Ogromną trzeba mieć wiedzę i doświadczenie , wykształcenie aby w sposób właściwy pielęgnować drzewostan . Szacunek dla leśników 🌞🏕 Gratulacje za super film i poczucie humoru . Życzymy wam wszystkiego najlepszego i zdrowia i wytrwałości oraz sukcesów . Pozdrawiamy z Chicago 🏕🌞🇵🇱
Jak na Pana patrzę i słucham to zaczynam żałować ,że leśnikiem (po rodzicach) nie zostałem .....pasjonujące zajęcie , choć byłem innego zdania gdy miałem kilkanaście lat....młodość to jednak głównie głupota. Szacuneczek za umięjetność przekazania wiedzy i kontakt z widzem.
Opieńka zjada drzewo, a ja zjadam opieńkę. Kiszoną w kamionkowym garnku :-) Dziękuję za kolejny ciekawy materiał. Pozdrawiam Ciebie, całą Ekipę i Widzów :-)
Jak zwykle świetny odcinek, dzięki za zlot w Zamrzenicy! Mam nadzieje że te testy z obozowaniem wypadną pozytywnie :), a my bushcrafterzy będziemy mieli więcej swobody. Pozdrawiam.
Do tego filmu pasuje wiersz Mikołaja Biernackiego - Rodocia: Idylla maleńka taka. Idylla maleńka taka/ Wróbel połyka robaka/ Wróbla kot dusi niecnota/ Pies chętnie rozdziera kota/ Psa wilk z lubością pożera/ Wilka zadławia pantera/ Panterę lew rwie na ćwierci/ Lwa - człowiek; a po śmierci/ Staje się łupem robaka/ Idylla maleńka taka. Wiersz ten pewnie miałby inne zakończenie, gdyby za czasów Rodocia panoszył się koronawirus. Może tak: /Lwa - człowiek oddechu pozbawia/ Człeka wirus - i kończy się w życie zabawa.
I słusznie! Nie drukować, nie brać potwierdzeń płatności kartą, zbędnych serwetek papierowych w knajpie, foliówek w sklepie itp itd. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.
witam u mnie jelenie są bardziej leniwe całe szczęście, nie "atakują" stojących sosen a wywroty i inne leżące drzewa, ale za to bobry to masakra jakaś - nad rzeką wycięły najpierw wszystkie miękkie drzewa i krzewy zaczynając od wierzby obecnie zabierają sie za olche i dęby, a chyba najbardziej im obecnie smakuje kora modrzewiowa - jak wysoko staną na łapach tak wysoko kora modrzewiowa obgryziona i drzewa usychają. Wiem i szanuje przyrodę - ale te bobry ^^ no nic tez stworzenie Boże.
Pytanie nie w temacie, ale interesuje mnie ten temat. Czy żeby pracować w Lasach Państwowych, ale też czy na studiach trzeba umieć bardzo dobrze matematykę? Czy pojawia się ona na studiach i czy muszę ją zdawać na maturze? Dodam że z matmy dobra nie jestem, a ciekawi mnie temat pracy w LP, za to biologię lubię bardzo i się tym interesuję. Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi. Pozdrawiam. Darz bór
Dzieki Zdobku za ciekawy film. Regularnie ogladam wasze filmy I sam mam 3ha lasu do ktorego uwielbiam jezdzic I dbac o niego jak tylko mam czas. Mam kilka pytan. Dlaczego, gdy robi sie wycinke duzej polaci lasu I planuje sie nasadzenia mlodego w tym samym niejscu, zostawia sie co kilkadziesiat metrow stare, pierwotne duze drzewo??- widzialem to u ciebie przed chwila na filme z drone I w nature. Czy nie zrobilibyscie filmu o kompleksie posuchy I owadzie ktory zaczyna zerowac od korony- to chyba kornik cetynek?? Pozdr.
A ekolodzy powiedzą: zostawić natura sama se poradzi! Taaa poradzi tak że unicestwi cały las. Ekologów powinno się zamykać w więzieniach bo działają oni na szkodę państwa
@@zdobysawczarnowski5143 Dziękuje za szybką odpowiedz :) Trzy lata temu usunęliśmy wszystkie sosny, które były suche albo podejrzane, mimo to w kolejnych latach jest coraz gorzej a ten rok to już katastrofa. 90 procent gołym okiem widać ze zaatakowane a kolejne 10 podejrzewam, że po sprawdzeniu Pana sposobem również będa zaatakowane :/ Jest to mój własny las o pow 1.8 i mimo iż opalam dom drewnem nie jestem w stanie przerobić takiej ilości drewna a sprzedaż wychodzi skórka za wyprawke ;/ Dobrze chociaż, że dąb się trzyma może wypełni luki po sośnie :) Pozdrawiam ! :)
@@zdobysawczarnowski5143 A tak na serio Zdobku, bo my tu czasem żartujemy ;), czy leśnicy potrafią odczytać jakieś sygnały w faunie i florze, że dana zima będzie mroźna albo przeciwpołożnie? Co nas czeka w tym roku?
0:33 no ale drukarz to chyba nie tylko świerki, u mnie stołuje się na brzozach. Nie dalej jak trzy niedziele temu spędziłem jeszcze kilka pacierzy na sprzątaniu pod dach porażonej opałowej brzezinki. 2:31 oj kochany, paluszków to w linii prowadzenia siekiery nie podsadzaj! Widać że się po zabawach z siekierą nie chodziło za młodu. Obycia brak :D 3:05 Zdobek, ja to widzę że tobie to drzewka Bonsai prowadzić a nie buki czy sosny. ;]
Pułapki feromonowe, drzewa pułapkowe, kiedyś kopano specjalne dołki lub rowki na szeliniaki. Ograniczamy pasożytnicze grzyby infekując pniaki innym grzybem
@@farmaBonaCapra Wtedy takie regiony zasiedla się funkcjonariuszami RSHA. "Idzie Stirlitz przez las i widzi w dziupli parę dużych, żółtych oczu. - Dzięcioł - pomyślał Stirlitz. - Sam jesteś dzięcioł - pomyślał Bormann." Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać ;) :P
Moim zdaniem jeden z ciekawszych tematycznie filmów na tym kanale. Jednak cały czas nurtuje mnie pytanie: "czy z przypłaszczkiem można jakoś skutecznie walczyć?", bo usuwając suche drzewa i tak inne zostają zjedzone, wiem to z własnych doświadczeń. Zastanawia mnie czy nie ma jakichś innych sposobów na skuteczną walkę z tym robactwem, np opryski ?
Oprysk nie wchodzi w rachubę z powodów technicznych, larwa jest pod korą. Próbowałem stosować pułapki lepowe ale przynajmniej u mnie ich skuteczność byłą mizerna.
Z każdym odcinkiem poznaję więcej leśnych kontrastów i wzajemnych przeciwieństw - jak to jest, że ludzie tylko naśladują zwierzęta i rośliny w ciągłej walce o byt?
Pracuję w lesie. Kilka lat wstecz,na jednej leśniczówce leśniczy dał mi taki dziwny grzebień z którym chodziłem po takim młodniku sosnowym i robiłem taki zarys na sosnie. Miało to niby zapobiegać obgryzaniu kory przez żywice ktora wyciekła. Tak samo też tylko na tej leśniczówce robiłem pierwszy raz w życiu tak zwane wełnowanie takich małych sosenek. Ale czy to się sprawdza lepiej od smarowania? Nie doczekałem żeby się dowiedzieć bo już na tą leśniczówkę nie wróciliśmy.
1. Czy mogę wyciąć wszystkie sosny z tym szkodnikiem (białym) na działce? Działka leśna a wszystkie sosny wyglądają mizernie 2. Czy kanie wymagają sosen? Strasznie je lubię
Moim skromnym zdaniem żaden dzik do chlewni nie wejdzie. Owszem jest wektorem przenoszacym wirusa jednak to na ludziach spoczywa obowiązek bioasekuracji. A jako leśnik monitoruje moje leśnictwo na okoliczność upadłych dzików.
Z tego odc wynika że macie masę problemów.Ale mam pyt.-skoro te sosenki są ogrodzone,to skąd tam jeleń? Pozdrawiam i mimo tylu przeciwności proszę nie odpuszczajcie.
@@zdobysawczarnowski5143 -Witam. Dziękuję za odp.Nie przypuszczałem że dacie znać. Dzięki Waszemu blogowi i filmom,nabieram jeszcze większego szacunku dla Waszej pracy i lasu. 3m się Zdobek😉
Tak to jest gdy prowadzi się monokulturę, naturalny rozrost jest zachwiany i stąd wynikają zaburzenia w ekspansji "szkodników:" dlatego leśnicy maja tyle roboty, prawie jak rolnik im większa monokultura tym więcej zagrożeń dla "hodowli".
Lasy monokulturowe o których piszesz, to spuścizna po międzywojniu i wczesnej komunie. Teraz się już tak lasu nie odnawia. Z drugiej strony obejrzyj też odcinek na temat nadleśnictwa Zdobka i urządzenia lasu, jakie tam jest możliwe. Bywam regularnie we wschodniej części Puszczy Noteckiej, większości terenu są to piaszczyste wydmy, na których warstwa gleby ma maksymalnie kilkanaście centymetrów grubości. Poza sosną i brzozą nic tam nie urośnie.
@@malleusmaleficarum9248 Zgadzam się i popieram takie podejście ( lasy mieszane mniej monokultury a większy nacisk na stworzenie naturalnych warunków leśnych ) ale pewnie wszyscy co oglądają tu filmy widzą, że buki i inne drzewa rosną bardzo pomału a wśród nich jest duży odsetek umieralności. Zmiana podejścia to dobry krok do ustabilizowania środowiska leśnego ale zanim sie to stanie miną setki lat i to tylko wtedy gdy ten trend zostanie zachowany.
@@zdobysawczarnowski5143 Oglądałem dlatego popieram treści tego kanału dzięki któremu zwiększa sie świadomość ludzi po co są leśnicy i dlaczego ich praca jest dla zwykłego człowieka prawie nie widoczna. Wielu ludzi nawet tu nie zdaje sobie sprawy, że czy to w lesie czy w ogrodzie trzeba lat a niekiedy nawet dziesiątek lat aby był widoczny efekt ciężkiej żmudnej i wieloletniej pracy, wielu ludzi, ja to wiem bo sam jestem ogrodnikiem z zawodu oraz z zamiłowania :) wiec i las nie jest mi obcy.
Jak wygląda sprawa z Kleszczami? Poza szczepionkami jakieś inne środki ochrony przed nimi? Co z Komarami? Jak sobie Pan z nimi radzi? W jakich miesiącach jest najbezpieczniej chodzić po lesie ze względu na kleszcze?
Na komary pomaga picie herbaty z czystka. Po wypiciu przez jakiś czas dla komarów twoje ciało staje się nieatrakcyjne do zaatakowania. Sama próbowałam i działa.
Jest i Zdobek :D
Świetnie opowiedziane i pokazane. Takich ciekawostek aż miło się słucha (i ogląda). Po każdym odcinku całkowicie inaczej patrzę na las.
Jak dobrze ,że Pan jest. Można choć wyobrazić sobie, że jestem w lesie, mimo kwarantanny. Dzięki!
Panie zdobku wiecej odcinkow z pana udzialem ;) milo posluchac 🌿🌳🌲
Lubie Cie - Zdobek. Fantastyczny przekaz.
Ogromną trzeba mieć wiedzę i doświadczenie , wykształcenie aby w sposób właściwy pielęgnować drzewostan . Szacunek dla leśników 🌞🏕 Gratulacje za super film i poczucie humoru . Życzymy wam wszystkiego najlepszego i zdrowia i wytrwałości oraz sukcesów . Pozdrawiamy z Chicago 🏕🌞🇵🇱
Jak na Pana patrzę i słucham to zaczynam żałować ,że leśnikiem (po rodzicach) nie zostałem .....pasjonujące zajęcie , choć byłem innego zdania gdy miałem kilkanaście lat....młodość to jednak głównie głupota.
Szacuneczek za umięjetność przekazania wiedzy i kontakt z widzem.
Jestem prostym człowiekiem - jest Zdobek daję lajka. :)
Siekierka pięknie dzwoni .Pozdrowionki
Masz chłopie, chyba wrodzoną klasę, zatem szacunek dla rodziców. Super się ciebie slucha. Pozdrawiam
Opieńka zjada drzewo, a ja zjadam opieńkę.
Kiszoną w kamionkowym garnku :-)
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał.
Pozdrawiam Ciebie, całą Ekipę i Widzów :-)
Kiszoną, ja w occie tylko jadłem. Koniecznie muszę spróbować. Może jakiś przepis? Pozdrowionka
zdobek najlepszy. jak zawsze ciekawy odcinek. brawo
Super wiedza dla nas👍👍
Pozdrawiam Piotr
🌲🌲🌲🌲
Oglądamy z dziećmi i jest super ciekawie!
Mądrego to i miło posłuchać
Długo czekałem na to kaszubskie "dousłyrzenio" na końcu :D
...super ...Pozdrowka z okolic Suleczyna
Jak zwykle świetny odcinek, dzięki za zlot w Zamrzenicy! Mam nadzieje że te testy z obozowaniem wypadną pozytywnie :), a my bushcrafterzy będziemy mieli więcej swobody. Pozdrawiam.
Do tego filmu pasuje wiersz Mikołaja Biernackiego - Rodocia: Idylla maleńka taka.
Idylla maleńka taka/ Wróbel połyka robaka/ Wróbla kot dusi niecnota/ Pies chętnie
rozdziera kota/ Psa wilk z lubością pożera/ Wilka zadławia pantera/ Panterę lew
rwie na ćwierci/ Lwa - człowiek; a po śmierci/ Staje się łupem robaka/ Idylla maleńka taka.
Wiersz ten pewnie miałby inne zakończenie, gdyby za czasów Rodocia panoszył się
koronawirus. Może tak: /Lwa - człowiek oddechu pozbawia/ Człeka wirus - i kończy się
w życie zabawa.
W końcu jupi :):)
Panie Zdobku częściej prosimy ;)
Wreszcie Zdobek!!!
Szacun chłopie 👍
Świetna lekcja 👍
Fajna robota trafiłem przez przypadek i już zostanę
Powodzenia
Dziękujemy
Zdobek powraca!:D
świetne filmy !!! Nie sądziłem ze w lasach tyle się dzieje , Fajnie opowiadasz :) Pozdrawiam :)
Super powierzchnia odnowienia w 10;47! Widok na tapetę. Crème de la crème !!! Od dzisiaj tylko tak powinno się robić!!! Pozdrawiam
Świetny materiał dla wszystkich kochających lasy Darz Bór ! "18 koronny" :0)
Super odcinek.
mega fajny edukacyjny , zabawny też, kanał. pozdro Zdobek !!!!!!!!!!!
Bardzo ciekawy film 👍 Co do drukarki to drukuje baaaardzo rzadko 🙌
I słusznie!
Nie drukować, nie brać potwierdzeń płatności kartą, zbędnych serwetek papierowych w knajpie, foliówek w sklepie itp itd.
Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.
dobry, ciekawy odcienek. Pozdro dla Zdobka, 5!
Fajny odcinek.
jest i już go niema ale do następnego filmiku jak zawsze super filmik pozdrawiam serdecznie
Bardzo fajny odcinek ! Pozdro!
witam u mnie jelenie są bardziej leniwe całe szczęście, nie "atakują" stojących sosen a wywroty i inne leżące drzewa,
ale za to bobry to masakra jakaś - nad rzeką wycięły najpierw wszystkie miękkie drzewa i krzewy zaczynając od wierzby obecnie zabierają sie za olche i dęby, a chyba najbardziej im obecnie smakuje kora modrzewiowa - jak wysoko staną na łapach tak wysoko kora modrzewiowa obgryziona i drzewa usychają. Wiem i szanuje przyrodę - ale te bobry ^^ no nic tez stworzenie Boże.
O kurka.
Nie wiedziałem, że opieńki są pasożytnicze.
Cały czas myślałem, że są mikorytem.
Boziu... Całe życie w błędzie 🙄
Jeszcze długa droga przed Tobą Panie
No opieńka,podgrzybek i cała.masa grzybów...No ale nawet te trujące tworzą ekosystem...Niech sobie rosną
a jaka smaczna jest opieńka miodowa :-D
A zgadnij co jest największym organizmem żywym na Ziemi.
@@masterplaster6121 opieńka
Zdobek najlepszy 🙂
2:34 aż drżałem o palce
Całe i zdrowe i to tylko tak na ekranie wygląda :)
@@zdobysawczarnowski5143 a czy mogę wyrzucić do lasu np.zboże?. Czy każda rzecz nawet spożywcza jest karana
@@Pustynna_Burza jeżeli zboże porozmawiaj z miejscowym lesniczym może wskaże Ci jakieś miejsce.
Witaj Zdobku! Nie stosujecie jakiś repelentów na młodniki sosnowe przeciw jeleniowatym?
Pozdrawiam ekipę.
Stosujemy. Ta uprawa była filmowana przed zabezpieczeniem.
Sztos
Leci sub i dzwoneczek
Dzięki.
Chciałbym w lesie pracować,coś niesamowitego,zapach,spokój....Pozdrawiam
2:32 Uwaga na palce! Wystraszyłem się jak siekiera się omsknęła
Mało brakowało a palec został by w lesie proszę uważać odcinek fajny pozdrawiam
Pytanie nie w temacie, ale interesuje mnie ten temat. Czy żeby pracować w Lasach Państwowych, ale też czy na studiach trzeba umieć bardzo dobrze matematykę? Czy pojawia się ona na studiach i czy muszę ją zdawać na maturze? Dodam że z matmy dobra nie jestem, a ciekawi mnie temat pracy w LP, za to biologię lubię bardzo i się tym interesuję. Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi. Pozdrawiam. Darz bór
Właściwie sama sobie odpowiedziałaś :) jest na maturze jest na studiach. A w praktyce... To tak normalnie. Czasami przydaje się znajomość geometrii
@@zdobysawczarnowski5143 Wielkie dzięki za dopełnienie mojej odpowiedzi. Raczej o pracy w LP mogę sobie jedynie pomarzyć. 😉
Dzieki Zdobku za ciekawy film. Regularnie ogladam wasze filmy I sam mam 3ha lasu do ktorego uwielbiam jezdzic I dbac o niego jak tylko mam czas. Mam kilka pytan. Dlaczego, gdy robi sie wycinke duzej polaci lasu I planuje sie nasadzenia mlodego w tym samym niejscu, zostawia sie co kilkadziesiat metrow stare, pierwotne duze drzewo??- widzialem to u ciebie przed chwila na filme z drone I w nature. Czy nie zrobilibyscie filmu o kompleksie posuchy I owadzie ktory zaczyna zerowac od korony- to chyba kornik cetynek?? Pozdr.
Te sosny na filmie to nasienniki które mają zainicjować odnowienie naturalne. A o cetyńcu może kiedyś zrobimy odcinek.
Fajny filmik
Zdobek. Mam nadzieję że Przypłaszczek Granatek nie wlezie do mnie na kampa w Gołuniu po sąsiedzku ;) Pozdrawiam Ekipę EL tv :)
A ekolodzy powiedzą: zostawić natura sama se poradzi! Taaa poradzi tak że unicestwi cały las. Ekologów powinno się zamykać w więzieniach bo działają oni na szkodę państwa
Tak samo ekolodzy atakują myśliwych.
Ja też na Zbobka czekalem😁proszę bez głupich skojarzeń!
Jakie najgorsze sa do zwalczania owady? Film pełen wiedzy pozdrowienia dla calej ekipy EL
W tej chwili chyba dwa główne to kornik drukarz i kornik ostrozębny
Opieńki, sarny i jelenie to chociaż smaczne są.
2:33 Panie drzewowy uważaj Pan na swoje palce bo żona napewno ich potrzebuje. Pozdrawiam
Kolo domu jakieś 50m tez mam poscinane drzewa przez bobry. 200m dalej tama. Kolejne 300m ale w druga strone tez byla tama.
życie sosny to nie jest bułka z masłem...:P
Klaudia Jachira powinna to obejrzeć, zanim znowu wypowie się publicznie o ochronie środowiska
Jak pozbyć sie jemioły z dzialki rośniena sosnach i zabila już połowę drzew czy sa jakies metody
napalm
Już niedługo odcinek o jemiole. A co do sosen jeżeli jest taka możliwość to usunąć jemiołę.
@@zdobysawczarnowski5143 troche trudno z czubków sosen, a usunieta nie odrodzi się
Czy jest jakiś inny sposób walki z przypłaszczkiem oprócz wycinki ? Bo tak się u mnie rozpanoszył że chyba cała sosna pojdzie w pień :(
Próbowałem zakładać pułapki lepowe ale ich skuteczność byłą znikoma. Z tego co widzę to najlepszą metodą jest usuwanie drzew zasiedlonych.
@@zdobysawczarnowski5143 Dziękuje za szybką odpowiedz :) Trzy lata temu usunęliśmy wszystkie sosny, które były suche albo podejrzane, mimo to w kolejnych latach jest coraz gorzej a ten rok to już katastrofa. 90 procent gołym okiem widać ze zaatakowane a kolejne 10 podejrzewam, że po sprawdzeniu Pana sposobem również będa zaatakowane :/ Jest to mój własny las o pow 1.8 i mimo iż opalam dom drewnem nie jestem w stanie przerobić takiej ilości drewna a sprzedaż wychodzi skórka za wyprawke ;/ Dobrze chociaż, że dąb się trzyma może wypełni luki po sośnie :) Pozdrawiam ! :)
Dałem i pozdrawiam
Zdobek jak ja Cię szanuje :p
Dzięki :)
Jak to jest z prywatnym lasem np w przypadku rolników?
No ale co ma być?
I jaka jest rada na te szkody?
a jak z kornikiem ostrozębnym?
Póki co tego "dobrodziejstwa" w moich lasach nie ma ale niektóre nadleśnictwa już muszą ostro z nim walczyć
wincej Zdobka
ZDOBEK RULES !
ojej! ale Zdobek się spasł!
Przyroda obroni się sama ale zawsze szkoda tego co leśnicy zasadzą. I tak najgorszym szkodnikiem w lesie jest człowiek który śmieci.
@@tomasz9869 popieram
Leśnik jest od tego aby pomóc przyrodzie
@@tomasz9869 Dokładnie👍👍👍
Dodałbym też jeszcze kłusowników i złodziei choinek bo teraz zbliża się ich sezon
@@carlosik1985 , idealnie w punkt.
Zdobek przybrał na zimę to idą mrozy prawda?
Patrząc na mnie to będzie pieruńska zima :D
@@zdobysawczarnowski5143 A tak na serio Zdobku, bo my tu czasem żartujemy ;), czy leśnicy potrafią odczytać jakieś sygnały w faunie i florze, że dana zima będzie mroźna albo przeciwpołożnie?
Co nas czeka w tym roku?
@@malleusmaleficarum9248 coś mi się zdaje, że w tym roku znowu zima będzie szarobura.
@@zdobysawczarnowski5143 Heh, Zdobku, złamałeś mi serce :(
@@malleusmaleficarum9248 a przy okazji moje 😭
Jaką siekierę masz? Bo wygląda na ostrą.
Pytanie z innej beczki. Dlaczego moje sadzonki sosny maja igły jedynie na czubku a z szkółki leśnej są całej w igłach ?
A jak je sadziłeś to w jakim wieku były?
I Ile mają teraz lat?
Zdobysław Czarnowski Szyszki były suszone aż do otwarcia a później były siane pod koniec lata do doniczek . Prawdopodobnie jest to pospolity sosna
@@huri9433 podeślij mi zdjęcie na priv na fb
0:33 no ale drukarz to chyba nie tylko świerki, u mnie stołuje się na brzozach. Nie dalej jak trzy niedziele temu spędziłem jeszcze kilka pacierzy na sprzątaniu pod dach porażonej opałowej brzezinki.
2:31 oj kochany, paluszków to w linii prowadzenia siekiery nie podsadzaj! Widać że się po zabawach z siekierą nie chodziło za młodu. Obycia brak :D
3:05 Zdobek, ja to widzę że tobie to drzewka Bonsai prowadzić a nie buki czy sosny. ;]
Drukarz brzozy nie rusza. Tam jest inny kornik ogłodek brzozowiec.
Wincyj !!!
Czy leśnictwo walczy z szkodnikami (owadami) drzew w jakiś naturalny sposób? (oprócz budek legowych)
Często w lasach spotyka się pułapki feromonowe.
Pułapki feromonowe, drzewa pułapkowe, kiedyś kopano specjalne dołki lub rowki na szeliniaki. Ograniczamy pasożytnicze grzyby infekując pniaki innym grzybem
@@zdobysawczarnowski5143 jeśli np dzięcioł nie występuje w danym regronie to się ten rejon sztucznie zasiedla tym ptakiem?
@@farmaBonaCapra nie spotkałem się z takim czymś.
@@farmaBonaCapra Wtedy takie regiony zasiedla się funkcjonariuszami RSHA.
"Idzie Stirlitz przez las i widzi w dziupli parę dużych, żółtych oczu.
- Dzięcioł - pomyślał Stirlitz.
- Sam jesteś dzięcioł - pomyślał Bormann."
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać ;) :P
a można tego przypłaszczka jakoś wytępić chemicznie albo biologicznie? Czy tylko wycinka?
Są pułapki lepowe ale wg moich doświadczeń są bardzo słabe.
Moim zdaniem jeden z ciekawszych tematycznie filmów na tym kanale.
Jednak cały czas nurtuje mnie pytanie: "czy z przypłaszczkiem można jakoś skutecznie walczyć?", bo usuwając suche drzewa i tak inne zostają zjedzone, wiem to z własnych doświadczeń. Zastanawia mnie czy nie ma jakichś innych sposobów na skuteczną walkę z tym robactwem, np opryski ?
Oprysk nie wchodzi w rachubę z powodów technicznych, larwa jest pod korą. Próbowałem stosować pułapki lepowe ale przynajmniej u mnie ich skuteczność byłą mizerna.
Jak ja Zdobkowi zazdroszczę pracy.
Kiedyś pamiętam że się na młode sadzonki zakładało się takie plastikowe rurki-swiderki
Czy ta siekierka tak z sentymentu? Taka oldschoolowa😃
Może materiał o oxytree? 😏
Jeden przypłaszczek zapuścił się na daleką północ :)
witam uczniów tl warcniko
Z każdym odcinkiem poznaję więcej leśnych kontrastów i wzajemnych przeciwieństw - jak to jest, że ludzie tylko naśladują zwierzęta i rośliny w ciągłej walce o byt?
Brakowało Pana Zdobka
Nie brakowało
Pracuję w lesie. Kilka lat wstecz,na jednej leśniczówce leśniczy dał mi taki dziwny grzebień z którym chodziłem po takim młodniku sosnowym i robiłem taki zarys na sosnie. Miało to niby zapobiegać obgryzaniu kory przez żywice ktora wyciekła. Tak samo też tylko na tej leśniczówce robiłem pierwszy raz w życiu tak zwane wełnowanie takich małych sosenek. Ale czy to się sprawdza lepiej od smarowania? Nie doczekałem żeby się dowiedzieć bo już na tą leśniczówkę nie wróciliśmy.
Czyli robiłeś rysakowanie. I to pewnie byłą owcza wełna czyli runo?
@@zdobysawczarnowski5143 Tak owcza. Taka zanieczyszczona pochodząca z pod brzucha niby,tak leśniczy mówił.
1. Czy mogę wyciąć wszystkie sosny z tym szkodnikiem (białym) na działce? Działka leśna a wszystkie sosny wyglądają mizernie
2. Czy kanie wymagają sosen? Strasznie je lubię
1. Musisz się skontaktować z miejscowym nadzorem leśnym. Może to leśniczym może to pracownik gminy lub starostwa.
2. Nie wymagają :)
Co sądzicie o oxytree?
Jakoś nie widzę większej przyszłości dla tego drzewa.
@@zdobysawczarnowski5143 może nagracie kiedyś filmik o nim??
Jakie zdanie ma Zdobek na temat ekologów ?
Panie Zdobku co Pan sądzi o "walce" z ASF? Jak na to zaopatrują się LP?
Moim skromnym zdaniem żaden dzik do chlewni nie wejdzie. Owszem jest wektorem przenoszacym wirusa jednak to na ludziach spoczywa obowiązek bioasekuracji. A jako leśnik monitoruje moje leśnictwo na okoliczność upadłych dzików.
Zdobek wie bo mu dzięcioł powiedział ,gdzie jest Przypłaszczek,a kto powiedział dzięciołowi.
paskudnym szkodnikiem jest zwójka sosnóweczka - strzelać bez ostrzeżenia ;)
No ale ona nie zabija tylko deformuje
Zdobek poproś pod choinkę o lepszą siekierkę 😁
czy obsadzanie plantacji oxytree jest ratunkiem dla lasow?
Osobiście bardzo wątpię czy ten gatunek będzie szerzej uprawiany.
Z tego odc wynika że macie masę problemów.Ale mam pyt.-skoro te sosenki są ogrodzone,to skąd tam jeleń?
Pozdrawiam i mimo tylu przeciwności proszę nie odpuszczajcie.
Te sosny nie są grodzone. Ten siatka za moimi plecami chroni kępe brzozy.
@@zdobysawczarnowski5143 -Witam.
Dziękuję za odp.Nie przypuszczałem że dacie znać.
Dzięki Waszemu blogowi i filmom,nabieram jeszcze większego szacunku dla Waszej pracy i lasu.
3m się Zdobek😉
Kiedy coś o kłusownikach?
To nie ja bo na szczęście tego "dobrodziejstwa" u mnie nie ma.
Tak to jest gdy prowadzi się monokulturę, naturalny rozrost jest zachwiany i stąd wynikają zaburzenia w ekspansji "szkodników:" dlatego leśnicy maja tyle roboty, prawie jak rolnik im większa monokultura tym więcej zagrożeń dla "hodowli".
Lasy monokulturowe o których piszesz, to spuścizna po międzywojniu i wczesnej komunie. Teraz się już tak lasu nie odnawia.
Z drugiej strony obejrzyj też odcinek na temat nadleśnictwa Zdobka i urządzenia lasu, jakie tam jest możliwe.
Bywam regularnie we wschodniej części Puszczy Noteckiej, większości terenu są to piaszczyste wydmy, na których warstwa gleby ma maksymalnie kilkanaście centymetrów grubości. Poza sosną i brzozą nic tam nie urośnie.
Dokładnie tak. Zobacz poprzednie odcinki :)
@@malleusmaleficarum9248 Zgadzam się i popieram takie podejście ( lasy mieszane mniej monokultury a większy nacisk na stworzenie naturalnych warunków leśnych ) ale pewnie wszyscy co oglądają tu filmy widzą, że buki i inne drzewa rosną bardzo pomału a wśród nich jest duży odsetek umieralności. Zmiana podejścia to dobry krok do ustabilizowania środowiska leśnego ale zanim sie to stanie miną setki lat i to tylko wtedy gdy ten trend zostanie zachowany.
@@zdobysawczarnowski5143 Oglądałem dlatego popieram treści tego kanału dzięki któremu zwiększa sie świadomość ludzi po co są leśnicy i dlaczego ich praca jest dla zwykłego człowieka prawie nie widoczna. Wielu ludzi nawet tu nie zdaje sobie sprawy, że czy to w lesie czy w ogrodzie trzeba lat a niekiedy nawet dziesiątek lat aby był widoczny efekt ciężkiej żmudnej i wieloletniej pracy, wielu ludzi, ja to wiem bo sam jestem ogrodnikiem z zawodu oraz z zamiłowania :) wiec i las nie jest mi obcy.
A co powiesz o ćmie bukszpanowej???
Niewiele, zbytnio mnie ten gatunek nie interesuje jako leśnika. Nie mam bukszpanu w lesie :)
Na powierzchniach odnowionych to również smolik potrafi narozrabiać
szeliniak smolik cała masa w koronach drzew nie starczyłoby czasu aby wszystkie skręcić :D
W rzeczy samej.
Sporo się dowiedziałem gdy asystowałem Leśniczemu podczas kontroli pułapek i szukaniu larw owadów.
Jak wygląda sprawa z Kleszczami? Poza szczepionkami jakieś inne środki ochrony przed nimi? Co z Komarami? Jak sobie Pan z nimi radzi? W jakich miesiącach jest najbezpieczniej chodzić po lesie ze względu na kleszcze?
Zimą :) Komary? Trzeba się przyzwyczaić.
@@zdobysawczarnowski5143 co do komarów to miałem na mysli oczywiście ciepłe dni - głównie lato
@@artem2012 cierpliwość ;)
Na komary pomaga picie herbaty z czystka. Po wypiciu przez jakiś czas dla komarów twoje ciało staje się nieatrakcyjne do zaatakowania. Sama próbowałam i działa.
Może odcinek o zanieczyszczaniu lasów w Polsce przez człowieka?
Michał miał o tym odcinek.