Remont czy fuszerka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 20

  • @olacyarmedia
    @olacyarmedia 2 ปีที่แล้ว +13

    Różnica jest. W Sławnie wiele lat działały na prostych. Ale to niestety ostatnio zmieniono.. tam jeszcze rozwalony jest ten kołek w sercu małego

  • @dzwonykoscielne-churchbells
    @dzwonykoscielne-churchbells 2 ปีที่แล้ว +4

    Bez dwóch zdań, jarzmo proste jest najlepsze dla dzwonu bez wyjątku, ponieważ znacznie poprawia ono jego dźwięk. Oczywiście, że nie warto tracić na jakości, dynamice i dźwięku. Moim zdaniem to dzwonnica powinna być dostosowana do dzwonów, a nie dzwony do dzwonnicy. Bardzo fajny odcinek porównawczy. Pozdrawiam!

  • @kacpergromowski5770
    @kacpergromowski5770 2 ปีที่แล้ว +4

    piękna katedra

  • @dominiksztaberek3453
    @dominiksztaberek3453 2 ปีที่แล้ว +5

    Dzwony na zawieszeniach prostych brzmią bardziej podniośle, majestatycznie. Napewno nadają bardziej uroczysty ton. Czy zna Pan dzwony z opactwa Stift Sankt Florian w Austrii?

  • @DarekJons
    @DarekJons 2 หลายเดือนก่อน

    Dzwony Staliwne w Gliwicach mają ładny dźwięk taki głęboki, jak w kościele Cystersów w Gdańsku Oliwie

  • @karolbalinskidzwony6998
    @karolbalinskidzwony6998 2 ปีที่แล้ว +1

    Bez dwóch zdań... Dzwony w Gliwickiej Katedrze brzmią cudownie na jarzmach prostych, przez to też, że są zestrojone w cudowny akord Te-Deum, który cudownie, majestatycznie brzmi na jarzmach prostych.

  • @PixelBells
    @PixelBells 2 ปีที่แล้ว +3

    Co do dzwonów maja różnicę. Lepsze mają w Gliwicach

  • @AdamUjda
    @AdamUjda 2 ปีที่แล้ว +1

    Moim zdaniem kryteriów do określenia pracy mianem fuszerki jest wiele. I samo zastosowanie jarzma łamanego nie jest tego wyznacznikiem. Z pewnością trzeba tu patrzeć na warunki - wytrzymałość budowli, przestrzeń, w jakiej mają pomieścić się dzwony oraz budżet, jakim dysponuje zleceniodawca. Chociaż to ostatnie powinno być czynnikiem najmniej warunkującym tę kwestię, ponieważ na inne rzeczy znajduje się o wiele większe fundusze, więc czemu by nie poszukać ich również na dzwony? Wiadomo, dobrze by było, jakby wieże się budowało pod dzwony, jednak żyjemy w innych realiach i nieraz do już wybudowanego obiektu dobiera się dzwony, co bywa nieraz dużym ograniczeniem. Więc w czym jest rzecz? Myślę, że przede wszystkim w jakości wykonania pracy i maksymalnym wykorzystaniu możliwości danego miejsca. Gdzie się da, to stosować jarzma proste, budować odpowiednio wzmocnione i wibroizolowane konstrukcje; gdzie jest nieco gorzej, wykorbić jarzma lekko, a w miejscach wyjątkowo opornych dać w ostateczności klasyczne wykorbienie. I, naturalnie, pilnować, aby jarzma miały odpowiednią budowę. Koniecznie należy również pamiętać o dostosowaniu serca do rodzaju zawieszenia, które powinno mieć odpowiednią wagę, proporcje i miękkość. Więc, odpowiadając na pytanie, moim zdaniem remont dzwonów w Sławnie to hochsztaplerka, gdyż wymieniono jarzma z prostych na łamane w miejscu, które ma dużą wytrzymałość oraz, pomimo tej zmiany, zostawiono stare, ciężkie serca i nie zmieniono chociażby wkładek brązowych. Gliwice natomiast są wyznacznikiem dobrej naprawy, która szanuje starą technologię i adaptuje stare rozwiązania do współczesnych wymogów.

  • @baltazargabka1001
    @baltazargabka1001 2 ปีที่แล้ว +3

    Jak można sie wypowiedziec polecalbym jarzma proste, dla mnie brzmienie jest bardziej rubensowskie☺️

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 2 ปีที่แล้ว +1

    Ale chwila mała - a może by Pan wyjaśnił, na czym polegają różnice w obu zawieszeniach? Na filmie nie widać o co chodzi, gdy się nie jest fachowcem. Dla mnie dzwony w Sławnie brzmią lepiej, ale czy tak jest?

    • @piotrekdzwony691
      @piotrekdzwony691 2 ปีที่แล้ว +2

      Różnica jest taka że gdy dzwon jest na zawieszeniu prostym to jego serce porusza się wraz z ruchem dzwonu czyli inaczej wychyla sie, zaś przy zawieszeniu łamanym serce dzwonu opada. Noi oczywiście dzwon na jarzmie prostym bije zdecydowanie bardziej naturalnie co w efekcie daje lepsze brzmienie dzwonu.

  • @user-ko6pm6ej2p
    @user-ko6pm6ej2p 2 ปีที่แล้ว +2

    Może by Pan zrobił film gdzie mówi co to jarzmo itp...

  • @huberts2006
    @huberts2006 2 ปีที่แล้ว +1

    U mnie są dzwony żeliwne. Jaki materiał był lepszy? Staliwo czy żeliwo

  • @asterix143
    @asterix143 2 ปีที่แล้ว

    Lepsze są jarzma proste a w Sławnie takie były. Pamiętam, jak kiedyś te dzwony brzmiały wyniośle i słyszano je w całym Sławnie. Teraz po remoncie dzwony straciły na swoim brzmieniu. A mały środkowy dzwon to tragedia, kiedyś jego dźwięk nie był tak fałszowany jak teraz. Szkoda, że w ramach oszczędności zrezygnowano z prawdziwego brzmienia tych dzwonów.

  • @mikolaj108
    @mikolaj108 2 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli dzwon jest dobrej jakości, mnie osobiście wykorbione jarzma nie przeszkadzają. Mając na uwadze ilość parafii które znam i możliwości finansowe uważam że zacznijmy doceniać dzwony, jeśli tak owe w ogóle są. Wiadomo, że my miłośnicy wolelibyśmy wszędzie jarzma proste, choć pamiętajmy że jesteśmy w Polsce.

  • @Rudolf_E
    @Rudolf_E 2 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda ponieważ w niemczech, nawet na łamanych zostały by wstawione serca na przeciw wagach, szkoda tylko, że nie w polsce :(

  • @petrus83
    @petrus83 2 ปีที่แล้ว +3

    Mały w Sławnie brzmi okropnie. Ogólnie dzwony po tym tzw "remoncie" straciły na dźwięku a bardziej się tłuką.

    • @zdzwonamiprzezswiat9392
      @zdzwonamiprzezswiat9392  2 ปีที่แล้ว +2

      Doskonale określenie

    • @karolbalinskidzwony6998
      @karolbalinskidzwony6998 2 ปีที่แล้ว

      Może, niech „Z Dzwonami Przez Świat", zawita do Kalwarii Pacławskiej, ale by było fajnie. A dzwony w Kalwarii są cudowne, sam je miałem okazję nagrać. Ale niestety największy dzwon i nowy Maksymilian nie jest zestrojony do pozostałych.