Foremki, wyciski - co, czym i jak

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ก.ย. 2024
  • Jeśli uważasz, że materiał jest tego wart, to chętnie wypiję z Tobą kawę. ;)
    buycoffee.to/ constancja

ความคิดเห็น • 32

  • @marzenanowosad5934
    @marzenanowosad5934 6 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo dziekuje za podzielenie sie wiedza 🤗

  • @aleksandramorkisz4795
    @aleksandramorkisz4795 3 ปีที่แล้ว +9

    Świetny filmik Ewa! A patent z drucikiem jest kapitalny. Wywołana do odpowiedzi powiem tylko, że stanowczo wolałabym się wypowiadać o wyciskach i odlewach z różnych gipsów czy pyłów alabastrowych, ale faktycznie ostatnio zgłębiłam wiedzę o żywicach i po wielu różnych doświadczeniach mogę Wam przekazać moje wnioski. Po pierwsze żywice odlewnicze są bardzo różne: od takich, które mają bardzo długi czas zastygania do wręcz ekspresowych (kilkanaście minut). Są żywice krystaliczne, przezroczyste i żywice mleczne, na których dzisiaj się skupię. Odlew z żywicy jest świetny w scrapbookingu z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jest lekki i nadaje się do dekoracji papieru. Po drugie dlatego, że przyjmuje różne media, którymi taki odlew możemy łatwo zabarwić. Po trzecie dlatego, że jest niezwykle trwały i nawet małe elementy nie ulegają uszkodzeniom podczas użytkowania np. albumu. Jak się robi odlewy z żywicy? Ano według przepisu podanego przez producenta na opakowaniu. Żywice są dwuskładnikowe i zawsze należy dokładnie ODWAŻYĆ każdy ze składników. Żywica jest niezwykle lepka i trudna do usunięcia, więc polecam założenie rękawiczek. Po wlaniu obu komponentów do pojemnika mieszamy ze sobą oba składniki patyczkiem. Przed wlaniem do formy mieszanina jest przezroczysta, ale już po kilku minutach następuje reakcja i odlew zaczyna robić się mleczny. Po całkowitym zastygnięciu odsuwamy boki silikonowej formy i wyciągamy odlew. Gotowe! ;) To są plusy odlewania z żywicy, ale niestety nie wszystko wygląda tak różowo. Po pierwsze należy skalkulować czy opłaca nam się odlewać z żywicy. W scrapbookingu jest to uzasadnione, ale już w przypadku mixmediów czy dodatków do decoupagu niekoniecznie, bo tam doskonale poradzą sobie odlewy gipsowe czy wyciski z masy. A teraz najważniejsza informacja. Żywica niszczy formy silikonowe. Nie robi tego od razu ani nawet po dziesięciu próbach. Ale już po kilkunastu forma zaczyna być "zmęczona" żrącą chemią i żywica zaczyna się do niej kleić. W końcu forma nie wytrzymuje i się rozpada... Jest na to kilka sposobów, o których opowiedzieli mi panowie z for modelarskich. Pierwszy to robienie odlewów z przerwami co najmniej jednodniowymi, bo silikon ma wtedy czas na lekką regenerację. To wydłuży życie formy, ale jej nie uratuje. Robiąc przerwy z jednej formy silikonowej można zrobić między 20, a 30 odlewów z żywicy. Inny sposób to już jest zupełnie inna bajka, którą opowiem zainteresowanym w innym odcinku. ;)

    • @constancja5857
      @constancja5857  3 ปีที่แล้ว +2

      Ściśle, zwięźle i na temat :D O takie istotne informacje chodziło. W tym temacie zupełnie nie czuję się kompetentna, więc Olu baaaardzo Ci dziękuję za wsparcie.

    • @aleksandramorkisz4795
      @aleksandramorkisz4795 3 ปีที่แล้ว +1

      @@constancja5857 ściśle i zwięźle to jest moje drugie imię :D Służę uprzejmie. :)

    • @agnieszkapaprzycka-smolak9430
      @agnieszkapaprzycka-smolak9430 3 ปีที่แล้ว

      mega :) dziękuję

    • @beatarutz-lesnianska1347
      @beatarutz-lesnianska1347 3 ปีที่แล้ว

      Olka, super instrukcja odlewów w pigułce, chapeau bas :) Pozwolę sobie wtrącić moje trzy grosze: broń boszzz nie wlewajcie żywicy do foremek plastikowych, bo nie wyciągniecie odlewów, a foremki ulegną bezpowrotnemu zniszczeniu

    • @aleksandramorkisz4795
      @aleksandramorkisz4795 3 ปีที่แล้ว

      @@beatarutz-lesnianska1347 ależ wlewajcie, wlewajcie, bo odlewy pięknie wychodzą! :))) Ewa w filmie pokazuje formy silikonowe i na tym się skupiłam, ale możemy jak najbardziej rozwinąć temat o inny materiał. Żeby mi Ewa nie wytknęła znowu gadulstwa to napiszę tylko, że plastikowe formy są zrobione z bardzo różnych materiałów, które mają różny skład. Tak samo jest z żywicą, której jest wiele rodzajów. Są plastiki które żywica niszczy, ale wiele jest takich, które sobie z żywicą radzą doskonale. Generalnie twardy plastik jest nieodporny na działanie żywicy, ale z elastycznego odlewy wychodzą swobodnie.

  • @jadwigabocian496
    @jadwigabocian496 3 ปีที่แล้ว +2

    Ewuniu, serdeczne dzięki za wiedzę, którą się z nami dzielisz. 💖👍❤😙

  • @katarzynakwiecien6049
    @katarzynakwiecien6049 3 ปีที่แล้ว +3

    Super podsumowanie tematu foremkowego! Bardzo dziekuję! Chciałam się z Wami podzielić sposobem na foremki z twardego silikonu (np. Prima). Żeby łatwiej było wyjąć odcisk, delikatnie smaruję foremkę skrobią ziemniaczaną. Wyciski pięknie wychodzą, nie trzeba nic mrozić :)

  • @gosiaturek430
    @gosiaturek430 ปีที่แล้ว +1

    Tego mi było trzeba ! Klej na gorąco z pistoletu. Dopiero zaczynam zabawę ze zdobieniem, lepieniem, foremkami :) . Pozwolę sobie zapisać filmik

  • @agnieszkanawratil7206
    @agnieszkanawratil7206 ปีที่แล้ว

    Kurcze, jesteś niesamowita. Pokupiłam w zeszłym roku aż 4 foremki z różnymi ptaszkami na gałęzi, też właśnie z Prosvetu jak Twoja ćma. I już się załamałam, bo nóżki łamały się jak wściekłe. A tu taki fantastyczny pomysł z drucikiem. Od razu spróbowałam na najmniejszym, druciki poszły i w nóżkę i w gałązkę. DZIAŁA :))))) Ptaszek w całości właśnie się suszy.

    • @constancja5857
      @constancja5857  ปีที่แล้ว

      Bardzo się cieszę, że w czymś mogłam pomóc. :D
      Życzę zatem bezstresowej zabawy z foremkami.

  • @CaroART
    @CaroART 3 ปีที่แล้ว

    Świetny filmik instruktażowy jak zawsze :) super pomysł z tym drucikiem na pewno skorzystam ;) Pozdrawiam

  • @longinam4126
    @longinam4126 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję pięknie za wyczerpującą lekcję !!
    Gdzie można kupić masę lekką plastyczna???

  • @Arlet5a
    @Arlet5a ปีที่แล้ว +1

    Fjny film...a co myślisz o wypełnieniu foremek zwykłym akrylem z Castoramy z tzw pistoletu /tuby? pozdr

    • @constancja5857
      @constancja5857  ปีที่แล้ว +1

      W tym temacie nic nie powiem, ale zawsze zachęcam do eksperymentowania we własnym zakresie.

  • @Arlet5a
    @Arlet5a ปีที่แล้ว

    Przecudne rzeczy robisz!!.. czy masz może foremkę Pentartu Tańczący elf ??/.. przeglądam Twoje prace bo szukam jak ona wygląda i nie widzę...pozdr

  • @drobiazgicociesza-magdalen9961
    @drobiazgicociesza-magdalen9961 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam ,pomocne informacje a jeśli można spytać forma z wilkami gdzie można kupić

    • @Gabi-rw9yh
      @Gabi-rw9yh 3 ปีที่แล้ว

      Podpinam się pod pytanie

  • @alinas1652
    @alinas1652 6 หลายเดือนก่อน

    Jak wygląda masą soft ???

  • @klaudiaciuk6028
    @klaudiaciuk6028 2 ปีที่แล้ว

    A czy masą modelującą też można uzyskać taki wycisk?

  • @monikamona5271
    @monikamona5271 ปีที่แล้ว

    Czy sa moze gdzies jakieś warsztaty stacjonarne w Warszawie z mix media?

    • @constancja5857
      @constancja5857  ปีที่แล้ว

      Tak, są organizowane. Proszę przejrzeć strony sklepów i pracowni. Np sklep "Scrapbooking Shop", lub pracownia "Dla Apaczy i Dłubaczy"
      Na Fb są grupy warsztatowe, które ogłaszają warsztaty stacjonarne lub online.

  • @daga5578
    @daga5578 ปีที่แล้ว

    Co to jest gesso ?

  • @wandawawak8404
    @wandawawak8404 3 ปีที่แล้ว +1

    Ewcia klej na gorąco, jak się nakłada????

    • @constancja5857
      @constancja5857  3 ปีที่แล้ว +3

      Wpuszczasz prosto z pistoletu do foremki

    • @aleksandramorkisz4795
      @aleksandramorkisz4795 3 ปีที่แล้ว +7

      Po wciśnięciu kleju do formy szybko przykładam inną formę plecami do kleju (gładką powierzchnią) i dociskam. Wtedy ewentualny nadmiar wypływa i można go obciąć nożyczkami. Można też kawałki kleju włożyć do formy i formę z klejem włożyć do mikrofalówki. Wtedy klej ładnie się rozpuści i wypełni wszystkie zakamarki formy. :)

    • @gosiaturek430
      @gosiaturek430 ปีที่แล้ว

      @@aleksandramorkisz4795 jaki jest czas zestalania i stygnięcia ? przyspieszyć po ostudzeniu np. w lodówce, zamrażarce, czy zostawić i samo się uformuje ? Czy foremkę czymś pudrować lub natłuszczać ?

  • @bogusawadymowska920
    @bogusawadymowska920 ปีที่แล้ว

    P