Kolektor słoneczny za 300zł - Wymiennik własnej roboty i podłączenie pod ogrzewanie podłogowe

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ส.ค. 2024
  • Podłączamy dwa kolektory własnej roboty za 300 zł do instalacji ogrzewania podłogowego w domu. Darmowe ciepło. Ciepło ze słońca.
    Zapraszam na mój Patronite. patronite.pl/E...
    Każda złotówka to dla mnie nagroda za pracę jaką poświęcam przy tworzeniu nowych poradników i wynalazków. Ty zarabiasz na wiedzy jaką przekazuję w moich filmach wiec pomyśl że może czasem warto wspierać ludzi którzy pomagają innym. Pamiętaj Karma wraca :). Więc z góry dziękuję za każde nawet najmniejsze wsparcie.

ความคิดเห็น • 40

  • @ryszardkaraban667
    @ryszardkaraban667 5 ปีที่แล้ว +3

    Od samego oglądania zrobiłem się zmęczony. Dobra robota

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za słowa uznania. Troszkę się z tym namęczyłem co prawda ale nie ma to jak satysfakcja z dobrze zrobionej roboty. Po prostu człowiek się cieszy że coś zrobił a jak już coś działa to dopiero jest uciecha. Pozdrawiam i zapraszam na mój kanał jest tam więcej takich wynalazków.

  • @milosnicykonstrukcjiielekt5299
    @milosnicykonstrukcjiielekt5299 2 ปีที่แล้ว

    Spoko rozwiązanie. Ja będę budował z grzejników panelowych stalowych.

    • @EPLATV
      @EPLATV  2 ปีที่แล้ว

      Ok. Pozdrawiam i zapraszam na kanał i do subka

  • @jerryj6507
    @jerryj6507 5 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo dobra robota, gratuluje zaparcia, najwazniejsze to zmienić wode na glikol i dołożyć kolektor, mysle ze miedz w kolektorach bylaby o niebo lepsza, bo pex sam w sobie jest izolatorem i spada wydajność

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว

      No tak tylko to dużo drożej wychodzi bo miedź jest w cenie. I trzeba by zmienić zwoje na rurki od dołu do góry bo wtedy dużo łatwiej byłoby to odpowietrzyć. Swoją drogą to miałem ostatnio niezły sajgon z tymi kolektorami bo jakimś cudem pompka się rano nie załączyła i zagotował się glikol i wywaliło mi go ze zbiorniczka i miałem trochę powódź. Muszę zrobić jakieś zabezpieczenie żeby się to nie powtórzyło. Myślę że jednak fotowoltaika jest dużo lepszym rozwiązaniem. Dużo prostsza ,bezpieczniejsza i jeśli nie chcemy grzać to wystarczy rozpiąć kabelki i już a w kolektorze to ciągle jest problem z odbiorem ciepła, a szczególnie latem.

    • @jerryj6507
      @jerryj6507 5 ปีที่แล้ว +1

      @@EPLATV no to niebezpiecznie, jakby bylo to na dole i grawitacyjnie by się grzalo to latwo byloby to kontrolować poprzez drugi zbiornik ktory po przekroczeniu temperatury robilby za bufor i schlodzilby wodę, kwestia czasu i dopracujesz 👍 to jak z piorunem, mnóstwo energi darmowej tylko jak odebrac ja, zmagazynowac i wykorzystać

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว

      Tak szczerze mówiąc to nie myślałem że będą z tymi kolektorami takie problemy. Tak jak już mówiłem dziś raczej uderzałbym w fotowoltaikę niż w kolektory. Raz że można w razie czego łatwo wykorzystać prąd to łatwo go przesłać i zabezpieczyć a z kolektorami jest bardzo dużo problemów i wcale nie jest to takie tanie. Dziś na rynku jest tyle nawet używanej fotowoltaiki że już się nie opłaca kolektorów. Za te koszty które zainwestowałem w te kolektory miałbym około 2 kW paneli i mógłbym nawet zamiast grzać podłogówkę podgrzewać dom grzejnikiem. Z kolektorem jest też tak że musi być dobre słońce żeby coś dawał ciepła natomiast panele słoneczne nawet w grudniu dawały mi prawie taką moc jak w lato i działają też przy zachmurzeniu.

  • @Alex2008y
    @Alex2008y 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za ciekawy i inspirujący materiał. A tak btw. Wkradł się mały błąd w opisie (0,22-0,27) Serdecznie pozdrawiam i raz jeszcze dziekuję i biorę się za robotę. Eneria el. rośnie i takie pomysły są na wagę złota!! Ups!! Błąd wkradł sie do filmu o zbiorniku wyrównawczym :)

    • @EPLATV
      @EPLATV  2 ปีที่แล้ว

      ok. Dzięki. Sprawdzę

  • @wacens1
    @wacens1 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny film i opis.

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว

      A dziękować, dziękować.

  • @pejopapa770
    @pejopapa770 3 ปีที่แล้ว

    Łapa w górę

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว

      Dziękować. Zapraszam na kanał i do subka.

  • @jedraslejek1028
    @jedraslejek1028 ปีที่แล้ว +1

    Witaj. Spodobał mi się Twój pomysł i sam chyba go zrobie. Mam tylko kilka pytań, jaką u Ciebie temperaturę wytrzymuję ta plastikowa bańka chyba 50litrowa, w jakim przekroju alupexa masz wężownice? Jak będę miał Twoją odpowiedż to dostosuję Twoje wyniki do mojej bańki. Ja mam zamiar zrobić z większej beczki około 200 l metalowej to ile zwoi muszę dać na zasilanie a ile na odbiór? Mam kolektor własnej roboty a w nim około 30m alupexa fi20, i do jaką temperaturę mogę osiągnąć?

    • @EPLATV
      @EPLATV  ปีที่แล้ว +1

      Ja nie grzałem samej beczki tylko podłogówkę w łazience. Ta beczka to tylko wymiennik który dawał ciepło dalej. Ale na pewno byłaby gorąca bo podłogówka miała koło 35 stopni. Więc myślę że nawet do 70 stopni spokojnie można dogrzać. Zależy też wszystko ile tych kolektorów będzie. A alupexa dałem 16mm. I dawał sobie spokojnie radę

    • @jedraslejek1028
      @jedraslejek1028 ปีที่แล้ว

      @@EPLATV Dzięki za szybką odpowiedź. Ja myślę że wężownice zasilającą wraz z pompą wody zaleje glikolem albo płynem borygo żeby to nie zamarzło zimą a w słoneczny zimowy dzień chociaż trochę nagrzeje mi zbiornik. Mam przepływowy podgrzewacz kospel który może być podłączony do zasilania wodnego nawet do temper. 60.oC i zaoszczędzę na prądzie. A Ty jak to oceniasz? Pozdrawiam

    • @EPLATV
      @EPLATV  ปีที่แล้ว

      Ogólnie to jak tu już pisałem nie pchał bym się w kolektory a w fotowoltaikę. Podłączasz sobie kilka paneli do grzałki bezpośrednio albo za pomocą jakiegoś sterownika i masz bezobsługową sprawę. Zobacz sobie u mnie na kanale jak ja mam to teraz zrobione. Z kolektorami jest tylko problem. Z tym moim był problem z odpowietrzeniem bo każdy zwój to syfon z powietrzem. Jak byś go położył na płasko to ok ale jak postawisz pod jakimś kątem to lipa. Jak już się odpowietrzy to i grzeje ale w lato jest znów lipa bo przegrzewa wodę i potem ciężko to zatrzymać. No chyba żeby mieć bardzo duży zbiornik.Ja mam teraz fotowoltaikę a te kolektory przerobię na miedziane cienkie rurki i będą tak jak w harfie. Będzie to grzało mi podłogówę w lecie bo jest fajnie w nogi. Zobacz sobie mój film o wodzie za darmo. Podłączasz sobie dwa przewody do sterownika i dwa do grzałki i wszystko. Nie trzeba pompek kilometra rur glikolu i problemu. Działa mi to wyśmienicie od kilku lat i tych sterowników też już parę pracuje. Na filmie jest pierwsza wersja a teraz mam dużo lepszą i ładniejszą tylko jest problem z czasem żeby zrobić.Jak napiszesz mi na emaila to Ci wyślę zdjęcia.

  • @krisklicki4554
    @krisklicki4554 3 ปีที่แล้ว

    Nie jestem specjalistą w tym zakresie ,a więc moje spostrzeżenia nie muszą być ,,mądre" :) Na kanale ,,Zbuduj sam dom" na filmiku ,,Darmowe ciepło......."jest panel domowej roboty,który na zasadzie wymiany ciepla sam pracuje.Zastanawiam się,czy gdyby zbudowac np.dwa duże panele na ścianie,to czy w porze zimowej nie podniosłyby temp. w pomieszczeniu o parę stopni.Panele - wys,220 cm.x 100.Latem można je zakrywać przesuwanymi (dekoracyjnymi,na górnych łożyskach) drewnianymi panelami.Powietrze w pomieszczeniu jest zasysane z dołu,a ciepłe wlatuje w górnej części pomieszczenia...

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว

      Niestety kolektory słoneczne mają to do siebie że w zimę użytek z nich jest praktycznie zerowy a w lato nie ma co z tym ciepłem robić. Radziłbym Ci raczej te pieniądze które chcesz przeznaczyć na zbudowanie kolektorów a nie bedą to małe pieniądze bo ja na te dwa kolektory wydałem około 1500zł całość przeznaczyć na zakup 1,5 kw paneli słonecznych z których i zimą jak jest słoneczki coś będziesz miał . Choć teraz to i panele dają dziennie 0,1 KWh. Czasem jak jest słońce 4,5 kwh. Zapraszam do mnie na kanał tam są filmy o podłączeniu fotowoltaiki do sieci i o grzaniu panelami wody w bojlerze. A z kolektorami sobie odpuść bo będziesz pluł sobie w brodę jak ja. Gdybym teraz miał to budować to w życiu bym tego nie zrobił tylko kupił 1,5 kw paneli i pompował wszystko w grzałkę albo założył pompę ciepła. Pozdrawiam.

    • @krisklicki4554
      @krisklicki4554 3 ปีที่แล้ว

      @@EPLATV Dziękuję za odpowiedż!!!! Postaram się nie popełnić błędu .......Serdeczne pozdrowienia!!!

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว

      Pozdrawiam.

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 5 ปีที่แล้ว +2

    Świetny projekt. Jak się to sprawuje zimą?

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว +4

      Jak każdy kolektor. Czyli jak jest pełne słońce to coś tam daje ale w zimę lepszym rozwiązaniem jest panel słoneczny bo nawet w pochmurny dzień daje energię a kolektor już prawie nic. Także lepiej uderzyć w fotowoltaikę. Kolektory są dobre do podgrzewania basenu ale do wody w domu już teraz bardziej opłaca się panel słoneczny. Za dużo w tym rurek ,płynów pompek i problemów w lato kiedy nie możemy odebrać ciepła. Zapraszam na mój kanał tam jest film o grzaniu wody fotowoltaiką.

  • @krzysko2861
    @krzysko2861 4 ปีที่แล้ว

    Elegancki projekt ale poprawił bym jedni zamiast zwojów rury kupił bym trojaki i zrobił harfę ułatwiło by to odpowietrzanie było by jak w fabrycznych hihi ale i tak kawał dobrej roboty ja teraz robię z starych grzejników testy były już i daje radę konkretnie będę grzał wodę pitna

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว

      Dziś też bym tak zrobił. Bo strasznie ciężko się odpowietrza

  • @drzejstanisawski6545
    @drzejstanisawski6545 4 ปีที่แล้ว

    Hej...jaka temperatura wody na wyjściu? Czy mogę tym kolektorem nagrzać wodę w basenie 20000 litrów o 2-3 stopnie więcej?

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว

      Szczerze nie próbowałem. Ale na pewno w lato będzie dobrze podgrzewać. 20000 litrów to bardzo dużo więc nie daję gwarancji aczkolwiek grzeje się tą wodę przez kilka dni więc na pewno różnica będzie. Co do temp na wyjściu to nie mierzyłem bo zależy głównie od przepływu ale w lato co jakieś pół godziny jest 10 litrów wrzątku z niego.

  • @awerskto
    @awerskto 4 ปีที่แล้ว

    A nie myślałeś aby zrobić buffor z mauzera i go ocieplić?

    • @EPLATV
      @EPLATV  4 ปีที่แล้ว

      Myślałem ale niestety nie mam na niego miejsca. Może coś w przyszłości wykombinuję ale na razie podgrzewam w lecie podłogówkę w łazience i powiem ci że fajnie bo te zimne płytki były latem tragedia. W okresie wiosna . jesień idzie grzanie na kuchnie i salon. Pozdrawiam i zapraszam na kanał i do subka.

    • @awerskto
      @awerskto 3 ปีที่แล้ว

      @@EPLATV Może teraz projekt bufor z mauzera 600l :)

    • @EPLATV
      @EPLATV  3 ปีที่แล้ว

      Ciężko będzie bo czasu brak. Ale przyjdzie i czas na to. Pozdrawiam

  • @bertus4089
    @bertus4089 5 ปีที่แล้ว +1

    Że słońcem i kolektorami nie ma żartów, na tych plastikach nie sprawdzi ci się na dłuższą metę po za tym zapomniałeś o najważniejszym o jakich kolwiek zabezpieczeniach i obliczeniach , kolektory dobiera się do pojemności i zużycia wody uzydkowej, ten projekt przeznacza do ogrzewania basenu a jak nie to chociaż w zasobnik zainwestuj bo plastikowa beczka nie jest przeznaczona do magazynowania gorącej wody odpukać ale jeszcze komuś krzywda się stanie....

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว +2

      Ta plastikowa beczka jest wymiennikiem który oddaje ciepło w ogrzewanie podłogowe. To nie jest żaden zasobnik ciepła. Pamiętaj że trzeba uważnie oglądać film a dopiero komentować. Z kolektorów ciepły glikol wędruje do wymiennika a następnie z wymiennika dalej na podłogówkę lub jak jest ciepło do bojlera. Co do obliczeń to myślę że mam dobry odbiór bo podłogówka w najlepszy słoneczny dzień na wiosnę miała 29 stopni.

    • @bertus4089
      @bertus4089 5 ปีที่แล้ว +4

      @@EPLATV nom Oki ale co by to nie było połączenie kolektorów słonecznych z plastikowymi materiałami nie wrurzy dobrze. Tym bardziej ogrzewanie domu takim systemem, już nie pytam czy latem będziesz demontował te kolektory czy kocem przykrywał?. Łapkę daję w górę ża sam pomysł projektu i prace w tym kierunku, człowiek na błędach się uczy a może po modernizacji wyjdzie z tego coś ciekawego całkiem ciekawego, powodzenia i pozdrawiam.....

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว

      Dziękować za łapkę. Słuchaj jest 1 lipca a kolektory ciągle pracują i podgrzewają mi wodę w bojlerze. Mam to tak podpięte że mogę odbierać całe ciepło w instalację ogrzewania domu i zakręcając odpowiednie zawory mogę robić z ciepłem co chcę. Jeśli chodzi o plastik to czy to nie wróży dobrze to nie wiem. Najbardziej obawiam się trwałości alupexa bo tam jest największa temperatura i będzie się pewnie degradował. Co do reszty instalacji z pp to te rury dadzą radę bo tam temperatura jest już niższa a i jest to wszystko bezpieczne bo jest to system z otwartym zbiornikiem nie ciśnieniowy. Jak czytałeś moje komentarze to wiesz że sam neguję zakładanie kolektorów bo według mnie fotowoltaika jest o niebo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. I co ciekawe to już w tej chwili tańszym bo nie potrzeba tyle rurek ,pompek, i oprzyrządowania co w kolektorach. Mam też grzałkę z paneli słonecznych w bojlerze i sprawdza się to o niebo lepiej niż kolektory. I co ciekawe nawet w bardzo pochmurne dni fotowoltaika daje energię a kolektor nawet nie rusza. Zapraszam na mój kanał tam są filmy z moich innych wynalazków. Kolektory zrobiłem po to żeby przebadać czy to dobre rozwiązanie ale teraz wiem że nigdy więcej bym się w to nie pchał a szedł właśnie w stronę fotowoltaiki. Pozdrawiam

    • @bertus4089
      @bertus4089 5 ปีที่แล้ว +2

      @@EPLATV Ja też się bawię w kolektory ale korzystam z nowych czesci i większość wykonane z miedzi czy nierdzewki koszty są większe ale wystarczy parę godz słońca i z 20C* woda w zasobniku osiąga 70C* w tak krutkimi czasie, od marca uruchomiłem system i do tej pory instalacja solarna złużyła około 7kWh czyli jakieś 9zl prądu... Moim zdaniem PV i kolektory są dobrym rozwiązaniem a najlepsza sprawnością jest połączenie te dwie rzeczy w domu.... Będę miał czas to zrobię filmik, w tedy może ludzie zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi.. Bo nie można zrobić czegoś za 300zl nazwać to kolektorami i powiedzieć że się nie opłaca tego montować... Zrobione że stuka będą służyć długie lata bez żadnej obsługi z bardzo dużą sprawnością przy zajmowanej małej powierzchni uzydkowej....

    • @EPLATV
      @EPLATV  5 ปีที่แล้ว

      Słuchaj ja nie twierdzę że kolektory nie dają ciepła bo to byłoby kłamstwo. Daje to ciepło nawet takie własnej konstrukcji i to z dużo większą sprawnością niż fotowoltaika. Twierdzę tylko że według mnie to za dużo zachodu z tymi wszystkimi rurkami, wymiennikami , pompkami , sterownikami, zbiornikami i tak dalej. Ja zrobiłem wszystko z plastiku bo jak zacząłem liczyć miedź to to w ogóle nie wychodzi ekonomicznie w porównaniu z panelami. Za te pieniądze za które ty kupiłeś podłączyłeś i uruchomiłeś całą instalację w domu miałbym tyle fotowoltaiki że dawała by dużo więcej energii i nawet w pochmurny dzień. Jak dla mnie za dużo tego wszystkiego żeby to działało i za drogo. Przy panelach masz panel kawałek kabla sterownik i grzałka i to wszystko. Nawet jak masz dużą odległość do wymiennika to bardzo prosto to podłączyć. Przy kolektorach jeśli masz ładnych parę metrów do wymiennika to rury i kształtki kosztują krocie. Już nie mówię o izolacji rur specjalnych do kolektorów bo nikt o tym nie mówi że większość firm montuje badziewie które rozpada się po dwóch latach na słońcu. A jeszcze trzeba przebić się przez ściany potem pełno roboty z montażem i uruchomieniem. Jak dla mnie gdybym miał jeszcze raz robić te kolektory to z tą wiedzą nigdy bym się tego nie podjął nawet na nowych oryginalnych częściach. fotowoltaika to przyszłość i prędzej czy później wyprze kolektory bo prąd jest uniwersalny i można nim nie tylko grzać ale i chłodzić np. podłączając do klimatyzacji albo podłączyć do sieci i mieć prąd za darmo. Czy zrobisz to z kolektorem. Jeśli tak to od razu kupuję cały dach kolektorów. Pozdrawiam.