Blue Monday i Sezonowe Zaburzenia Nastroju - Co jest prawdą, a co mitem? Nie nabieraj się już więcej

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ม.ค. 2022
  • Jaka jest różnica między Blue Monday, a Sezonowymi Zaburzeniami Nastroju? Zaburzenia nastroju są prawdziwe, a Blue Monday to mit (pseudonauka).
    Blue Monday, czyli trzeci poniedziałek stycznia to podobno najsmutniejszy dzień w roku. To też termin PSEUDONAUKOWY. Nigdy więcej się na to nie nabieraj.
    Nie ma żadnych potwierdzonych danych, które mówią, że Blue Monday naprawdę istnieje. To wyłącznie mit powielany przez dziennikarzy.
    W 2004 Cliff Arrnall psycholog, z Cardiff University wprowadził termin Blue Monday obrazując go matematycznym wzorem, który nie ma mierzalnych składowych.
    Gdy prowadzący rubrykę Bad Science w the Guardian dziennikarz zapytał o to, w odpowiedzi uniwersytet odciął się od Pana ArnaIla mówiąc, że jest on tylko byłym korepetytorem, a współpracę z nim zakończyli przed publikacją artykułu o Blue Monday.
    Blue Monday działa jedynie na zasadzie autosugestii (efekt zwany samospełniające się proroctwo). Jeżeli odczuwasz jego wpływ na sobie, to działa na Ciebie odwrócony efekt placebo, czyli efekt nocebo.
    Efekt Placebo = pozytywne skutki autosugestii.
    Efekt Nocebo = negatywne skutki autosugestii.
    Pamiętajmy natomiast, że sezonowe zaburzenia nastroju istnieją!
    Sezonowe zaburzenia nastroju (sezonowe spadki nastroju), są obserwowane w wielu gabinetach terapeutycznych i potwierdzają je psychologowie.
    Żeby mówić o sezonowych zaburzeniach nastroju, trzeba odczuwać spadek nastroju przez min 2 tyg. ciągiem i musi się ten wzorzec powtarzać przez 2 lata.
    Sezonowe zaburzenia nastroju są więc dolegliwością powtarzalną, która związana jest z obniżeniem naszego ogólnego dobrostanu.
    Co może być przyczyną sezonowego spadki nastroju?
    Chodzi często o światło i dostęp do niego w skali miesięcy zimowych.
    Jak zapobiegać sezonowym zaburzeniom nastroju?
    Trzeba pozwolić sobie na odpoczynek i zadbać o swoją higienę psychiczną oraz higienę fizyczną (odpowiednia ilość ruchu, dobry jakościowo sen).
    Warto sobie odpuścić i później tego nie żałować. O tym mówiliśmy w ostatnim filmie na kanale mojej Żony (Basia Wójcik - Pani od Psychologii).
    Nie żałuj (sobie) niczego. O żałowaniu i żalu pozakupowym.
    • Nie żałuj (sobie) nicz...
    Warto zauważyć, że na niedobór światła każdy jest podatny w różnym stopniu; zaburzenie to dotyka ludzi młodszych. Kobiety 4 razy częściej niż mężczyźni.
    Dane z UK (blog BHP)
    1/3 społeczeństwa boryka się z depresją, lękiem czy stresem, co poskutkowało w latach 2017/2018 stratą 15,4 miliona dni pracujących.

ความคิดเห็น • 3

  • @dagmaralorenc766
    @dagmaralorenc766 2 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję bardzo :-)

  • @ryszardjuras6357
    @ryszardjuras6357 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za zdobycie wiedzy na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

  • @magorzatastryjak4429
    @magorzatastryjak4429 2 ปีที่แล้ว +1

    To był fatalny dzień dla mnie i bliskich.