Cześć wszystkim, dzięki wielkie za wiele pytań i komentarzy. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu na film o drenażu. Zdecydowaliśmy się na nagranie kolejnego odcinka z odpowiedziami na wszystkie obecne pytania, oraz na wszystkie które pojawią się do pory nagrania nowego odcinka. Nagranie pojawi się na youtubie w przeciągu kilku tygodni :) Pozdrawiamy Serdecznie :)
Szybkie pytanie , fundament na ławach czy rurę drenażowa dajemy odrazu przy fundamencie + geo włóknina i kamyk czy robimy go ok 0.5-0.7m od fundamentu? Jedna firma drenażowa twierdzi że drenaż przy samym fundamencie to błąd i będzie stała przy nim woda , trzeba to odsunąć od ściany fundamentowej/lawy
Hej! W przypadku drenażu opaskowego, którego zadaniem jest odprowadzenie wody (pojawiającej się z sączeń bądź infiltrującej przy budynku) daleko od fundamentów, rura pełni bardziej funkcję kolektora a nie rozsącza na swojej długości - tutaj też przydają się wspomniane w komentarzach niżej rury częsciowo sączące. Co do zasady nie można dopuścić do powrotu wody do rury drenarskiej, więc studnie rewizyjne bądź chłonne zabezpiecza się przelewami awaryjnymi. To jest oczywiście uwarunkowane wystąpieniem konkretnych warunków gruntowo-wodnych. Być może wykonawca miał na myśli drenaż liniowy, który ma zabezpieczyć elementy konstrukcyjne budynku przed wodą napływającą z powierzchni ogrodu (ja lokalizuję go zazwyczaj minimum 1,5m od budynku). Twój przykład jak i liczne poruszone w komentarzach pokazują, że temat zabezpieczenia fundamentów przed oddziaływaniem wody stanowi skomplikowane zagadnienie, co bezpośrednio wynika ze złożoności ośrodka gruntowego oraz zmienności warunków wodnych, dlatego bardzo cieszę się, że skorzystałeś usług profesjonalnej firmy, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny i jako taki należy go analizować. Pozdrawiam serdecznie !
2:38 jeżeli woda gruntowa występuje na całym terenie działki, studnia chłonna nie ma sensu, ponieważ poziomy wody się wyrównają(zasada naczyń połączonych) i będziemy mieli basen w piwnicy ,tylko odprowadzenie do kanału deszczowego lub rowu zda egzamin. Jeżeli spadki nie pozwalają na podłączenie się do deszczówki to trzeba wykonać przepompownię, a następnie wykonać odprowadzenie do kanału deszczowego.
Wszystko fajnie z nowym budynkiem, a co z odkopywanie 40 letniego budynku? BO podobno trzeba co 2 metry na 1m. Wykonać izolację i przysypać. (w przypadku takiego sposobu jest problem z ułożeniem rury) Pytanie jak daleko od fundamentu można ułożyć rurę drenażową ? I czy musi być na poziomie ławy ?
Pytanie pierwsze - czy wg Was lepiej jest zastosować od dołu i po bokach geowłókninę, w niej umieścić kamień z rurą i całość przykryć z góry i po bokach geowłókniną czy gotową rurę drenarską oplecioną włókniną zasypać kamieniem w wykopie bez odizolowania geowłókniną samego kamienia od gruntu rodzimego? Drugie pytanie czy ma sens wykonywanie studzienek rewizyjnych w instalacjach odprowadzania wody deszczowej z dachu do zbiornika, które same się płuczą podczas spływu deszczówki? W opaskach odwadniających wydaje mi się, że ma to sens, aby można było przepłukiwać układ co 2-3 sezony.
Dlaczego pod rurą drenażową jest żwir? Przecież woda spłynie pod rurę a nie do niej. Dopiero gdy kałuża sięgnie rury to wtedy woda zacznie wypływać z rury. Dom cały czas biędzie otoczony wodą.
jak woda spdnie poniżej dolnej lini fundamentu, zacznie go osuszać, i grunt pod nim, grunt zmieni strukturę, a co za tym idzie ściany mogą się zacząć rysować
Witajcie. Mam pytanie . Na jaką odległość mogę się odsunąć od budynku.jak mam wykonana kostkę brukowa opaska 50cm od domu plus okolo1.5 idzie rura gazowa zasilająca dom z tyłu tarasik z kostki 3x3m. Przod raczej odpada bo jest podjazdtez wykonany z kostki brukowej. Pozdrawiam.
Wydaje mi się, że nalezy obłożyć kruszywo geowłókniną w ponieważ powierzchnia przesiąkania - tzn. możliwa powieżchnia do zamulenia jest zdecydowanie większa niż mała powierzchnia geowłókniny na rurze wokół nacięcia rury. Poprostu geowłuknina na rurze bez dodatkowej filtracji zdecydowanie szybciej się zamuli.
Dzień dobry w związku z zabezpieczeniem ścian fundamentowych : Czy warto stosować folię kubełkowa z geowłókniną, odwracając kubełki na zewnątrz ściany ? Czy stosować samą folię kubełkami do ściany i w późniejszym etapie zrobić drenaż otokowy z geowłókniną ? Jak uważacie ?
A ja mam takie pytanko. Mam dość wysokie wody gruntowe. Jak popada to woda stoi mi na 2bloczku fundamentu. Mówicie aby robić drenaż poniżej ławy. Natomiast u mnie pewien Pan zaproponował że jak mam tyle wody, aby zostawić z 60cm od góry i dopiero robić drenaż. Chodzi o to aby nie podkopywac juz ławy, aby jej nie podmywalo. Tym bardziej że pękły mi bloczki na fundamencie i teraz będę robił wieniec. Czy taka operacja ma sens? Bo aby wszystko wyschlo to chyba że 2-3tyg by musiały być upały. A jakoś tego nie widzę.
Witam Wiem że filmik opublikowaliście 3 lata temu Ale może się uda i odpowiecie mi na moje pytanie Ze wszystkich filmików na YT wydajecie się najbardziej profesjonalni Mam dach 100 m kwadratowych, płaski Dwie rynny po środku budynku umieszczone pod steropianem Jakie długie muszą być rury drenażowe na taki dach Bez żadnej studzienki Chodzi mi o to że czy jest jakiś przelicznik że na 1 m kwadratowy dachu trzeba położyć 2 mb rury ? Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi
Witam. Czy żwir plukany 18-35 (otaczak )będzie się nadawał na wykonanie studni chłonnej? Mam dostęp do tej frakcji od ręki a niestety 8-16 to już gorsza sprawa. Chcę wykonać wykop wyłożyć go geowłóknina i zasypać otaczakiem a do środka rurę 400. Dlaczego 8-16 nadaje się bardziej od 18-35??
Ile może wynosić koszt drenażu budynku 10m na 10m z od prowadzeniem wody do rowu oddalonego 25 metrów od domu z uwzględnieniem z od prowadzeniem wody deszczowej z rynien. Proszę o przybliż ona wycenę z materiałem i robocizna.
Zapytam jeszcze raz, chociaż to się odnosi raczej pierwszego odcinka. Jest nowo budowany budynek (bez piwnicy), lekko wyniesiony do góry, grunty są nieprzepuszczalne (woda opadowa słabo wsiąka). Czy w tej sytuacji należy robić drenaż? Przymierzam się do zrobienia instalacji na deszczówkę, i nie wiem czy przy okazji zrobić jeszcze drenaż budynku, o ile jest uzasadniony.
Witam a proszę mi powiedzieć jak jest z fundamentem z kamienia? Znajomy mi powiedział żeby nie kopać od razu przy kamieniu żeby nie odjechał kamień i żeby nie uszkodzić fundamentów co o tym myślicie?
Dobry rzetelny materiał, świetnie się oglądało ale jeden błąd, nie uwzględniliście tego jakcena materiału poszła do góry xd buduje domek teraz i nie jest on duży, a kosztować mnie będzie jak willa 10 lat temu 🤷🏼😅
Witam, prosił bym o drobne wyjaśnienie zagadnienia. Na działce posiadam grunt gliniasty. budynek usytuowany jest pośrodku działki gdzie z prawej strony mamy przestrzeni 6m na szerokosć do działki sąsiada a z drugiej strony około 10 metrów. I nasuwa się: W większości przypadków na danej przestrzeni układa się jedną nitkę drenażu. Oczywiście wykop, kruszywo, włóknina rura itd... szerokość wykopu 30 cm - 40 cm ( łycha koparki ). Ale nie rozumiem jednej rzeczy. Jeśli mam przestrzeń np. 11 metrów i na środku wykonam drenaż zgodnie z Państwa sugestiami to jak będzie zachowywać się woda która będzie padać na część nie wykopaną. Ona spłynie dokładnie w wykop drenażowy ? Mam uformować teren z każdej strony by woda z całej przestrzeni spadała do wykopu drenażowego ? Proszę o wyjaśnienie. Miałem przyjemność widzieć drenaż wykonywany pod szyny tramwajowe i tam ziemia została uformowana z bocznymi spadkami do środka a całość zasypana tłuczniem. Czy ja mam wykonać też coś takiego... Głupie pytanie ale skąd woda będzie widziała :) że ma się sturlać do wykopu :) ( bardzo profesjonalne pytanie :):). NA chwile obecną jak wykopie szpadlem dołek to trafia do niego woda która pada w niego ale ta woda która z deszczu jest obok wykopu nie wpada, nie przesącza się... Rozumiem że gdybym wygrał w lotka to bym cały pas 11 metrów wybrał, położył nitki drenażu przysypał tonami kruszywa i przykrym ziemią... i by było by ok pewnie...ale poprostu nie rozumiem jak ta woda na gruncie gliniastym ma się przedostać do miejsca wykopu drenażu... Proszę o pomoc.
Czy któryś z Panów nie chciałby podjąć rękawicy i zaproponować u mnie na działce tematu zbioru deszczówki ? Trudny temat glebowy ;) czyli wyzwanie jest ;)
Jak byście wykonali tą pracę mając masło pod nogami każdy mądry a robić nie ma komu grunt wali ci się do wykopu masło pod nogami ziemia jak gąbka wszędzie błoto także teorjia a praktyka to bardzo duża różnica
Dzięki panowie, mega zastrzyk wiedzy. Akurat szykuję się do zrobienia odwodnienia wokół domu na mega mokrej działce, gdzie nie ma rowu w pobliżu...
Cześć wszystkim, dzięki wielkie za wiele pytań i komentarzy. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu na film o drenażu. Zdecydowaliśmy się na nagranie kolejnego odcinka z odpowiedziami na wszystkie obecne pytania, oraz na wszystkie które pojawią się do pory nagrania nowego odcinka. Nagranie pojawi się na youtubie w przeciągu kilku tygodni :) Pozdrawiamy Serdecznie :)
Szybkie pytanie , fundament na ławach czy rurę drenażowa dajemy odrazu przy fundamencie + geo włóknina i kamyk czy robimy go ok 0.5-0.7m od fundamentu? Jedna firma drenażowa twierdzi że drenaż przy samym fundamencie to błąd i będzie stała przy nim woda , trzeba to odsunąć od ściany fundamentowej/lawy
Hej!
W przypadku drenażu opaskowego, którego zadaniem jest odprowadzenie wody (pojawiającej się z sączeń bądź infiltrującej przy budynku) daleko od fundamentów, rura pełni bardziej funkcję kolektora a nie rozsącza na swojej długości - tutaj też przydają się wspomniane w komentarzach niżej rury częsciowo sączące. Co do zasady nie można dopuścić do powrotu wody do rury drenarskiej, więc studnie rewizyjne bądź chłonne zabezpiecza się przelewami awaryjnymi. To jest oczywiście uwarunkowane wystąpieniem konkretnych warunków gruntowo-wodnych. Być może wykonawca miał na myśli drenaż liniowy, który ma zabezpieczyć elementy konstrukcyjne budynku przed wodą napływającą z powierzchni ogrodu (ja lokalizuję go zazwyczaj minimum 1,5m od budynku). Twój przykład jak i liczne poruszone w komentarzach pokazują, że temat zabezpieczenia fundamentów przed oddziaływaniem wody stanowi skomplikowane zagadnienie, co bezpośrednio wynika ze złożoności ośrodka gruntowego oraz zmienności warunków wodnych, dlatego bardzo cieszę się, że skorzystałeś usług profesjonalnej firmy, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny i jako taki należy go analizować. Pozdrawiam serdecznie !
@@Anonymous-PL i mają rację odsunąć się nawet1m i niżej wylewki jak jest piwnica
2:38 jeżeli woda gruntowa występuje na całym terenie działki, studnia chłonna nie ma sensu, ponieważ poziomy wody się wyrównają(zasada naczyń połączonych) i będziemy mieli basen w piwnicy ,tylko odprowadzenie do kanału deszczowego lub rowu zda egzamin. Jeżeli spadki nie pozwalają na podłączenie się do deszczówki to trzeba wykonać przepompownię, a następnie wykonać odprowadzenie do kanału deszczowego.
Wow ale super kanał. Cieszę się, że na Was trafiłem :)
Jaki dysperbit polecasz na fundament ceglany ?
Wszystko fajnie z nowym budynkiem, a co z odkopywanie 40 letniego budynku? BO podobno trzeba co 2 metry na 1m. Wykonać izolację i przysypać. (w przypadku takiego sposobu jest problem z ułożeniem rury)
Pytanie jak daleko od fundamentu można ułożyć rurę drenażową ? I czy musi być na poziomie ławy ?
Witam. A co sądzicie o rurach drenażowych ale częściowo sączących? Które mają otwory na górnej powierzchni o kącie 220°?
Pytanie pierwsze - czy wg Was lepiej jest zastosować od dołu i po bokach geowłókninę, w niej umieścić kamień z rurą i całość przykryć z góry i po bokach geowłókniną czy gotową rurę drenarską oplecioną włókniną zasypać kamieniem w wykopie bez odizolowania geowłókniną samego kamienia od gruntu rodzimego?
Drugie pytanie czy ma sens wykonywanie studzienek rewizyjnych w instalacjach odprowadzania wody deszczowej z dachu do zbiornika, które same się płuczą podczas spływu deszczówki?
W opaskach odwadniających wydaje mi się, że ma to sens, aby można było przepłukiwać układ co 2-3 sezony.
Ile zamówić żwiru na 50m rury?
Witam. Jak prawidłowo zrobić drenaż gdy piwnice mam pod środkiem domu, ławy schodzą schodkowo domśrodka domu?
Witam.Chciałem zapytać w jaki sposób powinna być ułożona rura przy fundamencie schodkowym?
Dlaczego pod rurą drenażową jest żwir? Przecież woda spłynie pod rurę a nie do niej. Dopiero gdy kałuża sięgnie rury to wtedy woda zacznie wypływać z rury. Dom cały czas biędzie otoczony wodą.
jak woda spdnie poniżej dolnej lini fundamentu, zacznie go osuszać, i grunt pod nim, grunt zmieni strukturę, a co za tym idzie ściany mogą się zacząć rysować
Myślę że chodzi o osady żeby rury nie zamulało
Witajcie. Mam pytanie . Na jaką odległość mogę się odsunąć od budynku.jak mam wykonana kostkę brukowa opaska 50cm od domu plus okolo1.5 idzie rura gazowa zasilająca dom z tyłu tarasik z kostki 3x3m. Przod raczej odpada bo jest podjazdtez wykonany z kostki brukowej. Pozdrawiam.
Dobry materiał,
A mozna dać rure drenarska owinieta geowuknina i obsypac tylko kruszywem do rownosci z terenem?
Wydaje mi się, że nalezy obłożyć kruszywo geowłókniną w ponieważ powierzchnia przesiąkania - tzn. możliwa powieżchnia do zamulenia jest zdecydowanie większa niż mała powierzchnia geowłókniny na rurze wokół nacięcia rury. Poprostu geowłuknina na rurze bez dodatkowej filtracji zdecydowanie szybciej się zamuli.
Panowie jaki koszt takiego drenażu na gotowo za metr chodzi o samą robociznę bez materiału ? Pozdrawiam
Świetny film
Dzień dobry w związku z zabezpieczeniem ścian fundamentowych : Czy warto stosować folię kubełkowa z geowłókniną, odwracając kubełki na zewnątrz ściany ? Czy stosować samą folię kubełkami do ściany i w późniejszym etapie zrobić drenaż otokowy z geowłókniną ? Jak uważacie ?
Czy jesteś pewny że kubełki mają byc na zewnątrz.Jeśli tak to po co są babelki .kubełki
Witam, czy można poprosić o kontakt do Pana Kacpra w sprawie zlecenia w Chwaszczynie / Gdańsk Osowa ?
od dwóch lat mieszkam na Mazowszu
A ja mam takie pytanko. Mam dość wysokie wody gruntowe. Jak popada to woda stoi mi na 2bloczku fundamentu. Mówicie aby robić drenaż poniżej ławy. Natomiast u mnie pewien Pan zaproponował że jak mam tyle wody, aby zostawić z 60cm od góry i dopiero robić drenaż. Chodzi o to aby nie podkopywac juz ławy, aby jej nie podmywalo. Tym bardziej że pękły mi bloczki na fundamencie i teraz będę robił wieniec.
Czy taka operacja ma sens? Bo aby wszystko wyschlo to chyba że 2-3tyg by musiały być upały. A jakoś tego nie widzę.
Szukam wykonawcy drenażu, dolnośląskie . Możecie kogoś polecić?
Szukam pomocy przy wykonaniu drenażu. Dom z piwnicą pod połową domu. Czy jesteście w stanie powiedzieć jak to dobrze zrobić ?
Witam, czy poradziłeś sobie z tym problemem? mam podobny problem..
Witam
Wiem że filmik opublikowaliście 3 lata temu
Ale może się uda i odpowiecie mi na moje pytanie
Ze wszystkich filmików na YT wydajecie się najbardziej profesjonalni
Mam dach 100 m kwadratowych, płaski
Dwie rynny po środku budynku umieszczone pod steropianem
Jakie długie muszą być rury drenażowe na taki dach
Bez żadnej studzienki
Chodzi mi o to że czy jest jakiś przelicznik że na 1 m kwadratowy dachu trzeba położyć 2 mb rury ?
Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi
Witam. Czy żwir plukany 18-35 (otaczak )będzie się nadawał na wykonanie studni chłonnej? Mam dostęp do tej frakcji od ręki a niestety 8-16 to już gorsza sprawa.
Chcę wykonać wykop wyłożyć go geowłóknina i zasypać otaczakiem a do środka rurę 400. Dlaczego 8-16 nadaje się bardziej od 18-35??
Hej szkoda że jestescie z daleka macie polecić jakąs firme z okolic Mysłowic Katowic woj Ślaskie?
niestety nikogo nie mamy w tej okolicy
@@craftchaque Witam na jakim województwie działacie.
Dlaczego 15 cm pod rurą?
Sypanie kamienia w dużej ilości pod rurą wydaje się błędem, to rura ma ściągać wodę, a jak będzie kamień pod nią to będzie się zbierać pod rurą.
Ktoś cie naciąga na koszty rura na litym gruncie
czym zasypywać wykop
Panowie potrzebuje pomocy przy drenażu opaskowym i napływie wody
Ile może wynosić koszt drenażu budynku 10m na 10m z od prowadzeniem wody do rowu oddalonego 25 metrów od domu z uwzględnieniem z od prowadzeniem wody deszczowej z rynien. Proszę o przybliż ona wycenę z materiałem i robocizna.
Zapytam jeszcze raz, chociaż to się odnosi raczej pierwszego odcinka. Jest nowo budowany budynek (bez piwnicy), lekko wyniesiony do góry, grunty są nieprzepuszczalne (woda opadowa słabo wsiąka).
Czy w tej sytuacji należy robić drenaż?
Przymierzam się do zrobienia instalacji na deszczówkę, i nie wiem czy przy okazji zrobić jeszcze drenaż budynku, o ile jest uzasadniony.
Witam. I jak z problemem? Jestem w podobnej sytuacji.
Też bym się chętnie dowiedział, jak temat wygląda po 2 latach.
@@Maniaks6 budynek w budowie, bez drenażu, narazie jest ok i najpewniej tak zostanie.
@@lotnylotny671 U mnie już trzeci rok na glinie od startu budowy i raczej też nie będę robił, tylko wyprofiluje teren wokół domu.
@@Maniaks6 dokładnie, mam już porobione spadki, woda odchodzi od budynku. Narazie nie widzę potrzeby tego drenażu.
Poprosze o numer telefonu
Wyczytałem, że budowa drenażu opaskowego wokok domu, przy ścianie wymaga pozwolenia na budowę i zgody z wód Polskich. Prawda to?
Witam a proszę mi powiedzieć jak jest z fundamentem z kamienia? Znajomy mi powiedział żeby nie kopać od razu przy kamieniu żeby nie odjechał kamień i żeby nie uszkodzić fundamentów co o tym myślicie?
Ma racje
To mozna ten numer? :)
Kontakt dostępny na stronie www.craftchaque.pl - 793 150 415 :)
Dobry rzetelny materiał, świetnie się oglądało ale jeden błąd, nie uwzględniliście tego jakcena materiału poszła do góry xd buduje domek teraz i nie jest on duży, a kosztować mnie będzie jak willa 10 lat temu 🤷🏼😅
Tak
😂🤣😅😁
Witam, prosił bym o drobne wyjaśnienie zagadnienia. Na działce posiadam grunt gliniasty. budynek usytuowany jest pośrodku działki gdzie z prawej strony mamy przestrzeni 6m na szerokosć do działki sąsiada a z drugiej strony około 10 metrów. I nasuwa się: W większości przypadków na danej przestrzeni układa się jedną nitkę drenażu. Oczywiście wykop, kruszywo, włóknina rura itd... szerokość wykopu 30 cm - 40 cm ( łycha koparki ). Ale nie rozumiem jednej rzeczy. Jeśli mam przestrzeń np. 11 metrów i na środku wykonam drenaż zgodnie z Państwa sugestiami to jak będzie zachowywać się woda która będzie padać na część nie wykopaną. Ona spłynie dokładnie w wykop drenażowy ? Mam uformować teren z każdej strony by woda z całej przestrzeni spadała do wykopu drenażowego ? Proszę o wyjaśnienie.
Miałem przyjemność widzieć drenaż wykonywany pod szyny tramwajowe i tam ziemia została uformowana z bocznymi spadkami do środka a całość zasypana tłuczniem. Czy ja mam wykonać też coś takiego... Głupie pytanie ale skąd woda będzie widziała :) że ma się sturlać do wykopu :) ( bardzo profesjonalne pytanie :):). NA chwile obecną jak wykopie szpadlem dołek to trafia do niego woda która pada w niego ale ta woda która z deszczu jest obok wykopu nie wpada, nie przesącza się...
Rozumiem że gdybym wygrał w lotka to bym cały pas 11 metrów wybrał, położył nitki drenażu przysypał tonami kruszywa i przykrym ziemią... i by było by ok pewnie...ale poprostu nie rozumiem jak ta woda na gruncie gliniastym ma się przedostać do miejsca wykopu drenażu...
Proszę o pomoc.
Połowa nie potrzebna aby nie potrzebne koszty
Szukam ekipy do drenażu nowy dom. Małopolskie
Czy któryś z Panów nie chciałby podjąć rękawicy i zaproponować u mnie na działce tematu zbioru deszczówki ? Trudny temat glebowy ;) czyli wyzwanie jest ;)
Jaka lokalizacja?
@@craftchaque Wola Kazubowa, koło Tuszyna, województwo Łódzkie
A u mnie? Nadarzyn obok Walendowa
Cześć Chciałbym się z wami skontaktować na priv czy macie Messengera???
Jedna frakcja-8-16🤣
za duzo gadania za mało obrazków
Jak byście wykonali tą pracę mając masło pod nogami każdy mądry a robić nie ma komu grunt wali ci się do wykopu masło pod nogami ziemia jak gąbka wszędzie błoto także teorjia a praktyka to bardzo duża różnica