Cała PRAWDA o domach PASYWNYCH!!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ก.ค. 2024
  • ►www.domrzeczywisciepasywny.pl/
    ►sklep► peflex.cennik24.pl/
    0:00 Wstęp
    2:11 Zapotrzebowanie na energię cieplną domów
    4:26 Zmiany technologii w budownictwie
    5:20 Pomysł na doświadczenie w domu pasywnym
    7:20 Wykresy pogodowe. Budynek pasywny jako akumulator energii
    8:34 Zestawienie, tabelka z danymi
    9:58 Zdjęcia
    14:03 Energia ze słońca
    22:58 Wykres Koniga. Wykres komfortu cieplnego
    28:32 Wykresy z oprogramowania rekuperatora reQnet
    31:20 Ogrzewanie elektryczne podłogowe
    33:30 Termos - szczelny budynek
    35:00 Anegdota ;)
    37:27 Podsumowanie, zakończenie
    #dompasywny #ogrzewanie #izziinstalacje
    Cała PRAWDA o domach PASYWNYCH!!
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 471

  • @PawelAjs
    @PawelAjs ปีที่แล้ว +97

    Jestem tym filmem rozczarowany! Dlaczego? Bo Pan Maciej udowadnia rzecz oczywistą, że dom PASYWNY jak sama nazwa wskazuje jest domem zużywającym bardzo małe ilości energii. I tego nikomu rozsądnemu nie trzeba tłumaczyć. Teza za jaką Pan Dzidek z kanału " Działka i ja" nasłuchał się obelg była zupełnie inna. Przecież on nie mówił, że dom Pasywny to sciema, że nie działa, jest zły itd. On mówił o rachunku ekonomicznym inwestycji czego Pan Maciej zdaje się nie rozumieć. DOM PASYWNY JEST PO PROSTU DROŻSZY W BUDOWIE. Jeśli dom pasywny od domu niskoenergetycznego dajmy na to po dzisiejszych cenach jest droższy w budowie o 100.000 pln to oszczędność na ogrzewaniu dajmy na to nawet 4000 pln rok sprawia, że inwestycja będzie się spłacać 25 lat. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku gdy ktoś musi wziąć kredyt. Przy wysokich stopach procentowych będzie musiał oddać pewnie drugie tyle do banku co sprawia, że inwestycja będzie się spłacać jeszcze dużo dłużej. LUDZIE NIE BUDUJĄ DOMÓW PASYWNYCH BO SĄ GŁUPI jak Pan Maciej chyba myśli tylko dlatego, że ich na to nie stać i nie chcą się wiązać kredytem jeszcze większym na jeszcze dłużej. Taka była teza gościa z kanału Działka i ja. Liczyłem, że zamiast tłumaczyć rzeczy oczywiste i rzucać hasła porówna Pan konkretne kosztorysy (po aktualnych cenach) i wykaże, że domy pasywne wcale nie są tyle droższe jak to się powszechnie uważa przez co okres spłaty takiej inwestycji ma rozsądny horyzont. To jest coś co przemówi do ludzi a nie jakieś banały! KONKRETY NA KWOTACH WYRAŻONYCH W PLN a nie jakieś banały o stopniach Celsjusza. Bo jeśli ich nie ma to Panu Dzidkowi to się należą przeprosiny bo widocznie serio sobie nie zasłużył na wygadywanie takich emocjonalnych bredni pod jego adresem. Pozdrawiam.

    • @abiogaz
      @abiogaz ปีที่แล้ว +16

      Dzień dobry zgadzam się z całym komentarzem.

    • @alinawarszawa5540
      @alinawarszawa5540 ปีที่แล้ว +19

      Mało tego, Pan Maciej nagina liczby do swoich tez i resztę "niepomiarowców" uważa za idiotów. Nikt z komentatorów nie pyta, co będzie kiedy przez tydzień nastanie całkowite zachmurzenie, nie będzie słońca, a temperatura będzie -20 st.C. i w tych warunkach wyłączą prąd. Bez kominka, komina i drewna pan Maciej po prostu zamarznie.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      @@alinawarszawa5540 Pani Alino dokładnie trzeba pozyskać wiedzę o domach pasywnych,
      w których energia ciała 1 człowieka wystarcza na 10 m2 powierzchni. Pozdrawiam

    • @alinawarszawa5540
      @alinawarszawa5540 ปีที่แล้ว +9

      @@maciejsempinski6306 Ja tę wiedzę mam. Ale nawet jeśli Pan ją zdobędzie, to nie ogrzeje się Pan nią w warunkach tzw. zimy "obliczeniowej"

    • @domnakrysztaowejlagos2852
      @domnakrysztaowejlagos2852 ปีที่แล้ว +5

      @@alinawarszawa5540 mam nadzieje ze będzie taki czas , bo ten człowiek jest tak wkurwiajacy ze głowa mała .

  • @robertrudnik8121
    @robertrudnik8121 ปีที่แล้ว +10

    Ciekawe jak osiągnąć 10 kWh/m2 w domu w którym są zainstalowane tradycyjne okna 3 szybowe - szybkie obliczenie - dom 100 m2 powierzchnia okien 15 m2 przy średnich temperaturach w skali roku daje 10,8 kWh / m2 - ciepło od samych okien. Jeżeliby nawet wszystkie okna zainstalować od strony południowej to i tak w okresie listopad - luty kiedy w Polsce w dzień promieniowanie słońca (5 godzin dziennie) rzadko przekracza 30 W/m2 a transmitancja okien jest ok 60 % (gdy szyby czyste) to i tak zejście poniżej 10 kWh /m2 jest niemożliwe. Niech pan Maciej wytłumaczy jak osiąga swoje niskie zapotrzebowanie na energię - trzeba dodać ściany, sufit, podłogę wentylację - tu zejście z U poniżej 0,05 W/m2K też jest raczej cieżkie - chyba że pan Maciej da 80 cm styropianu. Oczywiście można do domu wpuścić stado ludzi czy baranów, ale trzeba uwzględnić kWh w pokarmie którymi trzeba karmić tych ludzi czy barany w bilansie energii. Pozdrawiam Pana Macieja.

    • @NimbleBard48
      @NimbleBard48 ปีที่แล้ว

      Masz dosłownie wiele materiałów filmowych na tym kanale i całą stronę Pana Macieja o tym, a jeszcze pytasz >_> To nie jest pierwszy i jedyny dom pasywny na świecie - tak dla twojej informacji...

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว +3

      No niestety takie argumenty nie trafiają do Pana Macieja. Do nich nie odniesie się w filmiku, tylko lepiej robić dramy związane z filmikiem innego youtubera i gadać nie do końca zgodne z fizyką dyrdymały oraz pokazywać pomiary pokazując jedynie to, że przez okna w słoneczne dni wpada tyle energi, że ogrzewanie nie musi pracować. I Teraz najlepsze, niektórzy słuchają tego i czują się jakby Amerykę odkryli, a automatyka CO od dawna posiada funkcje regulowania temp czynnika grzewczego w zależności od temp. w pomieszczeniach. Taką samą Amerykę, odkrywają te osoby, przetwarzając informację, że przez przeszklenia w słoneczny dzień może być dostarczone taka ilość energii, że pomieszczenia rozgrzeją się do oczekiwanej przez nas temperatury.
      Jest prosty sposób na sprawdzenie tego budynku , tj. Zrobienie świadectwa charakterystyki energetycznej. Jednak takiego czegoś się nie doczekamy bo to dom "pasywny" wg. Pana Macieja i kropka i nikt nie może tego podważać ;p

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 ปีที่แล้ว

      ale on nie podaje zapotrzebowania budynku tylko ZUŻYCIE energii z mediów, sama pompa ciepła około 3 krotnie zmniejsza zużycie

  • @general921
    @general921 ปีที่แล้ว +1

    Witam, a co myślicie Panowie o budowie domu w technologi żelbetowej podwójnej ściany zespolonej z ociepleniem pomiędzy dwoma płytami betonu. Taka ściana na budowie jest dodatkowo zalewana dookoła betonem. Dom jest wtedy szczelny a izolacja pir też powinna spełnić swoje zadanie. Proszę o odpowiedź.

  • @pawem6954
    @pawem6954 ปีที่แล้ว +4

    Poza tym fajny i nie bardzo przepłacony ten Pański projekt. Uchroniłem przed nieszczelnościami znajomego dzięki Panu bo miał dziurawe ściany na każdej cegle.

  • @fcch1946
    @fcch1946 9 หลายเดือนก่อน

    Ja mam inne pytanie jak to wygląda latem? Jak oagrniczyć temparature w domu rolety, nasadzenia drzew, klimatyzacja ?

  • @NoName-qi5hm
    @NoName-qi5hm ปีที่แล้ว

    Witam, do nowego domu montować rekuperator z odzyskiem wilgoci czy bez ?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      odzysk wilgoci poprawia komfort i warunki zdrowotne w budynku, Pozdrawiam

  • @grzegorzdabrowski6204
    @grzegorzdabrowski6204 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie: czy zetknął się Pan z tematem farb docieplających, które (ponoć) znakomicie poprawiają ciepłotę budynków. Zawierają w swojej strukturze mikro sfery wypełnione powietrzem co stanowi dobrą izolację.
    Czy to prawda, czy chwyt marketingowy?

    • @modelarski
      @modelarski 10 หลายเดือนก่อน

      Takie mikrokulki- mikrosfery, mikrobalony istnieją, jak najbardziej. Dają też efekt docieplania dodane np do betonu. Tylko przy grubości warstwy farby to przypuszczam efekt podobny do papierowej tapety.

  • @cleenox
    @cleenox ปีที่แล้ว +4

    Wszystko fajnie, tylko jak wygląda 5 dni bez słonecznej pogody przy średniej temperaturze 0C i wyłączonym ogrzewaniu? :)
    Przy podobnych parametrach pogodowych i dobrym słońcu temperatura powietrza, u mnie w domu podnosi się z 20,5 po nocy do 23,5C. I od dłużego czasu zastanawiam się nad czymś co będzie kumulować ciepło po zachodzie słońca aby po 21 nie włączała mi się pompa ciepła.
    Panie Macieju, jakieś pomysły?
    W następnym sezonie pomaluje donniczki gliniane na czarno 10szt. Wypełnione również gliną bądź otoczakami :)

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว

      Sterta bloczków silikatowych pomalowana na czarno ułożona tak, żeby promienie słońca na nią padały ;)

    • @cleenox
      @cleenox ปีที่แล้ว +2

      @@patrac2826 wszystko fajnie, tylko donniczki to jeszcze to jakoś wygląda i może żona mnie nie pogoni jeszcze... ale parafrazując małżonkę "na ch*j mi czarny mur z silkatu na środku salonu?!"

  • @miskolargol4856
    @miskolargol4856 4 หลายเดือนก่อน

    Chętnie zobaczę porównania temperatur wewnątrz przy ujemnych za oknem nie w słoneczny poranek a w pochmurny mroźny dzień lub noc.Czy wtedy bez ogrzewania równiez bedzie osiagalne ponad 20 stopni.Smiem wątpic

  • @iberyt
    @iberyt ปีที่แล้ว

    Mam pytanie do Pana Macieja:
    czy identyczne rozwiązania poleciłby także do małego domku 35-50 m2? W takim domku czasami wystarcza koza, ale nie utrzyma stałej temperatury. Pompa ciepła w małym domku? Rekuperator zawsze i wszędzie czy też w zależności?

    • @mirosawzurek2470
      @mirosawzurek2470 ปีที่แล้ว +2

      Utrzyma stałą temperaturę, wystarczzy że będzie to koza na pellet z zasobnikiem.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      domek 35 - 50 m5 może potrzebować 120 kWh/m3/rok lub 15 kWh/m3/rok , tak jak kiedyś auto osobowe spalało 17 l paliwa a dzisiejsze 4 l albo żadnego płynnego paliwa.
      Domy pasywne rządzą się swoimi prawami i trzeba je zachować. Pozdrawiam

    • @iberyt
      @iberyt ปีที่แล้ว +1

      @@maciejsempinski6306 Bardzo dziękuję. Kombinowałam jak koń pod górkę, a przecież dom niezależnie od wielkości albo jest pasywny, albo nie jest.

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 ปีที่แล้ว

      Stary domek drewniany 50 m2 (dwie izby) potrzebował tonę opału węglowego 🙂 Ciekawe ile teraz taki domek pasywny 50m2 by potrzebował węgla.

  • @sovvati
    @sovvati ปีที่แล้ว +2

    Trzeba pomyśleć o saunie, żeby wykorzystywać energię w czasie, gdy jest produkowana w nadmiarze 🤗

  • @piotrjasielski
    @piotrjasielski ปีที่แล้ว +5

    Mam nadzieję, że kolejne filmy będą takie jak ten a nie jak ostatni. Czysta merytoryka bez zbędnych wycieczek ad hominem.

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 ปีที่แล้ว +4

      Otóż to. Ale z takim charakterkiem to może być trudne.

  • @damiangambka2549
    @damiangambka2549 ปีที่แล้ว +4

    Czytając komentarze jasno widać ile w społeczeństwie jest ludzi rozumnych i myślących. Niestety niewiele. Reszta jak nie potrafi czegoś zrozumieć to krzyczy, że głupoty i obraża autora filmu. Niestety to nie jego wina, że większość nie potrafi analizować podanych danych.
    Pozdrawiam ciepło Pana Macieja.
    Dzięki przekazanej przez Pana wiedzy mój powstający dom będzie dużo cieplejszy i o niskim zapotrzebowaniu na energii.

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว

      A to dobree 😆

    • @tomekgadysiak7538
      @tomekgadysiak7538 ปีที่แล้ว +3

      Doskonałym sondażem , wykonanym na 100 % Polaków i nie tylko są statystyki szczepień przeciw c19. Zdaję się że w Polsce pierwszą dawki trucizny przyjęło 56 %. Czyli 34 % to ludzie inteligentni i samodzielnie myślący. Na tle Eurokołchozu wypadamy nie najgorzej. Należę do tej drugiej grupy. Co do OZE, mam on grudzień, off grid wyspowy i panele absorbcyjne. Mówiąc o energii za free, to duże nadużycie. To bardzo drogie i niestabilne źródło energii. Niestety faszyści klimatyczni przygotowują się do ofensywy, czekają nas duże wymuszone wydatki. To szansa na obudzenie się jeszcze większej Rzeszy społeczeństwa i stanowcze odrzucenie klimatycznego terroru. Dla chętnych owszem, ale rządnego przymusu. Pozdrawiam myślących i niemyślących własnym rozumem.

    • @damiangambka2549
      @damiangambka2549 ปีที่แล้ว

      @@tomekgadysiak7538 Trochę procenty ci się nie złożyły w całość ale zgadzam się w większości. Mówiąc o energii za free Pan Maciej ma na myśli zyski słoneczne a nie PV. PV zaczyna być za free dopiero w momencie kiedy się w 100% zwróci. Natomiast to że się zwróci kilkukrotnie to więcej niż pewne.

  • @gregmarsden6675
    @gregmarsden6675 ปีที่แล้ว

    Czy może mi ktoś powiedzieć po co mi rekuperacja, która wtłacza latem powietrze o tej samej temp. która jest na zewnątrz. Dzięki temu że nie mam rekuperacji latem mam w domu temp. o 10 st. niższą niż na zewnątrz.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Rekuperacja w moim rozwiązaniu z GWC gdy na zewnątrz latem jest + 40 oC wprowadza do obiektu temp + 21 oC a zimą przy - 15 oC temp. + 8 oC . Rekuperator ma bajpas na lato , a w okresach przejściowych i zimowym solidnie ogranicza zużycie energii i daje super komfort.
      Wentylacja grawitacyjna latem jest solidnie nieskuteczna.
      Jeśli ktoś nie ma GWC to rekuperatorem przez ca 8 godzin / nocą i nad ranem/ może schłodzić obiekt Pozdrawiam

    • @gregmarsden6675
      @gregmarsden6675 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 W takim razie to jest dobra wiadomość. Wszyscy instalatorzy z którymi rozmawiałem mówili mi że różnica temp pomiędzy zewnętrzną a wtłaczana wynosi 3 stopnie. Proszę zatem o podanie jaki model reku potrafi aż tak schłodzić powietrze jak u Pana.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@gregmarsden6675 To nie reku tak schładza , schładza powietrze z GWC , ale reku dalej jest niezbędny ReQnet .Pozdrawiam .

  • @icz3583
    @icz3583 ปีที่แล้ว

    Mam jeszcze pytanie o temperaturę ścian wg wykresu komfortu cieplnego. Zwraca Pan uwagę na ogrzewanie przez szyby, ale czy dotyczy to także nagrzewania ścian, np. od strony południowej? Czy też poprzez to, ze budynek jest ocieplony, to jedynie szyby mają tu pozytywne znaczenie dla zmniejszenia zapotrzebowania na energię a ogrzane z zewnątrz ściany nie mają znaczenia?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Budynek powinien być ; maksymalnie , szczelny , docieplony, a zyski bytowe i solarne rozprowadzi ruch powietrza rekuperatora. Jeśli nie max to będzie gorzej, ale to jest kierunek . Pozdrawiam

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 ปีที่แล้ว

      Skoro Pan Maciej nie odpowiedział na zadane pytanie, ja odpowiem. Nagrzewanie następuje w większości przez szyby, ściany izolują prawie 10 razy bardziej niż okno i w dodatku nie przepuszczają światła 😃. Niestety, jest to też wadą okien gdyż izolują kiepsko właśnie, więc zwiększanie ich powierzchni w stosunku do ścian w budynku nie jest zbytnio dobrym rozwiązaniem, tym bardziej na ścianie północnej gdzie okien w ogóle nie powinno być

    • @kathpearl876
      @kathpearl876 ปีที่แล้ว +2

      @@rafabehrendt3817 To prawda, dlatego zamiast inwestować w wielkie okna, lepiej zakupić kilka(naście/dziesiąt) kilometrów cienkich rur.
      Kolektor słoneczny własnej roboty - gdy dobrze świeci słońce, dostarczy nam ogromne ilości ciepła - latem do 20 W / mb rury fi16 - przy pojemności 0,2 litra/mb. Zimą niech to będzie moc tylko 1 W na mb rury - przez 5 godzin to będzie 5 Wh - co nam da podgrzanie wody o 20 stopni. 4 km rur za cenę 3 tys. to 800 litrów wody podgrzanej o 20 stopni. Kiedy słońce da 5 W/mb to będzie 4 m3 zagrzanej do 20 stopni wody, czyli 92 kWh w przedziale 0-20, ale już tylko 4,6 kWh w przedziale 19-20 stopni. Kiedy słońce świeci to zadziała nam fotowoltaika do napędzenia pompki tłoczącej wodę.
      Ale prawda jest taka, że w od drugiej połowy listopada do połowy stycznia tego słońca prawie nie ma. Uczciwy test będzie - odłączyć prąd 1 grudnia i włączyć 1 lutego. Myślę, że temperatura nie powinna spaść poniżej + 7 stopni, jeśli będą tam przebywali ludzie. Mało kto by się zgłosił a ochotnika do tego syberyjskiego testu, ale na pewno byłby on ciekawy.
      Co do okien pasywnych wsp. przenikania 0,5/m2/K przy wystawieniu na południe wiąże się z większymi zyskami słonecznymi zimą niż stratami. Ale jest ten współczynnik 5 razy gorszy niż wsp. dobrze zaizolowanej ściany.
      Dlatego kolektory zewnętrzne są o wiele lepsze. Gdyby w domu pasywnym dołożyć okiennice zewnętrzne wypełnione izolatorem i zamykać je po zachodzie słońca - można bardzo dużą ilość energii zaoszczędzić.
      Co do okien - przez bezmyślnych projektantów w wielu biurowcach porobiono ściany w 100 % z okien na strony, z których jest silna ekspozycja od słońca. W efekcie temperatura szyby w godzinach popołudniowych dochodzi wewnątrz do 50-60 stopni, a w pomieszczeniu łatwo robi się 30 stopni. I wtedy trzeba włączać klimę, która może potrzebować więcej energii do chłodzenia niż pompa ciepła do ogrzania zimą. Taki mamy postęp....

    • @icz3583
      @icz3583 ปีที่แล้ว

      @@kathpearl876 Bardzo dziękuję za obszerny i ciekawy komentarz

    • @icz3583
      @icz3583 ปีที่แล้ว

      @@rafabehrendt3817 Panie Rafale, dziękuję

  • @alabama4659
    @alabama4659 ปีที่แล้ว +5

    nie da się ogrzać dwoma ludźmi powierzchni 10m2 za darmo przez okres zimy bo tym ludziom musisz dać jeść dlatego ta teoria leży jak sanki w maju

  • @tyrums
    @tyrums ปีที่แล้ว

    można mieć rekuperacje gdy chce się budować dom z piwnicą? Idzie w związku z tym rozdzielić powietrze tak aby na piwnice była zadana niższa wartość z mniejszą częstotliwością wymiamy?
    czy wtedy GWC jest potrzebny skoro w piwnicy zawsze oscyluje ~12°C? co wtedy z wilgocią?
    gdyby nie było możliwości piwnicy... to nadal chciałbym wiedzieć czy jest możliwość rozdzielenia ciepła tak aby w w danym pokoju mieć trochę chłodniej?(wiem, że główną rolę odgrywa słońce) Dużo więcej energii zostanie zużyte jeżeli na noc będę chciał schłodzić sypialnię do 19°C? uwzgledniajac grube mury jako magazyn energii rano wraz ze słońcem rozgrzeje

    • @tyrums
      @tyrums ปีที่แล้ว

      i jak wygląda kwestia z wymianą filtrów i elementów eksploatacyjnych. Jak czesto co trzeba wymieniać i jaki to koszt

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to nie klimatyzacja ani ogrzewanie. Wymiennik w tym urządzeniu odzyskuje energię cieplną z powietrza. Podczas wymiany ciepłe powietrze wywiewane przez wymiennik oddaje energię cieplną powietrzu które nawiewane jest do budynku z zewnątrz.
      Nie ma możliwości sterowania temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach jedynie przepływ powietrza można ustawić anemostatem.
      19*C latem to tylko klimatyzacja.
      Osobiście bym nie instalowal systemu wentylacji mechanicznej w piwnicy. Tu chodzi o zapewnienie komfortu użytkownikom a nie klamotom trzymanym w piwnicy. Jeśli będziesz mieć okna w piwnicy to bym zastosował w nich nawietrzaki i wentylator wyciagowy lub komin wentylacyjny.
      Jeśli chodzi o filtry to wszystko zależy w jakiej okolicy mieszkasz. Ja wymieniam raz w roku filtr a prefiltry co 2-3 miesiące. Kupiłem tkaninę filtracyjna i wycinam. Koszt filtrów to aktualnie około 150 zl do naszej centrali.

  • @jaroslawswierad2886
    @jaroslawswierad2886 ปีที่แล้ว +6

    żal mi pana... czy nie lepiej pobudować kuchenny piec kaflowy tradycyjny rozpalić w nim drzewem . Trzask palącego drewna świetnie relaksuje jest ciepło , przytulnie i obiad ugotowany....a nie cały dzień po chacie z termometrem ganiać....szkoda życia....ale szacunek dla pana...

  • @krzysztoftroska
    @krzysztoftroska ปีที่แล้ว

    Pytanie do Pana Macieja: czy były brane pod uwagę zaciemnienie pod odpowiednim kątem - tak żeby słońce wpadało w zimie, natomiast latem był cień na oknach. I jeśli tak to czy jest zrobione (wydaje się że nie) to dlaczego? Wiem że takie zabiegi się robi w domach pasywnych żeby nie trzeba było całe lato mieć zasłoniętych okien. Jeśli pominąłem ten temat w filach a trochę ich jest, to proszę na namiary. Dziękuję.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      Pierwsza zasada to okap dachu 0.8 - 1,1 m nad oknami południowymi . pozdrawiam

    • @krzysztoftroska
      @krzysztoftroska ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 w sensie 0,8-1,1 m wysunięte od ściany na wysokości górnego obrysu okna? Biorąc pod uwagę wysokość słońca latem 61,5 stopni i zimą 14,5 stopnia, oraz pełne okno od podłogi wysokości około 210 cm daje to około 116 cm koniec zadaszenia od wewnętrznej strony okna. Daje nam to 100 % cienia w południe latem, a zimą nawet na 8 m w głąb pokoju pada słońce.
      Planuję coś takiego w już stojącym budynku tylko chcę się upewnić czy moje obliczenia są prawidłowe i czy warto coś takiego zastosować.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      @@krzysztoftroska Proszę obejrzeć na filmikach. Gdzie latem do południa słońce poda ca 40 cn na podłogę a zimą 5 m . Pozdrawiam

  • @darth77sidius77
    @darth77sidius77 ปีที่แล้ว +5

    Panie Macieju, remontuję stary dom. Jak zrobić żeby był energooszczędny? Nie mogę z tych filmów wywnioskować co zrobić żeby było dobrze. W co inwestować a co sobie odpuścić?

    • @mariaborkowska8726
      @mariaborkowska8726 ปีที่แล้ว +1

      Ja podobnie,stary dom od czego zacząć i co będzie możliwe a co już nie

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 ปีที่แล้ว +3

      Lepiej iść do dobrego projektanta z uprawnieniami i zabrać z sobą porządnego budowlańca niech będzie trochę burzy mózgów. Niż pytać domorosłych youtuberów 😂

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 ปีที่แล้ว +1

      Najpierw zacząć od szczelnych okien 3 szybowe + rekuperacja a na końcu styropian 30 cm grafitu na ściany, podloga i 40 na suficie

    • @mariaborkowska8726
      @mariaborkowska8726 ปีที่แล้ว

      @@krzysiekkrzysiek8234 dziękuję. Czyli jak jest 10 styropianu to jeszcze 20 dodać? A co z oknami,, muszą być w świetle ocieplenia, co z kominem jak poprawić szczelność budynku

    • @karol.dragan.buduje.instaluje
      @karol.dragan.buduje.instaluje ปีที่แล้ว

      ​@@mariaborkowska8726 W szczelność. Na jakim etapie jest dom? Okna wstawić w warstwie ocieplenia, szczelnie zaizolować paroprzepuszczalnie na zewnątrz i paroizolacyjnąie w środku .
      Kominy zatkać, zapanować i rozebrać to co powyżej strefy ciepłej. Wszystkie dziury, uszczelnić. Może jakąś masą. Izolować podłogę na tę 20-30 lub więcej jeśli się da. Wentylacja mechaniczna.

  • @robertgdansk
    @robertgdansk ปีที่แล้ว

    Jak zwykle bardzo rzeczowo i przystępnie. Jednakże fajnie by było te filmiki trochę skracać, gdzie się da. Domyślam się, że np. prezentacja zdjęć termometrów była po to, żeby zamknąć usta niedowiarkom, ale można by je wrzucić na blogu lub dysku sieciowym i zastąpić wykresem z szybkim omówieniem. Dzięki temu filmy, zachowując treść, trwałyby 10-15 minut i łatwiej byłoby znaleźć czas na obejrzenie niż w przypadku filmu, który trwa ponad 40 minut.

  • @mireksy6752
    @mireksy6752 ปีที่แล้ว +1

    Panie Macieju, drzwi zewnętrzne domu pasywnego powinny otwierać się do wewnątrz czy na zewnątrz domu? Czy nie ma to znaczenia?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +4

      Drzwi zewnętrzne powinny otwierać się na zewnątrz,
      aby wiatr dociskał drzwi do ramy. Pozdrawiam

    • @hubert6261
      @hubert6261 ปีที่แล้ว +2

      Przepisy pożarowe regulują ta kwestie i bez różnicy jaki to dom drzwi powinny otwierać się na zewnątrz

    • @mireksy6752
      @mireksy6752 ปีที่แล้ว +2

      @@maciejsempinski6306 Producent drzwi zewnętrznych Erkado w swoim katalogu podaje, że ich drzwi w standardzie "pasywnym" mają parametr 0,62 W/(m2K) dla otwieranych na zewnątrz i 0,60 W/(m2K) dla otwieranych do wewnątrz. Dlatego chciałem znać Pana zdanie. Nie przejmuje się Pan negatywnymi komentarzami. Musi jeszcze wiele czasu upłynąć zanim ludzie zmienią podejście do budownictwa. Pozdrawiam

    • @A0d0i00
      @A0d0i00 ปีที่แล้ว

      @@hubert6261 Niestety większość inwestorów to lekceważy.

    • @toporek8
      @toporek8 ปีที่แล้ว

      Drzwi nie otwierać!!!

  • @arturmoskala666
    @arturmoskala666 ปีที่แล้ว

    Ciekawe do jakiej temperatury na minusie na zewnątrz ,dom pasywny spełnia swoją role przy zachowaniu wszystkich technicznych rozwiązań i innych elementòw potrzebnych do jego budowy bowiem jeśli temperatura na zewnątrz będzie dosyć niska jak dawniej czyli w granicach -10 do - 15°C przez dłuższy okres miesiąc i dłużej to czy w takim domu będzie ciepło czyli mi +22°C czy mniejsza

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      Należy wykonać pomiary i przekonać się . POMIARY . Pozdrawiam

    • @NimbleBard48
      @NimbleBard48 ปีที่แล้ว +4

      Temperatura w domu pasywnym jest taka jak w każdym innym. Jedyna różnica jest taka, że po prostu wymaga mniej energii niż tradycyjne domy.
      To nie jest jakiś tam wymysł indywidualny. Przy jednoczesnym połączeniu odpowiednich rozwiązań (szczelność przegród, rekuperacja, odpowiednia fizyka budowli itp.), które są stosowane wszędzie, jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałe rezultaty skutkujące niskimi kosztami eksploatacji. Najzwyczajniej w świecie większość ludzi nie wie, że tak można od dawna...

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 ปีที่แล้ว +1

      @@NimbleBard48 dokładnie 👍 im większa różnica temperatur tym większa oszczędność energii domu pasywnego

    • @kathpearl876
      @kathpearl876 ปีที่แล้ว +3

      Wyzwalanie ciepła przez dorosłego, zdrowego człowieka, przebywającego w spoczynku w strefie komfortu cieplnego, wynosi 4,184 kJ · kg masy ciała-1 · h-1. Jak łatwo obliczyć, człowiek o masie ciała 70 kg, przebywający w pozycji leżącej, w całkowitym bezruchu, uwalnia w ciągu godziny około 293 kJ ciepła, tj. mniej więcej tyle ile 80 W żarówka.
      Jeśli zacznie robić się chłodniej to więcej ciepła z człowieka będzie uciekać, czyli te 100 W podawane przez bohatera filmu jest sensowną wartością.
      Ale jeśli dwie osoby dorosłe przebywają w pokoju 10m2 - to na godzinę potrzebują minimum 40 m3 powietrza do wymiany.
      Bez prądu nie działają wentylatory i pytanie ile powietrza będzie dostawać się do pomieszczenia przez nieszczelności.
      Jeśli zrobimy zwykły otwór w ścianie, a na zewnątrz jest -20, to podgrzanie 40 m3 powietrza do +20 stopni będzie wymagało dostarczenia (0,22 W * 40 * 40) .ok. 350 Wh/h. Zakładamy, że tych osób jest 2, więc generują one początkowo ok. 160 Wh w ciągu godziny. Z każdą godziną, przy zachowaniu odpowiedniej ilości powietrza do oddychania, będzie więc coraz chłodniej, a oni będą coraz więcej ciepła oddawać. Jeśli postawią sobie na środku namiot i w nim będą przebywać, to dużo łatwiej będzie w tym namiocie utrzymać komfort cieplny.
      Ale skoro tzw. "Dziarski dziadek" - Śp. p. Antoni Huczyński - żył prawie sto lat i utrzymywał, że najlepsza temperatura dla człowieka w domu to 9-12 stopni, to człowiek bez problemu przetrzyma nawet taką zimę bez prądu. Byle nie było przeciągów, bo te są dla organizmu znacznie gorsze od temperatury.. Jak człowieka owieje, to bardzo szybko może się pochorować.
      Natomiast, gdyby tylko mieć energię dla wentylatorów, które przetłoczą powietrze pod ziemię i podgrzeją je z -20 do + 8 stopni, to na godzinę potrzeba już tylko ok. 105 Wh, czyli dwie osoby będą w stanie zagrzać to powietrze. Pozostaną jednak straty przez przegrody i tu będzie bardzo dużo znaczyć ile jest zakumulowane ciepła w domu, pod domem i obok niego. W m3 betonu grzejąc go o 20 stopni zakumulujemy ok. 15 kWh, w takiej samej objętości wody ogrzanej o 20 stopni ok. 23 KWh. Beton możemy bardziej podgrzać, ale im bardziej grzejemy, tym szybciej stygnie.

    • @modelarski
      @modelarski 10 หลายเดือนก่อน

      350 Wh/h? A nie 350W/h?

  • @mariokites
    @mariokites ปีที่แล้ว

    Było badanie kamerą termowizyjną czy może przeoczyłem ?

  • @dsgg5714
    @dsgg5714 ปีที่แล้ว +3

    Ja mam problem dot. zbyt suchego powietrza w domu, ktoś zna jakieś fajne protipy, żeby zwiększyć wilgotność powietrza w sypialni i salonie? Myślałem o jakiś dużych kwiatach w doniczkach, potrzebujących dużo wody. Mi to aż tak nie przeszkadza (czasami jedynie oczy szybciej bolą niż kiedyś), ale żona cały czas marudzi, że sucho, że jej skóra i dłonie się robią suche...

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 ปีที่แล้ว +2

      nawilżacz powietrza

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli to tak istotne, suche powietrze, to proszę za niewielką kwotą kupić sobie nawilżać i po problemie. Pozdrawiam

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 ปีที่แล้ว +1

      @@dziupla2000 no właśnie zapomniałem dodać, że fajnie by było jakby były jakieś naturalne metody :)

    • @mateuszo2207
      @mateuszo2207 ปีที่แล้ว +1

      Ja jak potrzebuje nawilżyć pomieszczenie np w nocy żeby rano nie budzić się z wysuszonym nosem to wieszam wilgotny ręcznik na kaloryferze, a na codzień polecam nawilżacz powietrza ewaporacyjny, ultradźwiękowe już przerabiałem, w środku się robią glony i dziwne substancje w okolicy generatora ultradzwieków więc strach to wdychać, ewaporacyjne po prostu naturalnie odparowują wódę tylko wydajniej

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 ปีที่แล้ว

      @@mateuszo2207 dzięki wielkie za pomoc! :)

  • @januszmakuch1557
    @januszmakuch1557 ปีที่แล้ว

    Jaka jest powierzchnia wymiany ciepła GWC zastosowanego w domu pana Macieja?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      GWC obliczeniowo 400 m3/godz.

    • @pawegradzik869
      @pawegradzik869 ปีที่แล้ว +1

      ​@@maciejsempinski6306 Panie Macieju powierzchnia, zapewne w m2...

    • @januszmakuch1557
      @januszmakuch1557 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    • @januszmakuch1557
      @januszmakuch1557 ปีที่แล้ว

      @@pawegradzik869 Odpowiedź pana Macieja w pełni mnie zadowala, gdyż właśnie zamierzałem określić wydajność GWC w stosunku do powierzchni budynku.

    • @andrzejmoczydlowski4522
      @andrzejmoczydlowski4522 ปีที่แล้ว

      ​@@maciejsempinski6306 witam panie Macieju. Awymiary gwc mam dom o kubaturze 630m3 to jaki wymienik by pan polecił

  • @mms3253
    @mms3253 ปีที่แล้ว

    34:50 "nie słuchajcie nieprawd" - być może mnie ominęło. Panie Macieju, wobec tego gdzie można się dowiedzieć, z czego został wybudowany Pana dom? Stoję przed termomodernizacją domu, jak w takim razie można zbliżyć się jakością ocieplenia do stanu Pana domu? Trafiają do mnie Pana argumenty ale nie mogę doszukać się szczegółów. Pozdrawiam

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      1.
      7 marca o godz. 21:00, otwarty został nabór do VI-tej już edycji Międzynarodowego Programu Szkoleniowego - Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego Online.
      2.
      Wybrać kogoś przeszkolonego do realizacji z poprzedniej edycji . Pozdrawiam

  • @mahiawelly
    @mahiawelly ปีที่แล้ว +1

    ptanie do pana jest takie - czy mozna zmierzyc takie same parametry,a le o godzinach nocno rannych - np 02:00-6,7:00 rano - byc moze mam pan takie pomiary ?? dodatkowo - czy takie pomiary wykonal pan w tygodniu /ach slonecznych - czy tygodniach "pochmurnych, zimnych" ? - jak wiemy z czasem - kiedy minusowe temperatury utrzymuja sie dluzszy okres czasu - ziemia i reszta staje sie zimniejsza - i jak wtedy zachowuje sie panski dom? Ewentrualnie w pogodzie wietrznej i pochmurnej - gdzie pomimo wyzszej temperatury na zewnatrz - odczuwalna jest o wiele nizsza - czy takie pomiary sa? Wiadomo, ze jak slonce swieci jest milo i nagrzewa sie wszystko i pomiary sa ok - ale jak taki dom zachowuje sie w nocy - jak oddawana jest wtedy energia z dnia - jak szybko spada temperatura - czy musi pan dogrzewac dom w nocy - zeby korzystac z tego, o czym pan mowi w video w dzien - czy caly cykl pomimo zlych warunkow rozklada sie rownomiernie w czasie i energii skumulowanej z dnia wystarcza na noc ... czy w dluzszym okresie zlej/ zimnej pogody i braku slonca - dom zachowuje sie tak samo jak w dni sloneczne ?

  • @M25413
    @M25413 ปีที่แล้ว

    Mam nowy dom 200m2 z pompą ciepła i fotowoltaiką. Fotowoltaika produkuje rocznie nieco ponad 10 000 kWh. Pompa ciepła zużywa na ogrzewanie i CWU 3500 do 5000 kWh ( w zależności od zimy). Wiem, że mój dom nie jest domem pasywnym, ale czy mogę o nim mówić dom zeroemisyjny? Do w/w zużycia należy doliczyć energię zużytą na cele bytowe, ale to dotyczy także domów pasywnych.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      1.Budynek zero energetyczny, zgodnie ze swoją nazwą, nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania domostwa i co więcej - jest w pełni przyjazny środowisku naturalnemu i nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla.
      2.„Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (15kWh/(m2·rok)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Tak, że nie potrzebuje on autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania.”
      Nazwa „pasywny” wzięła się z założenia, że dom taki nie wykorzystuje „aktywnych” źródeł energii potrzebnej do ogrzewana powietrza i wody, takich jak piece, kotły, czy centralne ogrzewanie.
      Energię do utrzymania komfortu termicznego dostarczają tylko źródła pasywne takie jak energia promieni słonecznych, mieszkańcy, ciepło wydzielające się np. podczas gotowania czy urządzenia elektryczne, które pomimo wysokiej sprawności, zawsze wydzielają pewną ilość ciepła.
      Zestawienie kryteriów domu pasywnego dodatkowe
      1.Maksymalne zapotrzebowanie na moc do ogrzewania Mniej niż 10 W/m2
      2.Współczynnik przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłoga na gruncie) Mniej niż 0,15 W/(m2 K)
      3.Współczynnik przenikania ciepła U przez okna, przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g U mniej niż 0,8 W/(m2 K) g powyżej 50%
      4.Szczelność budynku n50 Poniżej 0,6 1/h
      5. Sprawność rekuperatora przy poborze energii elektrycznej Sprawność powyżej 75% Pobór energii elektrycznej poniżej 0,45 Wh/m3
      6.Zużycie energii pierwotnej do zaspokojenia wszystkich potrzeb energetycznych domu Poniżej 120 kWh/(m2 rok) .

    • @M25413
      @M25413 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Dziękuję za odpowiedź. Jak więc prawidłowo zakwalifikować mój budynek. Pompa ciepła zużywa w moim przypadku rocznie na ogrzewanie i CWU średnio 5000 kWh. Całość potrzebnej energii z nawiązką pokrywa moja produkcja z fotowoltaiki. Mojemu budynkowi brakuje wiele do budynków pasywnych, ale czy mogę go nazwać zero emisyjnym skoro zasilany jest w całości z fotowoltaiki i nie emituję żadnych dymów czy też CO2. Fotowoltaika pokrywa całość zapotrzebowania na ciepło i CWU i znaczną część energii zużywanej na cele bytowe. Korzystam z energii doprowadzonej z zewnątrz, ale i eksportuję energię.

    • @user-fs1kx5kb3j
      @user-fs1kx5kb3j 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@M25413możesz sobie tak nazwać. Możesz również nazawać go "chatka puchatka". Kto ci zabroni.

    • @JarekOd
      @JarekOd 4 หลายเดือนก่อน

      @@maciejsempinski6306 pytanie dotyczyło budynku zeroemisyjnego, a nie "zero energetycznego". Odpowiedź nie na temat. Dla ułatwienia: budynek zeroemisyjny definiuje się jako budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. Cechuje go bardzo niskie zużycie energii, w całości pokrytej energią ze źródeł odnawialnych. Jak sama nazwa wskazuje, eksploatacja takiego budynku odbywa się bez lokalnej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.

    • @JarekOd
      @JarekOd 4 หลายเดือนก่อน

      @@M25413 tak, budynek zeroemisyjny definiuje się jako budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. Cechuje go bardzo niskie zużycie energii, w całości pokrytej energią ze źródeł odnawialnych. Jak sama nazwa wskazuje, eksploatacja takiego budynku odbywa się bez lokalnej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.

  • @icz3583
    @icz3583 ปีที่แล้ว

    Planuję budowę domu z rekuperatorem i bez kominów, ale jeden wyciągowy w kuchni podobno MUSI być. Jak to jest naprawdę?

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว +1

      Sprawę załatwia centrala wentylacyjna, nawiew poprzez pomieszczenia czyste, wywiew brudne. Anemostaty wywiewne w kuchni, łazienkach, wc, pom technicznych czy wiatrołapie.
      Okap mamy z filtrem węglowym i wyrzuca powietrze na kuchnię w kierunku anemostatu wywiewnego instalacji wentylacyjnej.

    • @gregmarsden6675
      @gregmarsden6675 ปีที่แล้ว

      Po co jest rekuperacja, która latem wtłacza powietrze z zewnątrz podgrzewając dom?

    • @robertpacholski2100
      @robertpacholski2100 ปีที่แล้ว

      Łazienka też bez komina jakieś jajca

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      @@robertpacholski2100 U nas nie ma żadnego komina. Nie po to zakładałem wentylację mechaniczną, żeby kominy murować. Nawet okno w łazience to fix i przy wentylacji mechanicznej nie ma żadnego problemu z wilgocią. Jedna osoba jak bierze prysznic to nie jest w stanie lustra zaparować. Po drugie wentylacja mechaniczna działa cały rok a nie jak w przypadku grawitacyjnej, gdzie są okresy, w których działa słabo lub wcale.

  • @mantyk8
    @mantyk8 ปีที่แล้ว

    Panie Macieju,
    Wszystko co Pan omawia ma miejsce w moim domu. Jedyna informacja, której Pan nie uwzględnił to wysokość pomieszczeń (kubatura budynku). W moim domu największe pomieszczenie ma 8 m wysokości, co w porównaniu do standardowych 3 m jest wyzwaniem do ogrzania. Nadrobiłem to powierzchnią okien - działa.
    Ludzie z PASJĄ zmieniają świat. Pozdrawiam

  • @mariajolantagarecka9076
    @mariajolantagarecka9076 ปีที่แล้ว

    Poproszę o przykład domu pasywnego, w którego wnętrzu rosną rośliny pokojowe. Z góry dziękuję.

    • @Kolarian666
      @Kolarian666 8 หลายเดือนก่อน

      A są informacje że rośliny nie rosną w damach pasywnych?

  • @SzczepanWaryniol
    @SzczepanWaryniol 3 หลายเดือนก่อน

    Co tu obrażać, zajebista nagrywka Drodzy Panowie, szacun za takie dokładne pomiary. Ja podziwiam. Acz kolwiek u mnie na Śląsku, bywa że mam 3dni słońca w ciągu miesiąca (styczeń)... Także, w moich rejonach słabo 😢 no i takiej chatki koło lasku sobie nie postawimy. Odpowiednie warunki i Dom spełnia swoje funkcje, i o to chodzi, dziękuję jeszcze raz za super nagrywke, pozdrawiam 😊

  • @wojciechzakrzewski3709
    @wojciechzakrzewski3709 ปีที่แล้ว

    no i porządek 🙏

  • @Artur7250TTV
    @Artur7250TTV ปีที่แล้ว +5

    Czytam te wszystkie komentarze…..i zastanawiam się gdzie podziała się merytoryczna dyskusja?gdzie są dyskusje na poziomie?
    Mam pomysł…..może ktoś w kontrofensywie wypowie się porównując dane Pana Macieja ze swoimi pomiarami?
    Może ktoś kto posiada również dom pasywny, zabierze głos?
    A tak już na koniec…..robi ktoś z was taką prace jak Pan Maciej?
    Wykonuje ktoś takie pomiary w takiej ilości?

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว +2

      A po co tysiące czy miliony pomiarów??????
      Artur - ja BEZ POMIARÓW mam w sezonie ogrzewania (1.10 do 28.02 czyli 151 dni) -
      zużycie na poziomie 10 kWh/m2 / 5 miesięcy 😊

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  ปีที่แล้ว +2

      A skąd to wiesz bez pomiarów? 😂

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว

      @@iZZiinstalacje - bo mam PODLICZNIK ZUŻYCIA PRĄDU???
      czy to taki trudne???
      p. Maciej ma TYSIĄCE POMIARÓW - KTÓRE KOMPLENIE NIC NIE DAJĄ!!!!!!
      bo wg p. Macieja (pompa ciepła Ariston) działa GORZEJ JAK GRZAŁKA!!!!
      to jest FENOMEN!!!!!
      TO PO CO TE POMIARY?????
      PANIE DAMIANIE - nie odpowiedział Pan na PYTANIE!!!!!

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  ปีที่แล้ว +2

      Pomiary są chociażby po to, żeby wiedzieć jakie zużycie wskazał PODLICZNIK ZUŻYCIA PRĄDU 😉

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว

      @@iZZiinstalacje ??????
      Skoro mam PODLICZNIK PRĄDU i wg tego podlicznika mam ZUŻYCIE 500 kWh
      to PO CO POMIARY????
      Co pomiar wykaże, że podlicznik kłamie????
      LITOŚCI!!!!!
      MOŻE POKAŻCIE W KOŃCU JAKIE COP ma pompa ARISTON
      a nie że p. Maciej przekazuje INFORMACJĘ, że ta POMPA (ARISTON) działa GORZEJ JAK GRZAŁKA
      z COP PONIŻEJ 1!!!!!!
      Na PRAWDĘ PAN W TO WIERZY????
      czy tylko LICZY SIĘ (B2B)????

  • @ukaszmarek6283
    @ukaszmarek6283 ปีที่แล้ว

    Proszę o polecenie projektanta domu pasywnego. Z góry dziękuję.

  • @MarcinZera
    @MarcinZera 6 หลายเดือนก่อน

    Jak można się skontaktować z tym panem ???

  • @cajmada2113
    @cajmada2113 ปีที่แล้ว +4

    Dobry z niego wariat😅

  • @pawem6954
    @pawem6954 ปีที่แล้ว +1

    Zrobiłem sobie gruntowy wymiennik w 2009r. Chciałem sprzedawać rekuperatory. Klienci pytali reku-co? oraz co za bzdury.

  • @agatak4667
    @agatak4667 4 หลายเดือนก่อน

    Wybaczcie , zimą będziemy ogrzewać się własnymi piersiami ( pomijam brak wentylacji bo ubytek ciepła ) , a latem pobawimy się w krety( trzeba się odizolować od słońca , bo będzie za gorąco )

  • @mahiawelly
    @mahiawelly 3 หลายเดือนก่อน

    wracajac po jakims czasie do tego video - powiem, ze z tymi ludzmi to natura zna doskonale wiele przykladow na wykorzystanie osobnikow tej samej plci - humorystycznie - ludzie w harcerstwie - a w przyrodzie - np pingwiny dlaczego stoja w grupie razem ?? i moga tak przetrwac najwieksze mrozy :)

  • @maciejszczepa4691
    @maciejszczepa4691 หลายเดือนก่อน

    Lubię tego dziadka 😉 mówi logicznie

  • @neezmarcin
    @neezmarcin ปีที่แล้ว +2

    Budynek pasywny bez ogrzewania a temperatura za nagrzewnicą T5 w dniu 27.02.2023: 32*C przed nagrzewnicą T4: 20,3*C
    28.02.2023: 29*C za nagrzewnicą T5 i przed T4: 20,0*C 😂
    Nieźle słońce nagrzało tą nagrzewnicę 😊
    Słońce zwane podgrzewaczem ciepłej wody z funkcją pompy ciepla.

    • @jacek5173
      @jacek5173 ปีที่แล้ว

      😅

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Jak chcesz się dowiedzieć człowieku co te cyfry oznaczają trzeba pytać,
      już poprzednio wypisywał Pan śmieszne rzeczy, prostowałem te głupoty,
      teraz też muszę 32 i 29 to nie *C. pytaj człowieku jak masz wątpliwość
      to Wh średnia z 12 godzin zużycia reku w określonych warunkach,
      dobowe zużycie też jest w tabeli ,
      oraz chwilowe tez jest w tabeli.
      Rozsądku. Pozdrawiam

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Papier wszystko przyjmie jak to Pan mówi. W tym filmie wspomina Pan że podlogowki użył w 3 sezonach grzewczych. Wcześniej pisał Pan że w dwóch, a mam komentarz że w czterech. Niby to koło ratunkowe na -50 a zanotował Pan -16,5*C przy budynku.
      Można się pogubić w zeznaniach.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin Nie trzeba się gubić i nie pisać nieprawdziwych fantazji. W 3 sezonach max 5 godz. na dobę x 1000 W i nie wiele dni w sezonie. Pozdrawiam

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 W listopadzie 2019 licznik ogrzewania podłogowego za sezon 2018-2019 - 114 kWh dzieląc przez 5 kWh na dobę to daje prawie 23 dni. Od listopada 2019 do 05.11.2021 kolejne 164 kWh. Grudzień 2022 - 43,73 kWh. Trochę tych dni po -50 *C jednak było.

  • @jjuniorck
    @jjuniorck ปีที่แล้ว +5

    Szkoda mi tego kanału schodzi na psy
    Pasywne domy złe dziadek prawie darmo ma wszystko ciepło prąd i TP
    Szkoda mi tego ktoś nabija sobie oglądalność a dziadek gada

  • @marcinjanowski7777
    @marcinjanowski7777 6 หลายเดือนก่อน

    Panie Macieju , kawał dobrej roboty i szczegółowej , ale część ludzi to Trolle albo Trolle i Barany nie doceniają tak rzetelnych pomiarów.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin 5 หลายเดือนก่อน

      Rzetelne pomiary termometrami za 20 zł z marketu 😉 albo pomiar temperatury powietrza wykonany pirometrem. Gdzie producent w instrukcji wyraźnie napisał że nie da się zmierzyć temperatury gazów, ponieważ pirometr służy do pomiary powierzchni. Już nie będę wspominać jak wykonali pomiar temperatury powietrza w czerpni GWC termometrem który leżał 10 m dalej na tarasie i to jeszcze w pełnym słońcu 😂
      Obejrzyj ten materiał i wytłumcz mi w jaki sposób dostarczając do urządzenia 9,5 kJ energii można odberać 11 kJ ?
      th-cam.com/users/shortsd7Z9ZIU3_2U?si=nnOlR7RgulueRAFp

  • @konradescokoz7644
    @konradescokoz7644 ปีที่แล้ว +2

    Nie popadajcie w skrajność. Przecież możecie zaoszczędzić od 6 rano . Zamiast korzystać z toalety zużywając wodę i energię na oświetlenie tego pomieszczenia możecie pójść do lasu... Mało tego możecie zrezygnować z tego pomieszczenia umyć się w strumyku czy pobliskim stawie i w kieszeni zostaje co najmniej 30 tysięcy(instalacje,elektryka,metraż, wykończenie itd). A tak poza tym jestem na etapie montażu instalacji rekuperacji.😂😂

    • @gregmarsden6675
      @gregmarsden6675 ปีที่แล้ว

      A po co Ci rekuperacja która latem wtłacza powietrze o temp. takiej jak na zewnątrz? Ja nie mam reku a latem mam 10 St. chłodniej w domu. Pozdrawiam.

    • @jakubqbuncio1759
      @jakubqbuncio1759 ปีที่แล้ว

      @@gregmarsden6675 umiesz pisać inne komentarze czy wszędzie robisz kopiuj wklej tem sam tekst?

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 ปีที่แล้ว +1

    Napisal pan sobie tekst i wydrukowal a nastepnie go przeczytal...jeszcze dodatkowo tekst kamerowany...troche slaby ten sposob przekazu...

  • @jjuniorck
    @jjuniorck ปีที่แล้ว

    Nie wiem jak wy ale on podaje temperaturę podłogi przy oknie jak słońce jest ciepła ok to czemu dziadek chodzi w ciapach a nie na boso
    Bo pewnie poza tym obszarem okna zimna
    A dwa to jak latem co robi jak wali w te okna słońce zakrywac bo pewnie nie da się wytrzymać

  • @budujmylepiej
    @budujmylepiej ปีที่แล้ว +1

    Oczywiście, że Pan ma rację i mówi prawdę. Mamy kilka domów tak zbudowanych. Te same zasady - tylko różne / inne rodzaje ogrzewania. Duże znaczenie mają również materiały ścienne. Tytuł odcinka jedynie jest nieprawdziwy - bo to nie jest CAŁA PRAWDA. O wielu sprawach użytkowych nie powiedzieliście w tym odcinku. Skupiliście się na pozyskaniu i zużyciu energii. Brakuje rozmowy na temat parametrów przegród. Nie każdy dom w ten sposób ustawiony do stron świata będzie się tak zachowywał i dawał takie wyniki. Ale może być i lepiej również. Analiza przegród od strony zjawisk fizycznych również nie została omówiona. Też nic nie powiedzieliście o zastosowanych materiałach przy budowie i chemii materiałowej.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      W jednym filmiku trudno przekazać wszystko, proszę obejrzeć inne jest ich ponad 20 . Pozdrawiam

  • @norbiolo3392
    @norbiolo3392 ปีที่แล้ว +1

    Homo sapiens > Homo erectus
    Panie Macieju fakty > emocje

  • @2011waldek
    @2011waldek ปีที่แล้ว +1

    A tak na marginesie ....... PIERWSZY!

  • @RafaWodarczyk
    @RafaWodarczyk ปีที่แล้ว

    Ja to tylko żałuje że nie zrobiłem GWC - ale to mój 2 dom :)

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 ปีที่แล้ว +1

      to akurat najmniej opłacalna inwestycja, rocznie daje zysku na poziomie kilkudziesięciu zł

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@rafabehrendt3817 Ekspercie ??? Pomiary, Pomiary
      GWC które zimą przy przy temp zewnętrznej
      A - 16 oC do rekuperatora wprowadza + 8 oC,
      B a latem przy przy temp zewnętrznej + 40 oC do rekuperatora wprowadza + 21 oC .
      to kilkadziesiąt złotych ROZSĄDKU
      A komfort ???
      ROZSĄDKU lub WIEDZY
      Pokazać należy EKSPERCIE WYNIKI , a nie głupoty z niewiedzy. Pozdrawiam

  • @dorotasieracka8203
    @dorotasieracka8203 ปีที่แล้ว

    co z tą tomografią komputerową bo nie rozumiem

  • @jjuniorck
    @jjuniorck ปีที่แล้ว +3

    3 dni nie palone i to jest hit

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Matematyka się kłania 3 dni a 7 dni bez ogrzewania to spora różnica.
      W przyszłym sezonie proszę wykonać w lutym u siebie. Pozdrawiam

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Może Pan wytłumaczy temperaturę za nagrzewnicą 3 dnia eksperymentu 29*C i 32*C ?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin Tak ponownie ponownie wytłumaczę,
      bo już Panu tłumaczyłem wyżej a nie czyta Pan odpowiedzi.
      Jak chcesz się dowiedzieć człowieku co te cyfry oznaczają trzeba pytać,
      już poprzednio wypisywał Pan śmieszne rzeczy, prostowałem te głupoty,
      teraz też muszę 32 i 29 to nie *C. pytaj człowieku jak masz wątpliwość
      to Wh średnia z 12 godzin zużycia reku w określonych warunkach,
      dobowe zużycie też jest w tabeli ,
      oraz chwilowe tez jest w tabeli.
      Rozsądku. Pozdrawiam

  • @marcink7281
    @marcink7281 ปีที่แล้ว

    Wszystko się zgadza Panie Macieju.
    Proszę się nie denerwować, ludzie którzy rozumieją zasady budownictwa pasywnego zaobserwowane i ustanowione przez prekursorów tych rozwiązań bardzo doceniają Pański wkład.
    Wiedza poparta żywymi faktami i całą masą odczytów broni się sama, brawo dla Pana to jest pasja a dla widzów drogowskaz, jedyne rozsądne rozwiązanie które z czasem przekona nawet najbardziej zagorzałych przeciwników.
    Życzę Panu zdrowia i dystansu, ziarno wiedzy zostało zasiane kiedy trafi na podatny grunt wyda plony.
    Pozdrawiam 😊

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Przepraszam co się broni i co się zgadza? Sam Pan Maciej czyta definicję na początku z której wynika, że budynek pasywny musi charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną!!!
      Pan Maciej dzieli energię elektryczną pobraną przez pompę ciepła (podgrzewacz ciepłej wody z funkcją pompy ciepła) przez m2 swojego budynku i wychodzą kosmiczne wyniki.
      Nie ma zainstalowanego ciepłomierza na instalacji grzewczej. Więc skąd wie, ile tej energii wyprodukowała pompa ciepła która pracuje z współczynnikiem COP. Pompa ciepła produkuje więcej energii cieplnej niż pobiera z sieci i to jest fakt.
      W dniach prowadzenia eksperymentu powietrze z wyrzutni rekuperatora które jest kierowane na PC ma temperaturę od 12,5 do 14,6. W listopadzie temperatura z rekuperatorem nawet powyżej 16*C
      Pompa ciepła która pracuje u Pana Macieja przy temperaturze powietrza 14*C pracuje z COP 2,7 a przy 20*C z COP 3,4.
      Pan Maciej udowadnia nam swoimi obliczeniami, że pompa pracuje poniżej COP 1 ponieważ nie dostarcza do niej wymaganej ilości powietrza którą ona potrzebuje, czyli od 100-200 m3/h powietrza.
      Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ ma zainstalowany bypass na instalacji wentylacyjnej zasilającej PC w powietrze. Na tym bypassie zainstalowana jest przepustnica. Wystarczy, że przepustnica jest uchylona i pompa będzie podbierać powietrze prosto z GWC o temperaturze około 9 *C jeśli nie otrzyma wymaganej ilości z rekuperatora.
      Komentarz Pana Macieja i jego obliczenia:
      „Jak umiesz człowieku mnożyć to możesz sobie teoretycznie wyrobić pogląd, a ja pokazuję to pomiarami. Teoretycznie PC potrzebuje 250 W i PC zasilana jest: np. 50 m3 powietrza i PC schładza je o 10 oC
      to jaki jest COP 0,33 x 50 x 10 = 165 W 165/250 COP byłby 2,7 ???
      a 80 m3 0,33 x 80 x 10 = 264 W 254/250 COP byłby 2,7 ???
      a 90 m3 0,33 x 90 x 10 = 297 W 297/250 COP byłby 2,7 ???
      Podstawiaj Jasnowidzu dalej, aż będzie COP 2,7 ??? Rozsądku , to rekuperator swym inteligentnym programem decyduje ile m3 wymieniać a nie Pan Marcin jego poglądy i wyobrażenia Jasnowidzu i SZKODNIKU. RATUNKU, LECZ SIĘ SZYBKO. i nie podawaj GŁUPOT na Forum.”
      250W za taką średnią mocą pracuje pompa ciepła produkując 165W energii cieplnej
      Wynika z tego że COP tej pompy to 0,66. Nie ma takiej opcji żeby pompa ciepła działała z takim COP nawet jak by grzała grzałką elektryczną.
      Dopóki pompa ciepła pracuje samodzielnie, współczynnik COP będzie zawsze wyższy od 1.
      Kreatywną matematyką i obliczeniami Pan Maciej udowadnia nam że ma budynek pasywny.
      Od zużycia prądu przez pompę ciepła odejmuje cwu 150 kWh. Ciekawe jak to zmierzył skoro cwu i ogrzewanie nagrzewnicy i grzejnika drabinkowego pracuje na jednym obiegu?
      Pompa przez 100 dni pobrała 612,80 kWh energii elektrycznej. 612,80 kWh x 2,7 COP = 1654,56 kWh energii cieplnej.
      Jeśli pompa ciepła pobrała z sieci od 11.03.2022 do 24.02.2023 - 808 kWh energii elektrycznej przez 350 dni.
      808-612,60=195,20 kWh. Dzielimy to przez 250 dni i wychodzi nam 0,78 kWh na cwu a nie 1,5 kWh.
      0,78 kWh x 100 dni = 78 kWh x 2,7 =210,60 kWh energii cieplnej.
      1654,56 kWh - 210,60 kWh = 1443,96 kWh : 82,5 m2 = 17,50 kWh/m2 energii cieplnej na ogrzewanie przez 100 dni.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin No proszę jaki zdolny jesteś 🙂 17,5 kWh/m2 to jest dokładnie wynik, jakiego bym się spodziewał po takim budynku. Wszystko ładnie opisałeś, szacun. W sumie pozamiatane 😀

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin Ale bzdury z COPAMI proszę nie COP tylko zabrać CEP i wymłucić to.
      Idioto nowa teoria o uchylaniu czegoś .
      Dowiedziałem się po 8 latach, że mam jakiś bajpas z którego korzystam i oszukuję ??? kogo ??? po co ??
      Nie Pan nie mąci ludziom w głowach swoimi fantazjami.
      z 60 m3 wymyśla Pan 200 m3
      a temp. który które Pan bierze to są chwilowe i nie mają wiele wspólnego z całodobowymi .
      Pokazałem ,że PC może pracować nawet z COP poniżej jedności,
      Może ale nie musi i tak cały czas nie pracuje. Głupcze .ale pozwala odzyskiwać energię z wyrzucanego powietrza .
      Idioto w większości inteligentny Reku pracuje na 60 m3 na 60 m3 60 m3
      Pompa pobiera powietrze z OBIEKTU !!!!!!!!! i nic nie dostarcza do OBIEKTU !!!!!!! i nie żadne 2,7 .
      Jak nie dostarcza to wniosek .że przy szczelności obiektu n= 0,36 solidnie PC zamienia zyski solarne na ciepłą wodę. Ale nie do lania wody Panie Marcinie, który nie może pogodzić się ze swojej nieciekawej inwestycji bez akumulacji obiektu i dalszych nieciekawych rozwiązań . Pozdrawiam,
      Nawet Jasnowidzu liczysz mi zużycie ciepłej wody w zimie O 78 tak jak latem gdy prysznic robię w zimnej wodzie, uwielbiam w ciepłej wodzie zimą
      A ty jesteś tu i wiesz jak biorę prysznic ROZSĄDKU
      albo PROSZĘ zmodernizować swój obiekt i wtedy emocje opadną
      A więc Proszę zabrać się pracy ,
      ROZSĄDKU pozdrawiam

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@MrRatpaw Ale bzdury z COPAMI proszę nie COP tylko zabrać CEP i wymłucić to.
      Idioto nowa teoria o uchylaniu czegoś .
      Dowiedziałem się po 8 latach, że mam jakiś bajpas z którego korzystam i oszukuję ??? kogo ??? po co ??
      Nie Pan nie mąci ludziom w głowach swoimi fantazjami.
      z 60 m3 wymyśla Pan 200 m3
      a temp. który które Pan bierze to są chwilowe i nie mają wiele wspólnego z całodobowymi .
      Pokazałem ,że PC może pracować nawet z COP poniżej jedności,
      Może ale nie musi i tak cały czas nie pracuje. Głupcze .ale pozwala odzyskiwać energię z wyrzucanego powietrza .
      Idioto w większości inteligentny Reku pracuje na 60 m3 na 60 m3 60 m3
      Pompa pobiera powietrze z OBIEKTU !!!!!!!!! i nic nie dostarcza do OBIEKTU !!!!!!! i nie żadne 2,7 .
      Jak nie dostarcza to wniosek .że przy szczelności obiektu n= 0,36 solidnie PC zamienia zyski solarne na ciepłą wodę. Ale nie do lania wody Panie Marcinie, który nie może pogodzić się ze swojej nieciekawej inwestycji bez akumulacji obiektu i dalszych nieciekawych rozwiązań . Pozdrawiam,
      ROZSĄDKU pozdrawiam

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Panie Marcinie dopadły do Pana wpisu dwa chwasty tego kanału , nie mogący zrozumieć, że nawet 8 lat temu można było wybudować poprawnie, a oni tego nie zrealizowali a nazywają sami siebie FaChOwCaMi

  • @user-gm2gh7qo1t
    @user-gm2gh7qo1t 2 หลายเดือนก่อน

    Domy trzeba budować ciepłe ale rozsądnie, nie ma co za bardzo izolować bo i tak musza być otwory wentylacyjne, dom zbyt szczelny ,też nie jest dobry, te wyliczenia zwrotu z grubsza dobre , czas zwrotu długi , i więc niekoniecznie zasadne tak duże wydatki, ale czego nie uwzględniono w tych wyliczeniach ? nie wyliczono tego że klasyczna energia jest sztucznie za wysoko opodatkowana , czyli podatek od kopalin , podatek akcyzowy od energii, podatek od CO2, w USA na energie jest jakiś standardowy podatek „sels taks” itp., więc energia jest dwa razy tańsza niż w upadającej UE , to się przekłada na plajtę gospodarki UE, ale nie o tym chce pisać, a o tym że cena energii w UE jest sztucznie podwyższona , co nie wynika z kosztów pozyskania klasycznej energii , a z bezsensownego masochizmu gospodarczego podwyższania podatkowego ceny energii , (w skrócie UE uważa energię z towar Luksusowy, i tak tą energie opodatkowuje jak wódkę i papierosy, czyli UE uznaję ze używanie energii to luksus ? do dużego opodatkowania) ) gdyby w bilansie uwzględnić realną cenę energii klasycznej , to czas zwrotu inwestycji w przereklamowany dom pasywny wynosiła by więcej niż 50 lat i to jest „klu problemu” i na tym polega oszustwo, kto nie chce mieć ciepłego domu ? każdy chce , bo zapłaci mniej za energię (więc nie trzeba zmuszać na ocieplanie) ale w rozsądnych granicach , a bilans trzeba by robić do realnych cen energii tak jak w USA , i nagle co by się okazało ? że tak jak w USA, średnio ocieplony dom ledwie szkieletowy z karton-gipsu, opłaca się ogrzewać tanim prądem , tam nawet na instalację gazową (tańsza w ekspleatacji ) nikt nie chce instalować bo po co ? skoro inwestycja w alternatywne źródła energii może zwróci się za 100 lat ? i to jest to oszustwo w UE, zróbmy bilans to REALNYCH DETALICZNYC CEN ENERGI w USA , a na dodatek wchodzą jakeś agregaty prądotwórcze mały silnik na gaz który może robić z elektrociepłownie, ciepło z chłodnicy idzie do grzania domu , i wtedy sprawność układu może wynosić 90 % prąd ciepło , i jak uwzględnimy realne ceny energii z USA, to ta cała ekologia to szwindel i oszustwo

  • @buczek9372
    @buczek9372 ปีที่แล้ว +4

    Niech się pan już nie ośmiesza, bo traci pan wiarygodność. Oczernia pan człowieka szukając chyba sensacji i wyświetleń. Niech się pan zajmie tym co robił do tej pory, niech pan tłumaczy ludziom że pasive jest ok, a nie pan szuka uj wie czego.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      Niech Pan tego nie ogląda moich przekazów,
      widocznie nie szuka pan wiedzy, tylko gawędzena,
      ja tego nie uskuteczniam.
      Pozdrawiam

  • @Piotr_Lask
    @Piotr_Lask ปีที่แล้ว +3

    Czyli standard. Prawie godzina pierdoletów o "uczeniu księdza pacierza", o "co będzie jak cię pobiją" i wszelkie podobne kocopoły, puste frazesy, że jak jest ciepło, to jest ciepło - i znów ANI SŁOWA o sprawach NAJWAŻNIEJSZYCH: prostego wyliczenia ILE KASY trzeba zainwestować w każde konkretne rozwiązanie (teraz, a nie 50 lat temu) i ILE dzięki temu zaoszczędzimy, czyli ILE CZASU będziemy czekać na zwrot inwestycji. Ręce opadają.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      Szanowny Panie Piotrze , ile trzeba zainwestować - proste, zainwestować podobnie + - 10 % więcej lub mniej
      i można mieć bubel lub mieć dobry energetycznie obiekt, z kilkukrotnie lepszym efektem,
      ale najpierw trzeba pozyskać wiedzę jak to zrobić.
      Ja wydałem w owym czasie tyle ile kosztowało mieszkanie w bloku tj 360 tys zł..
      i dopiero za 30 lat będą budowane domy jak mój o zużyciu 7,5 kWh/m2/rok .
      Pozdrawiam

    • @Piotr_Lask
      @Piotr_Lask ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 JPRD, przeczytaj Pan co napisałem i jak masz Pan coś do powiedzenia w temacie mojego komentarza to mów Pan na temat, a jak nic Pan nie masz do powiedzenia, to...

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@Piotr_Lask Napisał Pan czyli standard i i na końcu
      ILE CZASU będziemy czekać na zwrot inwestycji.
      To proszę podać jak szacuje Pan zwrot inwestycji.
      1. domu który jest enegooszczędny i tego który zużywa 5 x więcej energii
      2. mieszkania
      3. odkurzacza
      3. samochodu
      Pozdrawiam

    • @Piotr_Lask
      @Piotr_Lask ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 No właśnie widzę, że nawet pan nie trybi o czym w ogóle mówię. Toż weź pan poszukaj w internecie jak się liczy czas zwrotu dowolnej inwestycji, to się pan dowiesz o czym w ogóle mówią komentujący.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@Piotr_Lask Komentujący sobie komentują a Pan ma mieć swoją wiedzę
      To proszę podać jak szacuje Pan zwrot inwestycji.
      1. domu który jest enegooszczędny i tego który zużywa 5 x więcej energii
      2. mieszkania
      3. odkurzacza
      3. samochodu

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 ปีที่แล้ว +1

    Dobra dom pasywny. Prosze podac jakie izolacje zastosowane. Sciany, podloga i strop...

    • @antonikrason3963
      @antonikrason3963 ปีที่แล้ว

      Na wcześniejszych filmach podaje grubości izolacji

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 ปีที่แล้ว +2

      @@antonikrason3963 wystarczy uchylone okno, i cała "pasywność" idzie w pizdu..,..

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 ปีที่แล้ว +4

      @@antonikrason3963 no to jakie tam są. Bo zamiast jeden konkretny film z konkretnymi informacjami to kupa glupich filmow z "pomiarami" i glupimi tekstami ktore nic nie mowią...

    • @mirekcich
      @mirekcich ปีที่แล้ว +2

      @@patrykf4993 se poszukaj księżniczko niewydymko !

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      ​@@mirekcichMoże podasz jakie grubości i lambdy? Pan Maciej wspomina o grubości ale już mniej chętni mówi o parametrach izolacji.

  • @janpis1091
    @janpis1091 ปีที่แล้ว +2

    Te argumenty ze słońcem to zupełnie nie trafione i powiem bardziej dosadnie głupie. Opowiada gościu tak jak by to słońce świeciło cała dobę na okrągło a tak nie jest. Nie rozróżnia danych że zimą w naszym klimacie słońce to rarytas jak śnieg w Egipcie. A w dodatku bruzdzi i podsuwa eurokolchoznikom by pomniejszyli zużycie na m2 o 4 razy. Mądre to nie jest i nie służy nikomu bo zaraz się znajdą kolejni klimatolodzy i popaprańcy którzy będą lobbować by w domach mieć 0°C bo także da się wyżyć. Człowieku ogarnij się i nie udowadniaj ze da się żyć bez ogrzewania zima.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Janie pisie, Rozsądku uzupełnij swój brak wiedzy :
      - co to są zyski solarne jaka to energia ,
      - co to są zyski bytowe ,
      - uzupełnij wiedzę co to akumulacja lub jej brak w obiekcie
      i lepiej nie pisz GŁUPOT, bo to nie do śmiechu . Pozdrawiam

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw ปีที่แล้ว +3

    @iZZi instalacje
    Mam takie proste pytanie: dlaczego zwyczajnie nie skonfrontujecie tych pomiarów i teorii na temat domów pasywnych z inżynierem, który ma certyfikat do projektowania takich domów?
    Oglądający ten kanał nie koniecznie są inżynierami i mogą nie wiedzieć, jak się wykonuje pomiary.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว

      Jacek :)
      "iZZi instalacje" odpowiedział:
      """iZZi instalacje
      31 minut temu
      Pomiary są chociażby po to, żeby wiedzieć jakie zużycie wskazał PODLICZNIK ZUŻYCIA PRĄDU 😉"""
      Co o tym sądzisz?

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Raczej nie ma po co tego konfrontować.
      Budynek pasywny bez ogrzewania a temperatura za nagrzewnicą T5 w dniu 27.02.2023: 32*C przed nagrzewnicą T4: 20,3*C
      28.02.2023: 29*C za nagrzewnicą T5 i przed T4: 20,0*C 😂
      Nieźle słońce nagrzało tą nagrzewnicę 😊
      Słońce zwane podgrzewaczem ciepłej wody z funkcją pompy ciepla.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  ปีที่แล้ว +3

      Panie Przedstawiciel, wyrywasz Pan komentarze z kontekstu a Pan need Marcin był uprzejmy do mnie zadzwonić i umówiliśmy się na przesłanie mi listy zarzutów do których mieliśmy się odnieść na filmie z Panem Maciejem... Minęło trochę czasu, listy nie dostałem 🤨

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw ปีที่แล้ว +2

      @@marekprzedstawiciel8740 Kolega z mikrofonem i kamerą pewnie skończył jakiś WUML*, nic nie kuma i robi "show". Energia poszła w górę, wiec takie tematy są gorące.
      * WUML - Wyższy Uniwersytet Marksistowsko-Leninowski. Taka sieć uczelni, przekazująca wyjątkowej wartości wiedzę swoim absolwentom. 😆
      A tak na poważnie, to oczywiście żenada. Przecież w każdym domu podłoga może się nagrzać do 30 stopni. Te pomiary oczywiście w najbardziej słoneczne dni, gdy padł rekord produkcji z fotowoltaiki w Polsce (proponuję pogooglać). Do tego pomiary temperatury stołu. Mały Kazio chodzi po domu i mierzy, wiec duży Kazio mu wierzy.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว

      @@iZZiinstalacje - p. DAMIANIE - proszę - to też Pan uważa za "wyrwane z kontekstu"!!!
      Maciej Sempinski5 dni temu (edytowany)
      @Marek Przedstawiciel Idioto Podaj na FORUM
      Ja nie potrzebuję rekuperacji!!!!! -
      I mam obiekt SUPER
      Ucz się ALBO LECZ się
      Kominy to n-3 a ja z instalacją reku mam n- 0,36
      a więc 800 % korzystniej
      Można i tak .
      proszę się uczyć albo leczyć. Pozdrawiam"""
      """Maciej Sempinski2 tygodnie temu (edytowany)
      @Marek Przedstawiciel IDIOTO
      piszesz kolejne Głupoty w stylu
      W KOŃCU p. MACIEJ NAPISAŁ PRAWDĘ!!!!!!!!!
      """"dom zero energetyczny nie musi być domem pasywnym""""""
      Czyli rozumiem, że to są komentarze p. Macieja - wyrwane z kontekstu??????
      PROSZĘ O ODPOWIEDZ????

  • @ukaszh.bobbudowniczy.6906
    @ukaszh.bobbudowniczy.6906 ปีที่แล้ว

    Za małe zyski i oszczędności w tych domach pasywnych a domach nisko energetycznych by w to brnąć.

  • @adamczaja-pankiewicz
    @adamczaja-pankiewicz ปีที่แล้ว +2

    Wystarczy sobie przypomnieć jakie ziemie były jeszcze 30 i 40 50 lat temu chciałem zobaczyć jak się mieszka w takim domu pasywnym przy minus 30 stopniach mówię jeżeli ktoś myśli że takiej zimy nie wrócą to jest głębokim błędzie

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Proszę sprawdzić w Instytucie Domów Pasywnych
      u mnie najchłodniej było - 16,5 oC Pozdrawiam

  • @patrac2826
    @patrac2826 ปีที่แล้ว +1

    Panie Macieju na pewno jakąś wiedzę Pan posiada i to na pewne zagadnienia lepszą od przeciętnego homosapiens ;) , chciałbym w Pana wieku mieć tak sprawną głowę i żeby mi sie chciało mieć jakąś zajawkę, a nie siedzenie w fotelu przed tv, za to niewątpliwie należą się brawa👏.
    Jednak ten budynek nie jest Pasywny i proszę nie przekłamywać rzeczywistości, bo dla osób, które mają jakieś pojęcie to wkładanie kija w mrowisko. No chyba, że na tym Panu zależy i to chwyt marketingowy by mówiono i nie ważne jak, ale by mówiono ;).
    Pana dom jest po prostu budynkiem energooszczędnym lub nisko energetycznym. Dowiemy się tego jak Pan wykona świadectwo charakterystyki energetycznej, co po czerwcu w pewnych przypadkach będzie obowiązkiem. Może izzi zechce Panu to zasponsorować i wyda to 300zł za wykonanie takiego świadectwa w ramach kręconego filmiku. Dzieki temu pokaze ludziom na czym polega zrobienie takiego audytu energetycznego budynku i pokarze rzeczywista charakterystykę Pana budynku, przecież w końcu na tych filmikach zarabiają coś z YT, plus rozwijają kanał. A też dla Pana i dla izzi to okazja na zamknięcie niedowiarkom ust i udowodnienie wszystkim, że jest to budynek Pasywny. ;)

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      7 marca o godz. 21:00, otworzyliśmy nabór do VI-tej już edycji Międzynarodowego Programu Szkoleniowego - Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego Online
      Proszę się doszkolić i już. pozdrawiam

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว

      😂😂
      Kolejny Brzęczkowski 🙈herezje budowlane.
      Doszkolić niestety w zakresie budownictwa musi się Pan.

  • @77seban
    @77seban ปีที่แล้ว

    Czyli czas wyburzyć stare domy i budowac nowe 😂

  • @keramk.8331
    @keramk.8331 ปีที่แล้ว

    Kiedyś jeden gościu przysiadł się do drugiego przy ognisku i mówi po co ci te koła ? Jedziesz tym i zasypiasz my na naszych kwadratach mamy masaż i nie zaśniesz w trasie... powiedziawszy to neandertalczyk odszedł w niepamięć ;)

  • @sebastiandudek7194
    @sebastiandudek7194 ปีที่แล้ว

    Trochę mniej emocji i wyzwisk P. Macieju. Wszystko zmienia się stopniowo, to że Pan od niedawna zbudował i ma taki dom to też zajeło dużą część Pańskiego życia i proszę nie wymagać od reszty społeczności by mieli już wszyscy domy pasywne.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Nie zrozumiał Pan przekazu,
      poznanie tematu domów pasywnych zajęło mi dwa lata
      i było dekadę temu , 10 lat temu.
      Wybudowałem wg tych zasad dom już 8 lat temu,
      dzielę się tym , że tak można a nawet trzeba.
      I co / i HEJT.
      Jak Pan umie czytać i oglądać . PODAWAŁEM , że tak można , można
      i po co Pan pisze BZDURY jak niżej :
      proszę nie wymagać od reszty społeczności by mieli już wszyscy domy pasywne.
      pozdrawiam
      Maciej Sempiński

    • @sebastiandudek7194
      @sebastiandudek7194 ปีที่แล้ว

      ​@@maciejsempinski6306 Doceniam to że Pan chce i dzieli się wiedzą to bardzo pozytywne. Mniej pozytywne jest sposób w jaki czasem Pan to robi ,mianowicie, krytykuje innych jak n.p. prowadzący kanał na TH-cam ( Działka i Ja ) co nic pozytywnego nie wniosło moim zdaniem a wręcz przeciwnie, stwarzając wrażenie jeżeli nie myśli i nie robi tak jak ja to głupek i.t.p. Może nie celowo Pan to zrobił ale ja tak to odebrałem. Pozdrawiam. Sebastian Dudek

  • @maciejsempinski6306
    @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

    Szanowni krytycy Pomiarów,
    Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który do tej pory nie wprowadził klas energetycznych w oznaczeniu budynków mieszkalnych. Tymczasem różnica w kosztach ogrzewania budynku o klasie energetycznej A i klasie energetycznej F czy G jest ogromna. Poziom kosztów ogrzewania może być ponad 5-6 krotnie większy.
    Rozsadek potrzebny. pozdrawiam

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw ปีที่แล้ว

      Szanowny Macieju Sempiński,
      Twoje wyniki pomiarów są warte tyle samo, co wyniki wyborów w Rosji. Życzę zdrowia podczas mierzenia temperatury stołu i obrusu. 😛

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      W pewnym zakresie mogę się z tym zgodzić 🙂
      Akurat pomiar temperatury za nagrzewnicą dobrze że został wykonany 😂 32*C i 29*C.
      Stół wymienił temperaturę z nagrzewnicą 🙃

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว

      No z tym trudno akurat się nie zgodzić. Od czerwca się zacznie i wtedy zobaczymy jakie wartości będzie mieć świadectwo charakterystyki energetycznej Pana budynku. Zapewne to zamknie usta tym niedowiarkom, którzy nie wierzą w Pana zużycie roczne, we współczynnik Eu oraz w to, że Pana budynek jest pasywny.
      Tylko po co czekać do czerwca skoro można wykonać już teraz, czy nawet można było wykonać po budowie i zamknąć usta niedowiarkom już od początku.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@MrRatpaw Widać z dokonanego wpisu, że fakt Poziomu kosztów ogrzewania 5-6 krotnie większy do Pana nie dociera, jak do wspomnianego w filmiku suszarnika . Nie będziesz uczył ks....

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Jaki znowu fakt poziomu kosztów ogrzewania większy 5-6 krotnie? To zdanie nie ma sensu

  • @trenerkolarski7460
    @trenerkolarski7460 ปีที่แล้ว +2

    Nie da się słuchać tego pieprzenia.
    Ciekawe czy by tak ochoczo przeczytał to co ja bym mu mapisal i wydrukował, bo jak widać jego kompetencja kończy się na czytaniu z kartki.

  • @marcincembrzynski1268
    @marcincembrzynski1268 7 หลายเดือนก่อน

    Nie neguję nowych technologii budowlanych i jakichkolwiek innych zapewne są świetne , ekonomiczne i przyjazne dla Planety, ale nasuwa mi się paradoksalne porównanie do chleba, czy Pan Maciej zachwyca sie pieczywem z wielkiej technologicznie doskonałej
    piekarni, gdzie nowoczesny proces produkcyjny pozwala na powstanie bochenka chleba w godzię lub dwie z gotowych mieszanek nie wiadomo czego, czy małej domowej piekarni
    gdzie cały proces trwa dobę lub dwie?
    Moim zdaniem dom pana Macieja
    jest świetnym rozwiązaniem dla budownictwa przemysłowego,
    a dla człowieka życie w zgodzie z naturą , żywy ogień w kominku, różnice temperatur , naturalne materiały drewno , glina są mimo wszystko bardziej przyjazne dla naszych organizmów niż betonowy termos tyle.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  7 หลายเดือนก่อน

      95% domów budowanych jest w standardowej murowanej technologii. Dom Pana Macieja jest przede wszystkim szczelniejszy i bardziej przemyślany pod kątem izolacji od innych budynków, nie ma tam zastosowanej "kosmicznej" technologii :)

    • @marcincembrzynski1268
      @marcincembrzynski1268 7 หลายเดือนก่อน

      ​@@iZZiinstalacjeReklama średnia i za długa.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 หลายเดือนก่อน

      @@iZZiinstalacje - p. Damianie kiedy film z podsumowania ogrzewania u p. Macieja???
      czy w tym sezonie 23/24 - w ogóle nie ogrzewał domu???
      skoro w zeszłym sezonie przekazał, że sezon ogrzewania wynosił 100 dni
      to być może faktycznie w tym sezonie było zero dni????
      bo ja dzisiaj zakończyłem sezon ogrzewania 😊
      u mnie trwał ponad 190 dni
      i mam (wg p. Macieja) dom dramatycznie nieszczelny itp. i itd.
      zużyłem przez ten czas (od 1.10 do 25.04) na ogrzewanie (CO) - 12,85 kWh/m2/rok (prawie 7 mies)
      nic nie przełączając nic nie sprawdzając nie robiłem milionów pomiarów itd.
      chciałem porównać dom (domek 82,5m2) pasywny - który posiada MATY, POMPĘ, GWC, REKUPERACJĘ
      z domem (ponad 250m2) który jest "źle wykonany" - interpretacja p. Macieja!!!
      Pozdrawiam

  • @MrTf23
    @MrTf23 ปีที่แล้ว +1

    Si Di xD

  • @rafas6665
    @rafas6665 ปีที่แล้ว +2

    A ten znów swoje, ogrzewa pompą ciepła, prąd bierze z fotowoltaiki, ma dom pasywny bo fotowoltaika pokrywa zapotrzebowanie na prąd do ogrzania domu ... i ziemia jest płaska...

    • @damianmaj
      @damianmaj ปีที่แล้ว

      Oglądasz ale nie rozumiesz. Analfabetyzm funkcjonalny 😕

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      ​@@damianmaj Pan tam przebywa i nie rozumie jak funkcjonuje ten system. Jak można dzielić zużycie energii przez pompę ciepła przez m2 i mówić wszystkim, że to energia cieplna! To urządzenie pracuje z COP 2,7 przy temperaturze powietrza 14*C, jak pokazywaliście ostatnio wykresy to temperatura na wyrzutni rekuperatora utrzymywana była między 12-13*C. W dniu, kiedy pracowało ogrzewanie za rekuperatorem temperatura 14,6*C. W listopadzie 2022 widać w notatkach temperaturę od 15*C do 17*C. Przy 20*C COP 3,4.
      Wykres na pomarańczowo w tym nagraniu to co to? th-cam.com/video/OOFGL-7PgQA/w-d-xo.html
      Latem PC pobiera u Pana Macieja od 0,5 kWh do 0,9 kWh, ponieważ pracuje z COP 3,4 lub większym. Proszę bardzo na potwierdzenie dane z notatek. th-cam.com/video/j8TJjZXGXFo/w-d-xo.html
      Temperatura T7 za rekuperatorem cały czas na poziomie od 18*C do 25 *C
      0,5 kWh x 3,4 = 1,7 kWh energii cieplnej
      0,7 kWh x 3,4 = 2,37 kWh energii cieplnej
      Zimą 0,78 x 2,7 = 2,1 kWh energii cieplnej
      Jakoś tak dziwnie porównywalne te wyniki nieprawdaż? A ja tu niczym nie manipuluje podkładam dane producenta Aristona. COP przy 14*C: 2,7 i przy 20*C: 3,4.
      Kreatywną matematyką i obliczeniami Pan Maciej udowadnia nam, że ma budynek pasywny.
      Od zużycia prądu przez pompę ciepła odejmuje cwu 150 kWh. Ciekawe jak to zmierzył, skoro cwu i ogrzewanie nagrzewnicy i grzejnika drabinkowego pracuje na jednym obiegu?
      Pompa przez 100 dni pobrała 612,80 kWh energii elektrycznej. 612,80 kWh x 2,7 COP = 1654,56 kWh energii cieplnej.
      Jeśli pompa ciepła pobrała z sieci od 11.03.2022 do 24.02.223 - 808 kWh energii elektrycznej przez 350 dni.
      808-612,60=195,20 kWh. Dzielimy to przez 250 dni i wychodzi nam 0,78 kWh na cwu a nie 1,5 kWh.
      0,78 kWh x 100 dni = 78 kWh x 2,7 =210,60 kWh energii cieplnej.
      1654,56 kWh - 210,60 kWh = 1443,96 kWh : 82,5 m2 = 17,50 kWh/m2 energii cieplnej na ogrzewanie przez 100 dni.
      Pan Maciej nie ma pojęcia jak działa pompa ciepła, rzuca teksty z książek i opracowań ale tego nie rozumie.
      "@maciejsempinski6306 "Stwierdzenie, że pompa ciepła dysponuje mocą X jest skrótem myślowym, bowiem dokładnie należałoby powiedzieć, że pompa ciepła jest w stanie przekazać moc X"
      Przekaże moc cieplną z 200 m3h powietrza o temperaturze np. 14*C (dolnego źródła) do wody w zasobniku podgrzewając ją do 55*C (górnego źródła).
      @maciejsempinski6306
      "Jeśli zamkniętym szczelnym pomieszczeniu umieścimy ssanie PC i nagrzewnicę z wodą to czy za moment tam będzie sauna np. 5 razy więcej energii i 20 godz. 100% a za tydzień, ile? "
      Oczywiście że będzie tam sauna, ponieważ pompa ciepła podnosi temperaturę czynnika roboczego z niskiego (dolnego źródła np. powietrza o temp. 14*C) na wyższy poziom temperaturowy do (górnego źródła 55*C w zbiorniku zasobnika). Pan nadmuchuje z nagrzewnicy powietrze o temperaturze 30-35*C. Więc taka temperatura będzie w pomieszczeniu. Wystarczy zadbać o to, aby pompa ciepła otrzymała wymaganą objętość powietrza, czyli kubatura pomieszczenia powinna wynosić 200 m3. Ponieważ pompa ciepła Ariston 110l potrzebuje od 100 do 200 m3h powietrza.
      Teksty, że Pan Maciej nie wprowadza energii cieplnej do budynku z zewnątrz to można w baśnie wcisnąć. Proszę mi powiedzieć co robi centrala wentylacyjna jak tłoczy powietrze z zewnątrz przez GWC? Wodę dostarcza, wolne rodniki czy co? Oczywiście że powietrze z energią.
      Może mamy wierzyć tym obliczeniom COP poniżej 1 i przy 60 m3/h 0,66. Pompa ciepła wyrzuci błąd i przejdzie na grzanie grzałką elektryczną, jeśli będzie miała zbyt duży opór na instalacji doprowadzającej powietrze.
      Bypass jak ładnie go widać i dwie przepustnice. Jedna może kierować powietrze z rekuperatora lub gwc. Lub jedno i drugie wystarczy ją uchylić. Druga przepustnica, idealna sprawa na lato przekręcamy i dostarczamy również powietrze z poddasza o znacznie wyższej temperaturze.
      th-cam.com/video/Lxd45rSa_Dk/w-d-xo.html
      To samo rozwiązanie zastosowane jest u Pana Kasjana, żeby PC otrzymywała tyle powietrza, ile potrzebuje i pracowała w trybie pompy ciepła.
      Jeszcze jedna sprawa to nie zamykanie obiegu na nagrzewnicę i grzejnik łazienkowy. Przecież jak Pan Maciej używa ciepłej wody to podgrzewa tą instalację. Mało tego jest to obieg cyrkulacyjny więc może krążyć po nim ciepła woda, jeśli złamie opór na zaworze kierunkowym o ile on tam jest zainstalowany.
      Jeśli się mylę to proszę mi to udowodnić, a nie rzuca Pan teksty o analfabetyzmie.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว +1

      @@damianmaj - p. Damianie, kiedy otrzymam ODPOWIEDŹ na zadane pytanie??????
      Rozumiem, że są priorytety (kasa z YT-be), ale CZY MA PAN SZACUNEK DLA WŁASNYCH FORUMOWICZÓW????
      o to jest pytanie???
      Czekam na odpowiedź JUŻ 10 DNI!!!!
      Domyślam, się, że jak się nie ma ARGUMENTÓW na zadane pytanie - to "zapadamy się" pod ziemię????

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว

      @@damianmaj - Panie Damianie, tak myślałem.
      Nie ma Pan jednak - cohones!!!!!!!!

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Panie Rafale wiedzy
      „Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (15kWh/(m2·rok)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Tak, że nie potrzebuje on autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania.”
      Nazwa „pasywny” wzięła się z założenia, że dom taki nie wykorzystuje „aktywnych” źródeł energii potrzebnej do ogrzewana powietrza i wody, takich jak piece, kotły, czy centralne ogrzewanie.
      Energię do utrzymania komfortu termicznego dostarczają tylko źródła pasywne takie jak energia promieni słonecznych, mieszkańcy, ciepło wydzielające się np. podczas gotowania czy urządzenia elektryczne, które pomimo wysokiej sprawności, zawsze wydzielają pewną ilość ciepła.
      Zestawienie kryteriów domu pasywnego dodatkowe
      1.Maksymalne zapotrzebowanie na moc do ogrzewania Mniej niż 10 W/m2
      2.Współczynnik przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłoga na gruncie) Mniej niż 0,15 W/(m2 K)
      3.Współczynnik przenikania ciepła U przez okna, przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g U mniej niż 0,8 W/(m2 K) g powyżej 50%
      4.Szczelność budynku n50 Poniżej 0,6 1/h
      5. Sprawność rekuperatora przy poborze energii elektrycznej Sprawność powyżej 75% Pobór energii elektrycznej poniżej 0,45 Wh/m3
      6.Zużycie energii pierwotnej do zaspokojenia wszystkich potrzeb energetycznych domu Poniżej 120 kWh/(m2 rok) .
      Pozdrawiam

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 ปีที่แล้ว

    płyty Si Di

  • @jaceknowak5121
    @jaceknowak5121 ปีที่แล้ว +4

    Niech Pan pokaże wykres temperatury jak jest w pomieszczeniu w nie rekuperator nie stół nie podłoga nie sufit. Tylko rzeczywisty monitoring temeperatur dobowych w każdym pomieszczeniu! W zaleznosci od temperatury dobowych na zewnątrz. Ciekawe jakie odczyty bwmedzie mial Pan w -20 stopniach. Bo to pokaże ile wart jest ten dom. Bo ja nie mając domu pasywnego wylaczone ogrzewanie mam w ciągu domu jak pan porównuje mam te same odczyty w pomieszczeniu. Podaje Pan wartości chaotycznie nie mając ciągu logicznego i co to daje nic. Jako pomariowiec jak to Pan określą w ten sposób danych Nigdy Pan nie przedstawił. Co chwilę zmiana danych. Brak ma Pan pomiarów nocnych godzinach xd. Wtedy czapka i kufajka.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Miał Pan wszystko pokazane. Pozdrawiam

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว

      No i koniec i kropka 😆

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Wszystko pokazane? w nocy jakoś brak pomiarów z pomieszczeń. Niepofatygowal się Pan zrobić pomiarów temperatur na anemostatach wyciągowych. Napewno była by tam temperatura 25*C z nad stołu 😉
      Najlepsze i tak są temperatury za nagrzewnicą już 3 dnia eksperymentu. 29 i 32*C ale 7 dni bez ogrzewania 😂
      Pisałem Panu że ma Pan układ cyrkukacyjny i wyłączenie pompy erga do cwu nic nie daje bez fizycznego zamknięcia obiegu na nagrzewnicę i grzejnik drabinkowy w łazience.
      Im wyższa temperatura na wyjściu tym szybciej będzie cyrkulować w tym obiegu. Dodatkowo jak pobiera Pan ciepłą wodę to płynie ona przez ten układ i ogrzewa nagrzewnicę i grzejnik w łazience.
      Jak dla mnie to Pan Maciej nigdy nie skończył sezonu grzecznego Tylko napędza perpetum mobile pompą ciepła non stop.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin Jak chcesz się dowiedzieć człowieku co te cyfry oznaczają trzeba pytać,
      już poprzednio wypisywał Pan śmieszne rzeczy, prostowałem te głupoty,
      teraz też muszę 32 i 29 to nie *C. pytaj człowieku jak masz wątpliwość
      to Wh średnia z 12 godzin zużycia reku w określonych warunkach,
      dobowe zużycie też jest w tabeli ,
      oraz chwilowe tez jest w tabeli.
      Rozsądku. Pozdrawiam

    • @miloszenko
      @miloszenko 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@neezmarcinprzy tej izolacji oczekiwanie znaczącego spadku temperstur w ciągu godzin to oznaka całkowitej nieznajomości tematu.

  • @Mikikikii
    @Mikikikii 6 หลายเดือนก่อน

    Wszystko fajnie ale nawiedzony to on jest napewno.

  • @jangorki7449
    @jangorki7449 ปีที่แล้ว +2

    Dziadku ,Dziadziuniu co To możesz wiedzieć o nowych technologiach. Te Twoje eksperymenty że szklankami na temat strat ciepła przypominają mi raczej czasy PRR. Dlatego ni mieliśmy żadnego własnego samochodu czy samolotu. Tacy to fachmani byli że rolnicy bez wykształcenia sami konstrulowali ciągniki bo na inżyniera nie można było liczyć.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Synciu jeszcze dużo nauki, praktyki przed Tobą, bo nawet w zdaniach powyżej robisz błędy.
      Nawet tego pokazu nie potrafiłeś zrozumieć, a co dopiero jak realizowany jest dom pasywny, w którym już zapomniałem o trwającym w kraju sezonie grzewczym . Do nauki zapraszam. Pozdrawiam

  • @yarekr7628
    @yarekr7628 ปีที่แล้ว +4

    We wszystkim trzeba mieć odrobinę umiaru i zdrowego rozsądku :) Zaczyna się to robić śmieszne, takie trochę robienie religii z pseudo oszczędności. Jeszcze parę lat i będziemy mieć w tej uni 90 % ludzi wykonywujących takie "gówno prace". Potem w Brukseli słuchają takiego bełkotu nawiedzonych i uznają to za zbawienie świata i kolejne nakazy. Każdy ma swój rozum i dąży do tego żeby mało płacić za ogrzewanie, ale dążenie do tego żeby dom się sam ogrzewał to utopia.

  • @adam.j2536
    @adam.j2536 ปีที่แล้ว +1

    Nie chciał bym Pana że względu na wiek ale opowiada Pan brednie najlepiej to ustwierdzic po tym białym termometrze który nie ma czujnika gdyby go Pan ustawił w dobrej szklarni z poliwęglanu okazało by sie ze jest ona o wiele lepsza jak Pana dom energooszczędny nie wiem kto wieży w te wasze chyba tylko ktoś poniżej wiedzy podstawowej-bez obrazy dla czytającychile kosztuje w 2023 rok I kogo realnie na to stać podobno jest Pan takim obliczeniowcem? Pracowaliśmy w kamienicy gdzie małżeństwo w podobnym wieku w budynku z przed 100 lat nie potrzebowało ogrzewania ani ciepłej wody jak było w trasznie zimno dla zwykłego człowieka czyli dla mnie to dogrzewali się gazem z butli a. Kapali się w zimnej wodzie bo to według nich zdrowotne niestety mąż zmarł mając jakieś 85 lat pani dalej żyje w tym samych warunkach i to wiem z własnych doświadczeń a jak ktoś nieufny to niech kupi termometr taki jak ma zdjęciach i niech go postawi na naslonecznionym stole to sam się przekona że ma dom energetyczny?

    • @adam.j2536
      @adam.j2536 ปีที่แล้ว

      Nie wiem ja jestem trmpy jak blokowC te filmy może ktoś z uczciwych pomoże chyba że nie mam racji proszę o pomoc

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว

      @@adam.j2536 - ale jak chcesz zablokować ??
      poczytaj komentarze (Jacek Kosowski, neez Marcin, moje i wielu innych) co nie dali się zmanipulować przekazowi.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Szanowny Panie Adamie mój dom jest pasywny i zero energetyczny a energooszczędny - wiedza -
      i o tym jaki jest dom nie pomiar decyduje,
      tylko rozwiązania techniczne, a pomiar może to potwierdzić lub nie.
      Pomiary wykonywane były przez kilka różnych termometrów i to pokazane w filmikach, uważnie oglądać !
      a ten biały na który się Pan powołuje nie jest używany do pomiaru temperatury,
      a jedynie do pomiaru wilgotności i świetnie się spisuje.
      pisanie przez Pana - Pana dom energooszczędny nie wiem kto wieży w te wasze - to chyba nie chodziło o wysoki element tyko WIARĘ a to pisze się przez rz . To nie wiara tylko POMIARY.
      GWC kosztował kiedyś 6 312 zł netto dziś pewnie więcej.
      Wówczas tona węgla kosztowała 300 zł dziś 3000 zł. Po co te Pana głupie wywody.
      GWC zimą przy temp . zewnętrznej - 16 oC wprowadza do obiekty temp powietrza + 8 oC a latem zamiast + 40 oC wprowadza + 21 oC i jest SUPER KOMFORT.
      Proszę dokształcić się co to zyski solarne i bytowe i nie epatować swoją niewiedzą . Pozdrawiam

    • @kathpearl876
      @kathpearl876 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Czy pasywny będzie dom o pow. 25 m2 ogrzewany pompą ciepła, która rocznie pobierze 8 MWh, a całą tę energię wyprodukuje elektrownia słoneczna mocy 10 kW i z wirtualnego magazynu na starych zasadach będzie można odebrać 8 MWh.
      Zapotrzebowanie na energię pierwotną będzie zerowe. Dom będzie zeroemisyjny. Pompa ciepła pobierze 8 MWh energii z gniazdka, a przy COP 2,5 wprowadzi do domu 20 MWh ciepła. Ze słońca będzie mniej uzysków niż strat przez okna, więc nie ma co liczyć. W przeliczeniu na m2 przykładając do licznika pompy ciepła to będzie 320 kWh/m2/rok, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż w Pańskim domu. Czy dom ten dzięki zastosowaniu elektrowni słonecznej i pompy ciepła będzie można nazwać pasywnym, o zapotrzebowaniu 0 W?
      Montowana własnym sumptem elektrownia fotowoltaiczna o mocy 50 kW na używanych ogniwach, wyrzucanych z zachodu, pozyskanych w cenie 0,5 zł/W powinna w grudniu wyprodukować w offridzie 1 % całej rocznej energii, czyli 400 kWh, w styczniu dwa razy tyle, w lutym trzy razy tyle. Czyli, jak kto ma trochę więcej miejsca - to mu się bardziej może kalkulować postawić dużą elektrownię i ogrzewać się nawet w offgridzie niż budować dom pasywny. Dodatkowo kolektor słoneczny z kilkudziesięciu kilometrów rurek w słoneczne dniu może zagrzać kilkanaście metrów sześciennych wody, która wydatnie podniesie COP pompy ciepła. W detalu 4km rur to 3 tys., 40 km to 40 tys., w hurcie będzie taniej. 40 km rur to możliwość wystawienia na słoneczną ekspozycję przez cały dzień 8m3 wody, której można zakumulować 90 kWh energii przy schłodzeniu z 20 do 10 stopni.

  • @2011waldek
    @2011waldek ปีที่แล้ว +6

    Ja to widzę inaczej. Budowanie zasięgów na gruncie konfliktu. To tak jak z JPII, są frakcje za i przeciw ale tematu ideologii paru osób co w głowach im przychodzi by 500 milionów ludzi w UE żarli robaki to nie. Tylko bzdury by mydlić oczy...

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      POMIARY POMIARY i HOMO SAPIENS > pozdrawiam

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +2

      @@maciejsempinski6306 albo powoli przez pomiary do demencji....

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      @@jarekszefer9832 Proszę nie diagnozować się medycznie NIGDY I TAK TRZYMAĆ - MOCNO . Pozdrawiam

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +2

      @@maciejsempinski6306 za późno, ale dziękuję za radę. Wyniki bardzo dobre podobno dożyje do 💯lat. Jeżeli przestanę oglądać bzdury z YT przedstawiane przez niejakiego Macieja S. 😳😂🤣

    • @mirekcich
      @mirekcich ปีที่แล้ว +1

      @@jarekszefer9832 jak chcesz żeby nie było bzdur to się nie udzielaj baranie...

  • @andyan8221
    @andyan8221 ปีที่แล้ว +1

    Ja jeżdżę elektrykiem za free ładując sie na Lidlu a koledzy twierdzą że 1.9tdi taniej

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 ปีที่แล้ว +1

      tutaj się mylisz, najtaniej to jeździ się samochodem służbowym 😊

  • @dawiddawid5930
    @dawiddawid5930 ปีที่แล้ว +6

    W skrócie. Jak ktoś popiera Pana Macieja jest homo sapiens a jak nie to jest homo idiotens. Kuffa mać 🤦

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +4

      Nikt nie musi budować domów pasywnych
      ani popierać kogokolwiek,
      a wulgaryzmy zupełnie nie przystają,
      chyba ,ze trzeba nimi zastąpić brak wiedzy,
      ale to błąd. Pozdrawiam

    • @mirekcich
      @mirekcich ปีที่แล้ว +2

      A kto Ci każe go popierać ? Chyba pokazuje wyliczenia i je się bierze pod uwagę .Zachowujesz się jak byś potrzebował mojrzesza przewodnika , wtedy faktycznie homo idiotens 😁

    • @dawiddawid5930
      @dawiddawid5930 ปีที่แล้ว +1

      @@maciejsempinski6306 bardzo fajnie to Pan przedstawia . Spostrzeżenia ok. Mimo wszystko wolałbym dom niskoenergetyczny . Ale to jest moje osobiste zdanie . Jeżeli nie chce pasywnego to nie jestem homo sapiens? Troszkę powagi . Źle Pan podchodzi do tematu jeżeli chodzi o odczucia ludzi.

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว

      Dla nich jesteśmy tylko idiotami Dawidzie, co zrobić chyba taka sekta...🤷

    • @dawiddawid5930
      @dawiddawid5930 ปีที่แล้ว +2

      @@mirekcich nie popieram nikogo gościu. Ty tak poważnie ? Mam swój rozum. Mogę przyjąć spostrzeżenia z lewa i prawa . Film ok. Ciekawy . Ale niech chłop mi nie wmawia że kto nie skacze za pasywnym nie jest hop hop hop. Obejrzyj jeszcze raz bo chyba coś Ci umklo na intelekcie homo sapiens 😂 rozsądek a nie fanatyzm

  • @dziupla2000
    @dziupla2000 ปีที่แล้ว +6

    Nowe domy niech bedą energooszczędne ale od już wybudowanych niech się odjebią!!! kutafony z unii

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      Chce Pan marnować kasę na zbędne ogrzewanie nikt Panu nie zabrania, Decyduje Rozsadek. Pozdrawiam

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 ปีที่แล้ว +1

      ​@@maciejsempinski6306 przewaznie wszelkie inwestycje w izolacje, poprawki, remonty zwrocą sie po naszej smierci...woec czasem poprostu nie warto. W pewnym momencie koszt inwestycji przewyzsza zyski w ten sposob ze np zainwestowane 50tys zwroci sie za 50 lat wiec nas juz dawno nie bedzie...

  • @araara7153
    @araara7153 ปีที่แล้ว +2

    Super Pan mowi. A DZIDEK bedzie dalej pierdolil swoje farmazony???

    • @mirekcich
      @mirekcich ปีที่แล้ว

      To się wiedzą nazywa trolu ...

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว

      Niedługo Dzidka zajadą jak prezydenta Gdańska fanatycy Pana Macieja...?

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 ปีที่แล้ว +1

      @@jarekszefer9832 xDDDDDDDD

    • @araara7153
      @araara7153 ปีที่แล้ว

      @@mirekcich COS CORAZ WIECEJ SIE NIE ZGADZA Z TA WIEDZA??

  • @jarekszefer9832
    @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +1

    Idealny Pan Maciej , najlepszy najcudowniejszy.
    Nie ma to jak wywodzić się z PiS -iorów i na bazie konfliktu budować wielki ład .
    🤦

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      Nie ma to jak wywodzić się z PiS -iorów . nikt Pan nie pytał, a określa siebie jako PIsiora .
      Pomiary a poglądy. POMIARY. Pozdrawiam

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +2

      @@maciejsempinski6306 nie ma to jak z mądrym popisać chociaż na YT Panie Macieju .
      Tylko szkoda ,że takie bzdury nic nie wnoszące w życie ludzi w Polsce.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      @@jarekszefer9832 To pomiary a nie bzdury, proszę nigdy nie używać termometru u lekarza ,
      bo to tez pewnie bzdury
      . NIGDY . Pozdrawiam

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +1

      @@maciejsempinski6306 lepiej niech Pan zmierzy tym termometrem temperaturę swojego ciała wsadzając go w najlepsze miejsce do tego przeznaczone. Dodam oddalone od głowy i mieszczące się w dolnym odcinku kręgosłupa. Bo na leczenie głowy jest już u Pana za późno 🤷 ale powodzenia, może jak się Pan odetnie od ludzi z izzi, którzy Panem manipulują nastąpi jakaś poprawa 👌👍

    • @marekklimkowski5878
      @marekklimkowski5878 ปีที่แล้ว +2

      ​@@jarekszefer9832nie spinaj się tak człowieku bo ci żyłka pęknie. Tyle jadu wylewasz bo co ? Nie zgadzasz się z tezami prezentowanymi w filmie to przedstaw swoje a nie uciekasz się do ironicznych i chamskich tekstów. Chyba, że Pan Maciej mówił o tobie...wtedy wszystko jasne. Pozdrawiam

  • @jaceknowak5121
    @jaceknowak5121 ปีที่แล้ว +4

    Dziadek nie napinaj się bo żyłka Ci strzeli. Ale robicie aferę xd

  • @fixknorr8121
    @fixknorr8121 ปีที่แล้ว +8

    Biedny dziadek, manewrują nim, a on chce tylko dotrwać do końca swego w spokoju........

    • @antonikrason3963
      @antonikrason3963 ปีที่แล้ว +2

      Biedny to ty jesteś a ten dziadek to skarbnica wiedzy i świetny gość

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 ปีที่แล้ว

      @@antonikrason3963 daje się podprowadzać w syf, który nie jest jego rzeczywistością...

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 ปีที่แล้ว

      @@antonikrason3963 "świetny gość", który wszystkich w koło nazywa głupkami, bo nie liczą na kartce papieru, jak on sam......

  • @pawelber6951
    @pawelber6951 ปีที่แล้ว +1

    Kanał robiony pod łapanie lemingów i modnych brodziarzy z labladorem🤣

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +1

      Kanał pokazuje jak 10 lat temu,
      można było zrealizować inwestycję za koszt mieszkania,
      a nieudacznicy dają najwięcej Hejtu,
      zamiast z pokorą zyskiwać wiedzę,
      która podana jest na tacy.
      Pozdrawiam

  • @MirasP
    @MirasP ปีที่แล้ว +7

    Wykorzystywanie starszych ludzi do g.. burzy

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      To jest niezależnie od wieku, POMIARY a nie GŁUPIE OPOWIADANIA. Pozdrawiam

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +5

      Szkoda tak pozytywnego i z wiedzą staruszka jak Pan Maciej.
      Ale jaki kraj tacy prowadzący kanał, tylko hajsy się liczą.

    • @MirasP
      @MirasP ปีที่แล้ว +2

      @@maciejsempinski6306 zgadzam się, jestem zwolennikiem pasywnych domów ale tutaj widzę granie na emocjach w celu zwiększania oglądalności

    • @MirasP
      @MirasP ปีที่แล้ว +1

      ​@@maciejsempinski6306 dodam jeszcze, że nie miałem zamiaru Pana obrażać bo Pan bierze personalnie te komentarze które nie są kierowane do Pana tylko do autorów filmu którzy nawet tego nie skomentują. Jest Pan mocno zaangażowany w to co Pan robi i w tacy ludzie zmieniają stan obecny. Chwała za to bo ktoś musi być ten pierwszy. Tylko czasem trzeba popatrzeć z innej perspektywy. Nie ważne jakie emocje się prowokuje, negatywne czy pozytywne, ważne że się prowokuje a to prowadzi do większej oglądalności. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia. Wszystkich nie da się przekonać, trzeba małymi krokami 🙂

    • @aleksandrasidorow5470
      @aleksandrasidorow5470 ปีที่แล้ว +1

      ​@@jarekszefer9832gdyby nie ten kanał to prawdopodobnie mało kto by wiedział o istnieniu Pana Macieja..

  • @user-j.-
    @user-j.- ปีที่แล้ว +9

    Budujecie kontent na g.wnoburzy SŁABE!

    • @MirasP
      @MirasP ปีที่แล้ว +4

      Zgadzam się, izzy nie ma co pokazać to wykorzystuje naiwność innych, nawet nie mam ochoty tego oglądać. Poziom mułu.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว +2

      @@MirasP Pomiary to naiwność ???
      , proponuję nigdy nie diagnozować się medycznie.
      NIGDY.
      pozdrawiam

    • @jarekszefer9832
      @jarekszefer9832 ปีที่แล้ว +5

      Eee momentami to lepszy kabaret niż w TVP więc dla humoru można zobaczyć.😳😂🤣

    • @MirasP
      @MirasP ปีที่แล้ว +2

      @@maciejsempinski6306 nie odnoszę się do pomiarów, chodzi mi o to, że wykorzystuje się sytuację do nabijania oglądalności. Jakby się zastanowić to może to mieć pozytywne efekty. Więcej ludzi to oglądnie i zacznie myśleć. Tylko szkoda tych nerwów. Jestem zwolennikiem domów pasywnych i zgadzam się 100% z tym co jest prezentowane na Państwa filmach ale patrząc z boku to współczuję, że wciąga się ludzi w waśnie które nie są potrzebne. Życzę wszystkiego dobrego a komentarz nie jest kierowany do Pana Macieja którego szanuje a do autorów tego filmu.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว +3

      Pomiary w słońcu stołu i podłogi hahahaha dobre. Jak będzie słońce mogę to samo zrobić w moim domu niskoenergetyczny. Wyniki będą podobne daje gwarancję.
      A teraz do rzeczy skoro Pan Maciej nie ogrzewał to skąd te temperatury za nagrzewnicą?
      29*C i 32*C przecież Pan nie ogrzewał prawda ?
      Temperatur sama się podniosła za nagrzewnicą z 20 *C do 29 i 32 ?

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 หลายเดือนก่อน

    Tylko że mogę otworzyć prawie 50 letnią kasetę magnetofonową, a pendrive działa góra kilka lat.

  • @nightrow4066
    @nightrow4066 ปีที่แล้ว +1

    plyty si di haha

  • @a.r.607
    @a.r.607 2 หลายเดือนก่อน

    Może stary lubi temperaturę 12 stopni w zimie w mieszkaniu i dla niego to oznacza komfort termiczny?

  • @pawelklik7960
    @pawelklik7960 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobra robota pozdrawiam serdecznie

  • @mirekcich
    @mirekcich ปีที่แล้ว +2

    Tu pan Maciej wam pokazał jak można wszystko policzyć i każdy może powtórzyć to we własnym zakresie ,to się nazywa nauka!!! dzieci boże ...aż wstyd być takimi neandertalczykami ...

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Budynek pasywny bez ogrzewania a temperatura za nagrzewnicą T5 w dniu 27.02.2023: 32*C przed nagrzewnicą T4: 20,3*C
      28.02.2023: 28*C za nagrzewnicą T5 i przed T4: 20,0*C 😊
      Wytłumacz neandertalczykowi skąd taka wysoka temperatura za nagrzewnicą?
      Co to może grzać?

    • @mirekcich
      @mirekcich ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin neandertalczyku on ma ogrzewanie 😁

    • @patrac2826
      @patrac2826 ปีที่แล้ว

      No i nie zrozumiał niestety Pan chyba co robi nagrzewnica, choć Pan Maciej w filmie mówi, że ogrzewanie było wyłączone ;)

    • @mirekcich
      @mirekcich ปีที่แล้ว

      @@patrac2826 ludzie czy wy na drzewach mieszkacie z małpami ? Tu chyba bardziej chodziło o to ile taki dom jest w stanie podtrzymać ciepło , bo gdyby nie wymagał ogrzewania to by go tam nie było ... Pytanie czy jeździć samochodem który pali 2 litry, czy takim który pali 20 ... oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia... A jeśli ktoś tam widzi nieścisłości to pytać Macieja ,ja nie jestem jego adwokatem, mówię tylko, że chłop w matematyczny sposób pokazuje co gdzie i jak ...

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว +1

      Nieźle ten budynek przytrzymał ciepło. Jak 3 dnia temperatura w sypialni pozycja nr 17 w tabelce spadła z 23 do 20*C.
      Trzeciego dnia od eksperymentu temperatura za nagrzewnicą wzrasta do 29 i 32*C a przecież nie było ogrzewane 7 dni ? Tak trudno to zrozumieć.
      Tak samo irytujący jest fakt że Pan Maciej nie liczy COP i SCOP pompy ciepła. Przecież czyta definicję domu pasywnego z której wynika że 15 kWh/m2/rok to energia cieplna!
      Pan Maciej dzieli energię elektryczną przez m2 i wychodzą takie fajne wyniki.
      Grzałką elektryczną nie ogrzewa z COP 1 tylko podgrzewaczem wody z funkcją pompy ciepła. Według producenta przy temp powietrza 14*C daje COP 2,7 a w tych dniach za wyrzutnią rekuperatora ma około 14*C.
      Za chwilę przyjdzie Pan Maciej i powie że PC tyle powietrza nie dostaje bo potrzebuje od 100 do 200 m3h a rekuperator dawal 90 m3h albo 60 m3h. Tylko że przemilczy fakt, że ma bypass na instalacji wentylacyjnej do PC z przepustnicą. Wystarczy że uchyli przepustnice i dodatkowo PC będzie pobierać tyle powietrza GWC ile w danej chwili potrzebuje. Temperatura za GWC około 9*C więc i tak PC będzie pracować z solidnym COP.