Róże. Jak dbać o róże latem? Jakich zabiegów potrzebują do bujnego kwitnienia?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ย. 2024
  • Jak dbać o róże latem? 🌹 Jakich zabiegów o tej porze potrzebują, żeby były zdrowe i pięknie kwitły aż do późnej jesieni? 🌹 To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam. 🌹
    Kto ma róże w ogrodzie lub w donicach na tarasie czy balkonie na początku lata może cieszyć się ich pięknym kwitnieniem. Oprócz ich podziwiania, o tej porze, mamy też przy nich nieco do zrobienia, jeżeli chcemy, by długo prezentowały się zjawiskowo, obficie kwitły i powtarzały kwitnienie.
    Po pierwsze, dbamy o ogławianie przekwitniętych kwiatów, żeby lepiej wyglądały, żeby nie zostawiać na roślinie martwych tkanek, które mogą być zalążkiem chorób grzybowych i żeby rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion, a przeznaczyły ją na zawiązywanie nowych pąków kwiatowych. Można to robić ręcznie, uszczykując więdnące już kwiaty lub, jeżeli nieco później zabieramy się do tego zabiegu, użyć sekatora, pamiętając aby był ostry i czysty. Ścinanie kwiatów do letnich bukietów jest w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Możemy cieszyć się ich pięknem w domu i jednocześnie pobudzamy je do rozkrzewiania się i kolejnego kwitnienia. Róże niepowtarzające kwitnienia możemy prześwietlić po kwitnieniu. Jeżeli mamy krzewy róż, które jesienią mogą być ozdobą dzięki kolorowym owocom, to takich okazów nie ogławiamy, tylko pozwalamy im swobodnie rosnąć i dojrzewać.
    Po drugie, w letniej pielęgnacji róż, dbamy o odchwaszczanie. I to zarówno na rabatach kwiatowych jak i w donicach. Dobrze jest też od czasu do czasu spulchniać wierzchnią warstwę gleby, żeby ją napowietrzyć. Po trzecie, na początku lata, warto róże znowu zasilić wybranym nawozem do róż lub roślin kwitnących, żeby miały dostatecznie dużo składników odżywczych w podłożu do dalszego wzrostu i ponawiania kwitnienia. Jest to szczególnie ważne w pojemnikowej uprawie róż.
    Po czwarte, w czasie upałów i suszy podlewamy rośliny, które tego potrzebują. Dotyczy to szczególnie roślin młodych, niedawno posadzonych oraz rosnących w donicach, z których szybciej odparowuje woda i w których szybciej przesycha podłoże. Starsze okazy są tu dużo bardziej wytrzymałe, ponieważ róże mają palowy system korzeniowy, sięgający głęboko i mający możliwość poboru wody z głębszych warstw gleby. W przypadku roślin rosnących w gruncie, lepiej jest podlewać róże rzadziej, ale obficie niż często małymi dawkami. Wodę należy dozować bezpośrednio na ziemię, tak aby nie zwilżać liści i kwiatów, ponieważ wilgoć na liściach i kwiatach stanowi podłoże do rozwoju chorób grzybowych.
    Po piąte, regularnie sprawdzajmy, czy nie pojawiły się objawy tych chorób. Na różach często można zaobserwować czarną plamistość. Objawia się ona czarnymi okrągłymi plamami na wierzchniej stronie liści, które potem żółkną i opadają. Na liściach róży może się też pojawić mączniak rzekomy Wtedy początkowo na spodniej stronie liści pojawia się biały nalot, następnie na wierzchniej stronie widoczne są ciemne plamy. Porażone liście zasychają i opadają. Rośliny te mogą być też porażone przez mączniaka prawdziwego, co objawia się białym, mączystym nalotem na liściach i pędach, zwłaszcza młodych. Mogą też chorować na rdzę róży, o czym świadczą pomarańczowe plamy na szypułkach liści i pędach.
    Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, możemy wykonać oprysk środkiem grzybobójczym zwalczającym plamistość liści, rdzę, mączniaka prawdziwego i choroby powodowane przez patogeny glebowe, który jest dostępny w postaci koncentratu do sporządzenia zawiesiny wodnej. Tego typu preparat działa wgłębnie i układowo, może być stosowany interwencyjnie i zapobiegawczo. Im zdrowsze będą nasze róże, tym więcej będą miały sił na kwitnienie.
    Niestety, krzewy te dość często atakowane są też przez szkodniki. Zatem, po szóste, regularnie sprawdzajmy czy nie widać oznak żerowania na nich szkodliwych owadów. Mogą to być m.in. mszyce, w razie ich masowego wystąpienia młode liście i młode wierzchołki pędów ulegają zniekształceniu, ponadto szkodniki te są nosicielami chorób wirusowych. Na różach mogą występować też skoczki różane. Objawami ich występowania są białawe punkciki na wierzchniej stronie liści i ich przedwczesne opadanie. Krzewy róż atakowane są również przez przędziorki i nimułkę różaną, objawem jej obecności są zwijające się liście i uszkodzone pędy.
    W przypadku pojawienia się jakichkolwiek z tych szkodników, należy jak najszybciej podjąć działania, żeby je zwalczyć. Możemy to zrobić za pomocą wybranego środka owadobójczego. Dostępnych jest wiele preparatów zarówno chemicznych, jak i pochodzenia naturalnego. Może być to też np. preparat w aerozolu...
    Warto róże otoczyć opieką o każdej porze roku. Odwdzięczą się cudownym kwitnieniem godnym „królowej kwiatów”.
    I to tyle dziś. Zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien

ความคิดเห็น • 13

  • @andrzejmrosewski9031
    @andrzejmrosewski9031 2 หลายเดือนก่อน +7

    Miłego dnia życzę i dużo słońca.🥰🌹👍🙋

  • @STAS777ish
    @STAS777ish 2 หลายเดือนก่อน +2

    🌸🌺🌸

  • @katarzynakrupecka5111
    @katarzynakrupecka5111 2 หลายเดือนก่อน +2

    Piękne róże ma Pani👏🌹🥀 u mnie w tym roku dość kiepsko, najpierw mrozy uszkodziły niektóre pędy a teraz walczę z inwazją mszyc😢 mimo tego jest troszkę tych pięknych kwiatów😍🤗Dziękuję za przydatne informacje❤️ Pozdrawiam serdecznie 🌺🌺🌺🥲

  • @zofiaowczarewicz638
    @zofiaowczarewicz638 2 หลายเดือนก่อน +3

    ❤💚👍

  • @marlenagozdzialska1922
    @marlenagozdzialska1922 2 หลายเดือนก่อน +3

    🎉❤❤❤

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 2 หลายเดือนก่อน +2

    Witam pani Izo 😊 ❤. Piękne róże 😍. Kiedyś miałam jedną róże i chorowała, więc zlikwidowałam ją. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤ ❤ ❤

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 2 หลายเดือนก่อน +4

    OGRÓD NA CO DZIEŃ POLUB ORAZ SUBSKRYBUJ

  • @elzbietaneumann2317
    @elzbietaneumann2317 2 หลายเดือนก่อน +2

    Witam, mają róża w donicy=okrywowa/ biedna bardzo choruje chyba to jest chloroza i mączniak ,stosuje oprysk ale martwię się bo nie wygląda to najlepiej, pozdrawiam 😢❤

    •  2 หลายเดือนก่อน +2

      Trzymam kciuki!🌹

    • @patrykpelczar-vx8lr
      @patrykpelczar-vx8lr 2 หลายเดือนก่อน +1

      LAJIKA

    • @ZielonyAmator
      @ZielonyAmator 2 หลายเดือนก่อน +1

      na chloroze może się sprawdzić gnojówka z pokrzywy, czarnego bzu lub glistnika jaskółczego ziela.

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 2 หลายเดือนก่อน +1

    MOMMY LONG LEGS ZABAKA MAMA DOBRA