Jak snížit účty za elektřinu s pomocí bateriového úložiště

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ส.ค. 2024
  • Domácí baterie umožňuje významně snížit až vynulovat účty za elektřinu. A to i v dnešní době extrémně vysokých cen. Jak takové řešení funguje v praxi? Zeptali jsme se Cyrila Svozila mladšího, ředitele společnosti AERS. www.aers.cz/
    Česká společnost AERS vyrábí bateriová úložiště pro domácnosti i podniky. Ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) nyní AERS vyvíjí algoritmus, který optimalizuje využití baterie tak, aby zákazník platil za elektřinu co nejméně. Nebo ještě lépe - aby dostával zaplaceno za elektřinu poslanou do sítě.
    Algoritmus porovnává ceny elektřiny na příští den, spotřebu domácnosti a výrobu místní fotovoltaiky. Podle těchto proměnných algoritmus vyhodnotí, kdy je výhodné baterii nabít ze sítě, nebo naopak elektřinu z vlastního zdroje do sítě poslat, nebo třeba pokrývat veškerou spotřebu jen z baterie. Pro fungování celého systému je nutné, aby zákazník využíval tarif s velkoobchodní, tzv. spotovou cenou elektřiny.
    Aby baterie zvládla vyhovět těmto požadavkům, musí mít vysokou kapacitu - v případě baterie AERS je to až 41 kilowatthodin. Pro srovnání, obvyklá kapacita domácího bateriového úložiště je v současnosti okolo 10 kilowatthodin. A aby bylo úložiště s tak vysokou kapacitou ekonomicky únosné, využívají domácí baterie AERS použité bateriové moduly z elektromobilů.
    Jak algoritmus AERS funguje? Nalezne uplatnění i v průmyslu? Jak je zohledněno opotřebení baterie při prodeji elektřiny z baterie do sítě? Poslechněte si rozhovor s Cyrilem Svozilem, ředitelem společnosti AERS.

ความคิดเห็น • 3

  • @pavelhusak3365
    @pavelhusak3365 ปีที่แล้ว +1

    1. Jaká je nyní orientační cena bateriového úložiště 40KWh pro domácnost a předpokládaná životnost baterií vyřazených z elektromobilů?
    2. Enyaq se vyrábí teprve krátkou dobu. To už se z nich vyřazují baterie?
    3. Teď jsem zrovna četl článek, že nákup energie za spotové ceny je pro běžné domácnosti dost riskantní a může být likvidační.

  • @cyrilsvozil713
    @cyrilsvozil713 ปีที่แล้ว

    Dobrý den.
    1.Orientační cena pro koncového zákazníka je někde nad 600 000 Kč s DPH a před odečtením dotace.
    2. Baterie se zatím nevyřazují, používáme nové baterie. Myšlenkou je se připravit na systém, kdy se budou vracet již použité baterie. K tomu, aby proběhl second-life, musí proběhnout nejdříve první život.
    3. Pokud používáte spotové ceny neřízeně, pak to samozřejmě může být velmi drahý špás. Ale co kdybyste měl dostatečně velké úložiště, které Vám umožní nakoupit v nejnižších časových pásmech (pokud není dostatečný osvit), kvalifikovaně přes den spotřebovat a ideálně ještě něco prodat v těch nejdražších? Nám z toho vyplývá opravdu znatelná úspora pro zákazníka a o to tady snad jde. Máme unikátní algoritmus, který pracuje s (i) predikcí osvitu (ii) predikcí spotřeby objektu a (iii) pracuje s cenami spotu na ote. To dohromady s velkou kapacitou našeho úložiště.

    • @michalstepanek2201
      @michalstepanek2201 ปีที่แล้ว

      Dát přes 600 tisíc ( s dotací cca 400tisíc) je hodně riskantní investice. Kdyby ty baterky byly aspoň LIFEPO4, ale klasická lithiovka z elektromobilu vydrží podstatně méně cyklů a navíc je hořlavá. Za mě se jedná o ekonomický nesmysl.