Aj ja ďakujem za zrozumiteľné a popisné videá . Od smrti otca, ktorý záhradu miloval a nebolo potrebné mu pomáhať , sa postupne učím porozumieť zákonitostiam tejto práce, ktorú som si tiež zamiloval. Nech sa Vám darí a nech Vás vidí čo najviac majiteľov travnikových záhrad, aby pochopili, že to nie je len kosiť trávu , ale aj zbierať plody. To je tá obrovská radosť.
Mockrát ti děkuju, konečně vím jak na rybízy. Mám tady jeden červený po původních majitelich, tak přes 10let mu bude určitě, už neplodil, tak jsem vloni udělala radikální řez. Má hodně nových výhonů. Letos ho podle tebe vytvaruju :)
Tak to mám radost, Andreo! :-) To, že má rybíz hodně jednoletých výhonů znamená, že na zmlazení dobře zareagoval a je stále vitální. Můžeš si z něj ještě odebrat řízky a rozmnožit ho. Ať ti rybíz hezky a co nejdéle plodí. Petr
V minulém roce jsem omlazovala bílý rybíz, aniž bych byla poučena, dělala jsem to instinktivně pod heslem: pusť do něj slunce! :-) Starý rybíz se mi odvděčil nebývalou úrodou! Teď budu pokračovat dál, už Vámi poučena, a to jsem zvědavá, co budu s obrovskou úrodou dělat :-) :-) Video i Pomněnka nemá chybu👍
Tak to jste udělala správně, Anno! Pomněnka je moje malá divoška, nejraději by se mazlila bez přestání.:-) Přeji úspěšný řez, bohatou úrodu v příštím roce a ať se Vám daří. Petr
Dobrý den Petře, moc děkuji za super videa o rybízech a angreštu. Dle nich jsem dnes zkoušela prořezat rodičů staré rybízy a jostu. To zvlnění od mšic bylo ale i na dvou až tříletém dřevě, možná o starším, jak bylo roky ponecháváno. Je třeba to vše radikálně zřezat i na takto starém dřevě a nebo stačí jen na 1 a 2 letém? (I z toho starého zvlnění se líhnou msice z vajíček?) Moc Vám děkuji za radu!!!
Děkuji za zpětnou vazbu, Michaelo! :-) Se mšicemi příliš nebojuji a dávám jim určitý prostor. :-) Je spousta různých více či méně fungujících opatření, jak se mšic zbavit, ale díky rozmanité skladbě pěstovaných plodin se u nás mšice málokde rozmnoží natolik, abych to vnímal jako problém. Pokud již považuji za vhodné zasáhnout, tak to řeším buď odstraněním napadených částí rostlin nebo mechanicky prudkým postřikem či proudem vody. Můžete vyzkoušet třeba postřik výluhem z tabáku, přírodní přípravky na bázi olejů nebo pokud vám mšice na zelenině pasou mravenci, tak posypat okolí rostlin skořicí.
Dekuji za poucne a zrozumitelne video. Rada bych se zeptala, jestli pak ty 4-lete vetve u kericku odrezete u baze, nebo treba na silny jednolety vyhon, ktery vyrusta z te vetve? Co je lepsi? Odrezat stare drevo cele i kdyz vyhani silnejsi vyhony, nebo je pouze na ty vyhodny zakratit a u baze tim padem zustane i nekolikalete drevo? Dekuji.
Uvažujet správně, Petro, protože obě varianty jsou možné. Pokud keř tvoří hodně mladých silných výhonů, tak stačí staré dřevo zakrátit na nějaký silný jednoletý výhon. Pokud je keř již starší, netvoří nové silné výhony a potřebuje zmladit, tak bych staré dřevo seříznul až u báze. Petr
Mám také rybíz Rovada a jeden stromek ze 2 mně již zahynul. Nařízkoval jsem jej na keřový rybíz. Proč? Ten rybíz je nádherný až 15cm dlouhé hrozny. Mněl jsem dříve Jonker van tets a heinemanův pozdní - kvalitou plodů neporovnatelné . Po dozrání se dá ještě sklízet i 2 měsíce. Drží na stromě a bobule velmi pomalu vadnou. Po opylení je potřeba zalévat, aby nedocházelo k opadu bobulí.
@@plodnazahrada Ještě jedno pozitivum. Jistě pamatujete v muinulosti, jak se některý rybíz špatně sklízel. Rovada se sklízí úžasně. Stopku k bobulím má odhadem 3-4cm... Mám natočenou sklizeň stromku i s váhou, asi ji dám na youtube ,-) PS: je vidět, že máte hodně rád kočky a dává Vám to jasně najevo. Nyní mám před klávesnicí taky kocoura. Sice si nás naši rodinu sám našel, jako předchozích cca 10 koček a je to mazel :-). Občas mu na youtube pouštím filmy a má je strašně rád. Hlavně o myších a potkanech.
Dobrý deň, ďakujem za ďalšie super video, užitočné a veľmi zrozumiteľné ako vždy. Prosím Vás a čo robíte s tými odrezkami, ktoré ste si odložil? Neviem čo znamená roubení?
Děkuji, Anito! :-) Odebrané řízky lze použít na množení, buď je zapíchnout do půdy nebo naroubovat (spojit s podnoží, slovensky zaštepit) na podnož z meruzalky.
Děkuji, tak to je super, že se do toho pustíte! :-) Možná natočím video o řezu vinné révy. Řez aktinidie je velmi podobný, protože stejně jako vinná réva plodí na jednoletém dřevě, které vyrůstá z dvouletého dřeva. Ať se Vám dílo daří. Petr
Zdravím Vás, Zdenko, jsem rád, že se Vám videa líbí! :-) Josta z velké části převzala vlastnosti jednoho z rodičů - černého rybízu. Josta je jenom mnohem vzrůstnější a můžete na ní nechávat i mnohem starší větve než na černém rybízu. Dokud se tvoří nové silné výhony, tak můžete řez omezit jen na prosvětlení a tvarování keře, bude-li potřeba, nebo v některých letech řez neprovádět vůbec.
Ďakujem Vám za poučné videá. Už mám zakúpené kríky drobného ovocia a sú pripravené na výsadbu. Kríky sú zakorenené v kvetináčoch, niektoré aj 50 cm vysoké a všetky olistené. Je potrebné aj tieto po zasadení zrezať na 2 - 3 očka?
Většinou je lepší první rok výchovným řezem na 2-3 očka podpořit růst nových kosterních větví, keře zasadit o 5-10 cm hlouběji a nechat je zaplodit až příští rok. Pokud tak neučiníte, tak větší sazenice Vám sice zaplodí již v daném roce, ale za vysokou cenu stagnace růstu a oslabení keře, dojde k tzv. zababčení, tj. předčasnému zestárnutí keře. Pokud však máte starší vzrostlé sazenice s rozvinutým kořenovým systémem, předpěstované ve větší nádobě, tak u takové rostliny nejdode k porušení kořenového systému při výsadbě a teoreticky byste u ní nemusel provádět výchovný řez pouze na 2-3 očka, ale mohl ponechat většinu větví. Ale i v tomto případě bych doporučil řezem zpočátku podpořit spíše růst než plodnost. Ať se Vám daří. Petr
Zdravím Vás, Matúši, přesazení a výsadbu je vhodné provádět až po opadu listů. Pokud rybíz již nemá listy, tak bych řez provedl asi až v předjaří, pokud je má, tak bych řez provedl nyní.
Dobrý den, mohu se zeptat, jak poznám červený a černý rybíz v této době? Koupili jsme dům se zahradou a zanedbanými keri rybízu. Listy mají jen některé, podezírám je, že jsou to keře černého rybízu, ale nejsem si jistá. A ještě bych potřebovala některé přesadit, ale nevím jestli teď nebo až na jaře. Moc děkuji za odpověď.
Zdravím Vás, Eliško, černý a červený rybíz, když právě neplodí, lze rozlišit podle tvaru a barvy pupenů, dřevo černého rybízu po seškrábnutí kůry voní jako plody černého rybízu (červený rybíz žádnou vůni nevydává) - viz 22:22 minuta ve videu. Keře přesaďte ještě na podzim po opadu listů. Přeji hodně úspěchů při pěstovní rybízu. Petr
Dobrý deň, môžem sa spýtať prečo ste na tom kríčkovom jednoročné výhony neskracovali a na stromčekovom áno?? Na kríčkovom sa nemajú skracovať? Ďakujem.
Děkuji za zajímavý dotaz! Jsem rád, že jste se nad tím pozastavil a přemýšlíte o tom. Jednoleté výhony se zakracují u obou forem z toho důvodu, aby se podpořila tvorba bočního plodonosného obrostu, který bude plodit v dalším roce. U keříku jsem však toto zkrácení omezil či vynechal, protože tyto výhony plánuji zapěstovat jako budoucí kosterní větve a jejich rozvětvení by nyní příliš zahustilo již tak poměrně hustý keřík.
@@plodnazahrada Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ja mám práve tie kríčkové, tak som si nebol istý. Som úplný začiatočník a nechcem niečo pokaziť. Ďakujem za veľmi dobré a obsiahle videá.
Dobrý deň, Vaše vídea sú fantastické. Konečne tomu rozumiem. Jednu otázku by som mala. Tie jednoročné výhony na červenom ribízu mám skrátiť o jednu tretinu? Vy ste ich vo vídeu neskracoval. Tak teraz neviem. Ďakujeeem.
Děkuji Vám, Váleria, Váš komentář mě moc potěšil! :-) Pokud Váš rybíz nevytváří v dostatečném množství boční větévky, tak je určitě lepší u červeného a bílého rybízu vrcholové části výhonů zakrátit, tím se tvorba bočního obrostu podpoří. Přeji Vám hodně úspěchů při pěstování rybízu. Petr
Ano, můžete. Platí tam podobné principy, pouze místo korunky si zapěstováváte hlavní kosterní výhony tak, aby se k plodům dostalo dostatečné množství slunečního světla.
Zdravím, Vás, Tomáši, v prvních letech se u kanadských borůvek odstraňují jen slabé a poškozené výhony, Poté se keř udržuje v takovém stavu, aby v něm nebylo starší než 4leté dřevo a aby keř nebyl příliš zahuštěný a zůstal prosvětlený. Odstraňují se celé větve, indikátorem správného řezu jsou nové mladé a silné výhony a velké kvalitní plody.
O řezu slivoní možná něco natočím příští rok. Velmi stručně: udržovat prosvětlenou korunu, minimalizovat vertikálně rostoucí větve nasazené v ostrém úhlu ke kmeni, uplatňovat Zahnův řez pro lepší zdravotní stav stromu a zavalení ran, řez provádět v době rašení či nakvétání nebo po sklizni. Pokud byste měl zájem o detailnější konzultaci, můžeme se domluvit na e-mailu plodnazahrada@gmail.com.
Dobrý den, mohu se optat na stromkové rybízy (roubované)? Mám je asi 4.-5.rokem, krásné korunky, ale nyní okolo kmínku od země vyrostly další pruty - bude to rybíz? Vlastně ani nevím, na jaký druh kmínku se rybíz roubuje? Meruzalka je také rybíz, ne? děkuji. MK
Stromkové rybízy jsou naroubované na podnoži z meruzalky zlaté, která má bobule sice jedlé, ale bez výrazné chuti. Meruzalka má tendenci vytvářet právě ony výmladky, které vyrostly u Vašeho rybízu. Aby šla síla do rybízu a ne do odnoží meruzalky, je nutno je odstraňovat co nejníže (i pod povrchem půdy co nejblíže u kmínku). Alternativně je lze využít pro naroubování a vytvoření dalšího stromkového rybízu nebo angreštu.
@@plodnazahrada Moc děkuji. A mohu tu Meruzalku zatím u jednoho roubu nechat a jíst? Jeden stromek-roub mi uschl (myslela jsem, že hraboši okousaly kořínky), ale vedle se tvoří ty odnože a ty suché nejsou. Někdo říkal, že Meruzalku mají v parku jako okrasný keř. Roubování přenechám odborníkům :).
Dobře, meruzalka půjde pryč, zatím do trávy k plotu :) (pokud se nějak nezmutuje s rybízem při kvetení). Jak mám video "daleko" od zahrádky, tak jsem hlupák ostříhala i ty okolo větvičky Mer. a korunky rybízu - a nějaké větvičky zasadila. Ale ted nevím z čeho vyroste pravý rybíz a z čeho meruzalka. No, laici :) nemyslí na vše. Moc díky, jsem o hodně chytřejší, sice pozdě, ale přece, :)
Chcem sa poradiť, v jednej časti záhrady pestujem bobulové ovocie, ríbezle, egreše a černice, v dlhom páse. Skúšala som medzery medzi kríkmi vyplniť zeleninou, zdalo sa mi, že pri mojej malej pestovateľskej ploche je tam veľa nevyužitého miesta. Keď sa však kríky olistia, slnka je pri zemi menej. Je vhodné túto časť pôdy osadiť napr. jahodníkom obecným, aby sa užitočne a celoročne pokryla alebo je lepšie priestor pod kríkmi nechať otvorený? Zároveň tak zmenšujem plochy, kde si mačky robia záchod :-) Priestor medzi kríkmi nie je vzhľadom na šírku kríkov veľmi veľkorysý, príde mi skôr optimálny.
Zdravím Vás, Anno, občas také pěstuji pod ovocnými keři jahody, ale docela obtížně se pak porost jahodníku udržuje. Pokud se jahodník rozhodnete vysadit, tak bych ho zasadil z osluněné strany. Když si předpěstujete zeleninu, tak ji pak klidně zasaďte mezi keříky - např. cibuli, saláty apod.
@@plodnazahrada S tým sťaženým zberom máte pravdu, zasadila som takto cviklu a bolo to vysoké vzhľadom na to, že kríky sa rozvetvujú blízko pri zemi, zle sa s tým zaobchádzalo. Čo by ste ešte odporučil vysadiť také nízke, čo si nebude veľmi konkurovať? Jahody som už zavrhla. Tie šaláty vyzerajú asi ideálne.
@@annakrizova7314 Například trhací dubolisté odrůdy salátů nebo kozlíček polníček či šrucha zelná (ta ovšem, když se vysemení, tak je poměrně invazivní).
Prosím o radu dnes je 22.1. 22 mohou ještě pořád ostříhat černý a červený rybíz a nechat si zdravé odřezky na řízky? Pokud ano jak je mám nejlépe zachovat abych je mohl na jaře vysadit na zahradu , dřív jsem to nestihl měl jsem covid 😢 Předem díky za odpověď
Ano, do doby než rybíz začne rašit, lze odebírat řízky. Nejlépe je uchováte zapíchnuté do vlhkého písku někde ve sklípku nebo v krechtu. Přeji úspěšné množení rybízu.:-)
@@novyjanek9603 To už je poměrně hodně teplo, rouby by vám mohly začít rašit. Pokud nemáte jinou možnost, tak je uchovejte v ledničce ve vlhkém novinovém papíru a igelitovém sáčku.
@@plodnazahrada vau mockrát děkuji za odpověď a radu, určitě bych na to sám nepřišel 😁 moc děkuji , ještě jednu radu , kdy nejlépe a v které době vysadit rouby díky za odpověď
@@novyjanek9603 Pokud není promrzlá půda, tak lze řízky zapíchnout do půdy rovnou nyní, ovšem s vědomím rizika vymrznutí řízků při příchodu větších mrazů. Někdy se chytí, někdy ne. Mnohem jistější je řízky uskladnit, počkat si na počátek jara a vysadit je až ke konci března. Můžete udělat pokus a zkusit obě varianty.:-)
Moc děkuji za návod, konečně rybízům rozumím :) Ještě bych se chtěl zeptat jestli náhodou nemáte zkušenost s muchovníkem Lamarckovým, mohl bych k němu přistupovat jako k rybízům? Mám dva plodící 4-leté keříky, plodí bohatě a velice chutné plody ale možná by bylo dobré keře nějak vést.
Výborně, to mě těší! Muchovník bych moc neprořezával, kromě suchých větví nebo jen pokud ho chcete nějak tvarovat, je-li keř přehuštěný. Mám na zahradě několik odrůd muchovníku skoro 10 let a žádný z keřů jsem zatím ani jednou neprořezával a stále mají úžasnou násadu plodů.
Hrozná kamera, věčně rozmazaný detail,Nebo kamera sleduje konec větvičky a ne ten prováděný úkon... takže z toho nic nemám. Jinak zajímavé a ráda bych to viděla celé s odstupem.
Děkuji za komentář, tehdy jsme krátce používali nový objektiv, jehož výhodou je možnost zaostření na detail, ale nevýhodou rozmazání při přiblížení. Myslím, že v dalších videích už je to mnohem lepší.:-)
Rybízy mi na mnoha místech rostou v polostínu a zdá se, že lišejník jim tolik nevadí. Mám i jeden stromkový rybíz, který má již asi 25 let (roubované rybízy se běžně dožívají jen kolem 12 let), je porostlý lišejníkem a stále výborně plodí.:-) To je však moje osobní zkušenost. Každý se samozřejmě může rozhodnout, jestli lišejník z keřů či stromků odstraní či ne.:-)
Aj ja ďakujem za zrozumiteľné a popisné videá . Od smrti otca, ktorý záhradu miloval a nebolo potrebné mu pomáhať , sa postupne učím porozumieť zákonitostiam tejto práce, ktorú som si tiež zamiloval. Nech sa Vám darí a nech Vás vidí čo najviac majiteľov travnikových záhrad, aby pochopili, že to nie je len kosiť trávu , ale aj zbierať plody. To je tá obrovská radosť.
Děkuji Vám, Stanislave! To Vám přeji, že jste pro sebe objevil ten nádherný zahradní svět a pokračujete v započatém díle.
Mockrát ti děkuju, konečně vím jak na rybízy. Mám tady jeden červený po původních majitelich, tak přes 10let mu bude určitě, už neplodil, tak jsem vloni udělala radikální řez. Má hodně nových výhonů. Letos ho podle tebe vytvaruju :)
Tak to mám radost, Andreo! :-) To, že má rybíz hodně jednoletých výhonů znamená, že na zmlazení dobře zareagoval a je stále vitální. Můžeš si z něj ještě odebrat řízky a rozmnožit ho. Ať ti rybíz hezky a co nejdéle plodí. Petr
@@plodnazahrada To udělám určitě, hřížení je super jednoduchý, používám ho u levandule,yzopu apod. Díky moc :)
V minulém roce jsem omlazovala bílý rybíz, aniž bych byla poučena, dělala jsem to instinktivně pod heslem: pusť do něj slunce! :-) Starý rybíz se mi odvděčil nebývalou úrodou! Teď budu pokračovat dál, už Vámi poučena, a to jsem zvědavá, co budu s obrovskou úrodou dělat :-) :-) Video i Pomněnka nemá chybu👍
Tak to jste udělala správně, Anno! Pomněnka je moje malá divoška, nejraději by se mazlila bez přestání.:-) Přeji úspěšný řez, bohatou úrodu v příštím roce a ať se Vám daří. Petr
Výborná a zrozumiteľná ukážka a s tou mačičkou je to rozkošnéééé
Děkuji mockrát! Pomněnka je moje věrná společnice.:-)
Díky, dopiju vínko a jdu na to 😁
Bezva, hezky si to užijte! :-)
Dakujem za prospesne video, mam 2 kriky ciernej ribezle a staci, ked idem okolo a cítim jej krasnu vonu
Děkuji Vám, Katko. Jako dítě jsem černý rybíz přímo zbožňoval. Byla to pro mě, a stále je, úplná lahůdka.:-)
Pomnenka je ožasna společnice na zahradce a jde vydět ma vas rada.
Ano, je to tak, Pomněnka by nejraději všechno dělala se mnou.. :-)
Dobrý den Petře, moc děkuji za super videa o rybízech a angreštu. Dle nich jsem dnes zkoušela prořezat rodičů staré rybízy a jostu. To zvlnění od mšic bylo ale i na dvou až tříletém dřevě, možná o starším, jak bylo roky ponecháváno. Je třeba to vše radikálně zřezat i na takto starém dřevě a nebo stačí jen na 1 a 2 letém? (I z toho starého zvlnění se líhnou msice z vajíček?) Moc Vám děkuji za radu!!!
Zdravím Vás, Irenko, pokud deformace nebrání růstu, tak stačí odřezat jen zkroucené dřevo na jednoletém dřevě. Přeji Vám bohatou úrodu.:-) Petr
Děkuji moc za vaše krásná a poučná videa. Mohla bych se zeptat, jak bojujete proti mšicím?
Děkuji za zpětnou vazbu, Michaelo! :-) Se mšicemi příliš nebojuji a dávám jim určitý prostor. :-) Je spousta různých více či méně fungujících opatření, jak se mšic zbavit, ale díky rozmanité skladbě pěstovaných plodin se u nás mšice málokde rozmnoží natolik, abych to vnímal jako problém. Pokud již považuji za vhodné zasáhnout, tak to řeším buď odstraněním napadených částí rostlin nebo mechanicky prudkým postřikem či proudem vody. Můžete vyzkoušet třeba postřik výluhem z tabáku, přírodní přípravky na bázi olejů nebo pokud vám mšice na zelenině pasou mravenci, tak posypat okolí rostlin skořicí.
Dekuji za poucne a zrozumitelne video. Rada bych se zeptala, jestli pak ty 4-lete vetve u kericku odrezete u baze, nebo treba na silny jednolety vyhon, ktery vyrusta z te vetve? Co je lepsi? Odrezat stare drevo cele i kdyz vyhani silnejsi vyhony, nebo je pouze na ty vyhodny zakratit a u baze tim padem zustane i nekolikalete drevo? Dekuji.
Uvažujet správně, Petro, protože obě varianty jsou možné. Pokud keř tvoří hodně mladých silných výhonů, tak stačí staré dřevo zakrátit na nějaký silný jednoletý výhon. Pokud je keř již starší, netvoří nové silné výhony a potřebuje zmladit, tak bych staré dřevo seříznul až u báze. Petr
Vďaka za otázku, toto zaujímalo aj mňa :-)
Mám také rybíz Rovada a jeden stromek ze 2 mně již zahynul. Nařízkoval jsem jej na keřový rybíz. Proč? Ten rybíz je nádherný až 15cm dlouhé hrozny. Mněl jsem dříve Jonker van tets a heinemanův pozdní - kvalitou plodů neporovnatelné . Po dozrání se dá ještě sklízet i 2 měsíce. Drží na stromě a bobule velmi pomalu vadnou. Po opylení je potřeba zalévat, aby nedocházelo k opadu bobulí.
Děkuji za komentář a doplnění informací. Je to tak, jak píšete, ta kvalita plodů u Rovady je opravdu výjimečná.
@@plodnazahrada Ještě jedno pozitivum. Jistě pamatujete v muinulosti, jak se některý rybíz špatně sklízel. Rovada se sklízí úžasně. Stopku k bobulím má odhadem 3-4cm... Mám natočenou sklizeň stromku i s váhou, asi ji dám na youtube ,-) PS: je vidět, že máte hodně rád kočky a dává Vám to jasně najevo. Nyní mám před klávesnicí taky kocoura. Sice si nás naši rodinu sám našel, jako předchozích cca 10 koček a je to mazel :-). Občas mu na youtube pouštím filmy a má je strašně rád. Hlavně o myších a potkanech.
@@oktipy Nejlepší je strčit si celý hrozen rybíz do úst a pak už jen zatáhnout za stopku.:-) Filmy o myších jsem Pomněnce ještě nepouštěl.:-)
Dobrý deň, ďakujem za ďalšie super video, užitočné a veľmi zrozumiteľné ako vždy. Prosím Vás a čo robíte s tými odrezkami, ktoré ste si odložil? Neviem čo znamená roubení?
Děkuji, Anito! :-) Odebrané řízky lze použít na množení, buď je zapíchnout do půdy nebo naroubovat (spojit s podnoží, slovensky zaštepit) na podnož z meruzalky.
Opět super srozumitelné, hned zítra se pustím do svých keřů :). Ještě bojuji s řezem vinné révy a minikiwi. Neplánujete video i k nim?
Děkuji, tak to je super, že se do toho pustíte! :-) Možná natočím video o řezu vinné révy. Řez aktinidie je velmi podobný, protože stejně jako vinná réva plodí na jednoletém dřevě, které vyrůstá z dvouletého dřeva. Ať se Vám dílo daří. Petr
😉🥰👍
Dobrý den. Díky za úžasná videa. Chtěla bych se zeptat, jak se provádí řez josty. Je to stejné jako u angreštu?
Zdravím Vás, Zdenko, jsem rád, že se Vám videa líbí! :-) Josta z velké části převzala vlastnosti jednoho z rodičů - černého rybízu. Josta je jenom mnohem vzrůstnější a můžete na ní nechávat i mnohem starší větve než na černém rybízu. Dokud se tvoří nové silné výhony, tak můžete řez omezit jen na prosvětlení a tvarování keře, bude-li potřeba, nebo v některých letech řez neprovádět vůbec.
@@plodnazahrada Mockrát vám děkuji za odpověď. Jste úžasný a naučila jsem se toho podle vás hodně. Přeji hezký den
Ďakujem Vám za poučné videá. Už mám zakúpené kríky drobného ovocia a sú pripravené na výsadbu.
Kríky sú zakorenené v kvetináčoch, niektoré aj 50 cm vysoké a všetky olistené. Je potrebné aj tieto po zasadení zrezať na 2 - 3 očka?
Většinou je lepší první rok výchovným řezem na 2-3 očka podpořit růst nových kosterních větví, keře zasadit o 5-10 cm hlouběji a nechat je zaplodit až příští rok. Pokud tak neučiníte, tak větší sazenice Vám sice zaplodí již v daném roce, ale za vysokou cenu stagnace růstu a oslabení keře, dojde k tzv. zababčení, tj. předčasnému zestárnutí keře. Pokud však máte starší vzrostlé sazenice s rozvinutým kořenovým systémem, předpěstované ve větší nádobě, tak u takové rostliny nejdode k porušení kořenového systému při výsadbě a teoreticky byste u ní nemusel provádět výchovný řez pouze na 2-3 očka, ale mohl ponechat většinu větví. Ale i v tomto případě bych doporučil řezem zpočátku podpořit spíše růst než plodnost. Ať se Vám daří. Petr
@@plodnazahrada Ďakujem Vám za odpoveď a za vysvetlenie. Kríky zostrihám tak ako ste mi poradil. Teším sa na ďalšie Vaše videa.
Mam otazku. mozem aj teraz urobit rez rybizu, ak som presadil krikovy rybiz? alebo pockat na jar? dakujem
Zdravím Vás, Matúši, přesazení a výsadbu je vhodné provádět až po opadu listů. Pokud rybíz již nemá listy, tak bych řez provedl asi až v předjaří, pokud je má, tak bych řez provedl nyní.
Dobrý den, mohu se zeptat, jak poznám červený a černý rybíz v této době? Koupili jsme dům se zahradou a zanedbanými keri rybízu. Listy mají jen některé, podezírám je, že jsou to keře černého rybízu, ale nejsem si jistá. A ještě bych potřebovala některé přesadit, ale nevím jestli teď nebo až na jaře. Moc děkuji za odpověď.
Zdravím Vás, Eliško, černý a červený rybíz, když právě neplodí, lze rozlišit podle tvaru a barvy pupenů, dřevo černého rybízu po seškrábnutí kůry voní jako plody černého rybízu (červený rybíz žádnou vůni nevydává) - viz 22:22 minuta ve videu. Keře přesaďte ještě na podzim po opadu listů. Přeji hodně úspěchů při pěstovní rybízu. Petr
Dobrý deň, môžem sa spýtať prečo ste na tom kríčkovom jednoročné výhony neskracovali a na stromčekovom áno?? Na kríčkovom sa nemajú skracovať? Ďakujem.
Děkuji za zajímavý dotaz! Jsem rád, že jste se nad tím pozastavil a přemýšlíte o tom. Jednoleté výhony se zakracují u obou forem z toho důvodu, aby se podpořila tvorba bočního plodonosného obrostu, který bude plodit v dalším roce. U keříku jsem však toto zkrácení omezil či vynechal, protože tyto výhony plánuji zapěstovat jako budoucí kosterní větve a jejich rozvětvení by nyní příliš zahustilo již tak poměrně hustý keřík.
@@plodnazahrada Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ja mám práve tie kríčkové, tak som si nebol istý. Som úplný začiatočník a nechcem niečo pokaziť. Ďakujem za veľmi dobré a obsiahle videá.
Dobrý deň, Vaše vídea sú fantastické. Konečne tomu rozumiem. Jednu otázku by som mala. Tie jednoročné výhony na červenom ribízu mám skrátiť o jednu tretinu? Vy ste ich vo vídeu neskracoval. Tak teraz neviem. Ďakujeeem.
Děkuji Vám, Váleria, Váš komentář mě moc potěšil! :-) Pokud Váš rybíz nevytváří v dostatečném množství boční větévky, tak je určitě lepší u červeného a bílého rybízu vrcholové části výhonů zakrátit, tím se tvorba bočního obrostu podpoří. Přeji Vám hodně úspěchů při pěstování rybízu. Petr
@@plodnazahrada Ďakujem a želám Vám všetko dobré, teším sa na všetky Vaše vídeá.
krásné jméno pro kočičku Pomněnka
Děkuji.:-)
Dobrý den prosím vás keřový rybíz taky můžu prostřihat ?
Ano, můžete. Platí tam podobné principy, pouze místo korunky si zapěstováváte hlavní kosterní výhony tak, aby se k plodům dostalo dostatečné množství slunečního světla.
@@plodnazahrada moc děkuji za odpověď ☺️🙏
Super videjka. Operujete taky na Vysočině ?
Děkuji. Na Vysočině spíš online. Kdybyste potřeboval s něčím pomoci, tak napište na plodnazahrada@gmail.com. :-)
nevadí ten lišejník na větvičkách?
To záleží. Pokud je ho již hodně, tak může vadit. Ale mám i dvacetileté rybízy, kterým nějak nevadí a stále krásně plodí.
Dobrý den Petře, může se nový rybíz nebo angrešt sázet do stejného místa, místo původních starých rostlin rybízu a angreštu?
Já bych tyto bobuloviny klidně na stejné místo vysadil, ale půdu, která může být jednostranně vyčerpaná, bych promíchal s větší dávkou kompostu.
@@plodnazahrada Děkuji, mám stejný názor.
Super videa musím Vás pochváliť . Chcel by som sa spýtať , akú značku nožníc používate?
Děkuji Vám, Janko! :-) Značka nůžek je Bahco.
Dobrý den prosím vás chtěl bych se zeptat jestli se stříhají i kanadské borůvky
Zdravím, Vás, Tomáši, v prvních letech se u kanadských borůvek odstraňují jen slabé a poškozené výhony, Poté se keř udržuje v takovém stavu, aby v něm nebylo starší než 4leté dřevo a aby keř nebyl příliš zahuštěný a zůstal prosvětlený. Odstraňují se celé větve, indikátorem správného řezu jsou nové mladé a silné výhony a velké kvalitní plody.
@@plodnazahrada moc děkuji za odpověď 🙏
Nebyly by nějaké tipy i ohledně řezu slivoní? Nevím si s tím moc rady.
O řezu slivoní možná něco natočím příští rok. Velmi stručně: udržovat prosvětlenou korunu, minimalizovat vertikálně rostoucí větve nasazené v ostrém úhlu ke kmeni, uplatňovat Zahnův řez pro lepší zdravotní stav stromu a zavalení ran, řez provádět v době rašení či nakvétání nebo po sklizni. Pokud byste měl zájem o detailnější konzultaci, můžeme se domluvit na e-mailu plodnazahrada@gmail.com.
Ať žije Pomněnka! Mazel roku.
To máte pravdu, je to největší mazlík! Nejraději by mi seděla celý den za krkem.:-)) Vyřídím jí pozdrav a pomazlím ji i za Vás.:-)
Dobrý den, mohu se optat na stromkové rybízy (roubované)? Mám je asi 4.-5.rokem, krásné korunky, ale nyní okolo kmínku od země vyrostly další pruty - bude to rybíz? Vlastně ani nevím, na jaký druh kmínku se rybíz roubuje? Meruzalka je také rybíz, ne? děkuji. MK
Stromkové rybízy jsou naroubované na podnoži z meruzalky zlaté, která má bobule sice jedlé, ale bez výrazné chuti. Meruzalka má tendenci vytvářet právě ony výmladky, které vyrostly u Vašeho rybízu. Aby šla síla do rybízu a ne do odnoží meruzalky, je nutno je odstraňovat co nejníže (i pod povrchem půdy co nejblíže u kmínku). Alternativně je lze využít pro naroubování a vytvoření dalšího stromkového rybízu nebo angreštu.
@@plodnazahrada Moc děkuji. A mohu tu Meruzalku zatím u jednoho roubu nechat a jíst? Jeden stromek-roub mi uschl (myslela jsem, že hraboši okousaly kořínky), ale vedle se tvoří ty odnože a ty suché nejsou. Někdo říkal, že Meruzalku mají v parku jako okrasný keř. Roubování přenechám odborníkům :).
@@majkak.7196 No, můžete, ale bude to úkor na rybízu a moc velká dobrota to není. :-)
Dobře, meruzalka půjde pryč, zatím do trávy k plotu :) (pokud se nějak nezmutuje s rybízem při kvetení).
Jak mám video "daleko" od zahrádky, tak jsem hlupák ostříhala i ty okolo větvičky Mer. a korunky rybízu - a nějaké větvičky zasadila. Ale ted nevím z čeho vyroste pravý rybíz a z čeho meruzalka. No, laici :) nemyslí na vše. Moc díky, jsem o hodně chytřejší, sice pozdě, ale přece, :)
Chcem sa poradiť, v jednej časti záhrady pestujem bobulové ovocie, ríbezle, egreše a černice, v dlhom páse. Skúšala som medzery medzi kríkmi vyplniť zeleninou, zdalo sa mi, že pri mojej malej pestovateľskej ploche je tam veľa nevyužitého miesta. Keď sa však kríky olistia, slnka je pri zemi menej. Je vhodné túto časť pôdy osadiť napr. jahodníkom obecným, aby sa užitočne a celoročne pokryla alebo je lepšie priestor pod kríkmi nechať otvorený? Zároveň tak zmenšujem plochy, kde si mačky robia záchod :-) Priestor medzi kríkmi nie je vzhľadom na šírku kríkov veľmi veľkorysý, príde mi skôr optimálny.
Zdravím Vás, Anno, občas také pěstuji pod ovocnými keři jahody, ale docela obtížně se pak porost jahodníku udržuje. Pokud se jahodník rozhodnete vysadit, tak bych ho zasadil z osluněné strany. Když si předpěstujete zeleninu, tak ji pak klidně zasaďte mezi keříky - např. cibuli, saláty apod.
@@plodnazahrada S tým sťaženým zberom máte pravdu, zasadila som takto cviklu a bolo to vysoké vzhľadom na to, že kríky sa rozvetvujú blízko pri zemi, zle sa s tým zaobchádzalo. Čo by ste ešte odporučil vysadiť také nízke, čo si nebude veľmi konkurovať? Jahody som už zavrhla. Tie šaláty vyzerajú asi ideálne.
@@annakrizova7314 Například trhací dubolisté odrůdy salátů nebo kozlíček polníček či šrucha zelná (ta ovšem, když se vysemení, tak je poměrně invazivní).
Prosím o radu dnes je 22.1. 22 mohou ještě pořád ostříhat černý a červený rybíz a nechat si zdravé odřezky na řízky? Pokud ano jak je mám nejlépe zachovat abych je mohl na jaře vysadit na zahradu , dřív jsem to nestihl měl jsem covid 😢 Předem díky za odpověď
Ano, do doby než rybíz začne rašit, lze odebírat řízky. Nejlépe je uchováte zapíchnuté do vlhkého písku někde ve sklípku nebo v krechtu. Přeji úspěšné množení rybízu.:-)
@@plodnazahrada bydlím v činžáku a teď sklep má okolo 12 stupňů Celsia nebude to vadit , ale je vlhký
@@novyjanek9603 To už je poměrně hodně teplo, rouby by vám mohly začít rašit. Pokud nemáte jinou možnost, tak je uchovejte v ledničce ve vlhkém novinovém papíru a igelitovém sáčku.
@@plodnazahrada vau mockrát děkuji za odpověď a radu, určitě bych na to sám nepřišel 😁 moc děkuji , ještě jednu radu , kdy nejlépe a v které době vysadit rouby díky za odpověď
@@novyjanek9603 Pokud není promrzlá půda, tak lze řízky zapíchnout do půdy rovnou nyní, ovšem s vědomím rizika vymrznutí řízků při příchodu větších mrazů. Někdy se chytí, někdy ne. Mnohem jistější je řízky uskladnit, počkat si na počátek jara a vysadit je až ke konci března. Můžete udělat pokus a zkusit obě varianty.:-)
Moc děkuji za návod, konečně rybízům rozumím :) Ještě bych se chtěl zeptat jestli náhodou nemáte zkušenost s muchovníkem Lamarckovým, mohl bych k němu přistupovat jako k rybízům? Mám dva plodící 4-leté keříky, plodí bohatě a velice chutné plody ale možná by bylo dobré keře nějak vést.
Výborně, to mě těší! Muchovník bych moc neprořezával, kromě suchých větví nebo jen pokud ho chcete nějak tvarovat, je-li keř přehuštěný. Mám na zahradě několik odrůd muchovníku skoro 10 let a žádný z keřů jsem zatím ani jednou neprořezával a stále mají úžasnou násadu plodů.
@@plodnazahrada Moc děkuji
Hrozná kamera, věčně rozmazaný detail,Nebo kamera sleduje konec větvičky a ne ten prováděný úkon... takže z toho nic nemám. Jinak zajímavé a ráda bych to viděla celé s odstupem.
Děkuji za komentář, tehdy jsme krátce používali nový objektiv, jehož výhodou je možnost zaostření na detail, ale nevýhodou rozmazání při přiblížení. Myslím, že v dalších videích už je to mnohem lepší.:-)
Kameraman sa má zamerať na krík, nebehať s kamerou hore- dole, nasnimať i detaily. Nemusí snímať tvár, gro treba venovať kríku.
Děkuji za tipy.:-)
Lisejnik na rybizu? To moc slunce nema. CK
Rybízy mi na mnoha místech rostou v polostínu a zdá se, že lišejník jim tolik nevadí. Mám i jeden stromkový rybíz, který má již asi 25 let (roubované rybízy se běžně dožívají jen kolem 12 let), je porostlý lišejníkem a stále výborně plodí.:-) To je však moje osobní zkušenost. Každý se samozřejmě může rozhodnout, jestli lišejník z keřů či stromků odstraní či ne.:-)