy rengeteg magot kell megennem, ha az állati eredetű zsírok kiesnek.

    • @timmeadow9409
      @timmeadow9409 6 ปีที่แล้ว +2

      Kiugró különbség viszonylak ritkának számít, ha az aminosavak beviteli arányát nézzük 1-1 növénynél. Általánosságban a magvas gyümölcsöknek, zöldségeknek és gabonáknak a lizin tartalma alacsonyabb a többi aminosavhoz képest (a hüvelyeseknek a lizin tartalma magasabb), a húsoknak pedig szintén általánosságban a cisztin tartalma alacsonyabb a többihez képest.
      Összességében ez már csak azért sem gond, mert jó esetben 1 nap is legalább 2 étkezésből áll, és a komplettálás így is megtörténik.
      Csak néhány példa (cronometer-ből):
      35 g búzasikér (búza fehérjetartalma, közismertebben nevén glutén) aminosav profilja: keptarhely.eu/view.php?file=20170925v00mlt46d.png
      35 g csirkemell aminosav profilja: keptarhely.eu/view.php?file=20170925v00m5ws46.png
      A teljes oldalt csak regisztrált tagok láthatják, ezért azt hiába linkelném be.
      Viszont látható, hogy sehol nincsen olyan, hogy „tökéletes arány” csak egyféle élelmiszerből (a többi húsfélénél és a többi növénynél sincsen :) ).
      „ a bennem élő kutya valahogy a zsíros húsokat kívánja”
      Nem lehetséges, hogy inkább csak ízét kívánod? :D Az ízéket a fűszerezés adja, önmagában a húsnak szinte semmi íze nincsen (én is voltam mindenevő - tapasztalat -)
      Az ideális cukorbeteg étrendről nincsenek saját tapasztalataim, így amit erről tudok az nem több mint a tanulmányok + a vegán cukorbeteg youtuberek saját beszámolói. Az elméletek sokszor ellentmondanak egymásnak, de pl Dr Dougles Graham könyve szerint a magas szénhidrátfogyasztás nem okoz vércukor problémákat, ha az étrend alacsony zsírtartalmú. Illetve készült tanulmány ahol 2-es típusú cukorbetegeket vizsgáltak, 80 10 10 étrenden éltek, és jelentősen csökkent a vércukorszintjük, akik pedig hónapokon át ezt tartották elhagyhatták az inzulin injekciókat is, mert a hasnyálmirigyük újra megtermelte a szükséges mennyiséget. Sajnos az 1-es típusban szenvedők lehetőségeiről még nincs ilyen tanulmány, vagy legalábbis én nem tudok róla.

  • @Bucimacus
    @Bucimacus 7 ปีที่แล้ว +6

    4 éves korom óta vagyok ovo-lacto vegetáriánus. Magamtól utasítottam el, a családban mindenki eszik húst.
    Sajnos duci vagyok és most derült ki még IGT-s is, szóval ez tényleg nem ezen múlik csak!
    Örülök hogy megtaláltam a blogod sok hasznos ötletet veszek/ venni fogok a diétához!

    •  7 ปีที่แล้ว

      Én is örülök, hogy megtaláltál. Maradj, figyelj, igyekszem hasznos dolgokat belebeszélni az internetbe! ;)

    • @FilterNelkul
      @FilterNelkul 6 ปีที่แล้ว

      Ha elhagyod a növényi olajokat, és a tejtermékekekt, tojást, akkor hipp hopp megoldódik a dolog. Én 1 hónap alatt 6 kg-ot fogytam éhezés nélkül, most pedig az a célom, hogy minél több sorstársamon segítsek. Ha van kedved, kukkants be a csatornámra :)

  • @jozsefbajnoci1017
    @jozsefbajnoci1017 3 ปีที่แล้ว +1

    Szia Tamás! Én minden evő voltam. Mindig volt rajtam felesleg.Tíz éve elkezdtem sportolni mert zavart a felesleg.Sikerült 70 pár kilóra apadni. Nagyon jól éreztem magamat. Az utóbbi évben megint elszaladt a ló 90 kg fölé kerültem. Nagyon zavart!!!!! Mindig íz szerettem a zöldséget és a gyümölcsöt,így fél éve majd csak ezeken élek. Na néha fogyasztók húst is de ez ritka. Most 75 kg körül vagyok és ismét jól vagyok. Semmit nem számolgatok mi mit tartalmaz ami a piacon beszerezhető. Csak a páromat zavarja a zsír vesztésre. Ha időd engedné egy pár gondolattal válaszoljál. Köszönöm!

    •  3 ปีที่แล้ว

      Szia! Gratulálok, hogy ilyen jól megtaláltad azt ez étrendet, ami nálad bevált. A sok zöldség és gyümölcs egészséges, ha cukorbeteg vagy IR-es vagy, akkor viszont a szénhidrát mennyiségére oda kell figyelni, és jó, ha fogyasztasz fehérje és zsírtartalmú dolgokat is.

    • @jozsefbajnoci1017
      @jozsefbajnoci1017 3 ปีที่แล้ว

      @ Köszönöm a válaszodat. Szerencsére olyan problémám nincsen ifarktusom volt 5 évvel ezelőtt de túl éltem.

  • @schbal
    @schbal 7 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon jó videó, sok hasznos infóval. Gratula.

  • @elizabethvarga102
    @elizabethvarga102 ปีที่แล้ว

    Hagyjunk már azt a B12 t 😅 apám anyám mindegyik súlyos B12hianyba meg vas hianyba szenvedett holott ők ettek mindent. Nálam rendben van. Még számomra is döbbenetes. De nagyon jó a videó jól összeszedett. Gratulálok hozzá. 😊😊

  • @donvincente
    @donvincente 7 ปีที่แล้ว +7

    jó kis videó! :) én erősítem az egészségügyi okokból vegánok táborát, sikerült a vérképemen jelentősen javítani, és visszafordítani egy kezdeti stádiumú (később) komolyabb betegséget. (+bónusz: leadtam a felesleget)
    Amúgy azt látom, hogy az állatvédős-világmegváltós-peacelove stílusú vegánság divat kezd lenni, főleg a csajok közt, amivel persze nincs is semmi baj, csinálják csak, mert hasznos dolog. :) Csak az a lényeg hogy ne legyen erőszakos ez a vegán stílus sose, amikor az állatokat egy szinten kezelik az emberekkel, az nekem már nem szimpi :)

    •  7 ปีที่แล้ว +1

      Ez a love-peace hippi vegánság már jó pár éve megy, ahogy én látom. De ahogy mondtam, nem is lehet ebbe nagyon belekötni, mindenki azt gondol, amit akar. Az viszont rossz, amikor valakinek az anyagcseréje igényelné a húst, de elvek miatt kényszeríti magára vegánságot vagy vegetarianizmust. Az egészen biztosan nem jó.

  • @ramonabezzeg935
    @ramonabezzeg935 7 ปีที่แล้ว +17

    Szuper videó! 7 éves korom óta vagyok ovo-lakto vegetáriánus. Az ok, hogy miért döntöttem így: mamámék állatokat tartottak és egyszer láttam, ahogy épp leöltek egy disznót. Valahogy akkor tudatosult bennem, hogy meghalt az az állat, azért, hogy én megegyem. Azóta nem bírtam enni, és nem is hiányzik. És milyen véletlen, hogy a vércsoportom A-, és a vércsoport diéta alapján pont a vegetáriánus táplálkozás a nekem való. :D Egyébként részben emiatt is lettem biológus, hamarosan pedig élelmiszermérnök lesznek. Tetszenek a videóid, alaposan felkészülsz mindig, egyszer tervezek hasonló csatornát indítani. :) Annyival kiegészíteném a vegetáriánus típusokat, hogy létezik még egy nem igazán elismert alfaja, a szemi-vegetáriánus táplálkozás. Szerintük a hal olyan buta, hogy meg lehet enni. Olvastam már azt is, hogy a hal mellett a csirke is megengedett náluk, de nekünk az egyetemen nem így tanították. A halevés szerintem még belefér valamelyest a vegetáriánus táplálkozásba, de a csirke semmiképp. :D

    •  7 ปีที่แล้ว +3

      Erről a szemi-vegetarianizmusról azért nem akartam beszélni, mert ez szerintem a baszunk is, de szűzek is maradunk kategória, egyszóval vicc. :) Ha csinálsz valamit, csináld rendesen! Szerintem az nem vegetáriánus, aki eszik bármilyen húst, vagy halat, az mindenevő, csak nagyon kevés húst és halat fogyaszt, ennyi. Ne hívja magát vegetáriánusnak, szeminek se, mert nem az. :) Az indok, hogy a halat, azért lehet megenni, mert buta... Hát izé. LOL. :)
      És te hogyan oldod meg a kajálást, miket eszel főleg? Vérkép vizsgálaton minden rendben szokott lenni?

    • @lauraszabo3358
      @lauraszabo3358 6 ปีที่แล้ว

      Én amerikai vega vagyok azaz eszek halat,de csak akkor ha pl étterembe megyünk és akkor ott nem egy salit akarok enni 2000Ft-ért.Azért lettem amerikai vega,mert IR-es ,PCOS-os vagyok és még sok betegségre hajlamom van,és nagyon idegesít ha valaki minket nem vesz vegának,mert mi eszünk húst.Oké azt én sem értem,hogy miért hívja magát valaki vegának(itt a szemitáriánusokra gondolok) ha mindennap eszik húst,de csak csirkét vagy halat.

    • @nataliaszucs9961
      @nataliaszucs9961 5 ปีที่แล้ว +2

      Én is így jártam ahogy te csak én mást láttam..brutális volt és undorító.Halat ettem tíz éves koromig,aztan megútáltam azt is.Semmi bajom sem lett..kivéve ha rosszúl voltam ha rámerőltették..Nekem se vitamin hiányom semmi bajom nem lett.Szerintem okos a szervezet és kéri ami hiányzik neki..sokáig szerettem a tojást de mára már attól is undorodom.Nem itélem el a húsevőket egyszerűen én nem tudom megenni..másnak a brokkoli vagy a karalábé nem ízlik,nekem a hús.

    • @laszlonagy2928
      @laszlonagy2928 5 ปีที่แล้ว

      halat azért lehet enni, mert a hal az zöldség - én legalábbis így hallottam. És a hagyma az gyümölcs is, zöldség is.

    • @zoltanivanyos2896
      @zoltanivanyos2896 4 ปีที่แล้ว

      @@laszlonagy2928 Hogy mi? 😅😅

  • @palgabor2295
    @palgabor2295 ปีที่แล้ว

    Ön egy értelmes okos ember igazat mond csak így tovább köszönöm a feltöltést

  • @laszlolovas3883
    @laszlolovas3883 5 ปีที่แล้ว +3

    Nagyon színvonalas és értelmes videó! Nem szakzsargon és nem elvakult egyoldalú! Több ilyen videót továbbra is! 😁😁

  • @tamashszabo5813
    @tamashszabo5813 5 ปีที่แล้ว +7

    Ez egy nagyon jó videó! Tetszik hogy nem vagy elvakult és elfogult!

  • @Sandra.F
    @Sandra.F 5 ปีที่แล้ว +3

    Sziasztok! Én amióta élek nem eszem húst,nem szeretem. Rengeteg pozitív hatása van: nem betegeskedem,soha nem voltam 1-2hetig tàppénzen,mint más. Nem gyulladt a bőröm,nem fáj a gyomrom, és kiegyenlitodik a bőr tonusa: nem használok alapozót,hiszen annyira tisztítok,hogy nincs rá szükség. A tejre túróra joghurt- tojàsra szükség van. Ezt megvonni szerintem életveszélyes! A tojás fehérjét 100%ban hasznosítja a szervezet. Tàplàlékkiegészítő elengedhetetlen: B12, magnézium,halolaj.

    • @hackoffz
      @hackoffz 7 หลายเดือนก่อน

      Tej? maximum a házi tehenünktől a tejet. Gondolom nem a bolti "tej"-re gondoltál.

  • @MsBangita
    @MsBangita 6 ปีที่แล้ว

    " 2017. Áprilisban 11 napig vegán életmódot folytattam. A vércukor szintem és a vérnyomásom normális értékre állt be, szinte azonnal.- Már ezt megelőzően is sokat dolgoztam az étrendemen és javult is, csak nem eléggé.- Május végére 10 kg-ot fogytam, ami „ csak úgy” lejött rólam." - Ezt a saját gyógyulásom történetéből másoltam. Vettem át dolgokat a paleóból, pl. a magliszteket. Továbbá, vagy 30 évig nem ettem állati eredetű zsírt, tavasz óta használok disznózsírt. Nálam az inzulinrezisztencia a szénhidráttal van összefüggésben, a zsírt nyugodtan fogyaszthatom. - Inkább tejterméket és a tojást kedvelem az állati eredetű fehérjékből.

  • @viviw.9984
    @viviw.9984 6 ปีที่แล้ว +1

    Én is ovo-lakto vegetáriánus vagyok! 4 vagy 6 éves korom óta. De én azért, mert ettem és egyszer csak elkezdtem bokákolni a hústól. Onnantól minden húsnál ez lett. 😄

  • @tamashorgos8230
    @tamashorgos8230 3 ปีที่แล้ว +1

    Szerintem az ember omnivor, 70%ban növényevő, 30ban húsevő. Gyúrós létemre többször beleestem abba a csapdába, hogy túl sok húst ettem (mert hogy kell a fehérjeeee),de igazából csak befáradok tőle. De próbáltam már full vegánként is étkezni, de már 1-2 nap után érzem, hogy azért kellene némi hús. Azóta próbálom a balance-t megtartani, nem zabálok be két steaket egyszerre, hús helyett sokszor inkább halat választok. Tejsavó és marhafehérje helyett időnként növényi fehérjeport fogyasztok. A hús emésztése amúgy is rohadt sokáig tart és szerintem ez fárasztja a szervezetet. Alapból ha megnézzük, hogy az egyes makrotápanyagok megemésztéséhez mennyi energia szükséges, érdekes, hogy a fehérjéé a legtöbb. Ezért emlegetik a "thermic effect of food"-ot és bíztatják az embereket, hogy egyenek sok fehérjét, mert akkor alapból sok kalóriát elhasznál a szervezet megemészteni azt. Csakhogy pont ezaz, ha nem eszel húst, több energiád marad az ÉLETRE: edzeni, aktívnak lenni, dolgozni, tanulni stb.

  • @elizabethvarga102
    @elizabethvarga102 ปีที่แล้ว

    Hát én csak azt tudom írni hogy hosszú évek óta lakto vegetáriánus vagyok. És köszönöm szépen jól vagyok. És egészséges. Korosztályom rengeteg problémával küzd már ebben a korban én nem. 😊 Tudom genetika. Ja nem. Igaz, napi szinten sportolok is. Tény én a fehér lisztet cukrot is nagyon egészségtelennek tartom semmilyen tápanyag nincsen bennük én nem is fogyasztom.

  • @__lillie__
    @__lillie__ 6 ปีที่แล้ว +7

    Én nyers vegán vagyok, ezzel a földet is megvédem

    • @0mona462
      @0mona462 6 ปีที่แล้ว +1

      みかづき Hű az igen:0 Es hogy birod? Draga ?

    • @hungarywarrior2476
      @hungarywarrior2476 4 ปีที่แล้ว +1

      th-cam.com/video/EHf8T_2k9uM/w-d-xo.html

    • @szencziboldizsar6532
      @szencziboldizsar6532 3 ปีที่แล้ว

      @@hungarywarrior2476 te mindenhová belinkeled ezt a szar videót?

    • @hungarywarrior2476
      @hungarywarrior2476 3 ปีที่แล้ว

      @@szencziboldizsar6532 Miért lenne szar?

  • @eszterannatoth660
    @eszterannatoth660 3 ปีที่แล้ว +1

    Nekem az egyik tanárom allergiás a szárnyasok húsára, ezért vegetariánus.

  • @apityesz
    @apityesz 7 ปีที่แล้ว +1

    Hajra Szofi, nagyon jok a videok, #demystify.

  • @lottew.3750
    @lottew.3750 3 ปีที่แล้ว

    Hogyan mondjam el a szüleimnek hogy vegetáriánus vagyok?

  • @tundeacs4324
    @tundeacs4324 22 วันที่ผ่านมา

    Szia Tamás? A kollagént hogyan pótoljam, ha már a húsleves sem esik jól, és túlságosan tudom hogyan készül a zselatin, szóval innen kezdve ezt sem fogom szeretni. Egyedül a halat eszem meg időnként, meg persze tejtermékeket és tojást. Légyszi segíts

    •  22 วันที่ผ่านมา

      Miért kellene pótolni a kollagént? Orvosilag kimutatott kollagén hiányod van? Egyél változatosan húsokat, porcos, bőrös részeket is, és akkor lesz elég kollagén.

    • @tundeacs4324
      @tundeacs4324 22 วันที่ผ่านมา

      Nincs orvosilag kimutatott kollagénhiányom, de egy enyhe porckopás lehet a vállamban, ezt viszont orvos mondta, és úgy gondolom indokolja hogy figyeljek.
      Az a helyzet hogy nem eszek húst, vagy nagyon nehezen, jó ideje nem esik jól, ezért tettem fel a kérdésemet.

    •  22 วันที่ผ่านมา

      Akkor van sokféle porcerősítő a piacon, ki mire esküszik, lehet próbálkozni velük.

    • @tundeacs4324
      @tundeacs4324 22 วันที่ผ่านมา

      Köszönöm a választ

    • @tundeacs4324
      @tundeacs4324 22 วันที่ผ่านมา

      Közben találtam egy leírást a neten, miszerint a tejtermékek, a tojás és a hal kiválóan segítik a kollagéntermelést.

  • @hunati31
    @hunati31 6 ปีที่แล้ว +7

    Minden amit nem tudsz az nem minden amit tudni kell.....
    7. percnél kiakadtam. Láthatóan fingod sincs a bélrendszerről. Tökéletes egészségben lehet élni húsevés nélkül! Minden fehérje eredendően növényi eredetű! Az állatok is onnan veszik.

    •  6 ปีที่แล้ว +2

      +hunati31 Igen, lehet egészségben élni, ha olyan az anyagcseréd, ami a növényi táplálékot preferálja, és ha alaposan odafigyelsz az ételed összetételére. A fehérje aminosavakból épül fel, nem növényi és nem is állati eredetű. Vannak állatok, akik növényekből nyerik az aminosav szükségletüket, és vannak állatok , akik viszont húsokból, lásd oroszlán. Mert megtudják emészteni azokat. Szerencsére, mivel az ember mindenevő, így egyaránt növényből és egyaránt húsból is képes fedezni az aminosav szükségletét. Mivel az emberek sokfelé élnek a bolygón, így alkalmazkodtak ahhoz, hogy milyen élelmiszerek érhetőek el az élőhelyükön. Ezért van az hogy egyes emberek jobban tolerálják a növényi étrendet, más emberek pedig jobban tolerálják a hús alapú étrendet. És van olyan is, az embereknek a többsége, aki tökéletesen elvan a vegyes étrenden.

  • @kristof7458
    @kristof7458 5 ปีที่แล้ว +1

    Én vega vagyok

  • @annacsepregi1061
    @annacsepregi1061 6 ปีที่แล้ว

    Egyépként lehet fogyni ha vegetáriánus vagy??

    •  6 ปีที่แล้ว +2

      Nem attól függ a fogyás, hogy vegetáriánus vagy vegyes étrenden élsz, hanem a kalóriabevitelen és az egészséges ételeken és a mozgáson.

    • @annacsepregi1061
      @annacsepregi1061 6 ปีที่แล้ว

      Eszel, edzel, jól leszel! Köszi a választ!😉

    • @FilterNelkul
      @FilterNelkul 6 ปีที่แล้ว +1

      Egy alacsony zsírtartalú vegán étrenden egészségesen és biztonságosan lehet fogyni, anyagcsere sérülés nélkül. És ez nem fog jojózni :) Ha érdekel esetleg, a csatornám ezzel is foglalkozik :D

  • @eeloz1
    @eeloz1 4 ปีที่แล้ว +1

    Eléggé kétértelmű: szeretem az állatokat - ezért nem bántom őket de szeretem a gyömölcs-zsöldséget ezért pusztítom őket (félig vega vagyok).

  • @eszterpollak9284
    @eszterpollak9284 5 ปีที่แล้ว

    Az ember mindenevő de az, hogy ki mit eszik az ő dolga, lényeg a változatosság.
    A tömegtenyésztett állat olyan, mint a tömegtermesztett növény, nincs tápértéke mert nincs ideje, hogy beépüljön.
    15x annyi élelmet termelünk, mint amennyi kell. Nem azért éheznek egyesek mert nincs megfelelő élelem, hanem azért mert a gazdagok és erőszakosak nem hagyják őket élni és a táplálék fele a kukában végzi, mielőtt megromolhatna.
    Az állatok felépítésének ismerete nem éri el az óvodás szintet, ezt sürgősen pótold, mert majd leestem a székről a baromságaid miatt.

    •  5 ปีที่แล้ว

      Mi az, amit baromságnak találtál?

    • @eszterpollak9284
      @eszterpollak9284 5 ปีที่แล้ว

      Az a rész, amikor a különböző bélrendszerű állatokat és az embert hasonlítgattad, amikor a kérődzőknél azt mondtad, hogy talán 2 gyomruk is van és sokat pukiznak és amikor az intenzív gazdálkodás káros dolgait emlegetted.
      Nos én sem vagyok professzor de amit biztosan tudok a következők. A ragadozó, növényevő és mindenevő állatok emésztése más a gyomorban/gyomrokban és a belekben egyaránt. Más ph, egyes szervek megléte vagy hiánya, különböző bontóenzimek. A bélrendszer hossza nem árul el semmit. Pl.: a kérődzők növényeket esznek, amit 2x rágnak meg, 4 üregű gyomruk van, az 1. a bendő, amiben baktériumos fermentáció történik lugos ph-n és innen nitrogén felszívódás is zajlik, a 2. és 3. gyomorüregben aprítás és keverés zajlik, majd az utolsó az oltógyomor, amiben a ragadozóékkal megegyező emésztés zajlik. Erősen savas ph., pepszin(húsbontó fehérje) ugyanis egy marha naponta a növényi táplálékkal együtt 4-5 kg baktériumot juttat ide. Kisebb kérődző testarányához képest kevesebbet. Ezután a bélrendszer arányaiban ugyanolyan hosszú mint a ragadozóknál csak működőképes a vakbél, ami szintén baktériumos fermentálást végez. Felszívódás a belekben, a bélsár nitrogénben szegényebb, mint a ragadozóknál. Mivel a bélgázok a bendőben keletkeznek, ezért a kérődző csak böfög.
      A ragadozók emésztése is a nyállal kezdődik (ezt fent kifelejtettem, lugos ph., keményítő bontása), savas gyomor, majd lugos belek, nincs vakbél, felszívódás a vastagbélben. A táplálék nitrogénben gazdagon kerűl ki.
      Az ember fogazata mindenevő, gyomra a ragadozóékkal azonos, ahogy a bélrendszer is. a növényeket mechanikai vagy hőkezeléssel járó folyamatok útján tudjuk emészteni. A nyers zöldség és gyümölcs a rostok és az ép vitaminok miatt fontosak. A legfőbb pedig a változatosság mindenkinek igénye szerint.
      A tömegtenyésztett állat, akár a tömegtermesztett növény többnyire hybrid. A termék csak mennyiség, minőségre nem képes. Azért kell mindenképpen olyan gyorsan felpuffasztani őket, mert egy héttel később maguktól is kipusztulnának mivel korcsok. Nincs húsa a brojler csirkének csak vizzel felpuffasztott kötőszövete, nincs vitamin és fehérjetartalma a tápkockás növénynek, mert nem jut hozzá amiből lehetne. Ez nem gazdálkodás csak állatkínzás/ növénykínzás és a fele elpusztúl az előállítás során, a maradék fele megy a kukába.
      Rendes élelmiszer csak extenzív körülmények között jöhet létre. A bio gazdálkodás nem vegyszermentes, hanem csak szükség esetén, nem felszívódó, természetes anyagokat használ. Előállítási ára megegyezik az intenzív gazdálkodáséval, te azért fizetsz horrorisztikus árat a bio boltban, mert most ez a trendi, ez az elitista.
      Amíg az élelmiszerek hegyekben rohadnak a boltok polcain, úton és útfélen nincs szükség ennyi élelmiszer termelésére. Drasztikusan csökkenteni kell a mennyiséget és növelni a minőséget. Nem azért éheznek pl.: Afrikában , mert ne tudnák magukat tökéletesen ellátni, hanem mert mindenki őket rabolja ész nélkül. Amugy Magyarországon nincs éhezés? Dehogynem. Itt lép a képbe a tudatosság, amit örülök, hogy hangsúlyoztál.
      NIncs pénz bótra, me elcigizted meg elittad? Puszulj ki az udvarra, verd fel a betont és csinálj magadnak kertet meg tartsál néhány apró jószágot. Kaszálni tudsz és egy heti napszám az egész éves szemes igény. Ja, hogy sokan akkor inkább éhen halnak? Ezen nem tudok segíteni.
      Különben az előttem szóló pontos a molekuláris dolgokban.

    •  5 ปีที่แล้ว

      Köszi a részletes választ! Ezt a növényevők pukiznak dolgot a vegánok egy része szokta emlegetni, mint az állattenyésztés velejáróját, és az üvegházhatás egyik lehetséges okozóját. Fogalmam sincs, hogy ez mennyiségileg tényleg tud-e hatást okozni, vagy egyáltalán igaz-e, de ezek szerint nem teljesen.

    • @eszterpollak9284
      @eszterpollak9284 5 ปีที่แล้ว +1

      Akinek a beleiben gáz termelődik pukizik de ezek többnyire semleges gázok. Amúgy ha megfordítjuk, akkor a vadon élő állatok szétpukizzák a bolygót, ki kéne irtani őket nem? Semmivel nem nagyobb baromság. Különben a CO2 létfontosságú, minél több, annál hatékonyabb a fotoszintézis egy bizonyos pontig. Jelenleg épp műtrágyázzuk a világot vele. A metán, kénhidrogének és a nehéziparral, kőolajfinomításal, és vulkanikus tevékenységgel járó egyéb gázok veszélyesebbek. azokat valahogy mégsem kell csökkenteni. A kőolaj és földgáz kitermelést meg végképp nem. Vajon miért? (kacsint, kacsint)

  • @csongorkiss6636
    @csongorkiss6636 4 ปีที่แล้ว +1

    Magyarországon örülnek ha nemhalnak ehen

    • @alexmelicher2777
      @alexmelicher2777 4 ปีที่แล้ว

      Hol? Hát nézz végig az emberek kétharmada egy hatalmas tehén.
      Ha ezt mondod a 50es,60as évekbe elhiszem

    • @zoltankincses1204
      @zoltankincses1204 3 ปีที่แล้ว

      @@alexmelicher2777 az elhízás hiánytünet . Nem azt eszed amire szükséged lenne , és ezért a szervezeted sejtjei mindig beszólnak "egyél már mert valami hiányzik , és ha nem eszel akkor elpusztulok "

  • @csillapesti1
    @csillapesti1 7 ปีที่แล้ว +2

    Én azért nem eszem húst, mert nem szeretem. Ha be kéne sorolnom magam akkor lakto-ovo vega vagyok, de mivel nagyon ritkán kb két-három havonta eszem egy kevés hús, mert kell így az sem. Szóval én vagyok a nem szeretem a húst vega. :D

    •  7 ปีที่แล้ว

      +Csilla Pesti Ez számomra egyszerűen érthetetlen. A hús a világ legjobb kajája! 😁

    •  7 ปีที่แล้ว +1

      +Eszel, edzel, jól leszel! Mindig így volt, hogy nem ettél húst vagy egyszer csak már nem kívántad?

    • @csillapesti1
      @csillapesti1 6 ปีที่แล้ว +2

      Kamaszként rengeteg húst ettem , aztán húszas éveimtől kezdve fokozatosan szoktam le róla. Egyszerűen nem kívánom és már nem is szeretem.

  • @mariak1978
    @mariak1978 4 ปีที่แล้ว +3

    Ezt fajdalmas volt vegighallgatni.
    (egy nyersvegan)

  • @TheGaben0191
    @TheGaben0191 3 ปีที่แล้ว +1

    22 perc tömény össze vissza hablatyolás...

  • @nemethferenc8265
    @nemethferenc8265 6 ปีที่แล้ว +1

    Szerintem vegetáriánus étrenddel férfiak el vesztik férfias jeleget .

    • @FilterNelkul
      @FilterNelkul 6 ปีที่แล้ว +3

      Sajnálom hogy kiábrándítalak, de ez egy hatalmas nagy hazugság, és úgy látszik, hogy te bevetted. Az állati eredetű étrenden lévő férfiak szervezetében klinikailag bizonyítottan alacsonyabb a tesztoszteron szint, mint a vegánokéban. Valamint a koleszterinszegény étrend miatt az artériák is szabadabbak, lerakódástól mentesek, javul a vérkeringés, így a szexuális teljesítmény is növekszik egy TELJES ÉRTÉKŰ növényi étrenden. A tejtermékek emlős állatok laktációjából készülnek, ami logikusan telítve van ösztrogénnel, azaz női nemi hormonnal. A dietetikai ösztrogén szintet a hormonháztartás felborításával, diabétesszel, és daganatos megbetegedésekkel is összefüggésbe hozzák. Egy hormon az IGF 1 nevű, amely a növekedésért felelős hormon, a nemi szervi és emlő daganatok kialakulásában játszik fontos szerepet. Ajánlom figyelmedbe a Pécsi Tudomány Egyetem tanulmányát a teljes értékű növényi étrendről :) Valamint ha nem veszed tolakodásnak, saját csatornámat, ahol recepteket, és tuti tippeket találsz. Ja, és nem lesz kisebb a kuki attól, hogy vegán vagy :D

    • @nemethferenc8265
      @nemethferenc8265 6 ปีที่แล้ว

      Én ősszintén meg mondom nem vagyok nagy húsevő heti 30 dkg de szervezet elég bonyolult hogy ki tudjuk jelenteni hogy Vega egészséges életmód. Túlzott növényi étrend is okozhat ugyan annyi kárt mint a túlzott húsevés .Ha egy férfi nem eszik húst nem kuki lesz kicsi hanem pipogya lesz már ha az gondolatában meg fogalmazódik nem eszik húst már ott kezdődik baj.

    • @FilterNelkul
      @FilterNelkul 6 ปีที่แล้ว +4

      Szerintem igenis vonzó egy férfiban ha az "alárendelt" lényeket nem megöli, hanem gondozza, és figyel rájuk. Valamint környezetvédelmi szempontból is értékesebb egy növényi étrend. Én nem az érzéketlen pasikra bukom, hanem akiknek lelkük is van, és szeretnek gondolkodni 🙂 köszönöm a válaszod

    • @nemethferenc8265
      @nemethferenc8265 6 ปีที่แล้ว

      Vegák lelki okokból nem esznek húst meg ez krisna hívők és buddhizmusból ered . Én véleményem az ember gyümölcsöket és bogyókat magvakat evő többi élelmiszer meg a túlélés érdekében ette pld hús hüvelyesek gyökerek zöldek tojás káposzta saláta.

    • @FilterNelkul
      @FilterNelkul 6 ปีที่แล้ว +1

      Ez nem ilyen fekete fehér. Keresztény vagyok, nem buddhista, vagy krisna tudatú. Én például három okból nem eszem húst, tejterméket és tojást. Etikai, környezetvédelmi, és egészségügyi. Az etikai az állatok részéről, mivel borzalmasan bánnak az állatokkal a tej és tojásiparban, a húsipart nem is említem...2. az erdőirtások kb 80%a az állattenyésztés miatt történik, valamint a magas koleszterin és hormon tartalmú állati eredetű dolgok jelentősen megrövidítik az em er életét, alamint lerontják annak minőségét. Ez a te döntésed. Nem szólok bele, csak nagyon sokan nem tudják, hogy milyen hatással vannak élőlényekre, vagy a bolygónkra, vagy a saját egészségükre.

  • @alexmelicher2777
    @alexmelicher2777 4 ปีที่แล้ว

    Csak avval nem értek egyet,hogy az állat tartás nagyobb területet igényel.végig mész europán nem nagyon látsz karámokat,legelőket,de mindenhol szántófőldek vannak

  • @kristofveres8450
    @kristofveres8450 4 ปีที่แล้ว +1

    Az embernek mindenevő fogazata van. Se nem ragadozó, se nem növényevő. Mindenevő.

  • @schbal
    @schbal 7 ปีที่แล้ว

    Érdekes, hogy az összes vega ismerősöm depressziós, persze ez lehet véletlen is, de azért elég furcsa.

    •  7 ปีที่แล้ว

      +schbal Bízzunk benne, hogy csak véletlen. Mióta vegetáriánusok? Pont azóta lettek depisek is?

    • @schbal
      @schbal 7 ปีที่แล้ว

      40-es korosztály. Kb 15-20 éve vegák. Azt, hogy mióta depressziósok nem tudom, de sajnos már elég régóta.

    •  7 ปีที่แล้ว +1

      +schbal Csinálj nekik fasírtot, és mondd, hogy csicseriborsóból van! Tuti meggyógyulnak! 😀

    • @donvincente
      @donvincente 7 ปีที่แล้ว

      szerintem nézessenek B12 szintet (szérum B12 szint és holo-transcobalamin (aktivált B12) szint is hasznos infót jelent).
      Van egy tippem, hogy alacsony lesz, még akkor is, ha pótlást alkalmaznak. (nem mindegy milyen fajta a pótlás és mennyi)
      Merthogy már az enyhe B12 hiánynak is tipikus tünete lehet pl. a depresszió..

    •  6 ปีที่แล้ว +5

      Eszel, edzel, jól leszel, Remélem, ezt a hozzászólást csak viccnek szántad. Kevés olyan gusztustalan dolog van, mint semmibe venni a másik ember elveit és olyat adni nekik enni, amit amúgy nem ennének meg.